IHIilil'Utf STADSNIEUWS 1 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bisd Vrijdag 8 Augustus 1941 Officieele Kennisgevingen AVONTUREN VAN BARON VAN MÜNCHHAUSEN Weggebruikers opgepast Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek Het is noodlg gebleken den weggebruikers en voornamelijk den wielrijders, de havol- gende verkeersregels nog eens ln herinne ring te brengen 1. Rijdt uiterst rechts van den rijweg. 2. Geeft tijdig en duidelijk een teeken bij stilhouden en bij richtingverandering. 3. Zorgt dat Uw bel. Uw rein en de afscher ming van de verlichting aan Uw rijwiel, aan de gestelde eischen voldoen. 4. Rijdt niet met meer dan 2 wielrijders naast elkaar. 5. Vervoert als bestuurder geen personen op Uw rijwiel ouder dan 12 jaar of kin deren beneden dezen leeftijd, indien Uw rijwiel daarvoor niet is ingericht. 6. Haalt voor U rijdende wielrijders niet in op zoodanige wijze, dat men met meer dan 3 naast elkaar rijdt. 7. Rijdt nimmer dwars door een militaire colonne en rijdt ook nimmer naast een zoodanige colonne mede. Tegen bovengenoemde regels wordt nog vaak gezondigd. Op alle weggebruikers wordt een beroep gedaan, zich aan alle regels van het ver keer te houden en zoodoende daadwerkelijk mede te werken aan de bevordering van een ordelijk en veilig verkeer in onze stad. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". Het jaarlijksche uitstapje. Bij slecht weer, waaronder de vroolijk- held gelukkig niet leed, is Woensdag j.l. het jaarlijksche uitstapje gemaakt met on geveer 200 kinderen van leden van boven genoemde vereeniging. Des morgens te halfnegen werd naar de tram der H.TM. aan de Haven gemar cheerd, en met twee extra-trams naar de halte de Kieviet (gemeente Wassenaar) ge reden en vervolgens weer" gewandeld naar Meiendel. Bij aankomst aldaar gingen de verschil lende groepen dadelijk het bosch in, om onder leiding van de geleidsters en leiders diverse spelletjes uit te voeren, zooals blok jes rapen, vlagsteken, ringsteken, hard- loopen enz. Tusschentijds werden de kinderen ont haald op limonade, melk en koek, en het was een leuk gezicht toen allen in één grooten kring hun medegebrachte boter hammen gingen verorberen. In den middag trad de regen als spel breker op, doch hirdoor werd de goede stemming niet verstoord. Te ongeveer vijf uur was het tijd huis waarts te keeren. In Leiden werd gezamenlijk gewandeld naar de Evertsenstraat, alwaar de voorzit ter, de heer P. Simons verzocht om geza menlijk het vereenigingslied te zingen, waarna leder voldaan huiswaarts keerde. Een woord van dank aan de twee leden <}er E.H.B.O. mevr. v. Heel-Zonderop en mej. Koekenbier voor haar belanglooze me dewerking. Het bestuur kan op dezen dag terugzien met het gevoel zoowel volwassenen als kin deren een prettigen dag te hebben bezorgd. Hieronder volgen de uitslagen: Blokjes rapen: Groep A meisjes van 6 en 7 jaar: Geertruida Stal le pr., Margie v. Leeuwen 2e pr. Driebeen loopen: Groep 8 meisjes van 8 en 9 paar: Truus Smit, Exter Overdijk. Stoelendans: Groep C meisjes van 10 en 11 jaar: Nelly Lardee le pr., Trien Teske 3e pr„ Janny Piket 3e pr. Ringsteken: Groep D meisjes van 12 en 13 jaar: Janny Huner, Jacoba SMngenland. Vlagsteken: Groep 1 jongens van 6 en 7 jaar: Jan Sloot le pr., Jan Visser 2e pr. Zakloopen: Groep 2 Jongens van 8 en 9 jaar: Wimmi Roman le pr., Jan de Ko ning 2e pr. Driebeen loopen: Groep 3 jongens van 10 en 11 jaar: I. v. Meurs en Cornells Over dijk. 100 M. hardloopen: Groep 4 jongens van 12 en 13 jaar: Wim Verllndt en Bram Braxhoven. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal worden gehouden op Donderdag 14 Augustus a.s. des middags 2.30 uur ln de Vergaderzaal der Kamer, Stationsweg. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen 5. Schrijven aan de Directie der Neder- landsche Spoorwegen, inzake treinen loop van Leiden naar Utrecht en Gouda 6. Goedkeuring advies inzake Zondagslul- tlng fotografische bedrijven in Leiden, aan B. en W. van Leiden. 7. Voorstel tot aansluiting bij de Rijks regeling Inzake tijdelijke toelage en kinderbijslag. 8. Goedkeuring Rekening en Verantwoor ding over 1940. 9. Verslag omtrent de stichting van het Persgasstation Lelden en offlcieele In gebruikstelling van de persgasinstal latie. 10. Rondvraag. 11. Huishoudelijke vergadering. 12. Sluiting. DESKUNDIGEN APOTHEKERSEXAMEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming zijn voor het tijdvak van 15 September 1941 tot en met 20 September 1942 aangewezen als deskundigen bij het afnemen van het apo thekers-examen aan de Rijksuniversiteit alhier: dr. Fh A. Coppens te Rotterdam; dr. J. J van Eek, alhier; mej. dr. A. Harms- ma. alhier; dr. J. Th. Henrard, te Oegst- geest; J. F. Kok, te 's-Gravenhage; dr. J. A. C. van Pinxteren, te Hillegersberg en mej. dr. A. J. Steenhauer, alhier. FEESTAVOND VAN DE KON. NED. GROFSMEDERIJ. Huldiging van 37 jubilarissen. De gisteren reeds gemelde huldiging van 37 jubilarissen der Kon. Ned. Grofsmederij werd gisteravond voortgezet in de Stads gehoorzaal, waar allen een door de onlangs gevormde Jubileum-commissie uitstekende cabaretavond werd aangeboden. De groote Stadszaal was nagenoeg ge heel gevuld^ met de leden van het perso neel en hun'echtgenooten of verloofden, ter wijl mede aanwezig waren de heeren N. C. F. van Ginkel, directeur der K. N. G. met zijn echtgenoote en de heer N. van Ginkel, Jr., procuratiehouder der N.V., met zijn echtgenoote. Te ruim zeven uur werden de jubilaris sen door eenlge leden van de jubileumcom missie binnengeleid, terwijl Hofenk's Me lody Makers feestelijke muziek ten gehoore brachten. Toen allen hun plaatsen hadden ingeno men trad de voorzitter der Jubileum-com missie, de heer J. Bij, voor het voetlicht. Hij heette in de eerste plaats de heeren van Ginkel welkom en herinnerde eraan, hoe het reeds eenige jaren geleden is, dat het laatste horloge werd uitgereikt. Sindsdien werd geen aandacht meer aan jubilea ge schonken, doch het jubileum van werk meester v. d. Pluym was aanleiding tot de huldiging van niet minder dan 37 jubila rissen ln deze vacantieweek. Spr. deelde mede, dat de 37e Jubilaris, die niet ln de lijst was vermeld, de heer F. A. v. Hees ls. Spreker besloot met het voorlezen van telegrammen van gelukwensch o.a. van den directeur, den heer ir. de Jong, die wegens ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Hierna ving het programma aan met een gezellig praatje van den conferencier van het Theater Concertbureau Theo Bouw meester, den heer Roland Wagter, die er al spoedig de stemming in had. De rest van het programma was zeer ge varieerd van Inhoud. Men kon zich verlustigen in of rillen van de toeren van Berny, een equilibrist van uitstekend gehalte, men kon griezelen van Klng-kong, den menschaap. Daarna volgde het optreden van de accordeon-virtuozen De Steffins en van de Princello's ln hun oude en nieuwe dansen. Roland Wagter maakte caricaturen en de zingende magiër Crochet verrichtte zijn,geraffineerde goo cheltoeren. Als slotnummer voor de pauze volgde de huldiging der jubilarissen door den heer J. Verhoeven, daartoe door de Jubileum commissie aangezocht. In een gemoedelijk praatje wees de heer Verhoeven erop, hoe de meesten als jongens naar de fabriek kwamen en hoe ieder zich op zijn wijze in zijn vak bekwaamde. De tijd staat nie; stil en velen konden nu terugzien op een tijd van hard werken. In het bijzonder huldig de spr. den heer v. d. Pluym, die als werk meester een bijzondere plaats inneemt en den gouden jubilaris, den heer P. de Vos, die reeds van een welverdiende rust geniet, waarbij hij hem nog vele jaren toewenschte Tot de 40-jarigen zeide spr., dat zij het begin van hun loopbaan niet meer kunnen zien, doch het eind ligt in het verschiet. De 25-jarigen zijn den hoogen berg be klommen en op den top aangeland. De te rugweg zal moeilijker zijn, doch spreker hoopte, dat betere tijden dien weg zullen vergemakkelijken. Een speciaal woord richtte spr. nog tot den heer Tegelaar, die als kraandrijver een hooge functie uit oefent. Als aandenken heeft de Jubileum commissie in Brouwer's Aardewerkfabrie- kèn een gedenkbord laten vervaardigen, waarvan een exemplaar reeds aanwezig was. Op dit gedenkbord is als inscriptie aangebracht: „Voor trouwe dienstbetrek king bij de K. N. G. 1941". Aan alle jubi larissen werd een foto van dit bord over handigd, terwijl het bord later zal volgen. Na de pauze werd het programma ver volgd met het optreden van de Kiefers, een springact van groot formaat, gevolgd door een revue-schets van de Fa. Kuier en Co., welke daverend succes oogstte, terwijl de Steffins nogmaals hun muzikale vaardig heid toonden en tot slot een wielernummer van sensationeel gehalte het einde vormde van het welverzorgd feestprogramm. Gisteren slaagde te Utrecht voor de acte Engelsch L. O., de heer J. G. Noorlandt alhier. EXTRA ZEEP VOOR ARTSEN, TAND ARTSEN EN VEEARTSEN. Artsen, Tandartsen en Veeartsen worden Maandag 11 Augustus en Dinsdag 12 Augus tus in de gelegenheid gesteld onder over legging van hun distributiestamkaart de voor deze categorie van personen toege wezen extra zeepbon af te halen. Zij, die nog nooit extra zeep ontvingen, dienen eveneens hun Artsbul over te leggen. De toegewezen hoeveelheid n.l. 12 toilet zeepbonnen woKit geacht toereikend te zijn tot Februari 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 8 Augustus 1941. 1124 PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN „HEERiENGRACHT-OOSTERKERKSTRAAT' De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 9 Augustus 1941 tot en met 5 September 1941 een ontwerp van een plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, ten aan zien van gronden gelegen tusschen de Hee rengracht en de Oranjegracht, voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente secretarie, afdeeling Algemeene Zaken. Eventueele bezwaren tegen het ontwerp kunnen belanghebbenden uiterlijk op 5 Sep tember 1941 bij Gedeputeerde Staten dezer provincie indienen. STEVENINCK, Burgemeester. Leiden, 8 Augustus 1941. 1125 BENTHUIZEN. GEMEENTERAAD. De titel van den gemeenteopzichter - Eer vol ontslag van den heer Stern - Uitbrei ding brandweermateriaal - Nieuwe legesverordening. De raad dezer gemeente kwam bijeen. De voorzitter, de heer J. A. S. Holland, opende en las de notulen die onveranderd werden vastgesteld. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Binnen gekomen was een schrijven van den bond v. gemeentewerken, om den titel „gemeente-opzichter" te veranderen in ar chitect. De heer Van Staalduinen meende, dat het meer zal beteekenen dan een naamsverandering. De voorzitter kon dit niet beamen. De raad besloot om dit voor stel voorloopig nog even in te trekken. De pensioensgrondslag voor den gemeen te-veldwachter werd vastgesteld op f 1825*. Winst- en verliesrekening bouwvereeniging plan I en Et kwam hierna aan de orde. Plan 1 had een winst van f. 596 en plan II van f. 250.10, terwijl het onderhoud van de woningen werd verhoogd van f.23 op f.40 per jaar per huis. De gemeente-ontvanger, de heer jhr. C. W. Stern werd eervol ontslagen, aangezien hij benoemd werd tot burgemeester te Heerjansdam. In deze vacature hebben B. en W. tijde lijk benoemd den heer C J. v. d. Heuvel te Ouderkerk a. d. IJssel, dis als zoodanig be- eedigd werd. De inspectie van de Rijks brandweer heeft er op gewezen dat de ge meente in bezit moet zijn van 500 M. slang, terwijl er aanwezig is 325 meter. De aan schaffing van nieuwe slangen zal f600.30 mesjes zijn goedkoo- omdat zij beter per. zijn i 1105 (Ingez. .led.) Geringer stroomverbruik is plicht Doe ook de gaskraan eerder dicht! VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf viel de 6-jarige C. K., uit de Trompstraat alhier op de Breestraat, ter hoogte van de Ketelboetersteeg, van een wagen van Van Gend en Loos, waar hij zonder kennis van den bestuurder opgeklommen was Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat het rechter achterwiel over zijn rechterarm ging. Met een diepe vleeschwond werd hij, na ver bonden te zijn, naar het Academisch Zie. kenhuds overgebracht. Mej. J. E. Crommelin alhier is geslaagd voor het examen Engelsch M.O. A. De heer J. J. P. van Oijen alhier is geslaagd voor een examen ..Belastingconsu lent". De wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink iPverhinderd morgen spreek uur te houden. kosten. Ook moet er een alarmsysteem ko men, daar telefoneeren naar de betrokke nen te veel tijd kost. Met slangen en alarm systeem zou het bedrag komen op rond f 900. Dit kan dan uit eigen middelen be streden worden. Het leegstaande lokaal van de O. L. school moet ingericht worden als turnzaal. De architect heeft een ontwerp gemaakt waarbij de kosten begroot worden op f850. De voorzitter deelde mede dat de ge meente thans staat voor vele en groote uitgaven, en om dit eenigszins te bestrij den, werd een nieuwe legesverordening op gemaakt. De raad keurde deze voor een jaar goed, daarna herziening zal plaats vinden. Het salaris van mej. Veerman is in den Haag bepaald op f.40 per maand gedurende 6 maanden. B. en W. stelden voor dit salaris met f. 50 te verhoogen, het geen door den raad werd aangenomen. Hierna volgde sluiting. HAARLEMMERMEER. Zondagsdienst doktoren. De Zondagsdienst voor doktoren te N.- Vennep wordt Zondag a.s. door ds. v. Hae- rengen waargenomen. KATWIJK AAN DEN RIJN. DE VROEGE AARDAPPELEN BIJNA AF GELQOPEN. De gToei der Eigenheimers. De grootste drukte van het vroege aard appelenseizoen is weer voorbij. De oogst viel later dan gewoonlijk ten gevolge van de droogte en de kou in Mei en Juni en aangezien het zaaien en planten der na- vrucht aan een bepaalden tijd gebonden is, moest het vele werk in een korter tijd ver richt worden. De aknvoer van vroege aard appelen gaat nu aanmerkelijk verminderen doch daarentegen komen de eerste Eigen heimers. De prijs is van f.5 tot f. 5.25. Het beschot is in de meeste gevallen nog on voldoende. Aan regen is intusschen nu geen gebrek meer zoodat nog veel, van wat men als verloren beschouwde terecht komt. De navrucht zal ook nu wel meevallen! Bloemkool komt momenteel maar matig, de prijs is iets hooger f. 12 per 100, als hoogste noteering, voor vroege kool wel wat laag. Tweede soort brengt tot f. 9 op. Van het artikel sla wordt weinig aangevoerd. De prijs varieerde van f. 2.50 tot f. 4.50. Kroten gingen vlug weg tegen f. 4.70—f.5 en losse peen voor f.5f.7 per 100 K.G. Tuinboonen zyn bijna op. De kwaliteit is niet best meer, de prijs redelijk f. 6 tot f. 7 per 100 K.G. Ook voor uien is veel vraag met goede prijs, varieerend van f6 tot f 7 per 100 K.G. De gewassen der boonen die het met de droogte niet best hadden, ko men nu weer op dreef. LEIDSCHENDAM. Het uitbreidingsplan rond het gemeente huis - Het scholenprobleem - Begrootingswijziging. De raad vergaderde. Het voorstel om de wijziging van het uitbreidingsplan rondom het gemeentehuis voor te bereiden werd z. h. st. aangenomen. Hierna volgde voor stel a. om 2 lokalen in bruikleen te geven, van de opgeheven O. L. School aan den Prinses Julianaweg aan de R.K. Jongens school, Damlaan en b. om 2 lokalen in bruikleen te geven aan de R.K. Bewaar school. Kosten van restauratie f.475. De heer Kerkhoff Soc. vroeg of B. en W. op hun plan zijn teruggekomen om deze school te bestemmen voor gemeenschap-, pelijk gymnastieklokaal, waarop de voor zitter opmerkt, dat B. en W. voorstellen punt b. aan te houden. De heer Vink A.R. achtte het preadvies een treurig stukwerk. Spr. wilde vastleggen dat de voorgestelde oplossing slechts een-tijdelijke zal zijn. De heer Willemse (R.K.) merkte op dat reeds tien jaar geleden de noodzaak bleek van een nieuwe school. Beter ware dat B. en W. met plannen kwamen voor een nieuwe school. Voor het bewaarschoolonderwijs drong spr. aan op subsidie. De heer Vink (A.R.) sloot zich in groote lijnen aan bij den heer Willemse. De voorzitter merkte op dat het stand punt van B. en W. is, dat die gebouwen van de v.m. OL. School zullen moeten verdwijnen, echter de R.K. scholen vragen om bruikleen en niet om nieuwbouw. Het initiatief voor nieuwbouw moet uitgaan van het R.K. schoolbestuur. Subsidie van bewaarschoolonderwijs is op zijn plaats, het in bruikleen geven van lokalen is de Natuurlijk had ik. gewend aan een vrij en onafhankelijk leventje, veel te verduren. De taak die mij opgedragen werd. was overi gens niet zwaar. Maar ze was wel zonderling eD vervelend; iederen ochtend moest ik de bijen van den Sultan naar het veld drijven, ze daar den geheelen dag hoeden en tegen den avond naar de korven terugbrengen Op een avond miste ik één der bijen. Ik snelde terug naar bet veld en zag daar boe twee oeren het arme beest hadden aangevallen en op het punt stonden het te dood en, teneinde zich van zijn honing meestee te maken. eerste stap. Het voorstel werd hierna z. h. st. aangenomen alsmede het voorstel tot het toekennen van f50 vervoerkosten voor het kind van P. Dillema naar een school voor bijzonder lager onderwijs te Leiden en het voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting 1941. Hierna volgde sluiting. SASSENHEIM. Zondagsdienst voor doktoren. Deze wordt Zondag waargenomen door de doktoren Hueber en Bots. NOORÖWIJKERHOUT. In een algemeene ledenvergadering van de afd. Noordwijkerhout van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming werd ge kozen tot voorzitter dr. H. J. Postèl en tot secretaris de heer N. J. van Schalk. NOORDWIJK. Voor het examen acte L. O. Engelsch zijn te Utrecht geslaagd onze plaatsgenoo- ten A. Witteman en F. v. d. Vlies. BOSKOOP. Onze plaatsgenoot, de heer D. Graatsma Jr. slaagde voor de akte Fransch L.O. Zondagsdienst doctoren. De Zondagsdienst voor doktoren^ wordt waargenomen door dr. C. H. Flim, tel^ 38. NIEUWE NOTARIS. Bij besluit van den secretaris-generaal van Justitie is benoemd tot notaris ter standplaats de gemeente Boskoop de heer H. Alting, candidaat-notarls te Bilthoven, gemeente De Bilt. BODEGRAVEN. DE RICHTLIJNEN VOOR DEN PRODUCTIESLAG. Bespreking der commissies. In het beursgebouw had deze week onder leiding van den voorzitter der streekcom- missie, burgemeester Vonk een bespreking plaats door de leden der streekcommissie voor den productieslag met die der buurt- commissies. De richtlijnen voor de toekom stige actie werden uitgestippeld en bespre kingen werden gehouden over de vrïkg waf in deze weidestreek te doen valt, nu de ge dunde veestapel het mogelijk maakt met minder weiland het bedrijf in gang te hou den. De scheuring van grasland en het zaaien van koolzaad zal worden aanbevolen. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Susanna, D. van C. Kalk man en J. G. Spierenburg. Gehuwd: J. Stigter 32 j. en C. A. Verburg 24 J. M. Houtman 22 j. en C. de Jong 23 j. Overleden: C. A.-Renes 1 j. M. Batelaan, wed. v. C. van Muiswinkel 91 j. M. W. LJdo 47 j. (overleden te Leiden). Het gemengd koor „Zanglust" behaalde in een zaalconcours te Zeist in de uitmuntend- heidafdeeling den tweeden prijs. Voor het Mulo-diploma slaagde de heer G. W. Zaal alhier. - NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerda Anna Irene, D. van A. de Vries en W. K. Buffinga. Getrouwd: W. Cassee 61 j. (Amsterdam) en E. C. Zaal 48 j. W. Woelders 30 j. en J. Bree- veld 24 J. Voor de acte Handelskennis L. O. slaagde te 's-Gravenlfage onze plaatsgenoot J. Ravensbergen. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Gehuwd: D. Schellingerhout 26 j. (Uithoorn) en C. W. B. Roodenburg 22 j. W. Spijker 34 j. en G. de Jong 33 j. Overleden: J. van Buren 65 j. C. T. Meere 74 j. G. Blok 47 j. K. Molenaar 76 j. WADDINXVEEN. 4 Burgerlijke Stand. Geboren: Bertus Emil z. van P. van Veen en van E. Ollesch Cornelia Jacoba d. van P. Noordam en van M. J. van der Sar Cornelis z. van K. Sekeris en M. H. van der Hoeven. Overleden: P. J. G. Kleiweg 4 d. Gehuwd: C. Boersma en A, M. van den Berg. Ondertrouwd: J. F. Troost en M. J. Jansen. Gevonden voorwerpen. Een leeren sportriem; een rozenkrans: een kinder bedsprei; een bril met hoornen ganituur; pasfoto's. Inlichtingen aan het politiebureau. Op Dinsdag 12 Augustus a.s. v.m. tusschen 8 en 9 uur zal er gelegenheid zijn tot kostelooze inenting of herinenting van hen, die zich daar toe bij dr. Hemminga aanmelden. Men brenge trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen medel WOUBRUGGE. FRAUDULEUS GESLACHT VLEESCH VERVOERD. Door ambtenaren van den Crisis-controle dienst werden de Gebr. L. en W. van R. alhier betrapt op vervoer van frauduleus geslacht varkensvleesch. Een hoeveelheid van ongeveer 70 K.G. werd in beslag geno men. Uit het onderzoek bleek voorts, dat de slagersknecht A. van W. voor de slachting had gezorgd. Van een en ander werd pro- ces-veihaal opgemaakt. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk. Z. van Dirk Hoogendoorn en Fijtje van Muiswinkel (geb. te Leiden). Getrouwd: Gerben Louw van Hes 23 j. en Popkjen van der Weide 35 j. 4—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8