STADSNIEUWS WEET U LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Dinsdag 2 Sepiember 1941 Officieele Kennisgevingen AKKERTJE Opening eener Duitsche Volksschool Neem'n SPORT W. Huisman kampioen van het Leidsche District Finale Voetbalvierkamp „A.S.C." Estafette „Dwars door Leiden" Laatste Berichten Binnenland. ifl IN UTTliPL VRAGENRUBRIEK GROOTE OFFICIEELE BELANGSTELLING. Onder groote belangstelling, uitteraard liet meest van Duitsche, maar daarnaast ook in belangrijke mate van Nederlandsche zijde, had gistermiddag de officieele opening plaats van de Duitsche Volksschool, welke is gevestigd in het perceel Paulus Buysstraat 1, nabij den Rijnsburgerweg. Onder de talrijke aanwezigen, die zich te gen 4 uur op de binnenplaats der school (hadden verzameld, merkten wij om. op den Beauftragte bij den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland, ritmeester Schwebel, vergezeld van zijn beide medewer kers dr. Dieckmann, hoofd van de afdeeling Volksaufklarung und Propaganda en Oberst- studienrat-direktor dr. Hondsberg, den Orts- kommandant van Leiden, baron von Fitler, den 'burgemeester van Leiden, mr. R, N. de Ruyter van Steveninck, den wethouder van nOderwijs, den heer mr. A. F. L. M. Tepe en den gemeente-secretaris, mr. dr. C. E van Strijen, den kringleider der NSB. den heer A. G. Bergers, den Ortsgruppenleiter der NSDAP, den heer Steffin. den Standorts- führer der Hitier Jugend, den heer A. Sohns, en voorts verschillende leden van de NSB, de WA en de NSNAP. Zij allen werden welkom geheeten door den heer Steffin voornoemd, die eroo wees hoe het groot aantal leerlingen, dat zich voor deze school heeft aangemeld, wel be wijst hoe dringend noodzakelijk zij hier was. Tot voor kort moesten de Duitsche kinde ren die in Leiden woonachtig waren en een Duitsdhe school wenschten te bezoeken, daarvoor iederen dag naar Den Haag reizen, hetgeen niet alleen kostbaar, maar voor hun leeftijd in het algemeen ook bezwaarlijk was en groote offers aan geld en tijd kostte. Dank zij den inzet der Partij is het gelukt thans een school in Leiden te vestigen, waarbij groote medewerking werd ondervon den van de zijde van den heer Schwebel. wien (hij daarvoor uit naam van de gansche Ortsgruppe dank bracht en van den burge meester. die dit fraaie gebouw ter beschik king stelde. Daarna overhandigde spr. den sleutel der school aan den heer Brockmann onder het uitspreken van het vertrouwen, dat deze erin zal slagen zijn leerlingen op te voeden tot vlijtige, eerlijke en zelfbewuste menschen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Beauftragte bij den Rijkscommissaris, den heer Schwebel, die de opening dezer school de vervulling van een lang en diep gekoesterden wensch noemde en de ge- lukwenschen en dank van den Rijkscom missaris overbracht aan allen, die aan de totstandkoming ervan hadden medege werkt. in het bijzonder het Leidsche ge meentebestuur. De stichting dezer school, aldus verzekerde spr.. beteekent geen aan slag op de Nederlandsche cultuur, welke in Leiden juist zulk een groot geestelijk centrum bezit. De Volksschool wil niet de tegenstellingen verscherpen, doch be_- schouwt het als haar voornaamste opgave te streven ribar samenwerking tusschen menschen van hetzelfde bloed. Spr. koes tert gegronde hoop. dat ondanks den druk der tijden hier toch de grondslagen zullen worden gelegd voor een toekomstige gees telijke gemeenschap Daarom durft hij den dag van heden voor allen een dag dei- vreugde te noemen en hij besloot met het uitspreken van den wensch, dat deze school een ware verzorgingsplaats der Duitsche en Nederlandsche cultuur moge worden. Oberstudienrat dr. Hondsberg bracht te vens de gelukwenschen over van General- kommissar, Staatssekretar dr. Wlmmer, Oberregierungsrat dr. Schwartz, het Ar- beitsbereich der N.S.D.A.P. en de Duitsche Volksschool in den Haag. waarvan spr. de leiding heeft zoomede van den Nat. Soc. Lehrerbund. In het bijzonder dankte hij de Ortsgruppe Leiden en den heer Steffin voor het vele. wat zij hebben gedaan om het Reichsdeutschtum in Leiden tot be wustzijn te brengen. Ten slotte richtte hij zich tot den heer Brockmann, wien hij na diens successen in Bückeburg bij Minden en Helmond de leiding dezer school gaame toevertrouwde, wees op het belang van een harmonische samenwerking tusschen ouders, school en H. J. bij de opvoeding der jeugd en spoorde de leerlingen aan vlijtig te werken, opdat zij opgroeien tot flinke jongens en meisjes, zooals deFührer dat zoo gaarne ziet. De burgemeester, mr. De Ruyter van Steveninck schetste de vele opofferingen en moeiten, welke de heer Steffin zich heeft gegeven terwille van de oprichting dezer school, en noemde deze opening de belooning voor zijn toegewijden arbeid. Het feit, dat de kinderen nu niet langer een inspannende reis naar Den Haag behoeven te ondernemen, maar deze school kunnen bezoeken, zal ongetwijfeld het onderwijs ten goede komen en hun levensvreugde verhoogen. Den heer Schwebel dankte spr. voor zijn vriendelijke woorden. De heer Brockmann gaf de verzekering dat het onderwijs er op zal zijn gericht wederzijdsch begrip aan te kweeken voor elkanders volksaard tusschen kinderen van hetzelfde bloed en zal staan in het teeken van den opbouw der nieuwe Europeesche eenheid. Nadat mej. Bauerdieck namens de N. S. Frauenschaft. den heer Brockmann een bloemstuk had overhandigd, werd door jongens van de H J. de Duitsche vlag ge- heschen en een lied gezongen, waarna een driewerf Sieg Heil op den Führer werd uit gebracht en het Deutschlahd en Horst Wessellied werden gezongen. Daarna be stond er gelegenheid de school te bezich tigen. Hedenmorgen is het onderwijs begonnen, dat wordt verstrekt door vier leerkrachten, t.w. drie Hollandsche en een Duitsche. Het aantal leerlingen bedraagt momenteel 120. doch zal over eenige dagen zijn aange groeid tot ongeveer 150. Naar ons werd medegedeeld, is hiervan ongeveer een der de deel van de Nederlandsche nationali teit. OPENING VAN EEN KLEUTERSCHOOL. Uitgaande van de O.L.S. te Oegstgeest. Gistermiddag om halfdrie vond de ope ning plaats van de kleuterschool, opgericht door het propagandacomité der openbare lagere school te Oegstgeest, ondergebracht in het perceel Warmonderweg 41. Naast vele ouders, die door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling blijk gaven, waren ook aanwezig de voorzitter van de afdeeling Leiden van de Vereeniging voor Volkson derwijs, prof. C. de Boer. voorzitter en secre taresse van de oudervereeniging der open bare lagere school te Oegstgeest, de heer dr Jelgersma en mevr. Bartstra en de dames Glasz en v. d. Klaauw. benevens de heer Huibregtsen, bestuursleden van de oplei dingsschool voor voorbereidend onderwijs, gevestigd aan het Rapenburg alhier. Als eerste spreker wees de heer dr. K Simon Thomas, voorzitter van het comité, op de snelle wijze waarop de plannen, die op 11 September van het vorige jaar het eerst ter sprake kwamen, zijn verwezenlijkt en op welk een voorbeeldige wijze van ver schillende zijden steun was geboden bij het oprichten van deze kleuterschool. Het co mité, dat met dit doel in November 1940 werd samengesteld, heeft al zijn krachten gewijd aan het thans verkregen resultaat. De eerste kosten van de inrichting werden voor een groot deel door een subsidie van de oudervereeniging gedekt. Het groote ver trouwen van de ouders in deze nieuwe school blijkt wel uit het aantal leerlingen, dat thans bij de opening de 25 heeft over schreden. Als financieele ondergrond van de school werd een fonds tegen lage rente ter beschik king gesteld, terwijl geregelde inkomsten zullen worden verkregen uit de opbrengsten van de progressieve sohoolgeldregeling en subsidies van belangstellenden. Spreker wendde zich vervolgens tot de comité-leden, die op zoo uitstekende wijze hun taak vol brachten, zich daarbij speciaal tot mevr. HaaksmaVan Tuinen richtende. Tot slot sprak de heer Simon Thomas mej. J. Raphael toe, die de taak van hoofd der school op zich genomen heeft. Het comité heeft het volste vertrouwen in de leiding die zij aan de haar toevertrouwde kinderen zal moeten geven. Vervolgens verklaarde spreker de school voor geopend. De heer dr. Jelgersma, voorzitter van de oudercommissie, richtte daarop woorden van hulde aan de initiatiefnemers en uit voerders van deze nieuwe inrichting, waar na de heer Huibregtsen namens de oplei dingsschool voor voorbereidend onderwijs op de samenwerking tusschen deze en de nieuwgestichte school wees, een samenwer king. welke beide tot voordeel zal strekken. Tot slot dankte mj. Raphael voor het in haar gestelde vertrouwen en de gesproken v/oorden. die hiervan zoo duidelijk blijk gaven. De aanwezigen hadden vervolgens gelegenheid de inrichting van de school in oogenschouw te nemen. Het schoolgebouw, dat door de woning- schaarschte in Oegstgeest niet aldaar ge vestigd kon worden, heeft op de grens van Leiden en Oegstgeest in dit pand aan den Warmonderweg een plaats gevonden, die zeker uitstekende mogelijkheden biedt tot het zoo wenschelijke verblijf van de kin deren in de buitenlucht Borg hiervoor staat de nabijheid van de Leidsche Hout. het speelterrein bij uitnemendheid voor de jeugd. Ook de binnen-inrichting der school voldoet aan olie eischen. die men hieraan kan stellen. Een groote voldoening zal het dan ook voor de organisatoren zijn, dat een zoo groot aantal ouders een deel van de vorming en opvoeding tot zelfstandigheid hunner kinderen aan de school uit handen heeft willen geven. DIPLOMA - ZWEMMEN IN ,.DE ZIJL" Gisteravond vond in de Zweminrichting De Zijl voor het laatst in dit seizoen het diploma-zwemmen plaats. Voor het zakdiploma-zwemmen slaagden de meisjes: Rietje Pley, Geertje Boom, Rietje Bodery, Bep de Koning. Betsie Nie- vaart, Trientje Klomp. Truusje Sierat, Ineke Kriek. Ant. van Klaveren uit Leider dorp, Willy van Alphen, Martha Breuker, Truus van Dyk. Hennie Arbouw, Jopie de Jong, Fietje van Oord. Bep Mes, Wllly Pley en Bep Geel; voorts de dames: D. v. Kooperen en C. Boon en die jongens: E. W. Muusse uit Zoeterwoude, L. Boem. K. Brugman, A. Welling. H. v. Leeuwen, H. v. Dijk, W. v. Dijk, J. Smits. J. Philippo. A. v. d. Meer. K. Laman. L. A. Knetsch, H. Tros, K. de Vroedt, P Lepelaar, J. W. Rommerts, J. du Prie, L. Castelein, M Christiaanse. J. Schellekens en F. J. Bekkers, benevens de heeren: P. Labordus. D. Bavelaar en C. Guldemond. Voor het gekleed zwemmen slaagden de meisjes: Eugenie van Weerlee, Janny Piket. Trientje Klomp Willy Roest uit Leiderdorp, Geertje Boom. Bep Mes, Bep Geel en Martha Breuker: de dames: W. van Den deren, T. van Denderen en C. v. Denderen en de jongens: J. Voogdt, H Tros, P Kruit, K. Prevoo, M. v. d. Berg en B. Schellekens. Geringer stroomverbruik is plicht Doe ook de gaskraan eerder dichtl JEUGDIGE BOEFJES. De politie heeft drie jongens van 15 jaar aangehouden, waarvan een tweetal W. F. H. en B. V., reeds herhaalde malen met de justitie in aanraking is geweest. Zondagmiddag hadden deze drie jongens zich met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot de woning van B. aan de Vaartkade. Toevallig kwamen de bewo ners juist thuis op het oogenblik, dat de jongens hun slag trachtten te slaan. Zij slaagden er in te ontvluchten met mede neming van een bedrag van enkele dubbel tjes, doch de bewoners hadden de gelegen heid gehad het signalement van een hun ner goed op te nemen en aan de hand van een ten polltiebureele berustende foto kon de identiteit worden vastgesteld en de jon ge inbreker worden gearresteerd. Toen kwam al spoedig aan het licht, dat er be- CORRESPONDENTIE MET DEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Leiden maakt be kend. dat correspondentie omtrent aange legenheden, welke men als van strikt ver- trouwclijken aard, gaarne persoonlijk door hem behandeld zou wenschen te zien, tot hem kan worden gericht met de vermel ding ..Persoonlijk" op de enveloppe. Toevoeging van het woord ..Persoonlijk" bij correspondentie, andere zaken betref fende. kan aanleiding geven tot vertra ging in de afdoening hiervan en verdient derhalve geen aanbeveling. Leiden, 2 September 1941. 2108 De Burgemeester, STEVENINCK. NA-UITREIKING VAN BOTER- EN VETKAARTEN. Voor hen die nog niet in de gelegenheid zijn geweest de nieuwe boter- of vetkaarten in ontvangst te nemen, bestaat daartoe alsnog gelegenheid van Woensdag 3 Sep tember e.k. tot en met Vrijdag 5 September a.s. Voor d?ze uitreiking kan men zich uit sluitend vervoegen op het uitreikkantoor Stille Rijn Nr. 3 (voormalig Bureau van Bevolking), welk Bureau op die dagen ge opend zal zijn van 8 u. 30 tot 12 u. 30 en van 14 u, tot 17 u. 30. De opkomst van de belanghebbenden dient te geschieden als aangegeven in onderstaande volgorde: Woensdag 3 September: voor hen wier familienaam begint met de letters: A, B, C, D, E, F. G, H, en I. Donderdag 4 September: voor hen wier familienaam begint met de letters: J, K, L. M. N, O, P. Q. en R. Vrijdag 5 September: voor hen wier familienaam begint met de letters: S, T. U, V, W. X, Y en Z. Er wordt aan herinnerd dat zij die in aanmerking komen voor vetkaarten. een form. MD 100 moeten invullen en dit for mulier metbewijzen die aantoonen hejt juiste bedrag van het gezinsinkomen, moe ten overleggen. Ieder is verplicht bij het in ontvangst nemen van de kaarten nauwkeurig na te gaan of de kaarten waarop men recht heeft, inderdaad zijn üitgereikt en of de juiste vakjes zijn afgekruist (vakje V5, voor een boterkaart, vakje W4 voor een vetkaart). Leiden, 2 September 1941. 2109 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat hij des Dinsdagmiddags ten Stadhuize aan de ingezetenen gelegenheid geeft hem te spreken. Het verdient aanbeveling, dat zij, die hiervan gebruik wenschen te maken zich vooraf schriftelijk of telefonisch (20041, toestel 65) aanmelden. Het tijdstip waar op het onderhoud kan worden toegestaan wordt dan nader medegedeeld. Bij de aanmelding ware het onderwerp van de bespreking in het kort aan te ge ven, terwijl ten aanzien van aangelegen heden van meer ingewikkelden aard een schriftelijke uiteenzetting gewenscht is. Zij, die zich niet te voren hebben opge geven kunnen zich tusschen 2 en 3'uur aan het Stadhuis vervoegen. Zij worden eerst toegelaten na hen, die zich tevoren heb ben aangemeld. De Burgemeester, STEVENINCK. 2107 Leiden, 2 September 1941. 2079 (Ingez. Med.) halve de genoemde twee, ook nog een derde in het complot was, de 15-jarige H. G., en dat het drietal zich aan nog meer dere inbraken had schuldig gemaakt. Zoo werd op een avond in het midden der vo rige week ingebroken bij A. P. C. aan de Oude Vest, alwaar uit diverse blikken bus jes een bedrag van f. 25.werd ontvreemd en Zaterdagmiddag werd een bezoek ge bracht aan de woning van V, aan den RUnsburgersingel, waar door middel van vernieling van eenige buffetruitjes een be drag van f. 37.50 kon worden buitgemaakt. In alle gevallen werd gebruik gemaakt van een valschen sleutel. Van den buit heeft het veelbelovende drietal in Den Haag goede sier gemaakt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. L. Monster. Lage Rijndijk 64, Leiden. Café. Afkomstig uit Rotterdam. Wijziging: K. Ravensbergen en Zonen, A. 166, Nieuw koop. Beurt- en vrachtvaart. Overleden eigenaar: K. Ravensbergen, Nieuwkoop, d.d. 27 Maart 1941. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma K. Ravensbergen. Vennooten: J. W. Ravensbergen en W. Ravensbergen, Nieuw koop. .DAMMEN. Na een spannenden strijd heeft W. Hulsman wederom een kampioenschap behaald. Pas en kele weken geleden heroverde hij op overtui gende w(jze het kampioenschap van Leiden en nu het kampioenschap van den L.D.D.B. De finale van deze wedstrijden is zeer span nend geweest en zijn clubleden Optendrees en Mertens hebben het hem wel zeer moeilijk ge maakt. Het resultaat: 2 gewonnen. 2 remise tegen W. Olivier en J H. Mertens) is zeer goed te noemen. Door het behalen van dezen titel verkrijgt Huisman het recht om de te spelen cm den meestertitel en deel te nemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Zuid- Holland. De tweede plaats is behaald door M. Opten drees. een speler van de oude garde Zonder veel op den voorgrond te treden, blijft deze dammer toch nog steeds een ernstige candidaat voor de bovenste plaats. J. H. Mertens. die de derde plaats bezet is een speler, die zijn sporen ruimschoots verdiend heeft Bekend om zijn schitterende eindspelen, is Mertens de speler, die er na een inzinking steeds weer beter inkomt. Wij zien dan ook zijn resultaten in een vol gend tournooi met goede verwachting tegemoet. Als nummer 4 eindigde L. Nachtegeller. Deze mist o.i de zoo noodige theoretische kennis van verschillende partij-standen. Zijn spel wordt echter steeds beter en wij hopen dan ook, dat h(j de theorie zal aanleeren. Zijn resultaten zul len er door stijgen. W. Olivier bracht het er dezen keer minder goed af door als laatste te eindigen. Wij schre ven reeds in een onzer vorige verslagen, dat wil Olivier meer succes behalen, hij de o.i. eenzij- digen speeltrant van de 32—28-opening moet verlaten. Een grooter succes zal dan niet uit blijven. In de eerste klasse behaalde P Voorkamp het kampioenschap. De tweede plaats gaat hier nog tusschen H. Brouwer en J. Kromhout, die een beslissingspartij hiervoor moeten spelen. Als nummer 1 in de tweede klasse behaalde, zooal:; wij reeds eerder meldden, de heer N. Wassenaar het kampioenschap. Nummer 2 werd F. Schild. De eindstanden in de verschillende klassen luiden als volgt: Hoofdklasse: 1. W. Huisman (L.D.V.); 2. M. Optendrees (L.D.V); 3. J. H. Mertens (L.D.V); 4 L. P. D Nachtegeller (D.CL); 5. W F. Ólivier (D.C.L). De heer Th. Zwetsloot heeft zich onge motiveerd teruggetrokken. Zijn partijen zijn ge annuleerd. Eerste klasse: 1. P. A^oorkamp (D.C,L); 2/3. J. Kromhout (RD.C Ffjnsburg); H. Brouwer (DCL): 4. W. NijenhuiS <D.CL). Tweede klasse: 1. N. Wassenaar (D.C.L.)2. F. Schild (D.C.L); 3. C. Teunissen (L.D.V): 4. C. Klinkenberg (LD..V.) DAMVEREENIGING „VOORSCHOTEN". De damvereeniging Voorschoten heeft haar ledenvergadering gehouden. De wisselbeker voor het kampioenschap kwam voor één jaar in het bezit van H Oudshoorn. die tevens de medaille voor den eersten prijs eerste klasse kreeg. De medailles 2de en 3de prijs werden resp. uitgereikt aan J. Zuyderduyn en A. Tempelman. In de 2de klasse werden de eerste, tweede en vierde prijs gewonnen door K. Waasdorp en S. v. d. Mey. De prijzen voor de ladderwedstrijden werden behaald door W. v. d. Krogt. J. van Leeuwen, G. van Bemmelen en K. Waasdorp, die ieder een vulpotlood ontvingen. De wedstrijden voor de bordencompetitie ln alle vier klassen zullen Donderdag 4 September a.s. aanvangen om 8.15 uur 's avonds. WOENSDAGAVOND 3 SEPTEMBER aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest. Programma: 6®/<i uur: Lugdunum IRoodenburg I 7*A uur: Quick Boys IA.S.C. I TOEGANGSPRIJS VOOR ALLE RANGEN 15 CENT. 2113 (Ingez Wed.) VOETBAL. VIERKAMP VAN A.S.C. Op het terrein aan de Kempenaerstraat wer den gisteravond de eerste wedstrijden in het kader van den door A.S.C. georganiseerden vier kamp gespeeld. In den wedstrijd A.S.C.—Lugdunum was rood zwart in het veld de meerdere, doch zij slaagde er niet in zulks in doelpunten uit te drukken, zoodat het einde een puntenverdeeling bracht (1—1). Strafschoppen brachten A.S.C. in de finale, doch ook hierbij demonstreerde zich aan weers zijden de schotloosheid! Quick Boys zegevierde met 21 over Rooden burg en verdiende die overwinning door grooter uithoudingsvermogen. Morgenavond worden de eindstrijden gespeeld. DE COMPETITIE VAN DEN N.V.B. Voor den eersten competitiedag van den Nederlandschen Voetbalbond (Zondag 21 Sept.) zijn voor de clubs uit Leiden en omgeving om. vastgesteld Quick—UVS: ASCHillinen; Lugdunum— LFC: SJCBlauw Zwart: Wassenaar—Alphen Tellingen—Tona; Roodenburg—Vogel; DOSR Lissc; RouwkoopVVP; Alphia—Duno; Wester kwartier—DSOBodegraven—Donk; Waddinx- veenTransvaüa. HET A.S.C.-ELFTAL. Voor de finale tegen Quick Boys I voor den voetbalvierkamp is het elftal van A.S.C. I vast gesteld als volgt: Doel: B. Jaquet; achter: B. H. v. d. Valk en L P. v. d. Valk; midden; W. Rietbergen. J. van Duyn en J. Sloos; voor: J. van Nierop J. Poppe. P. Mooten, H. Snelleman en J. de la Bije. ATHLETIEK. VASTGESTELD OP ZATERDAG 20 SEPT. De estafette Dwars door Leiden over 10 X 400 meter wordt niet zooals oorspronkelijk is ver meld. op Zaterdag 13 September gehouden, doch is in verband met het feit. dat op genoemden datum te Alphen de estafette Dwars door Alphen geloopen wordt, vastgesteld op Zaterdag 20 September. WATERPOLO. WEDSTRIJD DE ZIJL UITGESTELÖ. De voor hedenavond vastgestelde wedstrijd Dc Zijl—S.Z.C. It uitgesteld. wel, dat onze afd. „Kousen reparatie" U veel GELD en PUNTEN kan besparen - .Wij repareeren iedere kous. Belt U even op21954 SCHOENMAGAZIJN HAARLEMMERSTRAAT 67. 2^80 (Ingez. Med.) INSCHRIJVINGSPLICHT VOOR ONDER- NEMINGEN BEHOORENDE TOT DE MACHINE-NIJVERHEID EN DE RIJWIEL-INDUSTRIE. In de Staatscourant is opgenomen een bekendmaking van den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid- en Scheepvaart, krachtens welke onderne mingen, -behoorende tot de machine-nijver heid en de rijwiel-industrie, verplicht zijn zich te doen inschrijven bij de sectie meta len-verwerkende industrie van het Rijksbu reau voor verwerkende industrieën. Voor nadere bijzondeiiheden wordt verwe zen naar de in de bladen opgenomen offi cieele publicatie. KIND ONDER MELKKAR GERAAKT EN GEDOOD. Te Leusden reed een melkwagen waarop eenige kinderen zaten. Toen de voerman stopte om bussen melk af te leveren, sprong de zevenjarige T. O. van den wagen. Kort daarop zette het voertuig zich weer in be weging. De knaap sprong weer op den wa gen, doch viel er af. Hij raakte er onder en was vrijwel onmiddellijk dood. MARECHAUSSEE AANGEREDEN EN GEDOOD. In de gemeente Arcen werd de mare chaussee Koks door een vrachtauto aange reden. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Yenlo vervoerd, waar hij is overleden. De man was afkomstig uit Maastricht en 23 jaar oud. OOG VERBRIJZELD TIJDENS HET DORSCHEN VAN TARWE. De 58-jarige landbouwer L. Meyer, wonen de te Den Bommel, die te Ooltgensplaat be hulpzaam was met het dorschen van tarwe, kreeg hierbij een drijfriem van den tractor tegen het oog. Dit bleek zoo ernstig verwond, dat dr. Oosthoek overbrenging naar een ooglijdersgesticht te Rotterdam noodzakelijk achtte en het oog, dat geheel verbrijzeld was, moest worden verwijderd. PORTRETPRIJS 1941. In verband met het bepaalde in art. 1 der stichtingsacte en het reglement voor den portretprijs, heeft het bestuur der Therese van DuylSchwartze stichting be sloten, ter huldiging en nagedachtenis van Therese van Duyl—Schwartze, drie prijzen uit te loven voor het beste portret, uitge voerd in olieverf .en vervaardigd na 12 Fe bruari 1938, datum van den vorigen wed strijd. De eerste prijs zal bestaan uit een som van f500. de tweede prijs uit een som van f. 300 en een derde prijs uit een som van van f.150. De mededinging zal open zijn voor alle kunstenaars en kunstenaressen, die Neder lander zijn, en die den leeftijd van vijf en dertig jaren nog niet hebben bereikt. De formulieren voor dezen wedstrijd worden door het secretariaat dat gevestigd is Prinsengracht 1087 Amsterdam, alleen op schriftelijke aanvraag, toegezonden. P. A. E. te L. - De fout. schuilt inderdaad bij de instantie, welke ons deze opgaven ver strekt. Bon A geeft recht op 250 gram rijst of havermout. B. van V. te L. - Voor dergelijke reparaties bestaat geen prijsregeling. C. S. te W. - Wij achten ons niet com petent om die vraag te beantwoorden. Probeert u het eens bij den directeur der Sterrewacht, Kaiserstraat alhier. Mevr. J te L. - Er is dienaangaande nog niets bekend. Daar het stookseizoen geacht wordt in October te beginnen, ligt het in de verwachting, dat bijzonderheden voor de ver strekking van brandstoffen aan kamerbewoners en pensiongasten in den loop van deze maand bekend gemaakt zullen worden. SCHAKEN. DE MATCH TELENG—BEY. Na 50 zetten is de vijfde partij in den twee kamp Bef)Teleng in remise geëindigd. De party werd onregelmatig, waar de eerste zetten gelijk waren als uit de derde party. De stand is dus wederom gelijk (2^—2 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2