LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen marcheert 82sfe Het tweede contingent vertrokken Gemengd Nieuws OP DE BOERDERIJEN is men op het oogen- blik druk bezig met het wasschen van lammeren. Zij worden in een kuip met chemische vloeistoffen ondergedompeld, waarbij men goed oppast, dat het hoofd vrijblijft en dan flink gewasschen. .(Polygoon -KuiperX VAN HET GEVECHTSTERREIN IN HET OOSTEN. Reusachtige rookwolken duiden, reeds uit de verte zichtbaar, de plaatsen aan waar gevochten wordt, Orbis-Holland NEERGESCHOTENTwee zwaargewonde leden van de bemanning van een Sovjet vliegtuig konden zich uit de brandende machine redden. De dokter van een in de na bijheid gelegen vliegveld was direct ter plaatse, om de gewonde Sovjet-piloten te ver binden. De onderste foto toont Duitsche hospitaalsoldaten, die met hun motorrijwiel een gewonden Sovjet-soldaat naar de dichtstbijzijnde verbandplaats brengen. Associated PressJ 0 Het Nederlandsche Vrijwilligers legioen marcheert! Weer is een contingent Iandgenoo- ten naar Krakau vertrokken en weer heerschte er in de Haagsche straten dezelfde geest en hetzelfde enthou siasme als bij het vertrek van de eerste groep enkele weken geleden. Ook nü was de «roote zaal van den Die rentuin op feestelijke wijze met "vlaggen doek en. eikenloof versierd. Ook nu waren er vele autoriteiten. Duitsche en Nederland sche. De commandant van het legioeh, de gep. luitenant-generaal Seyffardt, oud chef van den generalen staf, begroette al lereerst den Höheren SS und Polizeiführer, SS Gruppenführer Rauter, die den Rijks commissaris vertegenwoordigde en den oberst-leutnant von Müller, die de plech tigheid bijwoonde namens den generaal der vliegers Fr. Christiansen, den militairen bevelhebber in de. bezette Nederlandsche gebieden. Verder waren onder meer aan wezig generaal-majoor Schumann, com mandant van de Ordnungspolizei, ober- bereichslelter Eftger, die den commissaris- generaal voor bijzondere aangelegen heden vertegenwoordigde, Oberdienstleiter Schmidt en dr. Schuon, kringleider der N.SD.A.P., terwijl de plechtigheid van Nederlandsche zijde o.m. werd bijgewoond door den secretaris-generaal van het De partement van Volksvoorlichting en Kun sten, prof. Goedewaagen, den directeur- generaal der stichting ..Winterhulp Ne derland", den heer Piek, den raadadviseur bij het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, ir. van der Vegte, den hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage. mr. Hamer, en verder door vele vooraan staande figuren in de N.S.B. De plechtigheid werd opgeluisterd door muziek, gespeeld door een muziekcorps van de Ordnungspolizei. De circa 450 vrijwilli gers, die dit tweede contingent vormen, stonden langs de zijkanten van de zaal in carré opgesteld, terwijl evenals de vorige maal de familieleden een plaats hadden genomen op de galerij. De plechtigheid be gon met een inspectie, nadat de comman dant van het contingent, kapitein Voorwin den, de troep aan luitenant-generaal Seyf fardt had gemeld. Aan de inspectie namen naast luitenant- generaal Seyffardt ook deel SS Gruppen führer Rauter, Oberst-Leutnant von Mül ler en generaal-majoor Schumann. TOESPRAAK VAN LUITENANT- GENERAAL SEYFFARDT. Na de inspectie sprak luitenant-generaal Seyffardt de vrijwilligers als volgt toe: Kameraden. Hier staat gij aangetreden om uitvoe ring te geven aan uw moedig besluit de wapens op te vatten en mede te gaan strijden tegen het Aziatische gedrocht, dat gereed heeft gestaan zijn bolsjewis tische horden over Midden- en West- Europa uit te storten, om daar de mar xistische wereldrevolutie, dat wil zeg gen een chaos van jammer en ellende, in de plaats te stellen van onze be schaving en kuituur. Gij staat, aange treden met den vastbesloten wil u in te zetten voor de vrijheid van Europa, voor de vrijheid van Nederland. Ik dank u voor uw dapper besluit en ik bewonder u! Want ik weet, dat gij vele be zwaren opzij hebt moeten zetten, om vrij willig heen te gaan van alles, wat u hier aan den vaderlandschen bodem bindt. Ik bewonder u, omdat ge zonder lang aarzelen hebt besloten de moeilijkheden en gevaren tegemoet te treden, welke u daarginds in Oost-Europa wachten. Ik zeide het reeds tot uwe kameraden, die op 26 Juli u zijn voorgegaan: „Gij gaat naar een land, waarvan ge u vermoedelijk thans qog géén voorstelling, kunt maken. Gij gaat, als het ware. de be schaafde wereld tijdelijk achter u laten. Ge komt In een wildernis van verschrikking en ellende, welke dat land te danken heeft aan „de zegeningen van het bolsjewistische paradijs". Denkt niet, dat ik nu overdrijf. Mis schien heeft men u dat wel willen wijs maken. Want duizenden menschen in ons land, die tot voor korten tijd open lijk verkondigden, dat het bolsjewisme de afschuwelijkste geesel is, welke de menschheid kan bedreigen, beweren thans plotseling, dat het heusch zoo erg niet kan zijn. Heeft niet de chfc- telijke regeering van Brittannia en heeft niet onze gevluchte, zéér chris telijke, vroegere regeering besloten hand in hand te gaan met dat onge dierte? Neen, het is wèl heel erg, het is afschuwelijk! Dit alles zeg ik natuurlijk niet om u te ontmoedigen. Ik zeg het om u voor te berei den op hetgeen ge daar vinden zult, om u te stalen in uw ijzeren moed, opdat ge u zult harden en onverbiddelijk hard tegen over hard zult stellen. Ik wil ook tot uwe familieleden spreken. Gij vrouwen en kinderen, ouders en bloedverwanten, die deze flinke mannen wilt afstaan, tot u allen zeg ik, ook tot de velen, die te ver afwonen om bij dit af scheid tegenwoordig te zijn: weest gedankt voor het offer, dat gij nu brengt. Als eenmaal aan de vele afzijdigen van nu de oogen zullen zijn opengegaan over de werkelijkheid, welke zij nu nog niet willen erkennen, zal in geheel Nederland de eere- palm worden toegekend niet alleen aan de mannen, die zich nü inzetten maar ook aan de gezinnen, die hun dierbaren voor het grootsche doel hebben afgestaan. Gij. mannen en vrouwen, hebt getoond, dat de flinke Nederlandsche geest onzer vade ren ook in u voortleeft. Legioensoldaten, die hier staat aangetre den, twaalf dagen geleden reikte ik aan uw kameraden de vlag over, die ook uw vaan del zal zijn. Dat symbool van trouw aan uw vaderland en uw volk zal u opwachten, wanneer ge in Krakau zult aankomen. Daar zal het u begroeten en gij zult het voor u zien Als het veldteeken, dat u aan den va derlandschen bodem bindt. Ook gij neemt dan op u die vlag, zoo noodig met uw leven, te zullen beschermen en verdedigen. En gij zult dat doen! Mannen van het Legioen. Daar voor u staan zes diepo trommen, trommen zooals zij in onzen glorietijd de Hollandsche vendels voorafgingen in dagen van strijd. Deze trommen zult gij medevoe ren, haar roffels zullen klinken daarginds in uwe kampementen. Zij zullen met dreu nenden slag u voorafgaan, als gij na vol brachte taak met wapperend vaandel zult terugkeeren in de vaderlandsche landou wen. Legioensoldaten, nog een ernstig woord: als gij daarginds voor den krijg wordt op geleid. betracht dan de uiterste onderwer ping aan de krijgstucht, die onverbiddelijk streng zal zijn. Weest hard voor u zelf, maar zijt een goed kameraad onder uwe I kameraden. Blijft eerlijk en ridderlijk en denkt bij alles wat gij doet, dat gij de eer van Nederland in u draagt. Wanneer zoo dadelijk de tonen van ons oude Wilhelmus u zullen tegenklinken, denkt dan aan de woorden: „Mijn schild ende betrouwen zijt gij, o God, mijn Heer". Laat die gedachte u schragen, zooals zij den grooten Zwijger heeft geschraagd, ook in de zwaarste omstandigheden. Trekt dan nu heen, mijne kameraden, met moed en vertrouwen naar het onbe kende land. God zegene u en de uwen. Leve het vaderland! Het muziekkorps speelde hierna het Wil helmus. Vervolgens bood luitenant-gene raal Seyffardt het vertrekkende contingent namens het Legioen de in zijn toespraak genoemde zes trommels aan, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. De vrijwilligers stelden zich na afloop op het Malieveld op en marcheerden, vooraf gegaan door het muziekkorps en een eere bataljon van de Duitsche weermacht, daar na af in de richting van het Spui in het centrum van de stad, waar zij voor luite nant-generaal Seyffardt, SS-Gruppen- führer Rauter, Oberst-Leutnant von Müller en generaal-majoor Schumann defileer den. De belangstelling van de zijde der Haagsche bevolking voor deze bijzondere gebeurtenis was bijzonder groot. Een duizendkoppige menigte stond op de trottoirs opgesteld en sloeg het voorbijmarcheeren der vrijwilligers gade. Aan enthousiaste toejuichingen ontbrak het hierbij niet. Hetzelfde beeld herhaalde zich korten tijd later op het station Hollandsche Spoor, van waar de trein, met voorop een met eikenloof versierde locomotief, ver trok. Van ieder der vrijwilligers namen luite nant-generaal Seyffardt en SS-Gruppen- führer Rauter persoonlijk afscheid. Geest driftige toejuichingen en vele goede wen- schen vertolkten de gevoelens van hen, die achterbleven, toen de trein om ongeveer half acht onder het spelen van de Duit sche volksliederen het perron uitreed. DRANKDIEFSTAL OPGEHELDERD. Op drie mannen en het gestolene de hand gelegd. Reeds na enkele dagen is de politie te Amsterdam erin geslaagd, een diefstal van gedistilleerd uit een slijterij in de Amalia- straat tot volledige klaarheid te brengen De partij sterke drank, ter waarde van f.2300.was zóó omvangrijk dat het ver voer niet onopgemerkt kon zijn geschied en bij het eerste onderzoek bleek al spoedig, dat Maandagmorgen jl. om ongeveer half zes een sleeperswagen voor het betrokken adres had gestaan, waarop een partij ge distilleerd was geladen en weggevoerd. Dit was het aanknoopingspunt van het onderzoek der rechercheurs. Het bleek, dat de eigenlijke dader een knecht van de distilleerderij was. Verleid door de schaarschte aan sterken drank heeft de man een afspraak gemaakt met een „kennis", wien hij tijdelijk een sleutel van de winkeldeur ln handen speelde, waarvan een duplicaat werd gemaakt. Deze „kennis", een chauffeur, had op zijn beurt relaties met een kellner en deze wist wel een adres om een partijtje sterken drank af te 'zetten, waarvoor hij inderdaad een afnemer vond in een wijnhandel aan de Weesperzijde. Het wachten was thans op een gunstige gelegenheid, welke zich voordeed, toen Za terdag een groote hoeveelheid gedistilleerd, ln hoofdzaak jenever, aan het filiaal in de Amaliastraat bezorgd was. Er werd een expeditiefirma opdracht ge geven, Maandagochtend in de vroegte een sleeperswagen to sturen naar de Amalia straat. Daar werd de winkeldeur op volko men normale wijze geopend en onder „toe zicht" van den knecht werden de fusten, kratten en flesschen naar bulten gebracht, op den wagen geladen en naar den wijn handel aan de Weesperzijde gebracht. Was tot dusver alles van een leien dakje ge gaan, nü kwam de tegenslag, want de wijn handelaar. die, naar gebleken is, volkomen te goeder trouw de partij had gekocht, voor een bedrag van f3500 en een klein voor schot had betaald, was hoogst verbaasd, de bestelling op een zóó vroeg uur te zien ver schijnen. Zij« achterdocht groeide met de minuut en overtuigd, dat het geen „zui vere koffie" was, weigerde hij, de goederen in ontvangst te nemen. Daarop werd de wagen naar een loods aan den Zeeburgerdijk gereden en daar werd de sterke drank voorloopig opgesla gen, in afwachting van een nieuwen koo- per. Vóór het echter zoover was, kwam de recherche, om alles in beslag te nemen. De drie betrokken mannen zijn gearres teerd. KINDJE SLACHTOFFER VAN KOKEND WATER. Terwijl de moeder met haar andere kin deren bezig was, zag het driejarige kindje van den arbeider A. te Steenwijkerwold kans om een pan met aardappelen van de kachel te trekken. Het ventje kreeg het kokende water over zijn lichaampje en liep zulke ernstige brandwonden op. dat het in het ziekenhuis te Meppel moest worden opgeno men. Medische hulp mocht echter niet meer baten. Het tje is aan de gevolgen van het ongeval ov—leden. V

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5