LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 1 September 194f KERK- EN SCHOOLNIEUWS %l VIS5CHERIJ-BERICHIEN Blikseminslag te Laren Treinbotsing te Delft Buitenland Parade in Viipuri Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Italiaansch W eermachtsbericht Jeugd van 14 landen ontmoet elkander SPORT KlIN/T IN IIITCRE BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Plaatst Uw advertenties VRAGENRUBRIEK Uit de Omstreken BEURSO VERZICHT m&t- MARKT Villa een prooi der vlammen. KOSTBARE SCHILDERIJENVER ZAMELING GERED. Tijdens een kort doch hevig onweder, dat Zaterdagmorgen te ongeveer half IwaaM boven de gemeente Laren (Gooi) voedde, sloeg de bliksem in het dak van de villa Rozenlaantje 12, bewoond door den heer ir. V. W. van Gogh. De heer Van Gogh was zelf niet thuis doch een juffrouw, de dienstbode en de buren, droegen uit voorzorg, nadat de brandweer gewaarscnuwa was, den schre ien inboedel uit de brandende villa. De heer Van Gogh uie een neef is van den bekenden kunstschilder Vincent van Gogh, was in het bezit van een kostbare coltectie van nagelaten werk van den be roemden kunstschilder. Deze collectie, als ook den inboedel heeft men in allerijl kun nen redden. Inmiddels greep het vuur, onaanks de krachtige bestrijding van den Larenschen biandweer, snel om zich heen, zoodat de geheele kapitale villa een prooi der vlam men werd. MACHINIST REED DOOR ONVEILIG SEIN Gistermiddag heeft bij het station Delft een treinbotsing plaats gehad tusschen een electrischen rangeertrein, komende uit de richting Rotterdam en een zg. rijwielen- trein, bestaande uit een locomotief en een aantal goederenwagens, komende uit Den Haag. Het voorste gedeelte van den eersten wagen van den rangeertrein werd geheel ingedeukt, doch de bestuurder, die tijdig van zijn wagen was gesprongen had geen letsel bekomen. In den vooravond was de lijn weer vrij gemaakt, zoodat nog in den loop van den avond de normale dienst tusschen Amster dam en Dordrecht kon worden hervat. De oorzaak van de botsing schijnt te zijn, dat de machinist van den uit Den Haag komenden goederentrein door onveilig sig naal ls gereden. Een nader onderzoek wordt door de politie Ingesteld. ONGELUKKIGE VAL. Bij de sportbeoefening door de leden van den jongeren boerenstand te Lierop, heeft zich Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk voorgedaan. De 20-jarige landbouwerszoon H. P. van V. kwam bij een sprong over een hindernis, die gevormd werd door eenige clubgenooten, zoo ongelukkig te vallen, dat hij een ernstige fractuur in de nekwervels opliep. Gisteren is de jongeman ln het St. Antoniusgasthuis te Helmond, waarheen hij was overgebracht, overleden. In Viipuri is gisteren een militaire pa rade gehouden, waaraan ook is deelgeno men door vertegenwoordigers der Duitsche weermacht, die als gasten waren versche- jnen. De parade werd ingeleid door een in spectie van de Finsche troepen, die had den gestreden bij de herovering van de stad. Deze inspectie werd uitgevoerd door generaal Oesch. Vervolgens richtte de ge neraal zich in een oproep tot de soldaten. Hij zeide hun dank voor him moedig op treden en verklaarde o.m., dat met de verovering van Viipuri de opgedrongen vrede van Moskou opgehouden heeft te bestaan. Nadat het gebulder van een in de haven afgevuurd saluut van negen kanonschoten was verklonken, werd op den toren van den St. Olaf op het kasteel van Viipuri dezelfde Finsche oorlogsvlag onder de to nen van den Bjoerneborger marsch gehe- schen, die op 15 Maart 1940, den dag van den opgedrongen vrede van Moskou, was neergehaald. De generaal richtte vervol gens hartelijke woorden tot de aanwezige Duitsche gasten. Bij de parade werd een telegram van veldmaarschalk Mannerheim voorgelezen, waarin hij dank zegt en waardeering uit spreekt voor de bekwaam geleide operaties en de groote prestaties der soldaten. (D.N.B.) ARGENTINIË EN HET COMMUNISME. De Argentijnsche minister van binnen- landsche zaken, dr. Culciati, heeft voor de persvertegenwoordigers een verklaring af gelegd over de bestrijding van het commu nisme. Hij zeide, in het communisme wel geen onmiddellijk, maar wel een mogelijk gevaar te zien. Als lid der regeering ziet hij zich genoopt de noodige maatregelen te nemen om tegen dit gevaar op te treden. (A.N.P.) DE POLITIEK VAN ZWEDEN. Op een bijeenkomst der vrijwillige ver dediging te Stockholm heeft de Zweed- sche minister van defensie, Skoeld, een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat zelfstandigheid voor Zweden on ontbeerlijk is. Zweden volgt twee wegen om deze vrijheid te handhaven. In de eerste plaats streeft het er naar, buiten den oor- te blijven door een politiek, die beoogt, dat het land met beide oorlogvoerende partijen op goeden voet staat. In de twee de plaats zal Zweden, wanneer er geen andere middelen meer zijn, zijn zelfstan digheid met de wapenen in de hand ver dedigen. zonder te vragen of dat iets zal helpen. (D.NB.) SAMENWERKING VAN ENGELAND MET DE SOVJETUNIE. Naar. Londen meldt, heeft een der be langrijkste voorstellen van den algemee- nen raad van den bond van vakvereni gingen bij het a s. vakvereenigingscongres betrekking op de instelling van een En- gelsch-Sovjetrussischen vakvereenigings- verbondsraad. Waneer het voorstel wordt goedgekeurd, en daaromtrent bestaat geen twijfel, dan zal het congres terstond in contact, treden met de betrokken sovjet organisatie. De voorgestelde raad zou dan om beurten in de sovjetunie en in Enge land bijeenkomen. (A.N.P.) Het opperbevel der Duitsche weermacht weermacht deelt mede: Afdeelingen van het Duitsche leger heb ben sedert 26 Augustus op den Dnjepr ten Noorden van Kief 27 sovjetmonitors en kanonneerbooten vernietigd. Bij de zuive ring van Estland is de havenplaats Hapsal aan de Westkust genomen. Bij de gevech ten om Reval, die op 28 Aug. eindigden, zijn 11.432 man gevangen genomen en 293 stukken geschut, 91 pantserwagens. 2 pant ser trein en en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. In de Fin sche Golf hebben Duitsche vlootstrijdkrach- ten opnieuw mijnen gelegd, In het gebied onzer mijnversperringen zijn meer dan 60 in brand staande vijandelijke schepen ge zien. Op den AtlantLschen Oceaan heeft een duikboot in hardnekkige herhaalde aanval len vier vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 14.000 ton. die deel uitmaakten van een krachtig verde digd convooi, tot zinken gebracht. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen hebben ln den afgeloopen nacht de invoer haven Huil gebombardeerd. Zware verwoes tingen werden aangericht in de docks, de ravitailleerihgsbedrijven en de pakhuizen. terwijl verscheidene groote branden ont stonden. Andere gevechtsvliegtuigen heb ben havenwerken aan de Oostkust van En geland en vliegvelden in het. graafschap Lincolshire gebombardeerd. Zij schoten 2 bommenwerpers neer. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen gisteravond geslaagde aanvallen gedaan cp militaire installaties van de Britsche vlootbases Alexandrië en Port Said. In den afgeloopen nacht verschenen Brit sche vliegtuigen boven West-Duitsohland In woonwijken, onder meer te Keulen, werd door bommen schade aan gebouwen aange richt. Aanvalspogingen van enkele vijan delijke vliegtuigen in Noord- en Noordoost- Duitschland hebben geen resultaat gehad. Door nachtjagers en luchtafweergeschut zijn 7 Britsche bommenwerpers neerge schoten. DE TOESTAND IN IRAN. Minister-president van Iran, Foeroeghi, heeft gisteren in het parlement medege deeld. dat de onderhandelingen met Enge land en de sovjet-unie Zaterdag tot een zekere mate van opheldering hebben ge leid en dat de definitieve resultaten Maan dag of Dinsdag verwacht konden worden. Zij zullen dan onmiddellijk ter kennis van het parlement worden gebracht. Foeroeghi drong er voorts op aan, dat de parlementsleden er toe zouden mede werken, de ongerustheid te doen verdwij nen, die zich vooral van een deel der be volking van Teheran heeft meester ge maakt. Voor de voedselvoorziening der be volking is zorg gedragen. (D.N.B.) Het Itallaansche opperbevel deelt mede: Aan het front van Tobroek zijn nade ringspogingen van den vijand krachtig ge broken door onmiddellijk optreden van on ze detachementen, die den tegenstander verliezen toebrachten. Itallaansche bommenwerpers hebben bommen geworpen op troepenbarakken, haveninstallaties en verdedigingswerken der sterkte, waar talrijke branden werden ontstoken. Duitsche jagers schoten een Blenheim neer. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op eenige plaatsjes op Rhodos: eenige gewonden en schade van geen be- teekenis. In verschillende sectoren van het front van Gondar voortdurende bedrijvigheid onzer detachementen, die acties van den tegenstander hebben doen mislukken en die vijandelijke troepen hebben verrast en verspreid. Zij maakten vee en materiaal buit. BOODSCHAP VAN INOENU AAN HET TURKSCHE LEGER. Naar aanleiding van den negentienden verjaardag der Turksche overwinning in den bevrijdingsstrljd van Turkije, heeft president Inoenu een boodschap gericht aan het leger, waarin hij zegt: „onze le gers hebben vele roemrijke bladzijden in het boek der geschiedenis geschreven en de offers voor het vaderland vormen ook thans de essentieele waarborgen voor de toekomst van de Turksche natie. Wanneer het oprechte, door de regeering der repu bliek voor den vrede ontplooide streven mislukt en de Turksche legers zouden wor den opgeroepen hun phcht te vervullen, ben ik zeker van, dat zij zouden optre den waardig aan de heldendaden van het verleden." Maarschalk Tsjakmek, de chef van den generalen staf, heeft uit naam van de strijdkrachten op deze boodschap geant woord. Trotsch, zoo verklaarde hij, kon hij den chef van den staat mededeelen, dat de Turksche legers, dank zij hun activiteit en de activiteit van de regeering, uitgerust met de modernste wapens en in den vol- maaksten vorm opgeleid zijn. ZIJ zijn be reid om tot den laatsten druppel bloed ieder bevel na te komen, dat de regeering voor den vrede en ln het belang van de welvaart des lands zal geven. Zij hebben ook de noodige macht om hun plicht met succes ten uitvoer te leggen. (D.N.B.) VERKLARINGEN VAN DE BRINON. Bij een ontvangst van de Amerlkaansche journalisten heeft de Brlnon volgens de bladen verklaard, dat maarschalk Pétaln en de Fransche regeering vastbesloten zijn, bij de onderdrukking der communistische agitatie zoo ver te gaan als noodig ls. Op een desbetreffende vraag antwoordde de Brlnon, dat de Dultsch-Fransche betrek kingen normaal zijn. Besprekingen van al gemeen polltieken aard worden niet ge voerd. (D.N.B.) IN BRESLAU. Zaterdag wapperde een zee van vlag gen boven de oude stad Breslau, vlaggen van 14 naties, welker jeugd kwam aan treden, niet alleen voor den edelen wed ijver op het breede sportveld, maar ook om elkaar te ontmoeten in een nieuwe kame raadschap, waaruit eenmaal het nieuwe Europa zal opbloeien. Dit ls wel de meest kenmerkende en blijde Indruk van deze dagen nu daar de Europeesche jeugd vol komen ongedwongen en zonder eenige be ïnvloeding bijeenkomt en zich een gedach- tenwissellng ontspint, welke alle tegen stellingen overwint. Het plein voor het station was feestelijk versierd, langs de voornaamste straten hingen de nationale kleuren van de bij deze gelegenheid vertegenwoordigde lan den. De bevolking der stad ls doordrongen van de beteekenis, niet alleen van de zo- mersportspelen der Hitlerjugend, maar vooral ook van de landenwedstrijden der jeugd. Zij neemt levendig deel aan de drukte op straat en toont groote belang stelling voor de ontmoetingen ln het sta dion, Het meest zichtbaar ls deze deelne ming tot uiting gekomen ln de groote be tooging op het plein voor het kasteel, waar de Jeugd der Europeesche naties werd be groet. Van de galerij van het kasteel richt te rijksleider Baldur von Schirach een groet der Hitlerjugend tot de jeugd van Europa, Tegelijkertijd gaf hij uitdrukking aan de gemeenschappelijkheid der idealen, de eigen leiding der jeugd, de sociale recht vaardigheid en de totsgemeenschap van de jonge Europeesche generatie. Deze dagen van Breslau hebben ons van één ding volkomen doordrongen: ongeacht alle moeilijkheden, waar die ook nog mo gen bestaan, rukt het nieuwe Europa reeds op met zijn jeugd. Steeds weer ziet men ln de straten de bonte uniformen der ver schillende delegaties, vermengd met het overwegende bruin der Hitlerjugend. Hier in Breslau ziet men de knapen en meisjes uit Nederland in gesprek met Duitsche kameraden en meisjes met de vertegen woordigers van Finland, Italië, België, Spanje en alle overige hier vertegen woordigde naties. Deze gedachtenwisseling geeft nieuwe perspectieven en mogelijkhe den tot zelfcritiek Een der Nederlandsche deelnemers aan de wedstrijden gaf als volgt uitdrukking aan zijn gevoelens: „Wij. Hollanders, zijn hier in Breslau. omdat wij weliswaar niet de besten, maar ook niet de slechtsten zijn. Wij hebben hier de mogelijkheid onze eigen prestaties te controleeren en de deelnemers der ove rige naties zullen wel dezelfde gevoelens hebben als Ik." Met kloppend hart beleven deze jonge lingen de kleurige pracht der feestelijke sportstrijdperken, de krachtige demonstra ties der opmarschen en wedstrijden. Het gaat er niet om, bij deze wedstrijden tus schen landen records te maken ofschoon ook ln Breslau de topprestaties der ver schillende naties op de juiste wijze worden gewaardeerd, want men mag niet over het hoofd zien, dat niet voor alle landen de voorwaarden dezelfde zijn. In de beide hotels Monopol en Vler- jahreszeiten, waar de leiders der buiten- landsche delegaties wonen, heerscht groote drukte. De meeste leiders der delegaties waren in het begin van de week reeds aan gekomen. Onder hen bevond zich ook de vertegenwoordiger van Mussert, de leider van de Nederlandsche jeugdstorm, van Geelkerken, die bij de oude deelnemers en de sportspelen der Hitlerjugend een welbe kende figuur is. Van alle kanten wordt van Geelkerken blijde begroet. Zijn populariteit blijkt wel hieruit, dat hij kort voordat rijksleider Baldur von Schirach verscheen tijdens een groote betooging bij zijn aankomst sjpontaan herkend en door dui zenden stormachtig toegejuicht werd. Hetgeen in Breslau beleefd werd, zal voor de 700 buitenlandsche deelnemers, waarbij Nederland zich bevindt met 38 jongens en meisjes, een duidelijke richting aangeven voor de toekomstige houding en het te ver richten werk. Zeker, de groote betoogingen der Hitlerjugend zullen met haar Imposante aaneengeslotenheid en haar technische vol maaktheid nauwelijks mogelijk zijn in kleinere landen. Temeer echter zullen zij allen die deze betoogingen aanschouwd heb ben, aansporen en er toe brengen ln de Jeugd en door de jeugd tot groote prestaties te komen. De landenwedstrijden van Bres lau onderscheiden zich van de Olympiade ook doordat hier niet enkele topfiguren op den voorgrond staan, hoe groot hun pres taties ook mogen zijn, maar dat hier ln Breslau de vereenigde jeugd van Europa een verdiende belangstelling geniet. Hier ziet men den Nederlandschen jongen en het Nederlandsche meisje zooals zij in werkelijkheid zijn: jonge menschen, reeds vervuld van het bewustzijn van hun taak voor de Europeesche aaneensluiting omdat zij de kameraadschap onder de jeugd van Europa werkelijk beleefd hebben. Wat hier van de Nederlandsche jeugd gezegd wordt, geldt in gelijke mate ook voor de jeugd der andere Europeesche volkeren. In een bijeenkomst van de buitenland sche delegatieleiders met rijksleider Baldur von Schirach is de wensch tot uitdrukking gekomen ora behalve het sedert jaren reeds bestaande verband tusschen de Duitsche en Itallaansche jeugd een arbeidsgemeen-- schap der Europeesche jeugd ln den vorm b.v. van een Internationalen jeugdbond in het leven te roepen, waarin alle jeugdorga nisaties van Europa naar vrijen wil en wensch zouden medewerken. Zoo gaat uit Breslau een roep tot de Europeesche jeugd om zich aaneen te sluiten en gesloten naast elkander te staan. Breslau heeft getoond, dat de jongens en meisjes van alle aan wezige naties hun missie begrijpen en vast- sloten zijn haar te vervullen. (AHFJ, ATHLETIEK. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN A.A.V. '36. In de afgeloopen week verwerkte de AA.V. haar clubkampioenschappen. De eindstanden zijn: Vijfkamp heeren A-afdeeling: 1. P. C, van Muyen 2461 pnt.; 2. K. Eijkelenboom 2424 p.; 3. W. van Tuyl Jr. 2335 p. Vijfkamp heeren B-afdeeling: 1. P. de Pater 1870 pnt.; 2. J. Zaal 1842 p.3. J. Windhorst 1715 p. Juniores 15—17 jaar: 1. S. van Keeken 1957 pnt-.; 2. A. A. Leeuwenhoek 1741 p.; 3. John Lam 1722 p, Adsplranten 12—14 jaar: 1. F. de Vos 1031 p.; 2. C. van Wierlngen 963 p.; 3. F. Lam 832 p. VOETBAL. NOORD WIJK I—A.S.C. Als slot van de nederlaagwedstrijden van NoordwiJk speelt in de 1ste afd. hedenavond Noordwijk I tegen A.S.C. II. Noordwijk is opgesteld: doel: M. v. d. Wiel; achter: J. Sleeboom en M. Hazenoot; midden: G. v. d. Wiel; F. Hoek en J. de Heus; voor: B, v. K es ter en, A. Duindam, Th. Schmidt. A. J. Nuininga en J. Coenraads Nederveen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Vollenhove, ds, G. van Doorn te Rijsoord en Strevelshoek. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Bij het Nederlandsch Tooneel, directeur en artistiek leider Cor van der Lugt Mel- sert, zijn voor het komende seizoen nog geëngageerd mevrouw Caroline van Dom melen en de heer Willem de Vries, NIEUWE UITGAVE. Lied- en koorzang. Wij ontvingen de bij de firma G. Alsbach en Co. te Amsterdam uitgegeven koorwerkjes: Haec Dies (Feestzang) voor 3-stemmig mannenkoor a capella); Lentelicht voor vrouwenkoor met tekst van Tony de Ridder en pianobegeleiding van Atma Kenswil. Voorts het lied .Klein Nederland? Groot Nederland!" (muziek van Nancy van der Eist), alsmede „God onzer Vaad'ren" en „Gethsemané" door Gerrit Claeys. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 1 September. Tong f.6—5.30 per KG.: kleine schol le srt. f.150—120. 2de srt. f.74; pufschol le soort f.48; groote schar f.62; pufschar f.3231; kleine roode poon f.80 (alles per 50 KG). Pekelharing: Maatjesharing f.282272: steur haring f.262—232; makreel f.198 (per kantje). Besomming logger: Logger met pekelharing, eerste pekelharing na den oorlog, gedeeltelijke lading IJm. 225, f.2645. ONDERTROUWD. H Borsboom 23 jr. Jm. en J. Clere 20 Jr. jd. j. van der Mei) 24 jr. jm. en J. C. Klein 18 jr. jd. I. van Es 21 Jr. Jm. en M. C. van E1Jgen 19 jr. jd. OVERLEDEN. J. v. d. Reek havr. van C. J. v. d. Kaalj 73 Jr. ln hel het dagoiarl met verre weg de grootste public) teitswaarde ln en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige pritsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldt ook voor onze .Kleine Advertenties' J. A. te L. - Eindhoven. Best. Oirschot, Moergestel. Tilburg. Rijen. Breda. Terheijden, Zevenber gschenhockMoerdijk. Dordrecht. Rot terdam, Delft, Rijswijk, Voorburg. Voorschoten, Leiden (143 K.M.). J. v. W. te L. - U kunt niet meer over vroegere perioden aanvulling van loon vragen. Wend u tot de arbeidsinspectie. B. te V. - De dienstbetrekking kan beëin digd worden. J. G. te L. - U kunt over deze aangelegen heid schrijven aan het Departement van Sociale Zftken, NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: A. Vermey en A. J. Spek. Overleden: J. Wielemaker 31 j. Ph. C. Older- sen 87 j. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren- Dieuwertje Maria, D. van Th. Wijfje en P. Tli. M. van Velsen Willem. Z. van A. van Eijk en A. van Haringen Allda Wllhel- mlna. D. van A. van Lammeren en W. M. van Straalen Adrlana Anna D. van J. Zevenhoven en H. C. de Hey Adrlana Magdalena. D. van D. Esevêld en T. KapteUn Petrus Johan. Z. van A. ft. Keijzer en P. A. Hoogervorst Mar- garetha D. van D. Rietveld en M. Esveld. Overleden: Geertruida Dob be, 43 jr. echtgen. van J, J. Verhaar Petronella Maria van Swaaij. 2 weken Alida Hoogervorst. 78 Jr. Ondertrouwd: M. J. Berends 31 Jr. en M C. van derPyi 25 jr. AMSTERDAM, 1 Sept. 1941 Wie gedacht zou hebben, dat de koersen op de Amsterdamsche effectenbeurs heden aan den lageren kant zouden zijn als gevolg van de getroffen maatregelen Inzake de dividendbeperking ls bedrogen uitge komen. Na een Iets lagere opening er viel eerst een aanbod te verwerken kwa men verschillende llinke kooporders naar voren, die niet nalieten een invloed uit te oefenen op de onzekerheid, die vooreerst bestond. De vaste stemming kwam voorpamelijk ln den hoek der Industrleelen tot uiting. Aku's openden een vol punt beneden het slot van Vrijdag met lSSUiVt, maar wisten spoedig tot 158'/,% aan te trekken. Het te verwerken aanbod veroorzaakte voor Ber kels Patent een daling met 4% tot 109%. Het vorig slot werd evenwel tegen het einde der beurs weer bereikt. Zeer vast lagen aandeelen Philips ln de markt, die niet alleen bij opening al 2% hooger noteerden, maar mldbeurs ineens een sprong met 5 punten tot 282 maakten, hetgeen een koersverbetering van 10% be- teekende. Het slot kwam in dit fonds op het hoogste punt. Ook Unilever was met 167>/2 iets beter, maar dit fonds was over het algemeen niet bepaald vast te noemen. Voor Scheepvaartfondsen was de be langstelling minder groot, alhoewel ook hier koersverbeterlngen van 2 tot 4% te registreeren waren. Holland—Amerika lijn stegen tot 145%, JavaChinaJapan tot 161%, terwijl Scheepvaartunies tot 197% konden stijgen. Van Suikeraandeelen werden H.VA.'s bijna den geheelen middag op het slot van Vrijdag jl. verhandeld. Tegen het midden van de beurs werd de stemming vaster, zoodat het fonds zich tot 454% kon verheffen, hetgeen een verbete ring van 3% beteekende. De minder cou rante soorten waren eveneens aan den vas- teren kant Rubberfondsen lagen goed prijs houdend in de markt. Weliswaar werden Amsterdam Rubbers met 294% slechts een vol procent hooger verhandeld, maar de Incourante soorten waren gedeeltelijk niet onaanzienlijk hoo ger. In de Tabaksafdeellng was de handel van kalmen aard. De koersstijgingen gingen evenwel de 3% niet te boven, In aandeelen Olies ging nogal het een en ander om, hetgeen de koersen trouwens al bewijzen. De opening was met 284% goed prijshoudend. Tegen het slot evenwel kon een stijging tot 286% intreden. Op de obligatiemarkt was de stemming voor Nederlandsche staatsfondsen beslist vast. De 4% Nederland 1940 kon zich tot 101% verheffen. De gestaffelde leening steeg met 3/4% tot 85%. Ook Integralen konden ln koers op- loopen. De vaste stemming in deze afdee- Ilng was niet zoo zeer een gevolg van geste gen vraag, maar eerder te wijten aan het ontbreken van aanbod. Prolongatie 2 1/4%. (A.NJP.. BOSKOOP. 30 Aug. Coöp. ver. „De Bosk, vel ling". Rozen per bos: Rosa Mundl 40—65 ct.; Ellen Poulsen 28 ct.; Butterfly 2043 ct.; Briar- clif 41—67 ct.; Hadley 47—59 ct.; Sweet Heart 78—130 ct.; Rosalandla 26—4 9ct.; Pechtold 39 —48 ct.: Dorus Rykers 32—52 ct.; Edith Helen 3753 ct.; Orange-Triumph 36—58 ct.; Florex 4855 ct.; Golden Ophelia 23 ct.; Else Poulsen 4266 ct.; Vierlanden 36—55 ct.; Ingar Olsson 74 ct.; Oranje-Nassau 5064 ct.; -Queen Mary 63 ct.; Wendland 29—32 ct.; Wilh. Kordes.19— 33 ct.; Mevr. Van Straaten van Nes 42 ct. Di versen per bos: Clematis Durandl 15—29 ct.; idem Prins Hendrik 150 ct.; Idem Mevr. le Coultre 100180 ct.; idem Nelly Moser 50 ct.; Physalis Francettl 10 ct. Perziken 6—10 ct. per stuk. HONSELERSDIJK, 30 Aug. Groentenvei- ling Export: Tomaten 16—16; bonken 12; af- wykende 612; Alicante 60 ct. per kg.; Netme- loenen 2028 ct.; 2e 5—13 per stuk; Roodc Kool 4 ct. per kg. KATWIJK A. D. RIJN, 30Aug. - Eigenhei mers. groote f.5—5.25; uien f. 5.50—6; gele kool f.3 904; stamboonen f.10—14: bospeen f.4.90 5; bloemkool I f.11,60—12; idem H f5.50—9; kioten per bos 60—70 ct.; peen per kist f.1 f. 1.20. NOORDWIJKERHOUT. 30 Aug. 1941. Velling ,De Eendracht", 30 Auq 1941. Rroode kool f.4; breekpeen f.6, f.4 en f,3,50 per 100 KG.; stok- heerenboonen z. dr. f.2; Idem m. dr. f. 1.60: stoksnyboonen f. 1.40; snyboonen afw. f. 1.12; dubb. heerenb. z. dr. f. 1,40; Idem afw. f. 1.12; pronkboonen f. 1,00; alles per zak van 10 K.G. RIJNSBURG. 30 Aug. Groentenveiling - To maten f.13—16; waschpeen f.6; grove peen f- 3,50; uien f 6; kroten f. 3.50; rabarber f. 5; roode kool f 4; spruiten f.32 per 100 KG.; bos peen f. 7.50; peterselie f.2—2.40; selderie f 2.50 4; radys f. 1.602 per 100 bos; bloemkool I f.12; n f.9; III f7,20 per 100. RIJNSBURG 30 Aug - Ficales 40-50; Afri kanen 50; Gladiolen- Plcardië f.2; Helianthen klein f.1—120; groot f.2,50; Montbretia 70—90 ct.: Goudsbloemen 25: Asters f.0.80—1.10: Pom- pondahlia's f.1101.30: Chrysanthen 30—36; Oranje dahlia's f.2,50—3. Redactie-staf: B W MenJdiorst Buitenland en Tooneel: K Béen. Binnenland eD 8port; J Brouwer,, Stadsnieuws: Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3