82sie Jaargang HAANDAG 22 SEPTEMBER 1941 No. 24997 Zee van Azof bereikt, eilanden Moon en Oesel bezet Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: "y Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Doelen van operatieplan bereikt Italiaansche weermachtsberichten Verspreide berichten STADSNIEUWS 19.40 uur 7.26 uur EERSTE BLAD Duitschland strijdt voor Europa Dertien koopvaardijschepen tot zinken gebracht Open brief aan den aartsbisschop van Canterbury LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Tele! pirectle en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv KL Been Leider Zaterdag deelde het Duitsche opper bevel mede: Zooals reeds in een extra bericht is be kend gemaakt, zijn divisies infanterie van het Duitsche leger, gesteund door het luchtwapen, na gevechten van verschei dene dagen door den zwaar versterkten vestinggordel van Kief aan den westelij ken oever van den Dnjepr heengebroken. In een dapperen aanval drongen zij gis teren overdag, terwijl de vijand de stad ontvluchtte Kief binnen en heschen de rijksoorlogsvlag op den citadel. Toen de opperleiding van de bolsjewistische troe pen gevlucht was. wierp de geheele be zetting de wapens weg en gaf verder ver zet op. Zooals eveneens in een extra bericht is bekend gemaakt, is de stad Poltawa, op 120 KM. ten zuidwesten van Charkow.op 18 dezer ingenomen. In samenwerking met formaties van de marine en het luchtwapen hebben troepen van het leger half September de eilanden Worms en Moon voor de Golf van Riga ingenomen. Op eigen initiatief is op 16 dezer de ka pitein Pankow met zijn compagnie van Moon uit over den door den vijand ten deele reeds verwoesten dam naar het Oostelijke deel van het eiland Oesel door gedrongen, waarmede hij de grondslagen legde voor de aan den gang zijnde succes volle gevechtshandelingen voor de ver overing van het eiland. Het luchtwapen bombardeerde ook in den afgeloopen nacht Odessa en Moskou In den strijd tegen de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart brachten gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht ten Oosten van Huil twee koopvaardijschepen, deel uitmakend van een convooi, waar onder een tankboot met te zamen 17.000 brt. tot zinken. Overdag werd voor de Zuidoostkust van Engeland een ander vrachtschip door bommen zwaar bescha digd. In Noord-Afrika vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den vorigen nacht de petroleumtanks van Suez, alsmede haven werken van Port Said en Alexandrië met goede uitwerking aan. De vijand is in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten naar Noord- Duitschland gevlogen. Enkele vliegtuigen drongen door tot in de omgeving van Berlijn. Er werden bommen geworpen op woonwijken te Stettin, waardoor de bur gerbevolking geringe verliezen leed aan dooden en gewonden. Luchtdoelartillerie schoot twee der Britsche bommenwerpers omlaag. En Zondag volgde eerst een extra be richt, luidende: In het verloop van den ten Oosten van Kief aan den gang zijnden omsingelings slag hebben het leger van generaal-veld- maarschalk Von Reichenau en de pant- scrlegers van de General-obersten Von Kleist en Guderian sterke deelen van den omsingelden vijand vernietigd en reeds thans ruim 150.000 gevangenen binnen gebracht, benevens 151 tanks, 602 kanon nen en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. De vernietiging van de overige deelen van den ingesloten vijand is in vollen gang. Nog meer groote aantallen gevangenen en buit kunnen verwacht worden. Het legerbericht zelf luidde: Aan den Zuidelijken vleugel van het Duitsche aanvalsfront is de Zee van Azof bereikt. De voorwaarde hiertoe was het heroïeke optreden van een infanterie-divisie, die den overtocht over den breeden beneden loop van den Dnjepr bij Berislaf, op 60 KM. ten N.O. van Cherson, onder de moeilijkste omstandigheden voltrokken en ondanks alle tegenaanvallen gehandhaafd had. De vernietiging van den in het geheel ten Oosten en Zuidoosten van Kief inge sloten tegenstander gaat voort. De Duit sche formaties, die uit het Westen van Kief waren binnengedrongen, zijn via den Dnjepr naar het Oosten opgerukt en heb ben zich vereenigd met de strijdkrachten, die over de Desna uit het Noorden hadden aangevallen. Felle doorbraakpogingen van den vijand mislukten. De aantallen gevan genen en buit nemen ieder uur toe. Eenheden der marine zijn diep doorge drongen in de Finsche Golf; zij versterk ten den versperringsgordel van mijnen en beveiligden de tegen de Baltlsche eilanden ingezette operaties. Het luchtwapen heeft ten N.W. van de Krim een patrouilleboot, een kanonneer boot en drie koopvaarders van in totaal 10.000 b-r.t. inhoud tot zinken gebracht, terwijl bomtreffers werden geplaatst op een Sovjet-torpedoboot. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben sterke afdeelingen gevechtsvlie gers in den afgeloopen nacht haveninstal laties en ravitailleeringsbedriJven van Southampton met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber bestookt. Treffers op opslagplaatsen, docks en militaire in stallaties der stad hebben aanzienlijke vernielingen aangericht. Een reeks groote branden werd waargenomen. Andere gevechtsvliegtuigen deden aan vallen op verscheiden vliegvelden en ha veninstallaties in Zuid- en Oost-Engeland en brachten ten N.O. van de Wash een vrachtschip van 4000 br.t. tot zinken. Een tweede groote koopvaarder werd bescha digd. In het gebied van Het Kanaal heeft het Britsche luchtwapen gisteren bij een aan- valspoging. die geen effect had, 39 vlieg tuigen verloren. Daarvan werden 35 door jagers en 4 door marinegeschut neerge schoten. Twee eigen vliegtugien worden vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een Britsch tentenkamp bij Tobroek vernield. In den afgeloopen nacht is de vijand naar Noord- en Zuidwest Duitschland ge vlogen en met enkele vliegtuigen doorge drongen tot de Rijkshoofdstad. Door neer geworpen bommen ontstond schade van gering belang in woonwijken. Nachtjagers en luchtafweergeschut hebben drie En- gelsche bommenwerpers neergeschoten. En daarop volgde nog volgend extra bericht: In voorbeeldige samenwerking hebben afdeelingen van leger, luchtmacht en ma rine een nieuw belangrijk succes behaald. Arensburg, de hoofdstad van Oesel, Is in een vastberaden aanval genomen. Moon en Oesel zijn daardoor hecht in onze handen. Op het Westelijk deel van Oesel bevinden zich nog slechts verstrooide deelen van het garnizoen van OeseL Hun vernietiging kan elk oogenblik verwacht worden. Over het Duitsche operatieplan, dat den grondslag vormt voor den veldtocht in het Oos ten, verneemt het D.N.B. van over het algemeen welingelichte kringen, dat reeds thans de ge stelde doelen met betrekkelijk geringe verliezen zijn bereikt. Het doel van de Duitsche leiding bestaat in de militaire vernietiging van den Sovjet-vijand. Voor het bereiken van dit. doel moet aan vijf voorwaarden worden voldaan: le. Uitputting van den voorraad menschen- materiaal der Sovjets. 2e. Vernietiging van het oorlogsmateriaal. 3e. Verzwakking van het economische oor logspotentieel. 4e. Vernieling van verkeerswegen en vijande lijke luchtmacht. 5e. Verlamming van het gecentraliseerde sy steem der Sovjet-Unie. Naar de opvatting in welingelichte kringen te Berlijn neemt het aantal aanwijzingen toe, dat reeds thans de voornaamste onderdeelen van dit operatieplan zijn vervuld. Men gelooft derhalve, dat aan de verwachtingen van den vijand, wat betreft het slechter worden van de weersomstandigheden of den winter, de bodem is ingeslagen. In dit verband hecht men aan de omsingeling van de armeeën van Boedjenny de grootste beteekenis. Naar het D.N3.-Tn aanvulling hierop nog verneemt, zijn de ten Oosten van Kief uitge voerde omsingelingsoperaties het resultaat van een zeldzaam koen besluit. Toen het bevel tot den opmarsch werd gegeven, waren de voor deze operaties in den strijd geworpen Duitsche legeronderdeelen, in het bijzonder de pantser formaties, vierhonderd kilometer van elkaar verwijderd, hetgeen overeenkomt met den af stand Berlijn-Danzig. De beide wiggen, bestaan de uit pantserwagens, naderden elkaar met een groote marschsnelheid en traden volgens de re gels van de oorlogvoering voor snelle formaties op. Op de bataljons gemotoriseerde infanterie volgden gepantserde verkenningswagens. Hierop volgden de iets langzame pantserwagens van middelmatige sterkte. Door de snelheid van den opmarsch gelukte de verrassing dikwijls zoo schitterend, dat de bruggen in vele gevallen on beschadigd op de niets vermoedende Sovjets werden veroverd. Uit de rijen van formaties, die volgden op de voorhoeden van pantserwagens, sloegen gemotoriseerde troepenonderdeelen naar het Oosten en het Westen af om aan den eenen kant aanvallen op de flanken door den vijand af te slaan, en aan den anderen kant in Wes telijke richting in het omsingelingsgebied door te dringen. Reeds zijn enkele van deze kleine troepenomsingelingen geliquideerd. Na het tot stand komen van de groote om singeling ten Oosten van Kief en het nauwer aanhalen van de omsingeling van de zich nog ten Oosten van den Djepr bevindende vijande lijke troepen is de geheele Noordelijke Oekraine in Duitsche handen gekomen en blijft' den Sovjets nog slechts de Oostelijke Oekraine met het industriegebied van Charkow en het Donetzbekken. De Duitsche opmarsch van het bruggehoofd Krementsjoeg uit naar het Noord Oosten en de inneming van Poltawa bewijzen echter, dat ook deze belangrijke gebieden der Sovjet-unie in de Oostelijke Oekraine zich reeds in het grootste gevaar bevinden. De Engelsche berichtendienst heeft Zaterdag avond gemeld, dat in Leningrad honderddui zenden huurhuizen in vestingen zijn veranderd en uitgerust zijn met talrijke machinegeweren en springstoffen. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. nog gemeld, dat de Duitsche troepen in Kief onbe schrijfelijke verwoestingen hebben aangetroffen, die de bolsjewisten hebben aangericht, alvo rens zfj de vlucht namen. Zonder rekening te hoüden met de bevolking van de stad en de Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Noord-Afrika: in den sector van Solloem zijn vijandelijke eenheden, die probeerden met steun van pantserwagens onze stellingen te naderen, afgeslagen. Engelsche vliegtuigen lieten bommen vallen op Tripolis en vielen Bengasi aan. waarbij eenige Arabische woningen werden getroffen. De afweer op den grond te Bengasi schoot een Britsch toestel omlaag. Twee van onze motor schepen met troepen, die in een konvooi voeren, werden ter hoogte van Tripolis door torpedo's" tot zinken gebracht. Vrijwel alle aan boord zijnde soldaten en scheepsbemanningen werden door de begeleidende oorlogsbodems en door andere eenheden gered. Oost-Afrika: in koene operaties hebben onze eenheden uit de stelling Woltspefit met grooten strijdlust een vijandelijke stelling aangevallen en veroverd. Na hevig verzet werd de vijand op de vlucht gedreven. Hij leed groote verliezen. Wapens, munitie en groote hoeveelheden oorlogsmaterieel werden buitgemaakt. In Celga heeft een uit nationale en koloniale troepen bestaande colonne onder bevel van luitenant-kolonel Demenico Miranda een schitterenden aanval ondernomen. Het gelukte de colonne, een sterke vijandelijke afdeeling tot den strijd uit te dagen, welke zich na een fel en hard gevecht op korten afstand in wanorde terugtrok en meer dan 300 dooden op het slagveld achterliet. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een klein vijandelijk koopvaardijschip aangevallen en zwaar be schadigd. En Zondag: Op Malta heeft in den nacht van 20 Septem ber de luchtmacht belangrijke luchtbases ge bombardeerd. In Noord-Afrika heerschte aan de fronten te land bedrijvigheid der artillerie. In de zone van Bardia heeft het afweergeschut een vijandelijk toestel brandend neergeschoten. Ten Zuid-oosten van Solloem zijn Britsche vrachtauto's doeltref fend met machinegeweervuur bestookt. De vijand heeft wederom aanvallen gedaan op de stad Tripolis. In Oost-Afrika bedrijvigheid der vooruitge schoven afdeelingen. Op de Middellandsche Zee is een Engelsche bommenwerper neergeschoten door een eenheid der Italiaansche marine. omgeving werden alle. voorraden, die voor de inwoners van het grootste gewicht waren, weg gesleept of verbrand. Waterleiding en electri- sche centrales werden vernield. Overal ziet men de ravage van opgeblazen spoorlijnen en brug gen. Het strikt noodzakelijke kan de bevolking zich niet verschaffen. De Duitsche soldaten, in de eerste plaats de pioniers, zuiverden het gebied en de wegen, die voor opmarsch en ravitailleering noodig waren, van mijnversperringen en andere obstakels, zoo dat de verzorging der strijdende toepen gewaar borgd is. De bolsjewisten echter hebben door hun vernielzucht het leven van tienduizenden op de wreedste wijze in gevaar gebracht. OORLOGSMATERIAAL NAAR DE SOVJET-UNIE. De correspondent van Göteborgs Morgenpos- ten heeft uit verantwoordelijke politieke kringen te Washington vernomen, dat Engeland afziet van zijn voorkeursrecht op leveranties van oor logsmateriaal uit de Ver. Staten, opdat de Sov jet-unie zoo snel mogelijk het onvoorwaarde lijk noodige materiaal krijgt- Voorts wordt be weerd, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten zijn overeengekomen den bolsjewisten alle denk bare hulp te verschaffen. Deze overeenkomst is het resultaat van drin gende stappen van de Sovjetambassadeurs in Londen en Washington. Stalin heeft er de aan dacht op gevestigd, dat het verzet van de bols jewisten van de snelheid afhangt, waarmede de Amerikaansche hulp in werking treedt. De Britsche berichtendienst heeft medege deeld. dat lord Beaverbrook een tot in bijzon derheden uitgewerkt plan over de Britsch-Ame- rikaansche hulp aan de Sovjet-Unie meegeno men heeft naar Moskou. Dit plan is reeds door het Britsche kabinet goedgekeurd. Met het oog op den stroom van Jobstijdingen uit Londen over den wanhopigen toestand der bolsjewisten is aan den Amerikaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Huil, gevraagd, of de Amerikaansche regeering de hulp voor de Sovjets zal opvoeren of bespoedigen. Huil antwoordde, dat hij geen nauwkeurige berich ten had over den feitelijken militairen toestand der Sovjets. Overigens doet de Amerikaansche regeering alles wat zij kan. (D.N.B.) MYRON TAYLOR IN AFSCHEIDSAUDIENTIE BIJ DEN PAUS. De Paus heeft gisteren den specialen afgezant van Roosevelt, Myron Taylor, in afscheids- audiëntie ontvangen Taylor keert heden per vliegtuig naar de Vereenigde Staten terug. (D.N.B.). TELEGRAM VAN GOERING. De opperbevelhebber van het luchtwapen, rijksmaarschalk Goering heeft aan het eskader Horst Wessel, dat onder leiding van den ridder kruis dragenden lt. kol. Schalk tot dusver ruim 1000 vijandelijke vliegtuigen heeft vernield, een gelukwensch telegram gezonden. (D.N.B.). TERAARDEBESTELLING W. VAN ROSSUM DU CHATTEL. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 8.50 uur en gaat onder té 20.25 uur. Groote belangstelling aan de groeve. Onder groote belangstelling had Zaterdagmid dag op de begraafplaats nabij Het Groene Kerkje de teraardebestelling plaats van wijlen den heer W. van Rossum du Chattel, in leven directeur van de N.V. Ned. Kettingfabriek te Voorschoten en eerelid der 3 October-Vereeni- ging. Onder de belangstellenden merkten wij tal rijke personen op uit de kringen van het Goud en Zilvervak alsook van publieke lichamen, waarin de overledene een leidende plaats innam. Van hen noemen wij o.a. de heeren W. Krijgs man, voorzitter, en mr. dr. J. A. M. van Staay, secretaris van de Federatie van Goud en Zil verhandelaren in Nederland; M. Mieras, inspec teur van Rijkswaarborg; Jac. Frank van Middel burg, oud lid van het Hoofdbestuur der Edel- metaalbedrijvenL. A. Eekhof. procuratiehouder der Zilverfabrieken te Voorschoten, B. Kreeft, bedrijfsleider en vele leden van het personeel der Zilverfabriek te Voorschoten alsmede ver schillende oud-collega's van den overledene. Van de 3 October-vereeniging waren aanwezig de heem W. v. d. Laan, R. de Wilde. B. de Koning en L. E. Nieuwenhuizen Segaar. Ook waren aan wezig de heeren N. G. Spaargaren en W. van Deventer, oud bestuursleden, waarmede de heer van Rossum du Chattel vele jaren in het be stuur dezer vereeniging heeft zitting gehad. Als vertegenwoordigers van de Ned. Edel- Metaalbedrijven en de N.V. Ned. Kettingfabriek te Voorschoten kwamen in den stoet mede de heeren C. J. A. Begeer. D. Vos en ir. von Weiier. Nadat het stoffelijk overschot in het familie graf was neergelaten, sprak de heer C. J. A. Begeer, die getuigde van zijn groote droefheid in het smartelijk lijden van hem, dien hij in de 30 jaren dat hij met hem heeft samengewerkt heeft leeren kennen en waardeeren als een man met groote energie en liefde voor zijn vak. Hij herinnerde aan de groote verdiensten op vele groote congressen en stond daarop stil bij de groote vakkennis waarvan talrijke collega's heb ben mogen profiteeren. Zijn werk, aldus ein digde spr, zal door zeer velen als een voorbeeld in dankbare herinnering blijven bestaan. De heer W. Krijgsman uit Den Bosch bracht ver volgens namens de Federatie van Goud en Zilverhandelaren in Nederland den overledene dank voor het zeer vele werk door hem ver richt in het belang dezer Federatie, waarvoor hij zijn omvangrijke kennis als secretaris en ook daarna ten dienste stelde. De voorzitter van de 3 October-vereeniging de heer v. d. Laan sprak in een van groote waar deering getuigende rede zijn bijzonderen dank uit voor de zeer vele en belangrijke diensten, welke de overledene tijdens zijn zitting als voor zitter en ook daarna aan de vereeniging heeft bewezen De heer P. Rutgers sprak namens het perso neel van de N.V. Ned. Kettingfabriek te Voor schoten woorden van oprechte waardeering voor het zeer vele. dat de overledene heeft gedaan voor de belangen van het personeel. Aan het einde der plechtigheid sprak ir. van Rossum du Chattel uit Alkmaar een woord van dank voor de groote belangstelling aan zijn vader bewezen en brachten zeer velen een laat- sten bloemengroet. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstreken", Sandtlaan 36, Katwijk a.d. Rijn. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsnaam in: Groentenveilingsvereeniging Katwijk en Om streken. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Het opperbevel van de Duitsche weermachtma akt bekend: Duikbooten hebben op den At- lantischen Oceaan twee vijande lijke convooien en een alleen va rend koopvaardijschip aangevallen. In harden strijd werden dertien zwaar geladen schepen, waaronder vier tankschepen, in totaal meten de 32.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door een treffer van een torpedo bescha digd. Drie bewakingsvaartuigen onttrokken zich aan den aanval en lieten het convooi in den steek. EEN FINSCHE GEESTELIJKE OVER DE GELOOFSVERVOLGING IN DE SOVJET-UNIE. Het Finsche blad Suomen Sosialidemokraatti, het orgaan van de sociaal-democratische par tij van Finland, heeft een open brief gericht tot den aartsbisschop van Canterbury, welke is geschreven door den aan het Finsche Oostelijke front vertoevenden Evangelischen geestelijke A. Rantamaa en welke in de Finsche openbare meening sterk de aandacht heeft getrokken. In dezen brief wordt het volgende gezegd: „Met het oog op een door de bolsjewisten geschonden kerk schrijf ik dezen brief en richt hem Juist aan u, als hoofd van de Angllcaan- sche kerk, omdat u zich in een zaak gemengd hebt. die ook mij als jeugdig Finsch geestelijke diep geschokt heeft. Ik heb een kerk gezien, waarin Christus' kruis was afgerukt. Waarom? Omdat hier twee jarenlang de bolsjewieken ge- heerscht hebben. Wij, Finnen, als naburen, ken nen dat. Vanuit de verte zou het er wellicht anders kunnen uitzien, maar in de twintig ja ren. dat de sovjet-unie bestaat moet de mare van haar houding tegenover de kerk ook elders ter wereld wel bekend geworden zijn." De Finsche geestelijke beschrijft dan het ge schonden Godshuis: „Van het altaar werd een tooneel gemaakt, daarop een piano en roode beschilderde lappen. Op de plaats van de muurschilderingen kwamen leuzen van den bond van goddeloozen. Waar de banken gestaan hadden, verrees een dansvloer en aan den zijkant werd een bar ingericht. Voor het orgel werd ruimte gemaakt voor bala laika en harmonica's. De sacristie, waar de geestelijken, zooals u, mijnheer de aartsbisschop, wel weet, in stilte mediteeren, werd door de Russen als W.C. gebruikt. Ik heb foto's ge maakt, opdat ik het bewijzen kan. Ook de par terre van den klokkentoren diende voor deze doeleinden. Ook dit heb ik gefotografeerd, opdat de waarheid niet vergeten wordt. Maar dit is nog niet alles. Op een zijdeur waren afbeeldin gen geschilderd, die slechts afkomstig kunnen zijn uit een bordeel. D~ar stond een tekst bij geschreven, die een scherp licht werpt -op het beschavingspeil en de denkwijze van het bolsje wistische leger. Ook daar heb ik foto's van ge maakt. Ik geloof wel niet, dat zij ergens zullen worden gepubliceerd maar met duizenden an dere bewijsstukken, die het Finsche leger ver zameld heeft, zullen zij een licht werpen op het moreel van het sovjetleger. Op het kerkhof een beeld van verwoesting en van de ergste graf- schending. Maar er was nog iets anders, dat mij nog he viger griefde. Dat is uw oproep, mijnheer de aartsbisschop, aan millioenen leden van de En gelsche kerk om in de godshuizen en thuis te bidden voor de overwinning en het succes van het „dappere Russische leger U hebt onwe tenden menschen verzocht te bidden voor de wapens, die juist onschuldige burgers in de Bal- tische landen gedood hebben, welke landen na den eersten wereldoorlog vooral door de Engel sche politiek in het leven geroepen werden. Wij, Finnen, kunnen ons niet onderwerpen aan het bolsjewisme, dat het gezinsverband uiteenge rukt, de kinderen van hun ouders wegneemt en de vrouwen laat vernederen en schandvlekken, zooals dit in de sovjet-unie gebruikelijk is, din gen, waarvan de Engelsche diplomaten wel af weten. Ik als geestelijke vrees de ontzettende ver antwoording, welke u als Protestantsch bis schop op u genomen hebt. toen gij uw verzoek hebt gericht tot millioenen menschen, die het ware karakter van het bolsjewisme niet kunnen weten. Er bestaat een God en Die zal eenmaal van ons allen rekenschap vragen. Dan zullen wij elkaar ontmoeten en zullen wij de duizen den geestelijken en Christenen, die sinds het jaar 1917 door de bolsjewisten vermoord zijn en wier bloed om wraak roept, ontmoeten. Wij zullen ook de geestelijke ontmoeten, wiens kerk hier geschonden staat en die in dezen oorlog voor vrijheid en Christendom zijn leven heeft gelaten. Ter verantwoording zullen ook die machtige heeren worden geroepen, die duizen den menschen in het ongeluk gestort hebben. Dan zal ook de vraag beslist worden of men de zaak van het bolsjewisme in Christus' naam mag zegenen." (A.NP.) VOORSTELLING VAN „DIK TROM" DOOR HAAGSCH JEUGD TOONEEL. In de groote zaal van de Stadsgehoorzaal gaf het Haagsch Jeugdtooneel onder leiding van C. Hartogh Zaterdagmiddag een voorstelling van de overbekende avonturen van Dik Trom. Dat de populariteit van deze figuur nog steeds niet heeft afgedaan, bleek wel uit de groote belang stelling, door Leidens jeugd betoond voor de ten tooneele gebrachte kwajongensstreken. Ontelbare lachsalvo's bewezen het enthousiasme der toe- schouwertjes. Jammer was dat het rumoer in de zaal aan de verstaanbaarheid van het gesprokene op het I tooneel veel afbreuk deed, waardoor veel daarvan 1 verloren ging. Roemeensche Cavalerie steekt over een Pontonbrug de Proeth over. (Hoffmann)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1