BINNENLAND 82sie Jaargang LEfDSCH DAGBLAD, Maandag 8 September 1941 Tweede Blad No. 2498S Aspirin De afspraak in de Parklaan Minimum straffen ingevoerd RA Elf Zeer hooge prijzen voor de visch AGENDA DAGBLADRECLAME Winterhulp Nederland RECHTZAKEN FEUILLETON TOELICHTING OP „ECONOMISCH SANCTIEBESLUIT". Met ingang van Zaterdag is. gelijk gemeld, een besluit van kracht van de secretarissen generaal van Landbouw en Vlsscherij, van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Justitie, betreffende sancties op overtreding van verschil lende wettelijke maatregelen, rakende het econo mische leven. Op dit besluit, dat aangehaald kan worden als „Economisch Sanctiebesluit 1941" wordt de vol gende toelichting gegeven. Het besluit behelst een uniformeering en be langrijke verzwaring der straffen bij overtreding van verschillende wettelijke maatregelen, rakende het economische leven. In art. 2 der verordening zyn voor de eerste maal minimum-straffen opgenomen, volgens welke degene, die handelt in strijd met het ver bod van frauduleus slachten wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten minste zes maanden. Vergrijpen tegen het verbod van het verhandelen van graan wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten minste drie maanden. Een gelijke minimumstraf is vastgesteld voor den verboden handel in distributiebescheiden (bonnen enz.), wanneer kan worden bewezen of een gegrond vermoeden bestaat, dat de verkochte of ten verkoop aangeboden bescheiden door mis drijf zijn verkregen. Daarbij moet worden opgemerkt, dat deze minimumstraffen met de helft worden verhoogd bij recidive of bij tot gewoonte geworden ver grijpen, en met de helft worden verminderd, wanneer het mislukte pogingen betreft. Het besluit behelst bovendien bijkomende straffen, zooals bijv. het verbod om voor een bepaalden tijd transacties uit te voeren, sluiting of stopzetting van zaken of inbeslagneming van voorwerpen, waarmede de strafbare handeling is gepleegd. Om de door de strafbare handeling verkregen winst te ontnemen, kan volgens het besluit bovendien een boete worden opgelegd naast de als straf opgelegde boete. Het Economisch Santiebesluit 1941 behelst ook eenige bepalingen betreffende de uniformeering der maatregelen tot opsporing van de in dit besluit strafbaar gestelde handeling, betreffende den verkoop van de krachtens deze bepalingen in beslag genomen of verbeurd verklaarde voor werpen en de opheffing van alle bepalingen in vroegere wetten en besluiten, die door dit besluit thans gewijzigd en geüniformeerd zijn. Ongetwijfeld geschiedt de uniformeering en verzwaring van de straffen bij overtreding van de economische maatregelen, waarbij het instel len van minimumstraffen voor de Nederlandsche rechtspraak iets nieuws beteekent, in den zin van de geheele economische en voorzienings- politiek om de voeding van het Nederlandsche volk te beschermen tegen aanslagen van onver antwoordelijke elementen en om die politiek ook in dit opzicht te beveiligen, DE FRANSCHE VERTEGENWOORDIGING IN NEDERLANDSCH-INDIË. Het D.NB. meldt uit Vichy: Naar bekend wordt, zou het Fransche consu laat-generaal te Batavia, veranderd worden in een Fransche vertegenwoordiging zonder de privileges van een consulaat-generaal OPHEFFING VAN OVERWEGEN TE UTRECHT. De spoorwegwcrken Noord voltooid. Maandag (heden) zal er weer een belangrijke verkeersverbetering tot stand komen, aldus meldt het ,,Utr. Nieuwsblad". Met ingang van dien datum zullen namelijk de spoorwegover gangen aan den Amsterdamschen Straatweg, aan de Vechtbrug en aan de Inundatiekadc worden opgeheven, zoodat het euvel van het lange wachten voor gesloten spoorboomen dan voor goed uit de wereld zal zijn geholpen. De spoorwegwerken Utrecht—Noord zullen dan dus geheel voltooid zijn. NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ. Tot besluit van de algemeene vergadering van de Nederlandsche Heidemaatschappij heb ben de deelnemers Zaterdag een excursie ge maakt naar Hengstdal, den Stollenberg, den Boterberg, verder langs de vallei van den Wes terakker en vervolgens naar Beek. Mr. S. baron van Heemstra, commissaris van de provincie Gelderland, ir. J. van Lonkhuizen en de burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Stelnweg, namen aan deze excursie deel. VEREVENINGSHEFFING UITBOUW OUDER- DOMS- EN INVALIDITEITSZORG. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons het volgende Het schijnt hier en daar voor te komen, dat werkgevers van de 4Vè pCt. Vereveningsheffing, welke ten behoeve van den uitbouw der ouder- doms- en invaliditeitszorg van de bedrijven wordt geheven, zonder meer 1% pCt. ten laste brengen van de werknemers en dus van hun loon inhouden. In de betreffende verordening- is uitdrukkelijk bepaald, dat de aftrek van 1% pCt. van het loon alleen mag geschieden, indien de werkgever hiervoor schriftelijk toestemming heeft gekregen van het college van rijksbemid- delaars. Indien er werkgevers zijn, die op eigen initiatief aftrek in mindering brengen, dan is het voor de betreffende werknemers raadzaam, inzage te vragen van de schriftelijk verkregen toestemming van het college van rijksbemidde laars. PETER TON HERDENKING TE DEN HAAG. Het A.N.P. meldt: Op plechtige en indruk wekkende wijze heeft de Nationaal-Socialistische Beweging in al haar geledingen gisteren den weerman Peter Ton herdacht, die een jaar ge leden bij de uitoefening wan zijn plicht in de Balistraat te Den Haag het leven liet. Des ochtends te tien uur waren voor deze herdenking op de begraafplaats Nieuw-Eik en Duinen te Den Haag deputaties van het hoofd kwartier. de W.A.. de S.S., den Jeugdstorm en de politieke organisatie der N.S.B., zoomede van de N.S.D.A.P.. bijeengekomen. De moeder en de zuster van Peter Ton waren hierbij aanwezig. Als eerste spreker trad op de heer H. -C. Nije. streekleider van den Nationalen Jeugdstorm, waarna de heerbanleider van Den Haag, de heer. J. E. Feenstra, het woord voerde. Mevrouw Ton legde vervolgens, terwijl de mu ziek ,,Ik had een kameraad" deed hooren, de eerste bloemen bii het gra^van haar zoon. Overal rookt en brandt liet. Ook hier vernielden de Sovjet-troepen op hun terugtocht de huizen van hun eigen landgenooten. Langs brandende en rookende huizen gaat de Duitsche opmarsch verder. (Orbis-Holland) oo het landgoed „De Utrecht" in Noord-Brabant. De boerderijen worden geheel in Brabantschenstiil opgetrokken. Op het werkverruimingsobject „Tuldel" - bruikt wordt.' waarbij veel rondhout ge- (Polygoon-Sagers) Achtereenvolgens legden de deputaties kran sen neer, waaronder een namens den leider der N.S.B.. een door den commandant der W.A. en een door den heerbanleider Feenstra. Een défilé van alle afdeelnigen volgde. Om twee uur, werd onder zeer groote belang stelling in de Balistraat een plechtigheid ge houden bij de plaats, waar Peter Ton was ge vallen. Een eerewacht was hier sedert 12 uur opge steld, die om het uur werd afgelost tot des avonds 9 uur. De heer Feenstra hield namens den leider der N.S.B. een toespraak. Nadat ook hier mevrouw Ton bloemen had neergelegd, volgden bloemenhulaigingen van af- deelingen van N.S..B, Jeugdstorm enz., zoomede door tal van individueele leden der beweging. De plechtigheid werd met het ..Wilhelmus" besloten. VOORRANG SWEG EN IN DE BEBOUWDE KOM VAN DEN HAAG. Den Haag heeft voor Nederland de primeur van een voorrangsweg in de bebouwde kom. De laan van Nieuw Oost-Indië is thans als zoodanig aangewezen en binnenkort kan de invoering van den Bezuidenhoutschenweg in zijn geheele lengte als voorrangsweg worden tegemoet gezien, waar voor alle maatregelen reeds getroffen zijn. Voor de naaste toekomst staan verdere uitbreidingen van het voorrangswegennet in de bebouwde kom van Den Haag op het verkeersprogramma, zoo deelde de heer P. P. Paul, hoofdinspecteur van het verkeerswezen aldaar, mede. SNtt-lt ^ooiéltt./uuS. 2369 (Ingez Med.) •ÏOOIE BESOMMINGEN EN GOEDE KWALITEIT (Van onzen deskundigen medewerker.) De kustvlsscherU kon de afgeloopen week, dank z(J het mooie weer, regelmatig worden uitgeoefend. De vangsten van dc schepen waren bevredigend en de kwaliteit van de visch bijzonder goed. Er werden zeer hooge prfjzen betaald, zoodat de besommingen van de schepen mooi waren. Er kwamen deze week geen stoomtreilers aan de markt. Verschillende motorloggers besomden in enkele dagen tijd van f. 2000.tot i. 4500. Middelschol bracht op van f. 75.tot f. 108. kleine school f.20.tot f.78.schar f.20,tot f.55.—; roode poon f.90— tot f.61.—; wijting f 37.tot f. 62.alles per kist van 60 K.G.; tarbot van f.3.tot f.6.groote tong van f.4. tot f. 6.kleinere tong van f2.tot f. 4. per kilo. Voor de eerste maal dit seizoen werd nieuwe haring aangebracht. Een IJmuldensche logger landde 52 kantjes, die van f 260.tot f. 280. per kantje opbrachten. Dit schip besomde f. 12.000 De haring was groot van stuk, 600 per vat. Het schip heeft niet op de gewone vangplaatsen ge- vlscht, zoodat het de orlglneele „Nieuwe Holland- sche" niet zijn. Het staat nog niet vast, of het schip opnieuw ter harlngviescherlj zal uitvaren. In de maand Augustus werd vla de veiling te IJmulden ruim f. 800.000.aan visch omgezet. De hoogste stoomtreilerbesommlng was de IJM. 20 met f. 20.458.de hoogste motorlogger de SCH. 73 met f. 10.578.de recordbesommer was de' motorkotter TX. 29 met f. 21.654. De garnalenvlsscherlj op de kust leverde geen ruime resultaten op. De mossel vlsscherij wordt 15 Sept. a.s. geopend. Voorlooplg zullen uitsluitend de inleggeryen mos selen ontvangen. De geconserveerde mosselen mo- gen voorloopig echter nog niet ln den handel ge- j bracht worden. VOOR DINSDAG 3 SEPTEMBER. Hilversum I, 416,5 M. 6.45 Gram.muz. - 6.50 Ochtendgymnastiek - 7.00 Gram.muz - 7.45 Ochtendgymnastiek - 8 00 BNO.: Nieuwsberichten - 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) - 8.25 Gram. muziek - 9.15 Voor de hulsvrouw - 9.25 Gram. muz. - 11.00 Declamatie - 11.20 Orgelconcert - 12.00 Orkest Malando en solist - 12 25 Kwartier van den Arbeid - 12.40 Almanak - 12.45 BNO. Nieuws- en economische berichten - 1.00 Zang met pianobegeleiding - 1.30 Sprankelende mld dagklanken - 2.60 Gram.muz. - 3.00 Rococo-octet - 3.30 Gr.muz. - 4.00 Cyclus ..Arm en rijk ln het Nieuwe Testament" - 4.20 Gr.muz - 4 45 Voor de Jeugd - 5.15 BNO.: Nieuws-, economische- en beursberichten - 5.30 Orkest Boyd Bachman - 6.00 Causerie „Alleen voor mannen" - 0.15 Caba retprogramma - 7.00 Actueel halfuurtje - 7.30 Omroep-Opera-orkest en solisten - 8.30 Gr.muz. - 8.45 Voor den boer - 9.00 Het Nederl, Strijk kwartet - 9.30 Declamatie - 9.45 BNO.: Nieuws berichten - 10.00-10.16 BNO.: Engclsche uitzen ding: Economic News from Holland Hilversum II, 301,5 M. 6.45-8.00 Zie Hilver sum I - 8.00 BNO.: Nleuwsber. - 8.15 Gr.muz. - 10.40 Declamatie - 11.00 Ensemble Rentmeester en gr.muz. - 12.00 Gerad Lebon en zfjn orkest - 12.45 BNO.: Nieuws- en economische berichten - 1.00 Spaarnesextet 1.40 Gr.muz. - 2.00 Gronin ger Orkestvereen. en solist - 3.30 Voor de zieken - 4.00 „Giuseppe Verdi", causerie met gr .platen - 4.45 Gr.muz. - 5 15 BNO.: Nieuws-, economlsche- en beursberichten - 6.30 De MelodLsten en solis ten - 6.15 Causerie „Land en landschap" - 6.30 Musette-ensemble en gr.muz. - 6 45 Causerie ,In een nieuw licht bezien (Voorbereid door 'de N.SB.) - 7.00 Actueel halfurutje - 7.30 Vervolg van 6.30 - 7.45 Reportage - 8.00 Radlotooneel - 845 Gr.muz. - 9.45 BNO.: Nieuwsberichten - 10.00 Avondwijding - 10.05—10.20 Politiek weekpraatje (opn.). GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Dinsdag 9 September. Ie Programma: 6.45—22.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch Programma. Ile Programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aange slotenen bij de Radio Centrales 23.00—24,00 Duitsch Programma. Ille en TVe Programma:' 6.45—24.00 Duitsch Programma. D e ruggegraat van elk goed reclame-plan HEDEN Haarl.str. 48a: Bijbellezing Bartelmeyer, uur nam. Hoog. Kerk: Orgelconcert F. Asma, 7^4 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te V/t uur, DIVERSEN sQlnsdags: lste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegeD typhus en diph- terle 113 uur. s Dinsdags: Oude Rijn 44c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 7—3 uur nam s Dinsdag Mare 13: Medisch opvoedkundig Bureau 9V4IJ uur voortn Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor onvolwaardigen 36 uur nam. s Donderdags vvykgebouw „Bethesda' (Hoef- straai 4446) Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur aam. BIOSCOPEN. t 18 laar: 14 laar: 5 alle leef*Uden Luxor-theater: „De getemde draak" t Dagelijks nam 2 eD b u ir Zondag 27 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Centrale Rlo" t Dagelijks 8J5 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 8 1/4 o Woensdag en Zaterdag ma tinee 3.30 uur Trianon-theater: „Het gouden masker" t Dagelijks 2 en 8 uur s'Zondags van 2630 uur doorl voorstelling Casino-theater: „Je moet maar boffen" 5 Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaïerdag ook 2',4 uur Zondags te 2 en 8 uur nam Rex-theater: „Het geheim van de Betty Bonn"t Dagelijks 2 en' 8 uur nam.: Zondag z—«V> uur doorl voorstelling Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)Nam. 8 uur, „Onverbreekbare banden". Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 6 Sep tember 20 uur tot Zaterdag 13 September 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 5 5 5 3. De Bank van de W.H.N. fs Kas- vereeniging 51. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In veler leven. HAAGSCHE RECHTBANK. Zwemmers bestolen. Toen op 12 Juni J. L. van Swleten uit Alphen met zijn verloofde ging zwemmen ln de vaart ln de Molenaar8buurt. zag hi) op een gegeven moment dat iemand ln het taschje van zQn ver loofde zocht. In dat taschje zat de portemonnale van v. S. en die bleek gestolen te zijn, evenals een hor loge en gouden ring. Van het meisje waren eenlgo distributie bescheiden gestolen. Thans gaf J. S. uit Woubrugge voor de recht bank toe dezen diefstal te hebben gepleegd. Hoe hij er toe kwam wist hij zelf niet. maar toen het taschje zoo vlak by hem werd neergelegd, terwijl het verloofde paar ging zwemmen, had hy zich niet kunnen beheerschen. De Officier vond het een ernstig feit, en vor derde acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. CRIMINEELE ROMAN door JAN DOMANS. (29 X. De vrees, dat Karei 's nachts zou vluch ten werd gelukkig niet bewaarheid. Hij had dus Ferd niet herkend en dat verhoogde de kans van slagen niet weinig. In den loop van den dag vermomde Ferd zich nog eens als apache en ging op zoek naar Blonde Marie, terwijl inspecteur Mo lenaar in het hotel achterbleef, om in de nabijheid van Ir. Leenveldt te blijven. Ferd had geluk. Hij trof Blonde Marie al vrij spoedig. Ze schrok zichtbaar, toen ze hem zag en trok hem haastig mee in een hoekje van de kroeg, waar hij haar had aangetroffen. Hoe durft u hier te komen? Dat is zeer onvoorzichtig van u. U kunt toch wel denken, dat na het gebeurde van eergister avond bekend is geworden, wie u bent. ten minste, dat u niet bent, die u schijnt. Ik heb er wel aan gedacht, gaf Ferd toe, maar het is klaarlichte dag en daarom voel ik me tamelijk veilig. Bovendien, ik moest met jou spreken. Ga dan mee naar mijn kamer, daar kan u niets overkomen, fluisterde Blonde Marie angstig. Goed, ik ga mee. Daar kunnen we toch vrijuit spreken? Ja, kom maar gauw. Gevolgd door Ferd ging Blonde Marie naar haar „kamer". Het was een armoedig vertrekje ergens driehoog in een duister slop, waar ze haar gast bracht. Er stonden slechts de aller noodzakelijkste meubelen, maar het was er helder en netjes. Dit pleitte voor haar, vond Ferd. Het bewees dat er nog iets on der haar uiterlijk zoo onverschillig wezen leefde. Hij had trouwens al eerder vastge steld, dat deze ongelukkige haar leven ver afschuwde en opnieuw nam hij zich voor haar te helpen en de hand toe te steken, om haar op te richten uit het moeras, waar in ze, wie weet door welke omstandigheid, verzonken was. Eerst sprak hij echter over zijn plan en Blonde Marie toonde dat ze volkomen be greep, wat van haar verlangd werd. Wacht es, ik heb iets, dat u misschien nog nuttig kan zijn, zei ze. toen Ferd uit gesproken was. Ze stond op en scharrelde een oogenblik in een lade van de kast. Ja, hier heb lk het! En ze toonde Ferd een foto, waarop Zwarte Karei naast haar zat tusschen een verre van nuchter gezelschap. Om deze kiek heeft hij me al wel honderdmaal gebedeld en gedreigd, maar ik heb steeds gezegd, dat ik hem niet meer had. Deze is genomen, een tijd geleden op een „fuif" van de bende. Er was een foto graaf in het gezelschap, die met alle geweld een foto wilde maken. En ze waren alle maal zóó ver heen, dat hij toestemming daarvoor kreeg. Als ze nuchter waren ge weest; zouden ze het nooit hebben toege staan. want ze zijn als de dood voor een foto. De fotograaf werd dan ook later gedwon gen het negatief en alle afdrukken te ver nietigen, maar ik was nogal bevriend met hem en zoo heb ik er één losgekregen. In een dolle bui heb ik dat eens aan Zwarte Karei verteld en hij heeft sindsdien ver schillende pogingen gedaan om de Kiek in handen te krijgen. Eens heeft hij zelfs bij me ingebroken en de heele kamer overhoop gehaald, maar toevallig had ik het plaatje juist dien dag in mijn taschje. Toen heb ik hem wijs gemaakt, dat ik de kiek verscheurd had en dat geloofde hij ten slotte, nadat ik hem een stukje nad laten zien, dat ik, kijk hier, had afgescheurd. Dat is prachtig, zei Ferd opgetogen. Als Je nu vanavond naast hem zit, zal in specteur Molenaar een kiek van Jullie laten maken en dan staat onomstootelijk vast, dat Ir. Leenveldt in zekere kringen bekend staat als „Zwarte Karei". Toen het zakelijke gedeelte van Ferd's bezoek afgehandeld was, richtte hij zich .plotseling tot Blonde Marle: En nu moet je me toch eens vertellen, hoe je hier terecht gekomen bent, want je hoort hier net zoomin thuis als ik. Je bent voor iets beters opgevoed, dat kan ik aan alles zien. Ik dacht hier b.v. een smerig vuil hok aan te treffen en ik vind een pro per net kamertje Het schaamrood steeg haar naar de wan gen en stug en onwillig antwoordde ze: Och, dat is een lange geschiedenis, die u weinig interesseeren zal. Ik voel me hier tevreden, ik ben niet ongelukkig! Dat ben je wel, zei Ferd beslist Je voelt Je diep ongelukkig en je zou niets liever willen, dan weer een fatsoenlijk lid van de maatschappij worden en ik wil je daarbij helpen. Je moet hier weg en wel zoo gauw mogelijk. Het arme schepsel brak in tranen uit. Hoe lang was het geleden dat iemand haar op dezen toon had toegesproken! Ze voelde dat Ferd meende wat hij zei, en dat het hem ernst was haar te willen redden Maar was er voor haar nog redding mogelijk? Voor haar, een meld van den Zeedijk? Haar lichaam schokte zenuwachtig op en neer, terwijl ze met het hoofd op de armen op tafel lag te weenen. Ferd liet haar rustig Uithuilen, terwijl hij zijn arm kalmeerend om haar schouder legde. Deze tranen zouden haar goed doen, z" zouden haar opluchten en als ze daarna haar leed eens rustig vertellen kon, zou ze een ander mensch zijn. Geruimen tijd was het stil in het ka mertje en hoorde men niets anders dan de luide snikken van het schreiende meisje. Toen ze eindelijk haar tranen droogde en weer opkeek, greep ze Ferd's hand en zei met een glimlach door haar tranen heen: Ik dank u voor wat u daar gezegd hebt. Dat doet me ontzaglijk veel goed. U bent de eerste, die zoo tegen me spreekt. Ferd wist dat het waar was. Uit haar oogen sprak nog meer dan uit haar woor den haar groote dankbaarheid. En nu Marie, vertel het me maar eens en ik zal zien wat ik voor je dden kan. Maar ze kon het nog niet geloöven; het kwam zoo onverwacht, dat groote geluk. Ach. waartoe dient het? Ik ben niet meer te helpen, ik ben te diep gezonken. Laat me maar blijven waar ik ben. Over een paar jaar is het toch uit! Een zenuwachtige lach brak zich los uit haar overkropt gemoed: ik een boetvaar dige zondares! Blonde Marie wordt een Magdalena! Zoo moet je niet spreken, zei Ferd ernstig. Je noemt daar Magdalena. Die was misschien een nog grooter zondares dan jij en toch is alles terecht gekomen met haar en dat kan met Jou ook. Als Je maar wilt! Of ik wil? Of ik wil. vraagt u! Als u eens wist wat ik geleden heb. Iioe vaak ik gebeden heb. dat er iemand komen mocht als u. Maar steeds kwamen er anderen die me nog dieper deden vallen' Mac: nu ls het te laat! Is nooit te laat, ook voor jou niet. Redding is nog heel goed mogelijk. Je bent nog jong en hebt een heel leven voor je, om alles weer goed te maken. Je kunt nog gelukkig worden. Nee 't is nog niet te laat, geloof me. Ik weet, dat u het goed met me meent. Welnu, ik zal u alles vertellen. Niet om(jat ik geloof, dat u me helpen kunt, maar om eens één keer alles, alles te kunnen vertel len en u te doen zien, wat een man een meisje maken kan. En nu volgde haar droevig verhaal, een lang verhaal, een verhaal dat duizenden meisjes van haar soort zouden kunnen doen. Een ongelukkige liefde was het begin ge weest. Uit wanhoop was ze naar Amsterdam gekomen, om daar in arbeid haar ver driet te vergeten. Ze was de dochter van een gymnaslumleeraar en had uitstekend onderwijs genoten. Met lesgeven dacht ze in haar onderhoud te kunnen voorzien, maar dat was tegen geloopen en de nood had haar langzamerhand dieper doen dalen tot ze werd wat ze was. Den eersten tijd schaamde ze zich diep, maar het voortdurend leven onder het uit vaagsel der maatschappij had haar schaam tegevoel meer en meer doen slijten en ze was zelfs erger geworden dan de meeste harer lotgenooten. In één woord ze was ge worden de beruchte „Blonde Marie"! Van nature fijnbesnaard en gevoelig, had ze den diepsten afkeer van haar leven, maar ze miste de kracht, om zich uit eigen beweging op te richten en er was niemand gekomen, die haar de helpende hand toestak, tot nu toe (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5