r LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 September 1941 KERK- EN SCHOOLNEEUWS VISSCHERIJ-BERICHTEN AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN Een halve eeuw getrouwd Onze Bonnenlijst v.J LAND- EN TUINBOUW Binnenland Dagbladreclame is niet te vervangen De slag is gestreden... Bekendmaking EEN VEELBELOVEND VIERTAL. Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van de arrestatie van drie jongens van 15 jaar, W F H„ P. V. en H. G., die zich hadden schuldig gemaakt aan een drietal inbraken aan de Vaartkade, Rljns- bu'rgerslngel en Oude Vest. Bij het nader door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat er ook nog een vierde in het spel is, n.l. de 15-jarige M. J. B„ die eveneens is aangehouden. Bij het verhoor is komen vast te staan, dat dit kwartet in de laatste weken de stad danig onveilig heeft gemaakt door in kort tijds verloop niet minder dan twaalf diefstallen te plegen, om op de Haarlemmerstraat. Mariënpoelstraat, Utrechtsch Jaagpad, Morschkade, Mare en de veemarkt. Behalve uit. geld (pl.m. f.70) bestond de buit uit pakjes sigaretten, koloniale waren, een fietsband, wol. distributiebescheiden, een tweetal rijwieltassohen, leeren riemen enz. Het laat zich aanzien, dat hiermede nog geenszins een einde gekomen is aan hun zondenregister, zoodat de politie wei een heel goede vangst heeft gedaan. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR ULO DRIFTSTRAAT. Uitslag van den kweekwedstrijd. Aan bovengenoemde school is een kweek wedstrijd gehouden, waarvan de uitslag als volgt was: K! II, b uiten kweekle pr. Maartje Brieër, 3e pr. Greta Hollebeek, 3e pr. Evy Trap, 3e pr. Truus de Jong, 4e pr. Frans IJzerman, 4e pr. Rietje Planken, 4e pr. Janneke v. d. Laan, 4e pr. Koos Schreuder, 4e pr. Eiiy Plu. Klas II, vensterkweek: 2e pr. Freddy Otto, 2e pr. Jan Oosthoek, 3e pr. Bram v. Tonge ren, 4e pr. Oor Boon, 4e pr. Benny Kop, 4e pr Herman Bouwmeester, 4e pr. Js. Schone- veld, 4e pr, Arie Lagendijk, 4e pr. Jan Bodry. Klas III, bultenkweek: le pr. Sarie Lan- desbergen, 2e pr. Jople Keyer. 3e pr Anni Leuerlng, 3e pr. Gerard Korenhof 3e y r, Henny Bies, 3e pr. Dik v. d Kwaak, 3e pr. Bram Arbouw. 4e pr. Bert Arbouw. Klas III, blnnenfcweek: 2e pr. Adri Schou ten, 4e pr. Manda Langezaol, 4e pr. Tonny Roman. 4e pr. Jan Jong, 4e pr. Co Smit, 4e pr. Han Boezaard. Klas IV, bultenkweek' le pr. Annie v d. Reijden, 2e pr. Wim Rozendaai. 2e pr. Willy Jasperse. 3e pr. Johnny Keizer, 3e pr. Johnny Zonneveld, 4e pr. Anton v. d. Wijngaard, 4e pr Corrie Webbers, Klas IV. binnenkweek: le pr. Jac. Tege laar, 2e pr. Reis Lagendijk, 3e pr. Toosje Koet 4e pr Wim Roozedaal, 4e pr. Bep v. d. Heu vel, 4e pr. Adri Somellng. Klas Va, bultenkweek' 2e pr. Janny Cra nia, 3e pr. Jan v. d Heemst, 4e pr. Ann^ Ober. Klas Va, vensterfeweek3e pr. Lucas de Haan. 4e pr Janny Brouwer. Klas VB, buitenkweek: 2e pr Etty Staf- fleu, 2e pr. Jan Houps, 4e pr. Truus Slerat. 4e pr. Wim Devn, 4e pr. Gerard v. Haren, 4e pr. Wim v. Tongeren. Klas VB, vensterkwoek: 2e pr. E. Ba velaar, 2e pr. Bram Sieval. 3e pr. Suze v. d. Lucht, 3e pr. Geertje Piket, 3e pr. Jo Frago, 4e pr. Jan Hansen Klas VI, buitenkweek: 2e pr. Rietje Bodry, 2e pr Wim de Vogel. 3e pr. Willy Po'.anen 3e pr. Henk Klom. 4e pr. Elly Enseling, 4e pr Tonnv Schreuder. Klas VI, vensterkweek: 3e pr. Gerard Dees, 4e pr. Cor Stolk. 4e pr. Cor van Dolst, 4e or. Geertje Arbouw Klas VII. buitenkweek' le pr. met lof Ger- rit v. d. Linden, extra prijs Nico Dool. glas- cultuur, le pr. Jan Gertenaar, 2e pr. Janny Does 2e pr. Nel Klinkhamer. 3e pr. Annie Krult, 3e pr Cor Oosthoek. 3e pr. Jan Tuln- hof de Moed, 3e pr. Nico Webbers. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten, de heeren: J. H. Koolsdhijn (Den Haag). J. W. van Eek (Den Haag) en M. Heinsius (Rotterdam). In dit Blad is de volledige bonnenlijst voor voedingsmid delen opgenomen. Wij raden onzen lezers en le zeressen dringend aan deze lijst uit te knippen en te bewaren! Onze stad huisvest wederom een gouden bruidspaar. Ditmaal valt dit voorrecht te beurt aan het echtpaar A. SeriierBave- laar, wonende Van Speykstradt 7, dat op 16 September a.s. den dag herdenkt, waarop zij 50 jaar geleden voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand elkander het ja woord gaven. De bruidegom was van kindsaf aan werkzaam in de textielnijverheid. Eerst was hij gedurende 19 jaar als wolspinner werk zaam bij de oude Leidsche dekenfabriek, vanouds Van Wensen aan de Heerengracht en daarna gedurende 21 jaar bij de firma Zaalberg, waarvan de laatste vijf jaar als dekenwever. Bij een reorganisatie van het bedrijf in 1932 werd hij ontslagen. Te zamen met zijn vrouw, die evenals hij zich nog in een voortreffelijke gezondheid mag verheugen, bracht hij vijf kinderen groot, die op hun beurt de nakomeling schap met 7 kleinkinderen uitbreidden Moge een opgewekte gouden bruidstijd nog door tal van goede jaren gevolgd wor den! GEREF. GEMEENTE. De kerkeraad der Geref. Gemeente alhier heeft op het tweetal geplaatst ds. J. van den Berg te Krabbendijke en ds. A. van Stuyven- berg te Ierseke. De heer A. Verstraaten alhier is door het provinciaal kerkbestuur van Friesland toegelaten tot de evangeliebediening in dfe Ned. Herv. Kerk. IN DEN BLOEMENTUIN. De vele regens hebben het gras sterk doen groeien: de bruingele plekken, door de droogte veroorzaakt, zijn verdwenen en waar de wortel niet totaal verbrand is, staat alles weer groen. Geregeld maaien is nu noodig, hetzij met de machine of wel met de schaar afknippen. We krijgen dan een j dicht graskleed, waar vooral de onkruid- planten uit worden verwijderd door deze laatste even onder den grond af te snijden, Indien zich mos in het grasveld voordoet zullen we dit met behulp van een ijzeren hark zooveel mogelijk trachten te verwij deren, waarna we mesten met wat goed verteerde mest of met aarde om den gras- j groei zooveel als dat kan te bevorderen. Het mos verdwijnt dan geheel. In Juli hebben1 we de bekende voorj aars- bloeiers gezaaid als Violen, Vergeet-me- Nieten, Silenen en Muurbloemen. Deze moeten nu worden verspeend. d.w.z. we zetten de plantjes afzonderlijk op een stukje grond, bijv. op een vrijgekomen plaatsje in den moestuin. Wanneer in het voorjaar is gemest behoeft dat nu niet ge daan. Na omspitten en gelijk harken ma ken we met behulp van een latje rijtjes, waarop we de jonge plantjes plaatsen op plm. 10 c.M. onderlingen afstand. De rijen op dezelfde maat uiteen. Hier kunnen deze plantjes overwinteren, desnoods door wat takken of los stroo heschut om ze dan in April op de plaats uit te zetten, waar zë zullen bloeien. Wie niet zaaide kan mis schien jonge plantjes aankoopen om ze, als boven beschreven, op te kweeken. De wind heeft hevig tusschen de planten huis gehoudenvooral de Dahlia's moesten het ontgelden. Waar we dit nog niet deden zullen we elke plant van een stok voorzien. Op oude knollen houden we 36 scheuten, op 'n stek meestal één. We binden zóó aan dat het geheel niet een stijve bos wordt en houden tot op 40 cM. van den grond af de zijscheuten weg. Door bij grootbloemige soorten de bloemknoppen 'te dunnen krij gen we groote bloemen aan stevige stelen, geschikt om als snijbloem te gebruiken. We zoeken nu die planten uit. waarvan we de knol willen bewaren met de bedoeling deze in het volgend jaar opnieuw uit te planten of om er stekken van op te kweeken. Over dit onderwerp schrijven we in het a.s. voorjaar uitvoeriger. Het is nu de tijd sommige gewassen van stekken te vermeerderen. Een van de voor naamste en meest bekende is de Geranium (Pelargonium) de welbekende kamer- en perkplant Als stek nemen we hiervan het liefst kortgedrongen zijscheuten, welke op elke pla^it in grootere"of kleinere hoeveel heid voorkomen. We snijden onder een blad af en verwijderen dit met den gehee- len, steel. Ook de meestal bijzittende vlies blaadjes worden weggenomen als ook de mogelijk inzittende bloem o{ bloemknop. We laten deze stekken enkele uren ergens in de schaduw liggen opdat de vrij groote stengelwond iets opdroogt en plaatsen daarna drie in een gewone bloempot. Deze laatste wordt geveuld met gewone tuinaar de waardoor een weinig scherpzand wordt gemengd, als deze grond erg zwaar is. Vóóraf wordt op het draineergat in den potbodem een potscherfje gelégd met den bollen kant naar boven opdat dit gat niet verstopt zal geraken. Het dient n.l. om het overtollige vocht door te laten. De stek ken komen voor de helft in den grond en worden stevig aangedrukt. De potten krij gen een plaats binnenshuis of wel worden bulten tot den rand in den grond gegra ven op een zonnig plaatsje. Indien het niet regent wordt de aarde matig vochtig ge houden. Gkve stekken zullen bijna alle wortel vormen en leveren geschikte plan ten voor een volgend jaar. Eind Septem ber worden de buiten geplaatste potten in huis gebracht en overwinteren op een lich te, koele maar verstvrije plaats. Geduren de December en Januari wordt weinig of niet gegoten. Een gewas, dat in den laatsten tijd meer en meer als perkplant wordt gebruikt i§ de vuurroode Salvia splendens. Men ziet ze overal en ze verdringen de Geraniums. Deze Salvia's kunnen nu niet gestekt. In het najaar «nemen we enkele planten uit den grond en snijden de stengels sterk te rug en verwijderen de uitgroeiende wortels. Deze planten kunnen op een luchtige, lich- 2231 (Ingez. Med.) NED. HERV. KERK. Beyoepen te Eemnes Buiten ds. J. J. Poot te Ameide en Tienhoven (Z.H.); te Spannum en Edens (Fr.) ds. J. Hoogenkamp te Hïnde- loopen. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 5 September. Tarbot f.6,10; tong f. 5,45—2.95 (beide per KG)kleine schol 1ste soort f. 8670; 2de srt. f.7149; zetschol f.78; puf-schol 1ste soort f.48 —35, 2de srt. f.34—11.50; groote bot f. 53^19. kleine bot f.2722; groote schar f.3228; kl. schar f.2321; pufschar f.1911,50; wijting f.60—48 (alles per 50 KG."). Besommingen: Kotters: IJm. 223 f.219; IJm. 243 f 616; KW. 148 f.146; KW. 109 f.132. te plaats overblijven en krijgen geregeld water, gedurende den winter. In het voor-, jaar vormen zich jonge scheuten, welke in een warmen bak of kas worden gestekt en verder opgekweekt^. De vermeerdering hier van gaat dus minder gemakkelijk, dan van de algemeen verspreide Geraniums. We zien nu goed onze rozen na. Vele planten maken zoogen. „wilde" uitloopers. Laatstgenoemde worden gevormd door de rozensoort, waarop werd geënt en zijn di- rekt herkenbaar aan de vele stekels en het kleine, lichtgroene blad. We snijden ze ge regeld even onder den grond af. Van de perk- en stamrozen snijden we de uitge bloeide takken tot ongeveer de helft in, liefst vlak boven een zijscheut. Laatstge noemde vormt nog dit seizoen bloemknop en kan zeer laat in het jaar nog bloem vertoonen. We vergeten niet de rozen, ook de klimrozen, bij te mesten met natuur- of hulpmest. Van eerstgenoemde geven we niet spoedig te veel, van de laatste Is 40 a 50 gram korrelmest per vierk. Meter vol doende. Met den schoffel de korrels in den grond werken. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: „Tuinbouw". SCHOENEN ZONDER BON, MAAR TE DUUR. Een schoen winkelier te Ede, B. ten H. verkocht van Juni 1940 tot Mei 1941 regel matig schoenen zonder bon en tegen te hoogen prijs. Hij was daartoe in staat, omdat hij indertijd bij het opgeven van zijn voorraad aan het rijksbureau voor hui den en leder de in zijn zaak aanwezige verouderde modellen niet had opgegeven, die nu tegen hooge prijzen de deur uit gingen. Bovendien kocht hij ook regelmatig schoenen zonder daarbij de fereischte bon nen af te geven. Al deze koopen en ver- koopen hield hij angstvallig buiten zijn boekhouding, zoodat het rjiet mogelijk was de door hem ten onrechte verkregen winst nauwkeurig vast te stellen. Daar er echter eenige honderden paren tegen aanmerke lijk verhoogde prijzen waren verhandeld, is deze winst uiteraard aanzienlijk geweest. De inspecteur voor de prijsbeheersohing te Arnhem, die hiermede rekening hield, veroordeelde Ten H. wegens overtreding van de prij zenbeschikking 1940 No. 1 tot f. 1750 boete. BEZOEK VAN MUSSERT AAN BERLIJN. Nederlanders en de strijd tegen de bolsjewiki. De persdienst van de N.S.B. meldt: Naar wij vernemen heeft de leider der N.SB. in gezelschap van den plaatsver vangend leider, Van Geelkerken, lt.-gene- raal Seyffardt, den commandant der W.A., mr. Zondervan. heerbanleider mr. dr. Kess- ler, deze week een kort bezoek gebracht aan Berlijn, alwaar belangrijke besprekin gen zijn gevoerd met de hoogste autori teiten der Waffen S.S. over het deelnemen van Nederlanders aan den strijd tegen het bolsjewisme. De besprekingen leidden- tot volledige overeenstemming. DE GENERALE SYNODE DER CHR. GEREF. KERK. De generale synode van de Chr. Gerefor meerde Kenk, welke van Dinsdag af in de Chr. Gereformeerde kerk te Apeldoorn is ;ehouden, is gisteravond geslóten. Van de aan de orde geweest zijnde zaken valt te vermelden, dat aan het curatorium van de theologische school opgedragen is voor de volgende generale synode voorstel len over de opleiding aan deze school samen te stellen. Ds. R. E. Sluyter, te Den Haag, werd herbenoemd tot penningmeester dezer school en prof. L. H. v. d. Meiden, te Apel doorn, .tot tweeden penningmeester be noemd. Tot penningmeester van Je E.B.P.-kas werd ds. M. Holtrop, te Hilversum, aange wezen en tot tweeden penningmeester de heer J. van Dongen te Dordrecht. Besloten werd in het reglement voor de kerkvisitatie de vraag op te nemen of de kerkeraad af en toe de vergaderingen der jeugdvereenigingen bezoekt. v AANMELDING VAN EFFECTEN. De vereeniging voor den effectenhandel deelt mede, dat zij een schrijven heeft ont vangen van de Deutsche Revisions- und Treuhand-A.G. te 's-Gravenhage dd. 2 Sep tember 1941, waarvan" de vertaling als volgt luidt: In verband met voorkomend5 gevallen wordt er op gewezen, dat op grond van de verordening betreffende de behandeling van vijandelijk vermogen ook die effecten aan gemeld moeten worden, welke Nederland- sche bankinstellingen voor "vijanden in depot houden bij die bankinstellingen, die haar zetel niet in het bezette Nederlandsche gebied, dus bijv. in Duitschlanö hebben. Uit ds aanmelding zal moeten blijken, welke soort en hoeveelheid effecten beheerd V/or den. wie de eigenaar is, welke Nederland sche bankinstelling de effecten beheert en in welk depot de stukken liggen. De suppletore aanmeldingen dienen dui delijkheidshalve onder het opschrift „Aiusl. Eff." te geschieden. OUDSTE INWOONSTER VAN GOUDA OVERLEDEN. Te Gouda is in den ouderdom van 101 jaar overleden Gouda's oudste inwoonster mej. M. de HoogCazius. Beroepen is naar de Ned. Hervormde Kerk te Wieringermeer, candidaat P. H. Bres te Oegstgeest. De slag is gestreden. In wilde wanorde zijn de sovjet-troepen gevlucht met achterlating van veie honder den dooden en gewonden. Gpwonden Daar liggen zij kermend van pijn tusschen de brokstukken van hun in elkaar geschoten bunkers en stellingen. De- eigen kameraden hebben in over haaste vlucht het veld moeten ruimen. Wat zal er van hen worden? Doch zie, daar komen reeds de Roode Kruis-soldaten van hun tegenstanders. Liefdevol wordt de gewonde vijand van straks opgenomen, op een draagbaar gelegd en naar de noodverbandplaats vlak achter de vuurlinie gebracht. Later, nadat het eerste verband gelegd is, wordt hij verder getransporteerd naar het veldhospitaal ver achter het front. Daar ontfermt de ambulance zich over hem"....k Zou er wel een mooiere taak te vervullen zijn dan te arbeiden in een ambulance? Want als er ooit sprake is van menschlieven- den arbeid, dan is dat wel hier. Zij, die on der de witte vlag met het roode kruis wer ken kennen geen vriend en geen vijand. Zij kennen slechts den merjsdh, die in nood verkeert Aan het Oostfront is voor ons Nederlan ders een taak weggelegd. Aan het Oostfront zal straks een Neder landsche ambulance arbeiden. Aan het Oostfront zal Nederland bewijzen, dat het nog steeds het kleine land is, tot groote daden in staat. Nederlanders, u-moet mede werken aan de totstandkoming van deze ambulance! Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Alle mannelijke Rijksduitschers, die ge boren, zijn in de jaren 1910 tot en met 1913, moeten zich voor keuring, en de dienst plichtigen, geboren in de jaren 1914 tot en met 1923, die bij <^e voorjaarskeuring 1941 nog niet verschenen zijn, voor inschrijving en keuring melden bij de volgende instan ties: a) Uit de provincies Zuid-Holland en Zee land bij de Wehrmachtkommandantur Den Haag, Lange Voorhout 38: op 24.9 des voormiddags 8.30 uur, de let ters A—P; op 25.9 des voormiddags 8 30 uur de let ters QZ; b) Uit de provincie Noord-Holland bij de Wehrmachtkommandantur Amsterdam, Museumplein op 26.9 des voormiddags 8.30 uur de let ters AP; op 27.9 des voormiddags 8.30 uur de let ters QZ. c) Uit de provincies Friesland, Gronin gen, Drenthe en Overijssel bij de Wehr machtkommandantur Zwolle, Westerstr. 5: op 29.9 des voormiddags 30 uur de let ters AP op 30.9 des voormiddags 8.30 uur de let ters QZ. d) Uit de provincies Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant bij de Ortskommandan- tur 's-Hertogenbosch, Jullanapleln 2: op 2.10 des voormiddags 8.30 uur de let ters AG; op 3.10 des voormiddags 8 30 uur de let ters HO; op 4.10 des voormiddags 8.30 uur de let ters P—T; op 6.10 des voormiddags 8.30 uur de let ters UZ. e) Uit de provincie Limburg bij de Wher- macht-skommandantur Maastricht Vrijt hof 46 op 8.10 des voormiddags ters A—D; 8.30 uiur de let- op 9.10 des voormiddags ters EH; 8.30 uur de let- op 10.10 des voormiddags ters IM; 8.30 uur de let- op 11.10 des voormiddags ters NQ; 8.30 uur de let- op 12.10 des voormiddags ters R—T; 8.30 uur de let- op 13.10 des voormiddags ters U—W. 8.30 uur de let- op 14.10 des voormiddags 8 30 uur de let- Men denke zich eens in mijn plaats: achter me de brullende leeuw, vóór me een krokodil... Neen, hier was geen ontsnap pen aan een zekeren dood mogelijk. Verstijfd van schrik viel ik op den grond, elk oogenblik verwachtend de tanden van den leeuw of den krokodil te voelen. 2. De personen, die zich moeten aanmelden, moeten legitimatiepapieren en twee pas foto's van 37 bij 52 mm., genomen in bur- gerkleeding zonder hoofdbedekking, mede brengen. Degenen, die een bril dragen, moeten het- recept voor de bril medebren gen. Joden moeten niet verschijnen. 3. Dengenen, die zich moeten aanmelden, wordt het reisgeld derde klasse bij de aan melding terugbetaald tegen vertoon van het reisbiljet. In geval van afwezigheid van langer dan 8 uur uit hun woonplaats ontvangen zij verder een vergoeding -voor vertering. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid, RAUTER. S.S.-Gruppenfiihrer en luitenant- generaal der politie. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2