LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 11 Augustus 1941 AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN VI55CHERIJ-BERICHTEN Ontbinding der centrale werkgevers-organisaties De strijd in het Oosten Italiaansch W eermachtsbericht Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MARKT De commissaris voor de niet-economische vereenigingen en stichtingen in Nederland heeft op grond van par. 2 der verordening no. 41/41 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden de vol gende organisaties ontbonden: Raad van Bestuur in Arbeidszaken, Ver bond van Nederlandsche Werkgevers, Cen traal overleg in arbeidszaken voor werkge versbonden, Algemeene Katholieke Werk geversvereniging, Roomsch-Katholiek ver bond van Werkgeversvakvereenigingen, Verbond van Protestant-Christelijke Werk gevers in Nederland. MACHINIST BIJ RANGEEREN VERONGELUKT. De ongeveer 50-jarige machinist J. Hoog- akker, vader var een groot gezin, is giste ren bij het rangeeren op de z.g. tractie- sporen van de Ned. Spoorwegen aan den Graverweg te Nijmegen door tot nu toe onbekende oorzaak van den tender gegle den en onder -de locomotief geraakt De man werd zoo zwaar gewond, dat hij eenigen tijd later is overleden. ECHTELIJK DRAMA TE SCHEVENINGEN. Gisteravond ongeveer half elf ontmoette een 34-jarige badknecht in, de Pansier- straat te Scheveningen zijn 19-jarige vrouw, die sinds eenigen tijd gescheiden van hem leefde. De man vroeg bij deze ontmoeting aan zijn. vrouw weer bij hem terug te komen, hetgeen zij weigerde. De man is daardoor zoo in woede ont stoken, dat hij zijn echtgenoote bij de keel greep. De vrouw geraakte buiten bewust zijn Eenige voorbijgangers hebben haar bevrijd en naar haar woning gebracht, waar zij na eenigen tijd weer op haar ver haal is gekomen. Zij heeft geen letsel be komen. De man verkeerde na deze daad in zoo danige vertwijfeling, dat hij eenige malen met het hoofd tegen een lantaarnpaal liep, waarbij hij eenige lichte verwondingen op deed. In dezen staat werd hij door eenige politieagenten aangetroffen, die hem naar het politiebureau brachten, waar hij na verhoord te zijn in bewaring is geételd. Buitenland Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben gisteren achter )bst vijandelijke front in den centralen sctor een pantsertrein en een daarbij be urenden ravitailleeringstrein volkomen Tïield tn nog twee pantsertreinen zwaar I -^chadigd. Tn hetzelfde gebied werd een troepenra- ritailleeringskamp van de bolsjewisten geheel vernield. Het kamp, waar ook mu nitie lag opgeslagen, vloog voor een deel in de lucht en brandde geheel uit. Door de geschoolde samenwerking van jagers en afweergeschut van het Duitsche hichtwapen is ten Zuiden van Smolensk een sterke formatie sovjetvliegtuigen vol komen vernield. De in gesloten verband het door de Duitsche troepen bezette ge bied binnenvliegende formatie werd door het vuur van het afweergeschut en na het neerschieten van het leidende toestel uit eengedreven en verhinderd zich 'opnieuw aaneen te sluiten. Daarop vielen Duitsche jagers de verschillende toestellen aan en schoten alle na elkaar neer. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ten Noorden van Dagoe een sovjetkoopvaarder van 3000 b.r.t. tot zinken gebracht. Boven-* dien werd een tweede sovjetkoopvaarder van 2000 b.r.t. beschadLgd (DNB). In den noordelijken front-sector zijn Duitsche troepen op 9 Augustus gestuit een sovjetgevechtsgroep ter sterkte van 2000 man. Deze formatie .bestond uit de resten van verscheidene sovjetdivisies. Na barden strijd werd deze bonte formatie volkomen vernietigd. (D.N.B.) WAALSCHE VRIJWILLIGERS VERTROKKEN. Nadat de vrijwilligers van het Vïaamsche legioen België twee dagen geleden hebben verlaten, zijn nu ook de leden van het Waalsche legioen naar het Oosten vertrok ken. In het paleis der schoone kunsten is een af scheidsplechtigheid gehouden, waar de leider der rexisten, Leon Degreïle, die zich eveneens heeft opgegeven voor het legioen, een geestdriftige rede hield, waar- In hij o.a. zei: ..Wij trekken ten strijde, omdat Europa voor ons een kostbaar goed is, omdat ons land zooals alle landen van Europa bij de beslissing van dit oogenblik is betrokken ?n omdat weigering tot den strijd tegen net bolsjewisme niet anders is dan deser ve, Wij bereiden den weg voor degenen, die komen. Wij strijden voor Europa, dat ons vaderland is. Wij strijden voor de hoogste waarden van ons bestaan, die het bolsjewisme wilde vernietigen. Wij strijden voor de eer en den naam van ons vader land." (A.NP.) DUFF COOPER IN NEW-YORK. Duff Cooper is gistermiddag met den Ripper in New-York aangekomen. Hij ver gaarde, dat hij ongeveer twee weken in Je Ver. Staten denkt te blijven. Eerst zal nlj een bezoek brengen aan Washington en Tandaar gaat hij naar San Francisco om dit deze stad per Clipper naar het Verre Disten te gaan. Duff Cooper heeft gisteren volgens den jagelschen berichtendienst verklaard, dat ^geland op het oogenblik leeft in de ver achting van zeer groote Duitsche lucht ballen. De grootste bedreiging voor Jjroot-Brittannië noemde Duff Cooper de ^dltsche duikbooten, die de Engelsche ra- dtailieering ten zeerste in gevaar bren- fca. - (D.N.B.) ROND THAILAND. De Yomioeri Sjimboen is van meening, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten een offensief zijn begonnen tegen het Verre Oosten en in het bijzonder tegen Thailand. Het blad herinnert er aan, dat berichten over een bespreking tusschen Roosevelt en Churchill in omloop zijn, welke bespreking betrekking zou hebben op de jegens Oost- Azië te voeren politiek van de Anglo-Ame- rikaansche coalitie. Het blad schrijft, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten ter opheldering van den toe stand zich weer bewust moeten worden van de motieven, die geleid hebben tot het slui ten van het verdedigingspact tusschen Japan en Indochina. - Engeland, aldus het blad, had de over- heersching van Indochina in den zin, waar bij het zich heeft willen bedienen behalve van de medewerkers van de Gaulle en van Tsjoenking, ook van zijn eigen rpiütaire macht. Vichy heeft derhalve volkomen het recht gehad om tot samenwerking met Japan over te gaan tot behoud van den vrede in Oost-Azië. Het Japansche blad spreekt vervolgens de hoop uit, dat Thailand ondanks de dreige menten en vleierijen van de Engelschen en Amerikanen zijn radicale missie niet zal vergeten. Thailand heeft uitdrukking ge geven aan zijn vastbeslotenheid om deel te nemen aan den wederopbouw van Oost- Azië door Mandsjoekwo te erkennen en een clearingovereenkomst met Japan aan te gaan. (D.N.B.). DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Naar de New York Times uit Adelaide meldt, heeft de Australische premier Men- zies, zijn reis door het Westen van Austra lië afgebroken om zich rechtstreeks naar Melbourne terug te begeven. Naar hij ver klaarde heeft de toespitsing van den toe stand in het Verre Oosten zijn terugkeer noodzakelijk gemaakt. (D.N.B.). RADIOREDE VAN CUDAHY. De vroegere Amerikaansche ambassadeur in Brussel, Cudahy, heeft in een radiorede gepleit voor een wereldpacificatie. Hij her innerde 't Amerikaansche volk er aan, dat de deelneming aan den wereldoorlog een groote fout is geweest. Hij, Cudahy, heeft de herkiezing van Roosevelt bevorderd, aangezien hij de overtuiging had, dat Roo sevelt de Ver. Staten verre wilde houden van een oorlog. Roosevelt kan, zoo zeide Cudahy, voor de Ver. Staten den vrede behouden, wanneer het Amerikaansche volk niet het hoofd verliest en optreedt tegen de oorlogspartij (D.N.B.). DE STAKINGSBEWEGING IN DE VER. STATEN. In de propellerfabriek van het Curtiss Wright-concern in Caldwell in den staat New-York zijn de arbeiders in staking ge gaan. Hierbij zouden bewapeningsopdrach ten ter waarde van 100 mülioen dollar be trokken zijn. (D.NB,) DE „DEFENDER" GEZONKEN. De Britsche torpedobootjager Defender, die tot zinken gebracht is, behoorde, naar de Britsohe admiraliteit meldt, tot de H- klasse. Het schip was in 1932 van stapel ge- loopen. Het had een inhoud van 1375 ton en een bemanning van 145 koppen. De „Defen der" was, evenals de eveneens tot zinken ge brachte „Faerless" uitgerust met 4 stukken gesohut van 12 c-m., 8 torpedolanceerbuizen in draaibare groepen van 4 op het dek en 8 machinegeweren. Bovendien had het schip 4 stukken afweergeschut. Het Italiaansche weermachtsbericht van vandaag luidt als 'volgt: In Noord-Afrika aan het front van To broek wederzijdsche activiteit van verken- mngstroepen en artillerie. Formaties van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen hebben militaire doelen in Tobroek aange vallen, luchtafweerbatterijen en in de haven liggende schepen, waarbij schadé en ont ploffingen werden veroorzaakt. Andere Ita liaansche vliegtuigen Rebben de haven van Mersa-Matroeh benevens vijancfelijke instal laties ten Oosten van Sidi el Barrani aange vallen. Duitsche vliegtuigen hebben Engel sche luohtsteunpunten in Egypte aangeval len. De vijand heeft aanvallen gedaan op Bardia en op de kust van de Syrtüie. In Oost-Afrika hebben af deelingen van het garnizoen van Culquabert onder bevel van luit.-kolonel U^lini een stoutmoedigen aanval gedaan op gewapende vijandelijke troepen, die op de vlucht zijn geslagen en aanzienlijke veriiezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben opnieuw Gondar en de stelling van Woltsjefit ge bombardeérd. In den nacht op 11 Augustus heeft een Engelsch vliegtuig het hospitaalschip Cali fornia aangevallen, dat op de reede van Syracuse lag. Het werd met een torpedo getroffen. Het schip is niet gezonken. DE LUCHTAANVALLEN OP MOSKOU. Volgens de in den loop van gisteren door het DNB ontvangen berichten schijnt de in den nacht van 9 op 10 Augustus^iitgevoerde aanval op Moskou de grootste en tot dusver effectiefste te zijn geweest. Ongeveer 100 Duitsche vliegtuigen bevonden zich boven de stad en wierpen brisantbommen van allerlei kaliber en vele duizenden brandbommen neer. Bij dezen aanval is ook een vrij groot aantal van de zwaarste bommen neergewor pen. Een zware bom trof het Kremlin en richtte daar groote verwoestingen aan. In de omgeving Yan het Kremlin ontstonden verscheidene groote branden, waarvan eenige een buitengewonen omvang aanna men. De vuurgloed van deze branden kon nog op 100 km. afstand gezien worden. Een andere groote brand ontstond ten Zuid oosten van de stad, waar olietanks in vlam men opgingen Een groote brand kwam tot ontwikkeling in een groote fabrieksinstalla- tie. Talrijke kleine en middelgroote branden werden gezien in alle deelen der stad. On danks het zware afweervuur Van het afweer geschut, de nacht jagers en de versperrings ballons wordt slechts één van de in den strijd gebrachte Duitsche gevechtsvliegtuigen ver mist. Stadsnieuws PONTSCHOOL. Voor het examen Ned. Handelscorrespon dentie, afgenomen door de Fed. „Mer- curius", slaagden de dames W. A. M. van Aardenne, J. C. Key, M. Kist, A. A. S. Knap pert, H. Krispijn, Voorsahoten, S. P. Lan- geler, Oegstgeest, P. A van Niekerk, Sas- senheim, J. Nieuwenhuis, Lisse, F. H. van Noort en de heeren L. A. Bezemer, Katwijk aan Zee, A. F. J. Messchaert. Idem voor „Liteh": Mej. A. A. S. Knap pert en de heer H. Hoogeveen, Hazers- woude. Voor boekhouden Fed. „Mercurius": de heeren J. C. Juta, Oegstgeest, H. Kreft, Oegstgeest. Idem voor de Ver. van Leer. i. d. Han delswetenschappen: de heeren J. C. Juta Oegstgeest en F. Veis. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: In het Zuiden van de Oekraine maakt de achtervolging van den wijkenden vijand overal snelle vorderingen, ook in de overige deelen van het Oostelijke front verloopen de operaties volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht fabrieken der Moskousche be wapeningsindustrie* vooral in het Noord-Westen en Oosten der stad bestookt met vele tonnen brisant- en brandbommen. In den strijd tegen Groot- Brittannië zijn nachtelijke aan vallen van het luchtwapen ge richt op haveninstallaties aan de Schotsche en Engelsche Oost kust. Li het gebied van het Ka naal hebben gisteren jagers en luchtafweergeschut tien Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een versperringsbreker van de ma rine heeft vier, een patrouille boot twee en een mijnenveger één Britsch vliegtuig neerge schoten. In Noord Afrika hebben Duit sche en Italiaanse!* duikbom menwerpers voltreffers ge plaatst op haveninstallaties van Tobroek en Britsche batterijen afweergeschut tot zwijgen ge bracht. Een sterke formatie Duitsèhe gevechtsvliegtuigen heeft in* den nacht van 10 op 11 Aug. militaire installaties aan het Suezkanaal gebombardeerd. Enkele vijandelijke vliegtui gen zijn in den afgeloopen nacht uit het Noordoosten Duitsch gebied binnengevlogen en h«bben getracht tot Berlijn door te dringen; zij werdfn door het vuur van het afweer geschut afgeslagen; twee der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Voor het middenstandsdiploma; mej. S. H. Flandrijn en de heeren A. N. Th. Delfos, J. A. C. Delfos, F. Ruygrok, Sassenheim. Voor Eng. Handelscorr. vanwege de Ver. van Leeraren: de heeren A. F. J. Mes schaert en F. Veis. Voor Duitsche Handelscorr. Ver. v. Loer.: de heer Th. van Kampen. Voor het examen steno-typen in de Ned. taal. afgenomen door den Alg". Stenogra fen Bond, slaagden: de dames M. Becking, G. J. Crama, E. Develing. M. C. Groeneveld, Leiderdorp, S. I. Haerden, M. de Jonge. A. E. A. Kramer, M. Nieuwenhuizen, Oegst geest, D. du Perron, M. Verhoeven, A. B. Zwetsloot en de heeren C. M. Beumer, Lisse P. J. Paulusse. Het viel lang niet mede om op een vlakte, waar alles als zilver glansde, bet zilveren bijltje terug te vinden. Maar tenslotte vond Lk bet toch op een bos stroo. Nu moest ik weer naar beneden. Helaas: de boonenstengel was verdordWat tk n u deed? Ik vlocht van stroo een zoo lang mogelijk koord, dat ik aan de maan bevestigde, waarna lk naar beneden gleed. Zooals ik wel gedacht had, was het touw niet lang genoeg. Maar ook daar had ik een oplossing voor. Telkens, als lk aan het einde kwam, haftte ik met het bijltje het bovenste gedeelte van 't touw al en knoopte bet .vast aan 't onderste stuk. Jammer ge noeg werd 't touw van ai dat doorhakken slap en krachteloos en juist op 't moment, dat ik ver Leneden mij den tuin van den Sultan zag, brak het. Ik stortte in duizelingwekkende vaart naar beneden. Voor kantoorstenograaf in de Ned. de dames E. F. de Breuk, J. F. A. Dijkmans, E. H. E. Geiss, A. C. J. van Haasteren, M. Kist, H. J. Matthes, M. Szedmaky, M. M. des Tombe, Oegstgeest, A. M. C. Woltjer, Noordwijk, en de heeren C. T. de Boer, Noordwijk, L. C. M. van Hamersveld, W. v. Roon. Noordwijk, F. Swagers, A. Volbeda, Katwijk aan Zee. Voor Stenografie Engelsch: Mej. I. v. d. Hoeve. Voor Stenografie Duitsch: Mej. A. E. A. Kramer. Voor Machineschrijven B (ten minste 120 regels per uur)de dames M. M. Blansjaar, C. A. v. d. Bout, C. M. Briejer, A. Hagens, J. B. de Koning, C. P. Kop, Leiderdorp; M. H. C. Lanz, H. J. Róodenburg Vermaat,, Oegstgeest; F. Sauerbier, M. Scheer, J. E. Schild, C. J. Snijders, Oegstgeest; G. J. Stroo, Koudekerk; C. M. de Vries en de heeren K. C. den Dikken, Katwijk; W. G. P. v. d. Heyden,.F. M. Smit, W. A. Winckel. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier Amsterdam, 11 Augustus. Terwijl zich aan het einde van de achter ons liggende week op de effectenbeurs een vrij levendige handel ontwikkelde, die ge paard ging met een vaste stemming werd de nieuwe week op kalme wijze ingezet. Er waren weinig aanknoopingspunten, wel ke bij een oeoordeeling van het koerspell goed houvast boden en aldus hield het beleggende publiek zich gereserveerd. Gedurende den gaheelen middag bewoog de handel zich in kalme banen. Niet alleen waren de koersen vergeleken met de vorige slotprijzen weinig of in 't geheel niet ver anderd, maar tevens werden onder beurv tijd maar kleine schommelingen meege maakt. Op de Petroleumafdeeling werden Olies geregeld in een open hoek verhandeld, en daarbij schommelde de koers tusschen 2511/4 en 252 1/2 zonder dat er eenige aanwijzing kwam voor een bepaalde rich ting. Voor Scheepvaartpapieren werd een vrij goede belangstelling aan den dag gelegd, in het bijzonder voor Nederlandsche Scheep vaart-Unies. In dit aandeel werden echter slechts klei ne fluctuaties meegemaakt en de koers be woog zich aanhoudend tusschen 188 en 189'/2%. De gelieerde aandeelen waren van zelfsprekend ook bijna onveranderd. Japan- lijnen werden tegen ongeveer dezelfde prij zen verhandeld. Oude Booten trokken ech ter weer een kleinigheid aan en gingen tijdens het beursuur weer naar boven van 176 tot 178y2%. De omzetten ln de Industrleelen waren van tamelijk opgewekten aard, in zooverre enkele toonaangevende aandeelen aanhou dend eenige beweging veroorzaakten. Uni levers golden voornamelijk 133% en 134%. De Phihpsaandeelen stegen tot 239, waarna een paar punten verloren gingen. Calvé en van Berkels waren zoo goed els ongewijzigd. Aku's lagen vast in de markt en liepen na prijshoudenden inzet op 1413/4 langzaam aan naar boven tot 144 1/4 De incourante industrieeelen hadden een weifelend voor komen en waren daarbij verdeeld. Op de Rubberafdeeling werd op beschei den voet zaken gedaan in Amsterdam Rubbers, tegen prijzen loopende van 281 tot 283 De incourante soorten waren onregelmatig, met slechts geringe verschil len. De Tabaksmarkt was stil, ongeveer prijshoudend. Van de Suikeraandeelen ste gen H.V.A.'s van 433 tot 437 */o, waarna een kleine inzinking plaats vond. De beleg- gingsmarkt was rustig. De Nederlandsche staatspapieren waren vrijwel onveranderd. Gemeentelijke leenin gen waren prijshoudend, maar ook niet meer. Pandbrieven weinig veranderd, maar eerder toch iets luier. (A.N.P.). PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 11 Augustus. Tarbot f.5.10—4.C0, tong f.5.303.00 p. kg.. zetschol f. 114, kleine schol le soort f. 10090, 2e soort f.8452, pufschl le soort f.5233.50, 2e soort f.3113,50, pieterman f.9085, poontjes f4035, groote roode poon f136123, middel roode poon f. 116—11, kleine roode poon le soort f. 112100, 2e soort f. 70—41, kleine makreel f.73. horsmakreel f.39—26, wijting f.6649, groote schar f4029, kleine schar f. 2418, pufschar f. 17 90—0.00, groote bot f. 86—66, kleine bot f. 46- f.24, (alles per 50 kg.); kabeljauw f.2415 en rog f,4631 epr 20 stuks. Besommingen. Trawlers: IJM 64 Penelope 65 manden f. 1815, IJM 189 Mary 150 manden f.5811, IJM 86 Rijnstroom 200 manden f.6083, IJM 22 Ita 200 manden f. 6280. Kotters: IJM 203 f.848, IJM 223 f.694, IJM 224 f.454. KW 148 f.245 Loggers IJM 283 f.1223, IJM 268 f.2334, KW 60 f 1013, KW 175 f. 1463, KW 47 f. 1929, KW 144 f.1527, KW 38 f.1091, KW 110 f.1773, KW 58 f.1544. KW 20 f.1414, KW 173 f.1509, KW f. 1433. noordwijkerhout; 9 Aug. velling „De Eendracht": RiJserwten f. 1.60; Blauwe Schokken f. 1.80: Stokprincesseboonen z dr. f.2; idem met dr. f.2; Stok-sniJboonen f. 1.40; Stam-snljboonen f.1; Pronkboonen f.1; Tuin- boonen 0.60; Dubbele heerenboonen z. dr. f. 1.40. Alles per zak van 10 kg. RIJNSBURG, 9 Aug. Groenten veiling: Toma ten f. 18; Princesseboonen f. 14; Snfjboonen f. 14; Waschpeen f.7; Doperwten f.16; Uien f.7; Ra barber f.8 per 100 kg Bospeen f.5; Peterselie f.2.504; Selderie f.2—3.50; Radijs f. 1.00-3 per 100 bos; Bloemkool I f.12; idem II f.9; Kropsla f. 1.80—2.50 per 100. HONSELERSDIJK, 9 Aug. Groentenvel- ling, Export: Tomaten f. 14.1018; bonken 10 13; dubbele boonen 9.5014; enkele 9 per 100 kg.; Netmeloenen 38; 2e 1520 per stuk; kom kommers 13.50; A 11; B 8.50; O 5.50 per 100. KATWIJK A. D. RUN. 9 Aug. Vroege Aardappelen per 100 kg.: Groote f.5; Drielin gen f. 2.50; Eigenheimers groote f.55.28; Tuinboonen f.6—7; Uien f. 6.40—7; Sla per 100 f. 2.50—4; Bospeen f. 4.90—5; Bloemkool I f. 11.00 f.12; idem II f. 7.50—9: Kroten per kist 1.0.951.30; Peen per kist f. 1.301.40. Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. s—i

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3