STADSNIEUWS ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941 No. 24984 Plaatselijke Duitsche successen in het Oosten Verduisteren: 82sfe Jaargang Langs het geheele front Italiaansch weermachtsbericht EERSTE BLAD Proclamatie van maarschalk Antonescu Uit Amerika Verspreide berichten Rijksmuseum van Oudheden 20.18 uur 7.00 uur 20.16 uur 7.02 uur Verhooging van den electriciteitsprijs LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.:- K. Been, Lelden PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad ztfn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten vorens postrecl t. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nr». Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z^Jn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.10 Franco per post 2.47 per 3 maanden portokqgten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd i Aan het Oostelijk front blijven de Duit se hers plaatselijke successen behalen. Het D.N3. meldt daarover: De Finsche troepen hebben Donderdag hun aanvallen met succes voortgezet. In ettelijke sectoren trachtten de tegenstan ders door tegenaanvallen het opdringen der Finsche troepen tegen te gaan. Al deze pogingen werden verijdeld, soms in ge vechten van man tegen man, waarbij de Sovjetmannen zware verhezen leden. In den Noordelijken sector heeft 4 Sep tember een Duitsch legercorps troepen van de Sovjet-achterhoede vernietigend gesla gen. Deze troepen hadden op talrijke plaat sen de wegen vernield en mijnen gelegd, doch" al deze hindernissen werden over wonnen. De Duitsche troepen braken door een taai verdedigde Unie, die goor pantser wagens en zwaar geschut was versterkt. Op vele plaatsen hebben de tegenstanders Donderdag de Duitsche stelringen met steun van pantserwagens aangevallen. In den sector van een Duitsche divisie werden daarbij 24 pantserwagens vernietigd. Te genover een andere Duitsche divisie verlo ren de Sovjet-soldaten negen pantserwa gens, elders drie. In< den centralen sector maakten Duit sche pantserwagens 12 stukken geschut, 15 vrachtauto's en een groote hoeveelheid an der oorlogstuig en munitie buit, eenige Sovjetpantserwagens werden vernietigd. Twee kanonneerbooten der Sovjets, die op den Dnjepr stroomopwaarts voeren, zijn Woensdag door Duitsche pantserwagens waargenomen, die terstond het vuur op de vaartuigen openden. Belde booten werden tot zinken gebracht. Naar van militaire zijde wordt meege deeld ls op 2 September een Duitsche pantserdivisie in het centrale deel op een Sovjet-pantserdivisie gestooten. In een fei len strijd, die twee dagen duurde, werd de Sovjet-formatie, die uit bijzondere zware pantserwagens bestond, in de pan gehakt: 72 pantserwagens werden vernietigd, waar onder 18 van de zwaarste soort. In het gebied tusschen Ilmenmeer en de Finsche Golf heeft een Duitsch legercorps de tegenpartij in een voorspoedigen aanval zware verliezen aan soldaten en oorlogstuig van allerlei soort toegebracht. Zij verloren zes zware en negen middelzware pantser wagens zeven pantser-verkenningswagens. 20 stukken geschut, waarbij verscheidene van zwaar .kaliber-, en een groot aantal lichte en zware infanterie-wapens. In den tijd van 1 tot 3 September werden in den sector van dit corps 2000 man gevangen genomen. Uit de mededeelingen van de ge vangenen bleek, dat hun formaties, die den strijd hadden aangebonden met het Duit sche legercorps in de gevechten dezer da gen zeer zware bloedige verliezen hebben geleden: 65 vliegtuigen werden volgens tot dusver ontvangen berichten op 4 Septem ber en in den nacht van 4 op 5 September vernietigd 42 vliegtuigen daarvan werden neergeschoten en 23' op den beganen grond vernield. Bovendien werd een kabelballon neergeschoten. In de wateren ten Noorden van Dagö brachten Duitsche gevechtsvlieg tuigen een koopvaardijschip van 2000 ton tot zinken. De gevechten ln den middensector ont wikkelen zich de laatste dagen zeer voor spoedig voor de Dultschere In de Periode van 25 Augustus tot 4 September zijn al- leen op het aanvalsterrein van twee corp sen meer dan 30.000 gevangenen binnenge bracht en 160 tanks buit gemaakt of ver nietigd. Bovendien verloren de vijanden ln dit gebied vele honderden auto's, me" dan 200 stukken geschut en een groote hoeveelheid oorlogstuig van allerlei slag. m de tweede helft van de vorige maand pro beerden ze met sterke gepantserde strijü- krachten en tal van zware wapens een bruggehoofd aan den benedenloop van den Dnjepr te verdedigen. Een Duitsch PO"t- sercorps omsingelde hen en in een feilen strijd van drie dagen drong het hen in een kleine ruimte aan de rivier opeen. De te genstanders leden zoo buitengewoon zware verliezen, dat slechts een klein deel slaag de in een vlucht over dep Dnepr en 0600 gevangenen, 98 tanks, 108 stukken geschut en pantser-afweerkanonnen benevens zes vliegtuigen den Dultschers in handen vie len. BEESTACHTIGE MISHANDELING VAN DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Hoe in talrijke gevallen, waarin Duitsche soldaten, die in Sovjetgevangenschap zijn geraakt, op beestachtige wijze worden mis handeld, blijkt, aldus een van bevoegde zijde aan het D.N.B gegeven mededeeling, uit een beëedigde verklaring van den Rus- sischen krijgsgevangene Brunoslaw Laguz- ka van het 235ste geSchutsregiment der 28ste geschutsdlvisie der Sovjets. Laguzka verklaarde, dat de politieke com missarissen steeds weer den Sovjetsoldaten bevel gaven den Duitschen krijgsgevange nen de handen af te snijden, hen te vil len en af te slachten. Het 458e communiqué van het Italiaan- sdhe hoofdkwartier luidde gisteren: Italiaansche afdeelingen jagers hebben bij operaties boven Malta en de Straat van Sicilië met haar bekende dapperheid in een reeks zware gevechten den strijd aan gebonden met aanzienlijke afdeelingen vij andelijke jagers. Zij hebben 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en talrijke an dere door machinegeweervuur beschadigd. Drie Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Vele andere keer den beschadigd en met gewonden aan boord terug. Bij deze gevechten hebben zich bijzonder onderscheiden de kolonel Carlo Romagnoli, die aan het hoofd van zijn eigen afdeeling heldhaftig streed en vermist wordt, majoor Francesco Beccarla, kapitein Valentino Festa en kapitein Fran co Lucchino. In den afgeloopen nacht is het vliegveld Miccabba op Malta opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanval len gedaan op het gebied van Catania, ter wijl vier bommenwerpers Coitrone aanvie len. De schade is gering. De luchtafweer te Cotrone heeft twee Bristol-Blenheims neer geschoten, een daarvan viel in de haven. Uit het wrak heeft men de lijken van drie leden der bemanning geborgen. In Noord Afrika aan het front van To- broek zijn aanvaispogingeh van Britsche afdeelingen verijdeld door onze troepen, die door pantserwagens en artillerievuur ge steund werden. Duitsdhe en Italiaansche vliegtuigen hebben installaties en verster kingen te Marsa Matroe gebombardeerd, alsmede vijandelijke autocolonnes bij Dzja- raboeb. In Oost-Afrika hebben vijandelijke lucht aanvallen op Wolsjeflt alleen onder de in- heemsche bevolking eenige verliezen ver oorzaakt. Onze afdeelingen overrompelden in den sector Culquabert vijandelijke deta chementen, verstrooiden hen en brachten hun verliezen toe. De vijand liet wapenen en met levensmiddelen beladen lastdieren in onze handen achter. Wegens beperking der papierproductie zijn de Nederlandsche dagbladen met ingang van 8 September verplicht in sterk verkleinden omvang t« ver schijnen. In verband hiermede zien de dagbladondernemingen zich genoodzaakt zich het recht voor te behouden de advertenties te plaatsen op een anderen dag dan op dien, waarvoor zij ter plaatsing worden opgegeven. DE DIRECTIE. Dit Nummer bevat DRIE Bladen A Ter gelegenheid van den verjaardag der overneming van de staatsmacht heeft maar schalk Antonescu een proclamatie uitge vaardigd. Daarin verklaart hij, dat hij zich 6 September 1940 aan het* hoofd van een ontredderd, ontaard, ontmoedigd, gedesor ganiseerd, verlaten volk heeft gesteld, na jarenlang gestreden te hebben voor de grondslagen van een gezond, sterk nationaal land Hij heeft er voortdurend naar ge streefd het land zijn eer en vrijheid te her geven en de schaduwen van het verleden te doen verbleeken. In vertrouwen op een nieuwen geest in het land, zoo vervolgt Antonescu, heeft hij de draden van het Roemeensche lot weer aan een kunnen knoopen door Roemenië in waardigen bond met Dultschiand, Italië en Japan te vereenigen, waardoor niet alleen een rustige ontwikkeling werd gewaarborgd, maar het land ook werd beschermd tegen het bolsjewistische gevaar en het daaren boven de vervulling van zijn heilige rechten verkreeg. Ik heb, aldus de proclamatie, dit bondge nootschap gesloten met de loyaliteit van een volk, dat zijn eer en zijn* grondgebied wil verdedigen. Ik heb begrip gevonden bij het groote Duitsche yolk en het Italiaansche volk, den bestendigen, eerlijken steun van den Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler en het bloedoffer der Duitsche soldaten, die op Roemeenschen bodem voor zijn bevrij ding en voor de beschaving hebben ge streden. Ik heb gezegd, toen ik dit bondgenoot schap sloot, dat den grondslag vormt van ons recht, dat ik nooit iets zou verraden, wat Roemeensch is en dat ik zou strijden voor de wederoprichting van onze nationale waardigheid. Thans kunt gij, Roemenen, tot het besef komen, dat ons land niet meer alleen staat, dat ik met dit bondgenootschap niet slechts de overleyeringen van ons land beschermde, die door de communistische horden werden bedreigd, maar dat ik door onzen strijd in het Oosten Roemeenschen grond kon bevrijden en onze eer kon schoon- wasschen met het bloed onzer soldaten. De conducator behandelt vervolgens de successen van zijn eerste regeeringsjaar op het gebied der binnenlandsche politiek en betoogt, dat hij den staat weer op de grond slagen van eerlijkheid en arbeid heeft ge steld. Na nog meer maatregelen op het ter rein der binnenlandsche politiek te hebben aangekondigd, besluit Antonescu: een jaar van werken is voorbij. De bevrijding, die het heeft gebracht, is evenwel niet maar een bevrijding van Roemeensch gebied geweest, doch ook de roep van het volk om een nieüwe taak. (D.N.B.). DE AMERIK AANSCHE NEUTRALITEITS- WET. De New York Times verneemt uit regee- ringskringen, dat de Amerikaansche regee ring in de komende drie maanden het con gres zal verzoeken de neutraliteitswet te wijzigen, teneinde het Amerikaanschen koopvaardijschepen mogelijk te maken de havens van oorlogvoerende landen, vooral van Engeland, aan te doen. De beslissing hangt af van den loop van den slag op den Atlantischen Oceaan in de volgende maand. Wanneer het aantal tot zinken gebrachte schepen op dezelfde hoogte blijft, zal het „dit najaar" noodig zijn de inleiding tot de neutraliteitswet in toepassing te brengen, welke zegt, dat de Ver. Staten zich het recht voorbehouden de wet te herroepen, te wij zigen of uit te breiden. (D.NB.) V.S. NEMEN „NORMANDIË" IN BESLAG. Uit New York wordt gemeld, dat Roose velt order heeft gegeven beslag te leggen op het Fransche schip Normandie". (D.NB.). WEER EEN FRANSCH PROTEST TE WASHINGTON. De Fransche regeering heeft zich, naar het D.NB. uit Vichy meldt, opnieuw genood zaakt gezien te Washington te protesteeren tegen de campagne van een deel der Ame rikaansche pers tegen Haye, den Franschen ambassadeur. VOORMALIGE FRANSCHE COMMUNISTEN KEEREN ZICH TEGEN DE SOVJET-UNIE. Een aamtal voormalige communistische afgevaardigden, senatoren en burgemeesters in Frankrijk heeft een open brief tot hun voormalige partijgenooten gericht, waarin zij zich in scherpe bewoordingen tegen de communistische denkbeelden keerden. Zij verklaren, dat het communisme geenszins geschikt is om de werkelijke belangen van den arbeider te vertegenwoordigen. Zij con- stateeren, dat Stalin het Fransche volk voor de belangen der sovjets wilde opofferen, om op een gegeven oogenblik Europa met de sovjet-weermacht te overvallen. De Duitsche weermacht echter heeft op de slagvelden in het Oosten Europa en daar mede ook den Franschen arbeider van het bolsjewistische gevaar gered. De onderteekenaars van het manifest spreken tenslotte de hoop uit, dat na den oorlog een vreedzaam en eendrachtig Europa moge ontstaan, waarin voor ieder arbeid en brood zullen zijn. Tot de onderteekenaars behooren Marcel Gibton, vroeger afgevaar digde van het departement Seine, Clama- mus, vroeger senator van hetzelfde departe ment, Marcel Capron, eertijds afgevaardigde van het 'departement Seine, Piginnler, vroe ger afgevaardigde van het departement Nord en ondervoorzitter van den communis- tisohen jeugdbond in Frankrijk (DNB) DE ZOMERSPORTWEDSTRIJDEN 'DER HITLERJUGENDn TE BRESLAU. De in Breslau bijeengekomen jeugd van een groot aantal Europeesche landen, werd Donderdagavond bij de opening van de vijfde zomersporüwedstrjjden van de Hitler- jugend toegesproken door den Rijksjeugdlei- der Helmut Moeckel en Rijksleider Baldur von Schirach. Voor de eerste maal nemen aan deze wedstrijden dit jaar ook buiten- landsdhe' jeugdorganisaties deel, waaronder de Nederlandsche Jeugdstorm. Na de toe spraken 'besloot een taptoe deze demonstra tie. LEDEN VROEGERE KABINET VAN IRAK TER DOOD VEROORDEELD. Officieel wordt bevestigd, dat een bijzon der militair gerechtshof te Bagdad het dood vonnis heeft uitgesproken tegen den vroe- geren minister-president van Irak, Rasjid All el Kailanl, den vroegeren minister van economische zaken Yunis Sabui, tegen Ali Sjeioh Machmoed en tegen vier vooraan staande kolonels van het Iraksche leger. De vonnissen waren geveld bij afwezigheid van de beklaagden met zeven dagen tijd van beroep, gedurende welke de veroordeelden de mogelijkheid hadden naar Bagdad te ko men om revisie aan te vragen. Voorts wordt bekend, dat zeven andere mi nisters van het kabinet Rasjid Ali el Kailani tot 24 jaar gevangenisstraf resp. levenslan gen dwangarbeid veroordeeld zijn (DNB). MENZIES NIET NAAR LONDEN. Menzies, de vroegere Australisohe premier, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, het denkbeeld verworpen om als ver tegenwoordiger der Australisohe regeering aan de zitting van het oorlogskabinet te Londen deel te nemen. In zijn plaats gaat nu minister Page (DNB). TRAM VOOR JODEN IN LUXEMBURG VERBODEN. De directie van de gemeentetram in Luxemburg is er thans toe overgegaan den Joden te verbieden van de tram gebruik te inaken (ANP). REORGANISATIE EN VERBOUWING DRINGEND GEWENSCHT. In het jaarverslag over 1940 van boven genoemd museum, samengesteld door den directeur, dr. W. D. van Wijngaarden lezen wij o.m.: ,Nu in een gedeelte van het gebouw in verband met de bescherming tegen oorlogs gevaar ingrijpende veranderingen zijn aan gebracht, zal er te zijner tijd een aanzien lijk bedrag noodig zijn om het Museum weer voor het publiek toonbaar te maken. Vanzelf komt de vraag naar voren of deze gelegen heid niet aangegrepen moet worden om tot een verdere reorganisatie van het Museum over te gaan. Vernieuwing van de inrichting van het Museum, o.a. door het aanschaffen van andere tentoonstelllngskasten en het aanbrengen van een betere wandbekleeding moet dringend overwogen worden, opdat, indien normaler en rustiger tijden aanbre ken, de voorwerpen in een waardiger om geving geplaatst zullen kunnen worden. Juist nu in de laatste jaren 'de gebieden waarop het Museum zich beweegt, steeds meer in het middelpunt der belangstelling komen te staan, lijkt het bezwaarlijk deze instelling te heropenen in den toestand, waarin zij zich te voren bevond. Door de vele aanwinsten der laatste 15 Jaren en het daardoor ontstane gebrek- aan plaatsruimte zullen ook omvangrijke verschikkingen in de verschillende zalen mqeten plaats grij pen. Bovendien zullen ook aan het gebouw zelf groote veranderingen moeten aange bracht worden, zal het een behoorlijke huls vesting zijn voor zulke belangrijke verza melingen als het Museum bezit. Dit geldt vooral voor de zolders boven den vleugel aan de Houtstraat, waarin zich zakgoten bevin den, die door voortdurende lekkages een ernstige bedreiging vormen voor de daar onder geëxposeerde voorwerpen. Het weg werken dezer zakgoten door het aanbrengen van een betonnen kap zou deze bedreiging kunnen wegnemen; tevens zou reeds daar mede een aanzienlijke uitbreiding der ten toonstellingsruimte gepaard gaan, omdat het daardoor mogelijk wordt de kapruimte in te richten voor behoorlijke onderbrenging van studieverzamelingen, die nu zalen, welke beter voor tentoonstellingsruimten kunnen worden gebruikt, in beslag nemen. Voorts is er nog een aantal kleinere doch zeer nuttige bouwkundige voorzienin gen met den Rijksbouwmeester besproken; ik moge ook de aandacht vestigen op het weinig representatieve uiterlijk van den voorgevel. De heer C. J. Kortenbach, bouw kundig ambtenaar van den Rijksgebouwen dienst, is in dit Jaar bezig geweest met het vervaardigen van plannen en teekeningen in bovenbedoelden zin. Ik moge hier de hoop uitspreken, dat de Regeering de noodige gelden zal willen toestaan om de vele schat ten van het Museum waardig onder te bren gen. Op deze wijze zal aan een werkelijk onhoudbaren toestand binnen afzienbaren- tijd een einde gemaakt kunnen worden. Het Museum zal er door winnen in beteekenis voor de wetenschap en ln aantrekkelijkheid voor het publiek. Wie ziet, hoe gemeenten als 's Gravenhage en Rotterdam voorgegaan zijn met het stichten van nieuwe gemeentelijke musea, van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan komt vandaag óp te 20.34 uur en gaat morgenochtend ondef te 8.46 uur. Morgenavond komt de maan op te 20.58 uur, om Maandagmorgen om 9.51 uur onder te gaan. J die elk voor zich monumenten van bouw kunst zijn, gebouwd en ingericht naar de elschen des tljds en wie opmerkt, hoe men In het buitenland collecties van geschiede nis en kunst van gelijke of mindere waarde als ons Museum bezit, onderbrengt in statige gebouwen, en wie dan ziet hoe poover en bescheiden de behuizing van het Rijksmu seum van Oudheden, de centrale instelling op dit gebied in ons land, is, die vraagt zich in ernst af, of men wel voldoende besef heeft van de beteekenis, welke een ins'elllng als de onze voor het cultureeie leven bezit. Onze instelling is een nationaal bezit, waar op wij met recht trotsch mogen wezen, maar dan is de gemeenschap niet alleen gerech tigd, maar ook verplicht er meer dan voor heen aan ten koste te leggen". Het verslag geeft verder een uitvoerig overzicht van de verrichte werkzaamheden en van de diverse aanwinsten. Het Museum werd in totaal door 5570 personen bezocht. VOOR DE MEESTE VERBRUIKERS MET 1 CENT PER KWH. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de Burgemeester, op grond van art. 3 van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied No. 152/1941 waarnemende de taak van den gemeenteraad, en gelet op art. 28 ie lid dier verordening, besloten de Wethouders gehoord, met afwijking van art. 10 van de Electriciteitsverordenlng te bepalen, dat na opneming van het verbruik over de maanden Juli en Augustus 1941 de prijzen der electrlciteit per kWh zullen be dragen bij het: I. Enkeltarief: voor de eerste 2500 kWh per jaar 21 cent per kWh; voor de tweede 2500 kWh per jaar 17'/. cent per kWh; voor alle volgende kWh per Jaar 14'/, cent per kWh. II. Dubbel tariefvolgens normaal tarief 21 cent per kWh; volgens verlaagd tarief voor de eerste 100 kWh per maand 10'/, cent per IjWh; voor alle volgende kWh per mnd. 4'/. cent per kWh. m. Oppervlaktarief: a. volgens aanwij zing van een meter met enkel telwerk 4'/, cent per kWh; b. volgens aanwijzing van een meter met dubbel telwerk: gedurende de maanden Jan., Nov. en Dec. van 7 uur tot 23 uur 4'/. et. per kWh., van 23 uur tot 7 uur 2'/, ct. per kWh. Gedurende de overi ge maanden: van 15 uur tot 23 uur 4'/, ct. per kWh. Van 23 uur tot 15 uur 2'/, cent. IV. kW-jaarmaximum-tarief V. kW"-maan cl maximum-tariefa per verbruikte kWh 4'/, cent. b. per verbruikte kWh: gedurende de maanden Jan., Nov. en Dec. van 7 uur tot 23 uur 4'/, cent; van 23 uur tot 7 uur 2'/, cent. Gedurende de overi ge maanden: van 15 uur tot 23 uur 4'/, ct. van 23 uur tot 15 uur 2'/, cent. Ter toelichting moge dienen, dat deze verhooging, welke dus thans reeds is ingegaan, voor de groote groep van verbruikers, behoorende tot de catego rieën I 1ste lid (eerste 2500 K.W.H.) en II 1ste lid (normaaltarief) één cent per K.W.H. bedraagt en voor de overige groepen één halve cent per K.W.H. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten: de heeren dr. T. Huitema (Aalst N.-B.) en J. A. Schuering (Den Haag) (cum laude); voor het candidaatsexamen rechten: me). H. A, van Styrum (Heemste de) en de heeren: A. van der Flier (Den Haag), L. van Wijngaarden (Rhenen), J. W. v. d. Wall Bake (Leiden), P. A. C. Bon dam (Assen), M. J. Meijer (Lekkerkerk) en F. H. Brandsen (Den Haag)voor het arts examen (le gedeelte): de heeren L. G. Roggen (Amsterdam) P. S. Blom (Den Haag) en B. Elvé 'Lelden) en voor het artsexamen (2e gedeelte)de heeren L. W. van Lammeren (Voorburg), F M. van Poll (Den Haag), J. A, A. van der Horst (Lei den) en K. Rothschild (Utrecht). OPLICHTER GEARRBCTEERD. Wegens oplichting van een bedrag van f. 115 ten nadeele van een arts hier ter stede is door de politie aangehouden de 29-jarige X. R. alhier, die eenige weken geleden ook een ingezetene van Wassenaar voor een be drag van f. 180 heeft opgelicht onder voor wendsel voor dit geld levensmiddelen te kun nen leveren. De levering bleef echter achter wege.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1