Duitsche successen in het Oosten Open brief aan Stalin DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941 No. 24968 Geheele gebied van den Dnjepr in Duitsche handen Aanval op Odessa begonnen Verduisteren: 82ste Jaargang Bij Nikolajef Na de verklaring van Roosevelt en Churchill Oproep medici V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Van oud Sovjet gezant 20.59 uur 6.30 uur J EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD W.Heoxu DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkorst, Lelden Pl.verv.: K, Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewij •.emmer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd it)n: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Naar het D.NB. van bevoegde zijde ver. neemt heeft een Duitsche divisie infanterie Zondag in den omtrek van Nikolajef de resten der sovjetdivisies in de tang gesloten en volledig vernietigd. De sovjetafdeelingen hadden steeds weer in den donkeren nacht gepoogd een weg te bereiken, die reeds se dert Zaterdag stevig in Duitsche handen was. 's Morgens in de vroegte begon een hevig artillerievuur. Stelselmatig werden geheele deelen van het bosch met vuur be stookt. Dorpen en afzonderlijke hofsteden, waar zich de bolsjewiki haddftn genesteld, gingen in vlammen op. Toen trokken de af- deelingen Duitsche Infanterie in breede en diej>e tirailleurlinie tot den aanval op. Hon derden bolsjewiki, die in wilde paniek tradhtten te vluohten, vielen aan de Duit sche vuurbundels ten offer. In de nabijheid van een spoorlijn, waar zich de laatste sov jet-strijdkrachten nog eens hadden samen getrokken en hun laatste krachten insr>an- den, stortte de laatste weerstand onder het vuur der Duitsche infanterie ineen. Een reus achtig graf nam achter den sjpoorweg de laatst overgeblevenen van vier sovjet-divi sies op. De bevolking van Nikolajef heeft sinds wekem onder groot gebrek aan levensmid delen geleden, zoo werd den Dultschen troe pen bij hun intooht gerapporteerd. Zooals ille steden en dorpen in dit gevechtsgebied ras ook Nikolajef van alle toevoeren afge sneden. Bovendien hadden de wijkende sov- ietformaties de voorraden in beslag geno ssen en daarvan zooveel gebruikt, dat er 1x>r de burgerbevolking nog slechts melk 's voedsel overbleef. Warme spijzen hadden i bewoners al verscheidene weken lang set meer gehad, daar de sovjet-overheid et maken van vuur had verboden, z.g. als nderdeel van de luchtbescherming. SOVJETS ACHTERVOLGD. In snelle marsehen zijn Düitsche afdee- lingen infanterie, ondersteund door pant serstrijdkrachten en artillerie-afdeelingen, Zondag in de bocht van den Dnjepr terug trekkende bolsjewiki op de hielen gebleven. Nog voor dat de verspreide resten den Oos telijken oever hadden bereikt ging in de ochtenduren een orkaan van vuur over den heeien sector op. Zonder kans op redding aan de vernietiging prijs gegeven renden de sovjets om het naakte lijf te redden. Kleine achterhoeden werden door de voort stormende Duitsche infanterie onder den met geloopen. In groote troepen vluchtten de afgejakkerde en krachtelooze sovjetsol daten uit hun aardholen en schuilplaatsen om zich spoedig daarop gevangen te geven. Ontelbare dooden liggen in de bosschen, op de wegen, in granaattrechters en in de graanvelden. Lange colonnes gevangenen trekken langs de met puinhoopen bezaaide wegen voorbij hun in den steek gelaten stukken geschut om naar de Duitsche ge vangenkampen te worden gebracht. Zij ver tellen steeds weer heteelfde: „Het was ver schrikkelijk, vóór ons de Duitsche soldaten, achter ons de eigen politieke commissaris sen met het pistool. Alle gewonden en kreu pelen, die niet meer verder jonden, werden door de commissarissen neergeschoten. (D.NB.) DE ACTIE IN DE LUCHT. Een Duitsche formatie gevechtsvliegtuigen heeft Zondagochtend het ongeveer 70 km. ten Zuiden van Dnjepr-Propetrowsk gelegen vliegveld der Sovjets Sapórosje met succes aangevallen en 25 Martin-bommenwerpers vernietigd. Bij verrassing verschenen de Duitsche toestellen boven het groote vlieg veld en wierpen zich op in lange reeksen op gestelde tweemotorige sovjet-toestellen. Van dertig, die in den Noordwestelijken hoek van het veld stonden, kregen 25 zoo zware tref fers, dat ze één verwrongen massa vormden, de overige werden zwaar beschadigd. Voorts vernielde een bomvoltreffer een groote han gar, waarbij de opgeslagen voorraden brand stof en munitie verloren gingen. De aanval aas het werk van enkele seconden. De Duit sche formatie bereikte zonder eenig verlies de basis van uitgang van eenige honderden kilometers ten Westen. In den loop van den 17den Augustus wer den 58 sovjet-vliegtuigen in de lucht ten val gebracht en 32 toestellen op den grond ver nield. Tegenover dit verlies van 90 bolsje wistische vliegtuigen staat slechts een ver lies van vijf Duitsche toeetellen. Roosevelt heeft zijn plan om Europa tot slavernij te brengeneen „vrijheidscharta" durven noemen, aldus de Deutsche diplo- matisch-politische Korresjoondenz in een commentaar op de Churchill-Roosevelt ver klaring. „Zelfs wanneer dit program met zijn huichelachtige phrasen op het oogenblik moet dienen voor alle propagandistische doeleinden, dan bevat het toch een goed ding, aldus de Korrespondenz, nj. dat het de mateloosheid en de laagheid van zijn politieke doelstelling onthult: ,,Aa:: den eenen kant een onbeperkte wereldheer schappij over te dragen aan die krachten, waarover Roosevelt gelooft te kunnen be schikken, n.l. het Jodendom. Aan den an deren kant een onbegrensde hulpverleening aan het wereldbolsjewisme, zonder eefSge gewetenswroeging over de vraag tot welk een verderf dit zou kunnen leiden. De Diplo besluit haar commentaar als volgt: „Sedert de brief aan Stalin is Roo sevelt evenals Churchill geteekend met het Kaïnsteelten van hem, die bereid is met be hulp van het bolsjewisme een broeder moord op de overige cultuurvolken te ple gen." De Evening News meldt, dat lord Beaver- brook als vertegenwoordiger van Engeland aan de aanstaande Engelsch-Ameri- kaansch-bolsjewistische conferentie te Moskou zal deelnemen. Van toonaangevende zijde te Londen wordt verklaard, dat het vermoeden als zou de Engelsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, naar Moskou gaan, niet Juist is. (DJ7.B.) JAPAN ZAL NIET WIJKEN, In een radiorede heeft kapitein Hiraida de woordvoerder der Japansche marine gesproken over het versterkte streven van Engeland en Amerika tot omsingeling van Japan, Hij zei, dat deze omsingeling van agressief karakter is; op geestelijk zoowel als op economisch en strategisch terrein. De Vereenigde Staten, aldus spr., schij nen den indruk te hebben, dat Japan reeds De Nederlandsche ambulance, die straks naar 't Oostfront zal vertrekken, moet een echt Nederlandsche hulpexpeditie zijn. Dat wil zeggen: zij moet degelijk en solide zijn, perfect uitgerust, de modernste instrumen taria hebben en over de medewerking van de beste doktoren en chirurgen kunnen beschikken. Daarom is het noodig, dat de organisa tieleiding, wat de medici betreft, een keuze kan maken uit een zoo groot mogelijk aan tal doktoren en vooral chirurgen (ook in verband met het aanwijzen van den leider der ambulance). Nederlandsche medici! Er wordt een beroep op u gedaan! Gij kunt, door u op te geven bij de Neder landsche ambulance, een eervolle taak toe bedeeld krijgen. Gij, met met uw uitnemenT de en degelijke opleiding, kunt ginds in het Oosten den naam van de Nederlandsche medici den eerbied van de geheele wereld afdwingen. Gij kunt daadwerkelijk aan- toonen, dat ons kleine land tot groote en grootsche daden in staat is. Ook op mannelijk verplegend personeel doet de ambulance een beroep. Ook zij kun-, nen medewerken aan den menschiieven- den arbeid, welke ginds wacht. Nederlandsche chirurgen, doktoren en verplegers. Geeft u zoo spoedig mogelijk op aan de organisatieleiding van de Neder landsche ambulance, Koninginnegracht 's-Gravenhage, telefoon 113142. 22, ernstig is uitgeput en totaal verkeerde ge volgtrekkingen te maken bij de beoordee ling van Japan's militaire kracht. Wie de werkelijke kracht van Japan kent zal zich er ongetwijfeld voor hoeden het Japansche rijk te bedreigen. Engeland en de Veree nigde Staten schijnen te hopen. Japan door druk op de knieën te kunnen brengen. Uit economisch oogpunt gezien, zijn Japan en de Vereenigde Staten reeds met elkan der in oorlog. De democratische staten be gonnen de vijandelijkheden tegen Japan, toen ze de kanalen sloten, waardoor Japan de grondstoffen en materialen kreeg, wel ke het noodig heeft. Een nieuwe stap zal Japan nopen te kiezn tusschen leven en dood. In elk geval moet men niet Japan verantwoordelijk stellen voor de gevolgen, welke de omsingeling kan hebben. Japan zal de onvermijdelijke maatregelen nemen, wanneer het wordt gedwongen te kiezen tusschen leven en dood. De diplomatieke medewerker van de Ber liner Boersenzeitung, Karl Megerle, houdt zich bezig met de uitwerking van de Chuï- chill-Roosevelt-verklaring in Japan en schryft: de verklaring van Churchill en Roosevelt, vooral het plan om alle andere staten, met uitzondering van de Angelsak- sèrs en de bolsjewisten, met geweld of door overreding te ontwapenen, komt neer op het plan tot een wereldoverheersching der drie samenzweerders tegen de cultuurwe reld. Het is derhalve begrijpelijk wanneer Japan reeds de aangekondigde levering Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: „De achtervolgingsgevechten in de Zuidelijke Oekraine, waarbij Duitsche, Roemeensche, Hongaarsche en Itali- aansche afdeelingen in voorbeeldige wapenbroederschap hebben samenge werkt en vqprtreffelijke gevechts- en marschprestaties geleverd hebben, hebben het geheele gebied ten Westen can den Dnjepr in onze handen ge bracht. Op de stad Odessa en eenige kleine bruggehoofden aan den be nedenloop van den Dnjepr, waar zich nog sovjetstrijdkrachten bevinden, is de aanval begonnen. Bij deze gevechten heeft de vijand uiterst zware verliezen geleden. Onge rekend het gevangen aantal in den slag van Oeman zijn ongeveer 60.000 ge vangenen gemaakt. Verder zijn 84 pantserwagens, 530 stukken geschut en veel ander oorlogsmateriaal buit gemaakt. In de oorlogshaven Nikolajef vielen de volgende op stapel staande oorlogs schepen in onze handen: een slag schip van 35.000 ton, een kruiser van 10.000 ton, 4 torpedobootjagers en 2 duikbooten. Verder werd een kanon neerboot tot zinken gebracht, een tweede zwaar beschadigd, een drijvend dok vol locomotieven buitgemaakt. Bij den aanval op de haven van Odessa heeft de luchtmacht 9 groote troepentransportschepen door zware bomtreffers onbruikbaar gemaakt en 3 oorlogsschepen, waaronder een zwaren kruiser, beschadigd. Ook bij de gevechten In het gebied van Kief en Korosten heeft de sovjet weermacht zware verliezen geleden. Sedert 8 Augustus zijn hier 17.750 ge vangenen gemaakt en 142 pantser wagens, 123 stukken geschut, een pantsertrein en veel ander oorlogs materiaal buitgemaakt". van Noord-Amerlkaansch oorlogsmateriaal via Wladiwostock als een bedreiging en als het brengen van het oorlogsgevaar in een gebied ondervindt, waarin het niet minder recht heeft op 'zijn veiligheid bedacht te zijn als b.v. de Vereenigde Staten in de Caralblsche zee. DE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOOR DIGING VAN HET VOORMALIGE JOEGOSLAVIË. Een besluit van de Franse he regeering om de diplomatieke en consulaire vertegenwoor digingen van het voormalige Joegoslavië in Frankrijk niet meer te erkennen en haar te verzoeken de werkzaamheden te staken, Ls in politieke kringen te Agranf alsook door de openbare meening met voldoening verno men. Dit besluit wordt als vriendelijke feste jegens Kroatië opgevat. (D.N.B.). De Bulgaarsche bladen publiceeren in grooten opmaak den „open brief aan Sta lin", welken de vroegere sovjet-gezant te Sofia, Raskolnikov, heeft geschreven. Raskolnikov was een der intiémste vrien den en medewerkers van Stalin. In 1934 kwam hij als gezant te Sofia. Hij stond bekend als aanhanger van Lenin en heeft zelf aan de bolsjewistische revolutie deel genomen. Hij slaagde er in, ook in Bulgaar sche intellectueele kringen belangstelling voor de sovjetunie te wekken. Als sterke persoonlijkheid kwam hij later met Stalin in conflict en in 1939 kwam het tusschen beiden tot een openlijke breuk. Raskolnikov viel in ongende en werd te ruggeroepen naar Moskou. Hij wist echter, wat hem daar te wachten stond en vlucht te naar Frankrijk, waar hij korten tijd later stierf. Niet lang voor zijn 'dood schreef hij den brief, waarin hij onder meer zeide: „Stalin, gij hebt mij buiten de wet ge plaatst. Daarmede hebt gij mij gebracht op het niveau van alle sovjetburgers, die on der uw heerschappij buiten de wet staan. Ik antwoord op overeenkomstige wijze en geef u mijn toegangsbewijs tot het door u opgebouwde rijk van het „socialisme" te rug. Ik breek met uw regime. Uw „socialis me" is zoo ver van het ware socialisme verwijderd, zooals de willekeur van uw persoonlijke dictatuur niets gemeen heeft met de „dictatuur van het proletariaat". Onder den druk van de groeiende onte vredenheid bij boeren, arbeiders en intel- lectueelen hebt ge een grondwet gegeven, die door het geheele land met oprechte geestdrift ontvangen werd. Wat hebt gij met de grondwet gedaan, Stalin? Gij hebt haar als een stuk papier verscheurd. De vrije stemming jverd een belachelijke farce, doordat men slechts op één enkele candi- datuur kon stemmen. Ge hebt de groeiende ontevredenheid,door geweld en terreur ver- stikt. Ge hebt een nieuw tijdperk geopend, 'dat in de geschiedenis onzer revolutie ver meld zal worden als „het tijdperk van dc terreur". In de geheele sovjet-unie ge voelt niemand zich veilig. Ge zijt onfeil baar als de Paus, gij' maakt nooit fouten, doch het sovjetvolk weet zeer goed, dat ge voor alles verantwoordelijk zijt. Met behulp van laaghartige vervalschin- gen hebt ge processen geënsceneerd, die door hun domme beschuldigingen de mid- deleeuwsehe heksenprocessen verre over troffen. Ge weet zelf, dat Pitjakov zich niet naar Oslo heeft begeven, dat Maxim Gorki een natuurlijken dood is gestorven, maar ge blijft lasteren. Aan het graf van Lenin hebt ge plechtig gezworen, dat ge zijn nalaten schap zoudt behouden en zoudt waken over de eenheid der partij. Meineedige, ge hebt de nalatenschap van Lenin vernield. Ge hebt oude medestrijders van Lenin,, zooals Kamenev, Sinovjev, Boecharin, Rykov, wier onschuld u zeer wel bekend was, belasterd, van hun eer beroofd en doen neerschieten. Ge zijt een renegaat, die het werk van Lenin heeft verraden. Het jonge kader.dat zoo onmisbaar was voor het land, hebt ge vernietigd, omdat ge het gevaarlijk achtte voor uw persoonlijke/dictatuur. Ge hebt het leger van zijn leiders beroofd, de be gaafdste officieren, met aan het hoofd den schitterenden maarschalk Toechatsjewski, hebt ge vermoord. In de door u geschapen giftige atmosfeer van verdachtmaking, wantrouwen, verraad en almacht der Gepoe wordt ieder „geVon- den" document als onomstootelijk bewijs beschouwd. Onder voorwendsel van den strijd tegen het gebrek aan stabiliteit der arbeids krachten hebt ge de sovjetarbeiders tot slaven gemaakt door het overplaatsen naar de fabrieken. De arbeidersklasse heeft met onbaatzuchtige heldhaftigheid den last van ingespannen arbeid, honger, ondervoeding, geringe loonen en woningellende gedragen, omdat zij geloofde, dat gij haar. naar het socialisme zoudt leiden. Gij hebt dezen menschen de hoop ontnomen, ge hebt ver klaard, dat het socialisme reeds bestond, en de arbeiders vroegen elkander fluiste rend: „als dit socialisme is, waarvoor heb ben we dan gevochten Gij hebt de kleine boeren vernietigd, om ze op de velden der kolchozen te la,ten wer ken. Als organisator van den honger hebt ge de gedachte der collectivLseering in dls- crediet gebracht. Terwijl ge het intellect hét zout der aarde noemde, hebt ge het werk van schrijvers, geleerden en kunste naars van de laatste vrijheid beroofd. De sovjetlitteratuur is verlamd door de door u geïntimideerde censuur en door den begrij pelijken angst der redacteuren die voor alles met him eigen leven borg staan. De schrij ver kan zijn werk niet laten drukken, de tooneelschrljver zijn stuk niet laten opvoe ren, de criticus zijn meening niet zeggen, wanneer niet alles officieel is goedgekeurd. Ge verstikt de sovjetkunst, omddt ge van haar slechts hielenlikkerij verlangt. De kunst zwijgt liever dan u een Hos arm ah toe te zingen. Ge hebt een pseudokunst ingevoerd, die uw beroemde bestuursgeniali teit bezingt. Ge vernietigt de begaafden wanneer zij u niet aanstaan. Waar zijn Pünjak, Tetjakov, Arosev, Kolzov, Rodjo- nov, Galina Serebrjakowa, wier eenig ver grijp het was, dat ze de vrouw van Sokol- nikov was? Ge hebt ze laten doodschieten. Met eigen oogen heb ik gezien, dat aan de sovjetbibllotheken lange lijsten werden toe gezonden van boeken, die vernietigd moes ten worden. Gij vernietigt de begaafde Rus sische geleerden. Waar is de beste Russi sche vliegtuigbouwer,Toepolev? Ge hebt hem laten arresteeren. Ge weet, dat bij ons gebrek aan menschen iedere ervaren diplo maat kostbaar is. Niettemin lokt gij alle ambassadeurs naar Moskou en vernietigt ge den een na den ander. Ge hebt het ge heele apparaat van het commissariaat van buitenlandsche zaken vernield. Bij al uw handelingen gaat ge niet uit van liefde tot uw land, die u vreemd is, maar van de dierlijke vrees voor het verlies van uw macht. Ik heb lang gezwegen. Het valt mij zwaar dé laatste banden met mijn oude partij te verbreken. Gij zijt er in geslaagd die partij in drie jaar te gronde te richten. Bij uw koortsachtig zoeken naar steun overlaadt ge de „partijlooze bolsjewisten" met com plimenten, schept ge nieuwe» bevoorrechte groepen. Maar uw wild bacchanaal kan niet lang meer duren. Eindeloos is de lijst van uw misdaden, eindeloos de lijst uwer slachtof fers. Het is onmogelijk alles op te sommen. Vroeg of laat zal het sovjetvolk u op de beklaagdenbank brengen als verrader van socialisme en revolutie, als vijand van het volk, als organisator van den honger en de vervalschingen.'\ (D.N.B.). van Hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedennacht op te 2.55 uur en gaat vanavond on der te 18.43 uur. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Opening der tentoonstelling „De productie slag in Europa" (2e Blad). Controle op den handel in tweedehandsche artikelen (Binnenland, 2e Blad). De indeeling voor de voetbalcompetitie (Sport, 2e Blad). Buitenland Duitsche successen in het Oosten (le Blad). Open brief aan Stalin (le Blad). J ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 4 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1