BINNENLAND STADSNIEUWS DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1941 No. 25000 De ring om Leningrad al nauwer V Verduisteren: 82ste Jaargang Vernietiging der stad Zware verliezen der Britsche luchtmacht Eli vijandelijke schepen vernietigd De Pink Star Verspreide berichten Opening van hef Duitsche Winterhulpwerk in Nederland „De ophitsers zijn gewaarschuwd" Italiaansch W eer machtsbericht 19.33 uur 7.31 uur Vertraging in sluisbouw op Urk EERSTE BLAD Reorganisatie van de Nederlandsche Pers Stille armen De eerste ruilbeurs LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden Ter aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het DNB van militaire zijde: Terwijl de groote slag ten Oosten van Kief zichtbaar zyn einde nadert, voltrekt zich stap voor stap de verdere omsingeling van stad en vesting van Leningrad. Officieel hebben de Sovjets verklaard, dat aan de verdediging van Leningrad niet alleen het Baltische leger en de vloot, maar ook de geheele bevolking deelneemt. Men kan dus verwachten, dat Leningrad en zyn bevolking het lot van Warschau zullen onder gaan. De Dultéche troepen, die na het door breken van den verdedigingsgordel thans reeds in de voorsteden van Leningrad strijden, trek ken den strop om de eigenlijke stad dagelijks nauwer aan. De dagelijksche aanvallen op de in het gebied van Kroonstad geconcentreerde Oostzeevloot dragen eveneens bij tot verzwak king van de verdedigingskracht van Leningrad. Aangezien de verdedigingsruimte van Lenin grad afgesneden is van iedere zending munitie, materaal en levensmiddelen en aan den ande ren kant ruim 4% millioen menschen daar in een betrekkelijk klein gebied opeengedrongen zijn, moeten zich in de stad binnenkort ramp spoedige toestanden ontwikkelen. In ieder geval staat thans reeds vast, dat Leningrad met al haar reserves voor den strijd aan het overige Sovjetfront is uitgeschakeld. Op een te Berlijn gestelde vraag, of men, zoo als by Warschau, een ultimatum tot evacuatie der burgerbevolking uit Leningrad mogeiyk acht, werd van Duitsche zijde ontkennend ge antwoord, meldt het DNB Men herinnerde voor al aan het feit, dat Stalin zelf Leningrad tot een vesting heeft verklaard, waarin ieder huis door alle inwoners van Leningrad tot het uiter ste moet worden verdedigd. Stalin zelf heeft daarmede, aldus zegt men in de Wilhelmstrasse, over het lot van de stad beslist. De luchtactie duurt voort langs het gansche front. Volgens tot dusver ontvangen berichten heb ben de bolsjewisten op 23 September 78 vlieg tuigen verloren. Daarvan werden 57 in lucht gevechten en zeven door afweergeschut neerge schoten. Nog 14 vliegtuigen zyn by aanvallen op vliegvelden vernield. GENERAAL WAVELL TE LONDEN. Volgens berichten van den Engelschen nieuws dienst is generaal Wavell van wien gisteren in een bericht, blykbaar vertraagd, was gemeld dat hy in Tiflis vertoefde voor een bezoek te Londen aangekomen, teneinde besprekingen te voeren met Churchill en andere hooge Brit- sche functionarissen over de problemen, die voortvloeien uit „den toestand der Sovjet-unie en van het Midden-Oosten". (DNB). BRITSCHE STAP TE HELSINKI. Met betrekking tot een door den Engelschen nieuwsdienst verspreid bericht, volgens het welk Groot-Brittannië de Finsche regeering ge waarschuwd zou hebben voor een oorlogvoering tegen de Sovjetunie buiten de oude Finsche grenzen en gedreigd den staat van oorlog te gen Finland af te kondigen, indien dit land de gevechtshandelingen op het gebied van de Sovjetunie voortzet, wordt van officieele Fin sche zyde medegedeeld: aan het Finsche mini sterie van buitenlandsche zaken is inderdaad een mededeeling van de Britsche regeering overhandigd. De inhoud van deze mededeeling is echter niet juist weergegeven. De inhoud van deze mededeeling alsmede de maatregelen en stappen, welke de Finsche regeering eventueel zal ondernemen, zullen later bekend gemaakt worden (DNB). Van 22 Juni tot 21 September heeft het Duit sche luchtwapen, naar het DNB van bevoegde zyde verneemt, in luchtgevechten overdag door jagers en door afweergeschut, benevens des nachts door nacht jagers en afweergeschut 1236 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Duitsche marine schoot 164 vliegtuigen neer. De Engelschen hebben dus in het non-stop - offensief een verlies te boeken van precies 1400 vliegtuigen boven het Kanaal, het bezette ge bied en boven Duitschland, exclusief de Mid- dellandsche Zee en Afrika. Victorie - Duitschland "wint voor Europa op alle fronten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duik booten hebben ten Westen van Afrika een aanval gedaan op een naar Engeland varend konvooi van twaalf schepen. Ondanks krachtige bescher ming door torpedojagers werd het konvooi vernietigd. Slechts een klein schip wist te ontkomen. Elf schepen met te zamen 78.000 b.r.t. werden tot zinken gebracht. Het A.NP. verneemt uit Berlyn: De verklaringen van Roosevelt over het van Amerikaansche zyde beweerde tot zinken bren gen van het vrachtschip „Pink Star" worden in politieke Duitsche kringen beschouwd als een bekentenis, dat deze vrachtboot met geschut was bewapend, dat zy in een door Canadeesche oorlogsschepen begeleid convooi voer en dat zij bovendien de Panameesche vlag had geheschen. Volgens oud gebruik loopen schepen, die onder dergelyke omstandigheden de gevarenzone bin nenvaren, vooral wanneer zy behooren tot den tros van een militaire formatie, gevaar vernie tigd te worden. Door zyn mededeeling heeft Roosevelt dus hierop legt men in politieke kringen alhier in het byzonder den nadruk bevestigd, dat ingeval de „Pink Star" door optreden van Duit sche zijde tot zinken is gebracht, hierby vol komen correct is gehandeld. Wanneer de president der V. S. verklaart dat het van geenerlei belang meer is en geen betee- kenis meer heeft of een schip onder deze dan wel onder een andere vlag vaart, of dat het bewapend is of niet, kan men van Duitsche zijde slechts constateeren, dat dergelijke uitla tingen geen uitvloeisel zyn van het volkenrecht, maar van een justitie van het Wilde Westen. Roosevelt kenschetst daarmede feitelyk den bouwvalligen grondslag van zyn juridische ar gumentatie. De verdere aanduiding van den Amerikaan- schen president, dat koopvaarders in het alge meen moeten worden bewapend, hetgeen zou moeten leiden tot opheffing van de neutrali- teitswet, en tot regeling van andere daarmede samenhangende problemen, noemt men een be vestiging van hetgeen men van Duitsche zyde reeds heeft gevoeld en ook reeds aangeteekend, n.l. het feit, dat de lasthebbers van Roosevelt, Knox. Pepper en hoe zy verder mogen heeten, met bepaalde uitlatingen eerst een vooronder zoek instellen, opdat de president zelf gelegen heid zou hebben vervolgens eigener beweging achter hen aan te komen. Roosevelt blijft dus trouw aan zyn oude me thoden. Hy laat zich ook ditmaal onduideiyk en onbepaald uit over hetgeen hy werkeiyk voornemens is te doen. Immers hy spreekt van „daarmede in samenhang staande problemen", een zeer rekbaar begrip, waarin men in laatste instantie alles kan leggen. De gebruikeiyke po ging om het Duitsche optreden terstond als zee- schuimery te bestempelen, geeft juist in ver band met de laatste uiteenzettingen van Roose velt in politieke kringen alhier aanleiding te constateeren, dat voor Duitsch rechtsgevoel zij piraten zyn, die het rechtmatige handelsver- verkeer tusschen niet in oorlog zynde landen afsnyden. de hongerblokkade afkondigen tegen de bevolking van deze landen, die blokkade in stand zouden willen houden en die uit zijn op het verstoren van de veel geprezen „vrijheid ter zee." IERLAND EN DE KOMENDE WINTER. Associated Press meldt uit Dublin, dat de Iersche ministerpresident de Valera erop op merkzaam gemaakt heeft, dat Ierland als ge volg van zyn geografische ligging, in den ko menden winter de uitwerking van de blokkade in sterken omvang zal gaan gevoelen. Ook de minister van landbouw verklaarde, dat de Ieren veel zullen moeten ontberen. (D.NB.) Munitie voor de vliegvelden aan het front. Doorloopend worden de bommen naar het transportvliegtuig gebracht en ingeladen. (PK. Antonowitz-Hoffmann). IN HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM Op plechtige wijze is gisteravond in het Con certgebouw te Amsterdam het Winterhulp-werk voor het Duitsche volk in Nederland geopend. De groote zaal en de balkons waren tot de laatste plaats bezet. Onder de vele eeregasten waren vertegenwoordigers van de landmacht, het luchtwapen en de marine, alsmede van de Duitsche politie en van dc party. Nadat de vlaggen waren binnengedragen, sprak de Amtsleiter der National-Sozialistische Volkswohlfahrt, Möller. een begroetingswoord, waarin hy met cyfers den groei schetste van het Duitsche winterhulp-werk, dat in het 2de oorlogsjaar 2.300.000 gulden opbracht, tegen 243.000 gulden in het jaar daarvoor. Het gaat echter niet om cyfers en getallen, maar om den geest, die het werk bezielt. Het Duitsche Winterhulpwerk zal meer dan ooit in het teeken staan van de zorg voor moeder en kind. Hierna sprak Reichsambtsleiter Walther He- benbrock over het socialisme van de daad. Hy herinnerde er aan, dat uit een frontgeest het nationaal-socialisme is geboren, dat van zyn aanhangers de hoogste offervaardigheid vraagt. Zoo is in het teeken van den nood van den tyd het Winterhulp-werk een symbolische ge meenschapsdaad geworden, een eeredienst aan het volk, waaraan tienduizenden rich belange loos geven. De onkosten by het Duitsche Win terhulpwerk bedragen dan ook slechts 3 procent van de opbrengst. Onder den drang der oor logsomstandigheden is deze offervaardigheid nog grooter geworden. Op het oogenblik hebben zich voor het werk 60.000 krachten meer be schikbaar gesteld dan by het begin van den oorlog. Tot slot gaf Oberdienstleiter Seidel in een enthousiaste toespraak het parool uit voor de komende winteractie. dat groote instemming vond by de aanwezigen. Met het zingen van de volksliederen werd de zeer geslaagde bijeenkomst gesloten. Max Blokzijl spreekt hedenavond over den zender Hilversum 2 over het onderwerp „De ophitsers zyn gewaarschuwd." BRITSCHE BLOKKADEMAATREGELEN TEGEN ZWITSERLAND. Wegens handelsverdrag met Duitschland. De Engelsche berichtendienst heeft een offi cieel communiqué gepubliceerd, volgens hetwelk Groot-Brittannië op grond van het sluiten van het handelsverdrag van Zwitserland met Duitschland de faciliteiten voor het transport van grondstoffen en industrieproducten, be stemd voor Zwitserland, herroept. Deze goede ren zyn voortaan onderworpen aan de blok kadebepalingen. Naar de Egelsche berichtendienst verder be kend maakt, zullen ook in de toekomst „binnen redely ke grenzen" zekere faciliteiten voor den import in Zwitserland worden verleend. (D.NB.) Gisteren deelde het Italiaaansche opperbevel mede: Noord-Afrika: doeltreffend optreden van onze artillerie aan het front van Tobroek. Vyandelyke aanvalspogingen werden onver- wyld afgewezen. De Britsche luchtmacht on dernam aanvallen op de steden Benghazi, Tri poli, Horns en Misoerata. In laatstgenoemde plaats zyn vijf dooden en zeven gewonden te betreuren. Twee vyandelyke bommenwerpers werden door den afweer op den grond te Tri poli en Homs brandend neergeschoten. Oost-Afrika: Op de verschillende fronten van den sector-Gondar aanvallende verkenningen van onze afdeelingen, die vyandelyke eenheden op de vlucht dreven en haar verliezen toe brachten. Eenheden van onze luchtmacht onder bevel van den eersten luitenant Mario Sami en van den tweeden luitenant Pier Luigi Lauro heb ben in de Middellandsche Zee een aanval ge daan op een vyandeiyk konvooi. Een bewapend koopvaardyschip van 2500 ton werd getroffen en zonk snel nadat zich een ontploffing had voorgedaan. Een ander koopvaardyschip van 1000 ton bleef zwaar beschadigd liggen. Een van onze duikbooten onder bevel van den lui tenant ter zee eerste klases Olindo di Serio heeft in het Oostelyke bekken van de Middel landsche Zee een tankbot van 12.000 ton door torpedo's tot zinken gebracht. Op grond van nadere inlichtingen kan wor den geconstateerd, dat twee van de drie door de Italiaansche marine in de haven van Gibral tar tot zinken gebrachte eenheden de tank schepen „Fiona-Shell" en „Dembydale" zyn en dat het beschadigde en als verloren beschouwde koopvaardyschip „Durham" heet. De verliezen, welke de Britsche koopvaardy by onze aan vallen op Gibraltar heeft geleden, bedragen daarmede vier eenheden. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 12.48 uur en gaat onder te 22.12 uur. EEN DAMWAND BEZWEKEN. De sluisbouw op Urk is gestagneerd. Een damwand begon plotseling te werken, met het gevolg, dat deze den grond, dien h(j kceren moest, niet meer houden kon, en door den geweldigen druk bezweek. Geluk kig kwam het stalen gevaarte slechts lang zaam in beweging. De arbeiders, die in de sluisput aan het werk waren, konden zich in veiligheid stellen. Het gebeurde moet worden geweten aan grondverschuiving onder het gemaal. In zeer korten tyd stonden de gebouwen in het water. Het gemaal en de bygebouwen zyn echter niet beschadigd. Verschillende stukken zetsteenwerk van kaden en dammen rijn ingestort. Persoon- lyke ongelukken kwamen niet voor. NEDERLANDSCHE BANKETBAKKERS- VEREENIGING. Vergadering te Utrecht. Te Utrecht is de algemeene vergadering ge houden van de Nederlandsche banketbakkers- vereeniging, onder leiding van den heer H. J. wyers. By acclamatie werden als hoofdbestuursleden herkozen de heeren W. J. Wyers uit Amster dam en G. H. S. Elfrink uit Zwolle. In de vaca ture H. H. Weyl ,niet herkiesbaar) werd geko zen de heer Chr. Schepers uit Dordrecht. Hierna werd by acclamatie herkozen tot voor zitter de heer H. J. wyers (Amsterdam). Tot lid van de commissie van het officieel or gaan werd herkozen de heer J. M. Lentink, in het bestuur van het vereenlgingsbureau werden herkozen de heeren K. H. Jager en W. Eernst- man, tot leden van het bestuur van de vak school werden gekozen de heeren G. J. de Nie Jr. en A. C. de Wilde. Het voorstel van het hoofdbestuur om voor 1942 en de volgende jaren de progressieve con tributieheffing to bestendigen, werd door de al gemeene vergadering aangenomen. VERMINDERING VAN PRESTATIE NIET TOEGESTAAN. Reeds eenige malen deelde de gemachtigde voor de prijzen mede, dat iedere directe of in directe vermindering van de prestatie by een transactie wordt beschouwd als een verkapte prysverhooging, die uiteraard verboden is. Dit beteekent, dat ook het laten vervallen van aan de koopers verleende faciliteiten, zonder dat niermede een prijsverlaging gepaard gaat, is verboden. Wanneer dus b.v. een winkelier op 9 Mei 1940 bereid was zyn afnemers zekere crediet-facili teiten toe te staan (afbetaling b.v.) en hy dit thans niet meer doet, is hij verplicht een prys- verlaging toe te passen. Hy moet de pry zen der op 9 Mei 1940 onder dergelyke voorwaarden ver kochte artikelen brengen op den prys. die op 9 Mei 1940 voor contante betaling gold. DOORBEREKENING MOLESTVERZEKERING De gemachtigde voor de pryzen deelt mede, dat het niet geoorloofd is aan afnemers kosten voor molestverzekering door te berekenen. Dit geldt in het by'zonder by molestverzekering voor het vervoer van goederen binnenslands. Dit Nummer bevat TWEE Bladen INGAANDE 1 OCTOBER. Op de persconferentie, hedenmiddag te Den Haag gehouden op het departement van volks voorlichting en kunsten, heeft de heer Max Blokzyi medegedeeld, dat per 1 October a.s. een reorganisatie van de Nederlandsche Pers zal plaats hebben in verband met de papierbeper king. Deze reorganisatie betreft in de eerste plaats de dagbladen, waarvan er een aantal kleine zal verdwynen, omdat zy niet langer papier gele verd kunnen krygen of wel van hun papier- voorraad geen gebruik mogen maken. Voorts verdwynt een aantal nieuwsbladen, die een of enkele malen per week verschenen. Ten slotte worden zeer vele tydschriften op geheven. De heer Blokzijl deelde mede, dat de com missie voor de persreorganisatie maatregelen overwogen heeft om de getroffen uitgevers, di recteuren en journalisten te steunen. De categorie stille armen is in ons land schrikbarend groot. Winterhulp Nederland zal ook hen, even als in den afgeloopen winter opspeuren en steunen. Maak dit mogelyk door werkeiyk te offe ren by de begin October te houden ïysten- collecte. DE OPROEP VOOR VERPLEEGSTERS VERVALT VOORLOOPIG. Het Vrywilligers legioen Nederland maakt be kend. dat de oproep voor verpleegsters, welke Dinsdag 23 September gepubliceerd is. voorloo- pig als niet gedaan moet worden beschouwd, aangezien het personeel voltallig is. Het ligt in de bedoeling den oproep te herhalen, zoodra de ambulance van het legioen naar het Oosten zal zyn vertrokken. WERKING VAN DE SMEROE NEEMT TOE. U. P. meldt uit Batavia: Men maakt zich hier ongerust over de steeds sterker wordende acti viteit van den vulkaan Smeroe, die als de ge vaarlijkste vulkaan van Java geldt. Op het oogenblik is men bezig de bevolking uit het in de buurt van den vulkaan iiggende gebied zoo snel mogelyk weg te voeren. De geleerden zyn van meening dat het gevaarUjke punt nog niet is bereikt. De Smeroe, die 130 K.M. van Soera- ba ja ligt, stoot op het oogenblik lavamassa's en asch uit. De vlammen die soms door de asch- wolken heenbreken, zyn zelfs in Semarang, dat 400 K.M. van den vulkaan verwyderd is. zicht baar. VERSPREIDE BERICHTEN. J. de Vries is met ingang van 1 October as. tot burgemeester van de gemeente Appin- gedam benoemd. Tot secretaris van de stichting Saxo Frisia, gevestigd te Groningen, is benoemd de heer S. J. van der Molen, redacteur van het Nieuws blad van Friesland te Heerenveen. Te Overveen is overleden, 56 jaar oud, mr. dr. J. F. Veeren, oud-gemeente-secretaris van Bloemendaal. NIEUWE INSTELLING BLIJKT IN EEN BEHOEFTE TE VOORZIEN. Nog geen week geleden maakten wy op deze plaats melding van de oprichting van een ruil beurs voor kinderkleeding en -schoeisel, met de leiding waarvan zich, op verzoek van den burge meester, een damescomité belastte onder de op perste leiding van mevrouw W. J. Menkhorst- Swart, de toegewijde secretaresse van de Ver- eeniging voor Schoolkindervoeding en -klee ding, die zich reeds gedurende tal van jaren op dit gebied zeer verdienstelyk heeft ge maakt. Nadat het comité in de voorgaande dagen eenige uren had ritting gehouden teneinde goe deren in te zamelen en zoodoende eenigen voor raad te vormen, had gistermiddag in het iï- bouw Pieterskerkgracht 11 de eerste ruilbeurs plaats. Wy zyn er eens een kijkje gaan nemen en konden al heel spoedig constateeren, dat de beurs inderdaad in een behoefte voorziet. Een vry groot aantal Leidsche huisvrouwen ver voegde er zich met medeneming van gedragen kinderkleeren en schoenen, welke nog in goeden staat verkeerden, doch die hun kinderen te klein waren geworden, zoodat zy gaarne van deze nieuwe instelling gebruik maakten om zonder kosten en inlevering van textielpunten of schoenenbonnen in het bezit te geraken van grootere, passende maten. Uit den aard der zaak was het in verband met den nog niet zeer omvangryken voorraad niet mogelyk aan alle aanvragen en wenschen te voldoen, zoodat in enkele gevallen de meege brachte goederen werden achtergelaten in ruil voor een bon, waarop de houdster hopenlijk bin nenkort. wanneer de voorraad zal zyn uitge breid, de verlangde artikelen gratis kan ver krijgen, maar in verreweg de meeste gevallen kwam inderdaad een ruil tot stand tot groote vreugde, van de betrokken moeders en tot be- grypeiyke voldoening van de dames, die voor dezen nuttigen en noodigen ruilhandel geheel belangeloos haar tijd en krachten beschikbaar stellen. Zóó groot was op dezen eersten middag reeds de toeloop, dat de deuren inplaats van om 4 uur, pas om half zes gesloten konden worden. Wil het comité aan nog meerderen in de naaste toekomst zyn goede diensten kunnen bewyzen, dan is het gewenscht, dat het de be schikking krygt over nog meer goederen. Laat iedere Leidsche huisvrouw daarom haar voorraad kindergoed nog eens nazien; allicht bevinden zich daaronder kleertjes en schoenen, waaruit haar kinderen zyn gegroeid en die an deren kinderen van groot nut kunnen zyn. De Beurs is weliswaar in de eerste plaats bedoeld als ruilinstelling, maar dat neemt niet weg, dat rij ook gaarne goederen zonder meer in ont vangst neemt, waardoor rij in staat wordt ge steld aan meerdere aanvragen te doen. De eenige eisch, welke gesteld wordt, is dat de goederen in behoorlyken staat verkeeren. Volledigheidshalve herhalen wy, dat de beurs geopend is lederen Vrydagmiddag van 24 uur voor niet-schoolgaande kinderen of moeders, die alleen komen en iederen tweeden en vierden Woensdagmiddag in de maand van 24 uur voor schoolgaande kinderen. 40 JAAR BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Jubileum van den heer F. van der Horst. Gisteren, was het 40 Jaar geleden, dat de heer F. van der Horst, dienstdoend schaalknecht aan het station alhier, in dienst trad by de Ned Spoorwegen. In verband met de tijdsomstandigheden had de huldiging niet in het station, maar ten huize van den jubilaris, Gasstraat 34, plaats. Talryke bloemstukken hadden zyn woning in een bloemhof herschapen. Gistermiddag om drie uur had de huldiging plaats. Onder harteiyke bewoordingen en gelukwenschen huldigde de stationschef de heer Slebos, in byzyn van ver schillende chefs de bureau en personeel den jubilaris en bood hem namens de directie der Ned. Spoorwegen het gebruikeiyke geschenk on der couvert aan. Daarop bood spr. namens het personeel een fraaie pendule aan. Mevrouw Van der Horst ontving van het sta- tionspersoneel een fraai bloemstuk. De jubilaris dankte, waarop ververschingen werden aangeboden en men nog eenigen tyd gezellig byeen bleef. In zyn woning ontving de jubilaris ook nog l vele blyken van belangstelling van spoorweg personeel. reizigers en van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht. De huldiging door de directie der Ned. Spoor wegen zal volgende maand in het hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht plaats hebben. GEVAARLIJK SPEELGOED. Gistermiddag beging de 11-Jarige J. G. in de ouderiyke woning in de Poelgeeststraat de on voorzichtigheid met een hamer te slaan op een oogenschynlyk leege patroonhuls. welke zyn broertje op het Schuttersveld had gevonden. Het gevolg was, dat het projectiel tot ontplof fing kwam en een deel van de huls in zyn lin kerpols drong. De Eerste Hulpdienst vervoerde den knaap naar het Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1