v= ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1941 No. 25002 De vernietigingsslag ten Oosten van Kief vrijwel beëindigd De verjaardag van het Driemogendhedenpact Verduisteren: Sven Hedin over den kruistocht tegen het communisme Officieele Kennisgevingen 82ste Jaargang Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Bijkans 600.000 gevangenen Duitsche pers contra Roosevelt Uit het Verre Oosten Verspreide berichten Een nuttig instrument EERSTE BLAD 19.28 uur 7.34 uur 19.26 uur 7.36 uur V. Dit moet worden uitgeroeid LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Beans relet Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hootdredacteur; BW. Men&borst. Lelden Pl.verv K Been Leider Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De vernietiging van de laatste ten Oosten van Kief nog ingesloten strijd krachten van den tegenstander is terstond te verwachten. Het aantal gevangenen is intusschen gestegen tot 574.000 en neemt nog steeds toe. Het buitgemaakte oorlogs materiaal is onoverzienbaar. Ter aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde nog het volgende: In een onwaarschijnlijk korten tijd nadert de reuzenslag in het gebied ten Oosten van Kief zijn einde. Volgens het weermachtsbericht kan binnenkort reeds de vernietiging van de laatste resten van den vijand daar verwacht worden. Het aantal krijgsgevangenen weerlegt de bewe ringen van den tegenstander volgens welke Boedjenny er in geslaagd zou zijn zijn legers in hoofdzaak aan de omsingeling te onttrekken. De gevolgen van de Sovjetverliezen zullen zich ook in de toekomst nog doen gevoelen. De Sov jets tasten thans door tegenaanvallen het Duitsche front af om na te gaan op welke plaat sen nieuwe Duitsche offensieve opmarschen ver wacht moeten worden. Al is het seizoen ook reeds ver gevorderd, men heeft toch overal reeds ingezien, dat ook in de wintermaanden geen vermindering kan worden verwacht van den druk der Duitsche troepen op de Sovjetlegers. De Duitsche luchtmacht blijft in actie en de artillerie heeft Kroonstadt hevig beschoten. Duitsche jagers hebben naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt in den strijd tegen Sov jetvliegtuigen op 25 September aan het Ooste lijke front bijzonder veel succes gehad. In lucht gevechten hebben Duitsche jagers 31 Sovjet machines neergeschoten. Tien Sovjetvliegtuigen werden door afweergecshut neergeschoten en 25 op den grond vernield. Volgens tot dusver ont vangen berichten hebben de Sovjets dus op 25 September in totaal 66 vliegtuigen verloren. De Times meldt, dat de bevolking van Le ningrad het hard te verduren heeft, niet alleen door de voortdurende beschietingen en bombar dementen, maar ook door het ontbreken van water en electriciteit. Het openbare leven is dientengevolge volkomen gedesorganiseerd. De bladen te Berlijn leveren commentaar op een artikel van Roosevelt in het Amerikaansche maandblad „Colliers Magazine", waarin hij o a. schrijft, dat hij reeds in 1937 den oorlog in Europa heeft zien aankomen en om die reden het Congres reeds in Juli 1939 de noodzakelijk heid heeft doen weten het wapen-embargo op te heffen. Bijna alle republikeinen en 25 der democraten waren toen echter tegen zijn voor stel geweest, zoodat hij er van heeft moeten afzien vast te houden aan uitvoering er van. De „Berliner Börsenzeitung" noemt deze be kentenis van Roosevelt „buitengewoon waarde vol", vooral, naar het blad schrijft, „wanneer men bedenkt, dat Roosevelt zich nog eind 1940 onder het parool den vrede voor de Ver. Staten te willen behouden nogmaals tot president heeft laten kiezen, terwijl hij reeds jaren tevoren de deelneming der Ver. Staten aan den oorlog heeft beschouwd als de door hem te voeren politiek. Thans gebruikt Roosevelt voor zijn naar oorlog dravende doelstellingen alle middelen, met in begrip van de twijfelachtige methode om voor Amerikaansche tijdschriften artikelen te schrij ven, hetgeen in het algemeen niet behoort tot de taak van een president." De „Deutsche Allg. Ztg.", die het wapen-em bargo beschouwt als het kernpunt van de neu- traliteitswet merkt op: Roosevelt geeft dus zelf toe, dat het Amerikaansche volk streng neutraal blijft en dat alleen hij den oorlog heeft gewild. Hij geeft toe, dat hij met zijn oorlogspolitiek een geweldige meerderheid van het Congres te gen zich had, tegen den wil van die meerder heid in heeft hij echter v^n etappe tot etappe alle stappen gedaan, die sindsdien werden af gelegd met overtreding van en volkomen inbreuk op de neutraliteitswet. Hij verontschuldigt thans zijn willekeur er mede, dat het congres en het volk de dingen niet hebben begrepen. Omdat dus Congres en volk buiten den oorlog wilden blijven, matigt zich deze democratische presi dent de willekeur aan, beide uit te schakelen. Deze cynische bekentenis verdient te worden onthouden als een commentaar op de bedrie- gelijke vrijbeidsfrasen der Atlantische verkla ring. (DN.B.) DE STRIJD IN CHINA. De Japansche operaties, die de vorige week zijn begonnen in Noordwest-Hoenan. hebben, naar de woordvoerder van het Japansche leger op de persconferentie heeft bekend gemaakt, in den loop van een week geleid tot het buiten gevecht stellen van zeven Chlneesche legers. Het staat vast, dat de Chlneesche troepen gewel dige verliezen hebben geleden. Het Jspar.sche hoofckwartier van het leger en de marine maakt oekend, dat de Chino° ue en Japansche politieke en militaire o-. fie'.d van Nanking het instellen van een controle commissie overweegt ter verscherping van de blokkade van het onbezette China. Tevens zou daardoor het handelsverkeer in het door de Japanners gezette China vergemakkelijkt en de zoutsmokkel tegengegaan worden. Voorts wordt gestreefd naar een gelijkstelling van de Chlnee sche en de Japansche zakenlieden (D.N.B.). ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Hedennacht zijn Britsche bommenwerpers naar het Noordwest-Duitsche kustgebied en naai- Zuidwest-Duitschland gevlogen. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben de op enkele plaatsen uitgeworpen brisant- en brand bommen geen schade aangericht. (D.N.E.). DIPLOMATIEKE REIZEN. Naar het DJNJ3. meldt, is Myron Taylor, Roo sevelt's gezant aan het Vaticaan, die reeds te Lissabon was op terugreis naar Amerika van- daarnaar Londen gevlogen, vanwaar hij Maan dag naar New-York vertrekt. Lord Halifax, die naar Washington terug keert. is te Lissabon gearriveerd. DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. De Britsche berichtendienst meldt, dat sedert 1 Augustus van dit jaar meer dan 900 opvaren den der Engelsche koopvaardijvloot om het leven zijn gekomen bij het vervoer van levensmiddelen naar Engeland (D.N.B.). SLUITING VAN IRAANSCHE VERTEGENWOORDIGINGEN. In verband met het optreden van de Iraan- sche regeering tegenover de Duitsche kolonie in Iran na den intocht van Engelsche en bolsje wistische troepen, heeft de Duitsche rijksregee- ring zich genoodzaakt gezien het Iraansche ge zantschap en de Iraansche consulaire bureaux in Duitschland en de bezette gebieden te sluiten en den vertegenwoordigers een termijn van tien dagen voor het vertrek te geven (D.N.B.). UIT AUSTRALIË. Een motie van wantrouwen, welke de Austra lische arbeiderspartij had ingediend tegen mi- nister-Dresident Fadden ls, naar Associated Press uit Canberra meldt, na urenlange debat ten met slechts één stem meerderheid verwor pen Minister-president Fadden heeft volgens een bericht van Associated Press uit Melbourne bekend gemaakt, dat ieder Australiër, die in komsten heeft, moet bijdragen tot het succes door een gedwongen leening, die ongeacht den aard van zijn inkomen procentsgewijze zal wor den opgelegd. De leening zal rente dragen. Deze gedwongen leening. gevoegd bij de geregelde be lastingen is noodig om de nieuwe begrooting te dekken, die 966 millioen dollar omvat, waarvan 651 millioen uitgetrokken is voor oorlogsuit gaven. (D.NJB.). Heden is het een jaar geleden dat het drie mogendhedenpact tusschen Duitschland. Italië en Japan gesloten werd. De herinnering aan deze gebeurtenis werpt de vraag op hoe de uit werking van het pact is geweest. Het driemogendhedenpact was gebaseerd op drie groote gedachten. Het wilde de vol keren verbinden welker idealen en belangen gelijk zün, het zocht voor de practische politiek van deze staten een gemeenschap pelijk diplomatiek instrument te verschaffen en ten slotte was het gedacht als kristalli satiepunt van een nieuwe ordening in het algemeen. Al deze verwachtingen zijn uitgekomen op een wijze, die Berlijn, Rome en Tokio aan het einde van het eerste jaar met voldoening vervult. Ideologisch heeft het driemogenhedenpact de door het nationaal socialisme vernieuwde idee van het Duitsche rijk, de in het fascisme herboren idee van het Imperium Romanum en de oude Japansche keizerlijke idee tot een ontmoeting geleid, welker geestelijke stootkracht de rest van de wereld niets gelijkwaardigs tegenover kan zetten. Elk van deze wereldbeschouwingen adem: een wil tot vernieuwing, een geestelijke dyna mische kracht, waaraan geen denkend :ne> zich kan onttrekken. Haar samenwerking evenwel voor den geestelijken wederopbouw van de wereld geeft aan de practische politiek der du mogendheden een rechtmatigen ethischen grond slag. Het driemogendhedenpact vormt zoowel een begrenzing als een verbinding. Het bevestigt de aanspraak op leiding van de as in het Groot- Europeesche gebied en de aanspraak op leiding van Japan in het Oost-Aziatische gebied. Het verschaft voor de eerste maal het begrip eener ordenende macht en het verzekert voor de moliveering en de handhaving van deze aan spraak de wederkeerige ondersteuning van de drie mogendheden. Noch zijn politieke noch zijn militaire factoren dragen een agressief karakter. De eerste twaalf maanden van zijn bestaan heb ben dit op indrukwekkende wijze aangetoond. De politieke bepalingen van het verdrag waren van tevoren zoo opgesteld, dat zij op andere vol keren niet afschrikwekkend maar aantrekkelijk moesten werken. Het driemogendhedenpact wilde geen geheim document zijn, welks uiteindelijke doeleinden in het duister lagen. Het zag af van breedvoerige argumentatie en deed in plaats daarvan een beroep op de eerlijkheid en het gezonde verstand. Het indruk-wekkerjde aantal landen, dat zich de laatste twaalf maanden bij het driemogend hedenpact. heeft aangesloten, bewijst, dat deze bedoeling begrepen is. De diplomatieke geschiedenis kent geen gebeurtenis, waarin een staatsverdrag een dergelijke aantrekkingskracht heeft uitge oefend als het driemogendhedenpact. Slo* wakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije. Kroatië zagen elk voor zich in, dat hier voor de eerste maal in de Europeesche ge schiedenis een practische mogelijkheid ge boden werd hun politiek in één verband te zamen te brengen, dat tevens de spreektrl- bune is vén de toonaangevende groote mo gendheden van Europa. In het driemogendhedenpact werd de nieu we Europeesche ordening niet gedicteerd, maar opgesteld. Het veroorloofde de volledige ont wikkeling der nationale mogelijkheden, dc vol komen vervulling van den wensch naar poli tieke zelfbeschikking en naar gelijktijdige eco nomische samenwerking van allen met allen. De in het driemogendhedenpact verbonden Europeesche staten bezegelen thans hun wensch naar politieke samenwerking door de wapen- broederschap op de slagvelden van he', Oosten Zij strijden daar schouder aan schouder om hun gemeenschappelijk opbouwend werk eens en voor altijd te beschermen tegen de krachten der verwoesting. In den Europeeschen sector is daarmede van de onder teekenende mogendheden van het drielandenpact een onwrikbare lotsgenieenschap ontstaan. Wat voor de Oostelijke peripheric van Europa geldt, waar Duitschland de strijdenden aanvoert, geldt voor den Zuidelijken rand van het contingent, waar Italië den voornaamsten last van den strijd draagt Het driemogendhedenpact maakt de Middellandsche Zee weer tot een Europeesche zee en de leefruimte van dc Mid dellandsche Zee weer tot een Europeesche leef ruimte, waarin de eerste plaats toekomt aan het land, zonder hetwelk de Middellandsche Zee een zee zonder historie zou zijn. Aan de oevers van de Middellandsche Zee staan thans Duitsche en Italiaansche soldaten om aan dezen eisch kracht bij te zetten en daarmede een gebied te henvinnen, dat aan Europa op nauwelijks minder kunstmatige wijze ontvreemd was als het Europeesche Rusland. Evenals in Europa zijn ook in Oost-Azië de denkbeelden van het driemogendhedenpact meer en meer tot richtsnoer eener practische politiek geworden, welke door Japan krachtig geleid, door de instemming van Duitschland en Italië gesteund wordt. De erkenning van Nan- kig door de as was daarbij een even belangrijke gebeurtenis als de succesvolle Japansche be middeling in het conflict tusschen Thailand en Indo-China en later de militaire samenwerking tusschen Frankrijk en Japan in Indo-China. welke met volledige instemming van Vichy tot stand kwam. Met het verleenen van bepaalde militaire rechten aldaar is de in het driemo gendhedenpact neergelegde aanspraak van Ja pan op leiding in Oost-Azië voor de eerste maal ook erkend door een mogendheid, die zelf niet tot de onderteekenaars van deze overeenkomst behoort. Militair gezien streeft het driemogendheden pact het doel na. elke nieuwe uitbreiding van den oorlog te bemoeilijken. Evenals het poli tieke deel der overeenkomsten een ultnoodiging tot alle landen om medewerking behelsde, die geneigdheid vertoonen voor de vorming van een nieuwe ordening wilde het militaire deel een waarschuwing richten tot allen het werk niet te verstoren. Deze waarschuwing is niet onop gemerkt gebleven. De militaire defensieve clausule van het driemogendhedenpact vormen heden een niet tc ontkomen factor in de overwegingen van hen, die verlangen naar een uitbreiding van den oorlog over de geheele wereld. De uitdager weet thans, welke de reactie zou zijn van de landen, die in het driemogendhedenpact vereenigd zijn. Het driemogendhedenpact ten slotte heeft zich daardoor weten te handhaven dat het midden in den oorlog den eersten steen leg de voor den opbouw van een veillgen en biljvenden vrede. Het is zonder meer ge worden tot het getimmerte cn de omlijsting van de politieke toekomst van een geheele reeks volkeren in twee werelddeelen. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Steeds krachtiger heeft men de in het drie mogendhedenpact neergelegde gedachte gezien als de magna charta eener nieuwe betere we reld. Hier werkt een natuurwet, welke een dis cipline van staatslieden wist om te zetten in practische constructies die ten voordeele zijn van alle betrokkenen. Het driemogendheden pact weet zich te handhaven omdat het aan elk volk de voortzetting van zijn eigen politiek veroorlooft en daarbij toch het groote verband van het leven der staten onderling ln het oog houdt, zonder welke onze kleiner geworden we reld op den duur niet bestaan kan. NOG MEER LANDEN BIJ HET DRIE MOGENDHEDENPACT? De ANP-correspondent te Berlijn meldt: In gewoonlijk goed-ingellchte kringen acht men het niet onmogelijk, dat het aantal bij het Driemogendhedenpact aangesloten staten weldra zal worden uitgebreid. Natuurlijk kan tevoren noch een datum noch een naam ge noemd worden. Wat den datum betreft, zou de verjaardag van het pact daarvoor een uitge zochte gelegenheid zijn. ïmt lidmaatschap staat theoretisch voor el- ken staat open, mits deze maar de nieuwe or dening erkent en het zijne er toe wil bijdragen, dat de funeste overheerschlng van internatio naal Jodendom en plutocratie worde wegge vaagd. De practijk sluit dan wel b.v. de Zuld- Amerikaansche staten uit, wijl deze vooral te genwoordig onder een ongehoorden druk van de zijde van Washington leven. Toch blijft er nog een heele kring van landen, voor welke het lidmaatschap van het pact naast theoreti sche ook practische waarde heeft. Wij noemen Finland, Spanj e, Zweden, Portugal, Zwitser land, Turkije. Waarbij speciaal gedacht mag worden aan de naties, die in offervaardigheid en Europeeschen zin aan den algemeenen strijd tegen het bolsjewistische gevaar deelnemen. Op deze basis zijn er nog heel wat andere Europee sche staten, die voor toetreding in aanmerking komen. Vast staat in ieder geval, dat de as ook op diplomatiek terrein niet stil zit. van hedenavond tot morgenavond en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 15.01 uur en gaat onder te 23.56 uur; morgenmiddag komt de maan op te 15.54 uur cn gaat onder des nachts om 0.57 uur. A. K. gaat ia stelling. Na inneming en zuivering van een Sovjet-dorp gaat het Duit- i.... -..Art /tan van/t ïfort Hen in ctpllinC sche geschut opnieuw aan den rand van den weg in stelling. lOrbis-Holland). Onder het opschrift „kruistocht tegen het communisme" publiceert Sven Hedin een ar tikel in het tijdschrift Berlin-Rom-Tokio. Hy schrijft daarin om. het volgende: De oorlog van Duitschland tegen het bols jewisme is niet alleen in het belang van Duitschland. het ls een kruistocht van de ge heele beschaafde wereld. Het bolsjewisme moet uitgeroeid worden, daarover kan geen twijfel bestaan. Bij ons in het Noorden is men op de hoogte van het Russische gevaar. Vier eeuwen lang moesten de meeste van onze oorlogen te gen Rusland gevoerd worden. Reeds in 1912 heb ik de gelegenheid gehad in Galicië den strijd tegen Rusland te volgen. Ik heb nooit mijn standpunt verheeld, vooral niet, toen uit het tsaristische het roode Rusland ontstond. Ik ben meer dan twintig maal in Rusland geweest. Het geheele Russische rijk heb ik doorkruist. Op al mijn tochten heb ik het arme Russische volk, gastvrije, oprechte, eerlijke en goedmoe dige menschen, leeren liefhebben. Menschen, die niet anders willen dan in vrede leven en hun akkers bebouwen. Zij durven hun meening niet te zeggen, wanneer men onder vier oogen met hen spreekt. Zij zijn beroofd van hun vee en akkers en hebben vaak genoeg gezien, hoe hun buren en kameraden, zoons en broeders spoorloos verdwenen. Zij weten, dat de muren ooren hebben, maar aan hun stem en hun oogen merkt men. dat zij met moeite den groeienden haat onderdrukken tegen de beulen, die de opvolgers zijn der tsaren, ondieren in gestalten van menschen. Wanneer men thans in dagbladen beschrij vingen leest over de gebeurtenissen, die niet ver van onze kusten in de anderhalf jaar gele den door sovjet-Rusland bezette landen plaats gevonden hebben, moet men erkennen, dat zij in dierlijke ruwheid wedijveren met de Aziatische wreedheden uit den tijd van keizer Frederik de tweede. Zevenhonderd jaar geleden bevond Europa zich in een situatie, die in vele opzich ten gelijkt op die van thans. Reeds vroeger kwamen wilde ruiterhorden uit de diepte der Aziatische wildernis aanstormen met moord, brand en verwoesting. Atilla overstroomde het West Romeinsche rijk. onderwierp Duitschland. drong door in Galllë. tot hij op de Catalauni- sche velden door de Romeinen werd verslagen. Tusschen 1237 en 1241 trokken wederom Mon- goolsche horden Europa binnen tot in Honga rije en Noord-Italië. Een andere groep drong door tot Lithauen, Pruisen en Pommeren. Even als de vroegere Mongolen bereidden in den huidigen tijd Stalin en zijn paladijnen zich er op voor ons werelddeel totaal te verwoesten, met dit verschil, dat zijn uitroeiingsoorlog te gen de buitenlandsche beschaving en Christen heid duizendmaal erger zou zijn geworden dan die van de Mongolen. In Finland, in de Balti- sche landen, in Polen, in de Boekowina en in Bessarabië had hy reeds vasten voet gekregen en oefende hü zijn millioenenlegers en pant sercolonnes voor den vernietigenden orkaan over Europa, aan welks succes onder bloedige vanen de leiders der Angelsaksische volkeren met geestdrift de grootst mogelijke hulp willen verleenen. Churchill heeft met Stalin een bondgenoot schap gesloten alleen met het doel het Duitsch land van Adolf Hitler te vernietigen. Het is mogelijk, dat het Amerikaansche volk wapens in handen stelt van dit schuim om het te hel pen in zyn strijd tegen de Duitsche. Italiaan sche. Finsche. Hongaarsche. Slowaaksche en Roemeensche legers, wier taak het is Europa te bevrijden van deze vreeselyke besmetting. Voor de cultuurvolkeren, voor de landen die aan God gelooven, is het een vitale taak een wereldbeschouwing uit te roeien, welker voor naamste doel is de communistische revolutie j over de geheele aarde te verspreiden en door een vreeselijke revolutie de intellectueelen. de beschaafdheid, de wetenschap en het geloof te j vermoorden. Het is de eerste plicht van de Ger- maansche volkeren zich eens en voor altijd van I dergelijke bedreigingen te bevrijden. Het is een tragische werkelijkheid, dat de Engelschen in l den gigantischen strijd tusschen barbarij en beschaving, tusschen bolsjewisme en Christen dom. aan den kant staan van de barbaren. Wij behoeven ons echter niet bezorgd te maken over deze vriendschap, want voor de door Engeland en Amerika beloofde hulp op haar plaats van bestemming aangekomen is. in ieder geval voor het oorlogsmateriaal gebruikt wordt aan de reeds in flarden gescheurde Russische fronten, zal de Russische oorlogsmacht volkomen ver slagen zijn en de sovjetster zijn ondergegaan boven de torenspitzen van het Kremlin." De vol- I keren van Europa behoeven dan de aangekon digde wereldrevolutie niet meer te vreezen. De millioenen Russische boeren zullen dankbaar de bevrijders begroeten, die hun akkers en hof steden zullen teruggeven en hun de kunst zul- len leeren van den rationeelen landbouw. Door Ide proclamatie van Hitier bij het uitbreken van DISTRIBUTIE VAN LIJNOLIE zy, die in het bezit zijn van bonnen, kunnen lijnolie betrekken van de N.V. „De Leidsche Bouwvereeniging," p a. Bern. Buurman. Archi tect B.N.A., Cronestelnkade 18 en Woningbouw- vereeniging „Ons Doel", Kanaalstraat 29, Lel den. De Burgemeester van Lelden, STEVENINCK. Leiden, 27 September 1941. 3206 WINTERHULP NEDERLAND. De Burgemeester van Leiden verzoekt hierbij ieder, die bereid is als vaste collectant(e) mede te werken aan de ln het Winterseizoen 1941 1942 te houden inzamelingen voor Winterhulp Nederland, zich hiervoor uiterlijk 1 October a s. aan te melden ten Stadhuize. Kamer 27 (1ste verdieping) Deze aanmelding kan schriftelijk of ln per soon geschieden. In het belang van Winterhulp hier ter stede doet hij een dringend beroep op allen, die hier voor ln aanmerking komen, om zich als vast collectant(e) op te geven. De Burgemeester voornoemd, Plaatselijk Directeur Leiden W.H.N. STEVENINCK. Lelden, 27 September 1941. 3207 den oorlog tegen Rusland kennen wij o.a. de bedoelingen van Stalin en Molotof met Fin land. Ieder weet. wat het voor de cultuur van het avondland zou hebben beteekend. wanneer deze kleine voorpost van Europa zou zijn over- I stroomd door de Aziatische horden. Via Zwe- I den en Noorwegen zou de sovjet een weg naar I den Atlantischen Oceaan hebben gevonden naar I een ijsvrije haven aan een voortdurend open zee. Finland en Zweden hebben het aan den Fuehrer te danken, dat de vrede van Moskou van 12 Maart 1940 de Russische plannen door kruiste. Er ligt een diepe tragiek in het feit, dat Amerika, dat Finland in den winteroorlog royale hulp verleende, thans zijn vijand uit het duisterste Azië helpt. Het is duidelijk, dat de Fuehrer en de Duitsche weermacht reeds thans den tegenstand in het Oosten hebben gebroken en dat het niet lang meer zal duren tot de volledige overwinning is behaald Waar staan dan de Angelsaksische volkeren? Het bolsje- I wisme moet uitgeroeid worden. Halve maatre gelen zijn hier niet voldoende. Ik weet dat nie- mand anders deze taak uitvoeren kan dan «ie Fuehrer van Duitschland, Adolf Hitler. Het bolsjewisme is een ongeluk voor de geheele jmenschheid, het moet uitgeroeid worden (ANP.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1