STADSNIEUWS 82sie Jaargang MAANDAG fS SEPTEMBER 1941 No. 24991 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten De houding van Amerika Verspreide berichten Italiaansch W eermachtsbericht Streng optreden tegen clandestiene slachtingen EERSTE BLAD De oorlogsinvaliden en hun dankbaar vaderland Nieuwe directeur post- en telegraafkantoor LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkborst, Lelden Pl.verv K Been. Leider Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: Aan het Oostelijk front verloopen de aanvalsoperaties volgens de plannen met succes. Duikbooten hebben bij hernieuwde aan vallen op het vijandelijk convooi, waar van in het weermachtsbericht van giste ren melding is gemaakt, nog vier vracht booten van 19.000 ton in totaal, benevens drie bewakingsvaartuigen tot zinken ge bracht. Daardoor heeft de vijand van dit convooi 28 vrachtbooten met een geza- menlijken inhoud van 164.000 ton ver loren. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft deluchtmacht in den afgeloopen nacht ten Oosten van Greath Yarmouth drie groote koopvaarders, die deel uit maakten van een vijandelijk convooi met bommen getroffen. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden in de Mid lands. benevens op bewapeningsbedrijven en een benzine-opslagplaats in het Zuid- Oosten van het eiland. Bij een aanval overdag op Scarborough troffen gevechts vliegtuigen een fabrieksinstallatie met bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van Don derdag op Vrijdag Port Taawfik en olie opslagplaatsen in de haven van Suez ge bombardeerd. Uit een reeks groote bran den bleek het succes van dezen aanval. Britsche vliegtuigen hebben in den af geloopen nacht de streek tusschen Frankfurt aan de Main en Mannheim aangevallen. Bommen op woonwijken veroorzaakten eenige verliezen onder de burgerbevolking. Luchtdoelartillerie schoot twee vijandelijke bommenwerpers neer. En Zondag: In het Oosten zijn als gevolg van het gunstige verloop der operaties nieuwe successen te verwachten. Nu sterke Duit sche strijdkrachten tot in het verdedi gingsfront van Leningrad zijn doorge drongen, wordt de nauwe omsingeling van de stad, ondanks de verbitterde verdedi ging, onweerstaanbaar voortgezet. Ten Zuiden van de Faxoer-eilanden is gisteren een vijandelijk vrachtschip door bomtreffers zwaar beschadigd. Bij den in het weermachtsbericht van gisteren ge- melden geslaagden aanval van de lucht macht op een convooi ten Oosten van Greath Yarmouth is ook een Britsche torpedojager door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 12 op 13 September en gisteren overdag Brit sche luchtdoelstellingen en tentenkampen rondom Tobroek gebombardeerd. Boven Duitsch gebied heeft de vijand overdag noch des nachts militaire acties uitgevoerd. Op 12 September is bij de gevechten aan het Oostelijk front de opperbevel hebber van een legercorps, General- Oberst Ritter von Schobert, gesneuveld. .J De Duitsche luchtmacht heeft haar actie krachtig voortgezet, vooral in den sector Le ningrad. Volgens gevangenen zijn de sovjets reeds bezig Leningrad te vernielen nog voor de zware Duitsche artillerie is werking is getre den. Het D.N.B. meldt voorts nog: In talrijke gevechten, waarbij op taaien bols- jewistischen tegenstand werd gestuit, behaalden de Duitsche troepen in een sector van het Oos telijke front op 12 Sepember een flinke ter reinwinst. De bolsjewisten leden in dezp ge vechten zware en bloedige verliezen. 2850 sol daten geraakten in Duitsche gevangenschap. Verder werd een groote hoeveelheid oorlogs materiaal buitgemaakt. De Sovjet-luchtmacht, die de Duitsche aanvallen moest afslaan, ver loor zes vliegtuigen. Naar het D.N.B. verder van militaire zijde verneemt, heeft een afdeeling afweergeschut in den centralen sector tot 9 September 500 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten en 360 Sov jet-pantsers vernield. De Britsche luchtmacht heeft van 1 April tot 8 September 1941 bij gevechten aan het Westelijke front meer dan 1600 bombardements- jacht-, verkennings- en gevechtsvliegtuigen verloren. Onder de bommenwerpers bevond zich ook een groot aantal zoogenaamde „vlie gende forten." (DN.B.) ROOSEVELT DRIJFT TEN OORLOG. De Duitsche pers blijft in krasse bewoordin gen uiting geven aan haar verontwaardiging over de huichelachtigheid van Roosevelt, die onder het mom van zijn voorgewend streven om Amerika buiten den oorlog te houden, zijn land tegen den wil der bevolking stap voor stap dichter bij deze ramp brengt. Zij geeselt de lange rij provocaties, waaraan het Amerikaan- sche staatshoofd zich in woord en daad heeft schuldig gemaakt. Het „Zwölf-Uhr Blatt" verklaart: naakt en erbarmelijk in zijn leelijkheid staat deze bloed dorstige imperialist met zijn eerzuchtige kra- merszlel, die naar de sterren zou willen reiken, voor de geheele wereld. Volgens het „Hamburger Fremdenblatt" heeft de president der Vereenigde Staten thans de vrijheid ter zee of liever de Anglo-Amerikaan- sche tyrannie ter zee tot integreerend bestand deel van de Amerikaansche politiek geprocla meerd en zonder oorlogsverklaring het optre den der Amerikaansche wapenen voor deze po litiek in uitzicht gesteld. De Italiaansche pers sluit zich daarbij vol komen aan en ook uit Japan hoort men gelyk- lijkluidende stemmen. De correspondent van Associated Press te Washington leidt uit gesprekken met Congres leden af, dat de wapening van de Amerikaan sche koopvaardijschepen in verband met de rede van Roosevelt beschouwd wordt als de volgende stap. Daarvoor zou echter de neutra- liteit-swet moeten worden gewijzigd, welke uit drukkelijk slechts handvuurwapens op Ameri kaansche schepen toestaat. Een tweede probleem is de levering van het geschut. Ook bestudeeren de Congresleiders naar Associated Press verder meldt, de neu- trallteitswet nauwkeurig om behalve de wape ning der schepen ook het aanloopen van ha vens van oorlogvoerende landen door Ameri- kaasche schepen mogelijk te maken. Hierte gen is echter een sterke oppositie te verwach ten. (D.N.B,) SCHEPEN GETROFFEN. Bijna de geheele pers in Amerika publiceert, aldus het D.NJB. uit Nieuw-York, in den geest van Roosevelts oorlogspropaganda een bericht van het departement van Buitenlandsche Za ken, als zou de Amerikaansche vrachtboot Mon tana (1700 ton), die onder Panameesche vlag. voer, tot zinken zijn gebracht. Dit geschiedt onder reusachtige koppen en met dienovereen komstige commentaren, In het kader der oorlogspropaganda in de V. S. heeft het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken voorts medegedeeld, dat het in de oorlogszone van het Suez-kanaal varen de Amerikaansche vrachtschip „Arkansas" door bomscherven is beschadigd.- Volgens Associated Press is tot dusver nog geen melding gemaakt van dooden of gewonden. ZEELIEDENSTAKING. De by het Amerikaansche vakverbond aange sloten zeeliedenbond heeft een staking af gekondigd voor alle bemanningen van schepen, die naar het oorlogsgebied varen ten einde een oorlogstoelage te bedingen. Volgens Associated Press worden alle schepen, die naar geallieerde havens varen, hierdoor getroffen. De bond is niet gekant tegen de hulp aan Engeland, doch wil voor zyn leden, met het oog op de gevaren een financieele vergoeding verkrygen. Als gevolg van deze staking kunnen reeds drie schepen van de Alco-lyn niet uitvaren. Deze schepen zouden bewapeningsmateriaal naar de Amerikaansche steunpunten in West- Indië brengen. Verder worden de schepen van de Carmar Line, de Seas Shipping Co. en de Waterman Steamship Co.. die een dienst on derhouden op Afrika en China, door de staking getroffen. De bond eischt een maandeiyksche toelage van zestig dollar. (D.N3.) HULP DER DUITSCHE WEERMACHT BIJ DEN LANDBOUW. De bevoegde Duitsche autoriteiten hebben be paald, dat in België de landbouwarbeiders, die voor de Duitsche Weermacht werkzaam zyn, ter beschikking van de boeren gesteld kunnen worden. Werkgevers in den landbouw kunnen, voor zoover dat mogeiyk is, gebruik maken van de hulp der Duitsche soldaten, die in hun woonplaats in garnizoen liggen, en van de wa gens en paarden der weermacht. In dit verband wordt er op gewezen, dat de Duitsche weermacht den boeren in Noord- Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Aan het front in Noord-Afrika heerschte le vendige bedryvigheid van onze artillerie. On danks het hevige afweervuur van den vyand hebben formaties van de Italiaansche lucht macht in den nacht van 13 op 14 September talryke sectoren van de vesting Tobroek gebom bardeerd. 'Batteryen. verdedigingswerken, ba rakken en munitiedepots werden getroffen door bommen van zwaar kaliber. Zware branden en ontploffingen konden worden waargenomen. Een Britsch vliegtuig is by Bardia door Duitsche Jagers neergeschoten. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector Culquabert een ziekenhuis, dat duideiyk geken merkt was door Roode Kruisteekens, gebombar deerd en met mitrailleurvuur beschoten. Enkele personen werden gewond. Een bommenwerper werd door onze luchtdoelartillerie neergeschoten. Tijdens een vyandelyken luchtaanval op een convooi heeft het luchtdoelgeschut op onze schepen vier vyandelijke vliegtuigen neergescho ten! In het Oosteiyke deel van de Middelland- sche Zee heeft onze luchtmacht by aanvallen op vijandelijke schepen een klein vrachtschip tot zinken gebracht. En Zondag: In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duit sche luchtstrijdkrachten haar doeltreffend bom bardement van de vyandelijke doelen te land in Tobroek en Mersa Matroe voortgezet en een vliegveld in de Egyptische woestijn gebombar deerd. Bedryvigheid van onze artillerie in de sectoren Tobroek en Solloem. Britsche vliegtuigen hebben Bengazi met bommen bestookt, wyken. bewoond door de Arabische bevolking werden beschadigd. Een luchtaanval op de streek van Catania maakte geen slachtoffers en veroorzaakte evenmin schade. In Oost-Afrika vloog de vijand weer boven de stellingen op het strydtooneel van Gondar, waarby hij bombardementen uitvoerde. Onze troepen hebben aanvallen der. Britsche infante rie afgeslagen. Frankryk by de voorpaarswerkzaamheden in groote mate soldaten, paarden en machines, alsmede voertuigen ter beschikking heeft ge steld. waardoor zy heeft bygedragen tot de waarborging der voedselvoorziening (D.N3.) UITZONDERINGSTOESTAND IN OSLO. Naar door politieke kringen te Beriyn werd medegedeeld, is voor Oslo en omgeving de uit zonderingstoestand afgekondigd. Deze maatregel werd noodzakeiyk door pogingen tot het versto ren van den arbeidsvrede in dit gebied. In verband met het afkondigen van den uit zonderingstoestand mag zich niemand meer na des avonds zeven uur op straat bevinden. De verkeersmiddelen, met uitzondering van de spoorwegen, zyn slechts gedurende bepaalde uren van den dag in bedryf. De Oslosche bladen manen naar aanleiding van de afkondiging van den uitzonderingstoe stand de bevolking aan tot kalmte en verstand. „Aftenposten" schryft onder meer: „dat het VIER RENKUMMERS NAAR EEN DUITSCH CONCENTRATIEKAMP. De Rykscommissaris maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veilig heid heeft zich opnieuw genoopt gezien met de scherpste middelen energiek op te tre den tegen de volksparasictcn, die een be hoorlijke levensmiddelenvoorziening van het Nederlandsche volk stelselmatig sabotecren. De Duitsche Sichcrheitspolizei heeft te Renkum in de provincie Gelderland om vangrijke^ clandestiene slachtingen opge spoord. De vier hoofdschuldigen zyn naar een Duitsch concentratiekamp overgebracht om daar te boeten voor hun misdadig op treden. Dit zyn: 1. Hendrik Smaling arbeider. Kerkstraat 100, Renkum. 2. Jan Nab, slager, Bennekomsche weg 70, Renkum. 3. Cornelius Johannes Iïenkelman, schoen maker, Kerkstraat 87, Renkum. 4. Jan Rozenboom, arbeider, Van Inge- weg 65, Renkum. Verdachte Smaling heeft eind April van dit jaar een schuur gehuurd van Henkel- man en in deze ruimte de runderen, die hy had gekocht, door Nab laten slachten. Bij het verhoor erkende hy, dat hy het be sluit had genomen door clandestiene slach tingen geld te verdienen. Verdachte Nab, de slager, heeft in op- Dit Nummer bevat TWEE Bladen dracht van Smaling geslacht en deelgeno men aan' den verkoop van het vleesch. Reeds in Februari 1941 werd hij door een Nederlandsche instantie wegens clandestien slachten met een geldboete gestraft. Verdachte Hcnkelman, de schoenmaker, heeft het slachtlokaal verhuurd. Hij was van de gebeurtenissen op de hoogte, want hy was zelf aanwezig by vrüwel alle slach tingen en heeft aantoonbaar hiervan vrij groote hoeveelheden vleesch betrokken en aan anderen verkocht. Het vleesch werd op het terrein van Henkclman bewaard, al vorens het werd verkocht. Verdachte Rozenboom is opgetreden als wederverkooper van het vleesch, afkomstig van de clandestiene slachtingen, en heeft het grootste deel hiervan verkocht. Rozen boom heeft volgens zyn eigen mededecling aan den sluikhandel deelgenomen, om daar door byverdienste te krügen. Hierbij moet nogmaals het ondermijnen - de optreden tegen de belangen des volks van degenen, die ondanks alle waarschu wingen uit louter winstbejag zich aan de gemeenschap vergrypen, aan de kaak wor den gesteld. Moge de hun opgelegde straf opnieuw een waarschuwing zyn voor allen, die de wet ontduiken en het In hun gebrek aan verantwoordeiykheidsbescf wagen de volksgemeenschap te benadeelen. Laten zy in het oog houden: Men bRjft toeslaan. zoo ver gekomen is, vindt zyn oorzaak daarin, dat onverantwoordelyke elementen den laatsten tyd hun spel onder het Noorsche volk hebben gespeeld. „Fritt Folk" stelt de vraag, wie de verant- woordeiyken zyn: „welke kringen zyn het, zoo schryft het blad. die de hoofdstad en haar om geving in den toestand hebben gebracht, dat de Duitsche bezettende macht, die gedurende anderhalf jaar heeft getoond, het beste voor ons te willen, thans tegen haar wil tot uitzon deringsmaatregelen moet overgaan, om haar ge weldigen stryd tegen het wereldbolsjewisme te kunnen voeren, en aldus ook ons Noorsche land voor de sovjet-verschrikkingen te bewaren. Al leen den vrienden van Engeland, zoo verklaart het blad verder, treft de verantwoording voor datgene, dat thans ons allen getroffen heeft. .Morgenbladèt" schryft, dat de thans geno men maatregelen er toe zullen bydragen om den ophitsers het verder voortzetten van hun onderaardsch werk onmogeiyk te maken. (D.N.B.) Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.45 uur voor de radio (Hilversum 2) over: „De oorlogsinvaliden en hun dankbaar vaderland". Zoo ziet de terugtocht van de. sovjets er uit. Ontelbare tractors en auto's, die door de Sovjets op hun vlucht werden achtergelaten. (PJC. Gehrmann-Hoffmann). BIJEENKOMST DER N.S.N.A.P. „Groot-Duitsch bewustzyn of Hollandsche engheid". In de gistermiddag in de kleine Stadszaal ge houden by eenkomst der groot Duitsche beweging dë N.S.N.AJP., welke geopend werd door den groepsleider den heer J. A. Stol, sprak de heer D. H. Querner over bovengenoemd onderwerp, nadat de heer Stol gewezen had op de noodzake- lykheid, dat de Nederlander zal komen tot de erkenning van zyn Duitsche bloed en zyn Duitsch karakter. De heer Querner zette uiteen, dat de Neder landsche regeerders van vóór 10 Mei hun werk goed gedaan hebben: het volk moest verscheurd worden en er is thans geen tweede, dat zóó ziende blind en hoorende doof is als het Neder landsche volk. De houding van ons volk is raadselachtig, want sinds 1650 kan men weten, wie of wat Engeland is. Wy hebben toch leergeld betaald en heeft men dan niet gelezen, dat Tromp, de Ruyter e.a. ook reeds tegen Engeland streden? Tengevolge van het feit, dat wy eeuwenlang politiek slecht geleid zyn, kleeft aan alles wat Hollandsch is de mentaliteit van „het groote Engeland" en het „barbaarsche Duitschland". Spr. keerde zich dan uitvoerig tegen de be wegingen. die een Nederlandsch nationaal socialisme propageeren, omdat er geen sprake is van een speciaal zelfstandig Nederland en een speciale Nederlandsche geaardheid, hetgeen hy uitvoerig toelichtte. Aan de hand van den loop der geschiedenis zette spr. dan uiteen, dat Nederland een deel van het Groot Duitsche Rijk uitmaakt en wees in dit verband op het woord van Willem de Zwyger: „ben ik van Duitschen bloed". Van een „nationale opleving" is sinds eeuwen geen sprake meer geweest; onze politiek was zóó klein, dat alleen het Duitsche nationaal-socialisme er een eind kan kon maken. Holland was sinds eeuwen toekomstloos, ook ..met den man, zonder wlen Nederland géén toekomst heeft". Wy zeggen eerlyk „Niet Mus- sert of Moskou", maar „Hitler of Moskou". Ruim en groot bezien bestaat er niet de minste kans, dat Nederland kan herleven en men beware ons voor een klein „Hollandsch nationaal socia lisme". Breedvoerig lichtte spr. toe, dat een Hollandsche nationaal socialistische party hier moet mislukken, want zij is slechts namaak. Hollandsche" nationaal socialisten kunnen nooit vrienden van de Duitschers zijn, omdat zy er als voorstanders van een „vry en onafhankelijk Nederland" naar moeten verlangen, dat de Ryks- duitschers hier zoo spoedig mogelyk verdwynen. Aan de hand van uitspraken uit Hitler's „Mein Kampf" zette spr. uiteen, dat het onmogelijk is. •:lat een „Groot Nederland" kan herrijzen. Er is :iog slechts één macht, d.i. „de Duitsche". In 1648 is Nederland met geweld van Duitsch- "and afgescheurd, thans zyn de deelen met ge weld dat kon niet anders weer tot elkaar gebracht. De Duitsche revolutie was by Loblth niet tegen te houden; nu beginnen nieuwe lei ders weer met hun nationalisme, zy willen over eind houden, waar de oorlog om begonnen is, terug naar doellooze grenzen, klein-Holland be houden met sociale voorzieningen erby en in dit ;pzicht bestaat er geen verschil tusschen N.SJ3.. Unie of Nationaal Front, welke groepen spr. meermalen uitvoerig bestreed. Het Duitsche nationaal socialisme komt „so wie so"; het kan komen op eerlyke wijze mét ons, maar ook zónder ons en dan heet het „Protectoraat". De N.S.N.A.P. is het natuur- noodwendige „eindstation", een verder gaan ls niet mogelyk en reeds nu ziet men, dat er al meer N.S.B.'ers naar de N.S.N.A.P. overgaan. Aan de hand van een reeks argumenten, waar by hy er op wees, dat de intocht der Duitschers het einde beteekende van den staat Holland, noemde spr. nog de levensruimte als waarschu wing tegen de „separatisten", wy moeten ruimte hebben en daartoe is slechts één oplossing mogelyk: terug in het Groot-Duitsche Ryk. Niemand behoeft te meenen, dat de Duitscher de monden der groote rivieren ooit weer los zal laten of dat hy weer terug zal gaan. De stryd van Hitler is méér dan „een oorlog": er komt thans een oplossing voor 1000 jaren. Alles wat zich thans in ons land op politiek gebied af speelt, komt nog voort uit vrees voor het échte, onvervalschte Nationaal Socialisme van den Führer. Spr. zeide voorts den „staat" Holland te haten, omdat hy het Neder-Duitsche volk liefheeft. Wanneer de oorlog afgeloopen is en de opbouw begint uit Beriyn, dan doet de zaken man mee, want „Duitschland wint". Goede stryders worden alleen de jeugd: wie van de oudere generatie een „stryder" wil zyn, kome by ons. Onze kreet is niet „Hou zee", maar „Heil Hitier", aldus eindigde spreker. Na de pauze volgde beantwoording van vragen. EXCURSIE VAN „OUD-LEIDEN". Per fiets er op uit. De vereeniging „Oud-Leiden" organiseerde Zaterdagmiddag voor haar leden een fietstocht, waarvoor ondanks het regenachtige weer ge durende den ochtend groote belangstelling bleek te bestaan. De ruim honderd deelnemers, die de beste verwachtingen hadden van het weer voor den middag, bleken dan ook geiyk te krygen. Afgezien van enkele momenten, waarop een zacht regentje de Septemberzon verduisterde, was het weer ideaal voor den uit- gestippelden tocht langs een viertal landgoe- deren in de nabijheid van de Sleutelstad. Aan- j gezien het aantal deelnemers van meer dan j honderd, bezwaren zou opleveren by de be- zichtiglng van de voor dezen middag gestelde doelen, werd de route door twee groepen in tegengestelde richting gereden, waarby <^o heeren N. J. Swierstra en A. Bickeh Caarten zich als leiders der afdeelingen opwierpen. De landgoederen Duivenvoorde, Eikenhorst, Raap horst en Ter Horst werden achtereenvolgens bezichtigd, waarby de explicatie der leiders ver schillende belangwekkende by zonderheden recht deed wedervaren. Met volle aandacht werd door alle Oud-Leidenaren genoten van het vele, dat hun in diverse vormen geboden werd. Vooral het landgoed Duivenvoorde, dat voor het pu bliek niet toegankeiyk is, was de bezichtiging ten volle waard. Dit merkwaardige buiten, dat sinds zyn ont staan in het begin van de dertiende eeuw, meer dan 700 jaar geleden dus, in één familie is gebleven, steeds door erving, en nimmer door verkooping van eigenaar verwisselde, werd in 1629 in zyn huidige gedaante opgetrokken, op enkele kleine, later aangebrachte uiterlijke ver anderingen na. Het gebouw dankt zyn aan trekkelijkheid evenzeer als aan zyn eigen schoonheid, ook voor een groot deel aan de schitterende omgeving, aan zyn pittoreske lig ging te midden van zorgvuldig onderhouden gazons, bosschen en vyvers. De landgoederen Eikenhorst, Raaphorst en Ter Horst, naast Duivenvoorde gelegen, doch aan de Westeiyke zyde van de spooriyn Leiden- Den Haag, loopen feiteiyk in elkaar over. Een nauwkeurige scheiding is hier niet aanwezig. Ook hier werd men weer getroffen door de by- zonder fraaie stukjes natuur, die geregeld te bewonderen waren. Op den Seringenberg, waar halt gehouden werd, en de twee groepen van den tocht elkan der ontmoetten, werd bovendien genoten van het mooie programma. Jammer voor dit onder deel van het programma dat de lente, die hier met haar bloeiende seringenboomen een uniek schouwspel biedt, reeds lang achter den rug was, terwyl de herfstkleuren, die het landschap zulk een groote levendigheid kunnen schenken, nog niet te ontdekken waren. Tegen zessen keerde het gezelschap volkomen voldaan weer in Leiden terug, waarmede „Oud- Leiden" een uitstekend geslaagde excursie be ëindigde. Bezuiniging komt steeds van pas Dus ook bij electriciteit en gas. Met ingang van 1 October as. is benoemd tot directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor alhier als opvolger van den heer A. van den Eelaart de heer D. G. Hartgerink, thans referendaris aan het P.T.T.-kantoor te 's-Gravenhage. De Führer ontving den Hongaarschen Ryksbestuurder, admiraal Horthy, in zyn hoofdkwar tier in het Oosten. iTelefoto: Hoffmann-Stapf),

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1