De inval in Iran 82ste Jaargang DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1941 No. 24976 r Verduisteren: Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht V Duitsche artillerie vuurt over den Dnjepr HoeSerislaw ingenomen werd Megerle over Engelands valsche politiek Verspreide berichten Amerika was op de hoogte 20.39 uur 6.45 uur ^2j Officieel Italiaansch bezoek aan Nederland „Laten we elkaar de waarheid blijven zeggen." EERSTE BLAD Feiten van den day LEIDSCH Directeur: J.W.Henny DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been, Lelden PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets - Incassokosten vorens postrecl t. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zfjn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd Het opperbevel van de Dult- sche weermacht deelde gisteren mee: Zooals reeds in een extra-be richt bekend werd gemaakt heb ben formaties van het pantser- leger van kolonel-generaal Von Kleist op 25 Augustus na hevi- gen strijd, het bruggehoofd van Dnjepropetrowsk en de stad zelf in een stormaanval ingeno men. Ook in de- nabijheid van de Dnjeprmonding en ten Zui den van Kief werden de laatste nog op den Westelijken Dnjepr - oever weerstand biedende strijd krachten van den vijand, ge deeltelijk in gevechten van man tegen man, overweldigd. Ten Oosten van Welikije-Loeki werd het gros van het 22ste Sov- jetleger in hardnekkige gevech ten welke verscheidene dageiv duurden ingesloten en vernie tigd. De stad Welikije-Loeki is na heeten strijd genomen. Meer dan 30.000 gevangenen en 400 stukken geschut, vielen in onze handen. De ongewoon bloedige verliezen van den vij and bedroegen ruim 40.000 doo- den. Tusschen het Hmenmeer en de Finsche Golf, alsmede voor Reval en aan het Finsche front blijven de operaties zich met succes ontwikkelen. De luchtmacht heeft zware slagen toegebracht aan troepen concentraties ten Oosten van Kief en het spoorwegnet ten Westen van Moskou en in het gebied om Petersburg voor ge- ruimen tijd vernield. In de Fin sche Golf hebben afdeelingen gevechtsvliegers vier Sovjet transportschepen met een tota len inhoud van 9000 ton tot zinken gebracht, vier andere transportschepen ernstig be schadigd en bomtreffers ge plaatst op een torpedobootjager en een flottieljeleider. Ten Oos ten van het Visschersschier- eiland zijn verder twee jagers zwaar beschadigd. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in den af- geloopen nacht havenwerken aan de Oostkust van Engeland en vliegvelden op het eiland ge bombardeerd. Bij aanvalspogin- gen op de Duitsche Bocht en de Kanaalkust heeft de Britsche luchtmacht gisteren overdag 23 vliegtuigen verloren, van welke er 11 werden neergeschoten in luchtgevechten, vier door pa trouillevaartuigen. drie door af weergeschut, drie door mijnen vegers en twee door marine- artillerie. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de vloot- basis Alexandrie in den nacht van 25 op 26 Augustus hebben bomtreffers groote verwoestin gen aangericht in de haven en op de spoorwegemplacementen. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West- en Zuid-West Duitschland en o.a. op woonwij ken te Keulen brisant- en brandbommen laten vallen. Door afweergeschut werden twee der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. i Het bericht over de successen der pant sertroepen van kolonel-generaal Von Kleist, de inneming van de stad en het brugge hoofd van Dnjpropetrowsk, aldus een door het D.N.B. ontvangen aanvulling op het weermachtsbericht, is daarom zoo van be- teekenis, omdat daarmede nu het geheeie industrie-gebied van den Dnjepr van Niko pol via Zaporozje tot aan Dnjprodzerzjinsk in Duitsche handen gevallen is. Dit ge bied neemt in de industrieele productie van de Sovjetunie een bijzondere plaats in. Dit is reeds op te maken uit de omstandig heid dat Dnjepropetrowsk een belangrijk spoorwegknooppunt is van de Oekraine met verbindingen naar het ijzerertsgebied van Kriwoj-rog, naai- de havens aan de Zwarte Zee Nikolajef en Cherson. en naar het Oostelijk gelegen Donets-kolenbekken, alsmede naar de belangrijke industriestad Charkow in het Noorden, Een belangrijke spoorbrug over den Dnjepr en verscheidene spoonvegwerkplaatsen onderstrepen deze beteekenis. Deze gunstige verkeerspositie, die van nog meer waarde wordt door de verbinding naar de Zwarte Zee via den Dnjepr zelf, was ook de voorwaarde voor de ontwikkeling van de stad. die met de reeds genoemde plaatsen samen een belangrijke streek vormt voor de ijzerindustrie van de zg. Dnjepr-combinatie. Het verlies van deze dertig ijzergieterijen en machinefa brieken is voor de Sovjet-oorlogvoering van even groot gewicht als de verliezen aan belangrijke bedrijven der wapenindus trie, waaronder vooral genoemd moeten worden de bedrijven voor het vervaardi gen van munitie en geschut. In den sector van den Dnjepr tusschen Dnjpropetrowsk en Zaporozje bevindt zich echter ook de electrische centrale Dnjeproges in Kitsjas, die met een capaciteit van 550.000 kilowatt een reus der electriciteitsproductie ge noemd mag worden en bovendien met het Donets-bekken door een leiding over land van 270 kilometer lengte verbonden is. De groote steden aan den benedenloop van den Dnjepr zijn moderne industrieplaatsen, die door Moskou bevoorrecht worden en met de industrieterreinen geweldige oppervlak ten beslaan. Het bezetten van dit industriegebied door Duitsche troepen moet van zelf ook een storing in de productie in het Donets bekken en in het gebied van Charkow ten gevolge hebben, nog afgezien daarvan, dat beide gebieden thans zijn afgesneden van de groote havens der Oekraine aan de Zwarte Zee. Militair gezien beteekent het bezit van de Dnjepr-bocht tusschen Dnjpropetrowsk en Zaporozje de thans het verst naar het Oosten gedreven wig van de Duitsche weermacht, welke een rechtstreeksche bedreiging vormt voor het industriegebied in het Donets-bekken en bij Charkow, en welke het mogelijk maakt de verbinding over land met de Krim af te snijden. Deze positie van de Duitsche weermacht in het Zuiden van de Europee- sche Sovjetunie, met de hachelijke positie van Petersburg maakt de zenuwachtigheid der heeren van het Kremlin begrijpelijk. Het oprukken van de Duitsche troepen tot de spoorlijn Petersburg—Moskou, die bovendien voortdurend door de Duitsche luchtmacht, wordt gebombardeerd, betee kent voor de sovjets de onderbreking van ee niet alleen strategisch, maar ook eco nomisch uiterst belangrijke spoorverbin ding. Deze lijn, door de sovjets .October- spoorlijn" genoemd, verbindt de hoofdstad van het oude tsarenrijk bijna volgens een rechte lijn via Kalinin (voorheen Twer), WysjniJ-Wolotsjek en Tsoedowo met de hoofdstad der sovjet-unie. Er zijn zijtakken naar andere spoorverbindingen in het Noordwesten der Unie. De economische beteekenis berust vooral op de voorziening van het geheeie noord westen met steenkool, graan, ijzer-, staal- en pletterijproducten uit de Oekraine en het Zuidelijke centrum der unie, met olie uit Bakoe, bouwmaterialen enz. Ook het gebied van Kola en Karelie is aangewezen op aanvoer langs dezen spoorweg. Van Petersburg worden vooral hout, apa- tit en nephelin van het schiereiland Kola en wel apatit voor de vervaardiging van meststoffen, nephelin als grondstof bij de aluminiumfabricage naar aftdere deelen van de sovjet-unie vervoerd. De opmarsch naar deze lijn beteekent dus voor Petersburg met zijn werven, be wapeningsindustrie, machinefabrieken en electrische nijverheid staking van den aan voer van grondstoffen en anderzijds voor de industrieën in andere gebieden, die van Petersburg afhankelijk zijn, een ernstige storing in den aanvoer van eindfabrikaten. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Duit sche artillerie Dinsdag met goed gevolg Sovjetstellingen aan den Oostelijken oever van den beneden-Dnjepr beschoten. Een pantsertrein en een stuk treingeschut wer den door treffers vernietigd. Een reeks Duitsche granaten trof een munitie-trein, die met een geweldige ontploffing in de lucht vloog. Stukken der wagons, brokken rails en dwarsliggers werden honderden meters weggeslingerd. De rest van den trein brandde onder voortdurende ontplof fingen geheel uit. Den geheelen dag bleef een dichte rookwolk over het terrein han gen. De Sovjet-infanterie leed uiterst zware verliezen door het Duitsche geschutvuur. Talrijke afdeelingen werden verstrooid en vernietigd. Op 26 Augustus trachtten de bolsjewisten aan den benedenloop van den Dnjepr met steun van kanonneerbooten in den strijd in te grijpen en de Duitsche stellingen te beschieten. Bij deze poging werden 15 Sovjetkanonneerbooten door het vuur van artillerie, mitrailleurs en infanterie tot zin ken gebracht. De Sovjets verloren Dinsdag alleen in luchtgevechten in totaal 98 vliegtuigen. Dinsdag hebben enkele Sovjet-vliegtuigen die met spoed ontboden waren tot ontlas ting van de vluchtende bolsjewistische for maties, naar het D.N.B. verneemt, gepro beerd Duitsche stellingen bij een brug over den Dnjepr aan te vallen. Hongaarsche ja gers. die tezamen met de Duitsche lucht macht dit gebied bewaakten, wikkelden de bolsjewistische vliegers terstond in een hevig luchtgevecht en schoten in korten tijd vijf der aanvallers neer. De overige Sovjet-vliegtuigen keerden daarop terug en onttrokken zich verder aan den strijd. De Hongaarsche jagers hadden geen verliezen. Het D.N.B. meldt: Tijdens de gevechten om Dnjepropetrowsk heeft een Duitsch regiment infanterie in hardnekkigen strijd de door de Sovjets nog verdedigde stad Berislaw aan de mon ding van den Dnjepr ingenomen. De Duit sche infanteristen drongen door de dichte mijn versperringen zonder steun van pant serwagens of geschut de plaats binnen. In gevechten van huis tot huis en van man tegen man braken de Duitsche soldaten het hier en daar uiterst taaie verzet van de bolsjewisten. Met handgranaten, machine pistolen en bajonetten moest huis voor huis en straat voor straat veroverd en ge zuiverd worden. Hierbij trad weer de supe rioriteit in de opleiding en de strijdvaar digheid van den Duitschen soldaat alsmede zijn ontembare aanvalsgeest aan het licht. Tijdens dit gevecht vernietigde het regi ment Duitsche infanterie vijf bataljons, die door pioniers en artillerie versterkt waren. 1500 Sovjet-soldaten werden gevan gen genomen.' Bovendien bedekten ontel bare gevallen- bolsjewisten de straten der stad. Als een voorbeeld voor de valsche politiek van Engeland kenmerkt de diplomatieke medewerker van de Berliner Borsenzeitung, dr. Karl Megerle, het optreden van Engeland bij de inlijving van de Baltlsche staten door de sovjet-Unie. Terwijl Engeland het recht van alle staten om over hun eigen lot te beschikken verkondigt, heeft het toch in een geheime afspraak als aanvulling op een verdrag van bondgenootschap met de sovjet Unie, de inlijving der Baltische staten er kend, alsook het eigendomsrecht der sovjet- Unie op de Baltische schepen die in Britsche havens liggen. Als tegenprestatie zouden deze schepen voor verder gebruik aan de Engelschen gelaten worden. Voorts heeft de Britsche regeering gevolg gegeven aan den wensch van de sovjets tot de beschikbaarstelling van de Baltische schepen die in Iersche havens liggen. De sovjetregeering heeft deze toestemming ver kregen door te beloven, ook deze schepen aan de Engelschen voor den duur van den oorlog te vercharteren. Uiteraard, zoo sluit Megerle, zal het den Engelschen uiterst on aangenaam zijn, dat deze politiek met dub belen bodem juist bekend wordt, nu Chur chill samen met Roosevelt den bekenden valschen eed gezworen heeft voor alle z.g. onderdrukte volkeren. De Engelsche regee ring zal probeeren zich door een tegenspraak uit de situatie te redden, maar Britsche tegenspraken hebben denzelfden slechten faam als Brit "he betuigingen van vrede en Britsche beloften tot hulpverleening. VERMOGEN VAN BELGISCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BESLAG GENOMEN. De militaire bevelhebber in België en Noord-Frankrijk heeft op 25 Augustus een verordening uitgevaardigd, welke het bevor deren van bolsjewistische propaganda, voor al elke vereeniging van personen tot dit doel verbiedt. Het vermogen der communistische partij van België wordt in beslag genomen. (D.N.B.). ROOSEVELT NOODIGT ZUID- AMERIKAANSCHE STAATSHOOFDEN UIT. President Roosevelt heeft aan alle Zuld- Amerikaansche staatshoofden een brief ge zonden, waarin hij een gemeenschappelijke conferentie te Washington voorstelt. Het doel hiervan zou zijn over de samenwerking van alle Amerikaansche landen te beraad slagen. (D.N.B.). JIMMY ROOSEVELT LID VAN DONOVAN'S STAF. Roosevelt's oudste zoon, Jimmy, is toege treden tot den staf van kolonel William Donovan, die naar men weet onlangs is benoemd tot leider van den geheimen dienst voor nationale veiligheid, aldus meldt Associated Press. Kapitein Roosevelt is in zijn nieuwe functie adviseur en verbindings man tusschen het inlichtingenbureau van Donovan en andere instanties, zonder een bijzonderen titel te bezitten. (D.N.B.). Uit een reeks omstandigheden aldus het D.N.B. uit Berlijn, krijgt men in de Wilhelm- strasse den indruk, dat de overval op Iran niet alleen lang van tevoren beraamd, doch ook met medeweten van de Vereenigd? Sta ten is uitgevoerd Zoo verwijst men b.v. naar een uiting van Lord Beaverbrook, dat voor het ..vervoer door het Naburige Oosten" reeds lang tanks gereed stonden. Bovendien neemt men er nota van, dat reeds eenige weken geleden talrijke Amerikaansche cor respondenten naar Teheran gestuurd zijn. Kenmerkend acht men voorts een uiting van de Daily Express van 5 Augustus, waarin een nauwkeurig plan ontworpen werd, hoe men de sovjetunie juist in dien hoek zou kunnen helpen. Dergelijke en andere teekenen schijnen naar de opvatting van toonaangevende Duitsche kringen de meening te bevestigen, dat Roosevelt wel op de hoogte geweest moet zijn van hetgeen zich thans in Iran afspeelt, temeer daar Churchill nadrukkelijk betoogd heeft, dat bij zijn ontmoeting met Roosevelt geen plekje ter aarde onbesproken is geble ven. Onder deze omstandigheden gaat het naar de opvatting van dezelfde kringen den president der Vereenigde Staten slecht af, de Pilatus-rol te splen, waarmede hij zich thans eruit schijnt te willen redden. Roose velt zou nu juist de beste gelegenheid gehad hebben om de door hem zelf verkondigde beginselen in darten om te zetten, d w.z. een aangevallen l?"d de beloofde hulp te ver- leenen en zijn ei_en vrienden als aanvallers te bestempelen- Het feit dat hij zulks niet doet, laat dus slechts de conclusie toe, dat de met zooveel lawaai verkondigde verkla ring der acht punten in werkelijkheid niets anders is dan datgene wat men in Duitsche kringen terstond heeft ingezieneen bluf en een farce die zijns gelijke niet heeft. Dat de Engelsch-bolsjewistische aanval op Iran een sinds lang beraamd plan is, geeft de New York Times trouwens in een artikel openlijk toe en schrijft: Toen Wavell van Egypte naar Britsch-Indle verplaatst werd. moet het denkbeeld daarbij den doorslag gegeven hebben om den aanval voor te be reiden, welke zich thans ontwikkelt. Bij de ontmoeting op den Atlantischen Oceaan tusschen Roosevelt en Churchill moet het olan besproken zijn, en wel in verband met de gemeenschappelijke pogingen van Enge land en de Ver. Staten om in het midden- Oosten de blokkade uit te voeren, tevens de hulp aan de sovjets te demonstreeren en de oorlogsleveringen aan de bolsjewisten te waarborgen. Het blad schrijft, dat de be langrijkste factor is de ontsluiting van een rechtstreeksche verbindingslinie naar de sovjet-unie, een feit. dat met het oog op de moeilijkheden, welke de leveringen naar Wladiwostok kunnen opleveren, ook voor de Ver. Staten van de grootste waarde en be teekenis is. Naar de correspondent van Aftonbladet meldt, bevestigt de News Chronicle thans, dat de Engelsche aanval op Iran volkomen onafhankelijk van de houding van Iran, zui ver om redenen van militaire doelmatigheid is geschied. Het blad schrijft als volgt: wij hebben tot dusver de verbinding met de sovjetunie slechts heel boven in het Noorden, tot stand kunnen brengen. Dit beteekent in den winter een gevaarlijke verbinding en bovendien al te verwijderd van het hoofd- tooneel van den strijd. Een andere verbin ding bestond er over Wladiwostok, dat nog verder verwijderd ligt en zich binnen den radius van elk oogenblik mogelijke Japan- sche interventie bevindt, Iran daarentegen geeft ons een afgebroken weg van de Per zische golf naar de sovjetunie het geheeie jaar door. In denzelfden geest wijst de Daily Express erop, dat thans, d.w.z. na een ver overing van Iran, troepen en materieel naar de bolsjewisten gestuurd kunnen worden vla Basra. BESPREKINGEN TE ANKARA. De Engelsche ambassadeur in Turkije, sir Knatchbul] Huegessen heeft, vergezeld van den Engelschen handelsattaché in dat land, lord Carlisle den Turkschen staatspresident een bezoek gebracht. Het onderhoud, waar van geen bijzonderheden werden bekend ge maakt, heeft geruimen tijd geduurd. Ook de Duitsche gezant, von Papen, bracht een bezoek aan minister Saradjogloe. Op bevel van den Turkschen minister van binnenlandsche zaken is van heden af ln Turkije de benzine gedistribueerd. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 13.46 uur en gaat onder te 23.33 De chef van het Italiaansche propa- gandabureau der weermacht, kolonel van den generalen staf van het lucht- wapen, Vecchl. geeft gisteren vergezeld van zijn medewerkers een bezoek ge bracht aan den weermachtsbevelheb ber in Nederland. Kolonel Vecchl inspecteerde o.a. eerst een eenheid van de marine, waar hij zich vooral ook op de hoogte stelde van de oorlogsberichtgeving. Verder kregen hij en zijn medewerkers in het staf kwartier van den weermachtsbevelheb ber van den chef van generalen staf, generaal-majoor Schwabedlssen, een overzicht van de troepenverzorging in Nederland. In aansluiting hierop gaf commissaris-generaal Schmidt een overzicht van den arbeid der belde in stanties, die elkaar op het gebied van propaganda en verzorging aanvullen. NOMOERA BIJ HULL. De Japansche ambassadeur te Washington Nomoera heeft gister een bezoek gebracht aan den minister van bultenlandsche zaken Huil. Nomoera verklaarde na de conferentie tegenover de pers, dat hij om een onder houd had verzocht, daar hij een aantal kwesties met Huil te bespreken heeft. (DUB.) ARRESTATIE VAN CUBANEN IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Wegens staatsvijandige kuiperijen en handelingen, welke gericht waren tegen de veiligheid van het Duitsche Rijk, ls in de bezette gebieden een aantal Cubaansche staatsburgers gearresteerd. (D.N.B.). VERKLARING VAN MINISTER KNOX. De Amerikaansche minister van marine, heeft op de persconferentie van gisteren den wensch uitgesproken, dat Moskou voor Amerikaansche vertegenwoordigers de mo gelijkheid zou openstellen het front te be zoeken. Op de vraag, of hij voor de aan staande onderhandelingen een zee-officier of een toegevoegd marine-attaché naar Moskou zou sturen, gaf Knox een ontken nend antwoord. (DUB.). VERKLARINGEN VAN SENATOR NYE. Volgens de New York World Telegram heeft de republikelnsche senator Nye in een Interview verklaard, dat de historici later Amerika wegens de buitenlandsche politiek die het thans voert, als den grootsten dom kop van alle tijden zal beschouwen. Het Amerikaansche volk wordt door de regeering zoo zeide de senator voorts, voor dom ver sleten. De regeering wil het volk wijsmaken, dat het kritieke uur in de Amerikaansche geschiedenis is aangebroken. Over de ontmoeting Churchill—Roosevelt zeide Nye, dat niet de gepubliceerde inhoud van het gesprek belangrijk ls, doch dat wat verzwegen werd. De strijd van het Ameri kaansche volk tegen een deelneming aan den oorlog is echter nog lang niet verloren. (D.N.B.). Max Blokzijl zal hedenavond over den zender Hilversum n van 19.4520 uur spre ken over „Laten we elkaar de waarheid blij ven zegigen". Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Inschrijvingsplicht voor het kamerverhuur- dersbedrijf (Binnenland, 2e Blad). Een bezoek aan het arbeidskamp voor meisjes te Barchem (2e Blad). Buitenland De Duitsche vorderingen In bet Oosten (le Blad). De inval in Iran (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1