BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede 8!sd Maandag 11 Augustus 1941 De afspraak in de Parklaan Bon voor IV2 K.G. Duitsche nationaliteit aardappelen Turf zonder bon voor Nederlanders RADII AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON „30, RESERVE". De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt, in aansluiting op hetgeen reeds is bekendgmaakt met betrekking tot de moeilijkheden van tijdelijken aard, welke zich bij de aardappelvoorziening voordoen, mede, dat gedurende het tijdvak tot en met Zondag 17 Augustus sus., de met „30 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „diversen" recht geeft op het koopen van ll/t K.G. aardap pelen. Zoodra zulks mogelijk is, zal nog een aanvullende bon, eveneens voor lVi K.G. worden aangewezen. Indien de weersomstandigheden me dewerken, zal dit reeds in den loop van deze week mogelijk zijn. WAARSCHUWING VAN HET RIJKSKOLENBUREAU. Het Rijkskolenbureau vestigt er de aandacht op, dat alle turf met uit zondering van aanmaakturf en bolster- turf, die echter niet als huisbrand vol doen tegen inlevering van geldige bonnen en/of toewijzingen verkocht dient te worden. Mocht goede turf, zooals bagger-, pers-, kleine handgestoken en steekturf, peel- of haardbrandturf bon vrij verkocht worden, dan maken kooper en verkooper zich beiden aan een strafbaar feit schuldig. Aanbiedingen van turf zonder bon zullen derhalve meestentijds betrekking hebben op aanmaak- en bolsterturf of op minderwaar dige op turf gelijkende producten met een zeer hoog watergehalte, die in drogen toe stand verpulverd uiteenvallen. Bovendien staan de voor de z.g. vrije turf gevraagde prijzen veelal in geen verhouding tot de stookwaarde. 1 BEGRAFENIS VAN MR. P. RINK. f Vele belangstellenden. Op „Oud Eik en Duinen" is Zaterdagmid dag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. P. Rink, oud-minister van Binnen- landsche Zaken, oud-lid van de beide Ka mers der Staten-Generaal. Uit het groote aantal belangstellenden, dat ter begraafplaats den stoet opwachtte, bleek wel hoezeer mr. Rink nog een plaats innam in het gedachtenleven van velen. Opgemerkt werden o.m. de heeren mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. R. H. v. Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, prof. ir. C. L. van der Bilt, waarnemend burgemees ter van 's-Gravenhage, R. Zuiderhof f, voor zitter van de Algemeene Rekenkamer, mr. D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië, prof ir. Kraus, ouch-minister van Waterstaat, mr. J. Rutgers, mr. W. Francken voorzitter van het bureau consultatie bij den Hoogen Raad, jhr. mr. C. Feith. oud secretaris-generaal van het voormalige de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, C. J. van Kempen, oud-gou verneur van Suriname's Oostkust, dr. N. Feuilletau de Bruyn. oud-lid van den Volks raad van Ned.-Indië, M. Vrijenhoek, wet houder van 's-Gravenhage; mevrouw Van Baaien—Klaar en de heeren J. Ament, oud secretaris van de bezuinigingscommissie- Rink, mr. B. F. Everts, lid van Ged. Sta ten van Gelderland, dr. M. Niemeijer. direc teur der Nationale Levensverzekeringsbank, voorts velen, met wie mr. Rink heeft samen gewerkt. In de aula heeft de oudste zoon. mr. S. Rink, een kort afscheidswoord gesproken. NEDERLANDERSCHAP GAAT NIET VERLOREN. TENZIJ MEN AFSTAND DOET. I11 het Verordeningenblad van 9 Augus tus is opgenomen de derde verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende eenige be palingen ter zake het Nederlanderschap Hierin wordt het volgende bepaald: Het verkrijgen van de Duitsche na tionaliteit door Nederlanders, doet het Nederlanderschap slechts dan verlie zen, wanneer de betreffende persoon of, indien deze minderjarig is, zijn wettelijke vertegenwoordiger voor hem binnen een jaar na het verkrijgen van de Duitsche nationaliteit verklaart, dat hij afstand doet van zijn Nederlander schap. Deze verklaring dient te worden afge legd tegenover den burgemeester der ge meente, in welker bevolkingsregister de betreffende persoon is ingeschreven of laatstelijk was ingeschreven. Is of was de betreffende persoon in het centrale be volkingsregister ingeschreven, dan treedt in de plaats van den burgemeester het hoofd van de Rijksinspectie van de Bevol- volkingsregisters Hetzelfde geldt, indien de betreffende persoon nog nimmer in een Nederlandsch bevolkingsregister was inge schreven. De verklaring dient, hetzij ten overstaan van de vorenbedoelde instantie, hetzij schriftelijk aan haar te worden afgege ven. In het eerste geval wordt van de ver klaring proces-verbaal opgemaakt. Indien zij schriftelijk wordt afgegeven, dient de handteekening van hem, die de verklaring aflegt, door een daartoe op grond van de geldende rechtsvoorschriften bevoegde in stantie (dienst) of persoon te zijn gele galiseerd. De instantie dient hem, die de verkla ring aflegt, kosteloos een schriftelijke be vestiging te geven, dat en wanneer hij de verklaring heeft afgegeven. De verklaring heeft terugwerkende kracht tot op het tijdstip, waarop de betreffen de persoon de Duitsche nationaliteit heeft verkregen. Deze verordening treedt heden in wer king. STEUN AAN GRASDROGERIJEN. Onder bepaalde voorwaarden. Ook in het jaar 1942 zal door den Staat voor zoover de grondstoffen- positie dit toelaat - de stichting van een beperkt aantal grasdrogerijen, resp. de uitbreiding van bestaande grasdroge rijen, worden bevorderd door het ver- leenen van financieelen steun. Deze steun zal, onder bepaalde voor waarden den vorm hebben van een sub sidie voor den aankoop van het eigenlijke gras-droogapparaat, terwijl voorts de mo gelijkheid bestaat, dat voor den aankoop van grond, gebouw enz. tegen zakelijke of persoonlijke zekerheid, een crediet tegen matige rente wordt verstrekt. Nadtre voorwaarden kunnen worden aangevraagd bij den directeur-generaal van den Landbouw. Departement van Landbouw en Visscherij te Den Haag. Bij de toewijzing zal met de volgorde van binnenkomst van de definitieve aan vragen rekening worden gehouden. DE LIQUIDATIE VAN DE MARXISTISCHE PARTIJEN. Naar het Nat. Dagblad meldt is tot liqui dates voor de vroegere marxistische partij - groepeeringen en de daarmede samenhan gende organisaties, welke onder het com missariaat vielen van mr. M. M. Rost van Tonningen, benoemd de heer F. L. Ram- bonnet, algemeen gemachtigde voor de oor- logs- en defensieschade en commissaris van de Centrale arbeiders- en depositiebank. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST TEXTIELINDUSTRIE. Voor de eerste maal in werking getreden. De Persdienst van het N.V.V. meldt: Op verzoek van de Nederlandsche R.-K. Vereeniging van Werkgevers in de textiel nijverheid te Tilburg, de Vereeniging van Tilbrugsche fabrikanten van wollen stof fen te Tilburg, de leden van de Fabrikan tenvereniging te Almelo, den Bond van Textielondernemingen in en buiten Twen te te Enschede, de Twetsch-Geldersche Fa brikantenvereniging te Enschedé, de Fa brikantenvereniging te Enschedé, de Leidsche Vereeniging van Industrieelen te Leiden en de Algemeene Werkgeversver- eeniging te Haarlem eenerzijds en den Ned. R.-K. Textielarbeidersbond ,,St. Lamber- tus" te Utrecht, den Algemeenen Neder- landschen Textielarbeidersbond „De Een dracht" te Amsterdam en den Chr. Tex tielarbeidersbond „Unitas" te Utrecht, strkkende tot het verkrijgen van goedkeu ring eener collectieve arbeidsovereenkomst heeft het college van rijksbemiddelaars met ingang van 14 Juli 1941 gunstig be schikt. Hiermede is voor de eerste maal voor het grootste deel der textielindustrie een collectieve arbeidsovereenkomst in werking getreden. Jarenlang is door de vakbonden voor een collectief con tract actie gevoerd, waarvan de nood zakelijkheid de laatste jaren, ook in werkgeverskringen, meer en meer werd gevoeld. Het contract is nog niet vol ledig. Een belangrijk punt, de regeling van minimumloonen, ontbreekt nog. De behandeling hiervan zal spoedig beginnen en de vakbonden hopen ook dit belangrijke probleem spoedig tot een oplossing te brengen. In afwachting van het in werking tre den van een nieuwe loonregeling met mi- nimum-loonbepalingen, is onlangs een bij slagregeling tot stand gebracht, die vrij wel overal is ingevoerd. Voorts hebben besprekingen plaats ge had met vertegenwoordigers van de vijf werkgeversvereenigingen in de brei- en tricotindustrie. Overeenstemming werd verkregen over hetzelfde cvontract als met de acht werkgeversvereengingen is over eengekomen. Deze C.A.O. zal thans aan het college van Rijksbemiddelaars worden toe gezonden. terwijl het eveneens in de be doeling ligt de verbindend verklaring aan te vragen. Voor deze groep is reeds goed keuring ontvangen voor het invoeren van een week vacantie in dit jaar. ZANGFEEST VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM. Op het Plein in Den Haag. Op het Plein te Den Haag, heeft de Na tionale Jeugdstorm Zaterdagmiddag onder groote belangstelling een groot kinderzang- feest gehouden. Het Plein was rondom met vlaggendoek versierd en bood een feeste- lijken aanblik. Eenige honderden stormers en stormsters uit verschillende deelen van de provincies Noord- en Zuid-Holland na men aan dit zangfeest deel. Zij stonden opgesteld met het front naar het gebouw van den Hoogen Raad. Tot de genoodigden behoorden de ge volmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincie Zuid-Holland, dr. Schwebel, de kringinspecteur der N.S.D.AP., dr. Schuon en andere Duitsche autoriteiten, alsmede vele bekende figuren uit de N.S.B. Het zingen stond onder leiding van den heer Den Boef uit Rotterdam. Frisch en krachtig klonken verschillende bekende nationale liederen over het Plein. De Hoofdstormer van den Jeugdstorm, de heer Van Geelkerken, herinnerde aan de zes jaren, gedurende welke de Jeugd storm thans bestaat. De organisatie is nu uitgegroeid tot eenige duizenden en bin nen afzienbaren tijd aldus spr. zul len honderdduizenden jongens en meisjes in de rijen van den Jeugdstorm meeloo- pen. Waarom? Omdat het ideaal van den Jeugdstorm het ideaal is van het geheele Vaderlandsche volk. De Jeugdstorm wil een front vormen, een jeugdfront. In dit front staan jongens en meisjes, die weten, dat in en door den Jeugdstorm ons volk een toekomst heeft. Het ideaal van den Jeugdstorm kan niet beter worden weer gegeven, dan in het beginsel: „In Gods vertrouwen alles voor het Vaderland". De Jeugdstorm heeft tot taak en tot plicht de Nederlandsche jeugd zoo te leiden en op te voeden. Spr. weet, dat de geheele Nederland sche jeugd straks zal meemarcheeren in de rijen van den Jeugdstorm. De strijd van den Jeugdstorm is gericht op de toekomst, waarin de tegenwoordige jeugd zal leven en waarin zij het werk, dat de ouders thans verrichten, zal hebben overgenomen. Spr. eindigde met de stormers en storm sters toe te roepen trotsch te zijn op het lidmaatschap van den Jeugdstorm. Wan neer ons volk straks eensgezind zal zijn en een nieuwe toekomst zal ingaan, dan zal dit ook het werk van den Jeugdstorm zijn. Na een marsch door de visschersbuurten van Scheveningen werd op het Malieveld een broodmaatHjd genuttigd. GUNSTIGE REGELING INZAKE VAC ANTIEBONNEN EN -ZEGELS. Voor bouwarbeiders. De Persdienst van het N.V.V. meldt: Ingevolge een - verzoek van het N.V.V. heeft de waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken zich op 30 Juli j.l. tot de gemeentebestu ren gewend met de volgende circulaire: „Bij dezen heb ik de eer uw college mede te deelen, dat ik heb goedgevonden, dat de regeling voor de kasuitkeering en de steunverleeniging gedurende de vacantie - week voor de arbeiders in het bouwbedrijf zooals deze is neerlegd in mijn rond schrijven van 11 Mei 1936, ook dit jaar mutatis mutandis weer wordt toegepast. In verband met de bijzondere tijdsom standigheden heb ik aanleiding kunnen vinden om de bepaling in de derde alinea onder het hoofd steunverleening van ge noemde circulaire in zooverre te wijzigen, dat de waarde der vacantiebons van on dersteunden slechts voor een derde deel op het berekende steunbedrag behoeft te worden gekort." In deze circulaire wordt slechts gespro ken van bouwarbeiders, maar wij mogen, aangezien deze regeling in vorige jaren ook voor loodgieters en diamantbewerkers gold, aannemen, dat de gemeentebestu ren bovenaangehaalde circulaire ook op laatstgenoemde groepen zullen toepassen. MONDELINGE PACHTOVEREEN KOMSTEN. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de Departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat het verzoek, bedoeld in art. 3 tweede lid van het besluit 214/1940 ten aanzien van mondelinge pachtovereenkomsten na 30 April 1941 alsnog doch uitsluitend vóór 1 Mei 1942 kan worden gedaan. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 30 April 1940. HEDEN. Hooglandsche Kerk: Concert Feike Asma, 8.15 uur nam. Dinsdag. „Jeruël": 1ste Groenesteeg 16: Bijeenkomst nam. 6 uur. OIVERSEN. 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22Ge legenheid tot Inenting tegen typhus en diph- terie. 113 uur. s Dinsdags: Oude Rijn 44c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 78 uur "nm 8 Dlnsaag Mare 13: Medlscb Opvoedkundig Bureau 9%1) uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor onvolwaardigen 35 uur nam. s Donderdags WUkgebouw „Bethesda' (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Vrlidags, tast. voor Praeventleve Genees kunde Wassenaarscheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 45 BIOSCOPEN. t 18 laar: 14 laar: alle leeHJden. Luxor-theater: „Geld is niet alles Dagelijks nam 2 en 8 uir Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lido-theater: „Met geheime opdracht'.' t Dagelijks 8.15 uur nam.; 'b Zondags te 21/4, 130 en 81/4 u Woensdag en Zaterdag ma* tinée 2.30 uur. Trianon-theater: „Serenade" Dagelijks 2 en d uur 's Zondags van 26.30 uur doorl voorstelling. Casino-theater: .Moeder" t Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondaes te 2 en 8 uur nam Rex-theater: „Alles beeft voor mijn comman do" Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 2—6% uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur „Wintersport en minnebrieven" (Zondags ge sloten) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 9 Augustus 20 uur tot Zaterdag 16 Augustus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt,Bree- straat 74, Tel. 20552; de Haven-Apotheek Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274 LUCHTTEMP ER ATTJUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" De Zijl: 12 uur 's middags 17 gr. Celsius. VOOR DINSDAG 12 AUGUSTUS Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gram.muziek 650 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8 00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 8.25 Grammuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Grammuziek 11.00 Declamatie 1150 Zang met pianobegeleiding 12.00 Orkest Ma- lando 12.25 Kwartier van den Arbeid 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Grammuziek 1.30 Spran kelende middagklanken 3.00 Ensemble Bandi Balogh 3.30 Viool en piano 400 Cursus „Als een schoon boek" (Voorbereid door het Vrijzinnig Protest. Kerkcomité) 4.20 Gram. muziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 BNO. Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Orgelspel 6.00 Causerie „Alleen voor mannen" "6 15 Gevarieerd programma 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Omroeporkest en solisten 8.30 Dansmuziek (gr.pl.) 8.45 Voor den boer 9.00 Reportage 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.00 BNO: Engel- sche uitzending: Economie News from Holland". Hierna: Sluiting. Hilversum II, 301,5 M. 6.45 Gram.muziek 650 Ochtendgymnastiek 7.00 Grammuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Gram.muziek 10.20 Hobo en piano 10.40 Declamatie 11.00 Ensemble Jonny Omhach en grammuziek 12.00 Gram. muziek 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.45 BNO: NieuwsbeV. 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest 1.45 Gram.muziek 2.00 Arn- hemsche Orkestvereeniging en solist en gram. muziek 3.30 Voor de zieken 4.00 Gram. muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. Is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler Ieren. beursberichten 5.30 De Ramblers 6.00 Pia novoordracht 6.30 Causerie „Ons Planetarium" 6.45 Pianovoordracht 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.10 BNO: Nieuwsberichten 750 Gram.muziek 8.00 Luisterspel 9.00 Causerie ..Sport en lichamelijke opvoeding voor de Vrouw" 9.15 Grammuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 Avondwijding 10.05— 10.20 Politiek weekpraatje. GEM- RADIO OISTRIBÜTTEBEDRIJF. Dinsdag 12 Augustus. Ie Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.1524.00 Duitsch programma. lie Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.15—23.00 Programma uitsluitend voor aan geslotenen bü de Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. Ille en IVe Programma: 6.4524.00 Duitsch programma. CRIMINEELE ROMAN door JAN DOMANS. (5 Hoe grooter hij en ik werden, hoe erger het werd. Hij begon mij echt te ha ten, waarom dat weet ik tot op heden nog niet. Misschien was het omdat hij in mij tpen reeds de toekomstige mededingster zag naar het fortuin van mijn vader, want hij was heerschzuchtig en gierig, maar dan heeft hij mij noodeloos jarenlang gesard; van dat fortuin is niet veel terecht geko men! Misschien ook lag het in zijn aard, dat hij gaarne weerlooze schepsels plaag de en daarop zijn overmacht botvierde. Hoe het zij: hij had reeds toen een groote macht over mij, en die macht heeft hij nu nog en daar wil hij thans gebruik van maken Dat zal ik verhinderen, zei Paul vast beraden. Ach, je weet niet welk een verschrik kelijk mensch hij is. fluisterde Annette, ik ben nog niet uitverteld. Karei studeerde aan de Technische Hoo- geschool te Delft en was juist afgestu deerd, toen de krach kwam, waarvan ik je ctralrc VPY"t.p)Hp Met wie hij in Delft heeft omgegaan, weet ik niet, maar wel weet ik dat hij er naast veel geleerdheid ook veel verkeerde kennis heeft opgedaan. Hij kwam er slech ter vandaan dan hij er heengegaan was. Hij nam zijn slechte inborst en zijn aanleg mee kwaad trekt kwaad aan hij kwam er vandaan als een volleerd boos wicht. Van vriedinnen die zijn er in den re gel heel- gauw bij, als ze je een schan daaltje kunnen vertellen hooide ik zoo nu en dan wel eens een half woord, waar aan een goed verstaander genoeg moet hebben. Weet je, Paul, wat het vreemde was? Waar haalde hij het geld vandaan voor zijn uitspattingen? Van zijn moeder zou hij het ongetwij feld gekregen hebben, als zij het zelf had gehad. Maar van zichzelf bezat ze niets en vader schoof in de latere jaren lang zooveel niet meer af als vroeger. Van haar kreeg hij het dus niet. Vader betaalde zijn studiekosten, zijn boeken en zijn kamerhuur en gaf hem steeds een toelage, waarvan hij royaal kon leven volgens zijn stand, zoodat hij in niets voor zijn vrienden behoefde onder te doen. Laat ik er meteen bijzeggen, dat vader tegelijkertijd jaarlijks eenzelfde be drag op mij liet vastzetten, waar moeder en Karei na het faillissement niet konden aankomen; dat kapitaaltje, uit de ruïne gered, vormt op het oogenblik mijn ge heele bezit Karei heeft mij meermalen willen dwin gen het op te nemen en hem te „leenen", maar gelukkig heb ik tot heden toe in dit opzicht nog voet bij stuk weten te houden. Daar ben ik blij om, viel Paul haar in de rede, want dat bewijst, dat je nog niet heelemaal onder zijn invloed staat en dat je er dus nog best onder uit kunt komenals ik je help. Annette keek hem dankbaar aan. Waar was ik ook weer, vervolgde ze haar verhaal, o ja, hoe Karei aan al dat geld kwam. Op zekeren dag vertelde men my, dat Karei in een kroeg in Rotterdam gezien was in gezelschap van lieden van het min ste allooi, die tot het schuim van de stad behoorden en dat hij met die menschen op voet van gelijkheid omging. In het eerst kon ik dat niet gelooven. Juist Karei was toch altijd zoo trotsch en ongenaaktbaar geweest tegenover men schen van minderen stand; dat had hij van zijn moeder. De oogen werden mij echter al spoedig geopend en nog wel door Karei zelf op een wijze, die ik mijn heele leven niet ver geten zal! Het was op een dag in zijn vacantie, dat ik wat voor vader halen moest op zijn kantoor, toen ik hem zag Hij had met een valschen sleutel want vader bewaarde de sleutels van het kan toor altijd zelf de brandkast geopend en greep juist in een stapel bankbiljetten, toen ik binnenkwam. Inplaats van verschrikt, deed hij ijzig brutaal. Hij greep mij vast en uitte de vreeselijkste bedreigingen als ik hem ver ried. Ik kende hem genoeg, vooral als hij opgejaagd zou worden, om te weten, dat hij zijn bedreigingen zou uitvoeren, als het er op aan kwam. En ikik gaf hem mijn woord. Ik durfde niet weigeren. Hij had niet alleen een lichamelijk overwicht over mij, maar van dat oogenblik af ook een geestelijk overwicht Ik was immers zijn medeplichtige geworden Ik kan niet zeggen hoe ontzettend ik daaronder geleden heb. Ik, die altijd bij mijn vader mijn eenigen troost gevonden had. had hem bedrogen! Ik was een even gemeene dief als Karei! Of vader den diefstal ooit gemerkt heeft, weet ik niet. Spoedig daarop kwam de val van de bank, misschien wel ver haast door „onzen" diefstal! En wie weet hoe dikwijls Karei de brandkast al eerder geopend had! Er kwamen bij het faillisse ment tekorten aan het licht, die nooit zijn opgehelderd, en mijn vader was in zijn zaken een stipt eerlijk man, die aller ver trouwen bezat. Nadien liet Karei mij gelukkig nogal met rust, behalve dan, dat hij mij dikwijls las tig viel om mijn spaarpenningen, zooals ik je al verteld heb. Veertien dagen geleden dook hij plotse ling weer op. Wat hij doet of waar hij van leeft, weet ik niet. Het eenige wat ik weet is, dat hij nog nooit met de justitie in aanraking is geweest, hoewel dat natuurlijk niet het minste bewijs is, dat hij zijn leven verbe terd heeft! Ik geloof veeleer, dat hij op een zoodanige wijze aan den kost komt, dat de lange arm tot nog toe geen vat op hem heeft kunnen krijgen, want hij is bui tengewoon geslepen. 'Voor veertien dagen dan, zocht hij me op op mijn kamer, voor zijn doen erg vrien delijk, maar dat maakte me juist zeer ach terdochtig. «en de aap kwam dan ook al spoedig uit de mouw. Hij had dringend geld noodig; hij ging de gevangenis in, als hij niet spoedig een zekere som betaalde aan een van zijn schuldeischers. Ik vermoedde een nieuwen aanslag op mijn kapitaaltje en vertelde hem, dat hij er absoluut niet op behoefde te rekenen, dat Ik dat voor hem van de bank de bank van mijn patroon zou halen. Grof werd hij niet, hij bleef uiterst vriendelijk. Daar zou hij toch lang niet genoeg aan hebben zei hij, maar ik kon wel op een andere manier aan geld komen En terwijl het bloed mij naar de wan gen steeg, gaf hij mij te kennen, dat ik de hand maar behoefde uit te steken om te kunnen graaien in het geld. In de kluis van mijn patroon lagen de bankbiljetten voor het grijpen. Dat was dood kapitaal. Bovendien was het geenszins zijn bedoeling mij tot een dievegge te makenhij be doelde enkel een leening op korten ter mijn. Binnen enkele weken zou hij mij het „geleende" tot den laatsten cent terug be talen, want hij zelf had evengoed schulde naren, waarvan hij spoedig geld zou ont vangen. Ik gaf hem geen antwoord op dit schan delijke voorstel, waar de leugen zóó dik oplag, dat ik mij verbaasde hoe hij mij zoo naïef durfde veronderstellen, dat verhaal tje te zullen gelooven. Mijn verontwaardiging was zoo groot, dat ik geen woorden kon vinden, om ze hem in het gezicht te slingeren. Toen hij zag, dat ik volstrekt weigerde, kwam de scène, die ik al veel eerder ver wacht had. Hij raasde, hij dreigde, hij smeekte zelfs, maar ik had mij vast voorgenomen, dat hij mij niet een tweeden keer tot medeplich tige zou maken en ik wist, ondanks mij11 groote vrees, voet bij stuk te houden. Reeds meende ik het pleit gewonnen te hebben en ik wenschte mezelf reeds ge luk. dat ik mij eindelijk aan zijn funesten invloed had kunnen onttrekken, toen hij zijn laatsten en grootsten troef uitspeelde. Hij moest het geld hebben ten koste van alles en ik zou het hem verschaffen of an ders zou hij te bevoegder plaatse ver tellen, wat mijn aandeel was in den dief stal uit mijns vaders brandkast eenige ja ren geleden. Als ik hem dan niet durfde helpen uit angst voor de politie, zou hij te gronde gaan, maar mij in zijn val mee- sleepen (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd), i 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6