V Kazematten ten Zuiden van Kief veroverd WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1941 No. 24957 Verduisteren: Duitschland strijdt voor Europa Het verloop van de krijgsverrichtingen tegen de sovjets 82sfe Jaargang Zware verliezen der Sovjets 21.24 uur 6.08 uur Uit het Verre Oosten Uit Amerika Tegen de sovjets! J De resultaten van den Duitschen opmarsch Ambtelijke bekendmaking Boete voor aartsbisschop van Utrecht Commissaris voor Katholieken Boeren- en Tuindersbond Gevolmachtigde van Katholieken Onderwijzersbond LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden Pl.verv K Been. Leiden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewij- nummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 •Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het DUB. meldt: In de Oekraine duurt de vernietiging van ingesloten bolsjewistische troepen voort. Bij het stelselmatige verkleinen van den ring der omsingelde Sovjet-troepen zijn tot dus verre volgens een voorloopig overzicht onge veer 6000 gevangenen binnengebracht. Ver der werd groote buit aan wapens en voer tuigen gemaakt. 50 stukken geschut en 368 transportauto's werden tot dusverre geteld. Het aantal dooden is belangrijk hooger dan het aantal gevangenen. Voor de stellingen van een enkele Duitsche divisie werden al leen al bij het oprukken 1450 gesneuvelde Sovjets, waaronder tal vart officieren en politieke commissarissen gevonden. Maandag zijn Duitsche troepen binnen gedrongen in versterkte veldstellingen der Sovjets ten Zuiden van Kief. Na hevigen strijd werden 43 Sovjetkazematten genomen De bolsjewistische bezetting werd overwel digd. Bij deze moedige operatie zijn duizen den gevangenen gemaakt. Veel oorlogsma teriaal werd buitgemaakt. De Sovjet-verlie zen zijn zeer groot. Het aantal gevallen bolsjewisten bedraagt het dubbele van dat der gevangenen. Eveneens ten Zuidwesten van Kief hebben Duitsche formaties spoorbanen en Sovjet- veldversterkingen succesvol aangevallen. Met bommen en boordwapens vernielden de Duitsche gevechtsvliegtuigen den waarne mingspost van een Sovjet-legergroep bene vens de daarbij behoorende kampen. Overal ontstonden groote branden. Terugtrekken de Sovjetkolonries werden in stoutmoedige scheervluchten uiteengedreven en twee bat terijen met boordwapens tot zwijgen ge bracht. Bij een aanval op bolsjewistische artillerie werden versoheiden munitie-op slagplaatsen in brand geschoten. De zware slagen van het Duitsche lucht- wapen hebben de luchtstrijdkrachten van de bolsjewisten grootendeels uitgeschakeld, naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt. De nog aanwezige bolsjewistische vliegtuigen ontwijken luchtgevechten met de Duitsohers naar vermogen. In •West-Hongarlje is de verduistering dientengevolge opgeheven. De stad Cholm aan de Lowat en Bjelsja Tsjerkov zijn in Duitsche handen, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt. Aan het Finsche front werden gevangen genomen bolsjewisten binnengebracht die burgerkleeding droegen, zoo meldt het D. N.B. De gevangenen zeiden, dat zij uit hun werkplaatsen weggehaald en bewapend wa ren. Zonder dat men hen van uniformen en andere uitrustingsstukken voorzien had, waren zij terstond naar het gevechtsgebied overgebracht en daar opgesteld. Onder deze burgers bevonden zich talrijke gedetineer den en ballingen. Na zich onder dwang ver plicht te hebben tegen de Duitschers te strijden, werden zij uit de gevangenissen en concentratiekampen ontslagen. Op 4 Augustus heeft een Duitsche afdee- ling in den Noordelijken sector in den strijd om een kleine plaats 92 bolsjewisten gevan gen genomen. De gevangenen behooren tot 18 verschillende legeronderdeelen. Van wel ingelichte Duitsche zijde constateert men, dat uit deze sterke vermenging de toene mende ontbinding ook aan het Noordelijke front blijkt. DE SOVJET-BEHOEFTEN AAN OORLOGS- MATERIEEL. Naar Reuter meldt, heeft de Britsche minister van de blokkade. Dalton, in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Sovjet-re- geering de Britsche regeering thans een lijst heeft doen toekomen van het oorlogsmate- rieel, dat de Sovjetunie noodig heeft. De minister verklaarde, dat Engeland alles doet om de Sovjet-behoeften te bevredigen. Naar het DN.B, uit New Work meldt, zijn tusschen het ministerie van buitenlandsche zaken en den ambassadeur der Sovjetunie, Oemanski, nota's gewisseld, waarin de Ver- eenigde Staten zich verplichten aan de Sovjetunie prioriteit te verleenen bij de le vering van belangrijk oorlogsmaterieel, on beperkte licenties voor den uitvoer van be- wapeningsmaterieel toe te staan en Ameri- kaansche scheepswerven beschikbaar te stellen ter bespoediging van de verscheping van het oorlogstuig. van hedenavond tot morgenochtend De rnaan komt hedenavond op te 20.40 uur en gaat morgenoch tend onder te 6.26 uur; het is dan Volle Maan. EEN OPDRACHT VOOR DUFF COOPER. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Volgens mededeellngen uit betrouwbare bron heeft de vroegere Britsche minister van voorlichting, Duff Cooper, voor zijn reis naar het verre Oosten de opdracht gekre gen, de verplaatsing van de Britsche strijd krachten van Hongkong naar Singapore te bewerkstelligen. Deze verplaatsing werd geWenscht door het opperbevel der strijd krachten in het Verre Oosten, terwijl de Engelsche diplomaten in het Oosten daar tegen protesteerden. Intussohen echter is bekend geworden, dat ook de opperbevel hebber der Amerikaansche strijdkrachten in het Verre Oosten, generaal-Mac Arthur, voorstander is vaai verdere versterking van Singapore ten koste van de niet te verde digen vesting Hongkong. AMERIKAANSCH SCHIP OP DE JANGTSE AANGEHOUDEN. De woordvoerder van de Japansche ma rine heeft medegedeeld, dat de marine op de Jangtse een Amerikaansch tankschip heeft aangehouden en gedwongen naar Sjanghai op te varen voor een onderzoek naar de lading. Het schip was verder de rivier opgevaren dan in de douaneverkla ring stond aangegeven. Het onderzoek moet aan den dag brengen, waarom de opgegeven reisroute niet gevolgd is, aldus het D.N.B. Volgens den correspondent van de ..He rald Tribune" te Washington, Fleisher, is de Amerikaansche regeering voornemens een schip naar Japan te zenden om de Ame rikaansche burgers vandaar af te halen. JAPAN ZAL JODEN UIT SJANGHAI UITWIJZEN. De woordvoerder van de Japansche ma rine, heeft verder aangekondigd, dat de Ja pansche autoriteiten overwegen verschei dene ongewenschte Jood sch e immigranten binnenkort uit te wijzen, daar het optreden van deze lieden wier aantal in de verde digingssector Sjanghai 20.000 bedraagt, tot toestanden heeft geleid, die van Japansche zijde niet langer kunnen worden geduld. De woordvoerder wees vervolgens op het groot aantal misdaden, door Joden ge pleegd en gaf te verstaan, dat de Joodsche propaganda, waardoor de asvriendschap wordt geschonden, de Joodsche immigran ten alleen reeds ongewenscht maakt. (D.N.B.) DE VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT. Het Huis van Afgevaardigden heeft goed keuring gehecht aan het wetsvoorstel, waarbij de president der Ver. Staten ge machtigd wordt beslag te leggen op de parti culieren eigendom, wanneer dat in het be lang van de landsverdediging noodzakelijk geacht wordt. Het voorstel is naar den Senaat doorgezonden. De Senaat heeft met 50 tegen 27 stemmen het voorstel van den republikein Taft af gewezen, dat beoogde den militairen dienst tijd met slechts 6 maanden te verlengen. De Amerikaansche regeering eischt, zoo als bekend, een onbeperkte verlenging van den diensttijd. Naar Asspciated Press uit Washington meldt, heeft het Huis van Afgevaardigden met 369 tegen 30 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe belastingwet, waar mede men in het komende financieele jaar een begrooting van 3.200.000.000 dollar moet dekken. Daardoor worden de belastingen voor den middenstand bijna verdrievou digd. Volgens Associated Press is een be- lastingontwerp van zoo grooten omvang nooit eerder in de Vereenigde Staten aan genomen. Het ontwerp gaat thans naar den Senaat (D.N.B.). Daartegen zal ook het Vrij willigerslegioen Nederland strij den. De Nederlandsche man nen, die straks aan het Oost front hun leven wagen, doen dit. teneinde Europa, dus ook Nederland, dus ook u en de uwen, te beschermen. Nederlandsche mannen trek ken op tegen de sovjets en wijWij zullen ervoor zor gen, dat zij de beste ambulan ce hebben, die uitgerust kan worden. Dit is het minste, wat wij kunnen doen! Daarom storten wij. die achterblijven, iets méér dan wij eigenlijk kunnen mis sen, op girorekening No. 87600 Nederlandsche Ambulance te Den Haag, Koninginnegracht 22. BEROEF OP HET CONGRES. Naar Associated Press meldt, hebben 15 prominente persoonlijkheden der republi- keinsohe partij, o.m. de oud-president Hoo ver en de vroegere candidaat voor het pre sidentschap Landon, een beroep gedaan op het Congres een halt toe te roepen, dat de Ver. Staten stap voor stap geleid worden naar een niet-verklaarden oorlog. De door den vroegeren gouverneur van den staat Hlinols Frank Lowden, gepubliceerde ver klaring zegt verder, dat de vlootacties en de bezetting van bases buiten het Weste lijk halfrond, te zamen met de belofte van Men zie voor vervolg pag. 2 van dit Blad. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Naar uit talrijke berichten blijkt, bezit de leiding der Sovjets geen betrouwbaar beeld van den toestand aan haar eigen front. Vasthoudende aan het beginsel van de abso lute waarheid, was voor de Duitsche be richtgeving dus de grootste gereserveerdheid geboden, wilde zij den tegenstander geen waardevolle inlichtingen verschaffen. De ge rechtvaardigde wensch van het Duitsche volk, dagelijks over het verloop der krijgs verrichtingen op de hoogte te worden ge houden, moest daartegenover op den achter grond treden. Ja, men moest zelfs op den koop toenemen, dat in het vaderland ver keerde voorstellingen ontstonden, en dat het vijandelijke buitenland misleidende geruch ten uitstrooide. Thans is het tijdstip geko men, waarop het met het oog op het begin van nieuwe operaties mogelijk is, ophelde ring te versohaffen over het verloon en het resultaat van den geweldigen strijd, welke begon met de doorbraak van de Stalin-linie Tusschen Zwarte Zee en Finsche Golf maakten het terrein en de eigen doelstelling het mogelijk, dat deze doorbraak op drie be slissende punten werd verricht, ten Zuiden van de Pripet moerassen, in de richting van Smolensk en ten Zuiden van het Peipusmeer In de drie hierna volgende berichten wordt de strijd der hierbij opgestelde strijdkrach ten geschilderd. In het vierde en slofcbericht wordt het totale resultaat van deze krijgs verrichtingen op zijn juiste waarde bespro ken. De operaties aan het Finsche front en de strijd van de marine moeten aan een la tere berichtgeving voorbehouden blijven. BERICHT NO. 1. Nadat de Duna tusschen Dunaburg en Riga in hevige gevechten was overgetrokken en Letland van den vijand gezuiverd was, stond de legergroep van generaal-veldmaar- schalk Ritter von Leeb voor de taak, de langs de grens van Letland en de Sovjet-Unie loo- pende Stalin-linie te doorbreken en tevens de in Estland staande strijdkrachten van de Sovjet weermacht te verslaan. In een dap peren aanval gelukte het aan het onder be vel van den general-oberst Busch staande leger en aan de in dien sector strijdende pantsergroep van den general-oberst Hoepp- ner, de zeer uitgebreide en taai verdedigde stellingen ten Zuiden van het Peipus meer te doorbreken. Ostrow, Porchow en Pleskau vielen na een korten feilen strijd Daarmede was de voorwaarde geschapen, om naar het Noorden op te rukken en den aanval in de i richting Leningrad te beginnen. Ondanks de zeer moeilijke terrelngesteldheid, ondanks fel verzet en ondanks het feit, dat het maxi mum van de troepen gevergd werd kon de linkervleugel van de strijdkrachten, die op rukken "tusschen het Ilmen-meer en het Peipus-meer tot dicht voor Narva voorttrek ken, om de landbrug tusschen Peipusmeer en Finsche golf te versperren. Het in Estland opereerende leger van den general oberst von Kuechler nam eerst de fel omstreden steden Dorpat, Fellin en Pernau in, versloeg in tal rijke hevige gevechten de vijandelijke divisies en verdreef ze via Taps naar het Noorden. Nog zijn de operaties van deze legergroep niet voltooid. Desondanks werden in dezen sector reeds weer meer dan 35.000 gevange nen gemaakt, 355 pantserwagens, 655 stukken geschut buitgemaakt of ver nietigd. De luchtvloot van den general oberst Keiler heeft in deze resultaten een belangrijk aandeel gehad. Zij heeft in dezen sector 771 vliegtuigen van den vijand neergeschoten of op den bega- nen grond vernietigd. BERICHT No. 2. Aan den Zuidelijken vleugel had de on der het opperbevel van generaal-veldmaar- schalk von Runstedt staande legergroep van het begin af bijzonder moeilijke ter rein- en weersomstandigheden en een in aantal zeer superieuren vijand te over winnen. In een langdurige zeer zware frontale worsteling moesten de legers van den ge neraal der infanterie Stuelpnagel en van den generaal-veldmaarschalk von Reiche- nau, gesteund door de pantsergroep van den kolonel-generaal von Kloist, zich een weg naar voren banen, totdat het gelukte den tegenstander tot wijken te brengen en een stootwig via Sjitomir tot aan de poor ten van Kief naar voren te drijven. Met deze tot ver in den rug van de Stalin-linie leidende doorbraak werd het mogelijk over een breed front tusschen Dnjestr en Dnjepr naar het Zuiden te zwenken, de terugtochtsverbindingen van den vijand af te snijden en de omsinge lingsslag te beginnen, die op het oogenblik in vollen gang is. Aan deze voor den tegen stander uiterst rijk aan verliezen zijnde gevechten hebben Hongaarsche en Slo- waaksche formaties, die in getrouwe wa penbroederschap schouder aan schouder stonden met de Duitsche weermacht een schitterend aandeel gehad. Tegelijk met deze operatie hebben de onder het opper bevel van generaal Antonescu staande Duitsch-Roemëensche formaties den zwaar verdedigden Pruth bedwongen en Bessa- rabië, ondanks den felsten afweer en on danks het meest onbegaanbare terrein, van den vijand gezuiverd. Vervolgens werd het uit Duitsche en Roemeensche korpsen be staande leger van de kolonel-generaal rid der von Schobert over den midden-Dnjestr heen naar het Noordoosten in den strijd gebracht om verband te vormen met de uit het Noorden komende strijdkrachten. De telling tot dusverre in dezen ge vechtssector heeft als resultaat ruim 150.000 gevangenen, 1970 gepantserde gevechtswagens en 2190 stukken ge schut. De luchtvloot van kolonel- generaal Loehr neemt aan het succes vol verloop van deze operatics op schit terende wijze deel. Zij heeft hierbij 980 vliegtuigen van het Sovjetlucht- wapen neergeschoten of op den grond vernield. BERICHT No. 3. In het midden van het Oostelijke front heeft de legergroep van generaal-veld maarschalk von Bock den grooten slag van Smolensk zegevierend ten einde ge voerd; gebied, tijdsduur en hardheid van den strijd verleenen dezen slag ln de on verbiddelijke reeks van vernielingsslagen tegen de bolsjewistische weermacht het historisch unieke stempel. In een worste ling van bijna vier weken hebben de legers van generaal-veldmaarschalk von Kluge, van kolonel-generaal Strauss en van kolo nel-generaal Freiherr von Weich, benevens de pantsergroepen onder kolonel-generaal Guderian en kolonel-generaal Hoth den vijand ontzaglijke, bloedige verliezen toe gebracht. Rond 310.000 gevangenen vielen hier bij in onze handen. 3205 gepantserde gevechtswagens, 3120 stukken geschut en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogstuig werden buitgemaakt of vernield. De luchtvloot van generaal-veldmaar schalk Kesselring heeft een beslissend aandeel ln deze overwinning. Het luchtwa- pen der sovjets verloor in dezen gevechts sector 1098 vliegtuigen. Het verloop van dezen slag zal in het weermachtbericht van morgen in "het bijzonder nader worden beschreven. BERICHT No. 4. Met de in de speciale berichten van heden bekend gemaakte in cijfers blij kende successen aan ons oostelijk front zijn de in het weermachtsbericht van 11 Ju,li gemelde totalen van 400.000 ge vangenen, 7615 gepantserde gevechts wagens. 4423 stukken geschut en 6233 vliegtuigen gestegen tot in totaal 895.000 gevangenen, 13.145 gepantser de gevechtswagens, 10.388 stukken ge schut en 9082 vliegtuigen. MEDEDEELING VAN DE POLITIE. De commissaris-generaal voor de veilig heid maakt bekend: Op grond van art. 45 der verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de be scherming van de openbare orde wordt het volgende verordend: Art. 1. Het aanslaan, aanplakken en op elke andere wijze ln het openbaar vertoo- nen van aanplakbiljetten en geschriften, alsmede het dragen van het speldje der Nederlandsche Unie is verboden. Art. 2) Overtredingen van de voorschrif ten in art. 1 zijn, voor zoover niet volgens andere voorschriften een zwaardere straf ls vastgesteld, onderhevig aan de straffen, vastgelegd ln art. 45. alinea 2 van de ver ordening No. 138/41 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied over de bescherming van de openbare orde. Art. 46 der verordening No. 138/41 wordt toegepast. Art. 3) Deze mededeeling treedt ln wer king op den dag van haar afkondiging met terugwerkende kracht tot 26 Juli 1941. Van bevoegde zijde wordt medege deeld: Aan den aartsbisschop van Utrecht, mgr. De Jong, is door de Duitsche politie wegens het niet opvolgen van een hem verstrekte lastgeving een boete van f. 500 op gelegd. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsdhe gebied heeft op grond van art. 1 alinea 2 en in den geest van art. 4 alinea 2, zin 2 van de verordening no. 3/40, Otto Frans Josephus Damave te Voorburg, tot commis saris van den Katholieken Boeren- en Tuin dersbond, alsmede van de door dezen bond beinvloede nevenorganisaties, vereenigingen en stichtingen benoemd. Officieel wordt bekend gemaakt: De Commissaris voor niet-oammercleele vereenigingen en stichtingen heeft op grond van art. 1 alinea 2 der verordening nr. 41/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, prof. dr. R. van Ge- nechten tot gevolmachtigde van den Katho lieken Onderwijzersbond en alle aangeslo ten vereenigingen benoemd. Daarmede zijn successen verworven, die de stoutmoedigste eigen verwachtingen verre overtreffen. Zij kunnen in hun gehee- len omvang slechts op de Juiste waarde geschat worden, wanneer men in het oog houdt, dat de bloedige verliezen van dezen bijzonder taai en verbeten strijdenden te genstander vele malen grooter zijn dan het aantal gevangenen. De formatie van het leger, de Waffen-S-S. en het luchtwapen hebben tegenover dezen tot dusver hardsten tegenstander in dapperheid en uithou dingsvermogen bijna bovenmenschelijke prestaties geleverd. Het is aan de superio riteit van de Duitsche leiding, de onover trefbare kwaliteit der wapens, de schitte rende opleiding en gevechtservaring der troepen, maar vooral aan het heldendom van den Duitschen soldaat en zijn wapen makkers te danken, dat de geweldig uit geruste Sovjetweermacht kon worden stuk geslagen. Gewezen moet worden op de mjrschprestaties van de infanterie-dlvlsles die, wanneer men daarbij optelt de ge vechtsbewegingen, voor een deel ruim dui zend kilometer hebben afgelegd. De operaties in haar geheel zijn ln dezen omvang slechts mogelijk geweest op den grondslag van een schitterende organisatie van den berichtendienst en van de ver bindingen achter het front benevens op grond van het feit, dat het gelukt is reeds thans het spoorwegnet van het bezette vij andelijke gebied bijna ln vollen omvang tot dicht achter de gevechtszone te herstellen. In het bewustzijn van haar superioriteit en in de zekerheid van de eindoverwinning staat de Duitsche weermacht gereed om thans in een nieuwen operatiesector den strijd voort te zetten, dien zij is begonnen met een reeks van de grootste overwin ningen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1