BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 1 September 1941 De afspraak in de Parklaan Vele gas- en aansluitingen electricifeits- afgesneden Vijftien vliegtuigen boven ons land vernietigd Nederland en de opbouw van Europa Het aanzien van den Nederlandschen postzegel AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON In de maand Augustus is over ons geheele land een intensieve controle gehouden ten aanzien van de naleving der rantsoenee- ringdbepalingen voor gas en electriciteit. Het blijkt, dat het publiek langzamer hand den ernst van den toestand gaat be seffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door de rantsoe neering gestelde grenzen. Dit is ook wel bijzonder gewenscht, want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrijding. Voor een te hoog elektriciteitsverbruik zijn in de afgeloopen weken niet min der dan 7244 boeten opgelegd. In 435 ge vallen moesten de bedrijven tot afslui ting overgaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst van toe komstige afsluiting, tenzij de overtre ders hun stroomverbruik met zeer bij zondere motieven kunnen rechtvaar digen. Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige ge gevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast. dat het aantal overschrijdingen van het gasrantsoen nog grooter is dan van het electriciteitsrantsoen De boeten en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. BIJ ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag trachtte slechts een paar Britsche vliegtui gen boven ons land te komen, doch ont moetten een dergelijken krachtigen af weer, dat de pogingen totaal mislukten. Waarschijnlijk hebben de slechte ervarin gen. welke aanvallende vliegers Donder dag hier (en ook elders) opdeden, een zeer deprimeerenden invloed op de aanvallen gehad. Er kan thans namelijk ter toelich ting worden medegedeeld, dat toen van de 31 vijandelijke vliegtuigen, welke het Duit- sche weermachtsbericht als in het westen neergeschoten vermeldde, niet minder dan vijftien boven Nederlandsch gebied vernie tigd werden, te zamen meer dan vijftig procent van de aanvallers. l UITEENZETTING VAN GEZANT WERNER DAITZ. In de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft de gezant Werner Daitz uit Berlijn, president van den „Führerrat der Gesellschaft für Europai- sche Wirtschaftsplanung und Grossraum- wirtschaft", Zaterdag een interessante voordracht gehouden over „Nederland en de opbouw van het nieuwe Europa". Onder de vele belangstellenden bevond zich een groot aantal autoriteiten. Senator dr. Böhmcker sprak een kort welkomstwoord, waarna gezant Daitz zijn voordracht aan ving. Gezant Daitz betoogde, dat de politieke en economische nieuwe ordening der Euro- peesche volkerengemeenschap en haar natuurlijke levensruimte van Gibraltar tot den Oeral en van de Noordkaap tot aan de Noord-Afrikaansche kust geen gebeur tenis voor Europa alleen is. In de andere groote levensruimten over de geheele we reld naderen gelijke gebeurtenissen reeds haar voltooiing of worstelen nog in het eerste begin. De Nederlanders behoeven bij een nieu we ordening van Europa niet te vreezen, dat zij 'slechter af zullen zijn dan in den zoogenaamden bloeitijd van het liberalis me. Integendeel! Juist de Europeesche groot-ruimte-economie, die het economi sche zelfbeschikkingsrecht van de Euro peesche volkerengemeenschap vernieuwt en tot uitdrukking brengt dat zelfde beschikkingsrecht, dat Noora-Amerika, Z. Amerika, Oost-Azië en Indlë voor zich op- eischen zal Nederland een nieuwen bloeitijd brengen. Engeland heeft niet al leen Nederland in ruil van zijn twijfelach tige bescherming van zijn beste koloniën beroofd, maar ook van het grootste deel van zijn natuurlijken tusschenhandel met het vasteland. Dat bij een nieuwen bouw van de Ne derlandsche economie-structuur verande ring het noodzakelijke gevolg moet zijn, is begrijpelijk. Want op een of andere manier kan men de 73 procent Nederlanders, die over een zeer gering inkomen beschikken en van den legendarischen rijkmakenden overzeeschen handel weinig geprofiteerd hebben, niet helpen. Staatssecretaris Bak ker, die kort geleden een opmerkelijke voordracht gehouden heeft, wees reeds op deze noodzakelijke structuurverandering in de Nederlandsche economie. Ook voor de bedrijfseconomie en de industrie zullen zekere structuurveranderingen noodzake lijk worden om den doorsnee-levensstan daard der arbeiders te kunnen verhoogen. De zeer belangrijke Duitsche opdrachten voor Nederland zijn reeds de eerste ken- teekenen van een practische wederzijdsche hulpverleening der continentale arbeids gemeenschap en volkseconomie. Het be vorderen van overzeeschen handel en ver keer kan natuurlijk eerst na den vrede met succes geschieden. Hier zal de Euro peesche grootruimte-economie vanzelfspre kend aan de medewerkende volkeren op de eerste plaats opdrachten geven, zoodat ook deze sector van de Nederlandsche economie een grooteren bloeitijd te gemoet gaat. Dat het nu gebruikelijke Euroupee- sche handelssysteem reeds goed function- neert, wordt bewezen door het feit, dat de Duitsche handel op dit oogenbllk op hetzelfde peil staat als in het jaar 1938, dus vóór het uitbreken van den oorlog. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat de buitenlandsche handel van andere volkeren, niet eveneens minstens op de zelfde hoogte van het vooroorlogsche tijd perk kan komen. Waarschijnlijk zal deze daar zelfs hoog boven uitkomen. Spr. besloot met er op te wijzen, dat de nieuwe kameraadschappelijke samenwer king, die de volkache souverelniteit volko men respecteert-, natuurlijk een economi sche en politiek structuur noodig heeft, die tegenovergesteld is aan de Europeesche structuur onder de Engelsche heerschap pij in de laatste 25 jaren. De Europeesche revolutie, door Duitsch- land en Italië geleid, omdat deze landen het eerst ondervonden hebben, dat nood bidden leert, zoo eindigde de heer Daitz, zal het oude spreekwoord weer van kracht maken, dat vrede voedt en onrust ver teert. Burgemeester Voute bracht vervolgens dank aan gezant Daitz voor zijn belang wekkende rede. Hij wees er op, dat na den oorlog hier een overvloed van werk te wachten is, waarvoor wij ons nu reeds ge reed moeten houden. Het stadsbestuur is bereid, de overheid kan echter niet alleen het werk verrichten. De algemeene hulp is daarbij noodig. Gezamenlijk moet men dus arbeiden, opdat Amsterdams toekomst niet donker zal zijn. HERZIENING TE VERWACHTEN, ALDUS Dr. Ir. M. H. DAMME. In het Parkhotel te Amsterdam is de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden .van den Nederlandschen Bond van vereeni- gingen van postzegelverzamelaars. De ver gadering, welke o.m. werd bijgewoond door den directeur-generaal der P.T.T., dr. Ir. M. H. Damme, en den vertegenwoordiger van den Duitschen Rijksbond voor philatelisten, den heer Erich Schlaikjer, was zeer druk bezocht. De voorzitter, dr. Valkema Blouw, ge waagde met vreugde van het contact, dat de P.T.T. met den bond heeft gezocht in verband met de uitgifte van nieuwe post zegels en de maatregelen ter bestrijding van postzegelvervalschlngen. De Costerus-medaille 1941 werd niet uit gereikt bij gebrek aan een geschikten can- didaat. De Waller-medaille werd toegekend aan mej. P. J. F. M. van Dieren, conserva trice van het Ned. Postmuseum te Den Haag. die hiermede haar groote verdien sten beloond ziet, welke zij zich heeft ver worven door het overbrengen van de eerste emissies van Nederland. Aan het ginde van de vergadering hield dr. ir. M. H. Damme een toespraak, waar in hij mededeelde, dat het aanzien van den Nederlandschen postzegel zal worden her zien en beloofde, steeds zijn zorg er aan te zullen wijden, dat de phllatelistische wereld zal worden bevredigd. Bij de bestuursverkiezing (in verband met de fusie, welke tot aansluiting van vele ver- eenigingen heeft geleid, trad het bestuur in zijn geheel af) werd tot voorzitter geko zen dr. H. C. Valkema Blouw, tot secretaris de heer W. G. de Bas en tot penningmees ter de heer J. G. J. Ponning. Als commis sarissen werden benoemd de heeren J. A, Cramerus en P. S. van 't Haaff, inspec teur-generaal voor de scheepvaart. OVERHEIDS- EN SEMI-OVERHEIDS PERSONEEL. Wijziging in de Plaatsingsverordening. De Staatscourant bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken, waarbij in de „Plaatsingsverordening over- heids- en semi-overheidspersoneel 1940" eenige wijzigingen en aanvullingen zijn aangebracht. Het voornaamste daarvan betreft: 1. Uitbreiding van het aantal categorieën van personen, waaruit vacatures bij den overheidsdienst moeten worden vervuld, en wel met leden der N.SB. en van Nationaal Front, die als zoodanig op 15 Mei 1940 reeds bekend waren. 2. Bevoegdheid van den secretaris-gene raal van het departement van Binnenland sche Zaken om de benoeming of lndienst- stelling van personeel nietig te verklaren in gevallen, dat zulks is geschied in strijd met de bepalingen der Plaatsingsverorde ning, 3. Wijziging van de in die verordening vervatte regeling nopens het toekennen van verhuiskosten aan hen, die op grond van de bepalingen der verordening in een functie zijn geplaatst buiten hun tegen woordige woonplaats. POSTWISSEL VERRUK MET HET GENERA AL-GOUVERNEMENT GEOPEND. Het postwisselverkeer tussclien Nederland en het ger.eraal-gouvernement (voormalig Poolsch gebied) is met ingang van heden in beide richtingen geopend. De in acht te nemen maximum bedragen zijn voor van Nederland uit te zenden wissels R.M. 800 en omgekeerd f.500 Toegelaten zijn gewone en expresse post wissels. FOKVEEDAG VOOR ZUID-HOLLAND. Op 24 September a.s. organiseert de Pro vinciale Bond van Rundveefokvereenlgingen in Zuid-Holland in samenwerking met de Stamboeken voor varkens, schapen en gei ten, een centralen Fokveedag voor Zuid- Holland, op een terrein gelegen in de on middellijke nabijheid van het station Ba- rendrecht der Ned. Spoorwegen. Sinds enkele jaren ontbrak den Zuid- Hollandschen Bond de mogelijkheid om een fokveedag te houden, zoodat thans met spanning wordt tegemoetgezien naar het geen de fokkers gedurende dien tijd heb ben gepresteerd. Het programma, hetwelk aan hooge eischen voldoet, telt, behalve de kampioen schappen, niet minder dan 14 klassen. Be halve een belangrijk bedrag aan geldprijzen, zijn voor de voornaamste groepsklassen twee zilveren wisselbekers beschikbaar. Naar gebleken is, zijn nagenoeg alle klas sen goed bezet, zoodat de fokkers, niette genstaande de minder gunstige vooruit zichten op het gebied van de rundveefokke rij, den bezoeker toch willen toonen, wat Zuid-Holland op dat gebied vermag. De klasse stierkalveren is naar leeftijd onderverdeeld in een viertal groepen. Mede in verband met het feit, dat de veehouders noodgedwongen minder vee zul len moeten aanhouden, zal er naar worden gestreefd de kwaliteit van hetgeen over blijft. zoo hoog mogelijk op te voeren. Dien tengevolge zal ook meer aandacht worden geschonken aan het mannelijk fokmate- riaal, waardoor deze klasse stierkalveren zeer zeker de aandacht zal trekken van den belangstellenden bezoeker. Naar men ons verzekerde, is ook de deel neming van de klelnvee-stamboeken bevre digend, zoodat deze fokveedag de belang stelling verdient van een ieder, die op eenigerlei wijze bij de rundveefokkerij is betrokken. ONTSPANNING VOOR OORLOGS GEWONDEN. Boottocht over Kager- en Brasemeermeer. Op initiatief van mevrouw Hiddink, be kend als de Haagsche soldaten-moeder, hebben de Nederlandsche oorlogsgewonden, die nog in verschillende inrichtingen in Den Haag en omgeving worden verpleegd, Zaterdag een ontspanningsdag gehad, die zonder twijfel nog lang in hun herinne ring zal voortleven. Om tien uur voeren zij met het stoom jacht „Pauline" af van den Trekweg naar de Kager- en Brasemermeeren. Dank zij verschillende milde gevers was er voldoen de proviand aan boord. Dit en een amateur „bandje" droegen er toe bij om een zorgen- en distributievrije stemming te brengen. Op de Kaag werd aangelegd bij de socl- teit van de zeilvereeniging van dien naam, waar het bestuur de .jongens" verver- schingen deed aanbieden. Bij terugkeer in den Haag was er nog een gemeenschap pelijk dinertje in het restaurant .Den Hout", mogelijk gemaakt door de giften van eenige Haagsche industrieelen. De sergeant van het luchtwapen Roos, bracht daar, onder aanbieding van een fraai bloemstuk, de soldaten-moeder dank voor den prettigen dag en voor alles wat zij steeds voor hem en zijn wapenbroeders had gedaan. Ook mevrouw Hiddink voerde nog het woord om nogmaals te verzekeren, dat zij voor haar „jongens" steeds op de bres zou blijven staan. MIDDELBARE LANDBOUWHOOGESCHOOL De tweede in den lande zal te Dordrecht worden gevestigd. Naar wij vernemen, aldus De Tijd, is bin nenkort de officieele stichting te verwach ten van een middelbare landbouwschool te Dordrecht. Hiermede zal aan een lang ge- koesterden wensch van de landbouwdes kundigen worden voldaan. Immers de er varingen die men met dit instituut te Gro ningen heeft opgedaan waren van derge lijken aard, dat men spoedig uitzag naar een tweede school die meer in het Westen van het land zou komen. De keuze is thans gevallen op Dordrecht, welke stad gunstig centraal gelegen is voor de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland. Het nieuwe instituut te Dordrecht zal worden ondergebracht in de Rijksland- bouwwinterschool, welker directeur ir. J. A. van Riel, ook met de directie over de nieuwe school zal worden belast. HEDEN. Hoogl. Kerk: Orgelconcert Feike Asma, 7% U, nam. Koudekerk a.d. Rijn: Concert in de Ned. Herv. Kerk; Jan Prins en Hennie Schouten. Dinsdag. In den vergulden Turk: Aandeelhoudersverg. N.V. Ned. Fabriek v. verduurzaamde levensmid delen v.h. W. Hoogenstraaten en Co., 3 uur nm. Jeruel «1ste Groenesteeg 16): Nam. 7.30 uur Bijbelprediking. Remonstr. Kerk: Concert Fred, de Nie, Joh. Zweers, E. Hakkert en „Echo der Duinen". 7% uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling Ars Aemula Naturae, 1017 uur (tot 1 September). BIOSCOPEN. T 18 jaar; 14 jaar: f alle leeftijden. Luxor-theater: „Huzarenkoorts" t Dagelijks nam en 8 uur Zondag 27 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Het geld ligt op straat" Dagelijks 8.18 uur nam.; '8 Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 a Woensdag en Zaterdag ma- tlnée 230 uut Trianon-thcater„Vijanden" t Dagel ij les 2 en rf uur 's Zondags van 2—630 uur doori voorstelling Casino-theater: „Je moet maar boffen" Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaïerdag ook 2H uur Zondag? te 2 en 8 uur nam Rex-theater: ,.Ik trouw met m'n eigen vrouw" 9 Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 26% uur doorl voorstelling Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)Nam. 8 uur, „De vrouw zonder verleden", Zondags gesloten De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Aug. 20 uur tot Zaterdag 6 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesem Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zfil" 's Middags 12 uur: 17 gr. Celslus. JOODSCH GRONDBEZIT. Het rijkscommissariaat maakt bekend* De verzoekschriften tot goedkeuring overeenkomstig de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied no. 154/1941 over het Jood- sche grondbezit (par. 1013) moeten wor den ingediend bij den rijkscommissaris (commissaris-generaal voor financiën en economie (afdeeling ..Wohnungs- und Sied- lungswesen". Den Haag, Juliana van Stol berglaan 45. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den .secretaris generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming: is dr. J. H Kernkamp, wetenschappelijk assistent le klasse bij de nationale biblio theek, te rekenen van 1 Januari 1941 be vorderd tot conservator bij deze instelling. Gironummer van de W. H.N. 55 53. De Bank van de W.H.N. Is Kas- ver een i ging N. V, Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 oi 877. Ge brengt geluk ln veler leven. PRETTIGE WEKEN LN DE KINDER TEHUIZEN VAN DE N.S.V. Behalve dat de N.S.V. in ons land op uit gebreide schaal kinderen ter verzorging in gezinnen onderbrengt, houdt zij zich ook bezig met het uitzenden van tal van kinde ren naar de voortreffelijke kindertehuizen der N.S.V. Niet alleen tijdens de vacantie, doch het geheele jaar door kunnen de kin deren daar 5 of 6 weken op bijzondere pret tige wijze doorbrengen. Vrijdag zijn in het jeugdtehuis der N.S'.V. te Bad Salzuflen 60 meisjes aangekomen uit Nijmegen, Gronin gen, 's Hertogenbosch en Utrecht en in het jeugdrehuis Heiden Oldendorf 50 jongens uit Amsterdam. In een omgeving met een be koorlijk landschap staan den kinde ren zes weken van voortreffelijke verzorging en van een prettig kameraadschappelijk samenzijn te wachten. In ruil voor de gastvrije ontvangst van deze Kinderen uit Nederland in de tehuizen van het Duitsche rijk, waren in het onder Duitsche leiding staande jeugdtehuis der N.S.V. „Morgenrood" te Oisterwijk 80 meisjes uit de gouwen Dusseldorf en Westfalen-Zuld gedurende vijf weken uitgenoodigd. De artsen hadden dezen Duitschen kinderen een verblijf ln een tehuis met zeeklimaat voorgeschreven. CRIMINEELE ROMAN door JAN DOMANS. (23 Er moest nu echter snel gehandeld wor den. De bende, die zich in dezen kelder, volkomen veilig gewaand had, was over haast gevlucht, toen ze bemerkte dat de politie haar op de hielen zat en kon dus nog niet ver weg zijn. De achtervolgers gingen de trap op en trachtten het kel derluik op te lichten. Dit gelukte hun echter niet, hoe ze zich ook inspanden. Het luik was geblokkeerd. Roepen en lawaai maken hielp evenmin; van boven kwam geen teeken vai leven. Er zat dus niets anders op, dan dat eenigen denzelfden weg teruggingen, om het huis waartoe deze kelder behoorde, op de gewone manier van de straat af, binnen te komen, terwijl de anderen hier zouden wachten, tot het luik door hun collega's geopend werd, om zoo den boeven den te rugtocht af te snijden. Twee man bleven achter, erwijl Ferd met de twee overigen terugkeerde. Twee huizen van den „Sultan van Tur kije" verwijderd was weer een kroeg en men berekende, dat de kelder zich hieronder moest bevinden. De kastelein werd gedwon gen hun den toegang te wijzen, die ver borgen was onder eenige inderhaast opge stapelde kisten. De rechercheurs, die in den kelder de wacht hielden, kwamen te voorschijn en nu werd de eigenaar van de kroeg aan een scherp verhoor onderworpen. Eerst deed hij erg verwonderd en hield zich van den domme, maar de rechercheurs verstonden geen gekheid, de zaak was te ernstig en de tijd drong, daar de achter volgden met elke minuut een grooteren voorsprong kregen. De man gaf op de dreigementen der be ambten zijn ontwijkende tactiek op en gaf norsch ten antwoord, dat Zwarte Karei en nog eenige „jongens" door de achter deur gevlucht waren. Hadden ze ook iemand bij zich, die er niet bij hoorde? vroeg Ferd. Wat bedoelt meneer? Je weet drommels goed wat ik be doel! Vooruit, zeg op, hadden ze een ge vangene bij zich? Ja, nu meneer het zegt.... Op dit oogenbllk kwam één der recher cheurs, die onderwyi het huis doorzochten, van boven met de mededeellng, dat op één der kamers een persoon op bed lag vastge bonden. Ferd snelde naar boven en vond Paul met een prop in den mond en gebon den aan handen en voeten. Hij zag er vreeseiyk uit. Zijn kleeren wa ren verscheurd en vuil en zyn gezicht zat vol schrammen en wonden. Toen hy bevrijd was, was zyn eerste woord een excuus voor zyn ondoordacht heid, maar Ferd onderbrak hem. Ja, ja. daar praten we nog wel eens over. Je hebt ons den boel mooi in het honderd gestuurd. Gelukkig dat er niets ergers met je gebeurd is. Ze hadden je ook eenvoudig kunnen vermoorden. Zeg maar gauw of je misschien weet, waar we ze kunnen vinden? Paul had iets opgevangen van „De Gele Ballon", maar het rechte wist hy er niet van, daar hy nog half verdoofd was, toen hy door al die kelders heengesleurd werd. De inspecteur floot zachtjes! Ai, als we dan maar niet te laat zyn! De „Gele Ballon" is een beruchte kroeg, waar we zelden succes hebben, maar enfin, we moeten nu alles op alles zetten. Het gezelschap ging met Paul naar buiten en stapte weer in de auto's, want de „Gele Ballon" was een paar straten verder. Ferd verhaalde aan Blonde Marie, wat er gebeurd was. Er is nog één mogelijkheid, dat u Zwarten Karei te pakken krügt, zei ze, als hij niet in die kroeg is, maar dat durf ik nu nog niet te zeggen. De inval in de „Gele Ballon" leverde ten minste dit resultaat op, dat Manke Nells gearresteerd kon worden, benevens een valschemunter, die met deze zaak niets had uit te staan, maar door de politie reeds lang gezocht werd. Onze avond is tenminste al gedeelte lijk goed, knikte de inspecteur tevreden. Al leen deze arrestatie was ai een razzia waard Maar voor mij niet, zuchtte Ferd. Ik voor mij zal niet rusten voor Zwarte Karei geknipt is. wy ook niet, liet de inspecteur er ter stond op volgen. Ik wilde maar zeggen, dat onze moeite met deze vangst alleen al goed beloond is. Het zou een prachtsucces zyn, als we beide vliegen in één klap sloegen. Blonde Marie moest nu weer uitkomst geven. Tot aller verbazing zei ze: U kunt hem nu alleen nog vinden, als bewoner van kamer 25 in het Amstelhotel en als hy daar niet is, kunt U het zoeken voorloopig wel opgeven! Maa; dat dient met beleid te worden aangepaktwant Ir. „Boomsma" is een deftig lieer en eên zeer geëerde gast in dat hotel. Ir. Boomsma alias Leenveldt bleek niet op zyn kamer te zyn en hoewel Ferd en de inspecteur een groot deel van den nacht wachtten, hun geduld werd niet beloond, zoodat ze eindeiyk maar besloten den vol genden morgen verder te zien. Ferd begaf zich naar zyn hotel, waar hy Paul een geducht standje gaf, voor hy zyn welverdiende rust ging genieten. IX. Na den mislukten inval van den vorigen avond, waarby Ferd en Paul zich hadden ontpopt als vermomde apachen, zou het voor hen levensgevaariyk zyn, zich opnieuw in die buurten te vertoonen. De solidariteit in de kringen dezer pa ria's is zeer groot en aan ongewenschte vreemdelingen heeft men er gruwelük het land. Meer dan één nieuwsgierige, die het ongeluk had te veel te weten is er spoorloos verdwenen. Bovendien had het geen doel, daar nog langer rond te zwerven, want Zwarte Karei vertoonde er zich den eersten tijd zeker niet weer. Ditmaal was hem het vuur wel erg na aan de schenen gelegd. Er werd dus krijgs raad gehouden op de kamer van den in specteur, die een pluimpje had gekregen van zijn chef en dus in de beste stemming was, temeer omdat hy dezen dag vrijaf had, om uit te rusten van de vermoeienis sen van den afgeloopen nacht. Het was een intelligente jongeman, vol ondernemingsgeest en moed, die ongetwy- feld wel carrière zou maken. De drie jongelui hernieuwden de kennis making. welke den vorigen avond wat on formeel had plaats gehad en waren weldra bij een borrel en een sigaar in een vriend- schappelyk gesprek gewikkeld. Paul was zeer terneergeslagen. Hy be treurde zyn fout, waardoor hy met zyn driftlgen kop weer alles in de war gestuurd had. Het verwyt van Ferd drukte hem zwaar onk nadat deze hem de hand had gedrukt en gezegd, dat alles vergeven en vergeten was. Paul zelf kon niet zoo spoedig vergeven en vergeten nog veel minder. Hy had nu eenmaal een veel gecompliceerder natuur dan Ferg. Daarby had alles, wat hy den laatsten tUd ondervonden had, zyn vroe gere luchthartige levensopvatting totaal veranderd. Hij begon te ïyden aan een ze ker minderwaardigheidsgevoel en het ge beurde van gisteravond werkte nu niet be paald mee om hem daarvan te genezen. Ferd merkte heel goed, wat er ln zyn vriend omging, maar hy liet hem eerst een tydje aan zyn gedachten over. Het kon geen kwaad, meende hy, wan neer Paul zyn fout goed inzag en betreur de. Dat zou hem by een volgende gelegen heid voorzichtiger maken en een goede les voor hem zyn, om zyn spontaneïteit voortaan wat meer onder zelfcontrole te brengen. Toch kon hy Paul's neerslachtig heid niet lang aanzien en betrok hy hem van lieverlee in het gesprek. Ferd vond, dat hun nieuwe vriend, in specteur Molenaar, geheel met het verdere onderzoek belast diende te worden. Hij was nu volkomen op de hoogte en had am bitie en inzicht genoeg. Inspecteur Molenaar zou het zelf dol graag willen, bekende hy; het zou prachtig zijn, als hy zyn chef den beruchten bende leider zou kunnen voorgeleiden. Maar.... hij was nog zoo jong, pas inspecteur, en miste ervaring. 'Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6