Duitschers dringen dieper de Oekraïne in VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941 No. 24959 Tweede groep Nederlandsche Vrijwilligers naar het Oosten Bruno Mussolini bij vliegongeval omgekomen 82sfe Jaargang Stijgende Sovjet-verliezen Dood en verderf Italiaansche troepen in den strijd Bezorgdheid in Turkije De Nederlandsche Volksdienst Verdokteren: Uit Amerika Uit het Verre Oosten 21.21 uur 6.11 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH Directeur: J. W. Hennj DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden pi verv K Been Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bew|j--.ummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z(Jn: per 3 maanden ƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In de Oekraïne zijn de Duitsche zegevie rende troepen op 6 Augustus verder door gedrongen, zoo meldt het D.N.B. Zij dron gen vluchtende Sovjetformaties binnen en konden daarbij verscheidene treinen met materieel en uitrustingsstukken buitmaken. Dynamiet-commando's der Sovjets konden vernietigd worden, alvorens zij hun taak konden uitvoeren. Kleine verstrooide groe pen Sovjets, die het contact met hun wij kende formaties verloren hadden, probeer den door de voorste linies der Duitsche troepen heen te dringen. Op 6 Augutus werden deze bolsjewistische strijdkrachten door de Duitsche en verbonden troepen op gevangen en vernietigd. De rest van de in de Oekraine ingesloten Sovjettroepen staat de vernietiging te wachten. Bij wanhopige uitvalspogingen leden de bolsjewisten zwa re verliezen. Het aanzienlijke aantal gevangenen en de buit nemen gestadig toe. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen deed op 6 Augustus een verrassenden aanval op een groot troepenkamp der Sov jets achter het Noordelijke front. Zeven geheel bezette barakken met manschappen werden door volle treffers vernietigd. Ver scheidene andere barakken werden zwaar getroffen en geraakten in brand. De bols jewisten, die niet door de bommen getrof fen waren, probeerden aan het helsche bombardement te ontkomen en in het open veld te geraken. Zij werden echter door de boordwapens der Duitsche vliegtuigen on der vuur genomen. De Sovjets leden bui tengewoon zware verliezen. De zware bloe dige verliezen van de bolsjewisten stijgen van dag tot dag aan het geheele Oostelijke front. Op 6 Augustus werden alleen voor de gevechtspositie van een Duitsche divisie 3000 en voor de gevechtspositie van een luchtdoelbatterij 600 gesneuvelde Sovjets waargenomen. De Duitsche verliezen staan hier in geen verhouding tot die der bols jewisten. Honderdduizenden gevangen genomen Sovjet soldaten stroomen naar de gevan genenkampen. Een bonte mengeling van Wit-Roethenen, Oekrainers, Kozakken, Kalmukken, Kaukaslërs en Siberiërs, trekt langs de wegen. Bij een inspectie der groe pen gevangenen heeft men geconstateerd, dat verscheidene regimenten der Sovjet- infanterie zoo geteisterd zijn, dat slechts 20 of 30 manschappen in leven zijn gebleven. Dezen verklaarden, dat er ten slotte nog slechts mannen van de tros en den staf en ziekendragers waren, die toen in de voorste linies moesten vechten. Onder de gevangenen bevinden zich ook talrijke officieren, die pas drie maanden hun uniform dragen. Zij hadden een cur sus gevolgd en waren daarna onmiddellijk bevorderd tot luitenant. Naar het D.N.B. verneemt, is in de Ga- licische plaats Dobromil een afschuwelijke ontdekking gedaan. De bolsjewisten had den daar op een zoutmijn een buiten wer king gestelde schacht van ongeveer 40 me ter diep tot den rand toe gevuld met de lijken van doodgeschoten menschen uit de omgeving. Inwoners van de plaats vertel den, hoe dag en nacht vrachtwagens der bolsjewisten onder politiebewaking naar de mijn reden en lijken aanbrachten. De om geving werd door militairen afgezet. Vol gens een voorzichtige schatting waren 600 lijken in de schacht geworpen. De meeste slachtoffers waren uit de in de nabijheid gelegen gevangenis der Gepeoe gekomen. De bolsjewisten hadden mannen en vrou-1 wen,* grijsaards en kinderen, naar de ge vangenis gedreven en doodgemarteld, -ge slagen, -gestoken of -geschoten. Duizenden inwoners waren gevlucht, duizenden ande ren werden kort voor de aankomst der Duitsche troepen door de bolsjewisten weg gevoerd en onderweg omgebracht. Verschillende wijken van de groote Est- landsche stad Dorpat, die door de aftrek kende bolsjewisten zwaar is geteisterd, bie den nog een beeld van vreesehjke verwoes ting, aldus verneemt het DN.B. in een spe ciaal bericht. Talrijke zaken zijn geplun derd of vernield door de bolsjewistische soldaten onder aanvoering van hun com-z missarissen. Op de binnenplaats van het tuchthuis zijn eenige dagen geleden de lij ken van 200 mannen en vrouwen opgegra ven, die de bolsjewisten kort voor hun vlucht onder den grond hadden laten stop pen. Alle persoonhjkhedeen, die bij de Sov jets niet goed aangeschreven stonden, wer den doodgeschoten. De boekerij van de universiteit van Dorpat. een der kostbaar ste van Europa, werd voor een deel ver nield, voor een ander deel weggevoerd. Kostbare manuscripten lagen stukge scheurd op de straten, toen de Duitsche troepen binnentrokken. Naar een speciale correspondent van Stefani meldt, hebben de Italiaansche troepen, die naar het front in de Oekraine zijn gezonden, zich gisterochtend in den strijd gemengd. BRITSCHE TROEPENCONCENTRATIES IN HET MOSOELGEBIED. Het DN.B. meldt uit Ankara: In Turksche politieke kringen blijkt men levendig ongerust over de steeds grootere Britsche troepenconcentraties in de pro vincie Mosoel. Van de grens van Irak tot aan het KaukasisGhe gebied is in vogel vlucht een afstand van slechts 120 K.M. en ondanks de moeilijkheden, die de passen in Azerbeidzjan bieden, is de weg naar Tiflis in dit jaargetijde voor gemotoriseerde for maties berijdbaar. Men vreest, dat Enge land zich aan de neutraliteit van Iran en Turkije even weinig gelegen zal laten lig gen als aan die van Syrië, als het er om gaat de verbinding te land met de Sovjet unie tot stand te brengen en de belangrijke petroleunwelden van Bakoe in handen te krijgen. De Turksohe regeering heeft even als die te Teheran duidelijk te kennen ge geven, dat zij schending van haar neutrali teit met wapengeweld zal keeren. De diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsenzeitung", dr. Karl Megerle, houdt zich bezig met de pogingen van de „Times" om de opwinding over haar beken tenis in de landen van het Naburig Oosten, vooral in Turkije, te sussen en het ge- sohokte vertrouwen, aldaar te herstellen. Teneinde haar vroegere onthullingen over de leidende rol van de Sovjets in het Nieuwe Europa te verzwakken, heeft de „Times" in een nieuw hoofdartikel een verklaring gegeven, wat men in Engeland onder „leiding" eigenlijk verstaat. „Lei ding" heeft niets te maken met „overheer- sohing" en nooit hebben de Britsche staats lieden aldus de „Times" het voorne men gehad een dergelijke leiding aan weerstrevende volkeren op te leggen. Aan Turkije wordt bovendien verzekerd, dat voor haar, als machtige natie van groote uitgebreidheid en hoog aanzien, een derge lijke „leiding" vanzelfsprekend niet in aanmerking komt. De Nederlandsche Volksdienst heeft zich tot taak gesteld het Nederlandsche Volk op sociaal gebied op grootsche wijze te verzorgen. Hierbij zal niet de nadruk worden gelegd op de materieele verzorging, doch meer op de onderlinge hulp en steun, die onze landgenooten elkaar willen verleenen. De Nederlandsche Volksdienst hoopt door een groot aantal medewerkers, die alom in den lande, in iedere stadswijk, in elk huizenblok, dorp en gehucht werkzaam zullen zijn. dit bree- de bemiddelende contact tus- sdhen alle Nederlanders te kun nen leggen. Tienduizenden kunnen hier bij worden ingeschakeld. Iedere man en vrouw, die in een sociale taak, groot of klein, een opgave ziet, melde zich als vrijwilliger (ster) aan bij het onderstaande adres(sen), waar alle Inlichtin gen zijn te verkrijgen. De uitvoering van het sociale werk van den Nederlandschen Volksdienst brengt natuurlijk- kosten met zich mede. Daar de bijstand zal bestaan uit een di recte, verantwoordelijke hulp van een medelandgenoot en niet van een ambtelijk bureau, dienen de uitgaven bestreden te worden uit volbewuste offers van hen, wien het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is door den Nederlandschen Volks dienst een lidmaatschap inge steld waaraan een vaste maan- delijksche bijdrage is verbon den. Meldt u aan als lid van den Nederlandschen Volksdienst en helpt mede het welzijn van ons volk te verzorgen Inlichtingen en aanmelding bij het bureau van den Nederlandsehen Volks dienst in uw stad of provincie. Directeur van den Neder landschen Volksdienst voor de provincie Zuid-Holland is drs. W. F. van Leeuwen, Javastraat 27a, 's-Gravenhage. Voor de provincie Noord-Hol land D. G. Avenarius, Kenau- park 1, Haarlem. Foto StapfMoL Gistermiddag is de 2e groep Nederlandsche Vrijwilligers naar Krakau vertrokken. Luitenant-Generaal Seyffardt overhandigt een van de zes diepe trommels, die voor het legioen bestemd zijn. Voor het verslag zie men pag. 1 van het Tweede Blad. Naar Megerle ten aanzien hiervan schrijft vervalscht de „Times" haar eigen artikel, want in feite was daarin niet alleen sprake van de noodzakelijkheid der aanwezigheid van een leidende mogendheid in het Verre Oosten, in het z.g. belang van de kleine landen, maar tevens van den „beslissenden invloed op de vorming van een nieuw Europa na den oorlog.", waarop de Sovjet- Unie door haar deelneming aan den oorlog aanspraak kon doen gelden. Het artikel, zoo schrijft Megerle verder, behelst dus inderdaad de uitnoodiging aan het bolsje wisme, zijn hegemonie ten koste van de na buurlanden te vestigen. Aan deze feiten wordt niets veranderd door de latere inter pretatie van het begrip „leiding", afgezien daarvan, dat in het geval van een bolsje wistische overwinning, niet Engeland, maar de Sovjet-Unie bepaalt, wat onder „leiding" moet worden verstaan. Evenzoo is het voor Turkije slechts een schrale troost door de „Times" plotseling als „groote natie" van de reeks van „onder leiding komende sta ten" te worden uitgezonderd. Tegenover den geweldigen bolsjewistischen kolos, zoo besluit Megerle, en tegenover de nog ge vaarlijker Engelsch-bolsjewistlsche combi natie, kunnen dergelijke redeneeringen op niemand indruk maken. Wat hier wordt verstaan onder de termen groot en klein, dat blijkt wel uit de zoojuist gepubliceerde enorme cijfers van het opperbevel van de weermacht, over gevangenen en buitge maakt materiaal. Welke in eiken Europee- sohen staat en stellig ook in de landen van het Naburig Oosten het gevoel voor de grootte van het gevaar, doch ook voor de verantwoordelijkheid van hen gescherpt hebben, die bereid zijn, slechts een tipje van Europa aan het bolsjewisme over te laten. (D.N.B.) Zooals wij gisteren nog in een deel onzer oplaag konden vernielden, Is Bruno Musso- lini. de 2e zoon van den Duce, bij een vlieg ongeval gedood. Stefani meldt daarover nader Gistermorgen om 10 uur werd op het Foto archief L.D. Wijlen Bruno .Mussolini. vliegveld San Giusto van Pisa een proef- vluoht ondernomen met een nieuwen vier- motorigen bommenwerper, deel uitmakende van een eskader, dat gevormd wordt voor de komende oorlogshandelingen. Toen het toestel wilde landen, stortte het plotseling door onbekende oorzaak ter aarde. Onder de omgekomen leden van de bemanning be vonden zich de kapitein-bestuurder Bruno Mussolini, commandant van het eskader, de luitenant-bestuurder Francesco Vitahni en een adjudant-mecanicien Angelo Trlz- zini.. De vijf andere leden der bemanning werden gewond. Zoodra de Duce het bericht van den dood- van zijn zoon vernomen had begaf hij zich per vliegtuig naar Pisa, in gezelschap van den chef van den generalen staf voor de luchtvaart, generaal Pricolo. Na de beman ning van het vliegveld geïnspecteerd te heb ben, begaf de Duce zich met zijn zoon Vit- torio naar het hospitaal Santa Ohiara, waar hij verbleef bij het stoffelijk overschot van zijn zoon. Vervolgens begaf de Duce zich naar de plek, waar het vliegtuig was neer gestort. Daarna heeft de Duce zich naar het zie kenhuis begeven, om eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot der beide vliegers, die met Bruno Mussolini zijn omgekomen. Vervolgens braoht hij een bezoek aan de gewonden. Mevrouw Mussolini arriveerde te 17 uur per vliegtuig uit Rionini. Het stof felijk overschot der gevallen vliegers is gis teravond overgebracht naar het gebouw van de Fascio, waar een chapelle arden-te is in gericht. Per auto volgden de Duce, mevrouw Mus solini. luitenant Vittorio Mussolini en de echtgenoote van Bruno In andere auto's hadden hoogwaardigheidsbekleders plaats genomen. terwijl nog andere te voet volgden. Langs den weg van den lijkstoet hadden zich alle fascisten van Pisa en de geheele bevolking opgesteld, uit ramen en var. bai- kons wierp men bloemruikers op den 5 toet. In de chapelle ardente bleven de ouders, de broer en de echtgenoote van den overledene nog geruiimen tijd in gepeinzen verzonken. Hedenochtend is het stoffelijk overschot van Bruno Mussolini naar het station over gebracht, vanwaar het naar Forli wordt vervoerd. Morgenochtend zal het ter aarde besteld worden op het kerkhof van Pre- dappio. De koning-keizer heeft den Duce het vol gende telegram doen toekomen: „Nu ge zoo zwaar getroffen wordt door den dood van Uw zoon, wenschen de koningin en ik, die levendig deelnemen in Uw smart, jegens U uiting te geven van onze diepe ontroering. Uw zeer toegenegen neef, Victor Emmanuel" Ook de Fuehrer en de Paus hebben tele grammen van rouwbeklag gezonden evenals generaal Franco en Serrano Suner. Bruno Mussolini was op een na de dudste zoon van den Duoe. Hij werd 22 April 1918 te Milaan geboren. Als vlieger in den veld tocht tegen Abessynië werd hij in 1936 on derscheiden met de militaire medaille voor betoonde dapperheid. In 1938 nam hij deel aan de vlucht naar Zuid-Ameriika van de .groene muizen". Later werd hij benoemd tot directeur-generaal van de Italiaansche luchtvaartmaatschappij op Zuid-Amerika, Lati. In den veldtocht tegen Albanië heeft hij zich herhaalde malen onderscheiden. Op den eersten dag van den Italiaansch-Griek- schen veldtocht, 28 December 1940, nam hij deel aan den aanval op den Piraeus. DE DIENSTTIJD VERLENGD. Het DN.B. meldt uit Washington: De Senaat heeft gisteren met 44 tegen 28 stemmen de wet aangenomen, die den diensttijd met anderhalf jaar verlengt, zoodat deze thans twee en een half jaar bedraagt. Naar de „New York Times" uit Washing ton meldt, heeft het Huls van Afgevaar digden een wetsontwerp aangenomen, dat den minister van marine toestaat den diensttijd voor de marinetroepen en de kustwacht zooveel te verlengen als noodlg blijkt. NIEUWE ASSISTENT VOOR SUMNER WELLES. Naar de „New York Times" uit Washing ton meldt, heeft Hull den vroegeren vice- president der Bahrein Petroleum Co. Max Thornburg tot assistent van Sumner Welles op het departement van buitenlandsche za ken benoemd. Volgens de „New York Herald Tribune" moet Thornberg optreden als verbindings man tusschen het departement en den mi nister van binnenlandsche zaken, Ickes, die ook coördinator voor de petroleumindu strie is. OM THAILAND. Met betrekking tot een bericht van Asso ciated Press over een aan Engeland toege schreven voornemen, Bangkok en de ha vens aan de landengte van het Thalland- sche schiereiland te bezetten, schrijft de van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 21.43 uur en gaat morgenochtend te 8.47 uur onder. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Groote rede van den Heer Wou denberg, commissaris van het N.V.V. en de Chr. Vakbonden over urgente problemen en zeer belangrijke sociale maat regelen (1ste Blad). Het vertrek van het tweede contingent van het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen. (2de Blad). De financieele toestand der gemeenten; 400 thans op Rijksbijdrage aangewezen. (2de Blad). Buitenland Hoe Bruno Mussolini den dood vond (1ste Blad). Verdere Duitsche vorderingen Oekraine (1ste Blad). de Een S.S.-man over den opmarsch in de Oekraine (2de Blad,).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1