JOH J. PONSE LEIDSCH DAGBLAD - tersfe Blad Maandag 22 September 1941 Duitschïand strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Italiaansch W eer machtsbericht JftJN/T IM lETÏim Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken Opleiding voor examen Koor dirigent en zangdiploma's. BEURSO VERZICHT MARKT BtÜCiïIN Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt behalve de reeds vermelde berichten nog bekend: In het gebied ten oosten van Kief werd de vernietiging 'voortgezet van de vijandelijke strijdkrachten, welke in verscheidene groepen zijn verstrooid en op een zeer kleine oppervlak te zijn samengeperst. De getallen omtrent krijgsgevangenen en buit waarvan gisteren in een extrabericht is melding gemaakt, zijn thans weer aanzienlijk gestegen. Bovendien zijn den vijand bij het verijdelen van zijn wanhopige uitvalspogingen zware, bloe dige verliezen toegebracht. De luchtmacht heeft gisteren overdag bij tal van aanvallen op bolsjewistische schepen bij zonder groote successen behaald. Zij bracht in de Zwarte Zee een kruiser, twee torpedojagers, en een luchtdoelkruiser, alsmede negen koop vaardijschepen. met te zamen ongeveer 25.000 brt. tot zinken. Op twee andere oorlogsbodems en twee groote koopvaardijschepen ontstond brand door de uitwerking van bommen. In de wateren ten Westen van Kroonstad kregen het slagschip f,October-revolutie" en de zware krui ser „Kirow" elk twee voltreffers van bommen, een andere zware kruiser kreeg vier voltreffers. Voorts werden drie torpedojagers, een mijn veger en een kanonneerboot door voltreffers bescha digd. De luchtmacht heeft gisteren overdag op 1600 kilometer ten Westen van La Rochelle een tank schip van 6000 brt. tot zinken gebracht en heeft in den afgeloopen nacht met goede uitwerking belangrijke militaire inrichtingen aan de En- gelsche Zuidoostkust aangevallen. In het gebied van het Kanaal hebben Duit sche Jagers bi) het afweren van vijandelijke aanvalspogingen gisteren overdag in hevige luchtgevechten 29 Britsche vliegtuigen omlaag geschoten. Slechts een enkele Duitsche machine ging verloren. Luchtdoelartillerie en patrouille vaartuigen haalden elk nog en vijandelijk vlieg tuig omlaag. In Noord-Afrika werd het vliegveld Koefra met goede uitwerking gebombardeerd. Noch overdag, noch 's nachts heeft de vijand militaire acties boven het gebied van het Duit sche rijk ondernomen. De vijandelijke propaganda stelt pogingen in het werk om de in het weermachtsbericht van 19 September bekend gemaakte cijfers aan dooden, gewonden en vermisten van onze lucht macht op misleidende wijze met de verliezen 1 aan vliegtuigen in verband te brengen. Hier- omtrent valt op te merken, dat de Duitsche luchtmacht niet alleen uit vllegerformaties be staat doch ook de formaties luchtberichten- dienst en luchtdoelgeschut omvat. Een deel van laatstgenoemde formaties wordt voortdurend gebruikt in den strijd te land om vaak dicht achter de voorste linies infanterie bij den af weer van pantserwagens en bij de bestrijding van kazematten mede te werken. Hun verliezen zijn vervat in de bekend gemaakte totale cij fers van de luchtmacht. In zijn weermachtbericht no. 475 maak* het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika. Van de fronten te land niets bijzonder te melden. Vliegtuigen van de as bombardeerden belangrijke doelen van de ves ting Tobroek en gemotoriseerde strijdmiddelen in de zone van Dzjaraboeb. Tijdens een nieu wen vijandelijken luchtaanval op Benghasi heeft het Italiaansche luchtdoelgeschut een machine neergehaald. Oost-Afrika: In den sector van Woltsjefit doeltreffende actie van onze artillerie tegen concentraties gemotoriseerde strijdmiddelen. J. C. TIELE. Breestraat 39. NIEUWE LUCHTBASIS IN URUGUAY. Het Urugaansche blad Tiempo meldt onder vette koppen, dat de ten Zuiden van het histo rische fort Santa Teresa gelegen laguun Negra zal worden ingericht als basis voor vliegtuigen. De inrichting geschiedt in den geest der ver plichtingen aangegaan op de conferenties te Lima. Panama en Havana in zake wederzijdsche medewerking bij de verdediging van het Ame- rikaansche continent. Het blad tracht de nood zakelijkheid" voor dezen maatregel te motivee- ren met de beweringen, welke van de zijde der Vereenigde Staten in Zuid-Amerika verspreid zijn, betreffende geweerde gevaren, welke zou den dreigen van den kant der totalitaire mo gendheden. -(D.N.B.) SPAANSCH BLAD OVER ENGELAXD'S SOLIDARITEIT MET DE SOVJETS. Het Spaansche blad Alcazar" heeft zich tot tolk gemaakt van de openbare meening van Spanje door te schrijven, dat Engeland reeds voldoende'bewijzen voor zijn totale solidariteit met de sovjets geleverd heeft, doch dat thans de verklaringen van den eersten lord der admira liteit nog een bewijs leveren, dat aan duidelijk heid niets meer te wenschen overlaat. Het blad schrijft, verder: „De gevoelens van alle Christe lijke en beschaafde Europeanen nemen van de verklaringen van Alexander den eersten lord der admiraliteit met denzelfden afkeer en afwijzing kennis als van de recente uitlatingen van den ophitsenden aartsbisschop van Canter- buiv die het bolsjewisme wel anti-godsdienstig, maar toch moreel betrouwbaar noemt en dat men als een der belangwekkendste vormen in de moderne beschaving moet beoordeelen. In het eene zoowel als in het andere geval, zoo besluit ..Alcazar", vormt deze Engelsche hou ding tegenover de sovjets wel het toppunt en moet zij de oogen openen aan hen. die nog altijd niet het licht der werkelijkheid door hun gesloten oogleden willen laten heendringen. (DN.B.). Tiele bezit een zeer geperfectioneerde schil dertechniek; zijn observatievermogen is sterk ontwikkeld; hij bezit een voortreffelijk gevoel voor compositie, voor den hermonischen en ge sloten bouw van een schilderij. Deze eigen schappen stellen hem in staat, in vorm en kleur te zeggen, wat hij te zeggen heeft en op gevoelige en dichterlijke wijze zijn optimis tische maar ernstige persoonlijkheid te open baren. Hij bezit de gave de dingen onder de wonderlijke speling van het licht te plaatsen en ze door het licht te verheerlijken tot iets wat boven de toevalligheden van het natuurlijke in- boven de toevalligheden van het natuurlijke uitgaat. Hij is in wezen een mijmeraar op het mysterie der kleuren, een droomer. Zijn werk is steeds voornaam van allure. Hij is een ver fijnd colorist. Zijn veelzijdigheid is merkwaar dig. Zijn Stillevens zijn bijzonder charmeerend. werkelijk beelden van verstild leven. Zie b.v. dat Stilleven van aardbeien op een tinnen bord- Je. een juweeltje. Zie dat groote stilleven van een koperen pot met goudreinetten. Wat is dat zeldzaam mooi gedaan. Welk een aandacht, welk een liefde is er aan besteed. En hoe wordt in zoo'n werk een sterke spanning vastgehou den. Ik denk aan zijn schalen met kersen, met tomaten, zijn arrangementen van bloembollen. Dat alles is meesterlijk van stafuitdrukking onder het magische spel van het licht. Het heeft geen zin, dit alles uitvoerig te behandelen, nu onze ruimte zoo beperkt moet zijn. Soms denkt men bij zijn stillevens even aan den grooten Floris Verster. Niet minder fraai zijn zijn bloemstukken. Ho> voornaam is dat stukje met de blauwe violen in een grijzen pot, hoe vroolijk zijn zijn veel kleurige violen, zijn tuinbloemen in een glazen vaasje, het fijne werkje van de pirus japonica in een Japansch kruikje. De groote bloemstuk ken met bloemen van verschillende kleur zijn in hun schoonheid nimmer uitbundig. Altijd hangt er een waas van verinniging en droom om heen. Het is alles superbe en zuiver van kleur, maar nooit fel. In zijn parkgezichten, Sonsbeek, het Haagsche Bosch. e.a. hangt de nevel als een intensfijne amethysten sluiter, of geeft de late herfstzon haar getemperden gouden schijn over 'n bosch pad of vijver. Uitermate bekoorlijk zijn ook de gezichten op oude huizen of een boerderij te Rijnsburg. Hoe fraai zijn de gebouwen als in saamhorigheids gevoel bijeen geroepen. Een fijne stemming is ook in zijn gezicht op Zierlkzee en de oude kerk te Katwijk. j Ten slotte wfls ik u nog op een paar wer ken, die hij indertijd in Algiers maakte en waarin we den heeten gloed van de zuiderzon voelen. Tiele is ten slotte een uitmuntend por tretschilder. waarvan we hier trouwens slechts één voorbeeld zien. Hij is een rasartist. In de benedenzalen vindt u o.a. nog schilde rijen van A. J. van Driesten. Knikker, e.a. en een aantal fijne etsjes van Van der Windt. De aandacht wordt hier verder getrokken door heel mooi religieus houtsnijwerk uit Oberam- mergau en geestige volkskunst uit Tyyrol. Wij maken ten slotte nog opmerkzaam over uiter mate knappe en bekoorlijke emailleversierselen van Tesselhof en het kunstaardewerk van „De Vier Paddestoelen." N. J. Swierstra. DE PRIJSVRAAG VOOR DE RADIO- LUISTERSPELEN. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: De door het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten uitgeschreven prijsvraag voor de beste Nederlandsche luisterspelen heeft een wijziging ondergaan. Instede van 15 October is thans "bepaald, dat de inzending sluit 1 Novem ber a.s. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, dienen de inzendingen gericht te worden aan de afdeeling radio- en filmzaken van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten te fs-Gravenhage. ALPHEN. Burgerlijke stand. Geboren: Aplonia, d. van W. van Dolder en Maria Keyzer Hendrika; Johanna, d. van A. Uithol en Jacoba Johanna de Jong Cornells Adr., z. van C. A. Langeveld en Teuntje Corne lia v. Iperen. Ondertrouwd: Adr. C. P. Zegers. 27 j. won. te Alkemade en Tillie Petronella Wijnvoord, 21 j. Pleter Verlooy, 25 j. en Gysberta Markman, 20 Jaar. Overleden: Willem v. d. Snoek, 71 j., wed. van Marrigje Jacoba Spruijt. Bijtijds gered. Eer^JS-jarig zoontje van den landbouwer v. D. aan «ach Steekterweg, dat in een sloot gevallen en reeds zinkende was. is met groote moeite gered. Geslaagd te Delft voor het propaedeutisch examen electrotechnisch ingenieur onze plaats genoot de heer H. G. van Diest. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Agnes Maria, d. v. J. Th. v. d. Poel en H. M. Bunnlk Jannle, d. v. A. v. d. Vliet en G. Hol. Ondertrouwd: M. v. d. Nagel. 23 J. en A. v. d. Berg. 20 J. A. Voorsluys. 26 J. en M. W. van Donk. 27 J. Getrouwd: W. M. Schrlek. 32 J. en A. M. de Jong, 32 Jaar. Overleden: G. van Dieyen. 65 J. (overleden te Woerden) A. Hoogenboom, wed. van B. Dyk, 75 J. (overleden te Gouda) BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, d. van Johannes Teunis Tol en Maartje Vermeul. Getrouwd: Pieter Gerrit. Zorg, 35 Jaar en Elisabeth Paulnia Groenenberg, 33 jaar Her- manus van Leeuwen, 39 Jaar en Cornelia Maria Groenendijk, 27 Jaar. AFSCHEID VAN Ds. TJ. PETERSEN. Predikatie van ds. y. d. Stoel. In den ochtenddienst ls gisteren het afscheid herdacht van den Ger. predikant, zulks ln ver band met zlln emeritaat. Ziekte verhinderde ds. Petersen zeil persooniykvan zijn gemeente af scheid te nemen. Daarom werd zijn werk, gedu rende de afgeloopen 14 Jaren door den hulppre diker. ds. A. G. r/an der Stoel herdacht. Deze be paalde zijn gehoor bij de woorden uit Matteus 11 vers 28 t/m. 30, luidende: „Komt herwaarts tot mij, allen, die vermoeid en belast zlln en lk zal U rust geven. Neemt miln juk op U. en leer van mij. dat lk zachtmoedig ben en nederig van hart; en gij zult ruste vinden voor Uwe zielen. Want mijn juk ls zacht en mijn last is licht". Spr. wees er op. dat ds. Petersen steeds deze boodschap van den Heiland heeft verkondigd on sprak ten slotte namens ds Petersen, tot de gemeente. Het afscheid valt Ds. Petersen zwaar; het staan ln Jezus dienst ls al zijn heeriykheld geweest, Ds. Petersen dankt, aldus spr. voor de liefde en trouw, waarin de gemeente hem en zlln gezin heeft omringd en de Korkeraad voor de name samenwerking, alsmede do vereenlglngren. Zijn laatste verzoek was hem en zijn. gezin, blijvend ln gebed te willen gedenken. De ge meente zong hierop staande ps. 121 vers 2 en 4 De Tuinbouwcursus. Voor den tuinbouwcursus hebben zich 32 nieuwe leerlingen aangemeld. De cursus zal worden aangevangen met in totaal 115 leer lingen. Twee Gereformeerde predikanten. z In een daartoe gehouden gemeentevergade ring heeft de Kerkeraad der Geref Kerk alhier aan de leden medegedeeld, dat in principe be sloten is tot het beroepen van twee predikanten, inplaate van één predikant- en een hulpprediker, welke plannen nader besproken werden. Met ingang van den nieuwen cursus 1941- 1942 is de heer H. de Besten, alhier, benoemd tot leeraar ln vasten dienst aan de Middelbare Handelsavondschool te dezer plaatse. HAZERSWOUDE. Burgeriyke Stand. Geboren: Franciscus Paulus Maria, z. van P. G. van Nuland en E. M. Nobel Hendrika, dr. van W. Hoogendoorn en M. Hassefras Teuntje, dr. van W. Hoogendoorn en M. Has sefras. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: N. D. Kret jm. 23 j. en P. B. Koning jd. 20 j. NIEUWKOOP. Burgcriyke Stand. Geboren: Martlnus, z. v. L. van Dam. van Capel en G. Teekeningen F. Wagner. ■kA Dg Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier- Hei n weet Raad NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorue Thomas Johannes z. van C. J. J. Koeleman en P. M. Koster. Overleden: G. R. Knlphorst 9 Jr. WADDINXVEEN. Burgeriyke Stand. Gebaren: Ida Paulina, d. v. L. W. Versluis en J. Slingerland Johannes, z. v. H. Verwey en A. Verbeek Willem Hendrik, z. v. A. Hey en W. Vink Wouter, z. v. M. Hulzer en M. J. de Vry Martina Adrlana, d. v. E. J. van Beek en M. A. Verschut. Ondertrouwd: D. van Vuuren en J. Limburg J. Ultée en A. C. van Ardenne. Getrouwd: J. van Vliet en E. C. Broer. Benoemingen. De commies ter secretarie alhier, de heer H, Jenné, is met ingang van 1 Nov. a.s. bevorderd tot hoofdcommies. De heer W. Klein, thans ambtenaar ter secretarie, is tot adjunct-commies benoemd en de heer D. van der Ben, thans leer ling-ambtenaar tot ambtenaar ter secretarie en W. F. Meijer te Gouda tot leerling-ambtenaar, zulks met ingang van 1 November a.s. Over het dienstjaar 1940 heeft de ge meenterekening de navolgende eindcijfers: ge wone dienst: ontvangsten f. 378.525,61; uitgaven f. 323.44,61, batig saldo f. 55.094. Kapitaaldienst uitgaven f. 245.507,69: ontvangsten f. 146.454,74 hadeelig saldo f. 98.602,95. Gevonden voorwerpen: een portemonnale m, Inhoud: een polshorloge; een portemonnale met inhoud; een zadeldek en een sleutel. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Gosse, z. v. Gosse Bergsma en Kla- zlna Maria van der Beek (geb. te Ijlden) Getrouwd: Willem Verburg, 39 J. en Jacoba Overvllet, 26 J. AALSMEER. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: T. Bos. 26 Jaar en C. Siykoord. 24 Jaar. Getrouwd: J. Passies, 27 J. en T. J. Heil, 27 J. H. A. J. Straver, 34 J. en P. M. Blom, 33 J. Overleden: T. Vooys, 82 Jaar, weduwe van O. Zwitser. HAARLEMMERMEER. Burgeriyke Stand. Geboren: Willy Antonla d. van C. J. Jansen en M. A. Vercouteren Gerard, z, van A. J. W. Treur en H. Terlonw Maatje, d. van J. Meul- blok en B. O. C. Blom Willem z. van M. de Haan en C. Terlouw Hendrik Willem z. van K. .Walraven en D. C. Jeronimus Hendrlkus Age, z. van A. Bouwhuis en H. M. Blemans wynanda d. van W. Beriyn en M. E. Pies Maria Gerarda Cornelia d. van A. pyiman en I. van Mlerlo Johannes Jacobus z. van W. Haver- hals en E. de Rooy Klazlna Jannetje d. van M. van Tol en U. S. van Dongen Antje d. van J. H. van Tol en T. G. Hoogendoorn JansJe d. van P. Kooy en H. J. Wlchers Henrlcue Cor nells z. van P. J. Grimbergen en J. B. W. van der Erf Adeodatus z. van G. de Jonge en T. Veenstra Wlebe z. van G. Oms en T. Anema Tom z. van J. Ohlenbusch en A. W. E. Jeger. Ondertrouwd: Gijsbertus Hendrlkus van der Peet 29 Jr. en Anna Cornelia Witteman 19 Jr. Willem Frederlk Kann, 25 Jr. en Elisabeth Cato- llna de Koning 21 jr. Barend Buis 22 Jr. en Engeltje van der Wal 20 Jr. Bart Heyetek 21 Jr. en Matje Hulskens 22 Jr. Jan Hendrik Kok, 37 Jr. en Pietje Sllkboer 21 Jr. Getrouwd: Arle de Vos 24 Jr. en Antje Mag- chlelse 25 Jr. Kommer van den Heuvel 35 jr. en Guurtje AafJe Balder 27 Jr. Overleden: Lambertus Schouten 52 Jr. echbgen. van T. Bloomer. HILLEGOM. Burgeriyke Stand. Geboren: Johanna Wilhelmina Cecilia, d. van O, P. Rijnbeek en I. W. van Ruiten Catharina, d. van P. de Vries en M. Hart Theodorus Andreas Maria, z. van Th. H. van Steljn en G. J. de Groot Antje Adrlana, d. van O. J. Boll en N. Vink. Ondertrouwd: H. Lambooij en A. J. Uilenreef H. C. Rijnbeek en P. J. O. Damen. Getrouwd: J. Kluen en E. J. M. Philippo. Overleden: D. W. Hageman., m., 20 jaar. KATWIJK AAN ZEE. Gedipl. Leeraar Solozang en Klaviercpel KATWIJK - BOULEVARD 74. 2968 Spreekuur volgens afspraak. (Ingea. Mod.) 8. Maar Hein zou Hein niet zijn, als hij niet juist op tijd een prachtig idee kreeg. Hij sprong van vreugde bijna zo hoog als de grassprieten lang waren. Zijn viool zou uitkomst brengen. Hij greep zijn instrument en het volgend ogenblik klonk er een vrolijk walsje op En ja hoor. daar kwamen de glim worm - njes al aangeloopen. nieuwsgierig om te zien, wie daar zo mooi speelde. De danslust kwam gewoonweg in hun poot- 1es. ie moest dansen- of je wilde of niet En het duurde niet lang of daar dans ten de eerste mugjes en kevertjes al vol gratie ln het rond. Er vormden zich al vlug paartjes, die de bloemen als dans vloer uitkozen, 't Was zo'n grappig en fleurig gezicht, al dat sierlijke buigen en ln het rond draalen, dat zelfs Bar rabas met genoegen toekeek, hoe Hein zich uitsloofde. Maar het meeste was hij ln z'n schik, omdat de list van Hein zo goed gelukte want ook de glimworm pjes waren van de partij; ze trippelder ijverig op en neer langs de CTassprieten en hielden hun kaarsjes hoog ln dc pootjes, 't Was een lieve lust om te zien viaar tenslotte moest Hein wel uitschei den: hij zou er gewoonweg kramp van ln zijn poot krijgen! Maar hij werd er voor beloond! De glimwormpjes konden nu onmogelijk weigeren; t gebeurde niet al te vaak. dat ze zo'n gelegenheid kregen om te dansen. En zo hadden Barrabas en Hein hun doel toch be reikt. Maar eer^t moesten de glim wormpjes naar huis gaan om nieuwe lange kaarsjes te halen; de oude waren al bijna helemaal opgebrand. En in die tussentijd zorgde Barrabas voor een rij- gelegenheid voor hun helpertjes. want na al dat dansen ook nog zo'n eind te moeten lopen, dat valt niet meer Een dikke schildpad bood zich als rijdier pn zo gingen ze op weg naar de donkere tunneL NOORDWIJK. Burgeriyke Stand. Geboren: Catharina Anthonia, d. van J. Vink en A. de Groot Maria Johanna, d. van A. P. Th. Alkemade en M. C. Steenvoorden Theodorus Leonardus, z. van Th, J. Steenvoor den en M. v. d. Berg Jenneke, d. van J. Oomsen en J. H, tér Beek Anthonius Gerardus Jeroen, z. van W.' v. d. Hulst en J. A. v. Nobelen Jan Cornelis, z. van C. Tissing en B. Wielinga. Overleden: M. G. Ausum, 75 Jaar, wed. van H. P. Bekker. Ondertrouwd: G. Binken en J. Cramer N. A. Meiland en J. W. Wijsman L. Th. van Haaster en A. J. van Schooten P. de Bruin en B. H. yan der Loo. Getrouyd; R. P. B. Voerman en H. J. Baai- bergen. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria, d. van J. Kromhout en K. Dobos. Ondertrouwd: J. v. d. Berg, 29 Jaar en J. Ravensbergen, 26 J. J. de Mooy. 28 J. en s. de Koning, 22 Jaar. Getrouwd: H. V. d. Eykel, 25 J. en A. de Mooy. 25 Jaar. Overleden: W. Bouman, 91 Jaar. wed. van W. Passchier C. Noort. 49 Jaar. echtgenoot van G. v. d. Veen. Voor het examen gymnastiek ls geslaagd de heer P. J. Maas alhier. SASSENHEJM. Tot ouderling der Geref. Kerk zijn gekozen de heeren W. Bergman, A. Francken, C. v. d. Helden, A. de Hoed en C. Scelma en tot diaken M. Moolenaar en J v. Zonneveld. Gevonden voorwerpen: Beursje met inhoud, 2 ceinturen, 2 dameshandschoenen, bril, dames kousen, heerenportemonnaie met inhoud, 1 zll- verbond van f. 1. Inlichtingen bij de politie. WASSENAAR. Van aller gevallen. De 30-jarige K. alhier, die, staande op een ladder, een huis aan den Wlttenburgerweg schilderde, gleed hiermede uit. Hy kreeg een hersenschudding en een ernstige kneuzing aan zijn linkerschouder. Na het verleenen van de eerste hulp door dr. Janssen is hij per zieken auto naar zijn woning overgebracht. ■VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Slmon Franciscus Sebastlanus Zyi- man en Josephina Johanna Klomp. Geboren: Johanna Agatha Maria, d. v. P. Q. v. d. Lans en A. M. v. Dlemen Petrus Theo dorus Maria Franciscus, e. v. Th. P, v. d. Hulst en p. J. G. Vester. Donderdagmiddag te 2% uur bestaat ten huize van den gemeente-geneesheer, dr. H. A. G. Bots. gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. Trouwboekje of geboortebewijs medebrengen. Lichte gevallen van mond- en klauwzeer zyn geconstateerd bU het vee van drie boeren in deze gemeente. AMSTERDAM, 22 September. De effectenbeurs te Amsterdam had heden een kalm verloop. Wanneer een vergelijking wordt gemaakt met de drukke dagen der laat ste weken, dan kon de handel zelfs vry stil wor den genoemd. Op enkele afdeellngen ging ech ter geregeld wat om en de markt had dan ook geen doodsch voorkomen. Een bepaalde stem ming viel niet op te geven; door elkander ge nomen waren de koersen niet veel veranderd. Maar kort na de opening kon in de meeste ru brieken een kleine achteruitgang worden opge merkt, waarna later op den middag weer een lichte verbetering intrad. Alles byeen maakte de markt den indruk, dat er wederom eenige weifeling bestond, hetgeen trouwens ook al kon worden afgeleid uit de ge reserveerdheid. die door het beleggende publiek in acht werd genomen en aanleiding gaf tot een vermindering van de affaire, voor ae toon aangevende industrieelen bestond nog behoor lijke belangstelling. Unilevers liepen achteruit van 164% tot 161%, waarna weer een herstel volgde. Van Ber kels waren nauwelyks veranderd. Philips was pryshoudend en werd ln hoofdzaak afgedaan tegen pryzen loopende van 278% tot 280%. Cal ve Delft zoo goed als ongewyzigd. In Indische sporen werd geregeld zaken gedaan en daarbU bestond op kalme wyze eenige vraag, zoodat de koers onder beurstijd naar boven ging van 84% tot 871/4%. In de minder courante in dustrieelen was de affaire tot een minimum in gekrompen en variaties van beteekenis kwa men niet voor. Ook de Scheepvaattafdeeling trok nog attentie. Scheepvaart Unies werden in vaste houding ingezet en schommelden regelmatig tusschen 217% en 2197o. Oude Vaarten lagen stevig in de markt. Booten stegen tot in de onmiddeliyke nabyheid van 200%. Ook de minder gangbare soorten konden zich meerendeels gemakkeiyk op peil houden. Op de Petroleumafdeeling wer den Olies aanhoudend in een open hoek ver handeld; by een openlngsprys van 323 zakte de koers in tot 319%, waarna een verbetering van eenige procenten plaats vond. Vergeleken met Zaterdag viel geen verande ring van beteekenis op te merken. De Suiker- afdeellng was kalm, met slechts kleine varia ties. Geen enkel aandeel sprong uit den band. Rubberfondsen waren, wat de incourante soor ten betreft, dooreengenomen pryshoudend. In enige gevallen zelfs hooger. Het hoofdfonds, Amsterdam Rubber, zakte in van 315% tot 312, maar op dit peil werd weerstand geboden en trad een klein herstel ln. De Tabaksmarkt was kalm, pryshoudend, spe ciaal voor Senembah's. Voor Nederlandsche be leggingen bleef een aangename stemming be staan. De koersen van de Nederlandsche staats papieren weken overigens maar weinig af bU die van den vorigen dag. De nieuwe Vieren Nederland liepen langzaam aan achteruit van lOu 11/16 tot 100%%. Ge- meenteiyke en provinciale obligatlën waren goed van toon. Pandbrieven stil (ANP). Prolongatie 21/4%. U BOSKOOP, 20 Sept. „De Boskoopsche Velling" Rozen per bos: Ellen Poulsen 22 ct.. Butterfly 80 120 ct., Van Roseum 2030 ct., Brlarcllff 140 200 ct., Hadley 120230 ot„ Orange Triumph 72 ct., August Noach 4264 ct., Rosalandla 90140 ct., Else Poulson 6476 Ct„ Florex 130180 ct„ Pechtold 80100 ct.. Duisburg 34 ct., Edith Helen 60 ct., Queen Mary 80 ct., Ingar Olsson 6080 ct., gemengde rozen 2735 ct. Diversen per bos: Cle matis Durandl 2440 ct., Idem Mevr. Ie Coultre 100—110 ct., idem Prlne Hendrik 60 ct„ Dahlia's 18 ot>, tros Chrysanten 1420 ct. LEIDSCHENDAM, 20 Sept. Engelsche kom kommers AA f. 13,50, 2de soort f. 8,50, 3e soort f.5,50, wankleurige f. 2,40—4,10. stek f.24,60; gele komkommers le soort f. 8,50, 2e soort f. 5,50, 3de soort per 100 ko. f.44,90, stek f. 1,60—2.50; kropsla le srt. f.3, 2de srt. f.2,50; stoosla 1.8; peen f.5; bloemkool le srt. f.23, 2e srt. f.9, uit schot f.4—17,20; tomaten, mldd, f.8, gr. ronde f8. 2e soort f8, 3e soort f. 8, bonken f6, uit schot f. 2.50—5,10, rijp f. 6,50—6,80; andyvle per 10 ko. 70 ct.; spinazie per 4 ko. 12 ct.; postelein ko. f.5 12; rabarber pér 100 ko. f.5; snyboonen f.14; spercieboonen f.14; radys f.2; prei f.7—9; sel derie f. 2,50—3,60; appelen 22—30; peren 30—45; pruimen 2735; meloenen 1451; druiven 25 32,50. RIJNSBURG, 20 Sept. Groentenvelllng Bloemkool I f.12; II f.9; III f. 7.21; Knolseidery I. 9 per 100; Gekookte kroten f. 10; Prei f. 7.209; Roode kool f. 3.50; Groenekool f. 2.50; kasboonen 30; SVaschpeen f.6; Grove peen f. 3.40; Uien 3.50; Kroten f.4.per 100 kg. Bospeen f.5; Selderie f.23; Peterselie f. 1.301.80; Radys f. 1.602 per 100 bos. RIJNSBURG, 20 Sept. Bloemenveiling. Chry santhen: bruin 2430; geel 2228; wit 2330; Flcales 3040; Montbretla 2040; Straalasters f.1—120; Zinnia's 60—100: Fritona f.3—4; Gla diolen: wit f 3 20; rood f 2—3; Picardlö f. 1.50—2; Asters gemengd 7090; Afrikanen 6; Goudsbloe men 6—8. HONSELERSDIJK. 20 Sept. Groentanveiling Export, komkommers 13.50; A 11; 8 8.50; C 5.50 per 100; netmeloenen 2230 per stuk; Alicante 3645; Champion 48—60; Maroc 45; pronkboo- nen 10; dubb, boonen 12; tomaten 16; bonken 12 ct. per k.g. KATWIJK a. d. RIJN. 20 Sopt. Gtpentenvolllng Per 100 stuks: Bospeen f.4.403; 81a f.23. Per kist van 20 K.G,: Waschpeen f.11.20; Kro ten 7080 ct. Per 100 k.g.: Gele kool f.3.40 3.50; uien f. 3.203.50. NAALDWIJK. 20 Sept. Mlddenprys Westl. vei lingen Alicante 3545Colman 5060; Cham pion 4560; Maroc 4045; tomaten 16; bonken 12; dubb. boonen 1012; pronkboonen 10 ct. per kilo; netmeloenen 2030 perstuk. Redactie-staf: B W Menkhorst Buitenland en Tooneel: K Been Binnenland en Sport; J Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. Hannemg, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3