LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 17 September 1941 Spanning en ontspanning YISSCHERIJ-BERICHTEN Duiischland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Buitenland De troonafstand van den sjah van Iran De Diplo over de politiek van Roosevelt Gele koorts op Ellis Island LAND- EN TUINBOUW BEURSOVER2ICHT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN RECHTZAKEN Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 MAIKT GESCHENK VAN HET DUITSCHE RIJK AAN HET RIJKSARCHIEF TE MIDDELBURG. In een plechtige byeenkomst heeft de com missaris-generaal voor bestuur en justitie, staatssecretaris dr. Wimmer. Maandagmiddag j.l. in de abdy te Middelburg aan den rijksar chivaris van de provincie Zeeland namens den rijkscommissaris, de orlgineele "handschriften in zes foliobanden van perkament overhandigd van Benjamin Raule als geschenk van den Prui- sischen minister-president aan het Nederland- sche volk. Deze overdracht, welke niet alleen een symbool is, maar tevens een waardevolle actieve bijdrage vormt voor de Duitsch-Neder- landsche cultureele betrekkingen van dit oogenblik, heeft in het bestek der medewerking van het rijkscommissariaat aan den wederop bouw van de stad Middelburg een heel bijzon dere beteekenis. Daarvan getuigde bij de overdracht de aan wezigheid van den gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Zeeland. Kreisleiter Münzer, voorts de aanwezigheid van hooge vertegenwoordigers van de weermacht, van den commissaris der provincie Zeeland, den heer Dieleman en van den burgemeester der stad Middelburg, den heer Walre de Bordes. Ook de leider van het ministerial referat voor het archiefwezen, staatsarchivdirektor dr. Voll- mer was bij de overdracht aanwezig. Met de zes folianten der handelsboeken van den Middelburgschen reeder Benjamin Raule, keert een sprekend getuigenis van zijn levens werk. dat de Duitsche en Nederlandsche ge schiedenis verbindt, in zijn vaderland terug. Raule was in de zeventiende eeuw een groot koopman te Middelburg en mederegent van de provincie Zeeland, als hoedanig hy in de ge schiedenis van zijn vaderland een rol van be teekenis gespeeld heeft. Later was Raule eerste \lootvoogd van den grooten keurvorst. Hij had als verdienstelijk medewerker een scheppend aandeel in de oprichting van de eerste Brandenburgsch-Prui- sische vloot en in de uitvoering der koloniale politiek van den grooten keurvorst. De zes fo lianten van zijn handelsboeken. die tot dusver in het Pruisische geheime staatsarchief te BerlijnDahlem bewaard werden, vormen een neerslag van zijn uitgebreide economische ac tiviteit. In het bestek van de binnenkort be ginnende groote uitwisseling van archiefstuk ken tusschen het Duitsche Ryk en Nederland krachtens welke op kameraadschappelijken, ob jectieven grondslag aan elk land zijn eigen archieven worden teruggegeven, zijn deze par ticuliere archiefstukken bulten het desbetref fende verdrag om als een geschenk van den Pruisischen staat aan het ryksarchief te Mid delburg overhandigd. De handelsboeken van Raule zyn uit den tijd van 16041673 en bie den een verhelderend beeld over de beteekenis van een groot Zeelandsch handelshuis ten tyde van Johan de Witt Zij getuigen van de groots economische betrekingen van Raule met Ham burg en Bordeaux, met Portugal en West-Indië. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. In den afgeloopen nacht vonden enkele aan vallen van Britsche vliegtuigen plaats. Door neergeworpen bommen ontstond vrij groote glasschade aan een kloosterkerk, terwyl ook een sanatorium beschadigd werd. Dooden of gewon den zijn niet te betreuren. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten ontwikkelen zich de aanvalshandelingen tot een ope ratie van den grootsten omvang. Duikbooten hebben in het Noor delijk deel van den Atlantischen Oceaan zes vijandelijke koopvaar ders met een totalen inhoud van 27.000 bjr.t. tot zinken gebracht, In het zeegebied rondomEngeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht in scheervluchten twee groote vrachtschepen zwaar beschadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Zuidoostkust van het eiland, alsmede op verscheidene vliegvel den. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen op 15 Septem ber concentraties van Britsche automobielen aan de Lyblsch- Egyptlsche grens aan en verstrooi den deze door het vuren met de boordwapens. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het vliegveld Heliopolis bij Cairo in den nacht van 15 op 16 Septem ber ontstonden groote branden en ontploffingen in vliegtuigha%gnrs en munitie-opslagplaatsen. De vyand wierp in den afgeloo pen nacht met zwakke strijd krachten een gering aantal bri sant- en brandbommen op enkele plaatsen in Zuidwest-Dultschlana. In woonwijken werd schade aan gebouwen aangericht. Marine-ar tillerie schoot twee, de luchtdoel- artillerie één Britschen bonuner- werper neer. In zyn weermachtbericht no. 470 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Aan het front van Noord-Afrika en in den sector van Gondar plaatselijke actie van onze vooruitgeschoven detachementen, die verken ningen ondernamen en vfjandelyke afdeelingen verdreven. Doeltreffende actie van onze artil lerie tegen verdedigingswerken aan het front van Tobroek. De Britsche luchtmacht onder nam nieuwe aanvallen op de steden Tripolis en Benghasi Er vielen geen slachtoffers, de materleele schade was gering. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen vielen vyandeiyke gemo toriseerde colonnes aan in de zone van Giara- bub. Talrijke vyandelyke automobielen werden getroffen en zwaar beschadigd. MAN VAN TRAP GEVALLEN. Te Stein viel de 50-jarige heer M. Gonisen in zyn woning van de trap. De man brak een halswervel en is kort daarna overleden. DIEFSTAL VAN LEVENSMIDDELEN. De gemeentepolitie van Lemsterland heeft rrt den afgeloopen nacht, een goede vangst gedaan toen ztf enkele personen, die levensmiddelen ontvreemdden van een boot der Groninger Lemmer Stoomvaartmaatschappij op heeterdaad betrapte. Het waren bij deze maatschappy in dienst zijnde mannen, waarvan één woonachtig is te Lemmer en drie te Groningen. Een flinke partij boter, meel enz. Is in beslag genomen. BEROEPEN. Beroepen bij de Ger. Kerk te Lisse ds. J. van den Berg te Krabbendijke. Voor het bouwen van een blok van 6 dienstwoningen nabij het ontworpen gemaal van den \N. O. polder bij de Voorst, bezuiden Vollenhoven, was laagste inschrijfster de N.V. „Panago" te Warmond met f. 36.483. Het Bulgaarsche blad „Sora" geeft in een eigen bericht uit Ankara de motieven weer, welke den sjah van Iran hebben bewogen af stand te doen van den troon. Het oprukken van de Britsche en sovjet-troe pen in Iran en het staken van den tegenstand door Iran hebben den sjah aanleiding gegeven, zoo schrijft het blad, enkele maatregelen te ne men. waarmede de nieuwe regeering van Iran het niet eens was. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de nieuwe regeering van Iran een beslissing genomen, welke neerkwam op een volledige beperking van de grondwettelijke rechten van den sjah. In verband hiermede heeft sjah Riza Khan Pahlevl besloten ten gunste van den troonop volger afstand te doen. De troonsafstand werd eerst twee uur na het vertrek van den sjah uit de hoofdstad bekend gemaakt, toen aan het parlement hiervan mededeeling werd gedaan. Over de reis van den sjah wordt een volledig stilzwijgen in acht genomen Welingelichte di plomatieke kringen te Ankara hebben ver klaard, zoo meldt het blad verder, dat de sjah zich met enkele leden van zijn gevolg naar een vliegveld bij Teheran heeft begeven, van waar hij in onbekende richting is vertrokken. Volgens onbevestigde berichten, zou de sjah ergens in Turkije geland zijn, en wordt hij te Ankara verwacht. De toestand in Iran heeft zich. volgens een bericht van het blad, in verband met de jong ste gebeurtenissen nog verder toegespitst. De opstand van de Koerden en andere stammen in het Noordelijke en Noordoostelijke deel van het land heeft een grooteren omvang aange nomen, zoo verneemt het blad. In toonaangevende Turksche kringen wordt de opmarsch van de Engelsche en sovjettroepen naar Teheran een ..wedloop'' genoemd en wordt de meening uitgesproken, dat diegene, die Te heran het eerste zal binnentrekken, de stad in handen zal houden. (DNB). Nar de zender Teheran meedeelt, heeft de Iraansche minister-president gisteren in de bij zondere bijeenkomst van het parlement o.a. verklaard: ..daar de Engelsche en bolsjewisti sche troepen deelen van ons land bezet hebben, zijn wij in een zeer moeilijke positie geraakt. Ons is door de Engelschen en sovjets beloofd, dat zy geen druk op ons zullen uitoefenen. Thans echter rukken de sovjettroepen naar Te heran op. Wij hebben dienovereenkomstige mi litaire maatregelen genomen om dezen op marsch tegen te houden." „Roosevelt wenscht om eiken prys Incidenten te verwekken. Zyn jongste verklaring, volgens welke Amerikaansche schepen met Amerikaan- sche passagiers, wapens en munitie aan boord, Engelsche havens, ook die aan de Roode Zee. mogen aandoen, is een nieuw concreet bewijs voor de haast, waarmede Roosevelt den oorlog eindelijk zou willen inhalen, aldus schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Korrespon- denz met betrekking tot de jongste ontwikke ling der Amerikaansche politiek. Roosevelt, zoo vervolgt de Diplo. zal zich nooit van de schuld kunnen schoonwasschen, dat hij het was, die na Muenchen alles gedaan heeft om de toen wellicht nog mogelijke ontspanning tegen te werken. Geen middel der vervalsching heeft hij geschuwd, om de betrekkingen van het Duitsche rijk met andere landen te vergiftigen. Chur chill heeft hij toegestaan, in Iran een verbin ding met het bolsjewisme tot stand te bren gen. Roosevelt kan moeilijk meer de stelling verkondigen, dat hij strijdt voor de belangen van democratie, vrijheid en beschaving. (D.NB.) DE STAKINGSACTIE IN AMERIKA. In Youngstown (Ohio) zijn de bankwerkers van de Mac Donald plettery der Carnegie Illi nois Steel Comp. in staking gegaan. ZU be hoorden tot het vakverbond van de C.I.O. De geheele fabriek met 3000 man personeel Is hier door stilgelegd, zoo meld Associated Press. (D.N.B.) CHILEENSCHE CONSULS ZULLEN EUROPA VERLATEN. Een woordvoerder van het Chileensche mi nisterie van buitenlandsche 'Zaken heeft ver klaard, dat de consulaire vertegenwoordigingen van Chili in de Europeesche landen aan het einde van dit jaar zullen worden teruggetrok ken. omdat het handelsverkeer met Europa als gevolg van den oorlog is stilgelegd. De betrok ken consulaire vertegenwoordigers zullen ver plaatst worden naar verschillende staten van het Amerikaansche continent, waar kans bestaat op uitbreiding van het handelsverkeer met Chili. (D.ND.) HULL HEEFT ONDERHOUD MET FRANSCHEN AMBASSADEUR. De Fransche ambassadeur te Washington, Henry Haye. heeft een onderhoud van een half uur gehad met den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zalten, Cordell Huil. Na af- DEGRELLE OVER DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. De leider van de beweging der rexisten in België. Leon Degrelle, heeft een oproep uitge vaardigd. waarin hy o.a. Verklaart, dat de com munistische kiezers in 1936 verdrievoudigd zyn. Op hetzelfde oogenblik echter heeft ook de rex- beweging haai- eersten grooten slag gewonnen. Toen luidde het parool: rex of Moskou. De rex- beweging heef» zich er echter niet tevreden mee gesteld, alleen het bolsjewisme aan de kaak te stellen. Met geiyke hevigheid was haai- strijd gericht tegen de tyrannie der plutocraten. Dc strijd is fel geweest. Om hun agitatie voort te zetten, hebben de Belgische communisten zich in 1937 verbonden met Van Zeeland, den man van de groote flnancieele wereld, den man van de Joden en van de Britten. Van dien tyd af hebben de mannen van Moskou en de Belgi sche plutocraten zich in een geweldige samen zwering vereenigd. Thans bevinden zich in Bel gië de jeugdige krachten van de nationaal- socialistische revolutie lri strijd met het roode gevaar. Talryk zijn de rexistische kameraden, die ziclf in het Waalsché legioen naar het Oos telijk front begeven hebben. Talrijk zijn ook degenen, die in het land' zelf den strijd hebben aangebonden. De Vlaamsche nationalisten stel len dezelfde pogingen in het werk. Allen zijn bezield met hetzelfde revolutionaire geloof. Het avondland zal zyn taak vervullen en een ge meenschappelijk blok smeden met Hitier en Mussolini en met alle door de almogendheden bevrijde landen om-het bolsjewisme te vernie tigen en een sociale revolutie tot stand te brengen. (D.N3.). ENGELSCHE BELOFTEN AAN DE ARABIEREN. Radio Jeruzalem heeft een offlcieele Engel sche mededeeling verspreid, volgens welke de vertegenwoordiger van Churchill in het Nabije Oosten. Lyttleton. met den minister-president van Transjordanlë over algemeene Arabische vraagstukken heeft gesproken, zoo wordt van bevcegde Duitsche zijde gemeld. Hierbij werd in uitzicht gesteld, dat een verwerkelijking der Britsche beloften ten aanzien van de Arabische eenheid en onafhankèlilkheid niets meer in den weg staat. De eerste stap zou echter door de Arabieren zelf moeten worden gezet. Engeland zou slechts toezien en hulp bieden. Hoe het echter ln werkelijkheid met dit toezien en hulp- verleenen gesteld is. blijkt uit een bericht uit Londen volgens hetwelk aldaar Zaterdag een bespreking heeft plaats gehad van den Brit schen minister van buitenlandsche zaken, Eden. den minister van koloniën, lord Moye. en den leider der Zionisten, Waizmann. over de elschen der Engelsche ei} Amerikaansche Zionisten, wat betreft uitbreiding van het Engejsche Palestina- mandaat tot Syrië. (A.NP.). HONGKONG DOOR TAIFOEN GETEISTERD. Gistermiddag is Hongkong door een hevigen taifoen geteisterd. Vier schepen, waaronder een van 7000 b.r.t. werden zwaar beschadigd. Een nog niet voltooid schip werd losgeslagen en kwam aan den grond te zitten. De materleele schade is nog niet te overzien. (D.ND.) REGEERING VAN SYRIË AFGETREDEN. Radio Jeruzalem meldt, dat de regeering van Syrië is afgetreden Generaal Catroux heeft den uit den tyd van den hoogen commissaris Dentz bekenden Gaullistischen agent Tag Eddin Al- husui opgedragen een nieuwe regeering te vor men. (DNB). STAKING VAN EGYPTISCHE TRANSPORTARBEIDERS. Associated Press meldt uit Caïro, dat als ge volg van een algemeene staking der transport arbeiders alle verkeersinrichtingen stil liggen. De stakers eischen een lóonstoeslag in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud. (D.N.B.) door K. G. FISCHER. Op Ellis Island, het immigratie- en quaran tainestation van New York. heerschte de groot ste opwinding: een der passagiers van de Zuid- Amerikaansche mailboot „Aranjuez" ls plotseling, met verschijnselen van hevigen kramp overleden. De gele koorts! De Chief Commissioner, die nog een onaan gename herinnering heeft aan de onlangs bin nengeslopen roodvonk-epidemie, is razend van woede. Dat die ongelukkige senhor Perreira met zyn verschrikkelijke besmettelijke ziekte nu ook juist naar New York moest! Wie weet hoeveel passagiers er al door hem besmet zijn! Wat een pech den laatsten tijd. Gele koorts. Alleen door met den patiënt te Draten, kon je die ziekte al krijgen. ..Vlug!" commandeerde de baas zijn manne tjes. „probeer onmiddellijk te weten te komen, met wte Perreira aan boord in aanraking is geweest". „Okay. Doe!" De beambten salueerden en' hollen naay de groote zaal, waar de passagiers van de „Aranjuez" in lange rijen wachten. „Is hier iemand onder de dames en heeren die met senhor Perreira gesproken heeft?" brullen zi). Slechts één persoon meldt zich. Het is een groote. breedgeschouderde jongeman met str'oo- blond hapr en door zon en zee gebruind gezicht. Aller oogen zijn op hem gericht, als hij ietwat verlegen zegt: „Ik heb gisteren met senhor Juan Perreira gesproken, maar alleen „Gaat u dan onmiddellijk weg van al die menschen!" snauwt een der beambten, die voor alle zekerheid een paar passen achteruit doet. Gele koorts! Daar kpn je niet,voorzichtig genoeg mee zijn! „En kom mee naar den Chief Com missioner!" beveelt hy. De baas staat al ongeduldig in zUn privé- vertrek te wachten en doet dadelijk zyn zak doek voor zijn mond. als de beambte met den blonden passagier binnenstapt. „Juan Perreira is vandaag aan de tropische gele koorts over leden", richt hy zich haastig tot het slacht offer. „Is u met hem in aanraking geweest?" „Ik heb wel met hem gesproken", antwoordt de blonde passagier aarzelend, ..maar alleen „Geen maren!" dondert de Chief, hebt dus met hem gesproken, basta! Meneer, begrypt u dan niet. dat u in levensgevaar verkeert? Direct met hem naar het quantainestation, Joe!" De immigrant stribbelt tegen en maakt zich kwaad. „Zou u my eerst niet eens laten ult- pra „Man, hou je mond!" snauwt Joe. „Wil je nier soms de heele lucht ook nog infecteeren? Snap je niet, dat de gezondheid van een mil- lioenenstad op het spel staat?" De baas grypt vlug de telefoon en enkele seconden later stormen twee in het witgekleede mannen, met gasmasker en handschoenen, het vertrek binnen. In een oogwenk hebben zij de situatie overzien. Dat mannetjes, die van een VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Heb ln mijn tuin een appelboompje waaraan vruchten groeien als bygaande. Ia dit een wilde appel en wat kan lk er mee doen? F. A. S. te O. Antwoord Uw boompje ls een zoogenaamde slerappel en heet Malus bacata. De boom wordt als sierheester gebruikt, bloeit ln het voorjaar mooi en ook de vruchten z(jn sierlijk. Deze laat ste kunnen gebruikt voor het maken van Jam. - Vraag Ben ln het bezit van een zoogenaam de Bethlehemstcr (wit). Hoe ls de elgeniyke naam en hoe wordt deze plant gestekt? A. F D. J. K. te L. Antwoord De clgenlbke (Lathynsche) naam van deze bekende kamerplant ls Campanula yso- phylla. In het voorjaar kunt u Jonge topjes vlak onder een blad afsnijden en ln een bloempot met zanderige aarde stekken. U kunt het ook nu nog probeeren, maar beter gaat het ln het voorjaar. Vragen op Tulnbouwgobled aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". AMSTERDAM, 17 Sept. De Amsterdamsche effectenbeurs legde heden een afwachtende houding aan den dag. Be paalde factoren, die het koersverloop hetzy in de eene, hetzy in de andere richting zouden kunnen beïnvloeden, waren niet aan wezig. By opening moest aanvankeiyk eenlg aanbod worden verwerkt, zoodat de eerste noteeringen dan ook vrijwel over de geheele linie aan den lageren kant waren. Toen het aanbod evenwel was opgenomen, brak een betere stemming door, waardoor midbeurs hoogere koersen tot stand kwamen. De belangstelling voor Indische waarden was vandaag minder groot dan gedurende eenige dagen geleden. In den rubberhoek kwamen Amsterdam Rub ber aanvankeiyk iets beneden de 300% te lig gen. Spoedig evenwel kon een herstel zich baan- breken, zoodat tegen het slot van de beurs op 306%% werd gehandeld. De minder courante soorten konden zich niet aan een koersdaling onttrekken. Bandar Rubber daalden met 5% tot 244%, evenals De li Batavia tot 254%. Goed prijshou dend lagen Majanglanden en Lampong Suma tra in de markt, met een noteering van resp. 122%% en 127%. In den Suikerhoek lagen HVA/s goed prijshoudend in de markt. Tijdens de beurs werd met 484% zelfs leto boven den koers van gisteren gehandeld. Ta- baksaandeelen veranderden niet veel. Zoowel Deli Batavia als Deli My. moesten zich aan vankeiyk eenig verlies getroosten, hetwelk ech ter later in den middag weer werd ingehaald. Voor Olies was het bovengenoemde aanb.d het grootst. De openlngsnoteering was met 316 een zestal punten beneden het vorige slot. Bij kalmen handel kon de koers later in den middag weer tot 317%. oploopen. In den Scheepvaarthoek bewogen zich de no teeringen van Holland Amerika iyn en Java China Japanlyn, met resp. 147% en 168%, fractioneel boven de vorige noteering. Lager daarentegen noteerden Oude Booten met 193% en Nederl. Scheepvaart Unie met 209. Rotter dam Lloyd verloren 1% tot 162%. Levendige handel bestond vandaag voor lap pen Müller en Co. Bij een noteering van gisle- ziekte verdacht worden, tegenspartelen is voor ren met 95(56 was de koers vandaag na 115% hen heusch geen nieuws. Gezameniyk slepen zij I tydeiyk 120%. Waaraan deze plotselinge belang- het claehtnffoi- mon ctolllner te uriiten mac viel nipt nn fp ernan Jacoba Maria, J. Col pa. GEBOREN: dochter van C. de Groot en C OVERLEDEN": Noort, M.. 49 Jaar J A. A Hooff. wed. ~B jaar A M. Kuipers, hulsvr. tanr _'S flrhrMf m»H van T. van Duivenmnubtiie zaïren, v^uiueu nun. im ai van P Lezwhn loop verklaarde de ambassadeur, dat zy een al- van N; Hensen.'öS Jaar S. Schroef,"wed. van L. gemeene bespreking gehad hadden over de be- p. Hemcrik. 77 Jaar N. Fakkel, M 64 Jaar. trekkingen tusschen Frankryk en de Ver. Sta ten. Hij voegde hieraan toe, dat spoedig een tweede onderhoud verwacht kan worden (DNB) ERNSTIG ONGELUK TIJDENS IERSCHE MANOEUVRES. Associated Press meldt uit Dublin, dat vol gens mededeeling van de Iersche regeering ty- dens manoeuvres in de buurt van Glenimaal (graafschap Wicklow) een ontploffing is ont staan. waarby 4 officieren en 10 manschappen van het Iersche leger werden gtdood en 17 andere manschappen werden gewond. (DNB.). NIEUWE AUSTRALISCHE OORLOGS- LEENING AANGEKONDIGD. Reuter meldt uit Canberra, dat de Austra lische minister-president Fadden gisteren heeft bekend gemaakt, dat een nieuwe oorlogsleening ten bedrage van honderd millioen pond ster ling zal worden uitgegeven. (D.NB.) ECONOMISCHE RECHTER. Voor de slaatjes.... „>Ian, hoeveel slaatjes kun je daar nu wel van maken", zoo informeerde de economische rechter te 'sGravenhage belangstellend by P. J. L. te Leiden, die vyfhonderd kilo aardappelen zonder bon in voorraad had gekregen. De vraag van den rechter kon verdachte zoo niet beant woorden. maar hy hield vól de heele party in derdaad noodlg te hebben gehad voor zyn slaatjes. In elk geval was het een strafbaar feit geweest en de officier wilde wel rekening houden met de omstandigheden, doch vorderde f.50 boete subs. 50 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van de aardappelen. De rechter vef- oordeelde conform dezen eisch. het slachtoffer weg. waarby een hunner den patiënt tracht te kalmeeren en hem geiyktydig een flinke, desinfecteerende prop watten tegen den mond drukt. ..Aha. daar ls onze immigrant, die met Per reira gesproken heeft!" roept de chef-dokter uit. „Bravo jongens!" „Ja!" brult de immigrant opgewonden, „maar alleen Voor hy verder wat zeggen kan. wordt hem een thermometer in den mond gestopt. ..Geen maren, jonge vriend! De cryptococcus xantho- genlcus wordt ook by het spreken al overge bracht". En zich tot zyn assistenten wendend, vervolgt de dokter: „Het desinfectiebad. pensee- len met jodium, mondspoelen. wonderolie!" Hoe de jongeman ook tegenspartelt, de assis tenten doen onverstoorbaar hun werk. En flink ook! In minder dan geen tijd is het slachtoffer van zyn kleeren ontdaan, die dadelyk verbrand worden. Dan wordt hy met afwisselend gloeiend heete en yskoude douches gefolterd, krijgt voor alle zekerheid nog een injectie op den onderarm en ten slotte wordt hem met geweld een dubbele dosis wonderolie ingegoten. Zwygend ziet de dokter naar den krampachtig slikkenden passa gier, dien hy voortdurend goedig op den schou der klopt-, om den man aan te manen rustig te biyven. Zelfs de kleinste opwinding in dit stadium der ziekte zou immers noodlottig kunnen worden.... Na verloop van ruim drie kwartier zyn alle raogeiyke prophylaktische maatregelen genomen. De dokter knikt goedkeurend en de uitgeputte jongeman wordt nu voorzichtig in bed gelegd. Twee jonge verpleegsters namen, leder aan één zyde van het witte ledikant plaats. Voorzichtig legt één der verpleegsters den patiënt een zakje ys op het hoofd en fluistert meewarig „Zoo zoo! Dus bent die pechvogel, die met dien armen Perreira gesproken heeft?" „JaJa, zuster", steunt de Jongeman met moeite, „ja. zuster, maar allééndoor de scheepstelefoonU" Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. ÏJMUIDEN. 17 Sept. Tarbot f.7; Tong f. 5.30—3.70 (per KG); Kleine schol le srt. f. 106102, 2e srt. f. 8866; Puf schol le srt. f.74—52. 2e srt. f 48—23; Groote bot f.8278; Kleine bot f. 5140; Groote schar f 4341; Kleine schar f.2319.50; Pufschar f.22 •15.50; Wilting f.51—41 (alles per 50 K.G Besommingen: Kotters: KW. 148 f.552: KW. 109 f.641. Logers: KW. 144 f.1672; KW. 18 f.2H5; KW. 26 f.1966; KW. 104 f.921; KW. 97 f.482; KW; 107 f.701. stelling te wyten was viel niet na te gaan. In Industrleelen ging naar verhouding weinig om. Aku's en van Berkel noteerden vrijwel on veranderd. Calvé en Unilever waren een fractie hooger. Philipsh waren na een flauwe opening mid beurs in herstel met een noteering van 276%0. De minder courante industrieele fondsen wis ten zich over het algemeen goed te hand haven. Op de obligatiemarkt veranderden Nederland sche Staatsfondsen voor de nieuwere emissies een fractie in de benedenwaartsche richting. Oude Schuld bleef prijshoudend, DuLtsche fondsen waren by kalmen handel goed ge vraagd tegen vrywel onveranderde koersen. Prolongatie 21/4%ö. (A.NP.) (2 lijnen) MENEER DINGES VERBOUWT Z*N GROENTE ZELF BOSKOOP. 16 Sept. Coöp. ver. „Dc Boskoopsch» Veiling. Rozen per boe: Queen Mary ïoo ct., August Noach 60100. Edith Helen 90120. Orange Triumph 86. Better Times 70120, Else Poulsen 22. Dorus Rijkers 110130. Rosa Mundt 3244. Ellen Poulsen 36. Ingar Olsson 5072. Pechtold 100. Florex 130. Brlarcllf 90—130. Had- ley 90180, Butterfly 90110, Rosalandla 70130 Vlerlanden 72. Gem. rozen 2841. Diversen per bos: Clematis Durandl 1528. Idem Mevr. lo Coultre 130180. idem Prins Hendrik 70110, Physalls Francettl 1724 tros chrysanten 1519. Perziken 1720 ct. per stuk. LEID SCHEND AM16 Sept. Eng. komkommers A A f. 13.50, le srt. f. 11. 2c srt. f8 50. 3o srt. f. 5.50, wankleurige f. 2.404 10, stek f. 24.60; Gele komkommers le srt. f. 8.60, 2e srt. f. 5.50, 3e srt. 100 K G. f. 44.90, 3tek f. 1.60—2.50; Krop sla le srt. f.3, 2e art. 1.2.50; Stoofsla f. 8; Peen f. 5; Bloemkool le srt. f. 23. 2e srt. f9, uitschot f. 47.20; Tomaten, mldd. f. 8. gTOote ronde f. 8. 2e srt. f. 8. 3e srt. f8, bonken f. 6. uitschot f 2.50—5 10. ri)p f 6.50—6 80; Andijvie per 10 kg f. 0.70; Spinazie per 4 kg. 1.0.48; Postelein f. 12; Rabarber per 100 kg. f. 5; Snilboonen f. 14; Spercleboonen f 14; Radijs f 2; Prei f 79; Sel- dery f 2.50—3.60: Appelen f2230. Peren f30 45; Pruimen f. 2735 ;Meloenen f1451; Drul- f/en f. 27—32.50. KATWIJK AAN DEN RIJN. 16 Sept. 1941. Groentenvelllng. Bloemkool I f. 11.4012. Idem II f 6.90—9. Bospeen 1.4-5; Sla f. 2.40—3 per 100 stuks: Roode kool f. 3.403.50; Gele kool f.3.30 3 50; Groene kool f. 3.10—3.50; Uien f4—4 50; Prlncesseboonen f.1621; Snljboonen f. 1014 per 100 KG Waspeen f. 1.101.20; Kroten r.0.60 0.80 per kist van 20 K.G. RIJNSBURG. 16 Sept. Groentenvelllng. Toma ten f.1216; Kas-niiboonen f.30: Waschpeon f.6; Grove peen f. 3.40; Uien f.3.50; Kroten f,4; Rabarber f.5; Prei f.9; Gekookte kroten f.10 per 100 kg.; Bospeen f. 5; Radijs f. 22.50; Peterselie f.1.80—2 20; Selderie f. 2—3.50 p. 100 bos; Bloem kool I f. 12; n f. 9; III f. 7.20; Knolselderij f 9 per 100. WOERDEN. 17 Sept. Aanvoer 135 partijen kaas. Met rilksmerk le kw. f.65—62.50. 2e kw. f.0001. Handel traag. Redactie-staf: B W Menkhorst Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport; J Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3