De strijd in het Oosten BINNENLAND ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 No. 24990 Verduisteren: 82ste Jaargang Duitsche luchtmacht in actie Uit Amerika Verspreide berichten 20.01 uur 7.12 uur 19.59 uur 7.13 uur Herstel van de Rijn- en binnenvaartvloot De wijziging der winkelsluitingswet Aanwijzing van deviezenbanken Toelagen van personeel der voormalige Nederlandsche EERSTE BLAD Gemengd Nieuws weermacht STADSNIEUWS De Kinderkrant LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been. Lelden Naar van militaire zijde aan het DNB wordt medegedeeld, heeft de Duitsche luchtmacht Donderdag herhaaldelijk het gebied tusschen den beneden- en den middenloop van den Dnjepr aangevallen. Zy bombardeerde in gol ven de veldstellinger en verbindingslijnen der Sovjets, om den bolsjewistischen tegenstand te breken en den aanvoer van voorraden te ver hinderen. Gemotoriseerde colonnes met talrijke vrachtauto's, pantserwagens en stukken geschut werden door de Duitsche vliegtuigen vernietigd. In het gebied van Mesjintsjakof werden 29 trei nen vernield. Zooals verder van welingelichte zijde te Ber lijn wordt gemeld, hebben Duitsche gevechts vliegtuigen de laatste dagen en nachten de havenwerken en ravitailleeringsbedrijven te Leningrad gebombardeerd, zonder hinder van den vijandelijken afweer te ondervinden. In de haven en de fabriekswijk werden branden waar genomen. „Wij vlogen bij helderen maneschijn over het gevechtsfront rondom de stad," zoo berichtte een Duitsche vliegtuigcommandant over een dezer aanvallen. „Onder ons flitsten als roode en witte ballen de granaten der artillerie, met daartusschen de lichtspoor-bundels van ma chinegeweren. De slag woedde ook gedurende den nacht en zal geen oogenblik rusten, tot het doel bereikt is. Wfj draaiden af naar rechts, waar de reusachtige vlammen van een grooten brand omhoog laaiden. De dokken aan de Newa- monding, waarop reeds bij vorige aanvallen vele bommen werden geworpen, waren als bij dag verlicht. Niet ver daar vandaan lieten wij onze zware bommen vallen op een groot arsenaal, waarvan de zware contouren zich duidelijk tegen den hemel af teekenden. Rechts en links naast ons kraakten bominslagen in de industriewijk. Ter wijl wij den koers wijzigden en weer naar het front vlogen, bliksemden achter ons telkens nieuwe explosies. Nieuwe branden ontstonden In de aangewezen doelen." Verder wordt gemeld dat Duitsche vliegtui gen de havenwerken van Odessa hebben ge bombardeerd en groote branden veroorzaakt. Na een krachtige artillerievoorbereiding vie len de Sovjets op 11 September in den een tra - len sector de stellingen van een Duitsche in fanteriedivisie, gesteund door pantserwagens, aan. Het in de voorste linie in den strijd ge worpen Duitsche infanterie-regiment ging ter stond met steun van de luchtmacht tot een tegenaanval over en sloeg de sovjets terug, die zware bloedige verliezen leden en 21 vechtwa- gens verloren. In een anderen sector werd op 11 September een sterke troepenconcentratie der Sovjets met zware verliezen uiteengedreven. MOSKOU PROTESTEERT TEGEN HOUDING VAN BULGARIJE. Naar de Moskousche radio meldt, heeft de volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjets, Molotof, den Bulgaarschen gezant, te Moskou, Stromenof, ontvangen en hem een scherp gesteld protest der Sovjet-regeering overhandigd tegen de houding der Bulgaarsche regeering, zooals deze den laatsten tijd jegens de Sovjet-Unie is. Ten slotte wijst de Sovjet- regeering de Bulgaarsche regeering zeer scherp op de omstandigheid, dat de houding van Bul garije naar haar meening. onvereenigbaar is met normale, loyale betrekkingen (D.N3.) DE HULP AAN DE SOVJETS. De meeningen in Amerika over Roosevelt's rede blijven zeer verdeeld. De isolationisten keuren haar scherp af. Gegist wordt naar de draagwijdte van Roosevelt's uitlating over de „Amerikaansche defensie-wateren", doch de juiste strekking blijft vooralsnog verborgen. Volgens betrouwbare berichten heeft de Sov jet-ambassadeur, Oemansky, in het onderhoud, dat hij met Roosevelt heeft gehad, medege deeld dat men in Moskou tot zeer vérstrekken de militaire maatregelen moet besluiten, indien het den westelijken mogendheden niet zou ge lukken, de Sovjet-Unie zoo snel mogelijk hulp toe verleenen. De Britsche luchtaanvallen op Duitsche ste den kunnen een werkelijk krachtige hulp niet vervangen. De toestand aan de fronten is bui tengewoon kritiek geworden, doordat men in vertrouwen op een ontlastingsactie van Enge land al het beschikbare menschenmateriaal en alle uitrusting „in den smeltkroes" heeft ge worpen. Door de insluiting van Leningrad en het verlies van Kriwoi Rog zijn de belangrijk ste centra voor de bewapening verloren gegaan, terwijl de productie van het Donetsbekken zeer te lijden heeft tengevolge van de vernieling van den Dnjepr-dijk. Het industriegebied in den Oeral en Siberië biedt geen voldoende compensatie. Tenslotte heeft, aldus zegt men Oemansky er op gewezen, dat men zich er onder deze om standigheden niet over mag verwonderen, wan neer door het uitblijven van een energieke actie van Engeland in de Sovjet-Unie het ge voel veld wint, dat men evenals in den vorigen oorlog door de westelijke mogendheden in den steek wordt gelaten. Naar aanleiding hiervan schrijft de New- York World Telegram over het feit. dat de Sovjet-berichten vaak vaag en met elkander in strijd zijn. hetgeen Washington zorg baart. Men is echter ook bezorgd over de toenemen de ontevredenheid der Sovjets over de gebrek kige Engelsch-Amerikaansche hulp. Ook Stalin heeft, aldus het blad, tegenover den Britschen ambassadeur. Cripps, den toestand ernstig ge noemd en de mogelijkheid van „zekere mili taire maatregelen" aangekondigd voor het ge val. dat geen grootere en snellere hulp wordt verleend. Het blad verwijt den Sovjets, dat hun legerberichten voor binnenlandsch gebruik en slechts ten deele voor het buitenland be stemd zijn, Als men met de Sovjet-Unie een alliantie wil sluiten, wenscht men ook te weten wat er gebeurt. (D.N.B.) ZWITSERLAND PROTESTEERT TE LONDEN. Het Zwitsersche ministerie van buitenland sche zaken deelt het volgende mede: Op grond van het feit, dat de vreemde vlieg tuigen, welke in den nacht van 10 op 11 Sep tember boven het Westelijk deel van Fransch- Zwitserland hebben gevlogen, Engelsche bom menwerpers waren, heeft de Zwitsersche ge zant te Londen opdracht gekregen zeer ernstig de aandacht van de regeering van Groot- Brittannië op den ernst van deze schending der Zwitsersche neutraliteit te vestigen en erop aan te dringen, dat strikte bevelen worden ge geven. opdat dergelijke voorvallen voortaan achterwege blijven. (D.N.B.) PÉTAIN ONTVANGT ADMIRAAL LEAHY. De Amerikaansche ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, is door het staatshoofd maar schalk Pétain voor een bespreking, welke an derhalf uur heeft geduurd, ontvangen. (DN.B.) BRITSCHE AANVAL OP DUITSCHLAND. De Britsche luchtmacht heeft in den afge- loopen nacht een aanval op Zuidwest Duitsch- land ondernomen. Brisant- en brandbommen beschadigden woonhuizen en doodden en ver wondden verscheidene burgers. Militaire of oorlogs-economische schade is niet ontstaan. De afweer heeft één vliegtuig omlaaggehaald, voor zoover thans bekend is. (D.N.B.). AMERIKAANSCHE LUCHTLIJN NAAR WEST-AFRIK A. De Amerikaansche commissie voor de burger luchtvaart heeft volgens Associated Press de Pan American Airways gemachtigd een nieuwe com- mercieele luchtverbinding tusschen Miami en „een punt of punten" in Zuidwest Afrika in te stellen. Zij loopt over San Juan (Portorico), Port of Spain (Trinidad). Belem en Natal en vandaar over den Atlantischen Oceaan. van hedenavond lot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen Dc maan komt hedenavond op om 23.57 uur en gaat morgenmid dag om 15.48 uur onder. BEKNOPTE SAMENVATTING VAN DE REGELING. Aangezien uit vele ontvangen vragen blijkt, dat er nog eenig misverstand bestaat, volgt hieronder een beknopt overzicht van de voor naamste bepalingen van de nieuwe regeling inzake de winkelsluiting, welke, zooals reeds eerder is medegedeeld, met ingang van Maan dag. 15 September, in werking treedt. 1. Het tijdstip van sluiting der winkels wordt: In het tijdvak van 1 October1 April: eer ste vijf werkdagen 18 uur, Zaterdag: 19 uur; in het tijdvak van 1 April1 October: eerste vijf werkdagen: 19 uur, Zaterdag 20 uur. 2. Kappers- en barbierszaken mogen op alle werkdagen tot 20 uur geopend zijn, doch na vorengenoemde sluitingstijdstippen alleen voor het verrichten van kappers- en barbierswerk zaamheden. 3. Op grond van bijzondere omstandigheden vastgestelde plaatselijke afwijkende regelingen blijven onverminderd gelden. 4. De gewone, in de winkelsluitingswet ver melde uitzonderingen gelden ook hier (o.a. café's, apotheken, e.d.) 5. Verplichte openstelling zonder onderbre king op alle werkdagen van de zeven reeds eerder bekend gemaakte groepen van winkels van 10—18 uur. 6. Uitzonderingen op deze laatste verplichting gedurende ten hoogste twaalf werkdagen per jaar (wegens vacantie) en voorts voor bijzon dere gevallen, hetzij voor een geheele groep winkels door den burgemeester vast te stel len, hetzij voor een afzonderlijken winkel door den burgemeester toe te staan. EVACUATIE VAN JAPANNERS UIT NEDERLANDSCH-INDIË. Het A.NP. meldt uit Batavia: Meer dan dui zend Japansche onderdanen zullen heden met de „Sikama Maru" ui Nederlandsch-Indië ver trekken, als gevolg van de toenemende span ning in het Verre Oosten. Vijfhonderd van de vertrekkenden hebben zich te Soerabaja inge scheept, waarna de „Sikama Maru" naar Tandjong-Priok is vertrokken voor het aan boord nemen der overigen. Hiermede zijn in een maand tijds 3000 Japanners naar hun land teruggekeerd. Onophoudelijk voorwaarts. Op him vlucht hebben de Sovjets alle brufgen laten springen en geloofden daarmee den opmarsch van de Duitsche troepen te kunnen ophouden. Voor de Duitsche soldaten zijn rivieren echter geen hindernissen. (Weltbild-Polygoon) In de maand Juli van het vorige jaar werden door de Nederlandsche Bank de volgende ban ken en bankiers als deviezenbank aangewezen- Amsterdamsche bank N.V., de Twentsche bank N.V., Handel-maatschappij H. Albert de Bary en Co. N.V., Heldring en Pierson, Hope en Co., Incasso-bank N.V., R. Mees en Zoonen, Neder landsche handel-maatschappij N.V., Neder- landsch-Indische escompto maatschappij N.V., Nederlandsch-Indische handelsbank N.V., Pier son en Co., Rotterdamsche bankvereeeniging NV. De Nederlansdche bank heeft thans, gebruik makende van de bevoegdheid haar toegekend bij artikel 2, lid 1 van deviezenbesluitit 1941, de volgende banken en bankiers eveneens als de viezenbank aangewezen: Amsterdamsche goe deren-bank N.V., Associatie cassa, Bank van Doyer en Kalff N.V., Bank van Haffmans en Steegh N.V., Bank voor Nederlandschen arbeid N.V., N.V. Bank voor West-Europeeschen han del. Banque de Paris et les Pays-Bas, N.V. Bui tenlandsche bankvereeniging, Continentale handelsbank N.V., Coöperatieve centrale boe renleenbank, Coöoperatieve centrale raiffeisen- bank, Handelstrust West N.V., A. van Hoboken en Co.. Hollandsche Bank-Unie N.V., N.V. Hol landsche buitenland Bank, N.V. Hollandsche koopmansbank, Kas-vereeniging N.V., Kingma's bank N.V., Kol en Co., F. van Lanschot, N.V. Maatschappij voor buitenlandsche handel (My- buh), Van Mierlo en Zoon N.V., Nederlandsche bank voor Zuid-Afrika N.V., Nederlandsche land- bouwbank N.VNederlandsche middenstands- bank N.V, H. Óyens en Zonen N.V., Van Ran- zow's bank N V.. Rebholz' effectenkantoor. Rlio- dius Koenigs handel-maatschappij N.V., N.V. Rijnsche handelmaatschappij, N.V. Sallandsche bank, Vermeer en Co.. Vlaer en Kol, M. M. Warburg en Co. k.g. Amsterdam. Wodan han delmaatschappij N.V. Het ligt in de bedoeling, dat deze banken en bankier hun functie als deviezenbank op 15 September 1941 aanvaarden. UITKEERINGSREGELING VASTGESTELD. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Water staat. van Financiën, van Justitie en van Han del, Nijverheid en Scheepvaart tot regeling van de hoofdsommen en vergoedingen ingevolge het besluit herstel Rijn- en Binnenvaartvloot I. Van bevoegde zijde wordt van dit besluit de volgende samenvatting gegeven: In dit besluit wordt geregeld de betaling van koopsom en vergoeding voor in beslag genomen vaartuigen. De koopsom en de vergoeding, de schade loosstellingen en de toelagen voor de in be slag genomen vaartuigen worden in een tot dit doel in opdracht van den secretaris-ge neraal van het departement van Financiën en volgens zijn voorschriften bij te houden „grootboek voor de Rijn- en binnenvloot" ingeschreven. Dit inschrijven geschiedt ten gunste van de rechthebbenden en op de ingeschreven bedragen wordt een jaarlijksche rente uit gekeerd van 4 pCt., waarbij de ieder half jaar vervallende interest ten laste van den staat komt. Bij de inschrijving wordt aanteekening ge houden van de hypotheken en andere op de schepen drukkende zakelijke rechten. De secre taris-generaal van het departement van Water staat stelt de richtlijnen vast voor het toeken nen van een toelage voor de rechthebbenden, welke door den staat betaald wordt. De instelling van het „grootboek voor de Rijn- en binnenvloot" heeft tot doel de veror dening op het herstel van Rijn-en binnenvloot I doeltreffend ten uitvoer te leggen ten einde de aanspraken op schadeloosstelling veilig te stel len uitsluitend ten gebruike bij den wederop bouw van de Rijn- en binnenvloot. Deze uitkeeringsregeling is gisteren in werking getreden. DE HONDERDJARIGE TE LOOSDRECHT. Rondreis via Hilversum en 's-Graveland. Op waarlijk grootsche wijze heeft de bevol king van Loosdrecht uiting gegeven aan haar blijdschap, dat zij een honderdjarige in haar midden had. Nog nimmer tevoren was een der gelijke gebeurtenis het dorp Loosdrecht te beurt gevallen. Van alle zijden toonde men belangstelling en op hartelijke wijze is de „jubilaris" gehul digd. De krasse honderdjarige Jan van Loenen bracht voorts een bezoek aan zijn geboorte plaats Hilversum en vandaar ging hij per rij tuig naar 's-Graveland, waar hij een wasscherij, waar hij 38 jaar bad gewerkt, geheel bezich tigde. Dit Nummer bevat DRIE Bladen PUF- EN NESTVERVOER. Van bevoegde zijde deelt men ons mede. dat het gewenscht is gebleken, voor te schrijven, dat met ingang van heden het vervoeren of doen vervoeren van puf en nest (te kleine visch, welke voor cosumptie ongeschikt is) al leen mag geschieden met geleidebiljetten of vervoerbewijzen, afgegeven door of vanwege de Nederlandsche Visscherijcentrale te 's-Gra- venhage. VERSPREIDE BERICHTEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft: aan ir. A. L. H. Roebroek te Den Haag, met ingang van gisteren eervol ontslag verleend als regeeringscommissaris voor de bodemproductie en den heer G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw in zijn plaats benoemd. Betracht de grootste spaar zaamheid Met gas en electriciteit. Het verordeningenblad bevat een besluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voor malige Nederlandsche zee- en landmacht Bij dit besluit worden verschillende op grond van het Kon. besluit van 4 December 1933 toe gekende ambtstoelagen ingetrokken, doch daar naast wordt bepaald, dat de militairen, die ten gevolge daarvan in inkomsten achteruit zou den gaan. in het genot worden gesteld van een persoonlijke toelage, gelijk aan het bedrag der tot dusver genoten ambtstoelage. Deze persoonlijke toelage wordt verminderd met ingang van den datum, w.aarop de jaar wedde van den belanghebbende wordt ver hoogd of opnieuw een ambtstoelage wordt toe gekend, en wel met het bedrag dier jaarwedde verhooging of nieuwe ambtstoelage. Dit besluit trad gisteren in werking met te rugwerkende kracht tot 1 April 1941. ACHTERVOLGING IN DEN HAAG. Een fietsendief gegrepen. Donderdagavond zat een brigadier van politie in zijn auto op een collega te wachten, die in een huis aan de Nieuwe Schoolstraat te Den Haag vertoefde. Door den achteruitkijkspiegel zag de brigadier plotseling een jongeman uit een huis komen, die een, voor die woning staande fiets greep en er met groote snelheid mee vandoor ging. Bijna tegelijkertijd verscheen de eigenaar van de fiets, die onder de kreet: „Houdt den dief," den wielrijder trachtte te achtervolgen. De brigadier startte onmiddellijk zijn wagen en reed den dief achterna. Bijna had hij hem bereikt, toen de dief in de Kazer nestraat van de fiets sprong, de kar voor den auto gooide en het op een loopen zette. De brigadier verliet eveneens zijn auto en rende den jongeman achterna. Spoedig had hij hem te pakken, doch de dief gaf zich zoo maar niet over. Een fiksche worsteling volgde. De briga dier zag zich ten slotte genoodzaakt zfjn revol ver te grijpen en den rijwieldief met de kolf van dit wapen een paar tikken op zijn achter hoofd te geven. De jongeman werd hierop mee genomen naar het politiebureau Buitenhof en vandaar naar het hoofdbureau overgebracht Men bleek te doen te hebben met den 19-jarigen J. H C K uit Gouda, die wegens andere feiten reeds ter beschikking van de Regeering was gesteld, doch op 6 Augustus uit het gesticht Valkenheid te Maarsbergen. waar men hem had ondergebracht, was ontvlucht. Sedert dien had men de Goudsche politie om de oDsporing van den jongen gevraagd. KOOPMAN BEZAT DERTIENDUIZEND BONNEN. Op het Waterlooplein te Amsterdam is een koopman aangehouden die in het bezit bleek te zijn van ongeveer 13.000 distributiebonnen, voor alle soort artikelen en 800 textielpunten en schoenenbonnen. Naar zijn zeggen had hij al deze distributiebescheiden opgekocht. Hij zal voor den economischen rechter worden geleid. In verband met de zeer beperkte plaatsruimte is de verschijning der Kinderkrant uitgesteld. DE DIRECT». TECHNISCH! NOODHULF. Propagandavergadcring in „Den Burcht". In de groote zaal van „Den Burcht" is gister avond een propagandavergadering gehouden voor de oprichting eener Technische Noodhulp, welke bijeenkomst o.m. werd bijgewoond door den burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, de directies van bijna alle techni sche gemeentebedrijven, den commissaris van politie tevens hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, den heer R. J. Meyer, den inspec teur van de Brandweer, den heer Dijkstra, den directeur der Gemeentereiniging, den heer J. H. de Jong, verscheidene ambtenaren en voorts andere belangstellenden. De Ortsgruppenleiter der NSDAP de heer Steffin sprak een kort welkomstwoord inzon derheid tot de vertegenwoordigers van de Partij en weermacht, tot den burgemeester en tot den spreker van dezen avond, Bereitschaftsführer. dr. Beek, waarna deze laatste onmiddellijk het woord verkreeg en een uiteenzetting gaf van doel en wezen der T. N. Men meene niet, aldus spr., dat- deze stich ting een specifiek Duitsche vinding is. Reeds in 1919 werd hier te lande onder het ministerie Ruys de Beerenbrouck een dergelijke stichting in het leven geroepen, doch de Hollandsche ver deeldheid op politiek en godsdienstig terrein demonstreerde zich ook hier en deed den goeden opzet mislukken. In Duitschland werden de za ken anders aangepakt; ook daar werd in 1919 een Technische Noodhulp opgericht, waarbij niet werd gekeken naar de politieke of reli gieuze richting van hen, die toetraden, doch naar hun bereidheid om de gemeenschap te dienen overeenkomstig de zinspreuk „algemeen belang gaat voor eigen belang". Het instituut heeft zich dermate gunstig ontwikkeld, dat het in 1938 reeds een half millioen leden telde. Het stelt zich in het algemeen ten doel: in vredestijd de bevolking te beschermen tegen catastrophes (natuurrampen, overstroomingen, mijnongevallen en dergelijke) en in oorlogstijd de verzekering van de openbare orde en rust, o.m. door het verrichten van vrijwilligersdien- sten in de vitale technische bedrijven, zooals waterleiding, gas en electriciteit, waardoor het normaal functioneeren, dat voor de geheele sa menleving van het allergrootste belang Is, onder alle omstandigheden gewaarborgd blijft. Daar naast behoort tot de taken van de T. N. het verleenen van hulp aan de brandweer, de poli tie, den Geneeskundigen Dienst of op andere plaatsen waar zulks noodig mocht zijn. He$ ligt in de bedoeling over het geheele land een zestigtal arbeidskrlngen in het leven te roepen; voor Leiden en omgeving wordt een 70 k 80 vrij willige arbeidskrachten voldoende geacht. Deze arbeidskrachten moeten voor wat de technische diensten betreft, bij voorkeur voortkomen uit de kringen der vaklieden, waarbij niet alleen technische arbeiders, maar ook ingenieurs, ar chitecten en voorts studenten medewerking kunnen verleenen. De vrijwilligers ontvangen hun opleiding in de bedrijven zelf en worden in verschillende groepen ingedeeld, zoodat er afzonderlijke ploegen zijn voor het herstel van electrische kabels, gas- en waterleiding, enz. De aanwezigheid dezer ploegen oefent reeds een preventieve werking uit bij dreigende stakin gen en is dus te beschouwen als een soort ver zekering tegen arbeidsconflicten. Daarnaast bestaat in Duitschland de z.g.n, Bereitschaftsdienst voor hulpverleening bij na tuurrampen. die gelukkig weliswaar hier te lande niet zoo veelvuldig voorkomen als over de oostgrens, maar niettemin wenschelijk blijft uit een oogpunt van gelijkgerichte organisatie over het geheele gebied der Vereenigde Staten van Europa, ook wanneer Nederland zijn zelf standigheid zal hebben herkregen. Natuurlijk worden de verrichte diensten niet bezoldigd; alles geschiedt op basis van vrijwilligheid ten bate der gemeenschap; zelfs wordt een kleine contributie geheven naar draagkracht. De le den zijn tijdens de uitoefening van hun werk zaamheden verzekerd tegen ziekte en ongeval len. Nadat spr. had opgewekt tot propaganda, werd de bijeenkomst besloten met dearer tooning van een tweetal filmpjes, welke een beeld ga ven van het werk en de opleiding der T. N. in Duitschland. LEIDSCHE VER. VAN INDUSTRIEELEN. In het jaarverslag van de Leidsche Vereeni- ging van Industrieelen over het jaar 1940 wordt gewag gemaakt van de zeer moeilijke omstan digheden, waarin de Leidsche industrie over het algemeen verkeerde. Met het oog op deze moeilijkheden en de in dezen tijd gewenschte continuïteit in de leiding der vereeniging werd besloten, in het bestuur geen wijziging te doen plaats vinden vóór de jaarvergadering van 1941. De vereeniging mocht als van ouds op doeltref fende wijze samenwerken met het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, terwijl de leden voorts wederom veel profijt hadden van den buitenlandschen voorlichtingsdienst van 't ver bond. De in December 1940 te Amsterdam ge houden jaarvergadering van het verbond werd door vele leden der vereeniging bijgewoond. De commissie voor de gas- en electriclteits- contracten heeft nuttig werk kunnen verrich ten. Dat de tarieven van waterlevering na 1936 nog steeds onveranderd zijn gebleven., betee- kend een nadeel voor de Leidsche industrie, speciaal voor de textielindustrie. Het aantal leden van de vereeniging bedraagt thans 75. evenals in 1939. Uit het financieele verslag blijkt dat de inkomsten bedro ^en f. 2490.97 en de uitgaven f. 2159.05. zoodat er een batig saldo is van f. 331.92. ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK. Het programma van het laatste orgelcnocert in de Hooglandsche Kerk door den organist Feike Asma. vermeldt a.s. Maandagavond van half acht tot halfnegen werken van Beethoven, Hiller. Chaniinade. Granier e.a. Medewerking verleent de bariton Henri Wel- booren De toegang tot dit concert is geheel vrij. In verband met de lage temperatuur is de zweminrichting „de Zfjl" vandaag voor het laatst geopend.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1