Tweede Blad Rusland als voortdurende bedreiging van Finland 82sfe jsi:g3ng LEiOSCH DAGBLAD S UW RADIO DEFECT? Storminvloed op kustvisscherij DE FÜHRER bezoekt het Hoofdkwartier van de groep Zuid Generaal-Veldmaarschalk von Rundstedt. De Führer en Generaal-Veldmaarschalk von Rundstedt .verlaten het Hoofdkwartier. In het midden Generaal-Veldmaarschalk Keitel. (Hoffmann) DE CONTRóLE OP DE GROENTENVEILING TE AMSTER. DAM. Een winkelier heeft te veel betaald voor een mand snijboonen. Hij moet den controleurs wijzen bij welken grosgier hij de boonen gekocht heeft. De grossier krijgt een proces-verbaal en zijn waren worden in beslag genomen. Polygoon-Nosfye) DE RESTAURATIE van de twee oude pakhuizen van de voormalige Oostindische Compagnie te Hoorn is reeds zoover gevorderd, dat de voorgevels gereed zijn. (Pol.-Kuiper) TELEFOONDRADEN WORDEN AFGESNEDEN om verraad te verhinderen en de Sovjets te verrassen* (p-K- Wetterau-Hoffmann) VOOR DE BEZOEKERS VAN DE KAASMARKT IN ALK MAAR was het een verrassing, dat op de markt volks dansen in West-Friesch costuum werden gehouden, georga niseerd door de V.V.V. Op den jachtergrond het beroemde Waaggebouw. Polygoon-Zeylemaker WAT DE BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN IN SMOLENSK ZAGEN. Op uitnoodiging van de Duit. sche regeering werd den Berlijnschen vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers gelegenheid gegeven zich er persoonlijk van te overtuigen, dat de Sovjet-stad Smolensk zich in Duitsche handen bevindt en door de Sovjets in brand werd gestoken. Vluchtelingen keeren onder bescherming van de Duitsche Weermacht naar Smolensk terug. Hoffmanny m. Men schrijft ons van Finsche zijde: Dorpat, 1920Om de tafel zitten Russische en Finsche gedelegeerden en het gaat over de vredesvoorwaarden, waarop een einde zal worden gemaakt aan den Finsch-Russischen oorlog, die met de mensjewistische revolutie was begonnen, den oorlog, die voor Finland vrijheid en onafhankelijkheid inluidde. Onder de talrijke moeilijkheden, waarvoor de vergadering een oplossing moet vinden, behoort de grensregeling voor het vrije Fin land in het Noorden: Finland maakt aan spraak op een kuststrook aan de IJszee. Het doet dat met goede gronden. In 1864 heeft het grootvorstendom een stukje van de Karelische landengte, en dat nog wel het gedeelte, waarop de wapenfabriek van Raja- Jokl ligt, aan Rusland moeten afstaan, en bij die gelegenheid beloofde de Tsaar zulk een kuststrook in ruil. Maar het bleef bij beloven. Finland, dat eeuwen lang met Noorwegen en Rusland de kust van de IJs zee de Noren spraken duidelijk van „Faellesdistrikten", het gemeenschappelijke district had gebruikt, was er in 1826 door een overeenkomst tusschen Noorwegen. Zweden en Rusland van afgesneden. Eerst nu, in Dorpat, biedt zich de gelegenheid aan om inlossing te vorderen van het woord van 1864. De Finnen krijgen hun zinsedert 1920 bezitten zij een LJszeeprovincie, het district van Petsamo. De toerist, die door Finland naar de IJszee wil, reist per trein tot Rovaniemi: „Hotel Pohjanhovi" „het slot van het Noorden" ontvangt zijn gasten met Europeesch com fort en als zij op den avond van hun aan komst een loopje buiten de stad maken zien zij al heel gauw een viertalig bordje, dat hen waarschuwt: „ge staat op den poolcir kel". Van Rovaniemi gaat de reis per autobus: 580 kilometer tot Petsamo, dat zich in de laatste twintig, maar vooral in de laatste twee jaren heeft ontwikkeld tot een stadje Jan groote en nog steeds toenemende betee- kenis. Een ijsvrije haven in het Noorden bezitten, wil zoo voor Finland als voor Rus land, zeggen: Twee wegen voor uit- en in- i voer. Eén door de Oostzee en de Finsche golf en een „9m de Noord", naar het Finsche Liinahamari of het Russische Moermansk. De Russen legden al vroeg een spoorlijn aan, jhfe van Leningrad over het nu felomstreden Petrosawodsk en over Kandalaksja naar Moermansk loopt. De Finnen bouwden hun autoweg van Rovaniemi tot Petsamo. en zij tollen stellig in de toekomst eveneens tot het aanleggen van een spoorlijn besluiten. Tot den dag, waarop' nieuwe vijandelijk heden van Rusland tegen Finland begonnen, is van den Finschen en ook van den Zweed- schen invoer een belangrijk deel langs den Noordelijken weg gekomen, aangezien de Noordzee grootendeels oorlogsgebied was ge worden en twee van de drie Scandinavische staten in den krijg waren betrokken. Nooit was er aan de kust van de Noordelijke IJs zee een zoo groote bedrijvigheid als in die periode. Langs den autoweg, die zich slingert door een land van diepe eenzaamheid, en waarover vroeger vrijwel alleen bussen en particuliere wagens passeerden, rolden de tien- of twaalftons vrachtwagens in soms lange rijen. En in Liinahamari, tot voor enkele jaren een visschersdorpje.' ontwik kelde zich een modern havenbedrijf, nog lang niet op de hoogte van zijn tijd hoe zou het ook? waaraan, ook nu nog, on onderbroken en met sterken steun van de Finsche regeering wordt gewerkt. Wie bij vrachtautoverkeer aan autostrada's denkt met moderne bebakening en een afgepaste „service" over het geheele traject, heeft een bedenkelijk scheeve voorstelling van de moeilijkheden, die de chauffeur van een „oplegger" tusschen Petsamo en Rovaniemi ontmoet. Want hier, in het land van de groote stilte, slingert de veelal voor vracht wagens te smalle weg door eindelooze vlak ten en moerassen. Hier wachten geen repa rateurs en geen kraanwagens op werk, hier is maar een enkele pleisterplaats. Maar het moet. Liinahamari heeft ernstig tekort aan veemen en de goederen verdwijnen na los sing dan ook regelrecht in de vrachtwagens, die onmiddellijk na de lading hun rollende reis beginnen. Rond tweeduizend ton per dag daverde tot voor enkele weken langs die lange baan naar Rovaniemi toe. Daar wordt in spoorwagons gelost en voort gaat het naar het Zuiden, naar Helsinki, naar Tampere. Finlands moderne en hygiënische industriestad, naar het oude Turku, naar Kotka en de steden in het binnenland. Helaas de oorlog heeft ook aan dit stuk vreedzaam Finsch opbouwwerk plotse ling een, zij hetMijdelijk, einde gemaakt. Nu heel het land zich weer paraat moet houden voor het weren van den Russlschen aanval kan het van de haven Liinahamari niet langer de voordeelen trekken, die het er in den jongsten tijd, met inspanning van alle 1 krachten van genoten heeft. Bij'den vrede van Maart 1910 hebben de Finnen het Pet. omodi.ctriet vrijwel onge schonden kunnen behouden. Geneiapl Wal- ienius, die het Noordelijke Finsche leger commandeerde, had zijn hoofdkwartier in Rovaniemi en leidde van daar uit de ope- - raties tegen het door de Russen aan van- I kelijk veroverde, later prijsgegeven, toen heroverde Petsamo. en ook die aan het front van Salla, achter Kemijaervi, waar zoo verwoed is gevochten. Petsamo bleef behouden, maar toch moesten de Finnen zich neerleggen bij vredesvoorwaarden, die ook voor hun Noordelijke districten een voortdurende bedreiging inhielden. De Rus sen eischten den aanleg van een spoorlijn, die Kandalaksja (aan den Moermansk- spoorweg) met Kemijaervi verbindt. Zij eischten vrijen doortocht door de Finsche noordelijke districten naar Scandinavië. Zij wilden zooveel was zonneklaar bij voortduring een dolk op Petsamo gericht houden. Salla zelf viel den Russen in han den. In allerijl begonnen zij hun deel van den begeerden spoorweg te bouwen, en de Finnen, noodgedrongen, zetten zich tot den aanleg van het hun afgeperste traject dat binnen een jaar klaar moest zijn. Zoo was het bij den „vrede" gedicteerd. Geen deel van het vredesverdrag, den Finnen opge legd, bewijst Ruslands ware oorlogsbedoe lingen duidelijker dan het samenstel van bepalingen, die handelen over de verbin dingen van de sovjet-unie in Scandinavi sche richting. Waartoe de eisch, dat Rus land een spoorlijn moet hebben, die Moer mansk recht met Zweden verbindt? Waar toe de eisch, dat de Engelsche belangen bij de nikkelmijnen in het Noorden aan de Russen zullen worden overgedaan? Waar toe de eisch, dat Gredni en Rabatsji twee schiereilanden, ten westen van Petsamo gelegen, aan Rusland moeten worden af gestaan? Waartoe de eisch van Douanevrij verkeer door het Finsche noorden? „Be vrijding van het Finsche volk" was toch de inzet van den Russischen aanval geweest? Wordt dan soms die bevrijding een stap nader gebracht door strategische spoorlij nen, ongecontroleerde spoor- en luchtrou- tes, overgenomen aandeelen, en geroofde schiereilanden? Weineen natuurlijk. Maar toen het op zaken doen aankwam konden Stalin en Molotof him drang naar het Westen niet langer onder stoelen en ban ken steken, niet langer wegmoffelen ach- ter den schoonen schijn van altruïstische leuzen, die even zoovele leugens waren. Wat overschoot was een stuk naakt en stuitend imperialisme, bedreven door ver- fomfaaiers van een vrijheidsideaal, dat in hen belagers instede van dragers vond. De Finnen hebben het goed begrepen. Het gezwets over hun „bevrijding" legden zij naast zich neer, maar op verdediging van hun vrijheid tegen den machtszuchti- gen indringer trokken zij al him krachten samen. Voor hen was dit spel zoo oud als hun geschiedenis, aaneenrijging gelijk zij is van oorlogen, waarin dit kleine volk zich moest verweren tegen Ruslands westelijken machtshonger. En toen in Maart van het vorige i^or d° ■Me van Mo~kou een einde maakte aan een verbitterden verdedigings strijd van vier barre wintermaanden was Rel 24?tJ De Radirttcrhnischr Dienst I t M C n.v. NIEUWE RIJN 5798 (Inges. MeU.) het den Finnen duidelijk, dat zij &1 hun werkkracht en die is groot zouden moeten samenrapen om hun gehavend land door den nasleep van den oorlog heen te halen. Zij inventariseerden hun zorgen en daaronder was behoud en versteviging van hun positie in het Noordelijkste Noor den niet de geringste. Hangoe was als ma rinebasis aan de Russen afgestaan, Suur- saari aan Molotofs machtsbegeerte ten prooi gevallen. De zeeweg naar Helsinki, toch al bedreigd door Ruslands greep naar het Estisch Baltischport, kon op elk oogen- blik door de heeren van het Kreml geslo ten worden. Hoe pleitten dus de trieste om standigheden voor behoud en versteviging van den weg om de Noord. De Finnen, taai in hun werkkracht, zakelijk van blik, en nimmer geneigd om bij de pakken te gaan neerzitten, wierpen zich op de „openleg ging" van het Noorden. Hun nikkelmijnen waren, gelukkig, maar onbelangrijk verwoest. Liinahamari kon tot een moderne zeehaven opgewerkt, de auto weg verbeterd en op den duur met een spoorlijn aangevuld worden. Zoo werd uit den nood van 1940 een „noordelijk pro gram" geboren. Zoo werd de stilte in het wijde leege Petsamodistrict omgezet in be drijvige drukte. De vrachtwagens begonnen te rollen, steeds meer schepen, vooral uit Noord- en Zuid-Amerika (Argentinië verscheepte bij voorbeeld een zeer belangrijke hoeveelheid aan Finland geschonken graan langs den weg „om de Noord"), meerden aan Liina- hamari's eenlge kade, benzine- en olie tanks verrezen op de fjordheuvels, Rova niemi, tevoren marktstadje voor den om trek en uitvalspoort voor den toerist, werd overlaadstation voor duizenden tonnen in gevoerde goederen, de moderne techniek veroverde het land, dat zich boven den Poolcirkel uitstrekt en dat eens het domein was van trekkende Lappen en rendierkud den. Maar boven de verwezenlijking van dit Noordelijk program dreef de Russische be dreiging als een zware, zwarte wolk. Moto- tofs hand lag om de keel van het Finsche volk. Nu is de lont opnieuw in het kruit ge gaan. Wéér wordt er. ook in het Noorden, om de Finsche vrijheid gevochten. Weer trekken de Finsche patrouilles door de ein delooze bosschen achter Kemijaervi en wellicht is het weer Wallenius, die in het Noorden, van Rovaniemi uit, het comman do voert die deze streken kent op zijn miim DE A.8. OPENING VAN HET MOSSELSEIZOEN. (Van onzen deskundigen medewerker). De kustvisschertj ondervond veel last van het stprmachtige weer In de afgeloopen week. Van Scheveningen alt konden de schokkers dan ook op verschillende dagen niet uit varen. De aanvoeren waren gering, doch dank zij de hooge prijzen konden op de dagen, dat gevischt werd, toch nog aardige besommingen geboekt worden. De visschcrij op dc kost blijft schraal. Maandag kwamen te LJmuiden 25 motor schepen en enkele stroomtreilers aan de markt. De aanvoeren van de motorloggers waren in het algemeen niet groot. De hoogste besommer was de Sch. 324 met f. 2200.De stoomtreilers had den mooie ladingen. De eerste twee dagen van de week kwamen er 9 van deze schepen aan de markt die van f. 5000.tot ruim f. 10.000— per schip besomden. Dit zijn resultaten, die den laatsten tijd niet meer voorkwamen. Tengevolge van de kleine aanvoeren en de groote vraag liepen de vischprijzen tot een hoog peil. Betaald werd voor griet van f.60 tot f. 180: mooie schol f.90 tot f.116; kleine schol f.52 tot f.92; puischol f.7 tot f.50; schar f.21 tot f.39; roode poon (kleiu) f.36 tot f.70; pieterman f.79 tot f.90; wijting f.51 tot f.62; horsmakreel i 27 tot f.39; van deze twee laatste soorten komt er weinig meer aan; tarbot f.90 tot f.225 alles per kist van 50 kg. Tong f. 2.10 tot f.5.30 per kg. De resultaten van de motorloggers over de maand Juli waren niet zóó gunstig als de voor gaande maanden. De motorloggers besomden van f.3000 tot f.9000; de hoogste besommer was de KW 47. De stoomtreilers besomden gemid deld ongeveer f. 13.000; de hoogste besommer was de IJM 22 met f. 20.700. Van de snurrevaders was de IJM 222 de hoogste met f. 13.000. De garnalenvisscherb op de kust blijft onbe vredigende resultaten opleveren. De schepen konden slechts enkele dagen vlsschen en do vangsten zün zeer klein. De vraag naar garnalen is vooral op de vleeschlooze dagen enorm en de aanvoeren zijn geheel onvoldoende om aan de stijgende vraag te voldoen. Het mosselseizoen wordt begin September geopend. Er bestaat thans reeds een enorme vraag naar dit artikel Voor de vischwinkels zal het een mooie aanvulling zjjn bij het gering aantal artikelen, dat thans wordt aangeboden. De aal- en palingvangsten op het IJsselmeer verminderen. Verschillende schepen gaan thans hun geluk op de snoekbaars beproeven. De vangsten van deze laatste soort zijn reeds be langrijk ruimer. De Finsche geschiedenis herhaalt zichzelf altiji' opnieuw, als de geschiedenis van een flink en begaafd volk, dat géén prijs te' hoog acht voor het behoud van zijn 'onaf hankelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5