De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 16 Augustus 1941 Instelling van Vrederechters en een Vredegerechtshof Verduisteren: V MARKT Pastoor Th. M. Beukers 40 jaar priester. 21.05 6.24 21.03 6.26 landsche gebied tot ambtsverrichtingen be voegd. (3) De Raadsheer-Commissaris en de Procureur-Generaal bij het Vrede-gerechts- hof kunnen zioh bij huiszoeking en schouW doen vervangen door den Reohter-Commis- saris, onderscheidenlijk den Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank. binnen welker rechtsgebied bedoelde ambts verrichtingen moeten plaats hebben. Artikel 14 - Het Vredegerechtshof beslist steeds in hoogste ressort; tegen zijn beslis- singen bestaan geen rechtsmiddelen. OVERGANGSBEPALINGEN. Art. 15 - De op het tijdstip van inwerking treding van dit besluit bij eenig gerecht aanhangige strafzaken, welke voortaan tot de kennisneming van den vrederechter be- hooren, gaa.n in den stand, waarin zij zich op dat tijdstip bevinden, op den vrederech ter over, voor zoover niet «overeenkomstig art. 9, lid 1, het Vredegerechtshof bevoegd is. Het voorgaande geldt niet, wanneer in zulk een strafzaak bij de inwerkingtreding van dit besluit de behandeling ter terecht zitting voor het tot dusver bevoegde gerecht reeds een aanvang had genomen. Art. 16 - (1) Is in een strafzaak, welke ingevolge art. 2, lid 1, tot de kennisneming van den vrederechter zou behooren, voor de inwerkingtreding van dit besluit vonnis ge wezen, door een kantonrechter of zal daar in, cp grond van het feit, dat bij de inwer kingtreding van dit besluit de behandeling ter terechtzitting reeds een aanvang geno men had, door een kantonrechter vonnis ge wezen worden, dan beslist over het tegen zoodanig vonnis ingestelde hooger beroep de vrederechter, tot wiens rechtsgebied het kantongerecht, waar de behandeling der zaak in eersten aanleg plaats vond, behoort. (2) Is in een strafzaak, welke ingevolge art. 2 lid 1, tot de kennisneming van den vrederechter zou behooren, voor de inwer kingtreding van dit besluit vonnis gewezen door een arrondissements-rechtbank, of zal daarin, cp grond van het feit, dat bij de in werkingtreding van dit besluit de behande ling der terechtzitting reeds een aanvang had genomen, door een Arrondissements- Rechtbank vonnis worden gewezen, dan be slist het Vredegerechtshof over het tegen zoodanig vonnis ingestelde hooger beroep. (3) De bepalingen der leden 1 en 2 blijven buiten toepassing', voor zoover de behande ling der terechtzitting voor de tot dusver bevoegde beroepsinstantie bij de inwerking treding van dit besluit reeds een aanvang had genomen. Artikel 17 (1) Is een strafzaak, welke ingevolge art. 2 lid 1, tot de kennisneming van den vrederechter zou behooren, vóór de inwerkingtreding van' dit besluit beëin digd, door een uitspraak, jn kracht van ge wijsde gegaan, dan kan het Vredegerechts hof op. vordering van den Procureur-Gene raal de zaak opnieuw behandelen. (2) Hetzelfde geldt, wanneer in een straf zaak, als bedoeld in het eerste lid, bij de inwerkingtreding van dit besluit de behan deling der terechtzitting reeds een aanvang had genomen voor het gerecht dat tot dus verre van het beroep van zoodanige zaken kennis placht te nemen en de uitspraak in middels in kracht van gewijsde is gegaan. (3) De nieuwe 'behandeling geldt met be trekking tot een uitspraak, in kracht van gewijsde gegaan, als hooger beroep. (4) De bepalingen betreffende hooger be roep in het Wetboek van Strafvordering en de artikelen 12 tot en met 14 van dit be sluit vinden overeenkomstige toepassing. BIJZONDERE VOORSCHRIFTEN VOOR MILITAIRE STRAFZAKEN. Art 18. (1) Onder de in Art. 9 lid 1, gestelde voorwaarden, is het Vredegerechts hof ook bevoegd om in eerste en hoogste ressort kennis te nemen van misdrijven, welke strafbare feiten van militairen aard zijn, als bedoeld in afd. 2 van het besluit no. 56/1941 betreffende de opheffing van de militaire gerechten en de overbrenging van aanhangige strafzaken naar den gewow* strafrechter. (2). In strafgedingen terzake van misdrij ven, als in Art. 9 lid 1, bedoeld, neemt het Vredegerechtshof kennis van het beroep, in gesteld tegen vonnissen, welke voor de in werkingtreding van dit besluit door de in gevolge het besluit no. 56/1941 bevoegde gerechten zijn gewezen, indien de Procu reur-Generaal bij het Vredegerechtshof van oordeel is, dat de zaak in hooger beroep bij dit hof aanhangig gemaakt dient te wor den. Dit geldt niet, voor zoover de behande ling ter terechtzitting van dit besluit reeds een aanvang had genomen. f3) Op strafgedingen terzake van mis drijven, als in art. 9 lid 1 bedoeld, vindt art. 17 lid 1 tot en met 3 overeenkomstige toepassing. Artikel 19 1, In de in Artikel 18 bedoel de gevallen beslist het Vredegerechtshof met twee raadsheeren en een militair lid, voor zoover mogelijk van hoogeren rang dan de verdachte of van gelijken rang doch van oudere anciënniteit. 2. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Justitie benoemt de militaire leden van het Vredegerechtshof ten getale,' als door hem bepaald. 3. Artikel 6, lid 4 van het besluit no. 56/1941 vindt overeenkomstige toepassing. Artikel 20 Voor het overige blijven de bepalingen van het besluit no. 56/1941 on verminderd van kracht. Slotbepalingen. Artikel 21 Ten aanzien van misdrijven en overtredingen, welke door den vrede rechter of door het Vredegerechtshof wor den behandeld, is de bevoegdheid van iedere andere rechterlijke instantie uitge sloten. Artikel 22 Dit besluit treedt heden in werking. BOSKOOP. 15 Aug. Coöp. Ver. De Bos- koopsche Veiling. Rozen per bos: Claudius Pernet 90 ct.; Juweeltjes 82—142 et.; Vlerlanden 64 ct.; August Noach 3152 ct.; Florex 5376 ct.; Jules Bouché 80110 ct.; Rosa Mundl 3868 ct.; Edith Helen 80120 ct.; Briarclif 140180 ct.; Golden Ophelia 48 ct,; Queen Mary 100—130 ct.; Wendland 5880 ct.; Oranje Triumph 70—88 ct.; Gloria Mundl 70— 130 ct.; Dorus Rijkers 78—92 ct.; Pechtold 90 120 ct.; Duisburg 50 ct.; Rosatëmdia 80100 ct.; Butterfly 75—100 ct.; Ingar Olsson 5880 ct.; Better Times 60 ct.; Sweet Heart 96136 ct.; Hadley 110—150 ct.; Prinses Juliana 34 ct.; Else Poulsen 6078 ct.; gemengde rozen 4880 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 4875 ct.; idem Prins Hendrik 110—190 ct.; idem Mevr. Ie Coultre 90150 ct.; Lelies 80100 ct.; Floks 8 12 ct.; Chrysanten gr. bloemig 140160 ct.; idem tros 3580 ct. Perziken 15—20 ct'. per stuk. KATWIJK A. D. RIJN, 15 Aug. Vroege Aardappelen: Groot-e f.5: Drielingen f 2.50; Eigenheimers groote f.55.25; Uien f.56; Tuinboonen f. 4.706; Sla per 100 f 2.404; Bospeen f.4 60—5; Bloemkool I f. 11.7012; idem II f.7—9; Kroten per kist 6080 ct.; Peen per kist f. 1.20—1.40. LEIDSCHENDAM, 15 Aug. Engelsche komkommers le srt. f. 13.50; idem 2e srt. f.11; idem 3e srt. f8.50idem wankleurige f3Gele komkommers le srt, f.11; idem 2e srt. f. 8.50; Idem 3e srt. f. 5.50; idem stek f.1—2.50; Krop sla le srt. f.4; idem 2e srt. f.23; Stoofsla f.8; Peen f.5; Bloemkool le srt. f.12; idem 2e srt, f.9; Tomaten midd. f. 8.50; idem groote ronde f 8.50; idem 2e srt. f.8.50; idem 3e srt. f.8 50; idem bonken f6.50; idem uitschot f.24; idem rijp f.5—20; Andy vie per kg. 8 ct.; Spi nazie per 4 kg. 4075 ct.; Postelein f. 10: Snij- boonen f. 14; Spercieboonen f. 14: Radijs f. 46; Seldery f. 1.50—2.50; Peulen f. 16; Doperwten f. 16. NOORDWIJKERHOTJT, 15 Aug. Veiling De Eendracht: Stoksnijboonen f. 1.40; Stamsnij- boonen f. 1; Stok-princesseboonen z. dr. f. 2; Stam-princesseboonen z. dr. f. 1.40; Stamprin- cessebocnen m. dr. f. 1.20; dubbele boonen z. dr. f 1.12—f.1,40; Tuinboonen 60 ct; alles per 10 kg.: Roode Kool f. 3.60—4.50 per 100 kg.; Aard appelen f. 2.505 40 per 100 kg. HARTELIJK MEDELEVEN. I Onder hartelijk medeleven van de ge- heele St. Petrus parochie en velen daar buiten. heeft pastoor Beukers gisteren zijn 40-jarig priesterfeest mogen herdenken. In de geheel gevulde St. Petruskerk heeft de jubileerende priester in den mor gen eert 'plechtige hoogmis opgedragen, waarbij de celebrant werd geassisteerd door pastoor Annegarn uit 's-Gravenhage als diaken, den oud-kapelaan der paro chie Outersterp, terwijl rector van de Ven, eveneens oud-kapelaan van St. Petrus als ceremoniarius fungeerde. Op het priester koor hadden behalve vele geestelijken uit stad en omgeving, o.m. mgr. Th. N. P. Bek kers, plebaan te Westerwoudt en deken A. Homulle plaats genomen. Het zangkoor voerde de vierstemmige Missa Eucharistica van Perosi uit. In den namiddag recipieerde de jubi- leerende herder te midden van een schat van bloemen en geschenken, waar een on ophoudelijke stroom van waardeerende be langstellenden hun gelukwenschen kwa men aanbieden. De dag werd met een plechtig Lof en Te Deum besloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. H. van Rossum du Chattel, Vrouwenkerkkoorstraat 1, Lei den, handel in goud, zilver, byouterieën en antiquiteiten. Eigenaar: J. H. van Rossum du Chattel, Leiden. Wijziging: Wed. J. H. van Rossum du Chattel, Vrouwenkerkkoorstr. 1la. Leiden engroshandcl en agentuur in antiquiteiten. Overleden-eigenaresse: Wed. A. J. C. M. van Rossum du Chattel-van der Heijden, d.d. 9 Aug. 1941. De politie alhifer heeft wegens over treding der Prijsopdrijvings- en Hamster- wet aangehouden den 34-jarigen G. P. L. de B. alhier, koopman in galanterieën, die tegen een ontoelaatbaar hoogen prijs koffie had verkocht. van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam lieden op te 1 uur en gaat onder te 16.11 uur; morgen komt de maan op te 1.20 uur en gaat onder te 17.08 u. V Rex-Theater. Een film, waarin een of andere moordzaak moet worden opge helderd, is steeds een dankbaar onderwerp voor een regisseur om een spannende ge schiedenis in elkaar te zetten. Ontelbaar zijn de films, die een dergelijk onderwerp behandelen en steeds weet men iets nieuws om de geschiedenis zoo geheimzinnig mo gelijk te maken. „De misdaad van Fabreani" is één van deze producten, waarbij men in den be ginne geen kans ziet om de diverse per sonen uit elkaar te houden. Geleidelijk echter komt er meer teekening in het ver haal en als bij een legpuzzle past ieder stukje in elkaar, totdat ten slotte bij het laatste stukje een sluitend geheel wordt verkregen, in dit geval de ontmaskering van den dader De film begint met een artistenfeestje ten huize van Eva (Dorothea Wieck) en haar beide dochters. Tijdens een onder houd tusschen Eva en Fabreani eischt zij van hem enkele brieven terug, wat door hem wordt geweigerd. Den volgenden morgen gaat het geheele gezelschap een boottocht maken, doch voor dien tijd verwisselen de brieven toch van eigenaar, terwijl er nog meer geheimzinnige dingen gebeuren. Op de boot is het ook niet pluis en even tater sterft Fabreani, terwijl een tweede persoon ernstig ziek wordt. Deze verdachte geval len brengen nu het politie-apparoat in werking, waarbij het onderzoek wordt ge leid door commissaris Kilian. Op rustige wijze gaat hij zijn gang en weet langza merhand den geheimzirinigen sluier op te lichten totdat hij ten slotte den waren dader ontmaskert. Wie de dader is? Dit zullen wij niet verklappen, daar anders -de spanning voor de toekomstige bezoekers verdwenen is. Vooraf gaat een uitgebreid journaal, waarin een reportage over den oorlog in het Oosten. In liet Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie betreffence de instelling van vrederechters en van een vredegerechtshof. Daarin wordt het volgende bepaald: GEWONE STRAFZAKEN. Artikel 1. (1) Bij de Arrondissements rechtbanken te 's-Hertogenbosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden, worden uit een lid bestaande (enkelvou dige) kamers ingesteld, de leden dezer ka mers dragen den titel „Vrederechter". (2) Het rechtsgebied van eiken vrede rechter valt samen met het rechtsgebied van het gerechtshof, waarmede hij den zetel gemeen heeft. (3) De Secretaris-Generaal van het De partement van Justitie bepaalt het aantal der bij elk van de in lid 1 genoemde recht banken aan te stellen vrederechters. Hij benoemt de vrederechters en hun plaats- bervangers; artikel 52 van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie is hier niet van toepassing. Artikel 2. (1) De vrede1"echters zijn, voor zoover dit besluit niet anders be paalt, bij uitsluiting bevoegd in eersten aanleg kennis te nemen van alle mis drijven en overtredingen, welke den politieken vrede binnen de volksge meenschap in gevaar brengen of de hoogste politieke belangen van de volks gemeenschap raken of uit politieke be weegredenen zijn begaan en voorts van de strafbare feiten, welke met zooda nige misdrijven of overtredingen door deelneming of samenloop verband hou den. (2) De bepalingen der artikelen 92 en 93 van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie blijven onvermin derd van kracht. Art. 3. Op het rechtsgeding voor den vrederechter vinden de bepalingen betref fende het rechtsgeding voor den politie rechter overeenkomstige toepassing, be houdens de navolgende afwijkingen: (1) De artikelen 369. 375, 376 en in ge val van een gerechtelijk vooronderzoek, art. 238, leden 2 tot en met 5, van het Wet boek van Strafverordening blijven buiten toepassing. 2) Noch tegen de kennisgeving van ver dere vervolging, noch tegen een dagvaar ding, wordt een bezwaarschrift toegelaten. 3) In geval van berechting van overtre dingen vinden de artikelen 383 tot en met 393 en 398 lid 1, onder 9e tot en met lie van het Wetboek van Strafverordening overeenkomstige toepassing. Art. 4. Een bevel tot in verzekering stelling is gedurende ten hoogste vier da gen van kracht en kan eenmaal voor ten hoogste een gelijken termijn worden ver lengd. Art. 5. (1) Terzake van de genoemde feiten kan voorloopig hechtenis worden be volen, indien tegen den verdachte ernstige bezwaren zijn gerezen. (2) De bevelen tot voorloopige hechtenis worden gegeven door den vrederechter. Art. 6 (1) De verd. kan hooger be roep instellen in de gevallen, waarin vrij heidsstraf of geldboete van meer dan twee honderd gulden is opgelegd, het Openbaar Ministerie kan hooger beroep instellen in de gevallen, waarin een dezer straffen is gevorderd. (2)« Tegen vonnissen van den vrederech Trianon-Tbeater. Allereerst het jour naal met reportages van den strijd tegen Sovjet-Rusland, voorts sportnieuws en een cultuurfilmpje, dat een beeld geeft van het eiland Rhodos. Na de pauze: „Sterrenparade". Zooals de titel reeds aanduidt, zijn de voornaamste rollen in deze revuefilm bezet door ver maarde Tobis-filmsterren. Het is zeker géén gemakkelijke taak, aan ieder dezer sterren een rol toe te kennen, die haar of hem „ligt" en.... die tallooze rollen sa men te voegen tot een aanvaardbaar ge heel, waarin tóch nog lijn zit, ondanks alle verscheidenheid. De film is te verge lijken met een van haar scènes, n.l. die, waarin Paul Hörbiger uit enkele ingre diënten zooals champagne, kümmel, Spaan sche wijn enz. een cocktail mengt en wij bij iedere flesch een revuescène te zien krijgen van den landsaard in den dans. Ook „Sterrenparade" geeft in vele en ve lerlei geslaagde beelden een kijkje in de Duitsche film-wereld met haar regisseurs, sterren, fiuguranten en technisch perso neel. Ook zijn origineele regie-vondsten te bewonderen, zooals de brug tusschen het verleden en de wereld van nu, waarover vele bekende figuren in levenden lijve uit de „historie" te voorschijn komen. Hoofd motief is de geschiedenis van het „meis- je-dat-aan-de-film-wil," Zooals velen vóór haar. bereikt ook zij niet haar doel, maar haar wedervaren in de filmwereld eindigt met een gélukkige verbintenis: „het hu welijk." Een aardige showfilm met goede' dansen en veel vlotte muziek. Luxor-Theater. Wie der filmliefheb bers kent niet Theo Linger., acteur in hart en nieren en humorist van de bovenste plank, die thans ook als auteur en regis seur van de humoristische film „De ver dwenen minnaar"" de aandacht op zich vestigt? ter bestaan geen andere rechtsmiddelen. Art. 7. (1) Bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage wordt een met drie leden rechtsprekende bijzondere kamer ingesteld welke den naam „Vredegerechtshof" zal dragen. (2) De Secretaris-Generaal van het De partement van Justitie benoemt de leden van het Vredegerechtshof ten getale, als door hem bepaald en hun plaatsvervan gers; art. 63 van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie is hier niet van toepassing. (3) De Procureur-Generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage is tevens Procureur-Generaal bij het Vredege rechtshof. Art. 8. Het Vredegerechtshof is bij uitsluiting bevoegd in hooger beroep ken nis te nemen van de zaken, welke in eer sten aanleg door den vrederechter zijn berecht. Art. 9. (1) Het Vredegerechtshof is in eerste en in hoogste ressort bij uitsluiting bevoegd kennis te nemen van alle tot de bevoegdheid van de vrederechters behoo- rende misdrijven ten aanzien waarvan de Procureur-Generaal bij het Vredegerechts hof van oordeel is. dat zij onmiddellijk bij het Vredegerechtshof aanhangig gemaakt dienen te worden. (2) De Procureurs-Generaal bij de ge rechtshoven en de.Officieren van Justitie zijn verplicht den Procureur-Generaal bij het Vredegerechtshof in alle strafgedingen ter zake van misdrijven, als in lid 1 be doeld, op diens verzoek het dossier toe te zenden, opdat deze de vervolging op zich neme, dan wel beslisse, of hij de vervol ging op zich wil nemen. Art. 10. In de gevallen, in Art. 9, lid 1, bedoeld, vinden bij het rechtsgeding voor het Vredegerechtshof de voorschriften van het wetboek van strafvordering over het rechtsgeding in eersten aanleg voor de rechtbank overeenkomstige toepassing, voor zoover hieronder niet anders is bepaald. Art. 11. In bepalingen der artikelen 4 en 5 vinden bij het rechtsgeding in eersten aanleg voor het Vredegerechtshof overeen komstige toepassing, met dien verstande, dat de bevelen tot voorloopige hechtenis, bedoeld in artikel 5, lid 1, door het-Vrede gerechtshof gegeven worden. Voor zoover er overeenkomstig Artikel 13 een Raadsheer- Commissaris benoemd is, worden door dezen de bevelen tot bewaring gegeven en de be slissingen over de verlenging van deze be velen genomen. Art. 12. Het Vredegerechtshof kan zit ting houden op elke plaats binnen het be zette Nederlandsche gebied. De beslismg, of het buiten de plaats, waar zijn zetel is gevestigd, zitting zal "houden, ligt bij dit hof zelf. Artikel 13 - (1) Op vordering van den Pro cureur-generaal bij het Vredegerechtshof benoemt dit hof uit zijn midden een raads heer-commissaris voor het lelden van het gerechtelijk vooronderzoek. (2) De in lid 1 bedoelde Raadsheer-Com- missarisis binnen het geheele 'bezette Neder- Men onderhoudt met Standaard's brood een goede gezondheid. 1451 (Ingez. Med.) Deze film is in menig opzicht een „vondst": Theo Lingen is de schrijver van een spannend en origineel tooneelstuk, dat door een samenloop van toevallige om standigheden tot stand kwam. Het lijkt aanvankelijk wat saai: het ge wone „driehoekspel" van het echtpaar met den huisvriend, waarvan een gedeelte ge repeteerd wordt. Lingen vervult de rol van den huisvriend en verdwijnt in een kast, als de echtge noot thuis komt. Hij wordt ontdekt en, neergeschoten. Zoo gaat het tenminste in het oorspronkelijke stuk: maar.... tijdens de première is de gang van zaken gansch anders. Ook dan verdwijnt hij in de kast, doch hij is verdwenen en blijft verdwe nen. Nu is Leiden in last: Op het tooneel heerscht natuurlijk de grootste verwar ring en een commissaris van politie, die van te voren gewaarschuwd is, dat er iets vreemds tijdens de eerste voorstelling zou gebeuren en in de zaal aanwezig is begint een onderzoek in te stellen. Het publiek moet in de zaal blijven en volgt thans in de grootste spanning alle verwikkelingen, die zich gaan afspelen Het aardige is, dat men door den opzet niet zoo gauw meer in de gaten heeft, of deze complicaties en de gansche interruptie in het eigenlijke tooneelstuk tot het verloop van dat stuk behooren, dan wel plotseling geïmprovi seerd worden. Er gebeurt in de theaterzaal, zoowel als op het tooneel zóó veel. dat het onmo gelijk is. er een regelmatig verslag van te geven en deden wij dat wél, dan zou de grap er meteen af zijn, want ge zoudt de oplossing weten en niet meer tot het ein de zóó van het merkwaardige verloop der dingen kunnen genieten, als wij dat deden i Daarom volstaan wij met te zeggen, dat Theo Lingèn hier een geestig stuk schreef, het uitstekend regisseerde en er zélf, te zamen met den grooten humorist Paul Kemp en anderen, eveneens uitstekend in acteert, terwijl men tot de laatste minuut in spanning blijft bij deze aaneenschake ling van dolle verwikkelingen, waarin „Wahrheit und Dichtung" op voortreffe- lijkew ijze dooreen zijn gemengd. Men valt van de eene verrassing in de andere, waar door het niet kan uitblijven, dat een ieder zich vermaakt, al willen wij ons niet ver helen. dat ge uw hoofd goed bij elkaar moet houden, om den snelwisselenden sa menhang der dingen goed te vatten! Voor de pauze komt men o.a„ onder den indruk van de suggestieve weergave van den strijd in het Oosten en van de uiterst doeltreffende werking van het Duitsche afweergeschut op de sovjet-vliegtuigen. Dok zien wij in een apart filmpje een uit eenzetting van het werk der vacantiehui- zen voor arbeiders van het N.V.V. Lido-Theatcr. Het hopelooze geval, dat zich deze -week in'dit theater aan den be zoeker voorstelt, is een jong meisje, Jenny, de dochter van een rijken ouden brompot, Jenny behoort niet bepaald tot die meis jes, die anderen het leven makkelijk maken, integendeel, haar onbesuisd optre den brengt voor alle menschen, waarmee zij in aanraking komt, een enorme drukte mee. En allerduidelijkst wordt dit wel ge demonstreerd in den aanvang van het verhaal, als zij, dank zij roekeloos auto rijden voor eenigen tijd in een ziekenhuis ondergebracht, er in slaagt om het geza menlijke personeel, geen levende ziel uit gezonderd, op stelten te zetten. De chirurg, die haar geopereerd heeft professor Bruck ner, vertelt haar bij haar vertrek de waar heid, wijst haar op de verwoestingen die zij in korten tijd in het ziekenhuis heeft aangericht, zoowel onder de borden, va zen etc. als onder de stemming van het personeel, en verwijt haar ten slotte, dat zij niets presteert en te onbenullig is, om ooitiets klaar te spelen. Een ieder kan begrijpen, dat dat te veel is voor een eigenzinnige jongedame, die héél wat van haar eigenwaarde denkt. Deze opmerkin gen kunnen dan ook niet anders dan het ruïneuze gevolg hebben, dat Jenny op zoek gaat naar een „prestatie". Aanvankelijk richt deze prestatiewoede nog geen onherstelbare gevolgen aan, t^cch eenmaal op het idee gekomen, om medi cijnen te gaan studeeren, zijn de resulta ten verbluffend. Zij slaagt er in om haar heele familie in doodelijke ongerustheid te brengen over hun gezondheid. Iedereen meent, aan de hand van haar verhalen, onderzoekingen en diagnoses, aan de meest heillooze kwalen te lijden, zoodat Jenny zich genoopt ziet, hen te genezen. Die ge nezing komt echter eerst, als haar vader haar het huis uitstuurtZij huurt er gens een zolderkamertje, en hier leert zij voor het eerst de moeilijkheden des le vens kennen en overwinnen. Hetgeen ten slotte t-ot resultaat heeft, dat zij zélfs met baar studie prof. Bruckner van haar ver stand en doorzettingsvermogen overtuigt. Een Amusante onderhoudende geschie denis, waarin Jenny Jugo en Carl Ludwig Dïehl (als prof. Bruckner) op voortreffe lijke wijze de hoofdrollen vervullen. Casino-Theater - Goud en olie: reeds vele malen zijn deze beide gegevens verwerkt in even zooveel spannende films! Ook in de film „Brand op den Oceaan" zijn zij te za men gebracht. Ergens in Zuid-Amerika is men op zoek naar olie. Niet echter, zooals gebruikelijk aan land, maar thans op den bodem der zee. Hiertoe is de hulp ingeroe pen van den duiker Tom (René Deltgen). Wanneer hij echter te diep moet gaan dui ken roept hij de hulp in van zijn vriend den specialen diepzeeduiker Nick Dorland (Hans Söhnker)Als Nick arriveert, wordt er op de hacienda van een dergenen, die geld gaven voor het zoeken naar olie, een feest gegeven. Hier leert Nick ook diens nicht Juana ken nen en onmiddellijk vatten deze twee gene genheid voor elkander op, wat Tom met leede oogen aanziet. Teneinde echter hun onderlinge vriendschap niet te verbreken, besluiten de beide vrienden geen bezoeken meer aan Juana te brengen. Ondertussehen heeft Nick echter vastgesteld, dat het fabel achtige verhaal van een ouden zeeman, dien iedereen voor gek houdt, waar is en dat er een groote goudschat op den bodem der zee ligt. Juana's neef tracht, ten einde aan geld te konden, haar te twingen de hacienda, waarvan zij medeeigenares is, te beleenen. In haar wanhoop zoekt zij hulp bij Nick, die juist op het punt stond weg te gaan. Hier van komt dan niets en Tom, die een gesprek tussohen de twee afluistert, vertrekt zonder iets te zeggen. Juana's neef echter spoort hem op en speldt hem allerlei leugens op de mouw. waardoor Tem een geheel verkeerd beeld der toekomst krijgt. Na vele weder waardigheden komt er een critiek moment, waarin Juana haar neef weet te ontmaske ren en Tom de schellen van de oogen val len. In het voorprogramma na een spannend voorfilmpje het wereldnieuws, waarin o.a. de ex-keeper van het Ned. Elftal, v. d. Meulen, een ieder aanspoort het zijne bij te dragen voor de uit te rusten Ned. Ambulance naar het Oostfront. (Th. J. Hannema). 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2