V Nikolajef bezet 82ste Jaargang MAANDAG 18 AUGUSTUS 1941 No. 24967 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: v.. Succes der Finnen Italiaansche Weermachtsberichten Ma het binnenhalen van den oogst De gas- en eledricileifsdisfributie VRIJWIL N EGIÖEN D De strijd in de lucht Mishandeling van Duitsche gevangenen Verspreide berichten De laatste gevaren zijn overwonnen EERSTE BLAD Feiten van den dag 21.01 uur 6.28 uur LEIDSCH Directeur: J. W. Henny DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B.W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K Been Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad ztfn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewjj ummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieveD wordt 10 ets berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maandenƒ2.47 Per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) r Zaterdag deelde het Duitsche op perbevel mede: Aan het geheele Oostelijke front blijven de operaties volgens de plan nen en met succes verloopen. Voor de Oostkust van Engeland brachten gevechtsvliegtuigen overdag twee koopvaardijschepen met teza men 7500 b.r.t. tot zinken en bescha digden bij de Faroer-eilanden een vrij groot koopvaardijschip. Bij Cam bridge zijn militaire inrichtingen met bommen van zwaar kaliber bestookt. Een patrouilleboot schoot in het Ka naal een Britsch jachtvliegtuig om laag. In den afgeloopen nacht ver nietigde het luchtwapen voor de Brit sche Oostkust een koopvaardijschip van 2000 b.r.t.; het viel voorts ver schillende haven- en militaire inrich tingen in het Oosten van het eiland aan. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche duikbommenwerpers met goed gevolg Britsche schepen in de haven van Tobroek, luchtdoelstellin gen, munitiedepots en wagenparken van den vijand. Een gering aantal Sovjetbommen werpers heeft vannacht geprobeerd het Noordelijke en Noord-Oostelijke gebied van het Duitsche rijk aan te vallen. De aanvallen bleven volkomen zonder uitwerking. En Zondag: In het Zuiden van de Oekraine hebben Duitsche troepen in samen werking met Hongaarsche formaties de ook als vlootsteunpunt belangrijke groote industriestad Nikolajef inge nomen. Onder den druk der rustelooze ach tervolging ten Oosten van den Boeg gaat de verslagen vijand steeds meer tot ontbinding over. De buit aan oor logsmateriaal en het aantal gevan genen stijgen voortdurend. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front verloopen de opera ties met succes. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië is een doeltreffende dagaanval van het luchtwapen gericht op bewa- peningsfabrieken in Noord-Schotland In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen voor de Oostkust van Engeland twee koopvaarders tot zinken gebracht met een inhoud van te zamen 5000 b.r.t. en treffers ge plaatst op 3 groote vrachtschepen. Voorts zijn verscheidene vliegvelden en haveninstallaties in het Oosten van het eiland gebombardeerd. Bij gisteren ondernomen pogingen om de kust van het Kanaal aan te vallen heeft het Britsche luchtwapen in luchtgevechten 15 vliegtuigen ver loren. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaat sen in West-Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen ge worpen. Er ontstond geen militair- economische of militaire schade. Nachtjagers en luchtafweergeschut schoten elf der aanvallende vliegtui gen neer. J Het D.N.B. meldt nog: Het na zwaren strijd ingenomen Nikola jef aan de monding van de Boeg is dis trictshoofdstad en telt 167.110 inwoners. Het is de stad met de meeste nijverheid en vooral scheepswerven aan de Zwarte Zee, In de uitgestrekte havengebieden bevinden zich petroleumtanks, graanpakhuizen, drij vende dokken en koelhuizen, verscheiden marinewerven, geschut- en munitiefabrie ken, benevens spoorwegwerkplaatsen. Het is een belangrijke overlaadhaven voor transport- en landbouwmachines. In de stad bevinden zich textiel-, leder- en le vensmiddelenf abrieken. Behalve ver scheiden vliegvelden bezit Nikolajef een vliegschool, infanterie, artillerie- en vlie- gerkazemes. Om Odessa wordt nog gestreden. Pogingen van de Sovjets om uit Odessa over zee te ontkomen, zijn door het Duit sche luchtwapen door de vernietiging van transportschepen voor Odessa verhinderd. In den loop van Zaterdag zijn door het Duitsche luchtwapen verscheiden succes volle aanvallen gericht op de haveninstal laties van Odessa en op drie Sovjet-oor logsbodems in de wateren van Odessa. Een lichte kruiser werd hierbij beschadigd. De Sovjet-troepen stroomen thans over een breed front in de bocht van den Dnjepr naar het Oosten terug, terwijl de Duitsche en verbonden troepen hen in felle achtervolging achterna zitten. Bij deze achtervolging ten Oosten van den Zuidelijken Boeg hebben de Sovjets op nieuw zware verliezen geleden door hard nekkige aanvallen van Duitsche vliegers op hun terugstroomende colonnes. De buit aan oorlogstuig en het aantal gevangenen ne men voortdurend toe. In het gebied van Kherson-Dnjeprope- trofsk zijn terugstroomende vijandelijke troepen met bommen bestookt. Artillerie- colonnes werden uiteengedreven, terwijl stations herhaaldelijk met succes werden aangevallen. In dit gebied zijn twaalf vij andelijke vliegtuigen tijdens luchtgevech ten neergeschoten. Bij de gevechten aan den Beneden- Dnjepr hebben Duitsche formaties de bol sjewistische troepen aan de rivier in nauwe gebieden bijeengedreven en hun zware ver liezen toegebracht. Pogingen van de Sov jets om met ponten de overzijde van de rivier te bereiken, ten einde zoodoende aan de vernietiging te ontkomen, mislukten dcor het vuur der Duitsche wapens. De zuivering van het ertsgebied en indus triecentrum Kriwoi Rog van resteerende Sovjet-troepen is op 16 Augustus beëindigd. Volgens een tot dusver opgesteld overzicht verloren de bolsjewisten vele gesneuvelden. Bovendien werden 7000 gevangenen bin nengebracht en 38 stukken geschut. Een groot aantal pantserwagens, vele vracht auto's en verscheiden vliegtuigen werden buitgemaakt of vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 14 Augustus met veel succes een groote sluis in het Stalinkanaal aangevallen. De bommen richtten groote verwoestingen aan. Door den reusachtigen waterdruk werd de Zuidelijke sluisdepr geheel ver nield. terwijl twee bommen de Noordelijke deur ontzetten. Ook de fundamenten wer den vernield. Een groot stoomschip, dat voor de sluis lag, werd tot zinken gebracht. De belangrijke verkeersweg tusschen Oost zee en Witte Zee is daardoor opnieuw voor geruimen tijd onbruikbaar gemaakt. SORTAVALA GENOMEN. Aan het Finsche front hebben Finsche en Duitsche troepen in weerwil van de ter reinmoeilijkheden en den taaien tegenstand van den vijand meter na meter gewonnen. Duitschers en Finnen ontnemen hier in trouwe wapenbroederschap en op onweer staanbare wijze den bolsjewisten het ge bied, dat zij zich in Maart 1940 weder rechtelijk toegeëigend hadden. Officieel is te Helsinki medegedeeld: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben onze troepen na hevigen strijd Sor- tavala veroverd. De stad. die In den veldtocht in den win ter van 1939—1940 sterk beschadigd werd, Zaterdag deelde het Italiaansche opper bevel mede: In den afgeloopen nacht hebben forma ties van het Italiaansche luchtwapen op- nieuw doelen van de luoht- en vloot/bases I op Malta gebombardeerd. Britsche vlieg tuigen ondernamen weer nachtelijke aan- 1 vallen op de stad Catania en lieten brisant- en brandbommen vallen. Talrijke woon huizen werden beschadigd en er zijn tal rijke dooden en gewonden te betreuren. De bevolking behield haar gedisciplineerde houding. Noord-Afrika: In den sector van Tobroek heeft onze artillerie concentraties vijande lijke voertuigen bestookt. Tijdens aanvals- pogingen welke vijandelijke vliegtuigen hebben ondernomen op onze schepen die voeren aan de kust van Tropolitanië, heeft het luchtdoelgeschut drie vijandelijke ma chines neergehaald. Oost-Afrika: Nieuwe luchtaanvallen had den plaats op Gondar, die schade aan ge bouwen aanrichtten en eenige verliezen veroorzaakten onder de inlandsche bevol king. Onze nationale en koloniale troepen ondernamen een schitterend offensief op Culquabert, waarbij zij diep doordrongen in de linies van den vijand. Zij verdreven den vijand en brachten hem aanzienlijke verlie zen toe. En Zondag: De Engelsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval gedaan op de stad Catania en op Syracuse. Op de vijandelijke toestellen werd een heftig vuur van onze afweerbatterijen gericht. Brisant- en brandbommen kwamen neer op civiele gebouwen; er viel geen enkel slachtoffer, doch er werd eenige schade aangericht. De verliezen, veroorzaakt door den aanval van 16 Augustus jJ. op Catania, bedragen 18 dooden en 25 gewonden. In Noord-Afrika aan het front van Tobroek zijn pogingen, door detachementen van den "vijand ondernomen om onze stel lingen te naderen, snel afgeslagen. Duit sche en Italiaansche vliegtuigen hebben op doeltreffende wijze in de haven gemeerde schepen en verdedigingsinstallaties der vesting gebombardeerd, evenals doelen op den grond in de omgeving van Mersa Matree, benevens twee vlooteenheden, die ten Oosten van Tobroek voeren. Britsche vliegtuigen hebben Bardia Derna en Benghasi aangevallen: er vielen twee dooden en eenige gewonden. Het af weergeschut heeft een vijandelijken bom menwerper neergeschoten. In Oost-Afrika. in den sector van Gon dar. werden aan het front van Celoa levendige gevechten geleverd tusschen onze troeoen en vijandelijke afdeelingen, die op de vlucht werden gedreven, waarbij zij ver liezen leden. Te Wolsjefit heeft onze artil lerie een sterke gemotoriseerde colonne vijandelijke troepen getroffen en ernstige zichtbare schade toegebracht aan de man schappen en materiaal. Dat was het tijd stip. waarop de Sovjet- oorlogsmachine door Stalin in beweging ge zet zou worden. De oogst ln de Sovjet-unie en speciaal in de Oekraine wordt bin nengehaald, maar zal niet door de hand langers van Stalin aan het volk onthouden worden, daarvoor zorgen de Duitsche bezet tingstroepen. Adolf Hitler wachtte niet af, maar wierp de bolsjewistische horden terug. Terwijl de legers van Stalln door 'de Duitsche weer macht vervolgd en vernietigd worden, wer ken reeds duizenden achter het front aan den opbouw, worden de door de bolsjewisti sche terreur geslagen wonden zooveel mo gelijk geheeld. Vernietiging van den aartsvijand der be schaving, direct daarop vestiging van de nieuwe ordening. Ziehier Nederlanders een werk, waaraan U met eere kunt deelnemen, waaraan U verplicht bent deel te nemen, omdat dit werk voor het nieuwe Europa en dus ook voor ons land ijzeren nood zaak Is. Daarom zijn er duizenden landgenooten reeds vertrokken naar het Oostfront, daar om dient ook U zich te bezinnen op de ware beteekenis van den strijd tegen het bolsje wisme. De ware beteekenis van dien strijd en het doel: het vernietigen van het bolsjewisme en het instellen van de nieuwe orde, vragen alle beschikbare krachten: ook Uw krach ten. Meldt U dus aan bij het: Reeds vele malen Is er op ge wezen, dat de rantsoeneering van gas en electriciteit nog on voldoende besparing ten gevol ge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75 pCt. van het verbruik in de over eenkomstige periode van het vorige jaar teruggebracht wor den en een ieder is verplicht er zorgvuldig voor te waken, dat zyn rantsoen niet over schreden wordt. Hoewel het prijzenwaard is, dat vele verbruikers zich aan de opgelegde beperking hou den. zyn er daarnaast nog tal- loozen, die aanmerkelijk meer gebruiken, dan waarop zij krachtens de distributieregeling recht hebben. De gevolgen hier van zijn niet uitgebleven en in de afgeloopen twee weken heb ben ruim 2.000 boeteheffingen plaats gehad en meer dan 100 afsnijdingen. Het laat zich aan zien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zullen moe ten volgen. Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. KAARTVVAN -PELTjl kreeg thans weinig schade, daar aan Fin sche zijde voor de verovering van de stad hoofdzakelijk infanterie strijdkrachten werden gebruikt. Ook Lahdenpohja en Jaakkina zijn be zet. (D.N.B.) De Duitsche luchtmacht, die eiken dag met succes optreedt tegen het Sovjet front en tegen belangrijke wegen en spoor lijnen in het achterland, heeft thans aan het geheele Oostelijke front sedert 22 Juni het enorme aantal van 10.000 vliegtuigen vernield. De Sovjets zullen dit verlies in de verste verte niet kunnen vervangen. Alle ontlastingsaanvallen der Britsche luchtmacht ten bate van de Sovjets zijn wederom door den Duitschen afweer ver ijdeld. terwijl de Duitsche luchtmacht bij haar onvermoeiden vernietigingsstrijd tegen de Britsche koopvaardij in de afgeloopen week weer meer dan 3.000 ton tot zinken heeft gebracht. Met de door motortorpedo- booten vernielde 10.000 ton is dus in de af geloopen week weer meer dan 10.000 ton Britsche scheepsruimte door de Duitsche actie verloren gegaan. De Britsche luchtmacht heeft in negen dagen 298 vliegtuigen in den strijd tegen Duitschland verloren. Van bevoegde Duit sche zijde worden deze verliezen gedetail leerd als volgt opgegeven: 23 Juli verlies van 45 Britsche toestellen, 24 Juli 35. 30 Juli 36. 7 Augustus 30. 9 Aug. 19, 12 Aug. 60, 14 Aug. 19, 16 Aug. 26. (D.N.B.) Wederom zijn talrijke authentieke gege vens ontvangen betreffende behandeling van Duitsche gevangenen in strijd met het Volkenrecht door de sovjettroepen. Opnieuw wordt bevestigd, dat bij de sovjetformaties bevelen van de hoogste instantie zijn ont vangen, om de Duitsche gevangenen na hun verklaringen te hebben afgeperst in ieder geval te vermoorden. Zoo heeft de krijgs gevangene Pjotr JefimoYdtsj Krapoetkin in een beêedigde verklaring gezegd, dat mid den Juli ln de nabijheid van Brzezany twee Duitsche vliegers, die in sovjetgevangen- schap waren geraakt, door een sovjetbatall- lonscommissaris eigenhandig zijn doodge schoten. Een uit sovjetgevangenschap ont komen Duitsche ober jaeger meldde, dat een sovjetofficier hem met een geslepen spade den schedel wilde inslaan, omdat hij bij zijn verhoor niet de gewenschte verklarin gen wilde en kon afleggen. De oberjager kon alleen vluchten doordat op het oogen- bllk, waarop de bolsjewistische officier zich voor zijn daad gereed maakte een Duitsche granaat in de nabijheid insloeg en den sov jetofficier zwaar verwondde. Een door Duitsche soldaten zwaar gewond gevonden obergefreiter. die op 9 Aug. bij de gevechten ten Zuid-Oosten van Smo lensk met drie kameraden in sovjetgevan genschap was geraakt, heeft gemeld, dat de bolsjewisten hun gevangenen doodschoten, wanneer zij zich moesten terugtrekken voor een nieuwen Duitschen aanval. Hij zelf had slechts een schampschot aan den schouder bekomen. Toen hij wilde wegkruipen kreeg hij nog drie bajonetsteken in den rug, waar op de bolsjewisten hem lieten liggen. Op 19 Augustus is in den sector ten Zuiden van Kiew een zwaargewonde Duitsche infante rist gevonden in een bosch. De bolsjewisten hadden hem na zijn gevangenneming ter stond geboeid. Toen zij zich moesten terug trokken voor een nieuwen Duitschen aan val, schoten zij op den weerloozen man en staken met bajonetten op hem los, zoodat hij zwaar gewond bleef liggen. (DN.B.l FRANSCH PROTEST TEGEN ENGELAND De Fransche regeering heeft door bemid deling der Amerikaansche regeering bene vens in een nota van den Franschen ahbas- sadeur te Madrid aan den Engelschen am bassadeur aldaar protest aangeteekend te gen Engeland's poging om de nog in Syrië aanwezige Fransche troepen in dienst te nemen. De Fransche regeering had van dit voor nemen kennis gekregen door een radio-om roep van den afvalligen generaal Catroux aan de Fransche strijdkrachten in den Le vant. Zij wijst op de omstandigheid, dat thans in strijd met de wapenstilstandsover eenkomst pressie wordt uitgeoefend op de Fransche soldaten om zich aan te sluiten bij de strijdkrachten van de Gaulle. (D.N.B.) AMERIKA SLUIT ZIJN GRENZEN Het Amerikaansche departement van Justitie maakt bekend, dat na 2 September zoowel |taatsburgers der Ver. Staten als buitenlanders, die het land wenschen te verlaten of te betreden, dit alleen kunnen doen wanneer zij in het bezit zijn van een hiertoe door het departement verstrekte vergunning. Deze maatregel is, naar ver klaard wordt, genomen ln het belang der nationale verdediging. (DNB.) DENEMARKEN ERKENT REGEERING TE NANKING. Naar Domei meldt, is de Chineesche nationale regeering er formeel van ln kennis gesteld, dat de Deensche regeering de regee ring te Nanking erkent. Denemarken is zoo doende het elfde land, dat de regeering te Nanking heeft erkend. DE AMERIKAANSCHE PRODUCTIE VAN VLDEGTUIGBENZINE. De leider van de benzine-productie in de Ver. Staten, de minister van binnenlandsche zaken, Ickes, heeft verklaard, dat plannen in voorbereiding zijn om de productie van vliegtuig-benzine te verdubbelen, om zoo doende het tekort aan benzine ln de sovjet unie, Engeland en de Ver. Staten aan te vullen. (A.N.P.). Max Blokzijl spreekt hedenavond van 7.458.00 uur voor den Nederlandschen om roep via Hilversum 2 over: „De laatste ge varen zijn overwonnen". Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 2.04 uur en gaat onder te 17.58 uur. De eierdistributie zal weldra gestaakt wor den (Binnenland, 2e Blad). Benoeming van vrederechters (Binnen land, 2e Blad). Voedertoewijzing voor pluimvee wordt ver minderd (Binnenland, 2e Blad) De reorganisatie der sociale verzekering (2e Blad). Opgericht is de Nederlandsche Opera, (le Blad). Buitenland Nikolajef, belangrijke sovjet-haven aan dé Zwarte Zee, bezet (le Blad). De verklaring van Churchill en Roosevelt (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1