V Omsingeling van Sovjet-troepen De spanningen in het Verre Oosten 82ste Jaargang No. 24956 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1941 Ring nauwer aangehaald Italiaansch Weermachtsbericht Mussolini spreekt tot vertrekkende legionnairs Rede van Halifax Japansche scheepvaart op de Vereenigde Staten gestaakt Ferme jongens, stoere knapen VRIJWILI NI EGIOEN D Verspreide berichten Ontslag majoor Breunese Verduisteren: 21.26 uur 6.06 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. w. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K Been Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht oewijsuummer 5 ets - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets.'berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zl)n: per 3 maandenƒ2.47 per week ƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) In aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van wel ingelichte militaire zijde de volgende bij zonderheden Aan het Oostelijke front stijgen bij de gevechten in de Oekraïne en ten Oos ten van Smolensk het aantal gevan genen en de buit voortdurend. Ten Zuiden van Kief, ten Westen van het Peipusmeer en .Oostelijk van Smolensk zijn nog steeds sterke vijandelijke strijdkrachten omsingeld. Zij worden met den dag meer opeengedrongen. Het ls voor het Duitsche commando na tuurlijk zaak, zooveel mogelijk vijandelijke strijdkrachten in te sluiten en te vernieti gen. Het Sovjetcommando was van plan de opgedrongen Duitsche pantsertroepen op haar beurt te omsingelen, door sterke strijdkrachten tusschen deze wiggen en de daarachter opereerende Duitsche divisies te brengen. Deze poging tot splitsing dgr Duitsche legers en vernietiging der afzon derlijke deelen heeft ten gevolge van de superieure Duitsche leiding geleid tot de omsingeling der Sovjets. De Duitsche ring om de Sovjet-afdeelingen is steeds onver brekelijk gebleken. Zoo eindigden ook nu de gevechten ten Oosten van Smolensk tegen den vijand, die ingesloten is. met zijn ver nietiging. Sedert den grooten vernietigings slag bij Bialystok en Minsk is er nog geen enkele Sovjet af deeling in geslaagd, aan de eenmaal voltooide omsingeling te ont komen. Ten Zuiden van Kief is het tot een for- meelen wedloop gekomen tusschen Sovjet- afdeelingen. die aan de dreigende omsin geling trachtten te ontkomen en een Duit sche vooruitgeschoven afdeeling, die de in sluiting moest voltooien. Op het laatste oogenblik sneden de Duitschers den bols jewisten den weg af. Op een afstand van enkele honderden meters voor de Duitsche afdeeling, die op een hoogte in stelling was gegaan, lag een net van wegen, waarop het wemelde van bolsjewistische kolonnes. De granaten van het Duitsche geschut sloegen In de Sovjet-afdeelingen. Steeds weer do ken nieuwe colonnes op, die door de Duit- -he granaten bestookt werden. Ook een zwaargeladen trein, die aan den einder verscheen, werd door volle treffers vernield Ten slotte bleef den bolsjewisten niets an ders over dan terug te keeren. De omsin geling was voltooid, aldus het DUB. Door de stoutmoedige daad van een troep pioniers zijn in de boschgebieden ten Noord-Westen van het Peipusmeer twee Sovjet-regimenten Ingesloten en in de ge vechten daarna vernietigd. Deze troep pioniers had opdracht langs den rand van een bosch een telefoonlijn te leggen naar de aangrenzende divisie. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte gisteren bekend. De vlootbasis Malta is opnieuw door for maties van ons luchtwapen gebombardeerd. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben de vliegvelden van Catania en Reggio di Cala bria met machinegeweervuur bestookt. Eenige personen werden gewond en er werd lichte schade aangericht. In Noord-Afrika aanzienlijke activiteit van vooruitgeschoven posten aan het front van Tobroek! Een vijandelijke gemotori seerde afdeeling, die probeerde onze stellin gen te naderen, werd door artillerievuur uiteengedreven. Er werden eenige gevange nen gemaakt. Engelsche vliegtuigen wierpen brand- en brisantbommen op plaatsen van Cyrenaica en Tripolitanë, waardoor drie personen gedood en ongeveer tien gewond werden. Vliegtuigformaties van de as hebben ver sterkte stellingen, afweerstellingen op den grond, pakhuizen en kaden van Tobroek, ge bombardeerd en branden veroorzaakt. Zij plaatsten voltreffers op de spoorwegwerken van Mersa-Matroe en op vijandelijke sche pen ten Noordwesten daarvan, waar twee torpedobootjagers getroffen werden. Dezelf de formaties hebben vier Engelsche jacht vliegtuigen brandend omlaag gehaald. Een van onze op den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De Engelsche onderzeeër Ca chalot van 1500 ton werd door een torpedo- boot onder bevel van den luitenant ter zee der reserve Gino Roslca geramd en in twee deelen gespleten. 91 leden der bemanning werden gered en gevangen genomen. In Oost-Afrika zijn eenige afdeelingen van onze troepen in den sector van Gondar dap per de vooruitgeschoven vijandelijke stellin gen binnengedrongen, waar zij wapens buit- maakten en den tegenstander verliezen toe brachten. Daarbij verrasten Duitsche telegrafisten vijf Sovjet-soldaten in een stelling aan den boschrand en overweldigden hen. Uit het terstond ingestelde verhoor der gevange nen bleek, dat twee complete regimenten zich in het bosch hadden verborgen. De telegrafisten deelden het bericht via het voltooide deel van de telefoonleiding on middellijk aan hun divisie mee. Binnen twee uur was het bosch omsingeld. Ge deelten van de beide regimenten gaven zich over aan de Duitsche troepen, de rest werd in zware gevechten totaal vernietigd. In het Zuiden van het Oostelijke front heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvlieg tuigen met succes een aanval gedaan op een lange marcheerende kolonne der Sov jets. Zonder door vliegers beschermd te worden, trokken iangs een der wegens co lonnes gemotoriseerde afdeelingen, groe pen infanterie en een lange tros van met paarden bespannen boerenwagens. In blik semsnelle duikvlucht lieten de Duitsche vliegtuigen hun bommen vallen. Vier steek vlammen rezen op uit de munitie- en tankwagens. Door een panischen schrik aangegrepen, trachtten de paarden weg te komen, waardoor een onontwarbaar ktu- w:n ontstond. Op deze verwarring van menschen en voertuigen wierpen de vol gende vliegtuigen hun bommen, waarna zij met de schietwapens de naar alle zijden vluchtende bolsjewisten achtervolgden en hun zeer bloedige verliezen toebrachten. Toen de Duitsche soldaten de rest van het transport onderzotten, vonden zij duizen den gloeiende en .smeltende glassplinters en flesschen. De lading der vernietigde co lonne had bestaan uit z.g. Molotof-cock- tails. waarmede de Sovjets Duitsche pant serwagens hadden willen aanvallen. Stefani meldt uit Rome: De Duce heeft te Mantua de naar het oos telijke front vertrekkende zwarthemden toegesproken. Hij zeide: wachten u en ik ben er van overtuigd, dat gij dit gevoelt als vrijwillige strijders. Het zijn de eer en het voorrecht van het deelne men aan een waren reuzenslag. De schok tusschen twee werelden heeft zijn epiloog bereikt: het vijfde bedrijf van het drama is aangebroken. De scheidingslijn is thans vol ledig. Aan de eene zijde Rome, Berlijn en Tokio, aan de andere Londen, Washington en Moskou. Wij koesteren niet den minsten twijfel aangaande den afloop van dezen grooten slag: wij zullen overwinnen, want de geschiedenis leert dat de volken, die de denkbeelden van het verleden vertegenwoor digen. de nederlaag moeten lijden tegen de volken, die de denkbeelden der toekomst be lichamen. Legionnairs. Aan het Sovjet front zult gij niet alleen met de Duitsche kameraden zijde aan zijde strijden, maar ook met de Finsche, Hongaarsche, Slowaaksche en Roemeensche kameraden en met de vrijwilligers der an dere volken. Ik ben er zeker van, dat uw gedrag gedu rende de rustpoozen onberispelijk zal zijn en dat gij gedurende het gevecht zult strijden met de uiterste vastberadenheid en de groot ste wilskracht. Dat mijn woorden voor u een gids mogen zijn, een bewijs van vertrouwen, een voorteeken van de overwinning". Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft lord Halifax in een rede voor het personeel van de Packardfabriek o.a. ge zegd: ..Hitler heeft de wereld op zijn kop ge zet net als Napoleon. Maar tenslotte werd Napoleon verpletterd door den hertog van Wellington, wiens talent bestond in zijn ver mogen tot eindelooze krachtsinspanning". Van Duitsche zijde wordt hieromtrent het volgende opgemerkt: De overwinning van den hertog van Wellington is een vervalschin'g van de geschiedenis. Op alle scholen ter wereld, met uitzondering van de Engelsche, wordt sinds meer dan 125 jaar het historische feit onderwezen, dat de val van Napoleon de verdienste van den vrij heidsstrijd van het Duitsche volk onder de geniale leiding van groote veldheeren als b.v. Bluecher was. Maar de rol van Engeland in dezen oorlog wordt door niets helderder belicht dan door de bekende uitspraak van Wellington tijdens den slag van Waterloo: „ik wou maar, dat het nacht werd of dat de Pruisen kwamen". En de Pruisen kwamen. Bluecher redde aan het hoofd van zijn leger Wellington van een zekere nederlaag en bezegelde daarmee het lot van den Corsicaan. Even zeker als Duitschland thans in zijn veldheeren waar dige navolgers van een Bluecher heeft, ter wijl aan de zijde van Engeland tot dusver nog niet eens een Wellington is verschenen, even zeker is de overwinning van Duitsch land In dezen strijd voor een betere orde in Europa tegen het op winstbejag beluste „Een groote eer en een groot voorrecht machtgierige Engeland. United Press meldt uit Tokio: Alle Japansche schepen hebben hun reis naar de Vereenigde Staten voor onbepaalden tijd gestaakt. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN DE SOVJET-UNIE EN DE VER. STATEN. United Press meldt uit Washington: In welingelichte diplomatieke kringen alhier voorspelt men dat de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie 't wederzijdsche handelsverdrag van 1937 zullen vernieu wen. Dit verdrag loopt Dinsdag af. indien het niet verlengd wordt. De bekendmaking van de vernieuwing zal meer geschieden als uitdrukkelijke demonstratie der econo mische vriendschap tusschen beide landen in de huidige phase der wereldpolitiek dan als voortkomend uit de noodzakelijkheid van de werkelijke handelsbetrekkingen. VERKLARINGEN VAN HULL. Op de eerste persconferentie na zijn ziekteverlof heeft de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche laken Huil. ver klaard. dat de toestand meer dan ooit uit breiding eischt van de nationale defen sie en opvoering van de productie van oor logstuig, zoowel voor de Ver. Staten als voor alle naties, die weerstand bieden aan de „aanvallers". (D.N.B.) ROOSEVELT OP VACANTIEREIS. President Roosevelt is Zondagmiddag met den trein van Washington in New London i Connecticut) aangekomen Terstond na zijn aankomst begaf hij zich aan boord van zijn jacht Potomac en begon zijn reis langs de kust van Nieuw Engeland. Het jacht van den president werd kort voor het uitloopen bewapend met verscheidene ka nonnen. Rondom de vacantlereis van den president wordt een geheimzinnige sluier gesponnen. Het doel van de reis is zelfs niet bekend aan de bemanning van het schip. De president zal zich onderweg bezig hou den met vischvangst. Hij heeft niet het voornemen ergens aan land te gaan. (AHP). DE ANGELSAKSISCHE OMSINGELINGS- VOORBEREIDINGEN TEGEN JAPAN. Op grond van uit Hanoi ontvangen in lichtingen wijst de vertegenwoordiger al daar van de Yomioeri Sjimboen op de stel selmatige voorbereidingen van Engeland en vooral van de Vereenigde Staten tot een bespoedigde offensieve omsingeling van Ja pan. China is hierbij als eerste basis van het offensief tegen Japan gedacht, meldt het blad. Het Engelsch-Amerikaansche programma behelst het betrekken van Tsjoengking en Moskou bij het anti-Ja- pansche front. En wel door: 1. Den aanleg van talrijke vliegvelden in het Zuidwesten van China met inbegrip van Tsjoengking. Kweiyang en Joennan tot een gezamenlijk bedrag van 42 millioen Amerikaansche dollars. 2. Het sturen van 600 vliegtuigen naar dit gebied. 3. Het sturen van 200 Britsche resp. Ame rikaansche en 100 sovjet-vlïegtuigbestuur- ders. 4. Den versnelden aanleg van een spoor lijn tusschen Siberië en Lantsjau. Daarmede zouden, zoo vervolgt het blad, het Chineesche conflict en de Europeesche oorlog onscheidbaar met elkaar vereenigd worden. De aanleg van een groot vliegveld in Toebangarole in de provincie Bengalen (Voor-Indië) door de Ver. Staten toont te vens de militaire voorbereidingen voor Britsch Indië en het Nabije Oosten aan. In dit verband zijn steeds weer geruchten op gedoken over een luchtlijn tusschen Tsjoengking en Cairo. In ieder geval kan ook naar de opvatting van politieke krin gen. als gevolg var de defensieve over eenkomst tusschen Jaj>an en Frankrijk over Fransch Indo-Chma een verscherpt Engelsch-Amerikaansch streven verwacht worden, vooral in Zuid- en Zuidwest Azië, om Japan te omsingelen. (D.N.B.) De beginwoorden van een oud-Hollandsch lied. Een lied, waarin gezongen wordt van dó beste eigehschappen van ons volk, dat door de eeuwen heen bewezen heeft, ferm en stoer te zijn. Ferme jongens, stoere knapen: die heb ben het onzen beroemden veldheeren en ad miraals mogelijk gemaakt ons land te ver dedigen, onze bezittingen uit; te breiden. Zij zijn het ook, die nu weer gehoor geven aan de roepstem om ten strijde te trekken tegen het bolsjewistische gevaar, dat Europa bedreigt. Ferme jongens, stoere knapen. Ons land telt deze bij duizenden. Dit is de laatste weken gebleken, want vele duizenden voeg den zich bij de legerscharen, die den strijd reeds hebben aangebonden tegen de bols jewistische horden. Ferme jongens, stoere knapen. Meldden zich voor het legioen, vertrokken reeds naar het Oosten en rekenen er op, dat ook u zult volgen om met hen te bewijzen, dat ferme en stoere Nederlanders, van zessen klaar, weten wat hun plicht is en zich dus melden bij het: Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage MOORDZUCHTIGE ENGELSCHMAN. Nadat vfjf dagen geleden de plaatsver- vangende chef van de Sicherheitspolizel te Caen zwaar gewond was door een schot van een onbekende, is de chef van de Si cherheitspolizel door denzelfden dader doodgeschoten. De politie heeft thans den Engelschman Jean Hopper, als den moor denaar opgespoord, die als een der actief ste agenten van De Gaulle in deze omge ving werkzaam was. Hopper had een Fran- schen naam aangenomen, hetgeen aan vankelijk zijn arrestatie bemoeilijkte. (D.N.B.) DOODSTRAF GEËISCHT TEGEN ENGELSCHEN AGENT. Tegen den Engelschen en Joegoslavischen hoofdagent in Bulgarije, dr. Dimitrof, en zijn 35 helpers heeft het openbaar ministe rie in de zoo juist gepubliceerde acte van beschuldiging de doodstraf geëischt. Dimi trof heeft in opdracht van de Engelsche en Joegoslavische splonnage een omwen teling voorbereid tegen de bestaande orde in !ie en voorts sabotage en terreur en een reeks sabotagedaden gepleegd. (DHB.) BOMMEN OP ARBEIDERSWIJK IN CHERBOURG. Naar de Petit Parislen meldt, hebben Engelsche bommenwerpers bij een recen- ten aanval op de Kanaalkust in een ar beiderswijk van Cherbourg 15 woonhuizen met bommen vernield, waarbij drie volwas senen en een kind gedood en twaalf per sonen gewond werden, van wie zeven zware verwondingen bekwamen. (D.N.B.) COMMUNISTISCHE ZENDER IN ZWEDEN ONTDEKT, De Zweedsche bladen melden, dat bij een razzia op communisten door de Zweedsche politie te Obbola in Vaesterbotten een ge heime communistische zender ontdekt is, die vermoedelijk een niet onaanzienlijke rol gespeeld heeft in den vorigen oorlog tusschen Finland en de sovjet-unie. Bo vendien werden twee personen gearresteerd Men neemt aan, dat ook dit geval verband houdt met de daden van sabotage tegen buitenlandsche schepen. (D.N.B.) OPSTANDIGE ACTIES IN KROATIË VERIJDELD. Van bevoegde Kroatische zijde wordt medegedeeld: Na het volledig mislukken van de plannen, die van communistische zijde opgesteld waren om op den 14den Juli pogingen te doen, vernielingen aan te richten, werden voor den 2den Augustus, den „Hias-day", died oor de Serven sedert eeuwen als dag van den opstand wordt gevierd, nieuwe acties van grooten omvang voorbereid, aldus hebben de Kroatische autoriteiten intusschen kunnen constatee- ren. Het is op dezen dag echter, dank zij den voorzorgsmaatregelen van de Kroatische politie-organen, niet tot een poging tot op stand gekomen. De acties van de Servische communist!- Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op gTond van art. 1 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzon dere bestnnrsrechtelijke maatregelent den majoor J. N. Breunese eervol ont. slag verleend uit zijn functie van com mandant van den Nederlandschen op- bouwdienst en hem op pensioen gesteld. sche beweging, die in de week die aan den tweeden Augustus voorafging waren be proefd. zijn zonder noemenswaardige uit werking gebleven. Een groot deel van de terroristen is reeds in hechtenis genomen, de rest in de bosschen van de Bosnische Mark (het Ur- bas-gebied) verspreid, waar een systema tische zuivering reeds aan den gang is. (D.NB.) WERK VAN HET ZWEEDSCHE ROODE KRUIS. Binnen enkele dagen zal het Zweedsche Roode Kruis de tien ambulance-auto's naar Finland sturen, welke door bemiddeling van het Finsche Roode Kruis ter beschik king van het Finsche leger gesteld zullen worden. Ditmaal zal het niet noodlg zijn een groote volledige ambulance uit te rus ten naar het voorbeeld van die, welke aan Finland is geschonken tijdens den wlnter- oorlog van 1939 tot 1940, want na afloop van dien oorlog heeft het Zweedsche Roode Kruis zijn geheele ambulance no. 1 over gedragen aan maarschalk Mannerhelm, die haar op zijn beurt aan het Finsèhe leger heeft afgestaan. Wat betreft de hulpverleening aan de krijgsgevangenen, zooals ontworpen door het Zweedsche Roode Kruis, o.a. de uitwis seling van oorlogsinvaliden tusschen Groot- Brittan uië en Duitschland, wacht het Zweedsche Roode Kruis op het juiste oogenblik. altijd gereed tot medewerking om het plan uit te voeren. Eenlgen tijd ge leden heeft het Zweedsche Roode Kruis reeds aan de betrokken regeeringen een plan voorgelegd, eeneerzljds omvattende een verbinding pen vliegtuig. ten einde post en geschenken tusschen de kampen van Britsche en Duitsche krijgsgevangenen uit te wisselen, anderzijds de uitwisseling van oorlogsinvaliden met een Zweedsch schip op de route Stettineen Schotsche haven. Om verschillende redenen heeft men echter moeten afzien van het plan om het trans port over zee te doen, en schenkt men thans weer meer aandacht aan het plan voor transport per vliegtuig. Het Zweed sche Roede Kruis wacht dus slechts op de offlcleele Instemming van de betrokken mogendheden, ten einde dit plan te ver- wezenlijken. (AHP.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 20 uur en gaat morgenochtend te 5.15 uur onder. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De moordzaak te Oirschot opgehelderd. (Gemengd Nieuws, 2e Blad). Buitenland Omsingeling in het Oosten nauwer toege haald. (Ie Blad). De spanningen in het Verre Oosten. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1