De krant voor de Jeugd LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bïad Donderdag 28 Augustus 1941 CORRESPONDENTIE In de pierebak. Het gestolen paard Louw, de zwijgzame Barbier of professor Grapjes Oplossingen Uit de kinderkamer ANEKDOTEN Goede oplossingen RAADSELS Beste raadselnichtjes en -neefjes. Aan het aantal briefjes van deze keer merk ik, dat de meesten nog juist van de laatste vacantiedagen geprofiteerd hebben: óf uitge weest. óf nog eens extra fijn en veel gespeeld! Met het weer ging het die dagen wel en dan moest het waargenomen worden na al de regen dagen. Het is geen mooie vacantle geweest; dat heeft vele leuke uitgaansplannetjes in de-war gestuurd. Want voor elk uitstapje heb je nu eenmaal mooi weer nodig. We zullen onszelf en elkaar er mee troosten, dat het voor ieder het zelfde was. Ook hierop is van toepassing: „ge deelde smart is halve smart". Maar de bruin verbrande gezichten van een maand geleden zijn nu veel te gauw weer „gebleekt". Als September nog mooie dagen brengt, moeten jullie in je vrije uurtjes maar gauw en zo lang mogelijk, de zon opzoeken. Al zijn de vacanties voorbij, daarom behoeven we nog niet direct afscheid van de zomer te nemen! Nu zal het met de vacantiegroetjes per ansicht wel uit zijn. Ik vond het w&t prettig, telkens zo'n mooie kaart in mijn brievenbus te vinden. Maar nu zal ik weer de groeten uit de raadsel- brieven zelf ontvangen. Ook weer prettig- Ik reken op vele briefjes. Allen weer present, hoor! Ellie Kriek Nog hartelijk gelukgewenst met je verjaardag. En hoe is je dit bevallen op eèn gewone schooldag? Je raadseltje is te bekend. Rietje Kriek Jouw raadseltje is ook on geschikt. Pech deze keer! Wat ben jij fijn uit geweest! Heerlijk gespeeld en gesmuld! Nog goed rapportennieuws? Plonie de Geus Je hebt de grote fietstocht er goed afgebracht, al werkte het weer niet mee. Het is wétt gezellig en makkelijk, dat hier en daar een Tante woont. Natuurlijk gaat alles op de nieuwe school even vlot. als op de vorige! Jannie van 't Zelfde Nu is het heerlijke feest al achter de rug en kun je mij er alles van vertellen. Hier volgt, wat je vraagt: Als jij een wens van mij wilt lezen, Dan zal het deze wezen: Dat op de weg, die jij zult gaan. Wèl rozen, maar geen doornen staan. Nellie Dorrepaal Ik vind het leuk. dat ook de ouderen van je boek meegenieten. Er was veel te zien bij je Grootouders. Ineke Voorbij Prettig, dat je weer mee komt doen. Al was de vacantie nóg zo fijn, nu wil je weer raadselnichtje zijn! Aukje v. d. Walle Wat verwen jij mij met mooie kaarten! Ook voor deze weer hartelijk bedankt. Wij hadden het ook naar onzen zin. Jij liet. evenmin als ik, je dagen buiten door het weer bederven. Nu komt er weer school- nieuws. Ans Voorma Met al die logeerpartijen vloog de vacantie om. Ik mis Corrie's briefje. Is zij wel gekomen? Leuk. je vriendinnetje er bij. Fransje Dorrepaal Natuurlijk ben jij ook hartelijk welkom. Gezellig, zo samen. Geertje v. Kuyvenhoven Jij verlangt nu ook wel naar school, denk ik. Ik zal op je raadsel lellen. Maar dit nieuwe is niet geschikt. Truusje en Pim v. Weizen Jij hebt nog een fün vacantieweekje. Truus. Ik had het ook prettig. De kraai voelt zich thuis bij jullie, Pim. Dat vind je toch leuk? Ansje Bruné Je had toch een paar leuke vacantiedagen. die gelukkig niet in het water zyn gevallen. De dierentuin gaf Je veel te zien. Koos Flaman Jammer van je vorige brief. Toch stond je in de krant, wist je dat wel? Nu kun je veel en goed tekenen. Dat is geen straf voor je! Annie v. d. Vos Zo had je toch ook een fijne dag. Voor je mooie kaart kon ik je nog net bedanken. Je had in Den H. een dag vol afwis seling. Bedankt voor al je raadsels. Anny Feynenbuik Ik wens je geluk met wat je nu gekregen hebt. Nu maar ijverig studeren, dan kun je er spoedig wat moois op laten horen. Toni Neuteboom Jullie hadden het in huis gezellig met elkaar. Een goed idee van Vader, om met jullie naar de Lakenhal te gaan. Je hebt veel gezien. Simon v. Meygaarden Ik begrijp, dat je ge noten hebt in Groenendaal. Het Is daar mooi. Groeten aan Beppie. Zusjes Meinema Beiden hartelijk bedankt voor de mooie ansichten. Daaraan zie ik, dat de plannen zijn doorgegaan, en jullie fijn ver van huis waren. Jan, Joop en Benny Brons We hebben allen dezelfde klacht: wat is het toch slecht weer geweest! Ik ben het met jullie eens, doch ik wil maar niet meer meek lagen. Tineke Brandt Jouw raadsels mogen niet bij mijn voorraad ontbreken, hè? Nu, daar ben ik het mee eens! Bedankt er voor. Hoe noem je je konijntje? Rudolf David Bedankt voor je ingezonden raadsel. Drietal v. d. Pluym Wat een fijne lange brief! Er was ook zoveel te vertellen van de vacantiegenoegens. Jullie hebben veel gewan deld, gefietst en gezien, tussen de buien door. Zo zie je. dat een beetje regen nog lang niet alle vacantiepret behoeft te bederven. Nu. Koos. jij kreeg, wat je hart begeerde. Ga zo door met tekenen en schilderen. Ik denk, dat jullie al een extra brief van mij gelezen hebben! Nettie Boerendonk Je hebt dus veel gelezen deze vacantie. Bedankt voor je ingezonden raad sels. Truus Laman Hartelijk welkom in onze kring. Ook je leeftijd er bij. Olga Derksen Jij bent heerlijk uitgeweest. Fijn, dat het boek bij je thuiskomst op je wachtte. In de dierentuin komt ieder S'aag. Is het boottochtje naar Amsterdam doorgegaan? Marietje Lagerwij Jij hebt, zo alles bij elkaar genomen, een heerlijke vacantie gehad. Wat gezellig, zo allen met elkaar met de boot! Een leuk besluit van de vacantie. Joke de Vos Dat is een goed bericht over Rie. Het was een goed leventje in N.-V.; zo wilde je het wel! Verder heb jij Je nuttig ge maakt in je vacantie! En ik geloof, dat je dat leuke werkjes vond. Liesje Moerman Ik hoop. dat je het die twee extra vacantieweken beter met het weer treft. Je had een vrolijke middag in Leiden. Bedankt voor je raadsel. Koos v. d. Velden Jij hebt je hart opge haald in de speeltuin, en op allerlei manieren heerlijk door de lucht gezwaaid: glijdende, zwe vende, wippende, enz. Niek en Marti Bakker Ik heb wèl wat te schrijven; ik wil jullie nl. hartelijk bedanken voor de mooie ansicht, die je mij uit Den Haag stuurde. Gerda Teljeur Nu komt je tasje mooi van pas. Voor jou was het een meevaller, dat je Tantes nu zoveel binnen waren. Ik wens je het beste. Rie Brandt Ik ben blij. dat het je zo goed bevalt, en ik hoop., dat het zo blijft. Nee, het is geen zwemweer; de zweminrichtingen zullen het stil hebben de laatste weken. Was Moeder blij met, je cadeau, voor mii nog een geheim? Anny Bekooy Het, is een tegenvaller met al die regen. Ook met de peren. De fiets heeft zo méér rust. dan je lief is. Jan Abspoel Bedankt, voor je ingezonden raadsel. Paul Blangé Jij ook bedankt voor je raadsel. Nellie de Wilde Wat veel pretjes heb ii.i gehad In je vacantie! Op je verjaardag ben iii ?oed bedacht. Ji.ï bent een vluggerd: dat zie ik aan die 1ste nrijs Jullie moesten zeker wel lachen, toen je zusje zo toegetakeld was voor het trein lopen. Zeg, ga je mee zwemmen, dat is zo fris! Je weet toch nog wel, waar ons zwembad is? Daar loop je maar door, en heel aan 'tend Daar hoor Je een ijselijk gegil, want je bent.... Bij de pierebak. Bij de pierebak. Je zwemt daar zo fijn op je gemak! Ben j'een klein beetje bang.of nog héél erg klein, Dan moet je bij ons in de pierebak zijn! Zeg. vind je het eigenlijk vreeslijk nat Ir. dat donkere water van "tgrote bad? Zeg, durf je er maar tot je knietjes in? Kon dan maar bij ons, want je krijgt je zin In de pierebak, In de pierebak. Je zwemt daar zo fijn op je gemak! Ben j'een klein beetje bang of nog héél erg klein, Dan moet je bij ons in de pierebak zijn! Zeg, droom je van heldenprestaties op zee, Maar zwem je eerst nog met een kurk of twee? Voel jij je voor t redden van *n mens niet te laf? Duik dan maar eens eerst van het trapje af In de pierebak, In de pierebak. Je zwemt daar zo fijn op je gemak! Een j'een klein beetje bang of nog héél erg klein, Dan moet je bij ons in de pierebak zijn! MARIE MICHON. Ali Errendi bezat een prachtig volbloed paard. Het was slank als de halve maan, zwart als de nacht en vurig als Turkse wijn. Eens op een dag kwam Effendi, gezeten op zijn paard, zijn buurman Dsjoebi tegen en deze sprak: „Effendi, wat een prachtig paard heb je daar! Zou je het me niet willen verkopen? „Neen, Dsjoebi, mijn paard is niet te koop." „Ik zou er anders graag tienduizend pias ter voor geven, Effendi". „Het is niet te koop. Dsjoebi". „Nu, dan voor vijftienduizend." „Het paard is niet te koop, Dsjoebi." „Nu, niets aan te doen." De volgende dag draafde Effendi op zijn prachtig paard naar huis, toen hij langs de weg een man zag liggen. Hij steeg af en boog zich over de dood stille gestalte heen. „Och, Dsjoebi, ben jij het? Om Godswil, wat is er met je ge beurd?" „Och beste Effendi, ik ben gevallen. Mijn paard is wild geworden en heeft me afge worpen." „Kom Dsjoebi, laat ik je helpen. Probeer voor me in het zadel te komen en rijd met me naar huis. Daar zal ik je dan een ander paard geven, waarop je je reis kunt voort zetten." „Allah zegene je voor je goedheid, Effen di, maar ik heb mijn knieschijf gebroken. Ik kan onmogelijk in het zadel komen. Och, Effendi, wees toch zo vriendelijk om af te stijgen en me te helpen". Effendi sprong op de grond, omvatte Dsjoebi en tilde hem in den zadel. Maar. op het zelfde ogenblik gaf Dsjoebi het prachtige paard de sporen en vloog er van door als de wind. Effendi echter holde hem in een stof wolk na, zwaaide met de armen en schreeuwde: „Houd op, Dsjoebi! Slechts één woord, beste Dsjoebi!" En hij holde en schreeuwde net zo lang, tot Dsjoebi nieuws gierig werd en stilhield. Hij draaide zich half in het zadel om en vroeg honend: „Nu, Effendi, wat wil je van mij?" Slechts één vriendelijk verzoek, Dsjoebi. Vertel aan niemand wat er tussen ons is voorgevallen. Want het kan elk ogenblik voorkomen dat een echte hulpbehoevende stakker aan de kant van de weg ligt. En als die streek van jou algemeen bekend zou zijn, wie zou het dan nog wagen, zo'n stum- perd te helpen?" Toen steeg Dsjoebi van het paard, om helsde Effendi onder tranen van berouw en gaf hem zijn prachtig paard terug. Jopie en Betsie v H.euven Bedankt voor jullie ingezonden raadsels. Lida Teeuwen Dat was niet prettig in je vacantie. Beterschap! Rie en Bep v. d. Laan Ik zie wel, hoeveel jullie van raadsels houden. Bedankt voor deze nieuwe. Kora Key Ik hoop, dat je het prettig ge had hebt, ondanks de tegenwerking. Corrie v. Weizen Wat groot, heerlijk nieuws heb jij! Heel hartelijk geluk gewenst met Je kleine zusje. Wil je ook mijn hartelijke geluk wensen aan je Ouders overbrengen? Ik begrijp, hoe jij verlangt naar het rijden met je zusje. Dik v. Weizen Jij ook hartelijk geluk ge wenst. Ik kan me begrijpen, hoe groot jullie vreugde was. Suusje de Wekker Ja, als ik jullie weer terug zie, weet ik, dat de vacanties eindigen. Als het uitgaan gedaan raakt, komt er weer tijd voor de raadsels. Nu. jullie hebben er van genoten. Wat was het heerlijk bij je Oom! Hannie de Wekker Jullie kunnen voldaan op de vacantie terugzien. Met je verjaardag had ik je echt gefeliciteerd! Wat mooie ca- deaux! E. is ook over. Loes v. Veggel Nu kom ik je weer geluk wensen: met de mooie uitslag voor jou van de zwemwedstrijden. Dat was een goede dag voor allen bij jou thuis. Jouw vacantiedagen verlopen lang niet eentonig. De cadeaux vloeien jou maar toe. Leny Moraal Jullie troffen het goed in Groenendaal. Dat was een bof tussen al die lelijke dagen. Nu wordt het weer raadseltijd. Rudi Arkeveld Die laatste vacantieweek was voor jou een fijn besluit van de vacantie. Gaf het je niet een gewichtig gevoel, zo alleen op reis te gaan? Piëta Burger Wat een tegenslag met jullie uitgaansplanJe hebt het nu nog in het voor uitzicht. moet je maar denken en kans op beter weer. Loes Horstmann Ik denk, dat jy al graag zit te neuzen in je nieuwe boeken. Stuurt je zusje niet meer in? Ria de Nie Heerlijk, dat jy nog uit logeren mocht. En je hebt mij niet vergeten. Harteiyk dank voor je mooie kaart, een echt grappige! Nini de Nie Jij hebt een leuk uitstapje ge maakt. De popjes zijn zeker in de Marker klederdracht? Een aardig aandenken. Janny v. Kampenhout Allereerst mijnbe6te wensen voor je Moeder. Schrijf me eens gauw, of het beter gaat. Nu moet jij flink aanpakken; toon maar. wat je waard bent. Harteiyk dank voor het aardige kiekje van Willie. Ali Stikkelorum Langzamerhand verlangt ieder naar school. Wil je Jan en zijn Ouders hartelijk bedanken voor die mooie kaart? Koos Stikkelorum Jij zit weer met plelzler op school. Wat sturen jullie mij een leuke an sicht! Ik heb er echt schik in; veel dank ervoor. Lydia Botermans Ik geef graag Iets voor je nieuwe album. Ziehier: Je schreef mij vele brieven trouw. En dat vergeet ik heus niet gauw. Ik bied je nu mij wensen aan: Dat je flink in 't leven zult blijven staan. Dat veel geluk nog je deel mag zijn! Maar houd in alles je harte rein! Elsje Verlind jy hebt genoten van bos en zee en van de kampeerders! Coba Verlind Het was een heerlijke dag voor jullie. Voor bramen was het nog te vroeg. Wim Verlind Voelde üj ie niet heel klein bij die grote olifant? Nu gaan we weer allen schrijven, hoor. Tot de volgende keer. Allen hartelyk gegroet door jullie raadsel tante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. „Louw" zei boer Berend op een morgen tot zijn knecht, „het is de volgende week kermis. Hoe zou je het vinden, als je eens netjes je haar liet knippen?" „Hm" zei Louw, die erg zuinig was, „is dat nu beslist nodig baas?" „Voor mij niet. Maar ik had gedacht, de meisjes houden niet van zo'n bosmens en daarom „Nu baas, dan zal lk het maar doen. En hoeveel zou dat wel kosten?" „Ik denk, dat je met een kwartje al een heel eind komt. Maar neem één goede raad van me aan: Praat niet teveel als je in de stad bent. Van het een komt het ander en die stadsmensen weten je maar drommels goed het geld uit de zak te kloppen. Alles moet je daar letterlijk betalen. Nee, houd jij je maar heel bedaard. Enkel maar je haar laten knippen, begrepen?" „Ja baas", zei Louw. En de volgende morgen ging hij al heel vroeg op weg naar de stad. De eerste de beste barbierswinkel stapte hij binnen. „Goede morgen, mynheer" zei de barbier. Louw beantwoordde echter de groet niet. Zwygend nam hij plaats, keek de winkel rond, glimlachte slim en bleef zwijgen. „Hoe wil mynheer het haar geknipt heb ben?" Louw gaf geen kik. Hij klemde de lippen nog vaster opeen. Hoofdschuddend en veel luider herhaalde de barbier zyn vraag, denkende, dat de klant doof was. Maar Louw bleef zwijgen, waarna de barbier schouderophalend zyn toebereidselen maakte en begon te kammen en te knippen. „Prachtig weertje, vandaag." Een bot stilzwijgen. „Mijnheer is zeker vreemd hier?" Louw knarste met de tanden van de In spanning, maar bleef zwijgen. Weldra gaf de barbier het maar op en hij haastte zich met zijn werk om den vervelenden klant maar gauw kwijt te zijn. Maar wie schetste zijn verbazing, toen hy de verklaring van de wonderlijke houding var. zijn klant ver nam. Toen Louw n.l. zijn kwartje op de toon bank had gelegd en reeds bij de deur stond, draaide hij zich nog eens om, wees op een kartonnetje, dat onder de telefoon aan de muur hing en zei grimmig: „Ziezo, ouwe, gauwdief, mij heb je er toch lekker niet laten inlopen". Waarop hij met een smak de deur achter zich sloot. Op het kartonnetje stond n.l.; „Vijf cent per gesprek". De beroemde professor Buttmann liep dag in dag uit in het-zelfde grijze costuum van een bizonder lichte kleur, precies de tint, die de kappers in de oude tijd droegen, om dat ze het was in de dagen van de poe derpruiken veel met poeder omgingen. Zo gebeurde het eens. dat professor Butt mann in zijn grijs pakje naar zijn huis op en neer liep, toen opeens een vreemdeling op hem toetrad en hem kortaf vroeg: „Kunt u me direct knippen?" „Zeker, zeker, meneer," zei de professor buigend. Hij ging de heer voor naar zijn werkkamer, greep de papierschaar en knipte hem zijn lange lokken af. Toen hij met het karwei klaar was, trad de vreemdeling voor de spiegel, fronste en riep: „Foei, wat zie ik er uit! En U bent barbier?" .Pardon," zei de professor vriendelijk. „Ik ben professor Buttmann". Het voornaamste. De marktventer was alle voordelen van zijn vulpenhouders aan het opsommen. ..Uw hele leven kunt u er mee toe! U kunt er gerust met een hamer op slaan, u kunt haar van de derde verdieping op straat laten vallen, u kunt erop trappen, haar in kokend water leggen. Kort en goed zij is volmaakt!" Een stem uit het publiek: „En.... kun je er ook mee schrijven?" der raadsels uit het vorige nummer. 1. Kalender; kast, apen, Leni, eend, neus, dolk, ezel, raam. 2. 1. Hyacinth; 2. sering; 3. lupine; 4. gouden regen; 5. afrikaan. 3. Diepenhelm; die, pen, hei, m. 4. Geel, keel, deel, heel. meel, Neel. 5. Klaas, Waal; Klaaswaal. 6. Napoleon; appel, Leo, loon, non. 7. Schoorsteenmantel. 8. Een boek. EGBERTJE, HET SOKJE EN DE VLIEG. De kleine Egbert staat in de box en kijkt met groote oogen naar Oma, die ijverig aan een paar witte sokjes voor Martientje in de wieg breit. „Kijken!" roept Egbert je en hij steekt een dik, eigenwijs knuistje uit. Oma buigt zich over hem heen. Ze laat hem het poppenkousje zien. „Mooi, hè?" praat ze en ze strijkt hem eens over zijn zijige blonde haartjes. „Mooi", herhaalt het jongetje en lacht. „Hebben"! roept de kleine kerel dan, de glinsterende pennen met verrukking be starend. „Nee, lieverd, dat gaat niet. Oma moet voortmaken, anders heeft Zusje geen sokjes als ze met Mams uitgaat. Kijk, hier is je Beertje, speel daar maar mee." M. B.-Z. Maar Egbertje wil niets van den bruinen kameraad, die anders toch in zoo hooge mate zijn gunst geniet, weten. De kleine koning voelt zich tekort gedaan. Oma moet toegeven. „Hebben!" herhaalt de blonde tiran, vast overtuigd, dat hij in zijn recht is. De arme Teddy, die van verwondering en ontstel tenis gaapt, wordt in een hoek geschopt. „Foei", berispt Oma, een ernstigen, waar schuwenden vinger in de hoogte, „wat ben jij leelijk tegen dien goeden Beer." „Hebben!" huilt Egbertje. grijpend naar de naalden. „Je moet verstandig zijn", praat Oma geduldig, „een handwerkje is geen speel goedZe begint weer te breien. Beleedigd keert het heerschertje zich af. Ingezonden door Elsje Boterenbrood. Jan: „Als ik groot ben, word ik advocaat". zyn zusje: „En ik limonade". Ingezonden door Niek en Marti Bakker. Meester: „Hoor eens Plet. uit wat je daar ge schreven hebt, kan geen verstandig mens wys worden". Plet: „Hoeft ook niet, Meester! Waarom zou een verstandig mens nog wys moeten worden?" Ingezonden Nellie Trap. Logica. Kareltje is ziek en moet cèn lebjk drankje innemen. Op het bepaalde uur staat Moeder met het flesje en een lepel voor hem. „Ik kan het niet innemen, Moe". „Ja, Kareltje, men kan alles, als men maar wil". „Ja, Moe, maar ik wil ook niet". Ingezonden door Peter Westerbeek. Eenvoudig. „Zeg, heb je nu die knoop aan myn vest genaaid?" „Nee, lk kon hem niet meer vinden en toen heb lk het knoopsgat maar dichtgenaaid". der raadsels ontvangen van: Rudolf David, Tineke Brandt, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico v. d. Pluym, Nellie Trap, Nettie Boerendonk, Ineke Boteren brood, Elsje Boterenbrood, Hansje Boterenbrood, Tiny de Goederen, Truus Laman, Olga Derksen, Marietje Lagerwy, Sofietje Lagerwij, Joke de Vos, Liesje Moerman, Koos v. d. Velden, Pim Metselaar, Niek Bakker, Marti Bakker. Gerda Teljeur, Annetje de Ligny, Nelly de Llgny, Babs de Llgny, Rie Brandt, Anny Bekooy, Jan Abspoel, Mientje Uitdenboogaard, Paul Blangé, Jopie v. Heuven, Betsie v. Heuven, Nellie de Wilde, H. C. Holleman, Lida Teeuwen, Rie v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Kora Key, Corrie v. Weizen, Dik v. Weizen, Hannie de Wekker, Suusje de Wekker, Loes v. Veggel, Ellie Kriek, Rietje Kriek, Leny Moraal, Rudl Arkeveld, Plonie de Geus, Mientje de Water, Maartje Stavleu, Nico Optendrees, Dickie Optendrees, Jannie van 't Zelfde, Nellie Dorrepaal, Ineke Voorby, Ans Voorma, Fransje Dorrepaal. Aukje v. d. Walle, Jan v. d. Walle, Geertje Kuyvenhoven, Truusje v. Weizen, Pim v. Weizen, Ansje Bruné, Annle v. d. Vos, Ansje Eichhorn, Koos Flaman, Anny Feynenbuik, Paul MLzée, Toni Neuteboom, Slmon v. Meygaarden, Joop Brons, Jan Brons, Benny Brons, Piëta Burger, Loes Horstmann. Ria de Nie, Nini de Nie, Janny v. Kampenhout, All Stikkelorum, Koos Stikkelorum, Lvdla Botermans, Coba Ver lind, Elsje Verlind, Wim Verlind. Boos klemt hy zich aan de spijlen van de box vast, zijn pruillipje en zijn samenge trokken wenkbrauwen zeggen duidelijk ge noeg, dat hij Oma verafschuwt en dat hij zijn hele bestaantje een alleronaangenaam ste belevenis vindt. Al gauw begint hij te trappelen van onge duld, want hQ is niet gewend, dat men aan zyn wenschen en verlangens geen aan dacht schenkt. De waterlanders komen. Hè, wat ls de wereld lelijk en wreed, denkt Eg bertje en schopt zyn schoentje uit. Als je zin hebt met zoo'n paar leuke, glinsterende breinaalden te spelen, is er altijd iemand, die je in het vaarwater zit. Steeds weer hoor je: „Dit mag niet!" „Hebben!" roept het jongetje nog eens en slaat met zyn kleine knuistjes op de rand van de box. Geen geluid verbreekt de stilte. Egbert snikt van ergernis en opstan digheid. Zou hij nu werkelijk zijn zin niet krijgen? Oma kijkt angstig naar de heete wange tjes en de betraande ogen. „Wat een driftig kereltje", denkt ze, „als die opwinding hem maar geen kwaad doet". Ze voelt, dat ze doorzetten moet, maar haar oude hart klopt toch onrustig. „Ik kan hem toch moeiiyk de breinaalden in handen geven", peinst ze, „het is te ge vaarlijk Ze is goedig, die oude Oma en ze heeft verdriet, omdat ze haar lieveling iets wei geren moet. Zenuwachtig breit ze door. Als ze even later, steelsgewijze, naar het kleine figuurtje in de box kijkt, ziet ze den vertoornden koning met een vriendelijk lachje een vlieg, die op zijn matrasje loopt, bekijken. Egbertje heeft het vurig-begeer- de sokje blijkbaar geheel vergeten, hij is een en al aandacht voor het grappige, levende speelgoedje, dat zoomaar, vanzelf in zijn gezichtskring getreden is. Het onweer is af gedreven Oma, eensklaps opgelucht, begrijpt, dat de moeilijkheid haar reeds uit de handen genomen is. Ze breit blijmoedig verder en denkt: „Wat ls het leven toch goed". Egbertje bespiedt nog steeds de vlieg. voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen. Ingezonden door Rie en Bep v. d. Laan. Komaan, nu heel goed opgelet: Wat heet wel bed, maar is geen bed, Om er een poos met goed fatsoen, Een heeriyk dutje op te doen? n. Ingezonden door Willie Verhagen. Myn geheel is een plaats ln Groningen van 9 letters. 1, 2, 3. 4 ls een windstreek; 5, 6, 7, 8, 9 een kledingstuk. ra. Ingezonden door Rein v. Leeuwen. Welke spreekwoorden staan hier? 1. Kpreesn sl lveizr, gywzen si udgo. 2. An geenr tkom ynhesennzo. 3. Webrou tokm an ed enzod. IV. Ingezonden door Rudolf David. Ik ben een plaatsje in Zeeland. Onthoofd me, en ik ben een rivier ln Gelderland. Onthoofd me weer, dan ben ik een afgekorte meisjesnaam. V. Ingezonden door Marietje Lagerwy. Ik ben een sprookje van 16 letters. 8, 6, 11, 5, 16 ls een ander woord voor huilen; 15, 13 tegen stelling van uit; 9, 4. 7. 3 ls gezellig; 9, 10, 6 een dier; 1, 2 een lidwoord: 8, 12, 5, 3 een meisjesnaam; 14 een medeklinker. VI. Ingezonden door Zusjes Schipper. Ik doe soms veel dienst by bouwen. Hutten maakt men zelfs van my. Wil men omgekeerd m'aanschouwen, Zie dan in een bakkerij. VII. Ingezonden door Jettie Goudsmit en Elsje Verhoef. Mijn geheel is een plaats, waar veel glas blazerijen zijn. Mijn eerste deel noemt iets, waarvan schoenen gemaakt worden: myn tweede ügt soms in een water. VIII. Ingezonden door Greetje Lips. Welke pitten zitten niet in een vrucht? 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7