LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 18 Augustus 1941 De verklaring van Roosevelt en Churchill Officieele Kennisgevingen VISSCHERIJ-BERICHTEN Roosevelt geeft commentaar Verklaring van dr. Goebbels Oorlogsschade 2500 MILLIOEN IM. NOOMEN De meening van Megerle STADSNIEUWS Ir. R. van Ammers overleden RECHTZAKEN IN/T IM IITIIREM Oprichting van een Nederlandsche Opera Vlotte handel in gebruiksvee BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Op een persconferentie, die Roosevelt heeft gehouden aan boord van zijn jacht „Potomac", nadat dit in Rockland (Maine) gemeerd was, heeft de president volgens Associated Press verzekerd, dat hij en Churchill het in alle problemen der oor logssituatie volkomen eens zijn. De confe rentie op den Atlantischen Oceaan heeft echter naar zijn meening de Vereenigde Staten niet nader tot deelneming aan den oorlog gebracht. In ontwijkende antwoorden duidde Roo sevelt aan, dat geen nieuwe maatregelen ontworpen zijn. Vertegenwoordigers van leger, vloot en luchtwapen der Vereenigde Staten hebben met Engelsche militairen, aldus Roosevelt, afzonderlijk en groepsge wijs, conferenties gehouden. Omtrent zijn persoonlijke besprekingen met Churchill, die langer dan een dag heb ben geduurd, verklaarde Roosevelt, dat men meeningep en inlichtingen heeft uit gewisseld over het heden en de toekomst. 'Voorts heeft men de kwestie besproken, hoe de wenschen van de Sovjets betrokken kunnen worden in het bestaande program. De Sovjet-Unie krijgt geen hulp op grond van de wet op de hulpverleening aan En geland, maar zal contant betalen. Aange zien de Sovjets volgens de meening van Roosevelt den winter nog zullen doorstaan, hebben zij voor den veldtocht van den volgenden zomer alle beschikbaar mate riaal noodlg. Op een vraag van een journalist beves tigde Roosevelt, dat Churchill niet naar Amerika zal komen, evenmin als hijzelf voor den eerstvolgenden tijd plannen heeft voor een bezoek aan Engeland. Over Frankrijk en Japan zou hij met den minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, confereeren, zoo deelde de president ver der mede. Ten slotte verklaarde hij, dat het verlangen naar een ontmoeting met Churchill reeds in Februari jl. was opge doken. De uitvoering van het plan moest echter uitgesteld worden wegens de veld tochten in Griekenland en op Kreta. (D.N.B.) De Britsche minister Lord Bea-sierbrook. heeft Zaterdag een eerste onderhoud gehad met Huil. waarbij ook de Britsche ambas sadeur, Lord Halifax, aanwezig was. Dit onderhoud is, naar Associated Press op merkt, een beleefdheidsbezoek genoemd. Stalin heeft, aldus een bericht van den Engelschen nieuwsdienst, zijn dank uitge sproken voor de hem door Roosevelt en Churchill gezonden boodschappen. In zijn dankwoord heeft Stalin verklaard, dat hij bereid is. alle noodige stappen te onderne men teneinde te bewerkstelligen, dat de hulpverleening der Vereenigde Staten en Engeland aan de Sovjet-Unie zoo spoedig mogelijk doeltreffend zal zijn. Er zijn nog zeer zware gevechten voor alle partijen te verwachten, niet slechts aan de reeds bestaande fronten, ook aan zulke, die nog zullen ontstaan. (D.N.B.) Als mogelijk leider van de Amerikaan- sche afvaardiging voor de Sovjet-Unie wor den genoemd vice-president Wallace, mi nister van financiën Morgenthau, onder staatssecretaris Sumner Welles, evenals andere op den voorgrond tredende perso nen te Washington. Associated Press publiceert als een in formatie uit officieele Londensche kringen liet bericht, dat de Sovjet-Unie als tegen- prestatie voor de haar door de Engelschen en Amerikanen toegezegde hulp „haar ac tieve ondersteuning" heeft toegezegd aan de „Japansche politiek" der beide Angelsaksi sche mogendheden. (D.N.B.) „Een aanslag op het gezonde verstand", zoo noemt rijksminister dr. Goebbels in een artikel in den Voelkischen Beobachter de gemeenschappelijke verklaring van Roose velt en Churchill. „Hoe troosteloos met het er uitzien in de hersens van de opstellers dezer verklaring", zoo schrijft de minister. „Houdt men ons werkelijk voor zoo afgrij selijk dom, dat men serieus aanneemt, dat wij er zouden invliegen bij deze plompe bluf? Gelooft men inderdaad, dat men slechts een papiertje met holle, verouderde zinnen behoeft vol te schrijven om het tooneel van 1918 zich te doen herhalen in een situatie, waarin wij er juist mede bezig zijn in het bolsjewisme den laatsten nog mogelijken degen op het vaste land te bre ken? Wij hadden van de bijeenkomst van Churchill en Roosevelt niet al te veel ver wacht, wij hebben ook den geheelen er om heen gesponnen propagandarommel niet serieus opgevat, maar dat het resultaat zoo dor, zoo dom en zoo steriel zou zijn, dat hebben wij ons toch in onze stoutmoedigste droomen niet durven verbeelden". Dr. Goebbels vergelijkt Roosevelt en Churchill met twee cabaretconferenciers, die elkaar een stafouden mop vertellen, waarom niemand meer lacht. Daarentegen zal de geheele wereld in een homerisch gelach uit barsten om de beide conferenciers zelf, die een oude, versleten truc uit den wereldoor log met burgermansgezichten als nieuw heb ben uitgegeven. ..Zij zullen het niet ge- looven", zoo schrijft de minister verder, „maar wij zijn werkelijk niet zoo dom. Wie ons ontwapend wil zien, moet de kleine moeite nemen om ons de wapens te ont nemen". Het Duitsche volk, zoo schrijft de minis ter verder, heeft slechts eenmaal, in No vember 1918, zijn wapens uitgeleverd. Een tweede maal zal dat niet meer gebeuren. „Wij zouden Roosevelt en Churchill" zoo schrijft Goebbels aan het eind van zijn ar tikel „het passende antwoord op hun dries ten eisch door de millioenenmassa's van ons volk kunnen laten geven. Wij doen dat niet. Zij verdienen zoo'n antwoord niet. Zij zou den het ook niet eerbiedigen, aangezien zij als echte democraten voor alles respect hebben, alleen niet voor het volk. Deze oor- logs- en inflatieoplichters verdienen Rechts, dat het Duitsche volk verachtelijk voor hun voeten spuwt en weer aan zijn werk gaat. Laten wij dus werken en strijden, tot de menschheid bevrijd is van deze geesels Gods". (D.N.B.). Verzekering tegen verzekerd, bedrag ruim ALGEMEEN ASSURANTIEKANTOOR Rapenburg la. Tel. 20302, na 6 uur 24479. 1469 (Tngez. Med.) Ook Karl Megerle schrijft in de Berl. Bör- senzeltung nog over de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill. Hij zegt daarbij o.a Het plagiaat der punten van Wilson, n.l. de verklaring van Roosevelt en Churchill, is niet een teeken van kracht, maar van zwakte Het wordt verklaard door de om standigheden, waaronder de verklaring tot stand is gekomen. De politiek van Engeland en de Vereenigde Staten is overal vastgeloo- pen. Het dilemma is zoo groot, dat beide staatslieden zich gedwongen zien, elkander eindelijk klaren wijn te schenken en te con- stateeren, dat geen van beiden de verlan gens van den ander kan inwilligen. Chur chill wilde van Roosevelt de verzekering hebben, dat de Vereenigde Staten aan den oorlog zouden gaan deelnemen, zoo mogelijk nog vóór de ineenstorting van de sovjet unie. Roosevelt moest antwoorden, dat hij zoowel door binnenlandsche als buitenland sche omstandigheden den uitersten stap niet kon wagen. Volk en Congres der Vereenigde Staten zijn niet bereid, hem op zijn weg naar den oorlog te volgen. Engeland wilde voorts, dat de Amerikaan- sche wapenleveranties niet beperkt zouden worden door de behoeften van de Ameri- kaansche weermacht of door de Amerikaan- sche hulp aan de sovjet-unie, terwijl de Amerikanen juist belang hechten aan de ondersteuning der sovjets, om de sovjet-unie althans in het Verre Oosten te handhaven als factor tegenover Japan. Uit dit dilemma kon men klaarblijkelijk onmogelijk een be vredigenden uitweg vinden. De bekende ver klaring werd de wereld in gestuur, om toch nog iets te doen ter ondersteuning van het Britsche oorlogsmoreel en om de openbare meening in Amerika bezig te houden. De moreele positie van Engeland en de Vereenigde Staten is overal verzwakt door het bondgenootschap met het bolsjewisme en het verraad aan Europa. De eigen volken der belde staatslieden weten niet. hoe men van dit concubinaat moeten afkomen. De nieuwe ontwikkeling in Frankrijk, Pétain's streven naar samenwerking met Duitsch- land en Europa staat gelijk met een nieuwe nederlaag voor Roosevelt. Hetzelfde geldt voor het Verre Oosten, waar de machts positie van Japan versterkt is door de mees terlijke oplossing van het industrieele klaring werd de wereld in gestuurd, om toch de spil, maar voor de Angelsaksen is het probleem der tweefronten actueel geworden. De landen van het drie-mogendheden- verdrag zien hun positie onophoudelijk ver sterkt door de feiten. Onder deze omstan digheden is de verklaring van Roosevelt en Churchill geschikt om door de volken in hun prullemand geworpen te worden. De schijnheilige frazen van deze verklaring kunnen niemand belang Inboezemen, die het eerste wereld-bedrog van Wilson heeft medegemaakt. De verklaring, aldus vervolgt Megerle, is ook dom, vooral wat de uitwerking op Duitschland en zijn bondgenooten betreft. Indien dezen nog niet vastbesloten waren geweest om tezamen door te vechten tot de overwinning behaald is. dan zouden hun de oogen geopend zijn door het punt, waarin zij gedreigd worden met eenzijdige weer loosheid. Als het Duitsche volk het over één ding eens is, dan is het hierover, dat de roof der wapenen na den wereldoorlog de grootste misdaad en de belofte van unlver- seele ontwapening het grootste bedrog van de 20ste eeuw is geweest. Allen „vredelle- venden volken" wil men „den last der wa pening" afnemen, alleen de Angelsaksen en de bolsjewisten zullen hun wapenen behou den. Die zullen dan landen en zeëen con troleeren en den anderen volken naar oud model de broodkaarten uitreiken. Dit is de proclamatie van de Angel-Saksischbols jewistische aanspraak op de wereldheer schappij Overigens hebben Engeland en de Ver eenigde Staten alles, wat zij thans toezeg gen, ook reeds na den wereldoorlog beloofd en, voor de haan tweemaal gekraaid had, hadden zij het driemaal verloochend. Er leven nog te veel menschen, die van dit verraad getuige zijn geweest, dan dat men voor een tweede bedrog toegankelijk zou zijn, dat erger zou zijn dan het eerste. Juist de twee mannen, die voor het uitbreken van den oorlog de leiders der oorlogsclique waren, die de wereld niets anders konden beloven dan honger en tranen, bevelen zich thans aan als de apostelen van een betere orde. Deze mannen hebben zich definitief gedisqualificeerd door hun bondgenootschap met het bolsjewisme. Zij hadden daarmede de verklaring van de Potomac reeds ver raden, eer zij was neergeschreven. De volken, aldus Megerle, hebben geen belangstelling voor de frazen van de Poto mac. Men kan het document van Roosevelt en Churchill laten vallen in den pi ullemand waarin ze zelf indertijd de 14 punten van Wilson hebben geworpen. (D.N.B.) OUD-DIRECTEUR DER STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. Te Doorn is Zaterdag overleden de heer ir. R. van Ammers, oud-directeur van de Stede lijke Gas- en Electriolteitsbedrijven alhier. De heer Rudolf van Ammers werd te Ber gen op Zoom geboren op 23 Juni 1881. Na den titel van werktuigkundig ingenieur be haald te hebben, en o.a. als zoodanig bij de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht te hebben gewerkt, werd hij op 15 September 1912 benoemd tot adjunctdirecteur van de Gas- en Electriciteitsfabrieken alhier, waar na in Augustus 1916 zijn benoeming tot directeur volgde als opvolger van den heer van Doesburgh. Tot 1 December 1921 heeft hij deze functie met grooten ijver vervuld. Zoowel technisch als administratief heeft hij de geheele bedrijven op een nieuwen leest geschoeid, waardoor hij voor vele jaren zijn stempel drukte op de organisatie dezer be drijven drukte. Aan zijn onvermoeibaar werken was ook de groote vlucht te danken, welke de electrificatie der buitengemeenten in de jaren van 1916—1920 nam, zoodat de electriciteitsvoorziening zich over een groot deel van de provlnicie ging uitstrekken. De begrafenis zal Dinsdagmiddag om 2 uur plaats vinden op de Algemeene Begraaf plaats te Doorn. EINDEXAMENS M.T.S. HAARLEM. Aan de Middelbare Teohnische Sohool te Haarlem verwierven het einddiploma: afd. Weg- en Waterbouwkunde. M Burger, K. H. Jung en F. A. Mastenbroek, allen alhier, M. A. van Nes te Wassenaar en J. H. Polhuys te Leiderdorp (met lofi; afd. Bouwkunde: mej. J. C. Zitman te Zoeterwoude; afd. Werktuig bouwkunde: A. J. Dinant, W. A. van Ingen Schenau en W. H. van Kampen, allen alhier, J. v. d. Linden te Alphen aan den Rijn en J. G. Tromp te Ll.se: afd. Electrotechniek: E. W. Spoor, alhier en afd. Scheepsbouw- kunde W. S. Beers te Hoofddorp. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Geslaagde excursie. Een aantal leden der V. v. M. heeft Za terdagmiddag j.l. een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde Ned. Herv. Inrichting voor Zenuw- en Geestesziekten. Nadat het gezelschap door den hoofd opzichter, den heer J. Prijs was ontvangen, gaf deze in de directiekeet een uiteenzet ting van het werk. dat hier onder leiding van de architecten J. G. en P. K. Mer.sink uit Apeldoorn tot stand wordt gebracht. Op het uitgestrekte bouwterrein, gelegen aan den Veurschen Straatweg wordt mo menteel een aantal paviljoens gebouwd, welke zijn omringd door de verschillende bijgebouwen. Vanzelfsprekend speelt ook op dit werk de materiaalsdhaarsohte een rol, zoodat verschillende wijzingen in de hoofdcon structies moesten worden gebracht. Tijdens den rondgang over het werk bleek dat men deze moeilijkheden moedig het hoofd biedt. De waarde van deze excursie, steeg hier door te meer, omdat de deelnemers kennis maakten met. enkele nieuwe constructie methoden. die ongetwijfeld ook in de toe komst opgang zuilen blijven maken. Aan het einde dankten de leider van het gezelschap, de heer van Zwieten de Blom en de V. v. M -voorzitter namens deelne mers en bestuur den heer Prijs voor de ontvangst, en de rondleiding. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Helneken's Bierhar.del Lel den N.V., Remibrandtstraat 1216 Leiden. Procuratie verleend aan: C. W. Lodders. Leiden. (Beperkende Bepalingen!. NV. Leidsche Meubelindustrie, Hooge Rijndijk 94. Leiden. Nieuwe Commissaris: B. van Donselaar. Rotterdam. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM VOOR VERLICHTTNGSDOELEINDEN. Hoofden van Gezinnen, die voor verlich ting van hun woning uitsluitend op het ge bruik van petroleum zijn aangewezen en op geen énkele andere wijze hierin kunnen voorzien (b.v, door aansluiting op het gas- en eïectrisch net, het gebruik van bron of butaangas-installatie, windkracht of op an dere wijze, kunnen vanaf Maandag 25 Augustus t/m. Vrijdag 29 Augustus a.s. op het Distributiekantoor, Breestraat 119, een aanvraag-fonnulier (Model MD 73) invul len. Het kantoor is geopend van 912 en van 14 tot 16 uur. Alleen zij die „Hoofd" van een gezin zijn en ook in het vorige seizoen petroleurnze- gels voor verlichting hebben ontvangen, komen in aanmerking. Ook nieuw geves tigde gezinnen, die op petroleum zijn aan gewezen, komen in aanmerking. Personen die op kamers wonen, komen niet in aan merking: zij dienen in de opgave van het „Hoofd" begrepen te zijn. Met nadruk wordt er op gewezen, dat na Vrijdag 29 Augustus géén aanvragen meer worden aangenomen. A. TEPE, Weth.-loco-Burgemeester. Leiden, 18 Augustus 1941. 1488 DE NIEUWE UITREIKING. (Uitknippen en bewaren). De uitreiking van de nieuwe boter- en vetkaarten zal. zooals reeds is gemeld plaats vinden van Woensdag 20 Aug. a.s. t/m Vrijdag 29 Augustus e.k. Men kan zich hiertoe vervoegen op de volgende uitreikposten: 1. Morschweg No. 26 (voormalig winkel pand) 2. Stille Rijn Nr. 3 (voormalig bureau van Bevolking). 3. Ulreclitsche Veer Nr. 3 (voormalig lokaal Burgerwacht). 4. Voormalige Bewaarschool (v. d. Werf- straat 98. hoek Oude Vest). 5. Hyacinthenstraat Nr. 18 Ibestuursge bouw Tuinstadwijk) De uitreikposten zullen op die dagen ge opend zijn van 8 u. 15 tot 12 u. 30 en van 13 u. 45 tot 17 u. 30, dus ook op Zaterdag 23 Augustus. De opkomst van de belang hebbenden dient te geschieden als aange geven in onderstaande volgorde: Woensdag 20 Augustus: Zij wier familie naam begint met de letters A, B t/m Bri. Bri. Donderdag 21 Augustus: Idem Br, C, D, E, F t/m Fd. Vrijdag 22 Augustus: Idem Fe, G, H. t./m Holl. Zaterdag 23 Augustus: Idem Holm, I, J, K, t/m Ko. Maandag 25 Augustus: Idem Kr, L, M, t/m Meu. Dinsdag 26 Augustus: Idem Meij, N, O, P, t/m Pld. Woensdag 27 Augustus: Idem Pie, Q, R, S t/m Sle. Donderdag 28 Augustus: Idem Sll, T, U, V, t/m Verk. Vrijdag 29 Augustus: Idem Verl, X, Y en Z. Ieder is verplicht bij het in ontvangst nemen van de kaarten nauwkeurig na te gaan of de kaarten waarop men recht heeft inderdaad zijn uitgereikt. Reclames na het verlaten van het lokaal waarin de uitreikpost is gevestigd, kunnen niet in behandeling worden genomen. Leiden, 18 Augustus 1941. 1489 A. TEPE, weth.-loco-Burgemeester Leidsolie Wolspinnerij N.V., Zoeterwoud- sclieweg 3. Leiden. Nieuwe CommissarisR. C. Descbeemae- ker, Brussel. Geslaagd zijn voor het examen hoofd akte, Afdeeling A, de heeren Tj. Linksma, J. W. Harting' en W. F. van Weizen, allen al hier en voor B de heeren Jac. Slegtenhorst en P. Klinkhamer, eveneens alhier. GEVESTIGD IN DEN AMSTERDAMSCHEX STADSSCHOUWBURG. Door de goede zorgen van liet departement van volksvoorlichting en kunsten en in overleg met de gemeente Amsterdam is de mogelijkheid geschapen te komen tot op richting van een Nederlandsche Opera, die zal worden gevestigd in den Stadsschouw burg te Amsterdam en die met haar voor staande winterseizoen zal beginnen, stellingen nog in den loop van het aan- Naar aanleiding van de stichting van dit voor ons land nieuwe cultureele lichaam heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer F. Primo', hoofd van de afdeeling theater en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Deze Was zoo bereidwillig een en ander mede te deelen over de tot standkoming en de organisatie van de eerste Nederlandsche be roepsopera. Deze poging, aldus de heer Primo, om tot de stichting te komen, zal slagen in tegenstelling met vroegere pogingen, en wel hoofdzakelijk omdat thans de noodige steun der overheid is verkregen. Misschien zal de belangstelling van de zijde van het publiek in den beginne niet groot zijn, doch zeker ls, dat de opera niet meer gemist kan worden, als het publiek eenmaal den smaak te pakken heeft. De Nederlandsche opera-stichting te Amster dam heeft in de twee jaar van haar bestaan goed werk verricht doch zij kan haar werk niet voortzetten. Tegen 31 Augustus zal zij ontbon den worden, doch de vruchten van dit werk zul len niet verloren gaan. In de Stadsschouwburg te Amsterdam is ook Het Nederlandsch Tooneel gevestigd. De ge meente Amsterdam is bereid gevonden, de noo dige verbouwingen te laten verrichten zoodat beide instellingen elkaar niet in de haren zitten Beide groepen werken echter van elkander gescheiden, elk op eigen terrein, doch één zake lijk lelaer zal belast worden met de huishoude lijke regelingen. Het personeel en het bestaande VISCHPRÏJZEN. IJMUIDEN, 18 Augustus. Tarbot fl 4,80—4,40 per KG.; Tong f. 5.60— 2,80 per K.G.; Kleine roode poon f. 10692; KI. roode poon 2e soort f. 7856; Poontjes f. 32—24 Groote schar f. 4032; Kleine schar f. 26.50— 25,00; Pufschar f. 17—12; Groote bot f. 74—08; Kleine bot f, 41—30; Kleine schol le soort f. 98 82; Kleine schol 2e soort f. 76—56; Pufschol le soort f. 76—33; Pufschol 2e soort f. 2414 Pieterman f. 102—82 (alles per 50 K.G.); Rog f. 42—28 per 20 stuks; Kabeljauw f. 15—8 per stuk. Besommingen. Prawlers: IJM. 70 Zeehond 200 manden f. 5059; IJM. 165 Martha, 150 manden f 4812; IJM. 111 Olympia, 230 manden f. 5772; IJM. 107. Johanna, 240 manden, f. 4530; IJM. 189. Mar ij, 200 manden, f. 6103; IJM. 417, Derika VII, 160 manden f. 4500; KW. 122, Nico Hoos, 140 manden f. 3985. Loggers: IJM. 283 f. 990: IJM. 268 f. 3270; K.W. 110 f. 1279: KW. 59 f. 1710; KW. 52 f. 1255, KW. 2 f. 1003; KW. 144 f 1611; KW. 175 f. 1532. Kotter: IJM. 215 met f. 97. materiaal van den Stadsschouwburg worden ook ter beschikking van de opera gesteld. De regeling is thans zoo, dat het departement van volksvoorlichting en kunsten den vasten bespeler voor tooneel benoemt, in dit geval den heer Cor van der Lugt Melsert en zijn regisseurs Het departement benoemt ook den artistieken leider van de opera, de opera-regisseurs, de bal- letmeesters, de dirigenten en de koor en ballet leiders. Ik kan U thans reeds mededeelen dat de artistieke leiding van de opera in handen zal zijn van mr. Joh. den Hertog, die tevens belast zal zijn met de voorbereiding der koren. Verschillende dirigenten zullen in de gelegen heid zijn aan de opera te werken, waarna wel licht een vaste keuze zal worden gedaan. Het Ballet Georgi en het Nederlandsch Ballet zul len om beurten medewerking verleenen. Rijk en Gemeente zullen vertegenwoordigd z(jn in de te vormen raden voor de opera en voor het too neel. Het rijk heeft door het verleenen van ruimen financieelen steun van zijn belangstelling blijk gegeven, en men hoopt dan ook aan het einde van het eerste operajaar op belangrijke resul taten te kunnen terugzien. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstallen. Behalve dat M. H. uit Katwijk aan Zee zich in het Westland aan diefstal van 'bloe men had schuldig gemaakt, bleek hij ook te Leiden een bakfiets te hebben gestolen. Die had hij verkocht. Als gevolg ran beide feiten moest H. zich voor den politierech ter verantwoorden. De officier meende dat verdachte, die al vijfmaal is veroordeeld, nu een flinke straf moet hebben, en hij vorderde vier maan den gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde conform den eisch. DE STRANDING VAN DE „ZEELEEUW" BIJ NOORD WIJK. De Raad vcor de Scheepvaart heeft he den uitspraak gedaan inzake de stranding tijdens mist van het stoomvisschersvaatuig „Zeeleeuw" LJM 29 op de Nederlandsche kust, ter hoogte van Noordwijk aan Zee, op 12 April ö-L De Raad is van oordeel, dat deze stran ding, die gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad, geheel is te wijten aan de schuld van den betrokkene, die had moeten bedenken, dat hij bij mist de Nederland sche kust naderende, na 9 vadem gelood te hebben, niet zoolang met looden had mogen wachten tot hij slechts 2 vadem water had. De betrokkene gaf volmondig toe, hierin te hebben gefaald. De Raad straft daarom den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van acht dagen. VEEL JONG VEE IS AANGEFOKT. (Van onzen deskundigen medewerker) Het verloop van den handel in ge bruiksvee bleef gedurende de geheele afgeloopen week bepaald vlot, en de prijzen vertoonden daarbij nog een re gelmatige stijging. Er is thans véél gras in de weiden, waardoor de kooplust wordt bevorderd. De verplichte levering helpt daarbij nog een handje mee, want men is te dien op zichte, al is er ook nog zoo veel gras in de weiden, toch gebonden aan de eischen, die hieraan worden gesteld. Niet alleen dat de veestapel moet worden ingekort, maar er moet ook vleesch aan de markt komen. Ook dat is de zorg, die aan iederen veehouder ponds-pondsgewijze op de schouders is ge legd. Men zoekt dus eenerzij ds naar een beest op de markt, dat men zou kunnen leveren voor de vleesch voorziening, en an derzijds naar een gebruiksbeest om zijn veestapel weer aan te vullen. Uiteïndelijk zal de genomen maatregel om ongeveer 3/5 van den geheelen veestapel op te ruimen om aldus de voederpositie in evenwicht te brengen, moeten worden voltooid. Dit zal in het komende najaar zijn beslag moeten krijgen, en het valt dan ook niet te ver wonderen, dat de handelsveeprijzen stijgen. Intusschen is er een jonge generatie aan- gefokt, véél grooter dan misschien ooit is voorgekomen, maar toch komt er niet veel van dit goed aan de markt. Men houdt dus zooveel mogelijk zelf aan. De prijken van de 3 tot 4 maandsche kal veren zijn eveneens "stijgende. Jji de afge loopen week werd reeds tot f. 200 toe be steed. De redelijk goéde soorten deden ge middeld f. 140 tot f. 160 per stuk. Goede pinken f. 240 tot aan f. 300 per stuk toe. Guste koeiep liepen van f. 300 tot f. 450 per stuk. Met de slachtveelevering liep het deze week zeer kalm. De aanvoeren waren over de geheele linie weer even korter dan de vorige week. De kwaliteit wordt echter nu geregeld beter, en nu er betere weiden zijn, komt de rijpheid ook beter tot ontwikkeling, wat ook een belang rijke factor is voor de vleeschvoorzie- ning. Op de wolveeafdeelingen was een behoor lijke aanvoer van weide- en fokschapen, maar de prijzen waren zeer hoog. Wij zagen nu soms meer dan f. 70 voor oude fokscha pen besteden. Op de varkensmarkt was de toestand nog niet beter dan voorheen. De kooplust was miniem en de prijzen, zoowel van biggen als van schrammen, waren zeer gedruikt. Biggen f.7.— tot f.12.— en schrammen f. 18 tot f.30.per stuk. Bij de jonge paarden was wederom veel belangstelling en het is of er maar geen einde komt aan de prijsverhoogingen. Jonge veulens gingen voor de beste zware soorten soms tot over de f. 1000 per stuk! Zelfs beste hengstveulens brachten soms zulk een prdjs op. GEBOREN: Jan Johannes z. van J. de Bruin en K. Top Jan. z. van A van der Blom en D. Kralt Elizabeth Jacoba dr. van J. F. Bunk en J. E. Ydo Gerardus z. van W. Th. Klaverwijden en H. Th. Verheugd Hendrik Albertus z. van L. de Kruijf en A. M. de Knikker Albertus Hendrik z. van L. de Kruijf en A. M. de Knik ker Johannes Martinus z. van G. P. Koster en E. C. H Pierik Helena Johanna Jacoba d. van P. van Strater en J. Zaalberg Lena Wilhelmina d. van A. P. Schrijer en B. J. de Munnik. Annie Louise, dr. van H. C. v. Leeuwen en A L. v. d. Born Cornelia Lena. dr. van C. Veerman en J. C. Welling. ONDERTROUWD: J. M. Uppenkamp jm. 34 jr. en E. Luteijn jd. 25 jr. D. van der Burg, 27 jr., jm. en H. Koeke- bakker, 23 jr. jd. M. Eman. 25 j. en H. E. N. Eodson 22 j. jd. H Labordus. 22 j. jm. en P. Cornet, 21 j. jd. P. J. v. d. Wetering. 32 j.wedn. en J. P. Houps 23 jd. M. F.. Zandbergen. 29 j. jm. en J. P. C. de Graaf. 28 j. jd. H. S. van der Zeeuw. 27 j. jm. en M_ C. Zirkzee, 26 j. jd. OVERLEDEN: F. Th. den Boer. m. 54 jr. G. Roelofswaard, m. 43 jaar. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2