LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 4 September 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN BURGERLITKE STAND VAN LEIDEN KIN/T CN LITTEKEN RI^J Binnenland De Sitoebondo getorpedeerd 8-7-6-0-0 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Buitenland Van week tot week in den groententuin GEBOREN: Gerardus Philuppus, z. van G. Ph. Weber en C. W. Gerritsen Pieter Willem Johannes, z. v. P. J. v. Staden en P. de Romijn Johanna Cornelia, d. van J. v. Veen en Y. J. Jansen Adriana Katharina Anna, d. van C Nieuwsteeg en P. G. van Horrick Gerardus Martin us, z. van M. G. v. d. Berg en P. W. J. van Beijeren Bergen en Henegouwen. ONDERTROUWD. H. v. Leusden jm. 39 j. en E E. M. v. d. Brink} jd. 32 j. H. P. Pols jm. 23 j. en R. Kest jd. 24 j. P. G. Meijer jm. 26 j. en A. M. W. Hooge- veen jd .21 j. J. v. d. Meij jm. 23 j. en C. C. Hannaart jd. 24 j. GEHUWD: E. v. d. Blom jm. en C Rijnsburger jd. K. G. H. Engelsman jm. en C. C. v. Leeuwen jd. H. Labordus jm. en P. Cornet d. C. Mulder m. en A. M. v. Vliet jm. D. J. L. Ie Rutte jm. en J M. Paardekooper jd. J. Slegtenhorst jm. en G. C. F. Rodenburg jd. P» G. Smits jm. en G. Heunks jd. J. M TJppenkamp jm. en E. Lutein jd. J. Verschoor jm. en H. v. d. Meij jd. Th. Witteman jm. en S. C. Snik jd. D. de Wolf jm. en S. W. de Boer jd. A. v. d. Zeeuw jm. en J. de Gunst jd. OVERLEDEN. J Verdoes m. 58 j. J. v. d. Horst lisvr. van J. van Wijk 61 j. GEVESTIGD: A. E. Agterberg, serveuse, Warmonderstr. 14 D C. W Boom, Rijnsb. weg 18 H. Camstra, opz. „Rijnland", J. de Wittstr. 44 W. S. van Licropv. Drongelen en fam., de Wetstr. 14 H M. v. Essen, huishoudster, Lijsterstraat 32 J. Freeke, dienstbode, Maredijk 40 Th. M. v. Griensven en fam electricien, Maresingel 37 M. C. Habraken, dienstbode. P. de la Courtstr. 26 M. Jongenburger, 1.1.-verpleegster. Witte Singel 27 H. Th. van Kampen, textieltechn.. Oude Singel 84 -- J. de Kievit en fam.. Joh. de Wittstr. 53 J. v d Leest en fam., electro-mon- teur, J. van Houtkade 37a J. W. v. d. Linden, timmerman, Duivenbodestr. 10 C. O. Matray en fam., Zoeterw. singel 106 J. M. Lindenburg- Milikan en fam., Waardgr. 169 H. Modderman, II -verpleegster. Warmonderweg 43 C. C. Hug- Niersman, Brederostraat 40 G. Brinks— Oomens, Rijnkade If M. Overduin, expeditie knecht, Heerensteeg 14 A. G. Rietveld, dienst bode, Langegracht 222 L. Rogier en fam., 4e mach. gr. vrt, Oude Vest 33 J. M. E Duyck- aerts-Ruwet, Stationsweg 49 B. A. Schouten en fam., mach. draaier, Cosijnstr. 14 M. A. Schreurs, dienstbode, Haarl.weg 49 C. W. Star- renburg, huishoudster. H. Morscl.w. 16 E. M. Tarenskeen, Pieterskerkgr. 5 J. M. J. M. Wen- sinck-Tesch, Leeuwerikstr 18 M. A. F. J. Timp, J. de Wittstraat 47 F. Tjepkema, Zoe- terwoudschc Singel 106 W. Tjepkema, idem P. C. M. Turk, dienstbode, Steenstraat 27 G. A. Willink, verpleegster, J. van Houtkade 7a J. Zonneveld, dienstbode, Witte Singel 46. VERTROKKEN: J. Baart, Rijnsburg, Kanaalstr. 36 Wed. C. Emmerik-Bakkers, Den Haag, Baltonstr. 19 J. J. Bolstier en famZeist, Bergweg 126 C. W. E. Boon, Utrecht, Koningslaan 59bis H. H. Bouwman, Den Haag, Edisonstraat 98 E. P. Bremer en fam., Maastricht, O. L. Vrouwekade 5 M. de Bruin, Waddinxveen JM. van Bus sel. Eindhoven, Pioenroosstraat 17 B. A. Cvcijghton en fam Voorschoten, Valkenb. weg 30 L. W. F. Dekker, Oegstgeest, Spaargaren straat 34 T Dronkert, Dordt, Reeweg 112 C. van Haarlem, den Haag, v. Bylandstraat 65 H. v. 't Hag en fam., Velsen, Driehuizerkerkweg 82 J. v. d. Hart, Leiderdorp, Acacialaan 12 M. W. Hartwijk, Voorburg, Weverslaan 36 J. L. Heldring. Amsterdam, de Lairessestr. 96 J. M. Hoekstein, Den Haag, Mauritskade 51 K. E. Horn, Rotterdam, Schied. weg 65 L. Jacobs Den Haag, Stalpertstr. 162 M de Jong, Den Haag, Honsholredijkstr. 151 N. de Jongh. Den Haag, Kamperfoeliepl 10 C. J. v. d. Kaay, Castricum, BeverWstr.weg 60 J. E. Koeslag. Diepenheim. S 244c G. J. Kuipers, Woubrugge, B 405 M. Laterveer, Eindhoven, Nassaustr. 6 W. Leegsma, Wisch, Herv. pastorie J. Th M. v. d. Lugt, Voorburg, Staringkade 45 J. P Malade en fam., Rotterdam, v. Hogendorplein 12 C v d. Meer, Oegstfeest, Haarl. Trekvaart 10 H. J. Molier en fam Utrecht, Jan Wapstr. 47 JE Muller. Heerlen, Willemsstr. 24 F. H. Neisingh, Groninger., Praediniussingel 41 P. J. Nieboer en fam., Den Haag. Ant. Heynsius- straat 63 M. J. Noé, Den Haag, Jac. Gilles straat 1 C. A Rutgers, Haarlem, Nassaulaan 17a A. E. M. Neuwhal-Sanders, Alphen a. d. Rijn, Emmalaan 2 J. C. Sanders, Den Haag, Bumierstraat 22 J. L. F. Scheffers, den Haag, Antheuniusstr. 94 L. P. J. Smeets, Venray, Leunschew. 1 R. Stelnmetz, Amsterdam, van Eeghenstr. 94 S. v. Tongeren, Haarlem, Wa genweg 208 F. v. d. Velden en fam., Rotter dam. Persoonshaven 73b H. M. v Velsen, Bo degraven. Emmakade "3 J. Th.- v. d. Ven en fam., Hazerswoude, Rijndijk A 15 D. Vervat, Oegstgeest, Haarl. Trekvaart 10 A. Voorzaat, Noordwljk, Schoolstraat 67 M. A. J. v. Vrfj- berghe de Coningh, Den Haag, Waaldsd. weg 53 W. W. Wessel, Amsterdam, Stadionkade III L. H. Wilmink, Den Haag. Ruychrock- laan 138. NOODSCHOUWBURG -ROTTERDAM. De kimstcommissie van de stichting Rot terdam 1939 deelt mede, dat de stichting het Rotterdamsch Tooneel aan de architec ten Sutterland te Rotterdam den bouw heeft opgedragen van een noodschouwburg in de van Oldebamevelt-straat aldaar. Het theater zal c.a. 1200 zitplaatsen be vatten en de tooneelinrichting is zeer ruim opgezet, zoodat het mogelijk zal zijn, groot gemonteerde tooneelstukken, opera's en revue's te brengen. De zaal is eveneens be rekend op concerten van groote orkesten. Met den bouw zal men op 8 September een begin maken. WEER ABONNEMENTSVOORSTELLINGEN IN DEN LEIDSCHEN SCHOUWBURG. Het Bestuur der Leidsche Schouwburg- vereeniging heeft wederom het Initiatief genomen tot het organiseeren van acht abonnementsvoorstellingen, die op Zondag middag zullen worden gegeven, gelijk ook in het vorige seizoen. Wij hopen, dat juist in deze moeilijke tijdsomstandigheden dit initiatief zal worden gewaardeerd zoowel voor het publiek zelf als voor de gezel schappen en dat velen zich zullen opgeven. TENTOONSTELLINGSSCHIP ,,'T DIETSCHE GILDE" KORT G ALGE WATER. Sinds geruimen tijd zwerft de heer Blanke met zijn tentoonstellingsschip over de Hol- landsche wateren, in kleinere en grootere plaatsen een tijdlang vertoevend, ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen, kennis te maken met de werken van mo derne schilders. Daarbij wordt het oude niet vergeten, getuige een hoek die is inge richt uitsluitend voor reproducties onze! beroemdste meesterwerken uit het Rijks museum. De hoofdzaak is evenwel de moderne kunst. Daarbij trekt vooral de aandacht het werk van D. Harkink, die ook naar het aantal het rijkst is vertegenwoordigd. Har kink was tot dusverre meer bekend als vervaardiger van tegeltableaux en heeft o.a. verschillende zaken van de firma De Gruyter daarvan voorzien. Later heeft hij dat werk laten varen en is gaan schilderen. Hij is nu 78 jaar en het ligt dus voor de hand, dat een man op dezen leeftijd, hoe vitaal hij overigens ook is, genoegzame er varing bezit, om niet meer bepaalde ge valletjes in de natuur op de plaats zelve te schilderen. Harting bezit de benijdens waardige gave om na een lang leven uit zich zelf te kunnen scheppen. Hij wordt gedreven door het feu sacré dat in hem brandt. Daaraan ontleent zijn kunst 't tinte lend bewogene dat ook zoo sterk eigen was aan de oude impressionisten. Vooral sterk doet hij ons denken aan de Barbizon- school, terwijl er toch aan zijn wijze van doen iets geheel eigens is. De wijze waar op hij de zee ziet, een boschpartij te Duin- rell, schapen op de hei, een huis aan een vaart, een boomstam in najaarsgloor, zal zeker hen, die in de allereerste plaats een accurate teekening wenschen, niet bevre digen. Doch wie voelt, hoe deze werken uit een droom zijn geboren, waarin deze schil der zijn eigen gemoedstoestand aan de dingen der natuur uitleeft, die zal zeker zijn waardeering niet onthouden. Vele schilders zijn nog vertegenwoordigd: een aardig grachtgezichtje uit Oudewater, een interessant werkje van den fijnen Laurens Tuinman, een stilleven van Jos. van den Berg, een fleurig lentestuk van A. J.oZwart, goede stukken van Schotel, enz. Ten slotte maken we nog opmerkzaam op een aantal etsen, waaronder heel mooie van Haverkamp, Bezaan en Graad van Roggen. Het loont de moeite in deze drij vende hal, die er smaakvol uitziet en waar men deskundig ingelicht kan worden, eens een kijkje te nemen. N. J. Swierstra. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Houten (U.) ds. D. Th. Keek te Staphorst. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Delft, ds. W, C. van den Brink te 's-Gravenzande. Tweetal te Zaandam (vac.- ds. R. J. van der Meulen), ds. M. Boukema te Leidschendam en ds. N. J. A. van Exel te Beekbergen. NEGENTIEN OPVARENDEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Blijkens een bericht uit Ponta Del- gada (Azoren), thans hier te l~"ide ont vangen, liep aldaar eind Juli een Spaansch stoomschip binnen met 59 schipbreukelingen aan boord van het in Engelschen dienst varende Neder- landsche stoomschip Sitoebondo (7094 bruto registerton) van de Rotterdam- sche Lloyd. Dit schip werd enkele da gen tevoren op den Atlantischen Oceaan door een Duitscjie onderzeeboot getor pedeerd. De Sitoebondo behoorde tot een Engelsch convooi, van hetwelk voorts ook nog twee andere groote Engelsche schepen in den grond geboord werden. De gezamenlijke bemanning van de Sitoe bondo telde 78 koppen, zoodat van de bemanning 19 mannen om het leven ge komen moeten zijn. De Sitoebondo kwam van Noord-Amerika en had oor logsmateriaal aan boord, dat voor En- geland bestemd was. Opgemerkt werd bij dit bericht, dat dit voorval weder aantoont, aan welke groote gevaren de Nederlandsche sohepen en zee lieden, die in den dienst van Groot-Brittan- nië varen moeten, zijn blootgesteld, en met welk een lichtvaardigheid en roekeloosheid de bemanningen van handelsschepen in En- ■gelands dienst in oorlogshandelingen wor den betrokken. HET VERGIFTIGINGSDRAMA TE ZUIDWENDINGE. De 45-jarige baker mej. A. D. uit Zuid- wendinge, bij Veendam, die er varC ver dacht werd haar echtgenoot en mevrouw Molema-Engelkens door middel van arseni cum van het leven te hebben beroofd, heeft in den afgeloopen nacht in haar cel in hei huis van bewaring te Groningen door zelf moord een einde aan haar leven gemaakt. ARRESTATIE IN BREUKELEN. Na een intensief onderzoek is het den gemeente-veldwachter van Breukelen in samenwerking met den gemeente-veld wachter van Ter Aa gelukt klaarheid te brengen in een reeks diefstallen Zes per sonen werden reeds gearresteerd en zoo Acht, zeven, zes, dubbel nul. Kent u dat getal nog? Het is het gironummer van de Neder landsche ambulance, die straks naar het Oostfront-gezonden wordt, de grootste am bulance die ooit door ons land uitgerust werd. Want ginds aan het Oostfront is zoo ont zaglijk veel menschelijk leed te verzachten. Gewonden, vriend en vijand, wachten ook op uw hulp. Helpt mede aan het tot stand komen van deze Nederlandsche ambulance, Stort uw bijdrage, iets meer dan u mis sen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0. Nederlandsche ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. _oed als zeker zullen er in de komende dagen nog meer arrestaties volgen. Reeds is aan het licht gekomen, dat de thans ge arresteerden zich schuldig hebben gemaakt aan een dertigtal diefstallen en wel voor namelijk van boter, kaas, chocolade, rijwie len, gilettemesjes, scheerapparaten en wat dies meer zij. Bij tal van winkeliers heb ben zij hun slag weten te slaan, terwijl eveneens tal van veehouders de dupe zijn geworden van de praktijken van de bende. De zes aangehoudenen zijn aanvankelijk overgebracht naar Utrecht, daar voorge leid voor den officier van justitie en inge sloten in het huis van bewaring aldaar. OUDSTE INWOONSTER VAN HAARLEM OVERLEDEN. De oudste inwoonster van Haarlem, mej. S. C. Geverding, die op 29 Juli j.l. 101 jaar was geworden, is gisteren in het Evange lisch-Luthersch Oudenliedentehuis. waar zij de laatste jaren „woonde, overleden. AANBESTEDING. Heden heeft de hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat te Haar lem aanbesteed het maken van een onder bouw (1ste gedeelte) van een basculebrug over de Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder in de gemeente Haarlemmer meer en Alkemade met bijkomende wer ken. Laagste inschrijvers waren N.V. Mono liet te Amsterdam en B. Bruil te Bussum, beiden voor f. 97.800. Candidaat W. A. Krijger aanvaardde de benoeming tot hulpprediker bij de Geref Evangelisatie te Haarlemmermeer. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „In het Oosten blijven de gevechtshandelingen zich suc cesvol ontwikkelen. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht bij the Wash twee Britsche wacht schepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 ton tot zin ken gebracht. Andere gevechts vliegtuigen hebben bovenwer ken aan de Oostkust van het Britsche eiland gebombardeerd. Een aanval, in den nacht van 3 op 4 September door Duit sche vliegtuigen ondernomen op het vliegveld Aboe Soeeir aan het Suezkanaal, bracht bijzonder veel resultaat. De startbaan werd vernield, schuil plaatsen en munitie-opslag plaatsen geraakten door bom- treffers in brand. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. De marine en luchtmacht hebben in de maand Augustus in den strijd tegen de Britsche ravltailleeringsscheepvaart 537.200 ton vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zin ken gebracht." Van de hardschillige boonen beginnen sommige oygstrijp te worden. De bladeren worden dan geel en sterven soms geheel af. Op lichte gronden is dit eerder het geval dan op zware. Zoo staan in onzen tuin de kievietsboonen als boven beschreven; de bruine boonen zijn nog groen in het blad. Deze laten we nog een week op het land staan. De kievietsboonen trekken we bij droog weer op en hangen de struiken er gens te drogen. Bij gebrek aan touw bin den we de wortels aan elkaar. Wij gebrui ken een leege perzikkas en handen de plan ten aan de ijzerdraden, terwijl de kas dag en nacht wordt gelucht. Ook buiten kan voldoende worden gedroogd door de boonen te hangen over de takken van bijv. vrucht- boomen of over een haag. De groene peulen worden geel en de inzittende boonen krij gen de gewenschte kleur. Een regenbui hin dert niet, want de schillen (peulen) worden hard en laten geen water door. Na een drietal weken brengen we alles op een dro gen dag binnen en kunnen het dan ergens opstapelen. Als alles dan goed droog is, kan er geen broei of rotting ontstaan en kun nen we gedurende den winter de zaden ult- doppen of dorschen. Heeft men een plaats Op hetzelfde oogenblik echter dat ik m'n geweer opnam sprong de leeuw reeds op me af. Ik schrok, wilde vluchten, iraaide me om ,ën....bleef .stokstiifistaan. Ik was.gaan zitten aan den kant van het water en achter mij sperde juist eer reusachtige krokodil zijn afgrijselijke muil open, klaar om mi te verslinden. om binnen op ?e hangen, dan kan men daar het gewas desgewenscht laten hangen gedurende den winter bijv. in een schuur, garage of op zolder. Tijdens de droogpe- riode, dus gedurende de eerste dagen zetten we deuren en ramen tegen elkaar open om het drogen te bevorderen en het schimme len later te voorkomen. September is de maand voor het oogsten van de winterandijvie. Omstreeks den langsten dag gezaaid en eind Juli uitge- plant hebben we gedurende Augustus den grond onkruidvrij en los gehouden en groeien de planten nu flink tegen elkaar. Met beide handen halen we de bladeren naar boven bij elkaar, nemen alles in één hand over en binden om het geheel een touwtje, blesje of iets dergelijks. De band moet losjes vast gemaakt, want we dienen er op te rekenen, dat de plant ook tijdens het dichtbinden flink doorgroeit zoodat de omgelegde strop niet mag knellen. Ook leg gen we den band even boven de helft, zoo dat de dichtgebonden krop niet open gaat staan van boven. Hierdoor zou regen ge makkelijk toegang krijgen en zou rotting ontstaan. Na 10 a 12 dagen zijn de bin nenste bladeren licht geel geworden en zijn dan gemakkelijk gaar te koken. Niet gebleekte andijvie kookt moeilijk gaar en is dan niet malsch en bitter. De aldus ge bleekte planten dienen na een dag of 12 opgebruikt, want anders treedt rotting op, vandaar dat we niet alles tegelijk dicht binden, dus niet meer dan we geregeld kunnen gebruiken. Hierbij denken we ook aan de inmaak ln zout of in de weck. Wanneer we In Juli of Augustus de sja lotten en pootuien niet voldoende buiten hebben kunnen drogen en meer of minder vochtig hebben binnen gebracht, zullen we deze groenten goed nazien en oppassen voor rot of schimmel. Desnoods kunnen we alles nog eens op een mooien dag buiten brengen en in de zon drogen. Alleen goed droog, hard materiaal kan gedurende den winter bewaard. Pootuien kunnen we nu zaaien, liefst ln een leegen broeibak, zoodat we in het najaar een raam over de planten kunnen leggen. Per vierk. Meter gebruiken we 15 4 20 gram zaad. De plantjes staan dan vrij dicht, maar deze worden voor den winter niet verspeend. Ze kunnen een flinke vorst verdragen maar zijn gevoelig voor afwisselend nat en droog weer, als ook voor sneeuw, vandaar de beschutting bo vengenoemd. Bij niet vriezend weer wordt dag en nacht lucht toegelaten. Spinazie kunnen we nog buiten zaaien, liefst op een voor wind beschut hoekje. Hiervoor gebruiken we zaad van rondzaad winterspinazie. Laatstgenoemde is sterker dan de zomerspinazle. Geoogst kan bij goed najaarsweer eind October en November. Na eventueele vorst zullen de planten weer ontdooien en doorgroeien, zoodat niet zel den in het voorjaar vroeg kan worden ge sneden. Per vierk. Meter gebruiken we 40 gram zaad. Dit wor(jt gezaaid op rijen. 15 c.M. uiteen. We bevorderen den groei van alle gewas sen door steeds het onkruid te verwijderen en door den bovengrond los te houden. Ver zamel het onkruid met al het afval op den komposthoop. Vragen aan de Redactie onder motto .Tuinbouw", VERDEDIGINGSRAAD TE PETERSBURG. Volgens den Britschen berichtendienst is te Petersburg een hoogste verdedlgings- raad gevormd. De raad bestaat uit zes le den en staat onder leiding van Woros- jilow. Te Moskou mag tusschen 10 uur des avonds en 3 uur des nachts niemand zich op straat bevinden. (D.N.B.) DE POLITIEKE TOESTAND IN ARGENTINIË. De Argentijnsche minister van binnen- landsche zaken heeft een schrijven tot den commandant der politie te Buenos Aires gericht, waarbij de politie wordt gemach tigd tot het tegengaan van de verspreiding van alle kranten en drukwerken, die di rect of indirect aansporen tot het omver werpen van de bestaande politieke en maatschappelijke instellingen. Ook aan plakbiljetten en drukwerken, welker in houd zich keert tegen ambtenaren of als een beleediglng van oorlogvoerende landen kan worden opgevat, zijn verboden. De po litie wordt voorts gemachtigd ^tot een streng toezicht op alle vereenigingen. co- mité's, clubs, bibliotheken enz. (D.N.B.) DE AMERIK. HULPVERLEENING. De Scripps-Howard-correspondent Ludi- tell Denny schrijft uit Washington, dat Roosevelt vastbesloten is de Amerikaan- sche leveranties aan de sovjet-unie ten uitvoer te leggen, ongeacht de laatste Ja- pansche diplomatieke protesten. Roosevelt zou voorts besloten hebben de militaire hulp aan China te vergrooten en zich te zamen met Engeland en Nederlandsch- Indië te keeren tegen een 'verdere Japan- sche expansie naar het Zuiden. Het eind resultaat zou een volledige isoleering van Japan zijn. (D.N.B.) FRASER NAAR AUSTRALIË TERUG. De Nieuw-Zeelandsche premier Fraser heeft, volgens berichten uiit Ottawa, Zijn voorgenomen wereldreis onderbroken om via de Vereenigde Staten naar huis terug te keeren (DNBI. EDEN WAARSCHIJNLIJK NAAR MOSKOU. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook Eden deelnemen aan de Engelsch-Amerikaansch- bolsjéwlstisdhe besprekingen in Moskou, zoo meldt de New-York Times (DNB). BESPREKINGEN IN JAPAN. De Japansche minister Toyoda is door den keizer ontvangen in een van de lang ste audiënties van den laatsten tijd. Hij begaf zich om 13 uur 37 naar het paleis en vertrok van daar eerst weer om 15 uur 20 Intusschen bracht It. generaal Heisoeke Yanagawa om 13 uur een bezoek aan Ko- noje in diens officieele woning. Ook wordt belang gehecht aan een bezoek van Ikeda, den vroegeren inspecteur generaal der me- tropolitaansche politie, die thans een be langrijke functie bij de vloot bekleedt en aan Tomita, den eersten secretaris van het kabinet in de ambtswoning van den pre mier. (Domei). RADIOREDE VAN GENERAAL WAVELL. Volgens een bericht uit Simla heeft gene raal Wavell in een radiorede verklaard, dat in de eerste twee oorlogsjaren de Engelschen een reeks .stompen en eenige zware schok- ken hebben gekregen." Groot-Brittannië heeft nog een langen weg voor zich en een moeilijken tijd. De vijand is weliswaar ,.nog steeds niet over wonnen" zoo zeide Wavell, de Engelschen hebben echter „de grondslagen voor komen de nederlagen gelegd". Over zee zijn ruim 100.000 Indiërs in dienst. Indiërs staan in Egypte, in Irak. in Syrië en in Iran, voorts staan Indische sol daten in Malakka en in Birma. (DNB). 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2