SPORT ALBERT HEIJN LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Donderdag 28 Augustus 1941 KERK- EN SCHOOWUWS STADSNIEUWS RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Vierkamp van A.S.C. De Bondswedstrijden te Leeuwarden Het raadsel van „El Dorado" Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 Burgers in nood Laatste Berichten Binnenland Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart, te Zandvoort ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdacht onze stadgenoot, D. F. Verplanoke, den dag, dat hij 25 jaar geleden als loopknecht in dienst trad bij de Boek- en lichtdrukkerij van de firma van der Linden aan de Vliet alhier. Hoewel een feestelijke viering in verband met de tijdsomstandig heden achterwege bleef, ging de dag van heden voor den jubilaris toch allerminst onopgemerkt voorbij. Vanmorgen tegen elf uur werd hij door zijn patroon, den heer E. J. J. van der Linden, ontvangen en in waar- deerende en 'hartelijike bewoordinge toege sproken, waarbij met erkentelijkheid voor de bewezen diensten werd melding gemaakt van den trouw, ijver en plichtsbetrachting van den jubilaris. Als stoffelijk blijk van dien dank werd hem de gebruikelijkeenve loppe overhandigd Namens het personeel bood de heer H. van Remundt een geschenk aan, terwijl ook ver scheidene cliënten van hun belangstelling deden blijken en den jubilaris in verschil lenden vorm gelukwenschen zonden. Bezuiniging komt steeds van pas Dus ook bij electxiciteit en gas. VERLIES VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN De Commissaris van Politie verzoekt ons mede te deelen, dat zijn bureau voor het doen van aangifte van vermissing van distributiebescheiden en persoonsbewijzen uitsluitend geopend Is van 1012 uur van en 78 uur n.m. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Uitreiking van diploma's. In tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht, den Rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer en tal van belangstellenden, vond gisteravond in den Hortus Botanicus de eindles plaats van den speciaalcursus voor volwassenen in bloemschikken en -bin den. Na het gehouden onderzoek kon bet diploma met zeer veel vrucht worden toe gekend aan de heeren J. H. Aalbersberg te Leiden en C. J. v. d. BergSmit te Noord- wijkerhout; met veel vrucht aan de heeren J. J. v. d. Berg, C. J. W. Jonker en A. J. v. d. Weyden te Leiden, Jac. v. d. Zwart te Valkenburg, A. L, v. Schooten te Noordwij- kerhout, G, Buys te Voorschoten en P, v. d. Schee te Katwijk aan Zee; met vrucht aan de heeTen W. de Jong te Katwijk aan Zee, P. v. d, Schrier, te Oegstgeest, en L. Mulder te Leiden. Deze cursus, die onder leiding stond van den heer H. Buurman, kan als volkomen ge slaagd beschouwd worden. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER J. KOK. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Kok, rangeerder op het station al hier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. In verband met de tijdsomstandigheden had de huldiging niet op het station, maar ten huize van den jubilaris plaats. Onder hartelijke bewoordingen en geluk wenschen overhandigde de stationschef, de heer D, Slebos den jubilaris namens de directie een oorkonde voor 25-jarigen trou wen dienst, benevens het gebruikelijke ge schenk onder couvert. Daarop bood spr. namens de ambtenaren een fraai bloem stuk en sigaren aan Mevrouw Kok ont ving een fraai bloemstuk. De jubilaris dankte voor de huldiging. In zijn woning aan de Pieter de la Court- straat ontving de jubilaris nog vele blij ken van belangstelling ln den vorm van bloemstukken en cadeaux. HAAGSCHE RECHTBANK. De detective. De 19-jarige fabrieksarbeider H. uit Lei den had detective-werk gedaan. Hij werd des avonds laat aangesproken door C. v. d. H., die een gesprek begon over de slechte tijden. Maar v. d. H. wist wel iets, en ging met H. naar een schuit van den expediteur J F. v. d. Meer, waar hij zes schapenvellen wegnam. Op zijn verzoek zou H. helpen dragen, maar deze liet als aanwijzing voor de politie één huid op straat vallen. De an dere huiden werden naar de woning van v ,d. H. gebracht waar de politie ze in be slag nam. Nu draaide v. d. H. precies het geval om, H. zou de huiden bij hem hebben gebracht. Maar de officier geloofde er niets van, en vorderde zes maanden gevangenisstraf. PREDIKBEURT. Bodegraven Geref. Gem.: Vrijdagnam. 7V£ uur, ds. M. Heikoop van Utrecht. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Landsmeer, cand. L. D. van Dijl, thans hulpprediker te Amsterdam; naar Poederoyen en Loevestein (G), cand. J. van dei- Haar te Genemniden. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Hoogesmilde, cand. J, Z. Potjer, thans hulpprediker te Heemse, S. J. van W. te B. U heeft o.i. wel degelijk recht op de vermelding „hoofd" op uw stam kaart en op brandstoffenbonnen. U dient zich met uw trouwboekje en stam kaarten te vervoegen aan den Burg. Stand in Uwe woonplaats. VOETBAL. Maandag- en Woensdagavond as. heeft A.S.C. als voorbereiding der competitie op haar terrein aan de Kempenaerstraat een voorkamp geor ganiseerd, waaraan wordt deelgenomen door Lugdunum, Roodenburg, Quick Boys en A.S.C. A S C. heeft voor den winnaar een beker be schikbaar gesteld. Het programma luidt: Maandag 6 34 uur: Lugc^unumA.S.C.; 7 34 u.; RoodenburgQ. Boys. Woensdag 6 3/4 uur: verliezersronde; 7 3/4 u.: winnaarsronde. Het elftal van A.S.C. I is voor Maandag vast gesteld als volgt: Doel: J. van Berge Henegouwen; achter: P. Mooten en P. H. v. d. Valk; midden: J. Sloos, P. van Nierop en W. Rietbergen; voor: H. Snelle- man (ex-Xerxes), J. de la Bije, J. v. Nierop, J. Poppe (ex-Dosko) en W. Aniba. WATERPOLO. L.Z.C. III—DE ZIJL III: 1—2. De Zyl III kampioen. Gisteravond speelde De Zijl III voor de com petitie van den Kring Den Haag van den N.Z.B. tegen L.Z.C. III. Deze ontmoeting was voor de gasten van groot belang, daar' een overwinning hun het kampioenschap van de tweede klasse- afdeeling zou brengen. Bij een nederlaag zou D.Z.V. II (Delft), die haar beide achterstallige wedstrijden in even zoovele overwinningen had weten om te zetten, de gelukkige zijn, terwijl bij een gelijk spel een beslissingswedstrijd had moeten volgen. De Zijl is er echter, zij het na veel moeite, in geslaagd, den wedstrijd tot een goed einde te brengen. L.Z.C. rekende het ech ter tot haar sportleven plicht de zege zooveel mogelijk te betwisten en was aanvankelijk iets meer in den aanval dan de wat zenuwachtig be gonnen Zijlploeg. Zij wist dan ook uit een snel-' len aanval van dichtbij de leiding te nemen, 1-0. De Zijl deed er toen een schepje op en J. van Weizen had met verschillende harde schoten, die hun doel slechts even misten, werkelijk pech. Het duurde echter niet lang of A. Sanders scoorde na goed aangeven van C. Lepelaar den gelijkmaker, 1—1, met welken stand de rust aan brak. In de tweede helft was het initiatief hoofd zakelijk aan de gasten, die met schieten voor- loopig niet erg gelukkig waren. Uit een der vele aanvallen wist Sieval echter met een keurig achterwaartsch schot onhoudbaar het net te vinden, waardoor De Zijl met 21 de leiding nam, welken voorsprong zij zich niet meer liet ontnemen. Onder groote spanning kwam het einde, dat De Zijl een verdiend kampioenschap bracht, PAARDENSPORT. COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de op Duindigt gehouden courses waren als volgt: Pantherprijs. Pr ij zendraverij 4de klasse. Af stand 2040 meter: 1. Filly Guy eig. L. J. van Harllngen km. tijd 1 min. 36,8 sec.; 2. Francisca eig. H, B. v. d. Veen; 3. Borlena Scott eig. C. J. Olsthoorn. Premierprijs. Prijzendraverij 1ste klasse. Af stand 2200 meter: 1. Zoon van David Guy. eig. H. v. d, Pol km. tijd 1 min. 29.5 sec; 2. Abdullah Scott eig, stal Gruno. Ambuprijs. Handicap b, afstand ca. 1800 M.: I, Red Tag'Eig. D. C. T. Modderman, 2 min. 6.8 sec.: 2. Princesse d'Auberg, eig. stal Prospero li lengte. Polarprijs, Prijzendraverij 3de en 4de klasse. Afstand 2440 meter: 1. De Gleaner t, eig stal Vinkeveen, km. tijd 1 min, 32.2 sec.; 2. David O eig. C. A. Olsthoorn; 3. Edel Scott eig. H. B. v. d. Veen, Zomer-handicap, handicap a afstand ca. 1350 Meter: 1. Laughing Water eig. stal Prospero 1 min. 27,3 sec.; 2. Gatinaise eig. G. van Yperen op 5 lengten; 3. Bon Voyage eig. D. Siem. Pelgrimprfjs, Handicapdraverij. Afstand 2400 meter: 1. Barones Spencer eig. mevr. M. Wed. J. Oosting km. tijd 1 min. 30,6 sec.; 2. Bon Esprit eig. J. Klarenbeek; 3. Benna Dosa eig. Altena. Mr. Romeoprijs. Afstand 2000 meter: 1. Qua- drantal eig. stal Prospero 2 min. 15 sec.; 2. Guignois Pride eig. D. Siem Jr.; 3. Gracques eig. stal Carolinahoeve. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK. In den strijd om den Palace Hotel-wisselbeker bereikte van Lanschot den eindstrijd, waarin hij uitkomt tegen den winnaar van den kamp Siemens—Van Aalst. De uitslagen der derde ronde waren: D. R. Hudig (15) wint van D. Bos f24) met 3 en 1; W. van Lanschot <3) wint van P. J, O. Furnee f24) met 2 en 1; P. Siemens (14) wint van H. Smidt van Gelder f 12) met 2 en 1; D. van Aalst (12) wint van C. Stradtmeyei (11) met 3 en 1. Halve eindstrijd: W. van Lanschot (3) wint van D. R. Hudig (15) met 2 en 1, De uitslagen van de beide halve eindstrijden om den W. F. van Heukelom-wisselbeker luidden mevr. de Koster (22) wint van mevr. van Aalst (24) met 1 up; mevr. L. Furnee (12) wint van mej. B. Gieichman (18) met 5 en 3. WANDELSPORT. NEUTRALE WANDELSPORT VEREENIGING „DE VROOLIJKE MATROZEN". Gisteravond vond onder groote belangstelling van de zijde der wandelaars de oprichtings vergadering plaats van de wandelsport vereeni- ging „De Vroolijke Matrozen". De heer E. A. de Wekker opende deze ver gadering. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom, In korte trekken gaf hij een uiteen zeting waarom en op welke wijze men deze sport beoefenen moest. Hij deelde o.a, ook nog medé, dat D.VM. in beginsel is aangesloten bij de „N.WJB Het voorloopig bestuur werd met algemeene stemmen definitief gekozen. Het bestaat uit: C. A. de Wekker, voorzitter; mej. L. van Dijk 2e voorzitster; W. J. Ouwerkerk, secretaris; S, Jansen, 2e secretaris; H. Boom penningmeester; W. Bekkering. 2e penningmeester; A. van Kam pen, commissaris. Men besloot deel te nemen aan de tochten in Den Haag (6 en 7 Sept.), 14 en 15 Sept. Oost- zaan, 21 Sept. Haarlem en 27 en 28 Sept. Leiden. Het secretariaat is gevestigd Javastraat 22, Leiden. SCHAKEN. EEN TWEETAL PARTIJEN VAN DEN LEIDSCHEN SPELER C. B. v. d. BERG Jr. Een tiental leden van den Leidschen Schaak bond nam deel aan de wedstrijden te Leeu warder^. voor het meerendeel ditmaal met weinig succes. Behalve de Philidorspeler Wakka, die in één der lagere groepen den 2en prijs wist te behalen, boekte alleen in één der sterkste hoofd- klassegroepen (2B) den len prijs te winnen. In deze groep was n.l. een aantal spelers ge plaatst, wier namen reeds bekendheid hebben gekregen in de schaakwereld zooals dr. Mulder, Ir. Wijnans. Kleefstra, van Mindens en de Fries Ploegh. Dit resultaat behaalde Van den Berg niet door geluk doch door degelijk en soms fraai spel. Hij wón de meeste partijen of maak te ze remise en verloor alleen tegen Ir, Wijnans door in betere stelling tengevolge van een blun der de kwaliteit prijs te geven. Hieronder laten wij een tweetal partyen vol gen, waarvan de eerste door Van den Berg ge wonnen werd, terwijl de tweede in remise ein digde. Wit: H. Kleefstra, Amsterdam; zwart: C. B. v. d. Berg Jr., Leiden, 1 d2^-14. Pg8—f6; 2, c2—c4, e7—e6; 3. Pbl— c3 Lf8b4; 4. Ddl—c2, d7—d5; 4. c4xd5, e6xd5; 6. Lel—g5. h7h67. Lg5xPf6. Dd8xLf6; 8. Pgl —f3, Lc8— f5; 9. Dc2b3, Df6—d6; 10. e2—e3, c7c6; 11. Lfle2, Pb8—d7; 12. o—o. Pd7—f6; 13 Pf3—e5. 0—0; 14. Tal—cl. Dd6—e7; 15. Tfl —dl. Tf8e816. Pc3—a4. Pf6—e4; 17. Pe5—d3, Lb4—<16; 18. Pa4— c5. De7—h4; 19. f2—f4. Pe4x Pc5; 20 Pd3xPc5, Ld6xf4; 21. e3xLf4, Te8xLc2; 22 Tdl—fl. b7—b6; 23. Pc5—d3, Te2—e3; 24. Tel—e3. Te3xPd3; 25 Tc3xTd3, Lf5xTd3; 26. maar de huisvrouw heeft nooit acrobatische toeren behoeven te ver richten, om voor minder geld betere kruideniers waren en betere bedie ning te vinden. Doorvoor ging zij een voudig naar Albert Heijn. Zij weet, dat ook nu Albert Heijn het beste levert, dat er te leveren is, - en zijn oude service en gedienstigheid trouw blijft. Daarom nu nog meer dan ooit naar Albert Heijn I VOOR UW KRUIDENIERSWAREN 1831 (Ingez. Med.) Db3xLd3. Ta8—e8; 27. g2—g3, Dh4—e7; 28. Kgl —f2, De7e4; 29. Dd3—d2. c6—c5: 30. d4xc5, b6xc5; 31. Tflcl. d5d4ü een fraaie zet, vooral in -verband met den volgenden zet d4—d3 die torenverlies dreigt en bovendien Dd4t en Te8e2. 32. Tclxc5, d4—d3ü 33. Tc5e5 gedwongen; 33Te8xTe534. f4xTe5. De4xe5; 35. Dd2x d3, De5xb2t; 36 Kf2—f3. Db2xa2; 37. Dd3— d8t. Kg8h738'. DdS—d3ï, g7— g6; 39. h2—h4, Da2e640. g3—g4. h6—h5: 41. Kf3—f2. De6x g4; 42. Dd3d8. Dg4—f5t. Wit geeft op. Wit: Dr. E, Mulder, Rotterdam; zwart: C. B. v. d. Berg, Jr. Leiden, 1. d2d4, Pg8f6; 2. c2—c4. g7—g6; 3. Pbl— Lf8—g7; 4 e2e4, d7—dG; 5. f2—f3, 0—0; 6. Lel—e3. e7e5; 7. d4—d5. Pf6—e8; 8 Ddl- d2, f7—15; 9. 0—0—0 Pb8a6; 10. g2—g3. Pa6— c5; 11. Lfl—g2, a7—a512 Pgl—e2; b7—b6; 13. h2h3, Pe8—f6; 14. e4xf5 Lc8xf5; 15. g3—g4, Lf5c8; 16. f3—f4, Pf6—d7; 17. Thl—fl, Lc&- a6; 18. b2—b3, Dd8—e7; 19. f4xe5, Pd7xe5; 20. Pe2f4, Pe5d3t! maakt op fraaie wijze een gelijk spel, door afruil van een aantal officieren. 21. Pf4xPd3. Lg7xPc3; 22. Dd2xLc3 De7xLe3t; 23 Kcl—c2, Tf8xTfl; 24 Lg2xTfl, Pc5xPd3, 25'. Dc3xPd3, De3xDd3t; 26. LflxDd3. Ta8—f8; 27 Tdl—fl f8xTfl; 28. Ld3xTfl. g6—g5; 29. Kc2d3, Kg8g730. Kd3—e4, La6—c8; 31. Lfl—d3, Lc8d7; 32. a2—a3, b6—b5; 33. Ld3— c2, h7—h6, Ke4d4, remise. DAMMEN. K.D.C. (KATWIJK AAN DEN RIJN). Maandag zal de Katwïjksche Damclub K. D.C." het damseizoen weer openen. Op dezen avond te halfacht zal de heer L. de Haan uit Scheveningen, oud-voorzitter van „KD.C."-si multaan spelen. Liefhebbers kunnen hieraan deelnemen. Er zal ook nu weer gespeeld worden in de zaal Achterstraat No. 9. NAAR EEN OPLOSSING? Reeds de Spaansche Conquistadores heb ben naar de sprookjesachtige schatten van de oerwoudstad „El Dorado", waarvan de naam sedertdien in het spraakgebruik van alle landen is opgenomen, gezocht. Zuid- Amerlka is eeuwenlang van den eenen hoek naar den anderen doorkruist, zonder dat men een spoor vond van deze stad midden in de wildernis, die volgens de legende bij na geheel uit goud zou bestaan. Thans ge- looven de Columbiaansche historici „El Dorado" eindelijk ontdekt te hebben, en wel als een aantal onderaardsche steden in de jungle van het Oosten van Columbia, aan den bovenloop van de Rio Inirida, die in de Guaviara, een zijrivier van de Orinoco, uit stroomt. Aan de oevers van deze rivier, die door reusachtige, geheel onbewoonde ge bieden stroomt en gekenmerkt wordt door haar rustig, helder water, moet de legenda rische stad met haar paleizen en wonder baarlijke tuinen hebben gestaan. Haar ruïnes zijn thans nog over; zij werden door een paar Europeanen in den loop der tijden bezocht. De geschiedkundigen, waaronder vooral overste Leonidas Alvarez op den voorgrond is getreden, beweren thans, dat „El Dorado" gelegen heeft en nog- ligt op een heuvelgroep „Los Castillos" (de burch ten) genaamd, aan den oever van de Ini rida, in welke heuvels zich oneindige holen- gangen en zalen bevinden, voor welker on derzoek meerdere maanden noodig zijn. Be halve ruïnes zijn daar ook overblijfselen van tuinen en in de rotsen gehouwen Indlaan- sche inschriften en schilderingen. Deze schilderingen geven de wetenschap een nieuw raadsel, want het zijn gedeeltelijk af beeldingen van stieren en koeien dus van huisdieren, die in het Amerika van voor Columbus volkomen onbekend waren. Ten gevolge van het feit dat de boven-Inirida slechts onder groote moeilijkheden bereikt kan worden, daar ze midden in oneindige oerwouden ligt en ver van geciviliseerde streken verwijderd, hebben slechts weinige reizigers „Los Castillos" ooit onder oogen gekregen. In een artikel dat onlangs ge publiceerd is, noemt overste Alvarez er twee, namelijk kapitein Antonio Cubillos, die van de Columbiaansche regeering de opdracht had gekregen het Inirida-gebied te doorvorschen, en den regeeringscommis- saris van het district Vaupes, Miguel Cuer vo Araos. Cubillos beschrijft de plaats, waar het mythische „El Dorado" moet hebben gelegen, als volgt: „De Inirida stroomt door geheel een zame streken. Ze doorkruist geweldige, on bewoonde gebieden, die een .diepen indruk achterlaten en omstroomt met een zacht vlietend water een wonderbaarlijk oord, waar zich de heuvels „Los Castillos" bevin den. Er zijn daar groote holen met uitge strekte zalen. Om deze te doorkruisen heeft men zeker verscheidene maanden noodig; hun rotsachtige wanden zijn met Indiaan- sche hiëroglypen bedekt, waaronder men met groote nauwkeurigheid uitgevoerde zonnen, menschen, herten, visschen en an dere dieren kan herkennen. Daar deze holen overal in verschillende etages boven elkaar liggen, maakt het den indruk, alsof zij niet een werk van de natuur, doch zeer oude ruïnes zijn". Thans is voorgesteld, dat de Columbiaan- zenden voor de studie van deze grootsche sche regeering een vliegexpeditie zal uit- ruïnes, die blijkbaar onder puinbergen lig gen en den indruk van onderaardsche holen maken. Het zal niet de eerste expeditie zijn, die „El Dorado" zoekt; want hetgeen de historici omtrent deze mythische stad weten, danken zij aan de Spaansche expedities in het begin der Nieuwe Geschiedenis, die in de zelfde oerwouden doordrongen en meest al een catastrophaal eind vonden. Ge noemd moeten worden de expeditie van Antonio de Harrera, den Duitscher Georg Hohermuth, naar zijn geboorteplaats „Spi- ra" genoemd, van Hernan Perez en van Pedro de Ursua. Al deze expedities trokken door eindelooze, eenzame gebieden, baan den zich een weg door dichte oerwouden, trokken bijna onoverwinnelijke bergketens en stroomversnellingen over gedreven door den dorst naar goud. Zij zochten al len het land van de Omegua-Indianen, die door de overleveringen de rijkste stam van Zuid-Amerika genoemd werden. De Ome- guas zouden slechts wapenen en werktui gen uit zuiver goud gebruiken en een won derbaarlijke stad. genaamd Manca, bewo nen. Manca beteekent „water dat niet uit vloeit", dus stil water, en het is wel mogelijk dat de Inirida in oude tijden, wegens het lagunenachtige karakter dezen naam droeg. Dit vermoeden wordt gesterkt door het rapport van den Duitscher Philipp Von Uten, die precies vierhonderd jaar geleden vanuit de stad Coro wegtrok en na een gevaarlijke reis van verscheidene maanden, waarbij zijn Spaansche begeleiders bij hon derden den dood vonden en duizenden Indianen stierven, ten slotte het land der Omeguas bereikte. Philipp von Uten rap porteerde dat hij daar door 15.000 Indiaan- sche, met goud gepantserde krijgers was aangevallen, die zijn troep in dichtgesloten rijen attaqueerden haar vernietigden. Uten zelf werd gewond en moest op een onbeken de rivier vluchten, waarvan het water zeer rustig stroomde (de Inirida?) Na 24 dagen bereikte hij de Orinoco. Toen hij een tweede expeditie wilde uitrusten, werd hij door den dictator Carvajal gevangen genomen en later opgehangen. Met hem stierf het ge heim van „El Dorado". Veel later echter in het jaar 1741, publiceerde de Jesuitenpater José Gumilla een boek getiteld „De be roemde Orinoco", waarin hij vertelt, dat in een missie aan het hoofd waarvan Pater Cuberte stond, een Indiaan gearriveerd was, die verhaalde dat hij 15 jaar in de geheimzinnige stad Manca als slaaf gevan gen was gehouden en die wonderlijke din gen over de inwoners berichtte. Deze ge bruikten slechts goud bij hun werkzaam heden. Hij beschreef ook hun heerlijke paleizen en tuinen. Thans staan de geleerden voor een aantal moeilijk te beantwoorden vragen. Hoe kwam het, dat de machtige stam der Omeguas onderging, welke stam nog vierhonderd jaar geleden een Europeesche expeditie kon vernietigen? Is de vreemde ruïnestad, die de reizigers aan de Inirida ontdekten, wer kelijk de goudstad Manca? Waar komen de rotsbeeltenissen vandaan, die volgens de verklaringen van de onderzoekers het be wijs leveren van een oude en hooge cultuur? Waar haalden de Omeguas het vele goud vandaan? Men weet, dat verschillende ri vieren in deze streek, zooals bijv. de Ariari, rijk stofgoud meevoeren. Waren de Ome- guaz eeii Inca-kolonie en waren de run deren van de rotsschilderingen Liamas en Vicunas? Misschien staan wij thans voor de oplossing van de eeuwenoude raadsels, welke „El Dorado" omgeven. (Un. Press) (2 lijnen) Er is weinig fantasie noodig om te kunnen beseffen, hoe het de burgerbevol king in het strijdgebied van de Sovjet-Unie vergaat. Evacuatieplannen, zooals die in de Westersche landen waren gemaakt en ook tijdens den strijd werden uitgevoerd, bestaan in de Sovjet-Unie niet. De burgers, vrouwen, kinderen en grijsaards zijn ge heel op zichzelve aangewezen en wanneer het front zich meer en meer naar hun woonsteden verplaatst, nemen zij als opge jaagd wild de wijk. Niemand bekommert zich om hen totdat het gebied, waarin zij zich bevinden, in DuitsChe handen is ge vallen. Dan ontfermen zich de Duitsche ambulances en hulpexpedities over deze opgejaagde stakkers, die eenmaal terug gekomen in hun woonplaatsen, tot de ver schrikkelijke ontdekking komen, dat de terugtrekkende sovjet-troepen geen huis hebben gespaard. Zoo maken deze menschen, die jarenlang onder het juk van de sovjets geleefd heb ben voor het eerst kennis met de Wester sche opvatting van naastenliefde. Liefderijk worden zij opgenomen en ver zorgd door de ambulances. Medische hulp wordt hun verleend en voedsel uitgereikt. Daar is een geweldige organisatie voor noodig om dit alles te verrichten, een orga nisatie, die arbeidt onder de witte vlag met het roode kruis. Nederland zal ook aan dit werk meedoen. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront! Nederland weet, dat dit zijn plicht is. Ook veel geld is noodig om dit werk uit te voéren, doch de organisatoren kennen het Nederlandsche volk. ZIJ weten, dat er nim mer vergeefs een beroep op dit volk is ge daan als het er om ging anderen te helpen. Nederlanders, weet wat u te doen staat. Steunt naar uw vermogen de totstand koming van de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. BEZOEK AAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM. Gisteren bracht de rijkscommissaris dr. Seyss Inquart een bezoek aan het storm- sters-kaderheem van den Nationalen Jeugdstorm te Zandvoort. Om 9 uur 's mor gens arriveerde de rijkscommissaris reeds met in zijn gezelschap o.a. commissaris generaal Schmidt en dr. Herman Linden- burgen Hauptbannführer der H. J. en de Beauftragte der B.D.M. Wilhelmina Hage- mense. Dr. Seyss Inquart en zijn gezelschap wer den ontvangen door de algemeene meisjes leidster van den Jeugdstorm, schepene C. G. van Eek, en in het aardige en doel matig ingerichte huis rondgeleid door de leidster van het kaderheem, vaandrig G. F. van der Weide. Tijdens de ontvangst ston den de meisjes, die den thans loopenden leergang meemaken in haar kleurige uni form voor het aan den Zuid-Boulevard ge legen heem opgesteld. De rijkscommissaris toonde een levendige belangstelling voor alles wat de leergangen betreft, waar in een veelzijdige opleiding de meisjesleidsters van den jeugdstorm lichamelijk en geestelijk gqvormd worden. Over sport, spel, huishouding, veldwerk, zang, handwerk, spinnen en weven en de theorie, waarmede het dagprogramma ver der is gevuld, liet dr. Seyss Inquart zich in lichten. Na den rondgang verzamelden de gasten en stormsters zich in de groote zaal welke den toepasselijken naam „Het klop pende hart" draagt, omdat in die zaal het kaderheem-leven is geconcentreerd en waar 's avonds theorie, zang en voordrach ten een mooie vormende sfeer geven en waar een hechte kameraadschap gekweekt wordt. Hier werd o.a. het stormsterslled en het H. J.-lled gezongen. In een toespraak, welke de rijkscommissaris hield, legde hij den nadruk op de mooie taak, welke de jeugdleidsters hebben en gaf de verzekering dat Duitschland aan de Nederlandsche jeugd zijn volle kameraadschap geeft en haar in haar strijd zal steunen, om zoo sa men te bouwen aan het welzijn van Europa. Vaandrig Van der Weide ant woordde op een prettige wijze op deze har telijke woorden, daarbij o.a. naar voren brengend dat de vaders en broers van vele stormsters zich aan het front op manne lijke wijze voor het welzijn van Europa hebben ingezet, doch dat de stormsters hier zich van haar verantwoordelijkheid aan het thuisfront bewust zijn. Na het bezoek aan het eigenlijk kader heem werd nog een kort bezoek gebracht aan de spinnerij en weverij „De Albatros", welke twee huizen naast het kaderheem ge vestigd is, en waar de stormsters bijna da gelijks spin- en weeflessen ontvangen. Hier werd de rijkscommissaris ontvangen en ingelicht door den leider van de „Al batros", den heer L. H. N. Bouvy. Na een hartelijk afscheid vertrok de rijks commissaris met zijn gevolg naar Castri- cum, waar een gemeenschappelijk kamp van B.D.M. en Jeugdstorm werd bezocht. VAL VAN 13 METER HOOGTE. Gistermiddag is in een lompenpakhuis aan den Jutpiiaaschenweg te Utrecht een ongeluk gebeurd, dat aan den 26-jariscn arbeider S. de K. het leven heeft gekost. De K. was op de derde verdieping van het gebouw bezig met het optakelen van balen lompen, toen op een gegeven oogenblik de hijschmotor waarmede deze werkzaamheden verricht werden, los schoot. Hij kreeg hier door een zoodanige» klap van het ins'1""; ment, dat hij uit het geopende luik werd geslagen en van een hoogte van ongeveer dertien meter op straat stortte. Het slacht offer werd hierbij vrijwel op slag gedood. De ongelukkige, die in de Koolstraat woonachtig was, laat een vrouw en een kind, achter. 'i 2-1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2