LACHAPPELLE SPORT Maak tan Utv geld! 82 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dingdag 23 September 1941 Tweede Blad Ho. 24998 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Lijst van officieel erkende sportbonden RECHTZAKEN kKUN/T IN IITTEITN. AGENDA Neem'n 'AKKERTJE FEUILLETON De vervloekte Viool VOETBAL. WASSENAAR I—ALPHEN I 3—1. Hoewel ln het veld de partijen goed tegen el kander opwogen, toonde de thuisclub zich voor doel gevaarlijker en productlever dan de Alphe- - .1 De middenlinie en achterhoede deden het bij Alphen wel weer goed, doch de voorhoede was totaal uit haar evenwicht en wist geen behoorlek schot te lossen. Vry spoedig neemt de thuisclub door haar middenvoor de leiding. 10. Nog geen vyi minu ten later is het 20 als Britsemmer even niet op ziln qui vlve ls. Even neemt de thuisclub het spel ln handen en maakt de rechtsbinnen zelfs 30 waarna van Geen nog .voor de rust kans ziet tegen te scoren 31. In de tweede helft biykt ook de Wassenaar voorhoede niet meer ln staat een doelpunt te maken. Ook Alphen ziet geen kans meer de Wassenaar-defensie te passeeren zoodat het einde van den wedstrijd komt zooals de rust in ging. WANDELSPORT. LEIDSCHE WANDELAARS TE HAARLEM. De Leidsche Wandelsportvereen. heeft met een groote groep den 30 K.M.-marsch te Haarlem, uit geschreven door de vereenlging „Jan Passtoors" aldaar geloopen. Bij de uitreiking der prijzen kreeg de L.W.S.V. een der mooiste groepprjjzen (zilveren lauwerkrans! terwijl iedere deelnemer (ster) voor het geheel volbrengen van den Jubi- leummarsch een zilveren herlnner'ngsmedallle ontving Enkele leden hebben voor de 5de maal 2 leden voor de 6de maal, en één lid de heer •V. C. de Wekker voor de 7de maal. den tocht geheel volbracht. Deze leden zullen hiervoor extra prijzen zilveren en gouden kroontje ont vangen. Ook de Wandelsportvereen. „Wandel en Ge niet" alhier heeft met een flinke groep aan dezen 30 K.M.-marsch deelgenomen. Allen hebben den tocht volbracht, waarvoor zij een groepsprljs ont vingen en iedere deelnemer (ster) een zilveren medaille. BOKSEN. DE GROOT BEHOUDT ZIJN TITEL. In de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag werd gisteravond een wedstrtld gehouden om het halfzwaargewlchtkampioenschap van Ne derland tusschen de Groot (titelhouder) en zijn uitdager Van Loon. Het gevecht over 15 ronden van 3 minuten moest echter na de vierde ronde ontijdig worden afgebroken, daar de Groot ln de derde ronde een bloedende wonde boven zijn lin keroog had opgeloopen. Aanvankelijk stond de controleerende geneesheer toe. dat de partil werd voortgezet doch na de .vierde ronde achtte de dokter het noodzakelijk in te grijpen, waarna werd gestaakt De uitspraak luidde op het oogenbllk. dat het gevecht moest worden afge broken. onbeslist, zoodat de Groot zijn titel heeft behouden. BILJARTEN. NED. BILJART BOND AFD. LEIDEN. De eindstand van het 2de klasse kampioen schap was: alg. pnt. h. gem. h. serie gom. H. v. Bohemen 16 4 03 20 3.37 C, Paauw 14 5.31 3.67 J Wasslnk 10 5.68 26 3-11 J Karstens 8 3.67 23 3.11 6 4 6 3.28 C. Winkel D. Wallaart 20 22 2.77 2 57 De uitslagen van de wedstrijden om den Am- stelbeker ln de 3de ronde waren: CS.L I-OS.L II 6—2. S.D.O. I—T.O.G. I 62; S.D O. Ill—T.O.G. III 80. Heden wordt in den halven eindstrijd de wed strijd S.D.O. ISIJ.O. in gespeeld bij ..Poort v. Cleef". (Polygoon-v. Bilsen). r "houdt oen veestapel cezgnd. 0ESTRUOT SCHURFT EN RUNDERMORZEL! VERBOERT TUBERCULEUZE RUNDEREN! De secretaris-generaal <van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft goedgevonden: De Nederlandsche Athletlek-unle (athletiek) Den Nederlandschen Biljartbond (biljartspel), Den Nederlandschen Boksbond (bokssport) Den Nederlandschen Cricketbond (cricketspel), Het Nederl. Gymnastleverbond (gymnastiek). De Nederlandschen bond van handboogschutte rijen (handboogsport) Den Nederlandschen Hockeybond (hockeyspel), Den Nederl. Honkbalbond (honkbalspel) Den Nederl. Jlu-Jltsu-bond (Jlu-Jitsu), Den Nederlandschen Kaatsbond (kaatsspel), Den Nederlandschen Kanobond (kanosport) Den Nederlandschen Kegelbond (kegelsport). Den Nederlandschen Kolfbond (kolfspel), Den Nederlandschen Korfbal bond (korfbalspel) Den Nederl. Krachtsportbond (krachtsport), Den Nederl. Lawn-Tennlsbond (tennisspel). Den Nederlandschen Roelbond (roelsport) Den Nederlandschen Rugbybond (rugbyspel). Den Ned. amateur Schermbond (schermsport) De vereenlging van Nederlandsche scherpschut ters (schietsport). Den Nederlandschen Sklbond (sklsport). Den Nederl. Squash Racketsbond (squash racketsspel) Den Nederl. Tafeltennlsbond (tafeltennisspel). Den Nederlandschen Voetbalbond (voetbalspel), Den Nederl. Wandelsportbond (wandelsport). De verbonden Nederlandsche Watersportvereeni- glngen (zeil- en motorbootsport) De Nederl. Wlelren-Unle (wlelrensport) Den Nederl. IJskockey-bond (ijshockeyspel), aan te wijzen als bevoegd om. ln overeenstemming met de door het college van gevolmachtigden voor de sport te verstrekken aanwijzingen, leiding te geven aan het wedstrijdwezen op het gebied ivan lichamelijke oefening en sport, voor zoover dit door leder der voornoemde organisaties af zonderlijk wordt bestreken en bil den naam van leder der aangegeven organisaties ls vermeld, met dien verstande, dat alle sportwedstrijden, sport- demonstratles en soortgelijke sportevenementen, waaraan wordt deelgenomen door meer dan een vereenlging aan de goedkeuring van het bestuur der daarbll betrokken organisatie zhn onderwor pen. OELICHTING. Ter toelichting op de heden gepubliceerde be schikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming Inzake de aanwijzing van de leidende sportorganisaties, deelt het college van gevolmachtigden voor do sport nog het volgende mede: Voor enkele takken van sport zijn de leidende organisaties nog niet aangewezen. Dit houdt ver band met het feit, dat met enkele bonden en offlcleele instanties nog onderhandelingen wor den gevoerd over diverse aangelegenheden van organlsatorlschen aard. Deze beschikking van den secretaris-generaal zal dus binnen afzlenbaren tijd worden gevolgd door een tweede, waarin de thans nog niet opgenomen bonden nader zullen worden aangewezen. ATHLETIEK. H.L.O.-PROEVEN. Door het werkcomité OegstgeestLelden van de Nationale Vereenlging tot Bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling (H.LO.) zal ook ln het najaar gelegenheid worden gegeven de proeven ter verkrijging van het diploma af te leggen. Men kan zich daarvoor aanmelden vóór 6 October by C. J. J van Ekeris, Boonstraat 9. Ocg6tgeest. SCHAKEN. DE MATCH TELENG—BEY. Bey won de laatste party. Ook de laatste party ln den tweekamp tusschen 1? L.S.S.C.'ers J. Bey en F. Teleng ls door Bey cwonnen. Hiermede boekte hy een fraaie over- /inning met 6-3Hy opende de party nu eens net 1. Pfr en wilde het Rétl-systeem toepassen, teleng speelde ook 1. d5 Bey 2. c4 maar toen peelde Teleng 2. c5 waarna de party een levendig .arakter kreeg. In het middenspel verloor Bey wee lichte stukken voor een toren, doch hij be handelde het eindspel zoo elegant, dat Teleng de tukken terug moest geven, waarna Bey met een 'ïyplon een dame haalde. VOORKOMT BESMETTEL UK VERWERPEN. TEN VERGIFTIGDE TAART GEZONDEN. Het gerechtshof te Den Bosch heeft vonnis .eveld in de zaak tegen mej. J. C. F. uit Eind hoven, die in Februari j.l. door het doen bakken van een taart, waarvoor zij met rodent vergif- 'gde jam beschikbaar stelde, gepoogd heeft •-?.r zuster te vergiftigen. In hooger beroep de rechtbank had haar -t een jaar gevangenisstraf veroordeeld ver oordeelde het hof haar overeenkomstig den risch van den waarn. procureur-generaal tot en gevangenisstraf van één jaar en zes maan den, met aftrek van het geheele voorarrest. Bewaar Uw geld lang en plezierig: in parketvormDan woont U op een veilige basis en U hebt er dagelijks her aangename gezicht van. Parket nu gekocht is voordeelig gekocht En U krijgt, nog distributie-vrij, de oude degelijke Lachappelle-kwaliteit De onde prachtige houtsoorten! Niet9 zoo mooi en zoo sterk als een Lachappelle-vloer Vraag de brochure'. PARKET 2987 (Ingez Med KANTONGERECHT TE LEIDEN. Te licht brood verkocht. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht de bedrijfsleider van een broodfabriek alhier terecht staan, ter zake van het voor den verkoop in voorraad hebben van brulnbrood met een lager gewicht aan droge stof dan 480 gram. Het O.M. nleld hierop een zeer scherp requisitoir. De Amb tenaar wees er op, dat het tegenwoordig veel vuldig voorkomt, dat te licht brood wordt ge leverd, waartegen de directeur van den Keurings dienst in Den Haag reeds herhaaldelijk gewaar schuwd heeft. Hier bedroeg het gewicht, dat 480 gram moest bedragen, slechts 433 gram. dat ls ongeveer 10% te weinig, waardoor het publiek zeer ernstig wordt benadeeld. Reeds eerder is ver dachte hiervoor vervolgd, maar hy heeft toen rte vervolging afgekocht. Het O.M. achtte een zeer hooge boete waar het hier de voedselvoorzie ning betreft op haar plaats en elschte f. 100. boete of 60 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 40.boete of 10 dagen hechtenis. Met doodslag bedreigd. Een koopman alhier moest terechtstaan, omdat hy gedreigd had, den heer J. Broekhuls. keur meester aan het Openbaar Slachthuis, te zullen doodsteken. Verdachte was daarop uit het Open baar Slaohthuls verwyderd. De heer Broekhuls had ook de assistentie van de politie Ingeroepen. Do agent van politie J. Holsteyn. verklaarde dat hy verdachte op den Maresingel had aangehouden, terwyi hy een groot slagersmes by zich droeg. Daar verdachte onder Invloed van alcohol ver keerde. achtte hy het mes ln handen van ver dachte zeer gevaarlyk De heer J. Broekhuls. als getuige gehoord, verklaarde dat verdachte hem verweet, dat hij reeds een paar maal wegens over treding der distrlbutlewetten veroordeeld was, waarom hy gedreigd had hem dood te zullen ste ken. waarop hy uit het Slachthuis verwyderd was. 's Middags had verdachte zich aan zyn huls ver voegd om met hem af te rekenen.... Daar ge tuige voorgaf niet thuis te zyn, had verdachte aan den overkant ln een portiek de wacht ge houden Verdachte voerde aan, dat hy een sla gersmes bij zich had, om te slachten, maar de heer Broekhuls verklaarde, dat er dien dag ln het geheel niet geslacht was. en verdachte maar een enkele maal op het Slachthuis kwam om te slachten, waarna de gebruikte messen altyd wei den opgeborgen. Gezien den ernst van het feit elschte het O.M. f.25.boete of 10 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 10.boete of 4 dagen hechtenis met ver beurdverklaring en vernietiging van het ln be slag genomen mes. TENTOONSTELLING H. VOSKUYL EN GIJS J. VOSKUYL. In de Lakenhal. H Voskuyl bezit een zeldzaam geperfectio neerde teekentechniek Dat hy vlot en vlug en raak. kan werken, bewyzen enkel nachtfiguurtjes en de twee portretten van „Millywaarvan by de ïxaakten alleen de contourlijnen, bij de por tretten niet veel meer dan deze zijn aangegeven, terwijl de eerste hier en daar met wat biauwe, de andere met wat lichte waterverf tinten zyn aangezet. De naaktjes zijn gevoelig en nobel van lijn en evenzoo de beide portretten, uit alles zeer knap en vlot gedaan. Het meerendeel van het werk is evenwel op minutieuze wijze geteekend. zooals men o.a. kan opmerken aan een zittend rugnaakt, No. 6. 8®" vat m een mooi rhythme, terwijl van elk licht en schaduwvlekje rekenschap is gegeven. Op dezelfde wijze zijn verschillende portretten 6°- teekend. Het fijnste rimpeltje van het gelaat om oogen. neus en mond is weergegeven zooals blijkt uit de zelfportretten 17 en 19. uit de por tretten van Wim de Haas. Wim Berkheide, van mej E S. en uit het gevoelige profielportret van mej B. Er ls bij portretten op deze wijzo met de uiterste nauwkeurigheid vervaar digd. altijd het gevaar, dat ze op photografieen gaan gelijken en daardoor geen sterke getui genissen zijn van de persoonlijkheid van den maker Het is te hopen, dat de heer Voskuyl zich hiervan vrij zal weten te houden. Er ls ln zijn werk zonder twijfel een streven op te mer ken om het psychische naar voren te brengen: zie het zittende meisje. Curieus ls het zelfportret achter een heel mooi stilleven van oude boeken en een schaaltje met appelen. Uitnemend ls de stof uitdrukking en de lichtwerking bil zijn Stil levens als bv dat van een fleschje. een oud boek én een sierkalebas. Ook dat men ramskop bezit uitstekende kwaliteiten. Gijs Voskuyl de zoon. Ls technisch niet min der bedreven. Zijn observatie is even sterk. Poe,, de uitvoering en de opvatting, schoon verwant Ls tóch anders. Waar hij portretten teekent ot lithografeert schijnt hij zich iets vrijer tegen over zijn objecten te verhouden: zooals b.v. de portretten van mevr. Kleykamp en mevr. Ri- cardo doch meer nog in den man met de pup en een paar andere. Zeer mooi zijn de portret ten van „Tonneke". vooral No. 29 „in den hof van Wourd". Ik denk ook aan de mooie teeke- ning van de wijze maagd". Er is verder een litho van een duinmeertie, alweer met een kop op den voorgrond. Hij bezit veel fantasie, ge tuige de NOS. 33. 34 en 41. waarbij we even worden herlnne-d aan de laat-Middeleeuwsche spoken f a nt a sleënDit is onse'wyfeld knap werk. De Leidsche Kunstvereen'g«rc heeft eoed ge daan ons in staat te stellen dit werk te le-ren k°nnen Dat het bricngstelling moge vinden. De tentoonstelling blijft tot 12 October e»onend. N. J. Swierstra, ZEEMANSVROUWEN. Zondag 28 September as. te 2 uur zal het be kende tooneelspel „Zeemansvrouwen" van Her man Bouber ln de Stadsgehoorzaal worden opge voerd. VOOR WOENSDAG 24 SEPTEMBER. Hilversum I. 415,5 M 6 45 Gram muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnnf t'ek 8.U0 BNO; Nieuws berichten 8.15 Gewyde muziek (gr. pl.) 9.15 Voor de vrouw 9 25 Gram.muziek 1100 Voor de kleuters 11.20 Gram.muziek 11.50 En semble Rentmeester 12.26 Voor den boer 12,40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten 100 Plnnovoordracht 130 Gram.muziek 2.15 Gerard Lebon en zyn orkest 3 00 Voor de vrouw 3.20 Zang met pianobe geleiding en gram.muziek 4 00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radiostichting) 4.20 Voor de Jeugd 5.00 Gram.muziek 5.15BNO: Nieuws- economische en beursberichten 6.30 Jeugdstormkwartier 5.45 Zang en plano 6.15 Caunerle: Volksgezondheid 6 30 Ensemble Bandl Balogh 7.00 Actueel halfuurtje 7 30 Volkszang met pianobegeleiding 8.00 Het kwar tier van den arbeid 8.15 Cabaretprogramma 9.00 Romancers 9 45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: The Dutch achievements ln the Netherlands Indies, Hilversum II, 301.5 M.: 6 45—8.00 Zie Hilversum I: 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gram. muziek 10.00 Morgenwydlng 10.15 Viool en plano 10.35 Gram muziek 10.40 Voordracht 11.00 Gram.muziek 12.00 Otto Hendriks en zyn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Gevarieerd middagpro gramma 2.15 Voordracht 2.30 Verkorte Opera Andrea Chenler (opn 4 00 Omroeporkest 5.00 Causerie ..De Jeugd ln Hongarye" 5.15 BNO: Nieuws- economische en beursberichten 5.30 Klaas van Beeck en zyn orkest 6.00 Wij dingswoord 6.15 Revlda-sextet 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gram.muziek 7 45 In en om de N.S.B. (voorbereid door de N S-B) 8.00 Concertgebouworkest 9.00 Causerie: „Bestaat er meer dan één wereld" 9.15 Gram.muziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 Dagsluiting 10.0510.15 Gram.muziek. HEDEN. Jeruël (1ste Groenesteeg 16)Bybelbespreking te 7.30 uur nam. Morschweg 69: Stadsevangelisatie te 7.30 uur nam. Ter Aar (Café Verhoef): Oprichting Gelten- fokvereenlglng 7% uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; alle leeftyden. Luxor-theater: Plet KÖhler „In 't Gouden Haantje". Dageiyks nam. 2V» en 8 uur. Ltdo-thenter: ..Attentie, spionnage" Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 8 1/4 uur Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur. Trlanon-theater: „Die Rothschilds" f Dageiyks 2 en 8 uur 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-theater: ..Es war elne rauschende Ball- nacht" t. Dageiyks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. 's Zondags te 2. 4% en 8 uur nam. Rex-theater: „Je hebt 't of Je hebt 't niet" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam Zondag 2—6% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur. „De blinde passagier", 's Zondags gesloten. 0 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 20 Sept. 20 uur tot Zaterdag 27 September 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Boekwijt. Breestr. 74, Tel. 20552 de Haven-Apotheek. Haven 18. Tel. 20085. Te Oegstgeest door: De Oegstgeestsche Apotheek, voormalig Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 12 gr. C. (54 gr. F.). 2990 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. Waddlnxveen Oud-Geref. Gem.: Woensdag- nam. 2% uur. ds. v. d. Kraats. Zuidkade 18: Woensdagnam. 7 uur. ds. de Rover van Vlaardlngen. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder) Woensdagnam. 7% uur, ds. de Boer van A'dam. Zoetermeer Geref. Gem.: Woensdagnam 7% uur. ds. Hofman van Moercapelle. DS. J. L. KLOMP, f In den ouderdom van ruim 59 jaar is Zater dag zeer onverwachts ten gevolge van een be roerte overleden ds. J. L. Klomp, in leven pre dikant der Ned. Herv. Gemeente to Wouden berg (UDonderdagmorgen had hy nog een spreekbeurt vervuld voor de Christelijk© Radio- stichting. Ds. Klomp, die uit een predikantsgezin stam de, zyn vader is o.a. predikant geweest te 's-Graveland en te Wassenaar, werd 4 Maart 1882 geboren. Na eerst het gymnasium te Lei den doorloopen te hebben studeerde hy vervol gens aan de Leidsche universiteit. In 1909 werd candidaat Klomp door het Provinciaal Kerkbe stuur van Noordholland toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk en 12 September van dat zelfde jaar deed hy zijn in trede als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Meeuwen (N.-Br.) In 1915 vertrok ds. Klomp naar Schore en verwisselde ln 1924 deze ge meente met die te Capelle aan den IJsel. Op 21 October 1928 verbond ds. Klomp zich aan zijn tegenwoordige gemeente. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Woensdag 24 September. Ie Programma: 6.4522.16: Hilversum I 22.15 24.00: Duitsch Programma. 2de Programma: 6 4522.15: Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aange slotenen by Radio-Centrales 23.0024.00: Duitsch Programma. 3de en 4ue: Programma: 6.4524.00: Duitsch programma. door PETER FAZEKAS. 18 Binnen twee dagen had Pettie een viool. Ko- pandv bracht er een mee uit Veszprem: een mooie, splinternieuwe viool, van driekwart maat, om dat deze geschikter was voor kinde deren, die wilden leeren spelen Zelfs deze was voor Pettie nog te groot, doch het aangeboren talent, waarmee hij de groote moeilijkheden bij het spelen trachtte te overwinnin, kende geen hindernissen meer. Zoo goed als den ge- heelen dag was hij in zyn kamerje met het in strument bezig, hij werd nooit moe. te studee- ren. Achter elkaar leerde hy de liedjes, die hij kende, uit het hoofd, maar hy verzette zich heftig, toen de huisleeraar Adorjan hem de noten wilde leeren. Dat ls heelemaal niet noodig. meneer. zeide Pettie. myn vader las ook geen noten, als hy speelde. Op een goeden dag kreeg Pettie hoog da mesbezoek. De kleine Alma liet, toen zy had gehoord, dat een zigeunerjongen by den stal meester woonde, die daar voor goed zou bly- ven. haar ouders niet met rust, vóór zy toe stemming kreeg, naar de Versegi's te gaan en Pettie op te zoeken. De gouvernante ging met haar mee. Dag Pettie. zei ze tegen hem. Daaag. Wie ben jy? Ik heet Alma Kopandy. O. ben jij dus de kontès? vroeg Pettie, voor het eerst het woord uitsprekend, dat men hem met de andere betitelingen ingeprent had. Ik ben de kontès, jawel. Maar ik heet Alma, herhaalde zy. Ben JIJ een Zigeu ner? Jawel. En mijn moeder ook en myn vader ook. Maar hy is dood. Ze hebben hem dood gemaakt. Pappie zeide, dat je een weeskind bent, omdat Je geen vader hebt. Is het erg een wees kind te zijn? O ja, heel erg, want Ik kan niet zien. hoe myn vader speelt. Oom Versegi kan niet viool spelen. Maar je hebt toch een nieuwe viool van myn pappie gekregen. Speel eens wat. Pettie ging naar de kast, waarin de vioolkist lag. Daaruit haalde hy de mooie, geelbruine, glimmende viool te voorschyn en hy speelde een heel langen tijd door; zy luisterde maar met wyd geopende oogen, haar blond, krullen- kopje even op zy houdend. O wat mooi, ik zal nog vaak by je komen, Pettie, dan moet je nog meer voor me spelen. Goed? Goed, antwoordde Pettie en legde de viool neer. Alma vertrok, doch den volgenden dag zag zy kans alleen terug te komen zy bracht een mooie pop mee. die zy in haar armen hield, j Zy had woord gehouden, dat zij nog terug zou I komen. Aangezien zy zich tot Iets verplicht voelde tegenover Pettie. omdat deze voor haar speelde, besloot zy nu zelf hem wat aan te bieden. Zy begon dan ook dadelyk. Ik heb vandaag een mooi sprookje ge hoord. Zal ik het je vertellen? Wat voor een sprookje? Over Doornroosje. Dat ken ik niet. Dat is zoo: Er was eens een lief en mooi meisje, dat ingeslapen is, omdat zy zich met een doorn van een roos in de vingers prikte, daarom heette zij ook Doornroosje en zij mocht niet ontwaken totdat een prins haar kwam wek ken. Maar deze kwam niet en zy sliep maai den heelen tyd, heel lang en misschien wel een jaar. Maar oen kwam de prins en kuste haar en zij ontwaakte en zij trouwden met elkaar. En dit is het eind van het sprookje. Triomlantelyk keek de kleine comtesse naar Pettie. Zy dacht, dat zy hem wat gegeven had, dat. hem net zoo verheugde als het vioolspel van gisteren haar Maar Pettie toonde zich niet erg verrukt over dit verhaal. Be ken een mooier sprookje, zeide hy. O Ja? zij keek hem benieuwd aan. Het sprookje heet: „Waarom huilt de viool". Dat is, omdat er eens een paard en een lam waren, die in denzelfden tuin aten, en zy waren zulke goede maatjes, dat zij nooit van elkaar wilden scheiden. Maar zy konden dit elkaar niet vertellen, omdat zy een verschillende taal spraken: het paard sprak de paardentaal en het lam de lammeren taal. Zy waren zoq ver drietig, dat zy stierven en toen zeide de lieve Heer, dat deze twee zoo goed waren, dat zij verdienden eeuwig in leven te biyven. Daarom zeide de lieve Heer tegen den grooten Zigeuner koning, jy móet de ingewanden van het lam droog maken en er snaren van draaien en jy moet den staart van het paard nemen en op een stok spannen en de snaren moet Je op de viool spannen en dan moet je spelen, dan zal Je zien, dat je de taal zult hooren van het lam en van het paard te zamen, zooals zy beide met elkaar spreken. Maar zy spreken niet, want zy huilen te zamen. omdat zy dood zijn, maar toch spreken zy met elkaar. Wil je het hooren? Pettie nam zijn viool en deed zyn vingers van boven naar beneden langs alle vier snaren ghj- den. terwyl hy met den stok de snaren streek. Inderdaad gaf dit een huilerigen klank. De kleine Alma rende naar haar gouvernante om het nieuwe sprookje te vertellen. In haar haast vergat zy de pop, die zy op een stoel neer gezet had. Pettie keek met begeerlge oogen naar de pop. Een klein meisje, dat echter niet leefde, maar waarmede men spelen kon. Nog nooit zag hy zoo'n mooie pop. Zooiets hadden zeker alleen maar rijke kinderen. Juliska had er ook wel een, maar die maakte haar eigen moeder voor haar uit stokjes en uit lompen, wat zou Juliska biy zyn met die pop. Hij keek om zich heen. ging naar de deur, maakte deze open. zag of niemand hem zag, dan pakte hy de pop en stopte die onder zyn bedkussens. En toen iemand binnen kwam, deed hij alsof hij in het schryven van letters verdiept was. Hy liet niets bhjken. Heel gauw kwam de gouvernante by de Versegi's met aan haar hand de kleine com tesse. Haar pop moet hier zyn zeide zy. Heb jij die gezien? vroeg mevrouw Ver segi aan Pettie. Wat? vroeg Pettie huichelend. Wel, die pop van comtesse Alma. Ik heb geen pop gezien. antwoordde hy brutaal. Wèl waar! zeide Alma. Ik heb ze hier gelaten. Hier? vroeg Pettie en keek de kamer rond. Waar ls ze dan? Ik heb ze niet. Je Jokt. sprak Alma als haar oordeel uit. Jy jokt, zei Pettie kalm. Mevrouw Versegi keek in de kast. maar daar vond zy de pop niet, hoewel zij grondig zocht. Dan knielde zij neer voor het bed en keek ook daar onder De pop was er niet. Toen stond zij op en met een plotselingen ruk hief zy de kus sens van het bed op. DA&r lag op de pop van comtesse Alma. Zie je wel, dat jy gejokt hebt? zeide Alma en keerde zich om. De gouvernante en de kleine Alma gingen de kamer uit, de pop meenemend. Toen de deur dicht was, kreeg Pettie een flink standje van tante Versegi, die hem dreigde, dat als hy nog zooiets één keer zou stelen, zdj hem naar huis. naar de Zigeuners zou terugsturen. Ik ga vandaag nog naar huls, ant woordde hij. Maar dan mag Je je viool niet meenemen, dreigde zy. Dit viel Pettie niet mee en hy berustte met de gedachte, dat hij voor zijn viool wel zwaar betalen moest. Het voorval zelf zou geen andere gevolgen gehad hebben, ware het niet. dat het ook Ko pandy ter oore kwam. Hy was er veel meer van onder den indruk, dan men had kunnen ver moeden. Hij en zyn vrouw, gravin Gabriella, hadden zich tot nog toe zoo zelfvoldaan ge voeld. omdat zy een weeskind een nieuw, prettig thuis hadden verschaft. Dit ging niet met by- zondere offers gepaard, zy behoefden alleen zijn opvoeding te bekostigen, wat op het landgoed geen groote lasten met zich bracht. Naast den j charitatieven kant van deze aangelegenheid ver- heimeiykten zij voor elkaar echter niet de egoïstische zijde, n.l. dat zij onder vrienden en kennissen over het ..interessante geval" van Pettie den Zigeuner konden spreken, hetgeen ongetwyfeld veel stof zou doen opwaaien in de aristocratische leringen, die van een beetje sen satie niet afkecrig waren Ja. zelfs uitte Ko pandy zich een keer in dien zin, dat hy van Pettie een eigen „hofmusicus" wilde maken, zooals, in vroegere eeuwen, de landheeren en de heerschers' van de kleinste vorstendommen: hofkapelmeesters, hofschilders, hofgeleerden en hofacteurs hadden. Zigeunerbloedhet verloochent zich riet, meende zyn vrouw, doelende op de ge stolen pop. Kopandy wist heel goed, dat zy deze woorden niet hateiyk bedoelde, zy was immers het kleine jochie ook goed gezind. Even- zoo interesseerde zy zich voor de vorderingen van Pettie by zyn leeren en spelen. Des te ern stiger klonken thans haar woorden in zyn ooren, hoewel de gravin met haar oordeel slechts vaststelling van een feit bedoelde. Kopandy werd nerveus en beet krampachtig op de lippen. De teleurstelling over zyn beschermeling drukte hem en hy besloot de zaak daarom zelf ter hand te nemen. Hy wilde dergeUJke neigingen by Pettie tijdig in de klem smoren, zoo lang de jongen nog klein was en vatbaar voor een lesje. Het zou heusch niet prettig zyn, indien Pettie, wanneer hy wat grooter is, deze gewoonte be hield en dan misschien in ernstiger mate. Kom eens, Alma, en neem Je pop mee, zei hy tegen zyn dochtertje. Pettie schrok hevig, toen hy den graaf en Alma zag aankomen. Voor de Versegi's de gou- vernant, Alma, het dienstpersoneel, de stal en rijknechten en de dienstmeisjes was hy niet bang. Nu beefde hij echter over zyn gansche lichaam, omdat hy maar twee dingen voorzag: óf hy kreeg klappen, óf hy werd naar zyn moeder teruggestuurd. Van een ander zou hy dit kunnen verdragen; hy zou de schouders op halen of zich verzetten, maar van den heer graaf, van wlen hy wist. dat deze bereid was alles voor hem te doen, die altyd even vriende- lyk en goed voor hem was en die zyn hoofd streelde, als hy voor hem stond, die beter voor hem was dan zyn eigen vader, neen. neen. van hem zou hy zoo'n vernedering niet kunnen ver dragen. Niet omdat hy thuis nooit klappen had gekregen, maar alleen omdat hy bang was dien goeden man verdriet te doen en hem te kwetsen. Hy was muisstil, toen Kopandy met Alma de kamer binnen stepten. P-rttie staarde hem aan.* het lichaam in elkaar gedoken nis een konijntje by het naderen van een reuzenslang. De tranen kropten hem in ziin keel. doch hij Met r.iet blijken, dat hij aan het hullen toe was. ook al. omdat de kleine comtesse aanwezig was. DAt gunde hy haar niet. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5