STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 11 Augustus 1941 KERK- EN SCHOOIJiEUWS OFFICIEELE KENNISGEVING Italiaansche Weermachtsberichten Gemengd Nieuws De diplo over de Amerikaansche hulp aan de Sovjets BUPGERLïtKE STAND VAN LEIDEN Verkeers-regels voor wielrijders Laatste Berichten Binnenland Ir. Mussert bezoekt de W.A. in België Zaterdag deelde het Italiaansche opper bevel mede: In Noord-Afrika is aan het front van To- broek In den nacht van 7 op 8 Augustus een vijandelijke aanval met verliezen vlot afgeslagen. De aanval had ten doel eenige van onze steunpunten te overrompelén. Het luchtwapen heeft opnieuw haveninstalla ties en versterkingswerken van Tobroek ge bombardeerd. Aan het front van Solloem heeft een Duitsche stoottroep bij een ontmoeting met gemotoriseerde eenheden vijandelijke ver kenningstanks vernield, den tegenstander verliezen toegebracht en gevangenen ge maakt Onze formaties jagers hebben in scheer- vlucht ten Zuidoosten van Solloem troepen en Britsche vrachtauto's aangevallen. An dere luchtformaties hebben verdedigings installaties en rijwegen in de omgeving van Sidi el Barrani gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanval len gedaan op Benghasi en Tripolis, eenige schade en eenige gewonden onder de bur gerbevolking van Tripolis. In Oost-Afrika hebben eenige van onze afdeelingen koene uitvallen onder non-.en van verschillende steunpunten in Gondar. Zij hebben vijandelijke afdeelingen uiteen gedreven, haar verliezen toegebracht en wapens buit gemaakt. De vijand heeft zijn luchtaanvallen op Gondar herhaald en eenige schade aangericht. En Zondag: In Noord-Afrika activiteit van de artil lerie aan het front van Tobroek en Sol loem. Formaties van ons luchtwapen neb ben in Mersa-Matroeh havenwerken en voor pinker liggende schepen gebombar deerd en branden veroorzaakt. Andere een heden deden aanvallen op vijandelijke schepen ten Oosten van Sidi-el-Barrani De vijand ondernam vluchten naar Benghasi, Derna en Bardia. In Oost-Afrika herhaalde het Engelsche luchtwapen zijn aanvallen op de vesting werken van Gondar. In Griekenland bombardeerden eenige Engelsche vliegtuigen de stad Corinthe. In het centrale bekken van de Middel- landsche Zee bracht een van onze torpe dobooten onder bevel van den fregatten- kapitein Carlo di Lowenberg, in samenwer king met een verkenningsvaartuig van de marine een vijandelijke duikboot tot zinken. De in de maand Juli geleden verliezen alsmede de achteraf tot eind Juli bekend geworden en nog niet gepubliceerde verhe zen der Italiaansche weermacht bedragen: Leger en militie in Noord-Afrika: 164 ge sneuvelden. 222 gewonden, 580 vermisten Leger en milities aan Balkanfront: 381 gesneuvelden, 391 gewonden. De berichten uit Oost-Afrika zijn niet binnen gekomen. Marine: 136 gesneuvelden, 100 gewonden, 202 vermisten. Luchtwapen: 33 gesneuvelden, 62 gewon den, 78 vermisten. UIT HET VERRE OOSTEN. Naar Japansche bladen melden, zijn te Hongkong de luchtstrijdkrachten ver sterkt. Aan de grens van Thailand worden de troepenconcentratie voortgezet. 26 sche pen der sovjets zijn met Amerikaansche olie en machines op weg naar Wladiwo- stok. Het Britsche linieschip Warspite (30.000 ton) zou voor herstel naar een Amerikaan sche haven zijn. ITALIAANSCHE GEZAGVOERDERS IN DE VER. STATEN VEROORDEELD. Het New-Yorksche gerechtshof heeft volgens Stefani de gezagvoerders der in de Vereenigde Staten op instructie van Roose velt in beslag genomen Italiaansche sche pen Aussa, Arsa, Alberta. Brennero en San Leonardo veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf. De vonnissen tegen de beman ning der genoemde schepen varieeren tus- schen een en 24 maanden. Uit naam van zijn kameraden verklaarde de gezagvoer der van de San Leonardo, dat de Italiaan- sc'ne autoriteiten in het omgekeerde geval wanneer een Amerikaanse!) officier in Ita liaansche havens precies zooals de Ita liaansche matrozen hadden gehandeld, de vaderlandsliefde van den Amerikaan zou den hebben geëerbiedigd. KIND VAN WAGEN GEVALLEN EN GEDOOD. De vrachtrijder J. W uit Nieuw-Leusder, was met zijn wagen onderweg van Zwart sluis naar huis, toen zijn ongeveer drie jarig zoontje, dat met hem mereed, van den wagen viel en onder de wielen kwam. Het knaapje was vrijwel onmiddellijk dood INBRAAK IN ONBEWOONDE VILLA. Verleden week werd Ingebroken in een tijdelijk onbewoonde villa aan de Heem- steedsche Dreef te Heemstede. Daarbij wer den o.m. ontvreemd 9 bankbiljetten van f. 100.2 van f. 50.1.250.aan kleiner bankpapier en voorts tal vah gouden voor werpen en een platina armband met bril janten. NED HERVORMDE KERK. Beroepen te Gaast en Ferwoude (toez cand C. W Wagenaar te Leeuwarden. Bedankt voor Ermelo ds. J. C Terlouw te Garderen. CHR GEREF KERK. Bedankt voor Zwolle ds. J. M. Visser te Mid- wolda voor Sassenheim. Amsterdam N. Rozen burg WUdcrvank en de Krim cand. H W Eer- land te Apeldoorn. Aangenomen naar Dokkum cand H. W Eer- land te Apeldoorn. GERF.fr GEMEENTEN. Bedankt voor Vlaardingen ds. J. Berg te Krabbendyke. den ALLEEN VOOR EIGEN VOORDEEL. De uitwisseling van nota's tusschen Sum ner Welles en den ambassadeur der sovjets, Oemanski over de oorlogshulp der Ver. Sta ten aan de sovjetunie, is door de tegen woordige machtshebbers van het Kremlin, met geestdrift toegejuicht en geregistreerd, schrijft de Deutsch-diplomatisch-politische Korrespondenz. Dit is reeds in zooverre be grijpelijk, zoo vervolgt de Diplo, daar er in den tijd, toen Roosevelt nog niet in het Witte Huis heerschte, nog heel andere op vattingen in de Ver. Staten over de sovjet unie bestonden als thans. Toen weigerde men in de Ver. Staten bij voorbeeld een geregeld handelsverkeer met de sovjet-unie aan te gaan. Men gaf daarvoor als reden id. dat de door de sovjetunie geleverde goe deren, producten van goedkoopen slaven arbeid waren; thans is er een essentieele wijziging gjekomen in de houding ten op zichte van al deze dingen, althans in de toonaangevende kringen van Washington, zonder dat er iets veranderd is in het stelsel van de sovjets. Immers Sumner Welles heeft het den sovjet-ambassadeur op schrift ge geven, dat hij in de sovjet-unie het slacht offer ziet van een gewapende agressie, ja, dat de bescherming van haar „veiligheid en onafhankelijkheid" in het belang van de landsverdediging der Ver. Staten is. Om die reden, neemt zijn regeering het verzoek van de „aangevallen" sovjetunie in vriendschap pelijke overweging om haar zoo veel moge lijk de materieele hulp ten deel te doen worden van de Ver. Staten, ten behoeve van de landsverdediging. Dat de mannen in het Kremlin heel iets anders zijn dan arme lammeren die ter slachtbank geleid worden, weten de politici in Washington natuurlijk even goed als de rest van de wereld. Zij weten, dat die zelfde bolsjewisten, die zich na die uitwisseling van nota's reeds gevoelen als gelijkgerech tigde leden in het front van de ..verdedigers der nationale onafhankelijkheid en demo cratische vrijheid der volkeren" in werke lijkheid hun bloedige terrein tegen alles, wal in de rest van de wereld doorgaat voor vrij^ heid en beschaving, in geen enkel opzicht hebben afgelegd. Ook in Amerika weet men het nauwkeurig, dat de sovjetunie de kansqp die haar b.v. in de Baltische landen gege ven waren in het geheel niet gebruikt heeft in dien zin, om de vrijheid van de in dit gebied wonende volkeren te beschermen. Neen, zij heeft een gruwelijke bloedbewind ingevoerd welke sporen door de vernietiging van het intellect en de verwoesting van alle cultureele waarden, juist thans den afschuw opwekt van alle beschaafde menschen. Hoe het met de „agressie" tegen de sovjetunie gesteld is, weet eveneens iedereen, wanneer hij slechts kennis heeft willen nemen van de militaire en materieele voorbereidingen van Moskou voor den aanval op de landen van Europa Maar daarop komt het voor Sumner Welles en de Noord-Amerikaansche politiek van heden in het geheel niet aan. Hij heeft juist de formule, dat de sovjetunie het slachtoffer Van een „agressie" geworden is, noodig. om de machinerie van zijn actie voor materieele en moreele hulpverleening in beweging te kunnen zetten In den oorlog, die de tegenwoordige machthebbers van de Ver. Staten thans laten voeren, teneinde hun voornemens van wereldoverheersching te kunnen doorzetten, waartegen de mo gendheden van het drielandenpact zich ver zetten. is hun elk denkbaar twijfelachtig middel en elke nog zoo twijfelachtige helper goed. Evenzoo staat het met den steun, die dien helper dan door Amerika verleend moet worden: ook dan, wanneer die steun materieel niet van beteekenis kan zijn, moet hij althans een symbolische uitwerking heb ben om moreel indruk te kunnen maken en door het scheppen van de Illusie eener steeds grooter wordende aanvulling, die geschokte weerstandskracht nieuw leven in te blazen. Dat in de afzonderlijke gevallen het eind resultaat geen rol speelt toonen de omstan digheden die gepaard gingen met de reis van Donovan, t.w zijn bevordering in weer wil van alle catastrophen, die hij op SLndere staten heeft geladen. Ook de heer Hopkins zal zich op zijn verschillende reizen nauwe lijks bijzondere ilussies scheppen. Van vitaal belang voor de Ver. Staten is het in dezen oorlog niet alleen de krachten te vinden, die zij het slechts indirect voor zijn doeleinden strijden, doch tevens langs den weg via de ondersteuning die hun gebracht wnrdt, de mogelijkheid te verkrij gen zich als „tegengeschenk" de militaire steunpunten te verschaffen, welker bezit eveneens tot de vitale elementen van hun imperialistisch program behooren De oorlog heeft tot dusver reeds z.g. in het belang van de hulpverleening aan Groot-Brittannië ge leid tot het verwerven van Britsche militaire steunounten op het Westelijk halfrond en vervolgens van een onmiskenbaar Euro- oeesch steunpunt, dat. geschikt is voor ver dere agressies Met de sovjets heeft men kenneliik. eveneens voorloopig voor de be scherming van de eventueele transporten hetzelfde voor Roosevelt meent langs dezen omweg ziin omsingeling naar alle richtingen heen te kunnen verrichten tegen alle mo gendheden. die hem in den weg staan. Het risico, waarin hij zijn eigen volk brengt, door zijn meer en meer uitdagend hazardspel, is hem ondanks zijn vroegere verklaringen voor de presidentsverkiezingen, thans volkomen onverschillig (A.N.P.). GEBOREN: Maria Wilhelmina dr. van J Jansen en J. van Iperen Willem* z van W van der Zeeuw en S F H. van Wijk Shirley Bianca Louise dr. van H Key en L A. A. van den Heuvel. ONDERTROUWD: S. C Dietz 22 jr. jm en F. de Roode 18 jr. jd P N Marcelis 29 jr jm en A. M. Rede- geld 24 jr Jd A Seriier 23 jr. jm. en H M Verhoeven 22 jr. jd - G. B Sanavro jm. en J Hendriks jd J. Slegtenhorst 23 jr Jm. en G C. F. Rodenburg 21 jr jd. P. Erades 27 jr. jm. en L. Stouten 22 jr. jd. BAPTISTE GEMEENTEN. Beroepen te 's-Gravenhage Oost ds. H. Door kamp te Tweede Exlosrmond (Dr.). Cand P. Holst te Tiel nam de benoeming tot hulpprediker der Ned. Herv Gem. te Bos koop aan. 1202 (Ingez. Med.) IN HET BELANG VAN EEN VEILIGER VERKEER. Het is noodig gebleken den weggebruikers en voornamelijk den wielrijders, de navol gende verkeersregels nog eens in herinne ring te brengen. 1. Rijdt uiterst rechts van den rijweg. 2. Geeft tijdig en duidelijk een teeken bij stilhouden en bij richtingverandering. 3. Zorgt dat Uw bel, uw rem en de af scherming van de verlichting aan uw rijwiel aan de gestelde eischen voldoen. 4. Rijdt niet met meer dan twee wielrij ders naast elkaar. 5. Vervoert als bestuurder geen personen op uw rijwiel ouder dan 12 jaar of kinderen beneden dezen leeftijd, indien uw rijwiel daarvoor niet is ingericht. 6. Haalt voor u rijdende wielrijders niet in op zoodanige wijze, dat men met meer dan drie naast elkaar rijdt. 7. Rijdt nimmer dwars door een militaire colonne en rijdt ook nimmer naast een zoo danige colonne mede. Tegen bovengenoemde regels wordt nog vaak gezondigd. Op alle weggebruikers wordt een be roep gedaan, zich aan de regels van het verkeer te houden en zoodoende daad werkelijk mede te werken, aan de be vordering van een ordelijk en veilig verkeer in onze stad. PLANTSOEN-CONCERT. De Harmonie Kapel „Werkmans Wils kracht" onder leiding van Ger. Dik zal Don derdag a.s. te 8 uur een concert geven in het Plantsoen Men wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Bij eventueel slecht weer zal het niet doorgaan op de ge bruikelijke wijze bekend gemaakt v/orden. Het programma luidt: 1. Pro Arte, marsch Ger. Dik; 2. The Calif of Bagdad, overture Boildlen. 3 Les Jolies Viennoises wals Zieh- rer; 4. Les Saltimbanques, fantaisie, L. Gan- ne; 5. Marching thro Georgia, marsch G. Miller. Pauze. 6. Les Dragons de Villars, ouverture, Maillart; 7. Finlanaia Sympho- nische Dichtung, J. Sibelius; 8. Herein- spaziert, wals. Ziehrer; 9. Circusklanken, galop Ger. Dik; 10. Les "Amazones, marsch G. Lohman; 11. Blijde Intocht, Bossche Feestmarsch Ger. Dik. De nummers 5. 10. 11 worden uitgevoerd met medewerking van het corps tamboers en bazuinblazers RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in den loop der maand Juli 1941 inge legd f. 127.539.04 en terugbetaald f. 149.026.83 Derhalve minder ingelegd dan terugbe taald f. 21,487.79. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 102. - Donderdag a.s. komt de bekende kin dervriend Henri Nolles in de Gehoorzaal de Leidsche jeugd middels poppenkast en goochelkunsten wederom een prettigen mid dag bezorgen. Ongetwijfeld zullen vele jeug dige Leidenaars zijn komst met vreugde be groeten! F. BEKKER OVERLEDEN. Oud-Portier van het Leidsch Dagblad. Eigen foto. Wijlen de heer Bekker. v In den ouderdom van 75 (jaren is giste ren overleden de heer Fransiscus Bekker, oud-portier van het Leidsch Dagblad, die gedurende ongeveer 40 jaren met groote plichtsbetrachting in verschillende func- tie's aan ons blad verbonden was, aanvan kelijk als wissellooper en vervolgens als portier, als hoedanig hij voor tatlooze be zoekers vari onze bureaux steeds een vrien delijke en vertrouwde vraagbaak is ge weest. De laatste jaren was „Bekker", zooals men hem steeds pleegde te noemen in het genot van pensioen gesteld, doch regelma tig kwam hij het kantoor nog bezoeken en informeerde dan steeds met belangstelling naar den gang van zaken en legde getui genis van zijn medeleven af. Wij zullen „Bekker", dien allen zoo gaar ne zagen binnenwandelen, dan ook ten zeerste missen VISCHWEDSTR1JD SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER". Onder groofe belangstelling heeft Zater dag de Speeltuinvereeniging .Westerkwar tier" in de Nieuwe Vaart een vischwedstrijd gehouden. Om halfvier nam de wedstrijd, waaraan 65 leden van „Westerkwartier" deelnamen, onder leiding van den heer S. Braxhoven een aanvang. Om ongeveer 5,45 uur werd het eindsignaal gegeven. Nadat de scheids rechter verzamelen had geblazen, werd de vangst gecontroleerd. Door 22 deelnemers waren 60 visschen gevangen. Dinsdagavond om halfnegen zullen de prijswinnaars bekend, worden en zullen de 25 prijzen door den voorzitter van „Wester kwartier", den heer G. F. Lardee worden uitgereikt. OPENBARE KENNISGEVING. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor de persoonsbewijzen per stuk f. 1 aan leges moet worden betaald. In geval van min- of onvermogen kan dit bedrag tot de helft worden verminderd of kostelooze uitreiking worden toegestaan. Zij. die voor vermindering der leges of voor kostelooze uitreiking in aanmerking wenschen te komen, moeten een daartoe strekkend verzoek indienen. Hiervoor wor den kosteloos formulieren beschikbaar ge steld ten Stadhuize, ingang Vischmarkt 'Bodekamer), op werkdagen tusschen 9 en 17 uur, des Zaterdags tusschen 9 en 121'! uur. Bedoelde formulieren moeten ingevuld en onderteekend, worden toegezonden aan den Inspecteur der Gemeentebelastingen vóór 26 Augustus as. Deze openbare kennisgeving is thans uit sluitend van belang voor de inwoners der gemeente Leiden, wier geslachtsnaam aan vangt met een dei; letters P tot en met Z. Onder geslachtsnaam van een gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouw wordt ver slaan haar meisjesnaam. Personen, die reeds een verzoek hebben ingediend, moeten het bericht daarop af wachten en niet opnieuw een formulier inzenden. De verzoeken moeten worden ingediend door het hoofd van het t gezin voor alle inwonende gezinsleden op één formulier; door alleenwonende personen voor zich zelf. De Burgemeester voornoemd, STEVE NINCK. Leiden, 11 Augustus 1941. 1239 Op uitnoodiging van den commandeeren den generaal en bevelhebber in de Luftgau België en Noord-Frankrijk, General der Flieger Wimmer, heeft de leider der N.S.B. een driedaagsch bezoek aan België gebracht om zich van de opleiding der W.A.-mannen in België, die bij het N.S.K.K. en Luftnach- richtentruppen dienen, op de hoogte te stellen. Vrijdagmorgen is ir. Mussert, in gezel schap van den commissaris der provincie Utrecht, ing. Müller, den commandant der W.A., mr. Zondervan en den heirbanleider Wijnkamp, per auto naar België vertrokken Na aan de grens te zijn verwelkomd door banleider der W.A. in België, Bresser, bracht ir. Mussert allereerst een bezoek aan een kamp van de Duitsche weermacht, waarin de W.A.-mannen als „Mussert compagnie" bij de Luftnachrichtentruppen zijn onder gebracht. Vervolgens werd ir. Mussert elders een vliegkamp van den „Stuka-verband" ge toond, waarbij eveneens een aantal officie ren uitvoerig van voorlichting dienden. Om vier uur des middags werd ir. Mussert op het prachtig gelegen landgoed welkom ge- heeten door generaal Wimmer, die zeide, verheugd te zijn, het reeds eerder gevestigde contact in Utrecht te kunnen vernieuwen. Des avonds vereenigde het gezelschap zich aan een diner. In zijn tafelrede merkte generaal Wimmer o.a. op, dat het bezoek van ir. Mussert een uitdrukking was van de hartelijke, kame raadschappelijke verbondenheid. „Toen wij er geruimen tijd geleden toe over wilden gaan", aldus generqal Wimmer, „weerman nen der N.S.B. in de onder mijn bevelen staande Luftgau te werk te stellen en in de verbanden der weermacht op te nemen, hebt gij en uw medewerkers uw volledige medewerking verleend. De tijd, dat uw man nen thans bij ons zijn, is lang genoeg om te kunnen zeggen: Uw harten en de onze slaan te zamen. Uw arbeid is onze arbeid. Uw geloof is ons geloof. Uw doel is ons doel". In zijn antwoord dankte ir. Mussert allereerst voor de buitengewone ontvangst die hem en de leden van zijn gevolg ten deel was gevallen. „Wanneer wij vandaag onze W.A hebben zien marcheeren en wer ken, weten wij, dat ook in den Nederlander een goed soldaat steekt, die niet meer fou ten maakt dan andere soldaten. Gij zoudt hebben kunnen zeggen: wat hebben wij aan één procent meer of minder. De Duitsche legers spelen het ook wel bui ten enkele duizenden Nederlanders klaar. Juist omdat wij hiervan stellig overtuigd zijn, zijn wij dankbaar, dat ons niettemin de gelegenheid geboden wordt te toonen, wat wij waard zijn. Het is ons in tien jaar strijd niet gelukt, het Nederlandsche volk samen te bundelen. Met onze honderdduizend leden weten wij ons echter verantwoordelijk voor de toekomst van ons nationale leven, nu Europa's lot ook aan onze deur heeft ge klopt." Na Zaterdagmorgen een bezoek te hebben gebracht aan de compagnie W.A.-mannen van het N.S.K.K. en aan een vliegveld, heeft ir. Mussert een jachtpartij in de Ardennen meegemaakt, Zondagmiddag vond de te rugkeer naar Utrecht plaats. MAX BLOKZIJL OVER „VERGETEN GEKANKER". Hedenavond spreekt van 7 uur 45 tot 8 u. voor den microfoon van den Nederlandschen Omroep (Hilversum II) Max Blokzijl over „Vergeten Gekanker". Betracht de grootste spaar zaamheid Met gas en electriciteit. Geslaagd te Den Haag voor de akte N IV Nijverheidsonderwijs mej. F. de Vries alhier. De heer H. Snel alhier, slaagde voor het examen Duifcsch L.O.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2