1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 September 1941 Buitenland Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Voor de Vrouw Over opvoeding SPORT BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 DE VLEESCHVOORZIENING IN BELGIS. Het Belgische ministerie van landbouw heeft medegedeeld, dat In den loop van dit najaar ongeveer 50.000 stuks rundvee ge slacht zullen worden. Het vleesch zal bevro ren of ingeblikt worden voor de vleeschvoor- ziening in den laten winter of het voorjaar. Men heelt vooral tat dezen maatregel beslo ten om een aanzienlijke gewichtsverminde- nng van het vee in de periode, dat het op stal staat, te voorkomen en om te allen tijde een zekeren vleesdhvoorraad voor de bevol king beschikbaar e hebben. Den vorigen winter heeft de vleeschvoor- ziening geleden door de gewichtsverminde ring van het vee. Het gewichtsverlies, ver oorzaakt door ondervoeding van het vee, be droeg ongeveer 50'millioen kilogram vleesch en vet. Doordat het vermagerde vee natuur lijk ook minder melk en boter opbracht, gin gen vele miliioenen kilogram van de kost baarste levensmiddelen verloren, welke bij goede organisatie behouden hadden kunnen blijven. Op het oogenblik is de toestand van het vee zeer goed, zoodat de hoeveelheid vleesch, door de boeren af te leveren, iets vergroot kon worden. Door het slachten van 50.000 stuks vee, wordt de geregelde vleesch-voor- ziening niet benadeeld. Men wil drie mil- lioen kg. bevriezen en 15 mill, blikjes vleesch van 400 gram produceeren. Verder zal onge veer een half milioen kilogram leverpastel geproduceerd worden. Deze reserves zullen In de maanden Maart tot Juli gedistribueerd worden, dus in den tijd, dat 'het levende vee het minste oplevert (ANP). AMERIKAAN SCHE TANKBOOT IN WLADIWOSTOK AANGEKOMEN. De Amerikaansche federale scheepvaart- overheid heeft bekend gemaakt, dat de eerste Amerikaanscha, tankboot in Wladi- wostok is aangekomen. (D.N.B.) MYRON TAYLOR WEER NAAR ROME. De speciale ambassadeur van president P.oosevelt in het Vaticaan, Myron Taylor, is gisteren per vliegtuig naar Lissabon vertrokken. Vandaar zal hij zich naar Rome begeven. (DN.B.) UITBREIDING VAN DE BELASTING PLICHT IN AMERIKA. De Amerikaansche senaat heeft met 43 tegen 23 stemmen de nieuwe wet op de belastingen aangenomen, waardoor 6 tot 7 millioen Amerikaansche burgers, die tot dusverre geen belasting betaalden, onder den belastingplicht komen te vallen. De wet gaat thans terug naar het Huis van Afgevaardigden ter beraadslaging over de scherp omstreden nieuwe tarieven der in komstenbelasting. (D.N.B.) DE TOESTANDEN IN DE SOVJET-UNIE. De sanitaire dienst van het Duitsche le ger in het Zuidelijke deel van het Ooste lijke front wordt sinds eenige dagen als het ware bestormd door zieke sovjet-bur gers. Deze verzoeken den Duitschen dokter om medische hulp. De Duitsche artsen heb ben bij hun onderzoek vastgesteld, dat de meeste ziekten een gevolg zijn van de on gelooflijkste hygiënische wantoestanden en ondervoeding. Steeds weer worden bij deze Duitsche dokters sovjetkinderen gebracht, die ofschoon ze 3 tot 4 jaar oud zijn, nau welijks de lengte en het gewicht van een zuigeling van een half jaar bereikt heb ben. Rachitis komt zeer veel voor als ge volg van de bolsjewistische maatregelen voor de levensmiddelenvoorziening. (DN.B.) DE AMERIKAANSCHE DEFENSIE. In de persconferentie heeft de plaatsver vangende Amerikaansche minister van oor log, Patterson, medegedeeld, dat in de eerstvolgende maanden naar schatting 50.000 officieren uit het leger zullen wor den ontslagen aangezien zij de leeftijds grens hebben overschreden. Hierbij zijn ongeveer 500 officieren van het leger be trokken, 4.400 officieren van de nationale garde en de rest wordt gevormd door re- servp-of f icieren Het ministerie van oorlog zal het congres een crediet van een milliard dollar vra gen voor de vervaardiging van tanks, pant- serafweer-, en luchtafweergeschut. Naar de Associated Press hieromtrent meldt, be staat dit milliard uit ongeveer 600 millioen dollar, die de vorige maand door het con gres waren geschrapt en nog 400 jxuhioen ter aanvulling. (D.N.B.) yLIEGTUIGON>GELUKJEIS€HT VIER DOODEN. Een toestel van de Fransche civiele lucht vaart, dat onderweg was van Marignane by Marseille naar Amberieu, is in den mist in aanraking gekomen met een bergtop en neergestort. Vier personen zijn hierbij om het leven gekomen. DE VERDEELING VAN OPDRACHTEN IN AMERIKA. President Roosevelt heeft in een verkla ring bekend gemaakt, dat bij het federale productiebureau een afdeellng is ingericht voor het distribueeren van opdrachten. Tot leider van deze afdeeling is de New-York- sche financier Floyd Odium 'benoemd. De nieuwe afdeeling zal in alle staten oer Ver. Staten filialen oprichten en zij heeft plan nen voor een reeks maatregelen om de door de schaarschte van materiaal en de z.g.n. prioriteiten veroorzaakte werkloosheid en stagnatie in de fabrieken té voorkomen en tegelijkertijd de bedrijven en fabrieken in den grootsten omvang in te schakelen. On der meer is het plan, groote opdrachten te verdeelen in een aantal kleinere, die dan uitgevoerd zouden worden door talrijke icma's In verschillende deelen des lands. (D.N.B.) DORIOT NAAR HET OOSTELIJKE FRONT. De voorzitter der Fransche volkspartij, Jacques Doriot, is gisteren met het eerste contingent van het Fransche vrijwilligers legioen naar het Oostelijke front vertrok ken. (DN.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt* mede -Aan het Oostelijke front succesvolle ge vechtshandelingen. De insluiting van St. Petersburg vordert. De stad zelf ligt reeds onder het vuur van zware Duitsche artil lerie. Estland is van vijandelijke elemen ten gezuiverd. In de Engelsche wateren hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht een patrouillevaartuig en een vrachtschip van 3000 ton tot zinken gebracht en een ande ren koopvaarder ernstig getroffen. Andere nachtelijke luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Oostkust van Schotland en Engeland. De Britsche luchtmacht heeft gisteren overdag in het Kanaalgebied zware ver hezen geleden. Door jagers en afweerge schut werden 25 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen in scheervlucht, in den nacht van 3 op 4 September in de golf van Suez door Duitsche gevechtsvliegtuigen op vijandelijke schepen ondeiqjomen, werd een koopvaarder van 8.300 ton tot zinken ge bracht, terwijl een tweede groot vracht schip in brand geraakte. Pogingen van eenige sovjetvliegtuigen, om in den afgeloopen nacht aanvallen te doen op Noordoost-DuitschlCnd en Ber lijn, hadden geen resultaat. Door afweer geschut werd een bommenwerper neerge schoten." DE TURKSCHE ZEEENGTEN. Tèn aanzien van een eisch van den vroe- geren chef van den generalen staf der Ame rikaansche marine, admiraal Sterling, dat Turkije voor de Engelschen de zee-engten zou moeten openstellen en uiteenzettingen van de Washington Star, volgens welk blad het in het belang van de geheele beschaafde wereld goed zou zijn geweest, wanneer de Dardanellen reeds 100 jaar geleden zouden zijn geïnternationaliseerd, merkt dr. Karl Megerle in de Berliner Boersenzeitung op, dat de Turksche openbare meening daarop een waardig en vastberaden antwoord heeft gegeven, Zij heeft verklaard te verwachten, dat men hier niet te doen heeft met competente, serieus op te vatten sprekers, maar met outsiders. Het is te hopen, aldus Megerle, dat zij in deze meening niet zal worden teleurgesteld. Wie de ontwikkeling van het Angelsaksische imperialisme de laatste jaren heeft gevolgd, begrijpt, dat men hier te deen heeft met een meening. die niet is ontstaan in den rommel van de betrokken publicisten maar met de vrucht van een nieuw buitenlandsch politiek kli maat, dat in Engeland en de Ver. Staten heerscht sedert het oogenblik waarop deze alle maatregelen gerechtvaardigd hebben verklaard, die gemotiveerd worden door zg. ..defensienoodzakelijkheden". (DN.B.) DE AMERIKAANSCHE TROEPEN OP IJSLAND. Naar uit Reikjavik gemeld wordt, zijn opnieuw afdeelingen van het Amerikaan sche leger op IJsland aangekomen. (A.N.P.) AMERIKAANSCHE FILM IN ARGENTINIË VERBODEN. De Argentijnsche minister van binnen1 landsche zaken heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche film „een stem in den nacht" bij regeeringsdecreet is verboden, omdat de film een beleediging van het Duitsche regeeringssteLsel is en daardoor de goede betrekkingen tusschen Argentinië en Duitschland in gevaar kan brengen. (D.N.B.) UIT JAPAN. De woordvoerder van het Japansche bu reau voor de inlichtingen heeft op de bui- tenlandsche-persconferentie verklaard, dat omtrent de aankomst van een Amerikaan sche tankboot te Wladiwostok nog geen be richten zijm ontvangen. Hij kon derhalve ook geen commentaar geven. Op nadere vragen verklaarde hij, dat het geheele com plex nog bestudeerd wordt. De aandacht der betrokken regeeringen is in ieder geval op nieuw op de aangelegenheid gevestigd. Hij gelooft echter niet, dat reeds een tweede antwoord is ontvangen. Ten aanzien van de geruchten omtrent een beweerde bemid deling van een vreemde mogendheid ter regeling van het Chineesche conflict, zeide de woordvoerder, dat de verklaring, van Konoje van 1938 geldig blijft. Op een andere vraag, Inhoudende of Japan een eventueele overeenkomst tusschen de Nanking-regee- ring en Tsjoengking zou erkennen, ant woordde de woordvoerder, dat een derge lijke zaak uitsluitend een aangelegenheid van de beide Ohineesche regimes zou zijn! (D.NB'.) FEESTDAGEN. Er is voor een kind niets heerlijkers denk baar dan eeh dag vol jolijt en zonnesohljn, vol zorgelooze irreygde en gouden glans. Want de onbedorven mensch, die nog niet van zonde en berouw, van gemis en van leed-om-verlies weet, keert zich instinctief van alles, wat duister en dreigend, koel en hard is, af. om in volmaakte harmonie met zichzelf en het heelal, te kunnen genieten van dat, wat het Leven waarde' geeft. Wij, ouderen, bedachtzaam geworden door de moeilijkheden, die, naar wij dik wijls meenen, met wat meer inzicht te ',tr- mijden waren geweest, noemen onze kin deren graag gedachteloos en oppervlakkig, juist om. die voorkeur voor het lichte, het schoore, het juichende. Maar. o, hoe dwaas is het, in die johge, vertrouwde harten het zaad van den twijfel te willen zaaien. Nog niet besmet door den lust, om door de vlucht ln de zwartgalligheid aan de nood zakelijkheid van den moed tot het geluk te ontkomen, voelt het kind onbewust, dat er met tobben nooit iets te bereiken valt en daarom gaat het met koninklijke onver schilligheid aan veel, wat ons onoverko- menlijk moeilijk schijnt te zijn, voorbij. Het spreekt vanzelf, dat het eene kind zwaar- tillender is dan het andere, de gezonde Spring-in-het-veld met den zonnigen le venskijk vorgeet sneller en gemakkelijker dat het zenuwachtige bleekneusje, dat altijd bij alles achteraan komt en dat de grootste moeite heeft rich aan te passen aan de ook voor de jeugd dikwijls harde werkelijkheid. Maar er ls geen kind of het kent oogenblikken van 'verademing, van zorgeloosheid van rustig, blij vertrouwen! Kinderlijke ernst en kinderlijke luchthar tigheid gaan vaak hand aan hand en wie zich zorgen maakt om een kleuter-huilbui, die even gauw opkomt als voorbijdrij'ft, be merkt al spoedig, dat er van het diepe ver driet. da', riet naliet indruk op de toe schouwers te malmngeen enkel spoortje achterblijft. In stede van ons aan dezen garingen .diepgang" te stcotsn. behcorcn wij ons te verheugen over de voorkracht, waarover de jonge ziel blijkt te beschikken en ons -te ■bezinnen op 'het wijze woord van Jung: Alleen de gelukkige is een waarlijk edel moedige en milde gever." De mensch, die de vreugde niet kont, kan nooit een liefde vol, geduldig opvoeder ziin. Heel mooi heeft Alie Smeding ln „Lief-le" de hunkering van de kinderziel raar de sfeer van zorgloos heid en lieht-blijheid geteekend. De ouders DE VERBODEN ZONE IN FRANKRIJK. Naar de Fransche regeering officieel me dedeelt, hebben de Duitsche bezettihgsauto- riteiten nieuiwe faciliteiten verleend voor den terugkeer van zekere categorieën, per sonen naar de z.g „verboden zone". Hier onder vallen de leiders en eigenaars van landbouwbedrijven, handwerk- en indu- strueele ondernemingen. (DN.B.) AMERIKAANSCHE DESTROYER AANGEVALLEN? Volgens een mededeeling van het Ame rikaansche ministerie van marine is de Amerikaansche torpedobootjager Greer, die met post onderweg was naar IJsland, gis terochtend door een duikboot aangevallen. De torpedobootjager heeft dieptebommen uitgeworpen, welker resultaat onbekend ls. (D.N.B.) MOBILISATIE VAN HET JAPANSCHE VERKEER. Het Japansche kabinet heeft vanochtend goedkeuring gehecht aan 'n plan tot mobi lisatie van het verkeer voor 1941, met het doel alle verbindingsmiddelen en verkeers- netten op algeheelen voet van oorlog te brengen. Het particuliere gebruik van d'eze verkeersmiddelen, zoo wordt verwacht, zal verder beperkt worden. (Domei) van de kleine Hermelijn die eigenlijk Liedia Uien heet en die zoo heel veel van de „mijmerende stilte" houdt zijn het dikwijls oneens, er is „ruzie" in huis en de kleuter, die nog niet aan weten en begrij pen toe is, tast in het duister naar veel droeve dingen, die ontastbaar, maar daarom niet minder benauwend zijn. Als de pronk zieke Moeder ln een goed humeur is, omdat ze een of ander cadeautje heeft gekregen en de stemming rondom de ontbijttafel goed is. fleurt het tobberige kind, dat over alle gebeurlijkheden thuis diep nadenkt, heele- maal op. Het voelt, dat alles in het kleine kamertje, de doofpot, de kachel, de thee kopjes meegenieten van het heerlijke, dat in de luoht ls: de vreugdevolle atmosfeer, die voor een gelukkig en tevreden gezin vanzelfsprekend is, maar die de arme, kleine Hermelijn telkens weer tevergeefs zoekt. Soms „regent" het dagenlang in haar hoofd, ook al schijnt buiten de zon nog zoo mooi, omdat het tussohen Vader en Moeder maar niet goed gaan wil, omdat zij altijd door .stille ruzie" hebben. Ja. een kind houdt van blijheid, van lach en zonneschijn, het zou het liefst altijd door gelukkig willen zijn. Het houdt van het feestelijk moment, van verjaardagen, van partijtjes. En al mogen wij bedenken, dat ook hier overdaad zou schaden, wij moeten, ter wille van onze kinderen, den feestdag in eere houden. Een moeder, die niet aan •haar verjaardag „doet", omdat zij een hekel aan drukte heeft, een Vader, die nooit eens met zijn kleintjes uitgaat en aan een •kleine traetatie eenvoudig niet denkt, schie- Ouders, vergeet niet, dat een feestdag voor uw kinderen heel wat bcteekent. ril RENÉ VAN FRANKENDAEJL, EEN MAALTIJD VOOR DEZEN TIJD. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Het samenstellen van den warmen maal tijd ls op het moment niet eenvoudig. Het kost de huisvrouw de noodige hoofdbrekens voor zij het gezin een maaltijd heeft voor gezet, die verzadigt, goed smaakt en weinig brandstof bij de bereiding vraagt. Wij raden de huisvrouw aan eens een sla van aardappelen, rauwe groenten en peul vruchten, vlsch of vleesch te geven. Alle bestanddeelen, de groenten uitgezon derd, kunnen op ieder oogenblik van den dag gekookt worden, daar zij toch koud in de sla verwerkt worden. Vlak voor hét eten wordt het slasausje gemaakt, de groenten worden gewasschen en gesneden en met de Ingrediënten ver mengd. Gemakshalve zou men er toe kunnen ko men de groenten 's ochtends ook al schoon te maken en te wasschen of een tijd van te voren de geheele sla klaar te maken. Dat zou echter zeer onverstandig zijn, want de groente gaat, vooral als zij gesneden ls, door lang staan ln waarde achteruit. De groenten zijn echter snel gewasschen, gesneden en met de overige bestanddeelen vermengd, zoodat iedere verstandige huisvrouw zich die moeite wel zal willen getroosten. Een voedzame pap van rijst of gortmout met bruine suiker, zal een smakelijk nage recht en een stevige aanvulling van de sla kunnen zijn. Gamalensla (4 personen). 100 a 200 gr. garnalen, 1 kg. aardappelen, 2 kroppen sla, wat karnemelk, (peper, mos terd, azijn) en zout. De aardappelen schoon boenen, met wei nig water en zout gaar koken en laten afkoelen, De garnalen en de sla wasschen en goed uit laten lekken. Eenige aardappelen fijnmaken en ver mengen met wat karnemelk (peper, mos terd. azijn) en zout. ■De aardappelen ln plakjes snijden en met de garnalen.de sla en het sausje vermengen. Rijstpap In de hooiklst (4 personen). 200 gr. rijst, 4 d.L. water, l'/i L. taptemelk, zout. Het water ln een kleine pan aan de kook brengen, de rijst toevoegen en 5 minuten laten koken, dan vlug In een hooikist. of hooimand overbrengen of ln kranten ver pakken. De pan minstens VI, uur ingepakt laten staan, De pap doorroeren, opdoen en op het bord overgieten met wat kokende taptemelk, of de massa even ln de pan met kokende melk doorwarmen. Bij de pap bruine suiker geven. BOKSEN. TOURNOOI VOOR DUITSCHE SOLDATEN. De eerste wedstrijden van het bokstournool, dat in het kader der ontspanning voor de troe pen ln Nederland ls georganiseerd, worden op 6 September te Vlissingen gehouden. De wed strijden beginnen des middags om vier uur. De volgende partijen worden gebokst Stary tegen Kameis weiter ge wicht Seissler tegen Reppel (weltergewicht) Scheder tegen Quoss (middengewicht) Jacubowski tegen Sporer (middengewicht). De tweede voorwedstrijd wordt op 10 Septem ber te 15 uur in het Olympisch Stadion re Am sterdam gehouden, de eindstrijd op 14 Septem ber op het Malieveld te 's-Gravenhage. Daar bokst de winnaar der voorwedstrijden tegen den Duitschen kampioen middengewicht. Gustav Eder. Ook van Nederlandsche zijde bestaat groote belangstelling voor dit toumooi. Te Parijs en ln België werden dergelijke wedstrijden door 30.000 menschen bezocht. Voor. het tournooi in Nederland zijn reeds 10.000 plaatsen besproken en vijf extra treinen aangevraagd. MENEER DINC,E$ SCHILDERT ZN HEKJE. Amsterdam, 5 September. Ook vandaag was de rechte kooplust niet aanwezig, hetgeen niet alleen op de locale maar ook op de markt voor Dultsohe fond sen tot uiting kwam. Aanvankelijk scheen de stemming niet zoo ongunstig, ja zelfs konden de toonaan gevende fondsen vrij krachtig oploopen, onder andere H.V.A.'s tot 474 en Amster dam Rubbers tot 305. terwijl ook Olies vast- gestemd bleken en weer boven de 300 kwa men. Van Scheepvaartaandeelen waren Scheepvaart Uinies. Japan Lijnen en Hol land Amerika Lijn aan den vasten kant. Tabaksaandeelen konden goed prijshou dend tot vest genoemd worden, o.a. Dells op 299. Op de Industrieele afdeeling trokken Calvé Delft en Unilever weer de meeste aandacht, op resp. 127 1/4 en 165 Aku's, Philips en Van Berkel gedroegen zloh wei- ng geanimeerd, ofschoon de koersen niet zooveel lager waren., In de tweede beurshelft werd de stem ming echter weifelend. Gisteren, kon men eveneens waarnemen, hoe de hoogste koer sen van den dag niet gehandhaafd konden blijven, maar het slot was toch ln elk geval nog hooger dan dat van den vorigen dag. Vandaag was dit niet meer het. geval, en kon men derhalye waarnemen, hoe som mige fondsen moeite hadden, zich op het vorige peil te handhaven, o.a. Olies, die tot 296'/i achteruit liepen en Amsterdam Rub bers, die evenmin de koersverbeterlng van vandaag wisten te handhaven. In Duitsche fondsen was de zichtbare handel gering. Er gaat ln dit materiaal echter toch nog meer om don men denkt hetgeen wel hierin zijn oorzaak zal vinden, dat er vele transacties buiten de beurs om plaats vinden. De belegglngsmaxkt was e enigszins ver deeld. Zoo liep de Oonvensie Leening tot 947< aohtcruit. Daarentegen wist de Oude Schuld zich vrij goed te handhaven, hoe wel niet geheel en al, terwijl dat eveneens het geval was met de 4 leening 1941. Geld op prolongatie (ANP.) (2 lijnen) LEIDEN. 5 Sept. Ter veemarkt aangevoerd: "2 stieren; 77 kalf- en melkkoeien, f.350—625, t.vl.; 249 varekoeien f.300—425, t. vl.; 220 vette koelen; 20 pinken f.200—325, tam; 173 gras- kalveren. f.80—200 mat.; 31 nuchtere kalveren; 956 weideschapen f.6080, mat.; 26 zeugen f.60- 85. 187 mestvarkens f.22—34, 217 biggen f. 8-14, alle matig; 9 paarden; 24 veulens, f. 600-950, mat.; 53 bokken en geiten f.20—50. matig. Kaasmarkt. 5 Sept. Aangevoerd 59 par tijen. waarvan 49 Goudsche en 10 Leidsche kaas. Prijzen; Ooudsche kaas 1ste soort f.61—62,50; 2de soort f.5960; Leidsche kaas lste soort f. 5860. Handel matig. BOSKOOP, 4 Sept. Coop. ver. De Boskoopsche Veiling. Rozen per bos: Briarcllf 40—60 ct., Wilh. Kordes 14—20 ct., August Nqach 15—24 ct., But terfly 35—54 ct., Rosa Mundi 40—65 ct., Ellen Poulsen 28 ct., Plorex 50—60 ct., ELse Poulsen 52—80 ct., Vierlanden 46—80 ct., Rosalandla 38— 58 Ct., Pechtold 3649 ct., Hadley 57—80 ct., Glo ria Mundi 30 ct., Golden Ophelia 21 ct., Mevr. van Straaten v. Nes 22 ct., Queen Mary 60—80 cent, Better Times 24—32 ct., Oranje Triumph 3448 ct., Edith Helen 4060 ct., Polyantharo- zen 6065 ct., Wendland 2536 ct., gemengde rozne 1419 ct. Diversen per bos: Clematis Du- randi 19—23 ct., idem Mcvr. le Coultre 140—160 cent, Idem Prins Hendrik 120170 ct., Asters 5—9 ct., Lelies 4450 ct,, tros Chrysanten 19—23 cent, Physalis Francetti 13—20 ct, HOOFDDORP, 4 Sept. (Boerennoteeringen. - Blauwmaanzaaw f. 4446 p. 100 kg-, zonder baal. KATWIJK a. d. RIJN, 4 Sept. Eigenheimers groote f4.50—5 per 100 kg., uien f. 5.80—6.00. gele kool f3.70—f. 4, stokboonen f. 16—20, stamboo- nen f. 1014, sla per 100 stuks f. 1.603.00, fcos- peen f. 4.60—5.00, bloemkool I f. 11.40—f. 12, idem II f. 5.90—9JM), kroten per kist f. 0.55—0.60, pfeen per kist f. 1.10—1.20. LEEUWARDEN. 5 September. Veemarkt. - Aangevoerd 72 stieren; 760 vette koeien. 443 melk- en kalfkoeien f.350—665; 220 pinken f145 —345; 696 graskalveren, f.90—190; 109 nuchtere kalveren; 205 schapen. 173 lammeren, f.2040; 50 vette varkens; 35 drachtige varkens f.90— 140; loopers f. 2140; magere varkens 6085 ct. per KG; 166 kleine biggen f.6—18; 98 bokken en geiten; 18 paarden. Totaal aanvoer 3035 stuks Eierhandel: Aangevoerd 8500 kipeleren. Prijs 5—tot81/10 cent per stuk; handelsprUs f. 1,05 1,07 per KG.; eendeieren 15 K.G. aangevoerd; prijs 7 tot 8 ct. stuk. NOORDWIJKERHOUT. 4 September. Veiling „De Eendracht. Breekpeen le soort. f. 6.00, Idem lste soort afw. f. 4.80. idem 2c soort f. 4.00. idem 3e soort f. 3 50 per 100 kg.; stoksnljboonen f. 1.40, idem afw. f. 1.12, stamsnijboonen f. 1.00, stok- heerenb. z. dr. f. 2.00, idem afw. f. 1.60, pronk- boonen f. 1.00, dubb. heerenb. z. dr. f. 1.40, idem afw. f. 1.12, alles per zak van 10 kg. NOORDWIJKERHOUT, 4 Sept. Veiling „De Eendracht". Dubb. heerenb z. dr. f 1.40, idem afw. f. 1.12, stokheerenb. z. dr. fo.2.00, idem afw. f. 1.60, stamanUboonen f. 1.00, steksnlJboonen f. 0.60, idem afw. f. 1.12, alles per zak van 10 kg., breekpeen le soort f. 6.00, idem afw. f. 4.80, Idem 2e soort f. 4.00, idem 3e soort f.3.50. RIJNSBURG, 4 Sept. Tomaten f.12—16; uien f.5; kroten f.3, rabarber f.5, gele kool f.3.50 p. 100 kg., bospeen f.5, radDa f. 1.80—2. selderie f. 2.50—4.80. peterselie f. 1.80—250, kervel T. 1 20- f. 2.20 per 100 bos. bloemkool I f.12, II f.9, III f7.20 per 100 stuks. RIJM6BURG, 4 Sept. Bloemenveiling. Zinnia's groot r 1.20—1.60. kiein 70—70 ct., chrysanthen wit 30—32 ct. bruin 35- -40 ct., Flcales 35—40 rt„ asters 75100. goudsbloemen 1525. AÏrikanen 35—55 ct., gladiolen: Prinses f.2.50—3.20, Poolijs f 2.10—3 20. rood f. 1.70—250, Montbretia 65—80. VOORHOUT. 4 Sept Slachtkonijnen f 1.20 3.25jonge konijnen 30—55 ct.; kippen f. 1.25 1,75. Alles per stuk. Redactie-staf: B. W Menkhorst Buitenland en Tooneel: EL Been, Binnenland en 8port; J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3