Van 1 September af Fa. v. d. Spek Lagas Uit de Omstreken INSCHRIJVING LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 1 September 1941 DEUTSCH LUXE BESTELWAGEN MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT" Aankondiging HUWELIJK Abonneert U op het Leidsch Dagblad Levensmiddelengrooth. Boekh.-Bedrijfsleider BRILJANTEN? Haarlemmerstraat 92—94 - Leiden Kantoorbediende (Vr.) AALSMEER. DUITSCHLAND BLUFT BLOEMEN BETREKKEN. T Nog geen Chrysanthen. Wordt de zomer voor bloemen als „kom kommertijd" aangeduid, ditmaal is dit evenwel gelukkig door de verruimde ex portmogelijkheden naar Groot-Dultsch- land in de maanden Juli en Augustus niet het geval. Wederom zijn belangrijke toewijzingen voor September verstrekt, waardoor de kweekers, naar het zich laat aanzien, van een goed jaar zullen kunnen spre ken. Velen weten dan ook naast rentebetaling ni zelfs af te lossen, hetgeen de laatste Jaren helaas niet wel mogelijk is geweest. De export van snijgroen blijft vrij, terwijl een verruiming van diverse bloemen plaats vond. Chrysanthen mogen echter nog niet naar Duitschland verzonden worden. BETRECRENSWAARIGE DIEFSTALLEN UIT VOLKSTUINTJES. Hoe is het mogelijk zoo vraagt men zich af, dat er menschen zijn, die hoewel zij de activiteit van de tuinders kennen, hen toch kunnen bestelen. Dit gebeurt tegenwoor dig uit de volkstuintjes helaas maar al te dikwijls. Zoo laf zelfs gaat men te werk, dat aardappelen worden gerooid, waarna het lof dan weer in den grond gezet wordt. Mogen degenen, die zich hieraan schuldig maken, het verkeerde van hun handelwijze inzien DE BLOEMENHANDEL. Naast een even ruimeren aanvoer, vooral van rozen, was de vraag, in het bijzonder voor export daarentegen aanmerkelijk ge ringer. Er kwam zelfs zooveel op de vrije markt, dat de prijzen der vorige week niet gehandhaafd bleven. Bovendien vertoont de kwaliteit der rozen, anjers alsook die der Chrysanthen een zekere daling. Ook dient in aanmerking genomen, dat de con tinenten van enkele importeurs reeds dus danig zijn verbruikt, dat uiterste zuinig heid betracht moet worden, Indien zij al thans in September nog wenschen te be trekken. Door den steeds grooteren toevoer van Rayonanthen en Chrysanthen, gaan deze in prijs omlaag. Veel vraag blijft bestaan naar witte Lelies, die, nu de handel van dit product met Japan stil ligt. een surrogaat vinden in de Philippiensis. Snijgroen blijft zeer gewild terwijl de diverse bloemen eveneens gretig afgenomen worden. De heer J. A. den Ouden, onderwij zer aan de Ohr. School Oostelnde ls be noemd tot hoofd der Chr. School te Den Hoef, gem. Mijdrecht. De heer W. Neefjes, werkzaam aan de Centr. Aalsmeersche Veiling is benoemd tot procuratiehouder bij de N.V. Expeditiebe drijf v.h. Gebr. de Boo te Hoofddorp. KATWIJK. Opbrengst der T3.C.-collecte. De algemeene collecte voor de T.B.C.- bestrijding gehouden in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg bracht f.300— op. KATWIJK AAN ZEE. Inbraak in het distributiekantoor. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ls Ingebroken in het distributiekantoor in Duinoord. Er werd gelukkig niet veel ver mist. Zwemdiploma's, Onder leiding van de Instructeurs Boele- ma, Parlevliet en Schuitemaker hebben een 26-tal leden der Katwijksche Reddingsbri gade examen gedaan voor het eerste zwem diploma over een afstand van 50 M. in de Binnenwaterlng. Geslaagd zijn de dames Loes Verloop, Ans Planje, Dikkie Zomerveld, Willy Verdoes, Wietje v. d. Oever, mevr. v. d. Voort, Leunt) e v. d. Oever, Corry Houwaard, Annie Kromhout, Netty Holtrust, Janny Verloop, H. Hofstra, Rietje Marsé, Nelly Schelvlsch, Willy Liesveld en de heeren Jan Gouka, Arie v. d. Marei, Bertus Wouda, L. C. v. d. Marie, A. Verbree, Piet Coupri, Jaap Gouw, Piet Goemaat, Joh. Guijt, Plet Wiegman, Kees Wassenaar, Jeroen Varkevisser. D. Schaap, H. Planje. De Winkelsluiting. De gezamenlijke manufacturiers ln onze gemeente hebben besloten om ln het ver volg hun zaken des Maandags en des Dins dags gesloten te houden. Afscheid van ds. F. J. Broeyer. Ds. F. J. Broeyer Herv. pred. alhier, die, een beroep naar Den Haag heeft aangeno men, zal Zondag 7 September as. des na middags om 6 uur zijn afscheidsrede hou den in de Nieuwe Kerk. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een bankbiljet van f.20; een damesmantel; een zilverbon van f.1; een bruine capuchon; een heerenhandschoen; een nikkelen tabaksdoos; een zilveren siga- rettenroller; een kinderjasje; een doublé armbandje; een roodbruin gelakt kinder schoentje. Onder leiding van den heer J. C. Hendriks heeft een honderdtal kinderen van den Centralen Bond van Transportar beiders een uitstapje gemaakt. Eerst werd het Dierenpark te Wassenaar bezocht, waarna de kinderen zich in den speeltuin van de Oude Vink vermaakten. De heer G. van der Rhee alhier is met ingang van 1 September benoemd tot lee- raar in de Duitsche taal en letterkunde aan de le en 2e Gemeentelijke H.B.S. te Rotterdam. NOORDWIJKERHOUT. Op plechtige wijze wordt hier gevierd het 2e lustrum van de lnterparochiëele K.J.M.V. Na afloop der kerkelijke plech tigheden, wordt een „buitendag" gehouden met verschillende zuster-afdeelingen uit den omtrek. RIJNSBURG. Diefstal van vruchten. Bij verschillende landbouwers zijn de laatste dagen te veld staande vruchten ge stolen. Jaarvergadering Rijnsburgsche Damclub. Deze Vereeniging kwam in jaarvergade ring bijeen. Na opening door den Voorzit ter volgden de verslagen van Secretaris en Penningmeester. Er is een klein batig sal do. Na discussie werd besloten een junio- res-afdeellng op te richten. De leeftijds grens is bepaald van 12 tot 16 jaar. Nadat nog eenige besluiten van huishoudelljken aard waren genomen, werd met het spelen van een gongwedstrijd besloten. SASSENHEIM. AFSCHEID VAN DEN HEER VERCOUTEREN. Als Hoofd der „De Visserschool". In het gebouw der Geref. Kerk had Za terdagmiddag, onder groote belangstelling bovengenoemd afscheid plaats. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op B. en W. van Sassenheim den heer J. O. Matre, oud-hoofd der R.K. Ulo school oud-bestuursleden der school als mede oud-personeel en afgevaardigden van den Kerkeraad der Geref. Kerk. De kerk was fraai met bloemen versierd. De bijeenkomst werd door den heer A. Vogelaar geopend met gebed en voorlezing van een gedeelte der H. Schrift, waarna de heer Vercouteren een afscheidsrede hield. Het scheidende hoofd dankte o.a. voor de ondervonden medewerking. Hij heeft bijna 41 jaren het onderwijs mogen dienen, waarvan 31 te Sassenheim. Deze Nuts- school heeft in de 20 jaren van haar be staan ongeveer 400 leerlingen aan het examen zien deelnemen, hiervan is ruim 90 geslaagd. Ook roerde spr. de prettige samenwerking met de collega's; hij betreurde het dat de heer Wiepkema niet tegenwoordig kon zijn. Hierna dankte de heer Vogelaar namens het bestuur voor hetgeen de heer Vercou teren voor de school gedaan heeft bood mede namens het bestuur der „School met den Bijbel" een boekenkast als blijvend aandenken aan. Vervolgens releveerde hij de bemoeienissen, die aan het benoemen van het nieuwe hoofd den heer Efferink voorafgingen en heette hem hartelijk wel kom. Installatie van den heer Efferink. De heer Efferink zeide niet te zullen komen met een soort plan van actie, doch noemde slechts enkele gedachten en ide alen. Eén van zijn idealen is: „eenheid in het noodige, vrijheid in het andere". Hij is een voorstander van onderling overleg en hoopte dat hier een band zal groeien van hartelijke samenwerking met het per soneel. Over de leerlingen merkte spr. op dat de ouders die hun kinderen- en de onderwij zers. die hun leerlingen waarlijk liefhebben beslist onderwerping moeten eischen. Wij mogen géén inbreuk dulden op ons gezag. De orde en de rust in de school hoopte spr. dan in samenwerking met het personeel te handhaven. Namens het personeel der school sprak de heer Boon afscheidswoorden tot den heer Vercouteren en bood een schemer lamp aan. Aan het nieuwe hoofd zeide hij hun volledige medewerking toe. Namens de oud-leerlingen sprak de heer G. Westerbeek, terwijl de heer W. Los, voorzitter der school met den Bijbel her dacht, wat de heer Vercouteren voor die school is geweest. De burgemeester sprak een kort woord van afscheid en riep den heer Efferink een hartelijk welkom toe. Nadat nog Dr. le Grand, de heeren Matre v. d. Berg als oud-collega's en ds. Kuiper namens den Kerkeraad hadden gesproken, sloot deze laatste de bijeenkomst. Van de gelegenheid om van den heer en mevr. Vercouteren afscheid te nemen, werd zoo goed als door alle aanwezigen gebruik gemaakt. VOORSCHOTEN. Spoedeischende Raadszitting. Zaterdagmiddag is de raad om drie uur in een spoedvergadering bijeen gekomen onder leiding van burgemeester M. F. Berkhout. Afwezig waren met kennisgeving de heeren D. Limburg, J. P. v. d. Marei en Wethouder O. R. I. Viveen; laatstgenoemde wegens ongesteldheid. Voor kennisgeving werd o.a. aangeno men een rapport der commissie tot het nazien der gemeenterekening dienstjaar 1940. Vastgesteld werd a. het bedrag dat de gemeente in het voorafgaande kalen derjaar, terzake van de in art. 55 bis der L.O.-wet 1920 bedoelde kosten voor de scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs werkelijk heeft uitgegeven, b. Het bedrag, dat overeenkomstig het be paalde, in verband met het aantal leerlin gen van die scholen voor dat kalenderjaar daarvoor beschikbaar was gesteld en zoo- noodig het verschil van het bedrag. Het bedrag onder a., de totale uitgaven over 1940 werd vastgesteld op f. 1.159.45. In de vergadering van 27 December 1939 werd het bedrag per leerling vastgesteld op f. 11.34. Het gemiddeld aantal leerlingen bedroeg 137 2/3 zoodat het bedrag onder b. werd vastgesteld op f. 1.561,14, waardoor het verschil tusschen b. en a. bedraagt f. 401,69. Hierna sluiting. BEZICHTIGING UITBREIDING RAADHUIS. De nieuwe gemeentewoningen. Na afloop der raadsvergadering hebben Zaterdagmiddag de leden van den raad met het college van B. en W. den gemeente-se cretaris onder leiding van den architect den heer M. Laurentius, een bezoek gebracht aan de uitbreiding van het raadhuis dat in hoofdtrekken reeds tot stand is gekomen. Een voorloopige indruk werd verkregen van de entrée, de aparte spreekkamers, de ruime kluis, de kleedkamers met toiletten, het ge deelte voor den plantsoendienst en ten slotte het gymnastieklokaal. Wat vooral opviel was de ruimere toepas sing van de glasoppervlakte, zoodat zooveel mogelijk geprofiteerd kan worden van na- tuurlicht. Vervolgens 'begaf men zich naar de Sophia- kade tegenover het kinderhuis „Nieuw-Voor- dorp" voor het bijwonen van een demonstra tie van de tweede auto-motorspuit, die plaats vond in tegenwoordigheid van den heer J. D. Backer, Rijks-inspecteur voor het Brandwezen in Z.-Holland en Zeeland. Deze motorspuit die een capaciteit heeft van 3500 L. per minuut en een opvoerhoogte van 80 m. kan met 6 stralen water geven en is voorzien van een schuimkanon met een capaciteit van 2500 L. per minuut. Dit schuimkanon wordt in hoofdzaak gebruikt voor het bestrijden van branden van olie, benzine of kostbare en zeldzame voorwer pen. Het vervoer der manschappen geschiedt ln een gesloten cabine en kan met den chauffeur 12 personen bedragen. Ten slotte worden allerlei werktuigen en 500 meter slang vervoerd. Op alle mogelijke manieren is getoond waartoe deze motorspuit in staat is en vrij spoedig was met het schuimkanon een groote afschermende en insluitende laag gevormd. Na afloop dezer demonstratie heeft de heer J. D. Backer zijn tevredenheid betuigd aan den heer P. Kaaijk, commandant der brandweer, onder wiens leiding deze demon straties plaats vonden. Deze motorspuit is geleverd door de N.V. Geesink te Weesp. Daar men in de onmiddellijke nabijheid was van de woningen, gebouwd door de ge meente, onder leiding van den architect, werd hieraan een bezoek gebracht en één daarvan van binnen bezichtigd. De heer Laurentius heeft ook hier huizen ontworpen met veel licht en practische in deeling. Bovendien heeft iedere woning een rood gebakken gevelsteen; de naam van ieder huis staat hierop aangegeven. De drie blokken zijn verdeeld in een vogelgroep, een bloemengroep en een insectengroep. Ten slotte w$s de nieuwe snelle politie motorboot „De Vlietwacht" gemeerd aan de Sophiakade. waarmee een kort tochtje ge maakt werd. Opbrengst der T.B.C.-collecte. De collecte ten behoeve van de T.B.C.- bestrijding heeft in deze gemeente opge bracht de som van f. 222. 98y2- ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Baukje Elisabeth, d. van A. Sparreboom en A. v. d. Berg. A.s. Woensdag zal ten huize van dr. A. Lucardie des v.m. van 89 uur gelegen heid bestaan tot kostelooze in- en herin enting. ZOETERWOUDE. Opening der Missietentoonstelling. Alhier werd de Missietentoonstelling in het Patronaat geopend. Na de Hoogmis ver- eenigden alle genoodigden zich in de bo venzaal, waarna de opening werd verricht door kapelaan Vroom. Deze tentoonstelling gaf een duidelijk beeld van hetgeen de R.K. Missienaaikrans in het afgeloopen jaar ver vaardigde. 's Avonds voerden eenige dames het tooneelspel „Hoe muis het klaar speel de" op; dit spel oogstte veel bijval. WOUBRUGGE. Dankschrijven van den burgemeester. Nu de werkzaamheden van de leden van den Raad en van die der commissies der gemeentebedrijven en woningbouw zijn be ëindigd, heeft de burgemeester ln een per soonlijk schrijven, mede namens de inge zetenen, zijn dank betuigd voor de vele diensten in het belang van de gemeente bewezen door deze leden. Het graan in de schuren. Nu door de vele regens het dorschen op het land bemoeilijkt wordt zijn de landbou wers er toe over gegaan om het graan in tlENEER DINGES EN DE TAAIE BIEFSTUK de schuren te rijden, waaraan met man eH macht wordt gewerkt. Jong en oud raapt de achtergelaten aren van het veld, zoodat er geen korrel verloren gaat! De landbouwer van der L. deed aan gifte van het feit, dat een dekzeil van zijn bouwland ls ontvreemd. ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. De laatste sitting. De raad vergaderde voor het laatst onder leiding van den burgemeester. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor 1941 werd vastgesteld tot een totaal bedrag van f. 7573.50, met een ge meentelijke bijdrage van f.7500. Z. h. st. werd besloten tot verlenging voor den duur van 1 jaar (1 Jan.31 Dec. 1942) van de bestaande overeenkomst met de N.V. „Gekro" te Overschie, inzake destructie van vee en vleesch. Op aandrang van den Secretaris-Gen», raai van het Dep. van Binnenl. Zaken werd besloten tot vaststelling van een arbelds- overeenkomstenbesluit voor het personeel van de vaste kern van den luchtbescher mingsdienst. In verband hiermede werd tevens besloten tot wijziging van het be staande arbeidsovereenkomstenbeslult. De verordening op de heffing en Invorde ring van rechten voor inenting tegen ty phus en paratyphus, werd vastgesteld. Aan de hand van de uitgaven bij de Be grooting voor 1941 geraamd voor de kosten van het openbaar gewoon en het uitgebreid lager onderwijs, resp. op f. 11.45 en f. 15.37 per leerling, werden hierna overeenkomstig het aangeboden ontwerp de navolgende voorschotten vastgesteld, uit te keeren aan de bijzondere scholen voor het jaar 1941: voor de Chr. Nat. School f. 973.25; voor de Ned. Herv. School f. 1167.90; voor de RK. Meisjesschool f. 1793.83; voor de R.K. Jon gensschool f. 1553.38 en voor de R.K. School voor Ulo f. 768.50. Totaal f. 6256.86. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 55 der L.O.-wet 1920 werden de uitgaven voor het openbaar L.O. over het jaar 1940 voorloopig vastgesteld op f. 645.39. Ten slotte werd op voorstel van B. en W. besloten te voldoen aan het verzoek van de plaatselijke kappers, om bij verordening te bepalen, dat hun zaken voortaan des Maan dags van 13 uur af gesloten zullen zijn. Ten slotte dankte de voorzitter alle leden hartelijk voor hetgeen zij ln het belang der gemeente, hetzij voor korten of langeren tijd hebben gedaan en voor den steun, die hij als burgemeester van hen allen heeft ondervonden bij de vaak moeilijke taak van het besturen der gemeente. Spr. hoopte dat het hun verder wel zal gaan en zij zich zullen blijven geven voor het welzijn der gemeente en tevens voor het landsbelang. DINSDAG 2 SEPTEMBER. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Grammuziek 7.00 Grammuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 800 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 8.25 Grammuziek 9.15 Voor de hulsvrouw 9.25 Gramjnuziek 11.00 Voordracht 11.20 Zang, piano en gramjnuziek 12.00 Gramjnuziek 12.25 Het kwartier van den arbeid 12.40 Almanak 12.45 BN.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Cello en piano 1.30 Boyd Bachman en Klaas van Beeck en hun orkesten 2.45 Revida Sextet 3.30 Zang met pianobegeleiding 4.00 Bijbelle zing 4.20 Gram.muziek 4.45 Sport en spel voor de jeugd 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Ramblers 6.00 Al leen voor mannen 6.15 Cabaretprogramma 6.45 Reportage 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 8.45 Voor den boer 9.00 Orgelconcert 9.30 Haarlemsche Orkestvereeniging en solisten Gram.muziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 BNO: Engelsche uitzending: Economie News from Holland. Hilversum II, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hil versum I 8.00 B.N.O Nieuwsberichten 8.15 Gram.muziek 10.20 Pianovoordracht 10.40 Grammuziek 11.00 Omroeporkest en solisten (e.o.) 12.00 Ensemble Rentmeester 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische berichten 1.00 Orgelconcert en zang 1.30 Ensemble Jonny Ombach 2.00 Grammuziek 3.30 Zon nestralen in ziekenzalen 4.00 Causerie met muzikale begeleiding 4.30 Grammuziek 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Amabilesextet 6.15 Causerie over het ziekenfondswezen (II) 6.30 Ensemble Bandi Balogh 6.45 Cyclus: „In een nieuw licht be zien" (Voorbereid door de N.SB.) 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Reportage 7.45 Ensemble Bandi Balogh 8.00 Radiotooneel 9.00 Voor de werkende vrouw 9.15 Grammuziek 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00 Avondwijding 10.05—10.20 Politiek weekpraatje (e.o.). GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Dinsdag 2 September. lc programma: 6.45—22.15 Hilversum I 22.15 24.00 Duitsch programma. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aan geslotenen bij Radio Centrales 23.00—24.00 I Duitsch programma. I 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma. lemen nach der FRY'S Methode! Privatkursus f55.- pro 6 Monate; kl. Gruppen f. 20.-. Sprechstunde Dlensd- u. Freltags. 2030 BREESTR. 36 - Fernruf 22594 Ford '32 gesloten, in prima staat aangeboden. VREEKEN SCHUDEL Leiden - Tel. 20306 2068 Eenv. huis. Jame, vrijz., z. k m. ontw. besch. Heer, 4045 j. Liefst arts of tandarts. Bij voorkeur Leiden of omgeving. Geen huw.-bur. Uitv. br. Bur. v. d. Blad onder No. 2049. van het van NIEUWE LEERLINGEN op Maandag 1 en Dinsdag 2 Sept. as. telkens des avonds van 7 tot 9 uur, in de Opleidingsschool voor ULO. aan de Langebrug no. 62. Inschrijfgeld f. 1.Bij de inschrijving te voldoen. Schoolgel den f. 20.— per cursusjaar. 1871 Tevens aanmelden voor de cursus ter opleiding van het MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS, MACHINESCHKIJVEN, STENOGRAFIE (syst. Groote) en STENOTYPIE. HET BESTUUR. vraagt voor zeer spoedige in diensttreding een alleszins be kwaam moet volkomen op de hoogte zijn met alle voorkomende werkzaamheden. Uitv. soil, met opgaaf referenties, leeftijd, godsdienst, verl. sal. enz. onder No. 1231a. Wilt U iets verkoopen? Stelt U zich dan in verbinding met „Het Ned. Juweliersbedrijf", Den Haag, Barentszstr. 64, tel. 394670. Dan kunt U verzekerd zijn, de volle waarde te ontvan gen. Reiskosten worden ver goed. (Verzoeke tevoren be richt van komst). Ook aan huis te ontbieden. 2048 is onze Zaak ALLEEN 's middags GEOPEND van 25 uur. 2027 De zomerpassagiersdienst LEIDENAMSTERDAM V.V. met het s.s. „Prinses .Tuliana" wordt met ingang van 8 September 1941 beëindigd. 2051 De Ondernemers, Firma N. L. BROUWER en G. E. RIETKERK. Haven 38, Leiden. - Telef. 21102. Kantoor vraagt voor directe indiensttreding ln het bezit van diploma Mulo en typen. Brieven met uitvoerige inlich tingen onder No. 2066, Bureau van dit Blad. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiin Wóórin U ook adverteert, wélk ander reclame-middel U ook gebruikt, U kunl er slechts menschen mee berei ken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeei zullen lezen. Vandaar dat dagbladreclame onweersorekellik de basis ls van Iedere grondig gevoerde reclame-campagne. lllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINHIINIl"1 t4—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8