V BINNENLAND DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941 No. 24994 De Duitschers over de Dnjepr Verduisteren: Brood- en boterrantsoenen worden verminderd 82sie Jaargang Een nieuwe phase Uit Iran Uit Amerika Verspreide berichten S. S.-P. K. Nederland VRIJWILI N EGIOEN D Het rantsoen vleesch De Najaarsbeurs volkomen geslaagd 19.49 uur 7.20 uur Meer aardappelen ter beschikking LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv K Been. Leider In aansluiting op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. het volgende: Een nieuwe fase in de succesvolle gevechten tegen de Sovjets is ingetreden, nu de Duitsche zuidelijke vleugel weder den strijd heeft opge nomen en een energieken aanval tot over den Dnjepr heeft ingezet. Achter dezen belangrij ke riviersector waande de Sovjetverdediging zich voorloopig volkomen veilig, te meer daar het aanhoudend slechte weer der laatste we ken de bewegingsmogelijkheid der Duitsche een heden buitengewoon bemoeilijkte. Hoewel de Dnjepr in zijn benedenloop 1 k 2 K.M. breed is, zijn de Duitsche troepen er toch in ge slaagd hem op die plaatsen te bedwingen, wel ke voor de voortzetting der operaties van belang zijn. Evenals tijdens den veldtocht in het Wes ten de Maas bij Sedan en den Boven-Rijn bij Colmar ondanks hardnekkige verdediging van den tegenstander werden bedwongen, gelukte ook thans de overtocht over den Dnjepr, hoe wel de Sovjets zeer waakzaam waren en her haaldelijk hevige tegenaanvallen ondernamen op de snel gevormde bruggehoofden. Een door slaand succes van den nieuwen Duitschen aan val ten Oosten van de bruggehoofden kan het geheele Dnjeprfront der Sovjets in gevaar bren gen. Ten Oosten van den Dnjepr liggen de be langrijke industriegebieden van Charkov en het Donetzbekken, beide op ongeveer tweehonderd kilometer afstand van de Dnjeprbocht. De vol gende groote natuurlijke verdedigingslinie ligt echter achter de Donetz, dus ten Oosten van de C°noemde industriegebieden. Nog meldt het D.NJB.: Bij de gevechten om den overtocht over den Dnjepr is het Duitschen pantserwagens naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt gelukt, te zamen met vluchtende bolsjewisten over een 1200 meter lange noodbrug over den Dnjepr op te rukken en op die wijze het eerste brugge- hoofd aan den Oostelijken oever van den Dnjepr te vormen. Ondanks de hardnekkige tegenaan vallen der Sovjets, die eenige dagen aanhiel den, konden de Duitsche troepen onder zware verliezen der Sovjets het bruggehoofd behou den en verder uitbouwen. Op andere plaatsen aan den Dnjepr drongen eveneens Duitsche troepen tot den Oostelijken oever van den Dnjepr door en leden de volledig verraste bolsjewisten ook in deze gevechten zware bloedige verliezen. De telkens weer tegen de bruggehoofden ondernomen bolsjewistische aanvallen mislukten door de standvastigheid der Duitsche soldaten. Van de honderd Sovjetpantserwagens, die in den sector, van een Duitsch legercorps aanvie len, werden er in korten tijd 68 vernield, bij een den volgenden dag ohderomen Sovjetaan- val bleven 29 pantserwagens in den strijd. Door een den volgenden dag ondernomen Sovjetaan- gen 97 Sovjetpantserwagens vernietigd. In gevechten, die verscheidene dagen duur den. verloren de Sovjets bij pantseraanvallen op een lichte Duitsche divisie 127 pantserwa gens. Een Duitsche divisie infanterie maakte bij een aanval, van een bruggehoofd uit onder nomen. in anderhalven dag 3700 gevangenen. In zware gevechten om een ander bruggehoofd werden 13.000 gevangenen gemaakt. De laatste vier dagen zijn 268 sovjetvliegtuigen vernield, aldus meldde DJST.B. Dinsdag, terwijl slechts 22 Duitsche toestellen verloren gingen, een verhouding van 12 tegen 1. WAVELL NAAR TIFLIS. Generaal Wavell wordt, naar „Aftonbladet" uit Istanboel meldt, in Tiflis verwacht. Men neemt aan, zoo schrijft het blad, dat daar een Engelsch bolsjewistische militaire commissie plannen voor de voortzetting der verdediging moet uitwerken. (D.N.B.). De Engelsche Nieuwsdienst meldt uit Teheran, dat de kroonprins van Iran gistermiddag m het parlement zijn eed van loyauteit als nieuwe sjah heeft afgelegd. Voorts meldt Reuter uit Teheran, dat de minister-president van Iran. Ali Foeroeghi, in het parlement bekend heeft gemaakt, dat de nieuwe sjah als volkomen constitutioneel vorst wil heerschen. De „Evening Standard" schrijft, dat Groot- Brittannië en de sovjet-unie den nieuwen sjah aanvaarden. Zijn status zal echter zeer ver schillen van die van zijn vader. Het Iraansche parlement zal een nieuwe grondwet moeten op stellen, welke de rechten van den sjah nauw keurig omschrijft. De nieuwe sjah krijgt a.h.w. een proeftijd en moet gedurende dezen tijd de geallieerden ondersteunen. Zoowel de Engelsche als sovjet-troepen heb ben de voorsteden van Teheran bereikt en de sovjet-troepen zouden reeds de hoofdstad zijn binnengerukt. De toestand in Iran kan, voor zoover het Duitschland aangaat, volgens hetgeen A.NP. in welingelichte kringen te Berlijn hoort, als volgt worden samengevat: De mannelijke Rijks- Duitschers van dienstplichtigen leeftijd moesten aan de Engelschen worden uitgeleverd, die hen van hun kant aan de sovjets hebben overge dragen. Over de modaliteiten inzake het ver trek van de Rijks-Duitsche vrouwen en kinde ren, alsmede oudere mannelijke personen en het personeel van het gezantschap worden op het oogenblik nog besprekingen gevoerd. De ver trekdatum was bepaald op 17 September, doch op het oogenblik zijn nog geen berichten ont vangen over een vertrek. Na het heengaan van het gezantschaps-personeel zal Zweden de be langen van Duitschland in de bezette gebieden van Iran behartigen. Wat betreft den door het aftreden van den Sjah gekenmerkten toestand in Iran is men in kringen der Wilhelmstrasse van meening. dat het besluit van den Sjah een onmiskenbaar teeken is van het feit. dat hü met zijn politiek van tegemoetkoming jegens de Engelschen en sovjets, op wier beloften hij meende te kunnen vertrouwen, schipbreuk heeft geleden. De Sjah, evenals andere kringen in het midden-Oosten, hebben klaarblijkelijk, zoo merkt men op, met schrik gezien, dat de Engelschen zich bereid hebben getoond deelen van het land evenals de aan de gebeurtenissen part noch deel hebbende Rijks-Duitschers aan de bolsjewisten uit te leveren. Er zijn vele berichten ontvangen, waar uit ondubbelzinnig de indruk blijkt, dien hét Britsche optreden in het midden-Oosten heeft gemaakt. De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat in het bijzonder voldoening is ge wekt door de volkomen overeenstemming in methoden en oogmerken van de Britsche en de sovjet-maatregelen. Tusschen Eden en den sov jet-ambassadeur Maisky is volkomen overeen stemming bereikt. Het Bulgaarsche gezantschap heeft op aan dringen van Engeland en de sovjet-unie Te heran verlaten. Het Zweedsche gezantschap heeft zich met de behartiging van de Bulgaar sche belangen belast. Ook het Hongaarsche gezantschap is naar te Boedapest verluidt vertrokken. ROOSEVELT NIET ONVOLDAAN. In de persconferentie heeft Roosevelt het denkbeeld, dat alle koopvaarders tot IJsland zullen worden opgenomen in een convooieerings- systeem, „amateurstrategie" genoemd. Op de opmerking, dat tot dusver onder de machtigingswet slechts buitengewoon geringe hoeveelheden oorlogsmateriaal naar Engeland zijn gezonden, heeft Roosevelt verklaard, dat er geen reden tot teleurstelling is, want ruim 99^.der in aanmerking komende artikelen kan men niet uit voorraad koopen,- maar moet men bestellen cn laten vervaardigen. Roosevelt heeft aan den vroegeren leider van het prioriteitsbureau Stettinius aanzienlijk uit gebreide volmachten verstrekt voor de uitvoe ring van de wet inzake de hulp aan Engeland, zoodat Stettinius thans feitelijk de plaats van Hopkins inneemt. (DNB.). VOORSTEL VAN HAMILTON FISH. De afgevaardigde Hamilton Fish heeft er in een persgesprek Roosevelt van beschuldigd, dat deze kunstmatig een oorlogsmotief tracht te construeeren. Roosevelt tracht thans een oor logsmotief op te bouwen door te beweren, dat de V. S. verantwoordelijk zijn voor de tot zinken gebrachte Panameesche schepen. Fish verklaarde weldra in het Congres een voorstel tot oorlogsverklaring te zullen in dienen. De stemming zal dan wel aantoonen, hoe sterk de oppositie tegen een oorlogs verklaring is. VERKLARINGEN VAN MINISTER KNOX. De minister van marine. Knox, heeft gisteren in de persconferentie verklaard, dat de Ameri- kaansche vloot „alle methoden" zal gebruiken om een veilige aankomst van het materiaal voor de hulpverleening aan Engeland te garan deeren. Het konvooieeren door slagschepen is slechts een der vele gebruikte methoden. Voor het eerst gaf de minister te verstaan, dat sche pen en vliegtuigen der Vereenlgde Staten op het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan zullen worden gebruikt. Op een vraag, of de Amerikaansche bescherming slechts ge geven zal worden tot een bepaald punt voor IJsland en of de schepen dan aan de Britsche bescherming zullen worden overgegeven, ant woordde Knox, dat het onverstandig en indis creet zou zijn, nadere bijzonderheden mede te deelen. Op de vraag of de Britsche en geal lieerde schepen, welke de haven van New-York zijn binnengeloopen, tot een konvooi zullen worden samengesteld, gaf de minister slechts vage antwoorden. Voorts maakte Knox bekend, dat voorbereidingen getroffen worden voor net- versperringen aan de ingangen van de groote Amerikaansche havens, alsmede voor mijnver- sperringen ter bescherming van de inrichtingen te land der Amerikaansche marine. Zoowel aan de West- als aan de Oostkust zijn reeds opslag plaatsen voor netversperringen ingericht en bijna het geheele hiervoor benoodigde mate riaal is reeds aan de marine geleverd. In San Francisco en New Port (Rhode Island) worden de officieren en manschappen voor de netten- leggers en begeleidende vaartuigen opgeleid. (D.NB.) NIEUWE FRANSCHE VRIJWILLIGERS VERTROKKEN. Het tweede contingent Fransche vrijwilligers ✓oor den strijd tegen het bolsjewisme heeft gisteren Versailles verlaten op weg naar het opleidingskamp (D.NJB.). PROCES IN ZWEDEN. Het sedert eeriigen tijd gaande zijnde groote proces tegen de in Zweden aanwezige leden van de communistische sabotage-liga heeft nieuwe interessante onthullingen opgeleverd. De verdachte Ceder poogde met alle moge lijke kunstgrepen en "bedreigingen ertsarbelders in de Noord-Zweedsche haven voor ertsver scheping Lulea te winnen voor de sabotage- werkzaamheid, die vooral tegen Duitsche sche pen moest worden gericht. Men streefde er daarbij in het bijzonder naar deskundigen op het gebied van ontplofbare stoffen voor deze communistische aanslagen aan te werven. Ceder zei bij zulke pogingen rechtstreeks, dat men daarbij dacht aan een oorlog tusschen Duitsch land en de sovjet-unie. Er moesten pakjes ont plofbare stoffen aan boord van de schepen worden gebracht. Ceder had daarbij gedreigd, dat ieder die de sabotage-liga verried, het levenslicht zou worden uitgeblazen. O.a. werd de aanslag behandeld op het Pool- sche schip .Batory", aan bobrd waarvan men op 28 Januari 1938 een doos met een ontplof bare stof en een tijdlont had gevonden. Toen maals had de tegenwoordige verdachte Wollen- weber verklaard, dat de aanslag op de „Batory" een vergeldingsactie was voor Poolsche aansla gen op sovjet-spoorwagens. De communistische sabotage-liga maakte voorts ooi: communistische propaganda onder de vast of tijdelijk té Lulea verblijf houdende zeelieden. De Zweedsche politie te Lulea heeft in het geheel 24 personen verhoord over hun verbin dingen met de sabotage-liga. (D.N.B.). Van de Nederlandsche propagandakompagnie aan het Oostfront kwamen de eerste berichten binnen. De SJS.-P.K. Nederland bestaat uit een aantal Nederlandsche journalisten, filmopera teurs. fotografen, radio-omroepers met bedie ningspersoneel voor auto's en motoren, die aan het Oostfront werken en zorgen dat zij, die achterbleven, in hun couranten, op de film en via hun radio-toestel op de hoogte blijven van de krijgsverrichtingen in het Oosten. S.S.-PJX. Nedeerland bericht:en dan volgen verslagen, die vertellen van den-strijd tegen de bolsjewisten staaltjes van moed en trouw, van offervaardigheid, doorzettingsvermo gen en van goede kameraadschap. Dan zullen verslagen volgen van daden, verricht door Ne derlandsche mannen, die met de wapens in de hand de eer van ons volk en land hooghouden. De eer van ons land en volk. die gebiedt dat ook een legioen bestaande uit Nederlanders, zich schaart aan de zijde van hen, die begrij pen en weten wat er verwacht wordt van een natie, die straks als gelijkwaardige partner wil deelnemen aan den opbouw van een nieuw Europa. S.S.-P.K. Nederland zal berichten over trot- sche daden, verricht door waarachtige Neder landers, waaraan straks ons volk oneindig veel te danken zal hebben. Indien u meent, dat bovenstaande overdreven is blijft u dan weg, want er is geen plaats in het legioen voor betweters en afwachters. Maar indien u de teekenen van dezen tijd verstaat, indien ook u begrijpt en weet, waarom de Euro- peesche wapenen aan het Oostfront moeten overwinnen, meldt u dan aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Qravcnhagc. Niets kan den Duitschen troepen den opmarsch beletten. Ook deze tankversperring der Sovjets vormde geen hindernis voor de voortstuwende Duitsche troepen. Op onze foto- een Duitsch arbeidsbataillon verwijdert de ingegraven boomstammen. (Orbis-Holland) De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsscherij maakt het volgen de bekend met betrekking tot het percentage been, dat bü de distributie van vleesch mag worden gerekend. In eenige gemeenten zijn on de plaatselijke bladen of in slagerijen vaste beenpercentages gepubliceerd, waardoor het publiek den indruk zou kunnen krijgen, dat het vleeschrantsoen gewijzigd is. Deze publicaties dragen echter geen enkel officieel karakter. Het beenpercentage is af hankelijk van de kwaliteit van het vleesch en kan derhalve niet vooraf vastgesteld worden. Wel kan In het algemeen worden gezegd, dat ongeveer 20 tot 30 pCt. van de hoeveelheid vleesch, waarop de distributiebonnen recht ge ven, mag worden berekend voor been. Een rantsoen vleesch, dat. zooals bekend is, 100 gram bedraagt, zal dus thans ongeveer 70 tot 80 gram vleesch en 20 tot 30 gram been mogen bevatten. Indien de klant zulks verlangt, moet het been worden bijgeleverd. DE GENEESKUNDIGE DIENST AAN „SOCIALE ZAKEN". De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, waarbij wordt bepaald, dat met ingang van 16 September de „geneeskundige dienst" als nieuwe zelfstandige dienst wordt ge plaatst onder het departement van sociale za ken (afdeeling volksgezondheid) en gesteld on der toezicht van den geneeskundig hoofdinspec teur van de volksgezondheid, VEREEN. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Gisteren had in het gebouw „Excelsior" te •s-Gravenhage de ledenvergadering der vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat" plaats, onder leiding van den voorzitter, dr. ir. M. H. Damme. Nadat verschillende huishoudelijke zaken wa ren afgehandeld en de begrooting voor het jaar 1942 was vastgesteld, gaf de voorzitter een overzicht van de werkzaamheden der ver- eeniging, waarbij spreker o.a. wees op de in voorbereiding zijnde industriekalender 1942, die evenals voor 1941, thans ook voor het komende jaar in gelijken geest zal worden uitgevoerd in een oplage van 100.000 exemplaren. Als slot van deze vergadering werden twee verkorte films vertoond van de door de ver- eeniging reeds tot stand gebrachte groote films, n.l. „Het land van Dordt" en „Schie dam. hoe het werkt en leeft," welke films groote belangstelling ondervonden. OPMERKELIJKGROOTER BELANG STELLING VAN DE BOEREN. In een onderhoud met een redacteur van het A.NP. verklaarde de heer mr. J. Milius, zakelijk directeur van de Jaarbeurs, dat de belangstel ling voor de heden te sluiten Najaarsbeurs bui tengewoon groot is geweest, zoodat de beurs van 1940 verre werd overtroffen voor wat be treft het aantal bezoekers. Dinsdag alleen b.v. bezochten 16.0000 menschen dit handelscentrum. Verheugend is. dat het percentage boeren, dat deze beurs bezocht, grooter is dan het ooit ge weest is. Er zijn naar deze beurs 247 boeren- excursies geweest, nog ongeacht de uitstapjes van boerenvereenigingen. die aan haar bezoek geen officieel karakter wilden geven en dus on bekend zijn gebleven, Op de vorige najaarsbeurs werden „slechts" 130 boerenexcursies naar Utrecht gemaakt. De op de beurs gedreven handel is moeilijk in cijfers uit te drukken. Deze beurs droeg sterk het karakter van een oorlogsbeurs, waar de af nemer vooral heen ging om te zien of er nog iets te krijgen was. Uit de verdeeling van het bezoek bleek, dat menigeen dacht aan het spreekwoord „Wie het eerst komt, het eerst maalt". De eerste dagen werden verreweg de meeste bezoekers ontvangen. De afdeelingen verwarmingsindustrie, het handwerk en de surrogaten hebben het over stelpend druk gehad. Het logies-vraagstuk is door de plaatselijke V.V.V. schitterend tot oplossing gebracht. Wat de voedselvoorzieriing betreft, dank zij de loyale medewerking van de overheid waren bij tijds allerhande voorzieningen getroffen om een storing zooals bij de vorige beurs het geval was. te voorkomen. Het zal misschien op de spitsuren van de allerdrukste dagen wel eens een keer vastgeloopen zijn, maar globaal genomen, is het geheele voedselprobleem eigenlijk geen probleem geweest. Eigenlijk was er niet voldoende expositie ruimte. doch de deelnemers hebben zich kunnen behelpen met de 4100 vierkante meter, die be schikbaar waren De slotconclusie mag zeker zijn. dat het Ne derlandsche publiek en de zakenwereld voldaan zijn over het verloop van deze beurs, waarvan de resultaten veel grooter zijn dan de directie had durven hopen. INLEVERING VAN RIJST. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij. waarbij wordt bepaald, dat hij. die rijst voorhanden of In voorraad heeft, verplicht is deze bij de stichting Neder landsche Meelcentrale, te 's-Gravenhage. in te leveren, tot een hoeveelheid, op het tijdstip en op de wijze, als de directeur van voornoemde stichting zal bepalen. Voor de rijst wordt een vergoeding toegekend, welke zal worden vastgesteld door den directeur van voornoemde stichting in overleg met den directeur-generaal van de voedselvoorziening. var, hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 3.47 uur en gaat onder te 18.40 uur. BURGEMEESTER VAN BLOEMENDAAL GAAT HEEN. De staatscourant van gisteren bevat het be richt. dat bij besluit van den rijkscommissaris voor het hezetta.Nederlandsche gebied van 12 September aan jhr. mr. C. J. A. den Tex, ont slag is verleend als burgemeester der gemeen te Bloemendaal. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is de voorloopige verlengde ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Geertruidenberg, J. L. F. M. Bianchi, met Ingang van heden ge ëindigd. Verder is mr. J. Duckmeester. met in gang van 24 October a.s. opnieuw tot burge meester van de gemeente Zutphen benoemd.. LOONEN IN WERKVERRUIMING. Geen korting voor de „vereveningsheffing". De rijksdienst voor de werkverruiming heeft, ter beantwoording van een van verschillende zijden gestelde vraag, na gepleegd overleg met het college van rijksbemiddelaars, aan de bur gemeesters een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat van het loon der in de werk verruiming te werk gestelde arbeiders geen kor ting ten behoeve van de zoogenaamde ..ver eveningsheffing" mag plaats vinden. OMRUILING VAN MELKKAARTEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat nog tot Woensdag 1 October a.s. de gelegen heid wordt gegeven groene melkkaarten bij de distributiediensten te ruilen tegen r-melkkaar- ten. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, komen uitsluitend de groene melkkaarten van kinde ren, die op 1 Februari JL nog geen 14 jaar oud waren, in aanmerking voor dit inruilen. Bij het ruilen moet de distributiestamkaart van het betrokken kind getoond worden. Na 1 October a.s. zal geen gelegenheid tot ruilen meer geboden worden. ARBEIDSOVEREENKOMST HEEREN- KLEEDENGBEDRIJF. Het college van rijksbemiddelaars heeft bU beschikking d.d. lö September 1941 Inzake de tarieven der collectieve arbeidsovereenkomst d.d. 1 Maart 1938 voor het heerenkleeding- maat annex confectiebedrijf, de in artikel 4 dier overeenkomst opgenomen regeling, vervangen door een nieuwe, bindend vastgestelde indee ling. De nieuwe regeling wijzigt de tarlefgrenzen en daardoor de voor de vervaardiging ver schuldigde loonen in dier voege, dat deze ta rlefgrenzen zijn aangepast aan de gemiddelde prijsstijging der verwerkte grondstoffen. Van deskundige zijde ttrneemt het ANP dat de ongunstige weersomstandigheden, die de oogstopbrengst gedrukt hebben, de voedselvoor ziening voor den komenden winter in ons land niet gemakkelijker maken. Reeds in normale tijden zijn wij van invoer van elders afhankelijk. Ons land is op één na het dichtstbevolkte land van Europa. België heeft 4.6 inwoners per H.A. cultuurgrond, Ne derland 3.7, en het is onmogelijk een volk van 9 millioen zielen te voeden van de opbrengst van den hier beschikbaren cultuurgrond. Steeds moest een aanzienlijk deel van het be noodigde worden ingevoerd. En is de oogst-op- brengst, gelijk thans het geval is, niet al te gun stig, dan stijgt de noodzakelijkheid van invoer in dezelfde mate. Nu is het bekend, dat Enge land zich van het wel of wee der burgerbevol king van zijn voormalige bondgenooten zeer weinig aantrekt. Het heeft den voedseltoevoer naar alle door de as-mogendheden bezette lan den zonder meer stopgezet. Zoodoende slaat de ongunst van het weer en de vermindering van de oogstopbrengst op de distributiemogelijkheden terug en dwingt tot eenige beperkingen. Het brood rantsoen zal, daar de graanoogst vrijwel overal lager geweest is dan normaal, eenige vermindering ondergaan. Ook de vetpositie van ons land wordt er, gezien het feit, dat het krachtvoer voor het vee Inkrimpt, niet beter op en een kleine vermindering der rantsoenen behoort niet tot de onmogelijk heden. Inmiddels wordt al het mogelijke gedaan. Wij verklappen geen geheim, wanneer wy zeggen, dat de Duitsche autoriteiten hier te lande zich zeer veel inspanning getroosten, ook bij de autoriteiten te Berlijn, om de voedselpositie van Nederland zoo gunstig mogelijk te maken en aan de Nederlandsche distributie-autoriteiten alle mogelijken steun bieden. De Nederlandsche distributie-autoriteiten ge voelen diep leed over elke beperking, die zij aan de bevolking jnoeten opleggen en zouden liever blijde klanken doen hooren. Doch voor zichtig en vooruitziend beleid is nu eenmaal eisch en dit beleid zal te meer succes hebben naarmate de bevolking de autoriteiten sterker steunt en alleszins helpt om het saboteeren der distributie door den sluikhandel tegen te gaan. Inmiddels behoeft ook dit stukje niet en kel somberheid ie ademen. Het aardappel rantsoen wordt verhoogd. Wat wij in gra nen te kort komen, hebben wjj des te rui mer in aardappelen mogen oogsten. Het zijn voorloopig in hoofdzaak veenaardappelen, die een maximale opbrengst gaven en het eerst op moeten en dit zijn niet de mooiste aardappelen. Maar daarna komen de mooiere aardapppelen. Dit koude seizoen maakt de vergelijking met de overwintering op Nova Zembla actueel Tol lens gaf de volgende versregelen daarover ten beste: Zij zien den leeftocht na. Herzien hem keer op keer, Bepeinzen voor hoe lang, Berekenen voor hoe velen, En stellen vast rantsoen. Om dagelijks uit te deelen. Wij leerden reeds op de schoolbanken de Hol landers, die op Nova Zembla overwinterden, te bewonderen. Al zullen van ons in het komende wintersei zoen niet direct heldendaden worden gevraagd, als van Willem Barentsz. en de zijnen, het Kol- landsche hart kan zich toch ook heden aan hen sterken. De winter moge koud zijn en de distributie af en toe wat aan den krappen kant, de vol hardende kracht van het Nederlandsche volk blijft den ouden volksroem gestand doen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1