LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 28 Augustus 1941 Buitenland i De Diplo over de politiek van Roosevelt Aanslag op Laval en Deat Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 LAND- EN TUINBOUW BEURSOVERZICHT MA1KT HlltUTIN^; MACHTIGINGEN TOT AANKOOP VAN WALSPRODUCTEN EN STALEN BUIZEN. Voor bepaalde categorieën inwisseling tot en met 31 Augustus a.s. In verband met de ijzer- en staalvoorzie- ning voor Nederlandsche doeleinden, heeft de algemeen gemachtigde voor den weder opbouw en voor de bouwnijverheid, 16 Aug. j.l. een regeling bekend gemaakt, welke van groot belang is voor de houders van mach tigingen tot aankoop van walsproducten en stalen buizen. In deze bekendmaking is onder meer meegedeeld, dat voor bepaalde categorieën van werken de machtigingen (bonnen) tot en met 31 Augustus a.s. ingewisseld kunnen worden bij de verschillende provinciale bu reaux, waarvan tegelijkertijd een lijst werd gepubliceerd. Het blijkt, dat de vele belanghebbenden hieraan nog geen gevolg hebben gegeven en derhalve brengt de algemeen gemach tigde deze aangelegenheid nogmaals onder de aandacht van allen, die er bij betrokken zijn. In de avondbladen van morgen zal we derom een uitvoerige officieele bekendma king hierover worden gepubliceerd. De alpha en de omega van de politiek van Roosevelt bestaan, naar de Deut sche diplomatisch-politische Korrespondenz verklaart, zooals bekend, in de veroordee ling van de aanvallers en de ondersteuning van de aangevallenen. De Korrespondenz wijst erop, dat echter de gebeurtenissen in Iran een klassiek voorbeeld bieden voor een in het geheel niet uitgelokten aanval, waar door de valschheid en huichelarij van de politiek van Roosevelt duidelijk worden onthuld. Verre ervan om uit den onuitge- lokten aanval op Iran in den geest van „law and order" zijn consequenties te trek ken en het smadelijk overvallen land zijn hulp te doen toekomen, maakt Roosevelt zich tot medeplichtige van de Engelsch- bolsjewistische gangsters, want hij is be reid het resultaat van deze laffen overval een gewelddaad, welke met de leugenach- materiaal ten gunste van de aanvallers. Hij maakt zich zoodoende, zoo schrijft de Kor respondenz verder, tot medeplichtige aan ee ngewelddaad. welke met de leugenach tige bewering van een bedreigende Duit- sche vijfde colonne in Iran is gepleegd. De vijfde colonne is het wachtwoord gewor den. zoo schrijft de Korrespondenz, waar mede iedere afpersing gemotiveerd pleegt te worden. Reeds heeft Frankrijk zich on der den indruk der gebeurtenissen in Iran gehaast te verklaren, dat zich in Fransch- Westafrika geen Duitschers bevinden. An dere landen, welke nog meer zijn blootge steld aan de listen van den. Amerikaan- schen president, schijnen daarentegen zelfs nu nog niet in te zien, dat zij juist door de door Roosevelt duidelijk te verstaan gege ven beweringen over machinaties van een vijfde colonne zich zelf uitleveren aan den begeerigen greep van deze notoire Yan kee-imperialisten. Het geval-Iran heeft de legende van Roosevelt als beschermer van de onschuldig aangevallenen definitief uit de wereld geholpen. (D.N.B.) HET FRANSCHE BEDRIJFSLEVEN. De Fransohe staatssecretaris voor de industrieele productie, Lehideux, heeft te genover de pers enikele verklaringen afge legd over de verwezenlijking van de in de jongste rede van maarschalk Pétain aange kondigde maatregelen op economisch gebied. Ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden, voortspruitende uit de schaarschte aan grondstoffen, wil Le hideux zijn toevlucht nemen tot een „con centratie van de productiemiddelen" van de Fransohe industrie. Bovendien is hij voor nemens een hervorming van de organisatie- comitë's tot stand te brengen, waarbij aller eerst het aantal organisatiecomité's ver minderd en in groote bsdrij fsgroepsn aan eengesloten zal worden. Tevens zal een regionale decentralisatie worden ingevoerd. Verder zal een comité van advies worden opgericht, waarvan de leden zullen bestaan uit werkgevers, technici en arbeiders. De taak van dit comité zal zijn maatregelen te vinden om de schaarschte aan grondstof fen op te heffen. Ten slotte is de staats secretaris voornemens in zijn ministerie nog een hof van appel op te richten, waar toe de industrieelen en grossiers zich kun nen wenden voor het geval, dat zij het niet eens zijn met de beslissingen van het comité (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE BEWAPENINGS INDUSTRIE. Associated Press meldt uit Washington, dat het bureau voor de bewapeningspro ductie bepaald heeft, dat de Amerikaan- sche fabrikanten alle oorlogsopdrachten van de Amerikaansche regeering, zoowel als van de door haar ondersteunde regeerin gen moeten aannemen, zelfs wanneer door deze opdrachten orders van het bedrijfs leven vertraagd zouden worden. Regee- rlngsopdrachten van Engeland, China, de sovjet-unie krijgen zoodoende onvermijde lijk een voorrang boven de particuliere Amerikaansche industrie. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE SCHEEPVAART. President Roosevelt heeft bepaald, dat de uitreiking der havenpapieren bespoedigd moet worden voor alle schepen van het federale scheepvaartbureau, die „hoognoo- dig materiaal vervoeren of diensten ver richten, die van belang zijn voor de Ameri kaansche defensie". Volgens Internationaal News moet dezen schepen voorrang verleend worden bij het dokken, het bunkeren en de inklaring. (D.N.B.). ALGEHEELE MOBILISATIE IN IRAN. Reuter meldt uit Simla dat de algeheele Mobilisatie van het Iraansche leger is af gekondigd. (D.N.B.), Tijdens een anti-bolsjewistische demon stratie te Versailles heeft een man ver scheidene schoten gelost, waardoor Laval en Déat werden gewond. De dader, die uit communistische kringen afkomstig is. werd gearresteerd. Hy gaf voor Paul Collette te •heeten. Laval en Déat werden naar het zieken huis overgebracht. Hun toestand is minder ernstig dan aanvankelijk werd aangenomen. (D.NB.) Omtrent den aanslag van den communist Collette op Laval en Déat wordt nog ge meld, dat Laval een vleeschwonde opliep aan den rechterarm en een kleine wond aan de rechterhand. Zijn toestand geeft geen reden tot ongerustheid en in een tele fonisch onderhoud heeft hij dit zijn vrouw reeds kunnen mededeelen. Marcel Déat. die in het gezelschap van Laval was, is rechts door een kogel getrof fen, welke in de borstkas is blijven steken. De algemeene gevolmachtigde der Fran- sche regeering in het bezette gebied, ambas sadeur de Brinon, heeft verklaard, dat hij getuige van den aanslag is geweest. Bij hem waren generaal Bridour en de prefecten van Versailles. „Vlak achter ons", aldus de Brinon, „liepen Laval en Déat. Plotseling hoorden wij schoten en toen wij ons om keerden, zagen wij, dat Laval getroffen was. Hij werd terstond in een auto gedragen, waarin hij naar het ziekenhuis van Ver sailles werd overgebracht. Marcel Déat, die eveneens gewond was. werd ook naar het ziekenhuis vervoerd". De ambassadeur voegde hieraan toe, dat hij onmiddellijk naar Parijs terug was ge keerd om maatregelen te nemen en besloot zijn verklaring met de woorden: „Wij heb ben hier te doen met een terroristische, communistische organisatie. Deze kan slechts met geweld worden uitgeroeid". Het bericht van den aanslag verspreidde zich snel te Vichy. In Fransche politieke kringen heerscht groote verontwaardiging over den aanslag en men verklaart, dat in deze communistische daad van terreur niet alleen een aanslag op een vooraanstaande Fransche persoonlijkheid moet worden ge zien, doch ook een reactie op de enkele dagen geleden door de Fransche regeering uitgevaardigde wet ter bescherming van den Franschen staat. De Fransche minister van justitie. Barthe- lemy, heeft zich persoonlijk belast met de instelling van een speciaal gerechtshof tegen de communisten te Parijs. Dit spe ciale gerechtshof zou vandaag voor den eer sten keer vonnis wijzen over de sabotage, gepleegd door gearresteerde communisten. JAPAN EN DE VEREENIGDE STATEN. De Japansche minister van financiën, Ogoera, een der bekendste economen van Oost-Azië, schrijft in de Berliner Boersen- zeitung onder het opschrift „Japans af weer" een artikel over de beteekenis van Japans verdediging tegen den Amerikaan - schen druk. De economische afpersingspogingen, al dus Ogoera, hebben thans een sta dium bereikt, dat beslissend en vooral voor den vrede in den Stillen Oceaan gevaarlijk is, zoodat de Japansche regeering maat regelen moest nemen, om dezen aanval op de onafhankelijkheid van Japan te paree- ren. Engeland en de Vereenigde Staten noemen hun gemeenschappelijk optreden tegen Japan een reactie op het binnentrek ken der Japansche troepen in Indo-China, doch dit is slechts een voorwendsel, want in werkelijkheid zijn de maatregelen van Roosevelt en Churchill slechts nieuwe scha kels in de keten van economische pressie maatregelen tegen Japan, die ten doel heb ben den opbouw van Groot-Azië te verhin deren. Daar zich bij die economische pres sie thans ook militaire dreigementen voe gen, is Japan er thans op voorbereid, de ergste ontwikkeling het hoofd te bieden. Japan is door het Chineesche conflict geenszins uitgeput, zooals men in de Ver eenigde Staten meent. Weliswaar streeft Japan niet naar gebiedsuitbreiding maar het wil een expansie van de kracht van het Japansche volk en in de eerste plaats samenwerking van alle Groot-Aziatische volken. De tegenwoordige dwangpositie heeft er toe geleid, dat Japan hartstochtelijk ver langt autarkie te verkrijgen op economisch zoowel als op financieel gebied. Daarom moet de Japansche politiek vasthouden aan het uitschakelen van de BritschAmeri kaansche hegemonie in Zuidoost-Azië. De toestand In den Stillen Oceaan wordt van dag tot dag moeilijker en ernstiger. Japans toekomst is afhankelijk van de be sluiten, die het thans neemt. Japan zal alle krachten inspannen om tijdig en ener giek op te treden tegen de economische en politieke omsingeling door zijn tegenstan ders. Japan staat voor den drempel der nieuwe wereldorde en zal zijn bijdrage daar voor naar vermogen leveren. (D.N.B.) DE DUITSCHE LUCHTMACHT BOVEN DE ZWARTE ZEE. Gisteren merkten Duitsche gevechtsvlieg tuigen op de Zwarte Zee, ten Zuiden van Otsjakov. twee bolsjewistische hulpkruisers op. Zij plaatsten in scheervlucht verschei dene treffers op de beide schepen. Toen de vliegtuigen terugkeerden, lagen de twee hulpkruisers stil. Zij hadden ernstige schade opgeloopen en konden niet meer manoeuvreeren. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het geheele Oostelijke front ontwikkelden zich de ope raties ook gisteren volgens de plannen. Aan het Finsche front hebben Duitsche en Finsche troepen in nauwe samenwerking een belangrijk succes behaald. Na gevechten onder de moeilijk ste terreins- en weersgesteld heid, die dagen duurden, is ten Oosten van Salla een vijande lijke strijdmacht ter sterkte van twee divisies vernietigend ver slagen. Slechts kleine af deelin gen slaagden er in, met achter lating van vrijwel alle oorlogs materiaal te ontkomen. Af deelingen der Duitsche luchtmacht hebben gisteren overdag 109 sovjet vliegtuigen vernietigd. Bovendien werden door Hongaarsche jagers 10 en door Italiaansche jagers 8 sovjet, toestellen neergeschoten. In de Engelsche wateren heeft een gevechtsvliegtuig overdag bij de Farcer een vrachtschip van 4000 ton tot zinken ge bracht. Op verscheidene Engel sche vliegvelden zijn geslaagde nachtelijke aanvallen gedaan. Aan de kust van het Kanaal verloor de Britsche luchtmacht gisteren 11 vliegtuigen bij lucht gevechten en 2 door afweer geschut. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Augustus bomtreffers ge plaatst op de installaties van het vliegveld Ismalia aan het Suezkanaal. Britsche vliegtuigen hebben in den af geloop en nacht het gebied rondom Mannheim aan gevallen. De schade is onaan zienlijk. Een der aanvallende bommenwerpers is dcor afweer geschut neergehaald". DE STRIJD IN CHINA. Chineesch offensief op komst? Op 25 Augustus heeft SJang Kal Sjek bevelen gegeven voor het openen van een algemeen offensief ih Noord-, Centraal- en Zuid-China, aldus zegt de Yomloeri Sjim- boen uit betrouwbare bron in Hongkong vernomen te hebben. Dit offensief moet op 10 October beginnen. De tegenwoordige operaties van de strijdkrachten van Tsjoengkipg in de provincies Tsjekiang. Nyanhwel en Kiangsoe kunnen beschouwd worden als acties om in contact te komen met den vijand, welke acties het October- offensief moeten voorbereiden. Men kan verwachten, zoo wordt verder in het be richt van de Yomioeri Sjimboen gezegd, dat soortgelijke operaties tot einde Sep tember zullen worden voortgezet. Het voor naamste offensief zal dan in den herfst in samenwerking met Engeland, de Vereenig de Staten en de Sovjet-Unie beginnen. (D.N.B.) DE BRITSCHE TROEPEN IN AFRIKA. Volgens Reuter heeft men te Simla de vorming van een nieuw Britsch commando ln Oost-Afrika aangekondigd. Men wil den operbevelhebber der Britsche troepen in het „midden-Oosten" hierdoor in staat stellen meer aandacht te schenken aan de oorlogs- tooneelën, waar actiever wordt gevochten. Luitenant-generaal Cunningham, de bevel hebber van het leger, dat van het Zuiden uit in Oost-Afrika is opgerukt, is naar een andere, niet nader genoemde post in het midden-Oosten overgeplaatst. Luitenant- generaal Pladt, een andere bekende Britsche persoonlijkheid van het Oost-Afrikaansche oorlogstooneel, wordt genoemd als de nieuwe bevelhebber in Oost-Afrika. (A.N.P.). VERNIELINGEN IN SAEKKIJEAERVI. Het Finsche blad Helsingin Sanomat maakt melding van zeer ernstige vernielin gen, die de bolsjewisten in het door de Finnen veroverde plaatsje Saekkijeaervi aan de Finsche golf hebben aangericht. In de kerk heeft een brand gewoed en er zijn sporen, die er op wijzen, dat men het erf om de kerk als werkplaats heeft gebruikt. De kerk zelf is, naar uit de achtergelaten sporen te zien is, als schietschool gebruikt. Op het kerkhof waren de grootste vernielin gen aangericht. De grafsteenen waren om vergegooid, terwijl op enkele plaatsen de graven geschonden waren. Ongetwijfeld, zoo meent het blad, heeft men naar sieraden gezocht. Van de huizen was nog slechts de schoorsteen over. De talrijke bruggen waren door de bolsjewisten opgeblazen. (D.N.B.). Het 450ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „De Duitsch-Italiaansche luchtmacht heeft gisteren een levendige bedrijvigheid ontplooid tegen de vesting Tobroek: sterke afdeelingen Italiaansche en Duitsche bom menwerpers hebben, begeleid dooj onze jagers, havenwerken, batterijen en andere doelen bestookt. Boven Sidi Barrani heb ben Duitsche jagers twee Britsche vlieg tuigen van het type Curtiss neergeschoten. Italiaansche escadrilles hebben de vijande lijke stellingen in de oase Dzjaraboeb ge bombardeerd. Aan het landfront van To broek aanzienlijke bedrijvigheid van voor uitgeschoven afdeelingen en artillerievuur. De Engelsche luchtmacht heeft opnieuw aanvallen gedaan op Tripolis en Benghazi. In Oost-Afrika is een hevige vijandelijke aanval op Wolsjefit afgeslagen door den hardnekkigen tegenstand van onze troe pen, die werden gesteund door een welon- derhouden artillerievuur en de doeltreffen de actie onzer dappere vliegers. In de Middellandsche Zee hebben Itali aansche torpedovliegtuigen in opeenvol gende golven twee vijandelijke oorlogssche pen aangevallen en getroffen, nl. een lich ten kruiser en een hulpkruiser van 12.000 ton. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd". SOVJET-AANVAL OP PORVOO. Officieel wordt uit Helsinki medegedeeld, dat een sovjet bommenwerper gisterochtend op verrassende wijze en op groote hoogte bommen heeft geworpen op de stad Porvoo, waarbij volgens de totdusver ontvangen be richten 22 burgers gedood, 29 zwaar en 30 licht gewond werden. Enkele woonhuizen werden beschadigd of vernield. Een ander vliegtuig, dat gisterochtend vroeg Porvoo heeft gebombardeerd, heeft geen schade aangericht. (D.N.B.). OEMANSKY BIJ HULL. Associated Press meldt uit Washington dat de sovjetambassadeur, Oemansky een bezoek heeft gebracht aan minister Huil. Huil zoowel als Oemansky heeft echter ge weigerd mededeelingen over het onderhoud te doen. (D.N.B.). AMERIKA'S UITVOERVERGUNNINGS STELSEL. President Roosevelt heeft in een pro clamatie den uitvoer van iedere soort oor logsmateriaal alsmede van grondstoffen en machinerieën voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal, voor zoover de uitvoer hiervan niet reeds gecontroleerd werd, afhankelijk gesteld van een vergunning. Hierdoor worden in de eerste plaats talrijke plantaardige producten, zooals plantenve- zels en afgewerkte produoten getroffen. Naar het Witte Huls, volgens Associated Press, naar aanleiding hiervan verklaar^, zullen de licenties voor den uitvoer van ge noemde goederen uit de Vereenigde Staten en hun bezittingen met uitzondering van de Philippijnen worden verstrekt. De prac- tische beteekenis van deze verordening van Roosevelt komt dientengevolge neer op een beperking van den uitvoer der Philippijnen. De Amerikaansche uitvoer wordt niet be perkt. (D.N.B.). (2 lijnen) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: De vruchten van onzen pruimeboom gaan rotten vóór ze rijp zijn. Wat kan hieraan worden gedaan ter verbetering? J. C. N. te L. Antwoord: Aan te raden is uw boom eens flink van mest te voorzien. Neem hiervoor, zoo mogelijk, stalmest en spit deze onder, zoover als de takken strekken. Zorg er voor dat er niet te veel andere gewassen op den voet van den boom staan. Vraag: Hoe te handelen met Dahlia's in pot om in huis te laten uitbloeien? C. v. T. te S. Antwoord Eind September doet u goed de planten ln pot binnen te brengen, liefst in een licht vertrek, waar J.ageliJks kan gelucht. Geef geregeld water en éénmaal in de drie weken bloemenmest. in water opgelost. De planten kunnen dan nog meerdere weken bloeien. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". MENEER DINGES OP JRCHT. Amsterdam, 28 Augustus. De verklaringen van mr. Rost van Ton ningen in zake de beweging van den rente voet bleven op de Effectenbeurs vandaag niet zonder uitwerking. Voor de Nedérland- sohe Staatspapieren bestond behoorlijke vraag en vrijwel over de geheele linie kwa men de noteeringen hooger. In de Vieren Nederland ging het vooral kort na de ope ning druk toe en met de noteering van 1O01/, werd voor dit fonds een hoogte- record gehaald. De Gestaffelde Leening was eveneens vast en bewoog zioh tusschen 93 7/16 en 93 5/8. De overige, jongere emis sies waren algemeen hooger, evenals de Oude Schuld. De Indische leeningen waren goed prijshoudend. Gemeentelijke en pro vinciale obligaties waren goed gedisponeerd. Er was weinig materiaal beschikbaar. Pand brieven waren stil en weinig veranderd. Op de locale aandeelenmarkt werd even als de laatste dagen de attentie in hoofd zaak in beslag genomen door de toonaan gevende industriepapieren. Unilevers en Calvé Delft gingen wederom aan den kop. Eerstgenoemden stegen onder levendige omzetten van 158 tot 164, Calvé Delft, op 120% Ingezet, konden later een zestal pun ten meer bedingen. Van Berkels, die dezer dagen eenigszlns op den achtergrond waren geraakt, werden mede druk verhandeld en liepen omhoog van 100 tot 108. Ook de Phi- lipsaandeelen gaven flinke omzetten te zien. waarbij de koers verbeterde van 256 tot 281. Aku's bleven niet achter, maar met prijzen van 1513/4 tot 152V2 waren de schommelingen hier minder markant. De minder courante Industrieelen waren kalm, onregelmatig. Ook op de Petroleum- markt werd ln Olies druk zaken gedaan. BIJ de opening werd op 278 3/4 gehandeld, maar naderhand kwam de koers een kleine 4 pro centen hooger. De Scheepvaartaandeelen waren prijshoudend. Scheepvaart Unies op 195 ingezet, wisten zich op te werken tot 197, Vaarten en Japanlljnen waren niet veel ver anderd. In Oude Booten ging weinig om. De koloniale waarden waren ln den beginne gedrukt. Amsterdam Rubbers debuteerden vrij belangrijk lager, en golden 290. Vervolgens echter liep de koers omhoog tot 295. De minder gangbare soorten wa ren verdeeld. Later op den middag werd de stemming na aanvankelijke weifeling gaan deweg vaster. De Tabaksmarkt was kalm. Aanvankelijk verkeerden Dell Batavia en Deli vergeleken met het vorige slot, sterk ln reactie, doch het duurde niet lang, of ook hier kon een herstel worden waarge nomen, Dell Batavia monteerde van 242 tot 247, Dell Mij. van 281'/! tot 286. Senem- bah's waren onveranderd. Prolongatie 2 l/4»/o. (A.NP.) BOSKOOP, 27 Aug. Coöp. Ver. „De Bosk. Vei ling". Rozen per bos: Ellen Poulsen 36 ct.; Orange Triumph 36—52 et.; Prinses Juliana 26— 40 ct., Else Poulsen 54—82 et.; Edith Helen 73— 90 ct.; Butterfly 39—48 ct.; Rosalandia 36—51 ct.; Florex 46—55 Ct.; Pechtold 4862 ct.; August Noack 28—38 ct.; Briarclif 37—80 Ct.; Better Times 2540 ct.; Hadley 100—140 ct.; Ju weeltjes 100—122 ct.; Vlerlanden 38—57 ct.; Queen Mary 27—35 ct.; Mevr. v. Straaten van Nes 46 ct.; Dorus Rijkers 50—88 ct.; Gemengde rozen 1520 ct. Diversen per bos: Floks 57 ct.; Lelies 60—90 ct.; Sneeuwbessen 15 ct.; Physalis Francetti 8—13 ct.; Chrysanthen, grootbloemlg 80110 ct.; idem tros-Chrysanthen 3640 ct.; Clematis, Durandi, 25—38 ct.; idem Mevr. Ie Coultre 150—200 ct.; Idem Prins Hendrik 110— 150 ct.; Perziken 1013 ct. per stuk. DELFT, 28 Aug. 452 Runderen, 35 Nuchtere kalveren. 232 magere Varkens, 411 Biggen. 37 Schapen of lammeren. 22 Gelten of bokken. Kalfkoeien f.275—525; Varekoeien f.175335; Magere varkens f. 16—45; Biggen f.816; Fok schapen f.5070. GOUDA. 28 Aug. Aangevoerd ln totaal 590 stuks, waarvan 122 magere varkens. Prijzen van f.20—32 per stuk; 238 biggen f.8—13; 201 Geldersche biggen, overgenomen door de N.V.C.; 9 nuchtere kalveren overgenomen door de N.V.C. 20 Bokken en geiten f. 1040. Handel matig. Algemeene Markt; 140 partijen kaas le kw. met ryksmerk f. 62.50; 2e kw. f.60—61.' Handel vlug Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling te Gouda. Aan voer 70.000 kipeieren, regeerlngsprijzen. HONSELERSDIJK, 27 Aug. Centr. Westl. Bloe menveiling. Anjers 2,30—6,40; Gerbera 8,609; Velotes 20; Amerilly 8—11; Page 21—32; Puiling 27 per 100; Plumosa 3448; Dahlia 2231; Gla diolen 1824; Melphomne 5052; Tros chrysan then 1620 per bos; Saint Paulla 13—14; Cy clamen 22—35 per pot. KATWIJK AAN DEN RIJN, 27 Aug. - Eigen heimers, groote f.5—5,25; uien f.5,806; rabar ber f. 4,205; stamboonen f.1014; stokboonen f.1620; gele kool f. 3,904; sla per 100 f.2 3,50; bospeen f. 4,70—5; bloemkool I f. 11,90—12; idem II f. 5,90—9; kroten per kist 60—70 ct.; peen per kist f. 1—1,20. NAALDWIJK, 27 Aug. Middenprijs der veilin gen. Alicante 4050; Frankenthaler 4163; Camhpion 35—38; Colman 5065; Maroc 50; roode bessen 22 appelen 825; peren 626; dubb. boonen 912; snijboonen 1014; pronk- boonen 1811; tomaten 9—15; bonken 12 ct. per kilo; netmeloenen 2030; suiker 1620; Anna- nas 1520; perziken 10—28, 2de 615 p. stuk; komkommers 13,50. A 11, B 8,50, C. 5,50 per 100 stuks; bospeen 5—12 ct. per bos; spinazie 10—13 ct. ppr KG. NOORDWIJKERHOUT, 27 Aug. Veiling „De Eendracht". Breekpeen I f6, idem n f4, idem III f.3.50 per 100 KG.: stokprinsessen z. dr. f.2, idem afw. f. 1.60; stokheerenboonen m. dr. f. 2, idem afw. f. 1,60; dubb heerenboonen z. dr. f 1,40, idem afw. f. 1,12; snfjboohen f. 1,40; steksnijboo- nen f. 1; tuinboonen 60 ct. Alles per 10 KG. RIJNSBURG, 27 Aug. Groentenveiling. To maten f. 1416; waschpeen f 6; grove peen f 3,50; uien f.6; kroten f.3,50; rabarber f.5; spinazie f.13 per 100 KG. Bospeen f.5; radijs f.2—2,50; selderie f. 1,60—2.80; peterselie f.2—3 per 100 bos; bloemkool I f.12, II f.9, III f.7,20 p. 100. RIJNSBURG, 27 Aug. - Bloemenveiling. Afri kanen 15 ct.Goudsbicemen 8—12; Leeuwenbek ken 8—12; Montbretia 50—70 ct.; Scabiosa 80— 90; Asters gemengd 6030; Straalasters 70—120; Helianthen 1,20—1,40; Zinnia's: dwerg 80—100: groot 1—1,40. Ficales 50 ct.; Gladiolen: Brillant 50—70; Tienhoven 1—1,40; Poolijs 2—2,40; Pi- cardië f2. Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3