LAATSTE BERICHTEN MOLEST De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 13 September 1941 VISSCHERgJ-BERlCHIEN Binnenland De conferentie te Moskou Dag en nacht oorlogsrisico! SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Buitenland De Diplo over Roosevelt's rede t TUINTJESVEREENIGING „FLORALIA". Gisteravond hield bovengenoemde vereenigjug in het bestuurshuis van de woningbouwvereni ging „De Tuinstadwijk" een tentoonstelling van de planten, welke dezen zomer gekweekt zijn door de vrouwen en kinderen van de leden. Het was een groot succes, ruim 50 deelnemers had den ingezonden. De prijswinnaars waren de volgende: Afd. Tuin-kweek. dames: 1ste prijs mevr. Ber- lemon, mevr. N. Galjaard en mevr. Dijs; 2de prijs: mevr. De Goederen: 3de prijs Mevr. De Jong, mevr. Schenkeveld. mevr. Regeer, mevr. Hollebeek en mevr. Smit; 4de prijs mevr. Phi- lippo en mevr. Wagemans; 5de prijs: mevr. Ei kerbout, mevr. De Klerk en mevr. Verstraten. Troostprijs: mevr. Karstens. Afd, Vensterkweek, dames: 2de prijs mevr. v. Zanten: 3de prijs mevr. Fucks; 4de prijs mevr. v. d. Reijden, mevr. Klaij, mevr. De Graaf en mevr. Langezaal; 5de prijs mevr. v. Weizen. mevr. Stam en mevr. v. d. Heijde. Troostprijs: mevr. wed. Mooten en mevr. Cornelissen. Kinderen tuinkweek: 1ste prijs Riek Dijs; 3e prijs Tiny de Goederen, Han en Jan Eikerbout; 4de prijs Liny Phllippo, Bep Wagemans, Nel de Roo en Henny van Es. Troostprijs: Klaas de Jong. Kinderen vensterkweek: 4de prijs Ynze de Jong. Troostprijs Harry de Jong. FLOR ALIATENTOON STELLIN G OX. SCHOOL MEDUSASTRAAT. Gisteravond is onder groote belangstelling in het gymnastieklokaal van de O.L. school B. aan de Medusastraat een Floraliatentoonstel- ling geopend. Nadat gistermiddag de heercn Galjaard en Zwart de ingezonden planten en bloemen ge keurd hadden, werd gisteravond deze tentoon stelling door den heer J. G. van Sluijs, hoofd der school geopend. De uitslag was als volgt: 3de klasse: 1ste prijs: Ar ie van Egmond; 2de pr. Herman v. d. Bogaard en Dina Vijlbrief; 3de pr. Cor Nonkus, Hend. Slijkhuis en Annie Montagne. 4de klasse: 1ste pr. L v. d. Reijden; 2de pr. B. Boom en Jansje Zwijnstra; 3de pr. H. Har- teveld; 4de pr. H, Kooreman en Corrie van Blanen. 5de klasse: 1ste pr. Nelly Cramer en H. Zoet hout; 2de pr. D. Jongejans en Trientje Franse; 3de pr. W. Mulder en N. v. d. Waals. 6de klasse: 1ste pr. Chr. Planjer; 2de pr. Suze de Wit, 3de pr. W, Rijhehard; 4de pr. Aaltje Glasbergen. Ingezonden stukken: lste pr. Mientje Janger 2de pr. S. Jongejans: 3de pr. W. Oudshoorn. Troostprijzen: A. Neuteboom en Mientje v d. Reyden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten: de heeren: M. v. d. Brandeler (Velp); A. H. van Nierop (Overveen) en J. P. van Suchtelen (Bussum) en voor het candidaats- examen rechten: mevr. H. Cosman-Koster «Haarlem) en de heeren: B. )van Marwijk Kooy (Amersfoort); D. J. Penon (Noordwijk aan Zee) en J. Ligtenstein (Haarlem). GEREF. GEMEENTE. De Geref. Gem. alhier heeft uit het onlangs gepubliceerde tweetal beroepen ds. J. v. d. Berg te Krabbendijke. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Maatschappij ter bevordering der Leidsche Onderwijs-instellingen N.V. Rüjnsburgerweg 169, Leiden. Nieuwe directeur wetenschappelijke af- deeling: W. J. Buys. Lelden. N.V. Eltax, Haarlemmerstraat 42c, Leiden. Auto-taxibedrijf. Op 5 Sept. 1941 werd inge schreven als commissaris H. van Ulden. Thans wordt een aanvullende opgave ingediend, mel dende dat de voorletters van dezen commissa ris luiden: H. B. A. (van Ulden). TRAGE EETLUST verhelpt U door Standaard's brood 2585 (Ingez. Med.) PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 13 Sept. Tarbot 6.106.00 per kg. Tong 122.00100.00, kleine schol 2e soort 88.00—75.00, pufschol le soort 66.00—53.00, pufschol 2e soort 49.0022.50, kleine roode poon 74.0064.00, groote bot 75.00 74.00, kleine bot. 42.00. groote schar 45.0040.00, kleine schar 38.0034.00, pufschar 26.0017.50, wijting 62.0056.00 (alles per 50 kg.). BESOMMINGEN: Trawler: KW 122, 50 manden, f.2095; kotters: IJM 224, f.2623, IJM 221, f.3513; loggers. KW 175, f.1728, KW 173, f.2867, KW 91 f.1242, KW 33. f.1299, KW 54, f.978. CENTRALE KEUKEN. Ten gerieve van het publiek zal er a s. Maan dag 15 September gelegenheid zijn de knip- kaarten weer aan de bekende 4 uitreikposten af te halen en wel op de gewone tijden, n.l. van 11 uur tot 14 uur. Men lioude er echter rekening mede, dat dit alleen op den Maandag en tot een beperkt aantal geschiedt, terwijl de overige bepalingen, zooals deze zijn bekend gemaakt in de dag bladen van 6 September, gehandhaafd blijven. 2671 Afd. Centrale Keuken De Directeur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. INLEVERING METALEN. Verlenging termijn van inlevering. De Burgemeester van Leiden' maakt bekend, dat particulieren, overheidsinstellingen en be drijven. die om de een of andere reden (ziekte, verhuizing, verkeerde interpretatie der betref fende bepalingen, afwezigheid, enz.) niet aan hun verplichting tot inlevering hebben voldaan, alsnog daartoe in de gelegenheid worden ge steld, met opschorting der betreffende straf bepalingen. tot uiterlijk 30 September 1941. De inlevering kan plaats vinden in het Stad huis (kamer 27), ingang Stadhuisplein, op eiken werkdag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur (des Zaterdag van 9 tot 12 uur). Nadrukkelijk wordt de aandacht van belang hebbenden erop gevestigd, dat zij zich derhalve bij niet-lnlevering van aan de verplichting tot inlevering onderworpen voorwerpen vóór 30 Sep tember 1941 blootstellen aan de in de verordening bedreigde straffen. Bedrijven, welke op grond van het voren staande nog voorwerpen moeten inleveren en meenen recht op schadevergoeding te hebben boven de metaalwaarde der voorwerpen, kunnen hun schade-enquête-formulieren nog tot uiter lijk 10 October 1941 aan het op deze formulieren vermelde adres inzenden. Voor zooveel noodig wordt nogmaals de aan dacht gevestigd op de verplichting voor hotels, café's, e.d., hun aschbakken, vazen enz. van inleveringsplichtig metaal, in te leveren. Leiden, 13 September 1941. 2668 De Burgemeester voornoemd, STEVENINCK. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. De Burgemeester van Leiden brengt ter al- gemeene kennis, dat de inschrijving van leer lingen voor het openbaai vervolgonderwijs zal plaats hebben op Donderdag 18 en Vrijdag 19 September a.s. des avonds van 78 uur. Voor jongens in het gebouw van de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar aan de Oude Vest 35 en voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug 62. Leerlingen van den vorigen cursus moeten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het vervolgon derwijs zullen bij de inschrijving door de hoof den der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der jongensschool is de heer J. C. van Schaik. Cronesteinkade 14. Het hoofd der meisjesschool is de heer F. J. Riks, Van der Waalstraat 2. De Burgemeester, STEVENINCK. De? Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN, Leiden, 13 September 1941. 2667 BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE. De Burgemeester van Lelden herinnert er aan, dat. inzake de bestrijding van wandgedierte de volgende bepalingen zijn vastgesteld inge volge het Besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken van 29/30 Januari 1940 B.Z. No. 1 V., on verminderd de voorschriften, vastgesteld in de „Verordening, houdende voorschriften nopens behoorlijke bewoning van woningen" (Verza- melnummer 104) le Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, verboden als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd in gebruik te geven, zonder dat een verklaring is ingeleverd bij het bureau van de Bevolking. Stadhuis, alhier, waaruit blijkt, dat noch in de woning, noch in den daarin eventueel aanwezigen huisraad wandgedierte is aangetroffen. Van het zelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrek ken van een woning of van een gedeelte daar van, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, zonder dat een verklaring als voren be doeld Ls ingeleverd bij het voormeld Bureau. Overtreding van deze bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste 2 maan den of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden 2e. Een verklaring sub le. bedoeld wordt uit sluitend afgegeven door de Directie van den Ge meentelijken Ontsmettingsdienst, Noorderstraat 18 (telef. 21319) en wel zoodra r.a de door dezen dienst ingestelde controle is gebleken, dat in de woning en/of het huisraad geen wandgedierte is aangetroffen. Voor het instellen van de controle, die, na Dekt U op 60Üde en voordeelige wijze door U aan te sluiten bij de Ond. Ned. Molest Verz. Mjj., gevestigd te Sneek. Kantoor Amsterdam, Keizersgracht 399 VOORSCHOTHEFFING slechtst f 0.60 per f ÏOOO.- per halfjaar Reeds ingeschreven meer dan 15.000 objecten Het afgeloopen halfjaar konden alle schaden uit de voorschotheffingen worden betaald. Ook kleine schaden worden vergoed. ONDERLINGE NEDERLANDSCHE VERZEKERING MIJ. Sneek, Oude Koemarkt 35 A'dam, Keizersgracht 399 Actieve vertegenwoordigers gevraagd. Casino-Theater - In de vroolyke film „Wie ner Geschichten", kan het duo Hörbiger-Moser zijn talenten ten volle ontplooien, resp. als de kellners in een Weensch café: Ferdinand en Josef. Ferdinand vereert de eigenaresse daar van in stilte en bewijst dit door iederen mor gen, zonder dat iemand het weet, haar ontbijt tafel met bloemen te versieren. Ook zij sym pathiseert met Ferdinand, maar ziet in hem overigens niets anders dan een goede kellner voor haar zaak. Totdat eer. meisje in het café verschijnt, dat Ferdinand met „oom" aan spreekt. Zfj is op verzoek van een nietsnut, die op zijns vader's geld teert, naar Weenen geko men Ferdinand ontraadt haar ten sterkste ver der met dezen man om te gaan, maar zij wil niet luisterenFrau Lechner zoekt achter .ie sympathie van Ferdinand voor het meisje iets anders en wordt in haa. vermoeden gesterkt, door de uitlatingen van Josef. Ferdinand, die een scène heeft gemaakr in een groot hotel, wordt, in verband met zijn gedrag ontslagen. Ook zijn nichtje gaat het niet voor den wind, want men heeft haar gearresteerd op vermoe den van een juweelen-diefstal Het duurt ech ter niet lang of de ware schuldige wordt ge pakt en ook Ferdinand heeft zich bijna met Frau Lechner verzoend. Maar natuurlijk moet Josef onwetend roet in het eten gooien. Ten einde raad opent Ferdinand nu een café, gren zende aan dat. waar hij vroeger in dienst was en al spoedig heeft hij bijna alle klanten overge nomen. Totdat ook de laatste klant naar zijn zaak komtDan besluit óók Frau Lechner eens poolshoogte te gaan nemen en na eenige zeer ingrijpende maatregelen van Josef worden Frau Lechner en Ferdinand het spoedig eens. Daar ook het nichtje haar verloving viert, be sluiten zij er een dubbele verloving van te ma ken! Een onderhoudende film. waarin de ge moedelijke Weensche stemming volledig tot ex,- pressie komt! In het voorprogramma uitgebreide journals en interessante voorfilmpjes. Rex-Thcater. Na een uitgebreid filmnieuws draait een interessant cultuurfilmpje over het leven van de oóievaars. Wij krijgen een beeld van het ooievaarsleven, van het moment af. waarop een el uitkomt, tot aan den trek naar warme landen. De opnamen zijn zeer goed ver zorgd. Heinz Rühmann is in de hoofdfilm „De ge prolongeerde echtgenoot", omdat hij gaat her trouwen met zijn vrouw op het moment, dat zijn scheiding met haar definitief is uitge sproken. Hij heeft als Axel Roth een eenvou dig bestaan op een kantoor. In zijn jonge hu welijk draagt hij als devies: „Hauptsache: glücklich". Als het kleine radertje in de enor me kantoormachine functioneert hij niet hee- lem&al feilloos, maarhet draait! Zijn jonge vrouw evenwel „ziet" iets meer in haar Axel 2586 (Ingez. Med.) WATERPOLO. B.Z.V. (DAMES)—L.Z.C. (DAMES) 1—0. Gisteravond werd voor de zamercompetitie te Den Haag nog gespeeld de wedstrijd B.Z.V. (dames)—L.Z.C. (dames). Een gelijk spel hierbij zou de Leidsche dames reeds aan het kampioen schap hebben geholpen. Zij verloren echter met 10 (rust (00) en er is thans een beslissings wedstrijd tusschen B.Z.V, en L.Z.C. noodig. VOETBAL. AALSMEER—A.S.R. Aalsmeer speelt morgen tegen A.S.R. De op stelling luidt: doel: W. de Gooyer; achter: D. Elenbaa-s en M. Beets; midden: L. Kroes, J. A. v. Schaik en J. Spaargaren; voor: A. Tuinhof de Moed, K. de Boer, K. Eveleens, Joh. de Jonge en L. Metz. Aalsmeer n speelt tegen het tweede elftal van A.S.R. GEBOREN: Piet'er Jacobus, z. van D. P.' J. Arnoldus en A. Haagsma Maria, d. van W v. Strien en M. Rysbergen Nicolaas, z. van N. van Egmond en A. Knetsch Ferdinand Adrianus, z. van A. Bervoets en S. Zwart Margaretha Theresia, d. van W. J. v. d. Meer en E. Schulz Daniël, z. van A. v. Berkel en J. M. Sloos Hendrik, z, van J. Lardee en C. Filippo Maria. d. van C. Hartevelt en W. Bakker Heere. z. van A. M. Wagemaker en J, Smit.' ONDERTROUWD: A. Rademakers jm. 25 ja<ar en A. D. Engelkes jd. 28 jaar J. H. M. Knaap. jm. 25 jaar en C. W. Dijkmans, jd. 22 jaar. OVERLEDEN: W. J. Simons, m., 70 jaai* P. Vroegop. d., 3 weken A. J. Oostveen, m„ 66 jaar. aanvrage, op korten termijn wordt verricht, moet vooraf tegen ontvangst van een gewaar merkte kwitantie aan voormelden dienst worden betaald f. 1.voor de controle van woningen met een huurprijs tot f.800 per jaar en f.1. voor den voor deze woningen bestemden inboedel; f.2.voor de controle van woningen met een huurprijs van f. 800 of hooger per jaar en f2 voor den voor deze woningen bestemden inboedel. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, 2669 VAN STRIJEN. en dat feit wordt bijna de rots, waarop hun huwelijksscheepje dreigt te stranden. Zij (Herta Feiler, ook in Rühmann's privé-bestaan zijn echtgenoote) forceert een invitatie voor een diner bij den hoogsten chef en niet alleen het feit dat Axel zich volslagen onmogelijk weet te maken, wordt hun noodlottig. Het vrouwtje verliest een kostbare, geleende broche en nu wordt hun bestaan één groote geldpuzzle. De gevolgen blijven niet uit en als schoonmama haar venijnig steentje bijdraagt, loopt het met het jonge paar mis. De scheidingszaak wordt reeds behandeld, als Axel. uit pure wannoop, een düsdanigen ijver op het kantoor aan den dag legt, dat een schitterende toekomst hem toelacht Onnoodlg te zeggen, dat alles toch nog tusschen Axel en Uschi in het reine komt. De toeschouwers genieten van het spel der beide hoofdpersonen! Trianon-Theater. Brigitte Horney. Joachim Gottschalk en Gustav Knuth geven sterk en bewogen spel te zien in het boeiende filmwerk uit het visschersleven „Het meisje van Fanö". dat, behalve door prachtige fotografie, ook uit munt door een verzorgde muzikale illustratie. Er hangt bij voortduring een beklemmende en huiveringwekkende sfeer rond deze film, die veel dramatische gebeurtenissen te zien geeft. De liefde tusschen een getrouwden visscher. en een meisje, dat hij op een naburig eiland ontmoet, veroorzaakt hevige spanning, wanneer dit meisje ontdetfL dat zij bedrogen is en dan plotseling uit teleurstelling trouwt met den vroegeren vriend van den man. dien zij lief heeft. Met groeiende interesse volgt men dan de hieruit voortvloeiende gebeurtenissen, die uit eindelijk uitloopen op een strijd op leven en dood tusschen *de beide mannen op een boot in volle zee. zoodat ten slotte de spanningen, die door de heftige liefdesgevoelens van primi tieve naturen waren ontstaan, in gunstigen zin worden opgeheven. Er is niet altyd evenveel logica in de snelle wisseling dier gevoelens, doch de psychologisch zwakke zijde van dit ver- De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Wijk aan Zee en Duin benoemde cand. L. J. Baas te Hillegom tot hulpprediker. Cand. Baas nam deze benoeming aan. De Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz schrijft, dat Roosevelt's bevel tot schie ten niets nieuws is, want al weken heeft de Amerikaansche vloot dergelijke orders, maar men heeft ze niet officieel durven publiceeren. De president van Amerika doet door middel van zijn nieuwste vervalschingen thans een po ging om de heerschappij over alle zeeën op te eischen en een ieder, die hem daar niet bevalt, te ellmineeren. Dit alles samen noemt hij dan „vrijheid ter zee" en daarop maakt hy ook met verkrachting van de logica aanspraak voor de ongehinderde voorziening van een oorlogvoe rende mogendheid met Amerikaansch oorlogs tuig. Slechts de verschaffing van levensmidde len aan de burgerbevolking is volgens Roose velt geen recht dat vanzelf sprekend op de vrijheid ter zee ls gebaseerd. Roosevelt, de im perialist met grootheidswaanzin, die het trans port van oorlogstuig uit de Ver. Staten naar Engeland met geweld wil doorzetten, die elke belemmering van deze leveranties, voor zoover het in zijn macht ligt, tot vernietigens toe wil bestrijden, die iedereen wil neerschieten, alleen om zijn aanwezigheid in wateren, waarbij de Vereenigde Staten, om welke reden dan ook, belang hebben, deze Roosevelt doet het voor komen, alsof hij en zijn land worden bedreigd, alsof hfj bij de uitvaardiging van dergelijke instructies zich nog In het defensief bevindt. In werkelijkheid kan Roosevelt niemand wijs maken, zoo besluit de Diplo, dat hij iets anders doet dan incidenten zoeken, waardoor hy met vervalsching van de feiten het Amerikaansche volk in een toestand van opwinding hoopt te kunnen brengen om het dan in „zijn avon tuur" te kunnen storten. (D.N.B.) verhaal wordt volkomen opgeheven door den boeienden gang van zaken, waarbij tevens ge noten kan worden van het levensechte spel van den acteur Paul Wegener in de rol van een ouden visschersman. Voor de pauze draait een hoogstaand cul tureel filmpje over „Onderhuurders" met leer- zamen uitleg, betreffende het leven en de ge woonten van duiven, zwaluwen en koekoeken, welke laatste haar eieren in nesten van an dere vogels leggen, terwijl het journal beelden geeft van de verovering door de Duitschers van Russische steden, van de historische ont moeting van Hitler en Mussolini aan het Oost front en van het bezoek van den Japanschen generaal Osjima aan Den Haag1. Luxor-Theater. Lumpacius Vagabundïs is de geest der vagebonden, die er steeds op uit is zijn slachtoffers verder mee te sleepen op het zwerverspad en hen af te houden van het normale handwerkersbestaan. Lumpacius is trots op zijn werk en vol ijdelen zwier legt hij de belofte af, te bewijzen dat zijn betooverend en verlokkend woord sterker zal blijken te zijn dan de bekoring van het rustige, maar dikwijls zorgvolle werkmansleven. Drie lustige vagebonden dienen voor hem als proefkonijn. Zij heeten in deze film: Lijm, pekdraad en garen, en zijn in werkelijkheid: Hans Holt, Paul Hörbiger en Heinz Rühmann' Ge begrijpt al spoedig waar dat op uit moet draaien. Dwaasheden volgen elkaar op zonder tal. Hans Holt zingt sentiihenteele liedjes over zijn Pepi, waarmee hy zoo graag trouwen wil, Rühmann en Hörbiger brengen de eene grap na de andere en als ge al schaterlachend nog meent dat die drie zwervers nooit meer tot een normaal bestaan zullen kunnen terugkeeren. blijkt plotseling vriend Lumpacius het spel al voor tweederde deel vqrloren te hebben, versla gen als hij is door Amor! Alleen pekdraad weet hij in zijn macht te houden en met dezen tochtgenoot zien wij hem ten slotte aan het President Roosevelt heeft gisterochtend een bespreking gehad met de Amerikaansche dele gatie, die naar Moskou zal reizen. Na dit on derhoud verklaarde de leider der delegatie, Har riman, dat men te Moskou spoedig het vraag stuk der Amerikaansche leveranties aan de Sovjet-unie zal behandelen. Het programma der hulpberleening zal in tijdsduur niet worden beperkt. Behalve Wladiwostok zal de Perzische Golf een zeer belangrijke weg voor de leveran ties worden. Harriman deelde vervolgens mede, dat de Ame rikaansche delegatie eerst naar Londen gaat om te onderhandelen met de Engelsche onder leiding van lord Beaverbrook. Hij verklaarde voorts, dat hy als leider te Londen en Moskou de vraag te berde zal brengen of Engeland van zijn Amerikaansche materiaal iets aan de Sov jet-unie kan afstaan. Er zal een permanente Amerikaansche staf onder leiding van kolonel Faymonville, voormalig militair attaché te Mos kou, daar ter plaatse blijven. Onmiddellijk na het onderhoud met deze de legatie ontving Roosevelt de leidende leden der technische sovjet-delegatie die thans in de Vereenigde Staten vertoeft. Daarbij was ook de sovjet-ambassadeur Oemansky aanwezig. (D.NB.) DE AMERIKAANSCHE VERDEDIGINGS WATEREN. De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil, heeft gisteren ten overstaan van persvertegenwoordigers omtrent de „verdedigingswateren" van Roosevelt ver klaard, dat er een „wereldomvattende beweging is, die zich de verovering van alle zeeën en con tinenten ten doel stelt". De krachten achter deze beweging zullen uit eigen beweging wel haar standpunt nopens Roosevelt's mededeeling be palen. aldus Huil. Deze verklaring is door een deel der pers al dus uitgelegd, dat de verdedigingszone vrijwel onbegrensd is en de zeven zeeën omvat. De „New-York Sum" schrijft, dat alle Ame rikaansche oorlogsschepen voor zoover men te Washington had kunnen nagaan, bevel hebben gekregen de oorlogsschepen van de as, waar zij maar aangetroffen worden, tot zinken te bren gen. Al heeft Roosevelt Donderdag ook slechts gesproken van wateren, die de Vereenigde Sta ten voor hun defensie belangrijk achten, giste ren is toch uit nasporingen gebleken, aldus het blad, dat de grenzen van deze verdpdigingszone geographisch niet zijn bepaald en oorlogssche pen van de as derhalve overal als tegenstanders van Amerikaansche oorlogsschepen zullen wor den beschouwd. Er wordt levendig gediscuteerd over de vraag of de Ver. Staten thans convooien tot aan 'de Britsche eilanden zullen zenden en of eveneens de schepen op de route door de Roode Zee escorte zullen krijgen. (D.NF.). (Polygoon-v. Bilsen) eind van deze zeer vermakelijke historie zingend verder trekken, de vrijheid van den ruimen lar-iweg tegemoet In het voorprogramma spelen de Berliner Phiiharmoniker muziek uit „Die Fledermaus". Lido-Theater. Hoewel de titel van de film „Frau im Strom" dit weinig doet vermoeden, is hier sprake van een luchtige, eenigszins humo ristisch verhaalde geschiedenis. De eigenaar van een autowerkplaats, Alois, die op een laten avond over een brug over den Donau wandelt, ziet daar tot zijn schrik, dat een jonge wouw zich in de rivier tracht te verdrinken. Dank zij zijn snel optreden weet hij haar uit het wa ter te halen en in zijn huis bij de werkplaats weer op te knappen De jongedame, die op zulk een ongewone wijze haar intrede doet in de autozaak, laat duidelijk merken, dat zij niet van plan is, haar ï'edder omtrent haar verleden in te lichten, hetgeen eenige wrijving tusschen Alois en zijn drie compagnons veroorzaakt. In tegenstelling met Alois vertrouwen zij haar niet. Na veel wikken en wegen besluiten ten slotte ook de drie compagnons, hun achterdocht op zij te zetten en hun goedkeuring te hechten taan het voornemen van Alois, om met de Do- naunimf te trouwen. Juist echter, als dit besluit gevallen is. blijkt de betrokken persoon met medeneming van het kapitaal der werkplaats spoorloos \erdwenen. Een wilde jacht naar de voortvluchtige en den buit brengt beiden toen slotte weer in han den van het viertal. Natuurlijk blijkt de jon gedame onschuldig te zijn aan den diefstal, zoodat er niet alleen algemeene vreugde heerscht over den terugkeer van de bedrijfskas. doch evenzeer over de hereeniging van Alois en de ten tweeden male opgedoken Hannel. Een vlotgespeelde, onderhoudende film. waar in spanning noch humor ontbreken. Attila Hör biger en Hertha Feiler vertolken de hoofdrol len op uitstekende wijze. Th. J. Hannema. 2—1 SCHEURT GRASLAND. VERBOUWT KOOLZAAD DAARDOOR MEER Vët VOOR «EER KOEKEN HET VOLK. VOOR HET VEE.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2