V DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941 No. 24970 Zware nederlaag der sovjets bij Gomel V Interview met dr. Goebbels 82ste Jaargang 78000 gevangenen gemaakt De Duitsche superioriteit Drie „Duinkerkens" Episoden uit den strijd De kruistocht tegen het ongeloof VBUWÏLI NI EGIOEM D So vj et-wreedheden Zware verliezen der Britsche luchtmacht Onze brave plotselinge patriotten Duitschland zeker van de overwinning LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.. K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zyn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS «DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Het opperbevel van de Duit- sohe weermacht maakt bekend: In Get gebied rondom en ten Noorden van Gomel is een slag geleverd, die met een zware nederlaag der sovjet-weermacht is geëindigd: Onderdeelen van 17 divisies infanterie, een gemotoriseerde, twee pantser- en vijf divisies cavalerie, benevens twee briga des luchtlandingstroepen wer den verslagen, vernietigd of gevangen genomen. Ons vielen 78.000 gevangenen, 144 gepantserde vechtauto's, 700 stukken geschut en twee pant- sertreinen in handen. In aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van mili taire zijde: Een overzicht omtrent de in de laatste veertien dagen uitgegeven berichten aan gaande de gevechten in de Westelijke Oekraine toont aan, dat de thans op zoo vernietigende wijze verslagen sovjets ook daar zeer talrijke en sterk uitgeruste af- deelingen hadden gereed staan om het gou vernement-generaal binnen te rukken. Een résumé laat zien, dat tot nu toe in alle daar geleverde gevechten meer dan 2500 pant serwagens en meer dan 3700 stukken ge schut werden vernield of buit gemaakt. Ge lijk bekend is hechtte het sovjetleger er bij zondere waarde aan om technisch en vooral met pantserwagens het best uitgeruste le ger te zijn. Er is thans echter bewezen, dat nieuwe wapens te bezitten, men moet daar ook mee kunnen omgaan. In de Duitsche weermachtsberichten is telkens weer de na druk gelegd op de buitengewoon bloedige verliezen der sovjettroepen. Telt men de ramingen van de verliezen bij de gemelde aantallen gevangenen, dan blijkt dat de mensdhenmassa al evenmin als het mate riaal stand kon houden tegen den Duit- schen druk. De Duitsche soldaat is ook aan het Oostelijke front in zijn moreel even on dubbelzinnig de meerdere van zijn tegen stander als tot nu toe aan alle fronten en dientengevolge ook in staat het steeds weer met de tegenover hem staande menschen- massa's klaar te spelen. Ook de superioriteit der beweeglijke Duitsche leiding boven die der sovjets is zonneklaar gebleken, waarvoor de verovering der Westelijke Oekraine het beste bewijs is. Dat zijn de lessen van den veldtocht in de Oekraine. Ook aan andere deelen van het sovjetfront zullen deze zeer het er niet alleen op aankomt dergelij ke spoedig worden bevestigd. De Duitsche leiding heeft de formaties der sovjets op drie plaatsen in de hopelooze „Duinkerkensituatie" gebracht en wel bij Reval, aan het Ladogameer en in Odessa. De Duitsche ring om Reval wordt steeds nauwer samengetrokken, zoodat den bolsje wiki slechts de vlucht naar de Finsche Golf overblijft, waar zij door de Duitsche en Fin sche marine worden opgevangen. Aan het Ladogameer hebben de sovjets geprobeerd voor de Finsche formaties van den Noorde lijken naar den Zuidelijken oever te vluch ten. Ze hebben hierbij hun bootjes zoo zeer overladen, dat duizenden sovjetsoldaten den dood in de golven vonden, waardoor de vlucht naar den reddenden spoorweg aan den Zuidelijken oever van het Ladogameer mislukte. De catastrofe der sovjets in Odessa heeft den grootsten omvang bereikt. Het Duit sche luchtwapen heeft hier reeds meer dan 30 schepen van ruim 170.000 ton tot zinken gebracht. Een zware kruiser der sovjets, toipedobooten en torpedobootjagers pro beerden tevergeefs de transporten te be schermen. Deze oorlogsbodems werden eveneens door de Duitsche bommen zwaar getroffen. De bolsjewiki, die in Odessa zijn opgesloten, vinden geen uitweg meer over de Zwarte Zee. Hun oorlogsmaterieel kun nen zij evenmin weg krijgen. Het Duitsche luchtwapen laat hun dag noch nacht ge- l6gennheid voor een vlucht over de Zwarte Zee. (D.N.B.) Ten Westen van den benedenloop van den Dnjepr hebben de Duitschers groote succes sen behaald, een afdeeling van elf gevechts vliegtuigen vernielde bij een vlucht op 15 Augustus 90 vrachtauto's, twee pantserwa gens, verscheidene wagons van een vollen troepentransportrein en een goederentrein van 35 wagons. Deze trein ontspoorde ten gevolge van een bomtreffer voor de locomo tief. Vervolgens ontstond brand. Tien tank wagens vlogen in de lucht, waardoor de ge- heele trein in brand geraakte. De gevechten in het gebied van Kief heb ben den bolsjewiki de laatste dagen buiten gewoon groote verliezen gekost. Oprukkende Duitsche afdeelingen stootten in de sovjet stellingen op een groot aantal door de bols jewiki gedolven massagraven. Dicht daarbij telde men nog ongeveer 2000 gevallen sovjet soldaten op een kleine oppervlakte. Bij een punt, waarom hevig was gevochten, vond men meer van zulke groote graven en in de nabijheid zoo wat 1000 gesneuvelden, die de bolsjewiki niet meer hadden kunnen be graven. Dinsdag hebben de bolsjewiki getracht van hun weinige bruggehoofden aan den Dnjepr uit het verder oprukken der Duitsche troepen door een aanval van pantserwagens te verhinderen. Er ontwikkelde zich een heftig pantsergevecht, waarbij de sovjet- Dezen kruistocht is Adolf Hitler begonnen toen zijn weermacht de Oostelijke gTenzen van Duitschland overtrok. Een kruistocht tegen het ongeloof, dat is de veldtocht in het Oosten en daarom juist heeft deze veldtocht de volle sympathie en medewerking van allen, die het wel mee- nen met het geloof. Het feit, dat de bolsjewistische macht hebbers kerken hebben verwoest, priesters hebben doodgemarteld, het Geloof hebben bespot, kortom, dat zij alles wat ons heilig is met den ondergang hebben bedreigd, dit alles dwingt ons tegen hen den strijd aan te binden en dezen voort te zetten, totdat het bolsjewisme van den aardbodem zal zijn weggevaagd. Aan dezen kruistocht tegen het ongeloof dient een ieder die zich christen noemt deel te nemen. De jongeren metterdaad, zij die te oud zijn, door het versterken van het thuisfront. Afwachten is een misdaad. Tegenwerken is verraad ten opzichte van christendom, beschaving en cultuur, is volksverraad ten opzichte van ons volk, is landverraad ten opzichte van ons vaderland. Aan den kruistocht tegen het ongeloof nemen, behalve de Duitsche weermacht en de verbonden legers van Finland, Honga rije, Roemenië en Italië de legioenen uit alle beschaafde landen van Europa en reeds duizenden Nederlandsche mannen deel. Binnenkort vertrekt weer een contin gent naar het Oosten. Laten zij die er aanspraak op maken Nederlander te zijn, beseffen, dat zij dan ook plichten te ver vullen hebben, laten zij zich aanmelden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. aanval totaal mislukte. Slechts kleine resten konden zich over de rivier in veiligheid bren gen. Verscheidene duizenden bolsjewiki wer den gevangen genomen. In den midden sector van het Oostelijke front ondernamen de bolsjewiki Dinsdag verscheidene aanval len, gesteund door pantserwagens. De Duit sche troepen sloegen deze aanvallen af onder bloedige verliezen voor de sovjets. (D.N.B.). In het gebied ten Noord-Oosten van Smo lensk zijn Dinsdag Duitsche soldaten dood gevonden. Uit het soort verminkingen was op te maken, dat ze waren gewond toen ze in handen der bolsjewiki vielen. De gewonde Duitsche sdldaten zijn later vermoord met schoten van zeer dichtbij door hoofd en hals gelost. Van enkele soldaten was het hoofd gekloofd. Twee Duitsche pioniers zijn van achteren ongeveer vijftien keer met een bajonet doorboord. Zij vertoonden geen an dere doodelljke verwondingen. De gevonden Duitsche soldaten waren door de bolsjewiki uitgeplunderd. Ze hadden geen dingen van waarde meer bij zich en ook gebruiksvoor werpen, zooals zakmessen, aanstekers en dergelijke waren door de bolsjewiki mede genomen. Enkele dooden misten zelfs de herkenningsplaatjes. (D.N.B.). Van Duitsche militaire zijde wordt, aldus het A.N.P. opgemerkt, dat de Britsche lucht macht bij haar vruchtelooze aanvalspogln- gen In het Westen niet alleen gevoelige ver liezen aan vliegtuigen heeft geleden, maar ook aan personeel. Indien men als sterkte der bemanning van elk vliegtuig een gemid delde van slechts drie personen aanneemt, heeft men uitgerekend, dat de Britten sedert 22 Juni ongeveer 2700 vliegers hebben ver loren bij hun pogingen om Duitschland en de bezette gebieden aan te vallen. Een groot gedeelte van dit aantal kon gevangen wor den genomen, doch velen hebben den dood gevonden. Van Duitsche zijde heeft men vastgesteld, dat de Engelschen sedert het begin van hun pogingep om de sovjets door middel van aanvallen in het Westen te ontlasten, ln, totaal 80S vliegtuigen hebben verloren. Hier bij moet in aanmerking worden genomen, dat de Engelschen verscheidene dagen en nachten in het geheel geen aanvalspogingen hebben ondernomen. Max Blokzijl zal hedenavond voor de microfoon van den Nederlandschen omroep (Hilversum 2) van 19.4520 uur spreken over: „Onze brave plotselinge patriotten." Het Spaansche blad Informaciones pu bliceert een Interview, dat rijksminister dr. Goebbels aan den plaatsvervangenden hoofdredacteur van het blad, Marquerie, heeft verleend. Op de opmerking van den journalist, dat de Engelschen zeggen, dat zij den oorlog zullen winnen, omdat hun economische re serves grooter zijn dan die van het Duit sche rijk, antwoordde de minister: „Hoe kan Engeland gelooven den oorlog op grond van een economische superioriteit te kunnen winnen? Het kan zonder beper kingen slechts over de productie van het eigen eiland beschikken. De directe leve ranties uit Amerika komen in Engeland aan, wanneer de Duitsche duikbooten en vliegtuigen dit toestaan. Hetzelfde geldt voor de leveranties uit het empire. Terwijl Engeland te lijden heeft van de gevaren, voortspruitende uit de langere zeeroutes, heeft Duitschland zich acht jaar lang voor bereid op het geval, dat men een econo- mischen oorlog tegen het Duitsche rijk zou kunnen gaan voeren en het heeft thans bijna het geheele economische potentieel van Europa tot zijn beschikking. Duitsch land heeft vergeleken met Engeland 't voor deel, dat zijn leveranties vla den korteren en veiligeren weg te land aankomen, Resumeerend: geheel Europa werkt prac- tisch en daadkrachtig voor de spilmogend- heden. Op de vraag of het waar Is, dat de En gelschen het Duitsche rijk door hun lucht aanvallen in een oorlog op twee fronten hebben verwikkeld, antwoordde Goebbels: Men kan alleen op het land van een „front" spreken, doch niet van een front op zee en in de lucht. Wanneer wij deze Engelsche opvatting zouden willen overne men, dan zou men kunnen zeggen, dat En geland aan een dozijn fronten moet strij den Op zee. op den Atlantischen Oceaan, in de Noordzee, op de Middellandsche Zee, in de lucht, in het Noorden, Westen en Zuiden van Europa, in Klein-Azië en Afrika. De Britsche stelling Duitschland in een oorlog op twee fronten verwikkeld te heb ben, is onjuist. De Engelsche bomaanval len op Duitschland zouden ook zonder den oorlog tegen de sovjet-unie ondernomen zijn. Goebbels zeide voorts: de Duitsche lucht macht heeft het Engelsche eiland steeds opnieuw aangevallen, zonder dit een oogen- biik te staken, doch de oorlog tegen de sovjet-unie dat mag niet vergeten wor den Is de voorwaarde voor den beslls- senden strijd tegen Engeland. De oorlog te gen de sovjet-unie was noodzakelijk en eens zal de dag komen, waarop Engeland zijn nachtelijke aanvallen op Duitsche woonwijken duur moet betalen. Een andere vraag, of de Stalin-linie be staat of niet, beantwoordde de minister in den geest van zijn jongste artikel in het weekblad „Das Reich" en voegde hieraan toe: dit behoort tot de Britsche leugen campagne, waarvan men een eindelooze serie voorbeelden zou kunnen opnoemen. Een ander voorbeeld is de Britsche bewe ring, dat de sovjets duizenden tonnen ex plosieve bommen boven Berlijn hebben neergeworpen. Wanneer men „duizenden" zegt, dan moet zulks minstens tweeduizend of drieduizend beteekenen en daar een bommenwerper over een zoo langen af stand slechts ongeveer een ton kan vervoe ren, moeten dus 3000 sovjet-vliegtuigen bo ven Berl-n hebben gevlogen. De waarheid ls, dat er slechts drie sovjet-bommenwer pers zijn geweest, die niet eens de lucht- versperring hebben kunnen doorbreken. Vergelijkt u dat eens met de zwaarste Duit sche luchtaanvallen op Londen, waar op een enkelen dag meer dan 600 000 kilo brandbommen werden neergeworpen. U zult ook de geïllustreerde Engelsche tijd schriften wel gezien hebben met de docu mentaire en aanschouwelijke bewijzen van de doeltreffendheid van onze bombarde menten. Vervolgens verzocht de Spaansche jour nalist om een verklaring over de onver wachte en verrassende religieuze vroom heid in de sovjet-propaganda. Dr. Goebbels verklaarde hierover het vol gende: de religieuze propaganda der sov jets behoort bij de algemeene leuger.cam- pagne. Wat de animositeit der sovjets te gen den godsdienst betreft, hiervoor heb ben wij hun eigen getuigenissen. De sovjet ambassadeur te Londen, Maisky, was eere lid van de godloozenliga. De belangrijkste sovjet-figuren zijn lid van atheïstische ver- eenigingen. De bolsjewisten hebben, zooals de geheele wereld weet, duizenden geeste lijken vermoord. De reden voor deze reli gieuze leugencampagne is gelegen" in het feit, dat Churchill en Roosevelt zich in de pijnlijke situatie bevinden hun volken een verklaring te moeten geven over hun betrekkingen met de sovjets en derhalve hebben zij er groot belang bij te kunnen beweren, dat dit noch godloozen, noch communisten zijn. De sovjet-unie kan het niets schelen haar eigen doctrines voor propagandisti sche doeleinden te verloochenen. Dit is een symptoom voor haar verval. Vergelijkt u eens deze revolutie met het nationaal-so- cialisme, dat in twee oorlogsjaren niet een enkel punt van zijn programma heeft ver loochend. Geen mensch in Europa, die ook maar een beetje verstand heeft, zal, be halve dan de vol van vertrouwen zijnde Engelschen, aan de vroomheid .van de bols jewisten gelooven. Vervolgens sprak de minister over de houding van Amerika tegenover Ibero- Amerika. Wanneer Roosevelt, zoo zeide dr. Goeb bels, een interventionistische positie in neemt, dan doet hij dit niét uit sympathie voor Churchill doch om goede zaken te doen. Hij is een typisch kapitalistische, plutocratische verschijning. Roosevelt ziet thans een geschikt moment om voordeel te trekken uit de strijdende partijen. Wat betreft zijn bedreiging van Zuid-Amerika, dit zou in normale tijden niet mogelijk zijn. Thans kan hij zooiets doen, waar de gren zen zwak zijn, Roosevelt wil militaire, po litieke en economische steunpunten ver overen. Of hij hiermede succes heeft, hangt er van af of de Zuid-Amerikaansche landen de leugenachtige propaganda over een zoogenaamde bedreiging door de niet bestaande „vijfde colonne" van de hand weten te wijzen, In het tegenovergestelde geval zullen zij echter gevaar loopen door de Vereenigde Staten „gekoloniseerd" te worden. Vervolgens zeide Marquerie, dat hij tij dens zijn verblijf in Duitschland het hooge moreel en de buitengewone kalmte der Duitschers bij vijandelijke luchtaanvallen heeft leeren waardeeren en vroeg, welke gevolgen voor de teekemst de Engelsche luchtaanvallen op het Duitsche achterland kunnen hebben. De Engelsche bewering, zoo antwoordde dr. Goebbels, dat het moreel van het Brit sche volk beter is dan dat van de Duit schers, berust op een verkeerde inbeelding. Totdusver heeft het Duitsche volk in den tegenwoordlgen oorlog nog geen gelegen heid gehad te toonen wat het kan verdu ren. Doch wel heeft het hiertoe in den vo- rigen oorlog ruimschoots gelegenheid ge had, toen het 4'/« jaar lang honger en nood heeft verdragen. En dit is veel zwaarder dan drie of vier uur met overeenkomstige onderbrekingen luchtaanvallen te door staan. De grondslag van onzen strijd is, dat wij het volgende weten: Wij strijden een strijd om Duitschland's leven of dood. God zij dank heeft onze vijand er geenerlei twijfel over laten be staan: Duitschland kan dezen oorlog nooit verliezen, want het zou anders volkomen vernield worden. Terwijl het Duitsche volk overwint, weet het, dat het in de geheele wereld die machtspositie zal innemen, die het toekomt. Sedert 400 jaar heeft zich voor Duitschland geen gelegenheid voorge daan als deze. Wij zijn altijd te idealis tisch geweest, wij hebben teveel gewerkt voor wetenschap en cultuur, en ons niet bezig gehouden met de politiek. Thans zul len zich de gebeurtenissen van 1918 niet herhalen, toen het Duitsche volk de val sche beloften van de evenzeer valsche vre- desaanbiedingen geloofde. Duitschland heeft de leerschool van het nationaal-sociallsme doorloopen en het weet, dat zijn leiders uit het volk zijn voortgekomen en dat zij zijn rechtmatige belangen behartigen. Op de vraag van den Spaanschen jour nalist, of de „Europeesche veldtocht" tegen het bolsjewisme een fiasco is, zooals de Britten beweren, antwoordde dr. Goebbels: De naam „kruistocht" is niet van ons af komstig, doch inderdaad gaat het hier om een kruistocht. De Europeesche volken zijn er zich van bewust geworden, wat het voor hen beteekend had, wanneer het bolsjewis me overwonnen zou hebben. Dit ^vordt wel het duidelijkste bewezen door het feit, dat er zich duizenden vrijwilligers hebben aan gemeld om aan onze zijde te strijden. Duitschland heeft deze vrijwilligers wat hun getalsterkte betreft niet noodig, doch desondanks is de ontvangen steun zeer waardevol. De belachelijke bewering der sovjets, dat er in Noorwegen slechts veer tig werkloozen zich zouden hebben aange meld, behoeft wel nauwelijks te worden te gengesproken, De moreele zijde van dezen steun heeft echter een aanzienlijk grootere waarde. Voor de eerste maal in de geschie denis was het mogelijk een gevoel van een heid op het Europeesche continent te sme den. En dit gevoel leidt ons tot een daad, welke Europa als een moreele eenheid toont: met zijn bloed verdedigt het zijn be staan en de toekomst zijner zonen. Dit is het beste voorteeken voor de toekomst van Europa dat men zich denken kan. Vervolgens sprekende over het deelnemen aan den strijd van Spaansche vrijwilligers, verklaarde de minister: Het Spaansche volk ls voor het Duitsche volk een van de meest geliefde volken. Nooit zijn er tusschen ons beide volken bot singen of belangenconflicten voorgekomen. De Spaansche cultuur ls geworteld ln het geweten van het Duitsche volk. Deze sym pathie voor Spanje werd tijdens den vrjj"- heidsstrijd nog versterkt, doordat Spanje door het brengen van ontzaglijke offers streed voor zijn geestelijk en nationaal be staan. Deze strijd ontmoette ln het princi pieel anti-bolsjewlstlsche Duitschland le vendige bewondering. Iedere soldaat van het Condor-legioen, die naar Duitschland terugkeerde, was vol van bewondering en lof over de dapperheid van de Spaansche soldaten. Wanneer de Spaansche vrijwilli gers thans aan onze zijde tegen het bolsje wisme strijden, dan ls dit het meest door slaggevende bewijs voor het feit, dat Span- je's vrijheidsstrijd uitsluitend uit geestelijke en ideëele motieven ls gestreden. De oorlog ln Spanje bracht de overwinning van poli tieke en moreele beginselen en van een doc trine. Ik geloof, dat ik de gevoelens van het Duitsche volk vertolk, wanneer lk ver klaar, dat de sympathie van het Duitsche volk voor het Spaansche volk voor zijn le ven, zijn cultuur, zijn hooge geestelijke waarde en zijn schitterende houding tij dens den wereldoorlog van 1914 nog grooter zal zijn na deze ridderlijke geste van het zenden van een vrijwilligerscorps naar het sovjet-front. Bij het einde van het interview sprak dr. Goebbels over de Britsche propaganda, die hij ln dezen oorlog zeer slecht noemde. De Engelsche minister van propaganda, Bran den, heeft zooveel onhandige leugens de wereld ingestuurd, dat Duitschland zonder meer ontslagen ls van de verplichting tot het voeren van een polemiek en het geven van dementis. Vervolgens herinnerde Goeb bels aan de Engelsche propaganda over Smolensk. Het zenden van enkele journa listen naar Smolensk was voldoende, zoo verklaarde Goebbels, om het geheele ge bouw van leugens in een te doen storten. Met valsche berichten, zoo besloot de minister, kan men misschien moede vol ken tijdelijk mobiliseeren. Voor sterke vol ken is het in ieder geval niet noodig tot dergelijke middelen zijn toevlucht te nemen. .(D-N.B.15

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1