Onderhoud met Leiden's philatelist nr. I. LE1DSCK DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 2 Augustus 1941 Het Napoleontische tijdvak in poststempels Collectie zonder weerga LAND- EN TUINBOUW Buitenland Het Engelsche antwoord aan Finland BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN «T|^> MARKT jpfk iwituiïN^; (Van een onzer redacteuren). Introductie. Wij zitten in de gezellige huiskamer van den heer J. A. A. van der Horst, die de reputatie heeft een der mooiste postzegel verzamelingen in onze stad te bezitten en wiens onbetwiste autoriteit op het uiterst moeilijke en met voetangels en klemmen als bezaaide gebied der philatelie reeds dadelijk spreekt uit zijn voorzitterschap van de afdeeling Leiden van de Nederland- sche Phllatelisten-Vereeniging, mocht u dat niet voldoende zijn, dan willen wij ook nog verklappen, dat niemand minder dan de directeur van het Nederlandsche Post- museum, dr. Weber in moeilijke aangele genheden er prijs op heeft gesteld het advies van den heer Van der Horst in te winnen! De interviewer is géén philatelist en zijn eerste vraag verraadt dit onmiddellijk. Ware hij dit wel geweest, hij zoude niet ais kernvraag geinformeerd hebben naar het aantal postzegels, dat zijn gastheer mogelijkerwijs zou bezitten. Hij zou heb ben geweten, dat niet het aantal postze gels het criterium vormt voor de waarde bepaling eener verzameling, doch wel de vraag welke postzegels men bezit en daar nevens in welken staat zij verkeeren. Hoeveel zegels? Geen notie van! Het antwoord van den verzamelaar is niettemin verrasend: ik weet het werkelijk op geen tukken na! Als ik zeg, dat het er 40.000 zijn en het moch ten er 60.000 wezen, dan heb ik het u ver keerd verteld en zeg ik 100.000 en het blijken er „maar" 80.000 te zijn, dan noemt U mfj terecht, een opschepper! Maar ln leder geval zijn het er heel wat! En de heer Van der Horst neemt ons mee naar zijn speciale postzegelkamer, waar geen plaats is voor iets anders dan kasten, kisten en koffers vol met postzegels, natuurlijk alle keurig gerangschikt in albums en naar eigen inzicht, doch volgens strenge begrip pen van philatellstische orde en logica op geplakt op zelfgeteekende cartons. „En hier heeft u er nog wat", zegt onze gastheer Ien hij doet een kastdeur open in de huis kamer zelfs de ruimte in een speciale postzegelkamer is beperkt waar veertig j tike albums, volgeplakt met postzegels I va de geheele wereld naast elkaar staan -fcnvankelijk had ik een wereldverzame- phg", vertelt hij verder, „later ben ik mij gawti specialiseeren op Europa, waartoe ik dan ook reken Nederland met koloniën, die ik ongebruikt volledig bezit. Ongeveer 20 jaar geleden, toen de markt werd over stroomd met nieuwe zegels en de echte ver zamelaars zioh meer en meer gingen spe cialiseeren, kwam ik in contact met nu wijlen dr. J. C. Overvoorde, het type van een wetenschappelijk verzamelaar, die indertijd promoveerde op een dissertatie, welke het onderzoek van de postwegen en der poststempels tot onderwerp had. Hij wekte in mij den lust om mij nader te ver diepen in de studie van het postwezen, aan de hand van de afstempeling den loop der verschillende postroutes na te gaan en daardoor door te dringen tot wat eigenlijk ]het neusje van de zalm in de philatelie moet worden beschouwd, de verzameling van afstempelingen op den geheelen brief omslag. En daar ik mij van jongsafaan sterk aangetrokken heb gevoeld tot de fi guur van Napoleon en van diens leven een specale studie heb gemaakt, vatte ik het denkbeeld op om brieven te gaan verza melen uit het Napoleontische tijdvak, dat ik terwille van de historische afgesloten heid afrondde van 1792 tot en met 1830 en dan niet alleen brieven uit Frankrijk zelf, maar ook uit de door Napoleon veroverde gebieden. Geen postzegels, maar „stempels". U ziet: een dergelijke verzameling heeft met postzegels niets uitstaande, want post zegels werden op het vasteland van Euro- eerst in 1850 ingevoerd en toch geldt dit in vakkringen als philatelie van de bovenste plank. De opzet van de collectie volgt de historische lijn en geeft de diverse stadia van den opbouw van het Keizerrijk zuiver weer. Zij is onderverdeeld in vier groepen: 1. 1792 en de Fransche revolutie; 2. de per legerpost tijdens de talrijke veld tochten van Napoleon verzonden brieven; 3. de stempels met de nummers der 134 départementen, waarin Frankrijk met het veroverde gebied was verdeeld en 4. de hoogst zeldzame déboursé-stempels, d.z. stempels aan de achterzijde der z.g.n. ver schotbrie ven, geadresseerd aan personen, wier adres óf onbekend was ef die te hoog getaxeerd waren, dan wel portvrij verzon den hadden kunnen worden. De Fransche revolutie. De eerste afdeeling, die der Revolutie, omvat briefomslagen met de portvrijdom stempels der toenmalige staatsinstellingen en regeeringsautoriteiten in historische en hiërarchieke volgorde, zooals de Nationale Vergadering, Nationale Conventie, Raad der 500, Raad der Ouden, het Directoire Exécu- tif, de diverse ministeries, de Kanselarij van het Legioen van Eer, enz. onder uitzonden- ring luidtihet adres: „Aan den Burger Die en Die" en onwillekeurig rijst bij het aan schouwen dezer authentieke stukken uit die bloedige dagen voor ons geestesoog het beeld van de van bloed druipende guillo tine, waar „les aristis" bij honderden het leven lieten Al deze omslagen dragen het stempel der staatsfrankeering „Affranchi par 1' Etat". Legerpost. Daarna komt de afdeeling met stempels der legerpost. De veldtochten van Napoleon zijn te onderkennen door verchillende aan wijzingen: Armée des Alpes, Armée d' Ita lië, Armée du Nord, Armée du Rhin, Armée fran?alse en Espagne, enz. Het Is alweer de a-philatellstische inslag van den schrijver dezer regelen, die hem naast groote bewondering voor de liefde volle wijze, waarop de heer Van der Horst al dit materiaal, voorzien van keurig onder schriften op stevig houtvrij en afwaschbaar papier heeft geordend, tevens kwalijk ver holen belangstelling doet toonen voor den inhoud dezer brieven. Voor iemand, wien het vorschen zoozeer tot het tweede natuur is geworden als onze gastheer, blijft die nieuwsgierigheid niet verborgen en hij is aanstonds bereid die te bevredigen. In de meeste gevallen Ls hij trouwens al even precies op de hoogte van den inhoud, als van de postale bijzonderheden van het uit wendige. En zoo lezen wij dan een in de Fransche taal getselde brief van 30 Maart 1810, waarin een te Weenen vertoefend of ficier van gezondheid aan zijn vader bij zonderheden mededeelt over de verslering dier stad ter gelegenheid van het huwelijk van Napoleon met Marie Louise. Voorts een brief van twee jaar later, door den huzaar A. Verwey uit Königsberg tijdens den veldtocht van de Grande Armée naar Rusland geschreven aan zijn „Eerwaarde Moeder en Broeders" te Zevenhuizen. Als bijkomstig, maar niettemin hoogst inte ressant curiosum heeft de heer Van der Horst bijna alle door Napoleon tijdens dien veldtocht uitgegeven legerbulletins bijeen gebracht. Een minder geacheveerd verza melaar zou daarover zijn geheele leven doen om het zoover te brengen, maar voor on zen gastheer is zooiets blijkbaar slechts een peuleschil! Hoe vlug de post in die dagen werkte, blijkt uit een brief uit Dresden verzonden op 8 Mèi, die op 21 Juni te Pa rijs arriveerde. Aardrijkskunde in nummers. Bijzonder belangwekkend is ook de derde groep met alle stempels der 134 départe menten. waarin Frankrijk, Inclusief het Veroverde Gebied was verdeeld. Het dépar tement Noord-Holland „Zuiderzee" had bijv. het nummer 118, Zuid Holland „Mon den van de Maas" 119. De heer Van der Horst heeft ernaar gestreefd van elk dépar tement een ongefrankeerden én een fran co-brief (met het stempel „P(ort) P(ayé)" uit dezelfde plaats van afzending naast elkaar samen te brengen. Dit is een fan- tastisch-moeilijke opgave, vooral wanneer men weet, dat in dien tijd het vooruitbe talen van het verschuldigde briefport wei nig gebruikelijk was als zijnde onbeleefd tegenover den geadresseerde en bovendien risqant, aangezien men het veiliger achtte „Tante Pos" eerst te honoreeren nè. vol brachte diensten. Niettemin ontbreken in deze verzameling, welke uniek Ls voor ge heel Europa, slechts 4 ((zegge en schrijve vier) dezer départementale stempels. Hoe veel moeite dit moet hebben gekost, kan slechts hij bij benadering bevroeden, die ooiteen dergelijk doel nastreefde! Een deel van deze collectie werd geëxposeerd in 1938 op een tentoonstelling te Breda. De pre sident van den Bond van alle philatelLsten- vereenigingen in Frankrijk (men mag ver onderstellen^ dat het Napoleontische tijd vak uit historisch en philatelistisch oog punt daar te lande nog eerder de belang stelling zou hebben dan hier), die deze ten toonstelling bezocht, gaf den wensch te kennen aan den heer Van der Horst te worden voorgesteld en betuigde hem zijn groote bewondering voor hetgeen deze op dit gebied had bijeengebracht. Iets derge lijks had hij nog nooit gezien! Wij zouden hier nog ontelbaar vele bij zonderheden kunnen vertellen, welke den waren philatelist zouden doen likkebaar den, maar onze plaatsruimte laat het niet toe. Een ééndagrs-vlieg. Nog slechts één enkel voorbeeld: ten tijde van de Fransche revolutie werd een nieuwe tijdrekening ingevoerd, beginnende bij het jaar 1, doch, eens ln de vier jaar schrikkel jaar zat men riet een dag in zijn maag, den zoogenaamden „jour complémentair". De heer Van der Horst zou de verzamelaar niet zijn, die hij is, wanneer hij niet net zoo lang gezocht en gesnuffeld had totdat het hem was gelukt een briefomslag van dien datum ln zijn bezit te krijgen. Een onop vallend merkteeken, dat den leek geheel en al ontgaat en waarvan hij de waarde volle beteekenis, zoo hij het al opmerkt, in de verste verte niet vermoedt, dient als aanvulling van den datumstempel van den vorlgen dag! De omvang van een krantenartikel, al dreigt het ook zoo lang te worden als dit, is volstrekt onvoldoende om ook maar bij benadering een indruk te geven van het geen de heer Van der Horst op philatelis tisch gebied gedurende een groot deel van zijn leven heeft bijeengebracht. Men kan dan ook zonder overdrijving spreken van een levenswerk, waarvan de samenstellende deelen zijn een diepgaande studie van de ontwikkeling van het postwezen, groote kennis van zaken ten aanzien van de druk- téchnieken en tenslotte een groote dosis van het verzamelaars-instinct, dat hij op zijn vele bultenlandsche reizen als privé- persoon en als leider der Nederlandsche Relsvereeniging ook daarvan ls de heer Van der Horst voorzitter der plaatselijke af deeling! op zoo voortreffelijke en vrucht dragende wijze heeft weten te benutten. Met een enkel woord willen wij hier ten slotte nog melding maken van het einde loos aantal variaties, dat de heer Van der Horst bezit ln afstempelingen van de eerste ongetande uitgifte van 1850 van Oud Ootsenrijk en Lombardije, bestaande uit ruim 1800 zegels en 350 geheele brieven met zegels, bij uitstek belangrijk vooral hierom, omdat de postmeesters dier landen hun stempels veelal naar eigen inzicht en met groot kunstgevoel lieten graveeren! Wij volstaan hiermede, doch hebben voor de ongetwijfeld velen, die deze ver zameling, zij het dan ook ten deele, dol graag ook een uit eigen aanschouwing zouden willen zien, tenslotte nog een blijde mededeeling in petto: zij wordt binnenkort in ons Stedelijk Museum „de Lakenhal" tentoongesteld!!!!! Dat belooft philatelLstJsche vreugde van den allereersten rang! Alleen zult u daar bij de even beminnelijke als deskundige toe lichting van den heer Van der Horst moe ten ontberen, althans zeker in de mate als wij die mochten ontvangen. Maar dat is dan ook het voorrecht van den krantenman! IN DEN FRUITTUIN. De pluk van bessen ls in vollen gang: op de lichtere gronden zijn de korrels door cle droogte kleiner dan gewenscht is. Door gie ten is hierin niet gemakkelijk verbetering te krijgen. Het is te betwijfelen of de strui ken hier beter van worden. De vrucht zetting valt niet tegen in aanmerking ge nomen de lage temperatuur tijdens den ?loei. Struiken, die weinig met vrucht zijn tezet maken doorgaans in den zomer zeel noutscheuten. Aan te bevelen is van deze laatste een deel weg te breken om het licht beter toegang te verschaffen waardoor de lichtere vruchtorganen zich beter ontwik kelen. Ook de grondscheuten worden gere ild verwijderd. Door de struiken van rcode en witte bessen met netten te be schermen tegen de vogels kunnen deze soorten meerdere weken op het hout blij- en hangen en behoeft dus niet alles wat is af geoogst. Het maken van jam en sap kan dus over een periode worden ver beeld wat prettig is met het oog op den Ijs- en suikervoorraad. Zwarte en kruis en dienen geoogst wanneer ze rijp zijn, anders vallen ze af of bersten aan de boo ten. Bij de groote hitte zijn hier en daar öe vruchten aan de kruisbessenstruiken ygrbrand. De opbrengst valt overigens niet tegen. Na den pluk van de zwarte bessen doet teen goed bij dichte struiken enkele takken geheel uit te snijden. Dit komt den oogst joor een volgend jaar ten goede. Verwijder tej de kruisbessen de zoo veel voorkomende Stendscheuten. Zoodra het weer omslaat en tr flink regen valt is het mesten van de bessen met dunne stalmest of in water op geloste kunstmest van groot belang. Tij dens de droogte niet mesten. Ook de frambozen zijn klein van stuk en dienen door de warmte dagelijks afgezocht. De verbeterde Hornet blijkt dit jaar weer goed te dragen: de vruchten zijn mooi en smakelijk. Wanneer geen jonge frambozen noodlg zijn worden de uitloo- pers, welke geregeld langs de rijen uit den grond opschieten af geschoffeld. Het is van j belang na den oogst de afgedragen takken af te knippen en te verbranden. Niet alleen groeit daardoor het nieuwe vruchthout beter op, maar ook zullen daardoor vele larven en poppen van de frambozenkever worden opgeruimd. De appels en peren zijn over het algemeen goed met vruchten bezet: prachtig gela den zijn de Transparent de Cronsel. Yel low Transparent. Coses Oranje Pippin, Princesse Noble en Groninger Kroon. Van de peren handhaven zich als Van ouds de Clapps' Favorite, Louise bonne d'Avran- ches, Beurré de Mérode en B. Hardy. Ook Doyenne du Cornice belooft goed. Deze soorten waren dermate met vruchten be hangen dat moest worden gedund. Overal waar twee of meer bij elkaar hingen werd de mooiste gehouden en de andere afge draaid. De grond lag als bezaaid met afge worpen vruchten en vooral bij goed uitge groeide struiken is dit een heel werk maar ten slotte schiet het ook wel op. Het is de manier om vruchten te krijgen flink van stuk. We merken nog even op dat onze boomen op zandgrond staan, nu ruim 20 jaar oud zijn (in 1919 geplant) en sedert dien uitsluitend met kunstmest zijn ge mest. Onze groote zorg bestaat nu in het schurftvrij houden van het fruit. De schurftziekte (Fusicladium). doet op de vruchten en op de bladeren bruinzwarte vlekken ontstaan en maakt eerstgenoemde onbruikbaar en vernielt de bladeren. Zoo- l als wij reeds eerder in onze rubriek mee- i deelden hebben we voor het eerst tegen i deze kwaal gespoten half tot eind April. We j spoten toen met 21/4 kilo normaal-pap- I poeder op 100 Liter water met behulp van leen zoogen. vatspuit. Na den bloei met Californische pap IV: op 100 dir. water en deze bespuiting is dezer dagen herhaaid. Daar tusschen spoten we half Juni met 2 kilo stuif kalk en 3 ons loodarsenaat op 100 Liter water tegen de wormstekerigheid. Deze beschadiging komt practisch niet "oor tot nog toe. En daar ook de appelzaagwesp sporadisch zich deed geiden ging daardoor geen fruit verloren. Het droge weer werkt mee de ziekte in bedwang te houden maar na eiken vochtigen dag duikt de. kwaal cp, vooral bij de meest vatbare soorten als Clapps Favorite en Louise bonne d'Avran- ches. Daarom spuiten we geregeld om de drie weken met Californische pap l*/i dln. op 100 dln. water en voegen hieraan toe op 100 Liter spuitstof 1 ons ultvloeier. Hier door verspreidt de sproeistof zich beter over de takken en bladeren en blijft beter kleven. Zoo spuiten we zeker nog begin Augustus en eind Augustus en het gevolg hiervan is dat vele takken moeten worden gestut en niet alleen is dit reeds een stre ling voor het oog: de vruchten blijven riek- tevrij en behouden haar gebruikswaarde. Dit ls zonder spuiten niet mogelijk, een enkele zeer warm en beschut staande boom uitgesloten. Nog steeds geldt het oude rijmpje: Wie zijn boomen niet bespuit, Gaat in kweeken nooit vooruit. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Betreffende het Engelsche antwoord op het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Engeland door Finland wordt van toon aangevende Finsche zijde medegedeeld, dat de Britsche regeering haar antwoord op het voorstel van de Finsche regeering van 28 Juli aangaande de regeling van de be trekkingen tusschen beide landen reeds had gepubliceerd alvorens het antwoord langs officieelen weg ter kennis was gebracht van de Finsche regeering. De Brltsche regoering heeft dus gebruik gemaakt van een aan val sproced ure. De Finsche regcerlng daar entegen heeft den inhoud van dit voorstel eerst, gepubliceerd, nadat ln den Engelschen omroep er berichten over waren gegeven, en wel ln misleidenden vorm. -In-deze radio berichten is het belangrijkste motief voor het voorstel der Finsche regeering wegge laten. Dit motief had betrekking op de voor Finland nadeelige gevolgen van het mili taire bondgenootschap en de bijstandsver- leehing van Engeland aan de sovjet-unie. De' juistheid van dit motief is door de Lon- densche pers, bijv. door de bladen „Daily Herald" en „Times" in hun commentaren volkomen bevestigd. Wat den zakelijkcn inhoud van het Engel-, sche antwoord betreft moet opgemerkt worden, dat de verklaring, die de Brltsche regeering in het Hoogerhuls door lord Snell op 22 Juli heeft doen afleggen en waar naar in het antwoord wordt verwezen, za kelijk twee verschillende standpunten be helst. Aan den eenen kant zeide lord Snell. dat de Britsche regeering na zorgvuldige overweging besloten had de betrekkingen met Finland voor het oogenblik in stand te houden, aan den anderen kant echter deelde hij mede, dat dit besluit ieder oogen blik kon worden gewijzigd. Deze verklaring bood dus in geen geval een hechten grond slag voor een voortdurend instandhouden der geregelde betrekkingen. De Britsche regeering motiveert de utibreiding van de volledige blokkade van handel en scheep vaart tot Finland er mede, dat de Duit- schers het land gebruiken als steunpunt voor militaire operaties. Opgemerkt moet echter worden, dat de in strijd met het recht zijnde blokkade reeds op 14 Juni j.l. van kracht is geworden, toen de oorlogs operaties tusschen Duitschland en de Sov jetunie nog niet waren begonnen, laat staan aan de grenzen van Finland. Engeland had reeds sedert Juli 1940 het verkeer naar Pertsamo op velerlei wijzen be moeilijkt en daarmede de levensmiddelen- verzorging van Finland belemmerd. Deze maatregel die voortdurend verscherpt is, leidde ten slotte tot een volkomen blokkade. Wanneer de Britsche regeering verklaart, dat de blokkade niet tegen het Finsche volk is gericht, moet worden geconstateerd, dat juist het Finsche volk door deze blokkade te lijden zal hebben aan gebrek aan levens middelen en verbruiksgoederen. Wanneer met de verwijzing naar het Finsche volk be doeld wordt, dat Engeland door een slechter worden van de levensvoorwaarden van het Finsche volk druk wil uitoefenen op de Fin sche regeering, stelt dit de zaak geenszins in een fraaier daglicht. In haar antwoord, evenals in gepubliceerde berichten over de verklaring der Finsche regeering van 28 Juli, passeert de Britsche regeering geheel en al het voornaamste motief van Finland, dat n.l. Engeland met den vijand van Finland een militair bondgenootschap heeft gesloten en zich verplicht heeft hem met alle mid delen te steunen. Als bewijs voor de conclusie die uit dezen stand van zaken moet worden getrokken, dient het op 30 Juli in de Daily Herald ver schenen artikel, waarin verklaard wordt, dat de Britsche legatie in Helsinki dient tot buitengewoon nuttige waarnemings post en berichtencentrum, dat zoolang mogelijk moet worden opengehouden. De Sovjets begrijpen wel waarom. Ten slotte wordt gezegd: het antwoord van Engeland behelst geen verwijzing naar het op 30 Juli door Engelsche vliegtuigen boven Finsch gebied op Petsamo uitge voerde bombardement, dat schade heeft veroorzaakt aan Finsch bezit en slachtof fers heeft geëischt onder de burgerbevol king. Het moet opvallen, dat het bombar dement is uitgevoerd, voordat Engeland zijn antwoord op de langs diplomatieken weg door Finland gestelde vragen betref fende de betrekkingen tusschen de beide landen had gegeven. Bovendien is het op merkelijk, dat Engeland reeds voor het vermelde voorstel van Finland van 28 Juli een moederschip voor bombardements vliegtuigen naar de nabijheid der Finsche territoriale wateren had gezonden. Dit al- i leen toont, dat het bombardement van Liinahamarl het resultaat is geweest van een militaire voorbereiding, die Engeland reeds voor den genoemden datum had getroffen. (D.N.B.) MAATREGELEN IN AMERIKA. Roosevelt heeft, volgens een bericht van United Press, in een instructie aan den commissaris voor de controle op den export beschikt, dat de uitvoer van vliegtuigben- zine en olie gestaakt wordt naar landen van het Westelijk halfrond, met uitzonde ring van het Britsche wereldrijk en van de nletbezette landen, die zich verzetten tegen aanvallen. De uitvoer van andere petro- leumproducten naa rhet buitenland met uitzondering van de bovengenoemde gebie den -- mag niet grooter zijn dan het ge- middelde van voor den oorlog. Het export- 1 verbod omvat eveneens zekere ruwe pro ducten waaruit vliegtuigbenzine wordt ver vaardigd. De directeur van de prioriteitsafdeeling in het Amsrikaansche bewapnlngsdeparte- ment heeft bepaald, dat de verwerking van ruwe zijde van middernacht af wordt stop gezet. Naar Associated Press hierover meldt komt dit neer op het stilleggen van de ge heele zij de ver werkende industrie, waarvan 175 000 arbeiders de gevolgen zullen onder vinden. Tegelijkertijd worden alle voorraden zijde in opslagplaatsen en fabrieken door de Amerikaan sche regeering in beslag ge nomen (D.N.B.). DE AMERIKAAN SCHE HULP AAW DE SOVJET-UNIE. De minister van binnenlandsche zaken-, Ickes, heeft in zijn kwaliteit voor coördi nator voor de petroleum bekend gemaakt, dat hij voor 10.000 stalen vaten voor ben zinetransport naar de sovjet-unie priori teit heeft aangevraagd. De leveranties zul len geschieden met vrachtschepen der sov jets. Ickes verklaarde, volgens de Associa ted Press, dat de sovjet-unie het gebruik van Amerikaansche tankschepen heeft voorgesteld voor het transport van ben zine over den Stillen Oceaan. (D.N.B.) DE RIJKSARBEIDSDIENST VOOR DE DUITSCHE VROUWELIJKE JEUGD. Een verordening van den Führer en rijks kanselier betreffende verderen oorlogsarbeid van den rijksarbeidsdierLSt voor de vrouwe lijke jeugd wordt door het rijkswet te nblad gepubliceerd. In de verordening wordt be paald, dat de opgeroepen dienstplichtige meisjes na hun rijksarbeidsdienstplicht nog zes maanden verplicht zijn oorlogshulpdienst te verrichten, binnen het gebied van het Groot-Duitsche rijk in bureaux bij dienst- instanties van de weermacht en de overheid, ln ziekenhuizen en bij sociale instellingen, evenals bij hulpbehoevende, ln het bijzonder kinderrijke gezinnen. (DvN.B.). GEBOREN: Hugo, Z. van J. P. Jansen en J. J. Wlekhart Antje. D. van A. de Bruin en P. Vis An- dries Marinus, Z. van A. N. v. Tol en C. E. v d. Velde Christina Wilhelmlna Maria, D van C. J. Luijben en A. J. Groenendijk Adolf Leo nard. Z. van A. L. Angencnt cn M. A. J. de Groot Hendrik. Z. van N. Petersen en G. v. d Heuvel Arie Teunls, Z van J. J. Was- senburg en C. Rietkerk. ONDERTROUWD: A. v. Mastrlgt Jm. 30 J. en T. P. den Os jd. 27 j. P Seller jm. 30 J. en W. Beekman 1d. 29 j. H. A. ddc Vet jm. 31 j. en F. C. R. Schimmel jd. 28 J. B. v. Klinken Jm. 22 j. cn S. E. Huisman jd. 27 j. N. Korenhof Jm. 20 J. en J. Lit Jd. 23 j. OVERLEDEN: J. E. L. C. Reuling, hsvr. van A. Metz 54 J. 'J. M. Lomair, Wed. van J W. Guleij 80 J S. de Bruin. M. 56 J. VRIJDAG, 1 Aug. Veemarkt. Aangevoerd 34 stieren, 64 kalf- en melkkoeien, prijs f. 300—640; 37 varekoelen e.a. f.200—350; 180 vette koeien, 12 pinken, f.180240 9 graskalveren, f.70150; 86 nuchtere kalveren; 291 weideschapen, f.34— 60; 22 zeugen, f.7095; 158 mestvarkens f. 24— 36. alle z m.; 214 biggen, f. 14—15. iets vl.; 6 veulens, f, 450600, 32 bokken en gelten. f. 15 30, z.ni. Aan de Kaasmarkt werden aangevoerd 74 partyen kaas Pijs Goudsche 1ste soort f.61— 6214, 2de soort f.5860; Leldsche kaas lsfce soort f.58—60, alles per 50 KG. Handel matig. Aan de botermarkt werd aangevoerd 20 KG. boerenboter, prys f.2,10 per KG. - Handel matig. BOSKOOP. 1 Aug. Coöp. Ver. De Boskoop - sche Veiling. Rozen per bos: Paul Grampel 28—38 et.; Polyantharozen 60 —90 et.; Orange Triumph 4080 ct.Rosa Munüi 3648 ct.; Prinses Juliana 4288 ct.; Else Poulsen 50—64 ct.; Butterfly 23—31 ct.; Pechtold 45—49 ct.; Queen Mary 51—72 ct.; Wendland 49 ct.; Edith Helen 29—36 ct.; August Noach 1823 ct.; Florex 3042 ct.Gloria Mundl 76—52 ct.; Rosalandia 26—42 ct.; Better Times f. 1.10—1.50; Jules Bouche 64 ct.; Dorus Rijkers 6084 ct.; Hadley 4558 ct. Diversen per bos: Lelies 30—40 ct.; Clematis Durandl 30—49 ct.; Idem Prins Hendrik 7595 ct.; idem Mevr. Ie Coultre f. 0.90—1.30; Lathyrus 57 ct.; Floks 58 ct. Perziken 711 ct. per stuk. KATWIJK A. D. RIJN, 1 Aug. Vroege Aardappelen: Groote f 4.50; Drielingen f. 2.50; Uien f. 6.60—8; Doppers f. 9.50—12; Tuinboonen 1.6—7; Sla per 100 f. 2.60—4; Bospeen f.5.80— f.6; Bloemkool I f.10—11; idem II f. 7.20—8; Kroten per kist f. 0.90—1.30; Peen per kist f. 1.40—1.60. LEEDSCHENDAM, 1 Aug. Engelsche kom kommers le srt. f. 13.50; idem 2e srt. f.11; idem 3e srt. f. 8.50; idem wankleurige f. 5.50; Gele komkommers le srt. f.11; idem 2c srt f. 8.50; Idem 3e srt. 1.5.50; Kropsla le srt. f.4; idem 2e srt. f. 1.5C—3.50; Stoofsla f.4—7; Peen f.6; Bloemkool le srt. f.11; idem 2e srt, f.8; idem uitschot f. 1.504.50; Tomaten, midd f. 9.50; idem groote ronde f. 9.50; idem 2e srt. f9.50; idem 3e srt. f. 9.50; idem bonken f.7; idem uit schot f 2; Andy vie per kg. 6—10 ct Spinazie per kg. 12—15 ct.; Postelein 16—22 ct.; Snyboo- nen 18; Spercieboonen 18; Radys f. 1.503.50; Seldery f. 1.20—2.20; Tuinboonen f.6. RIJNSBURG, 1 Aug. Groentenveiling. Aard appelen 4.50, Tomaten A 19.00, Idem B 14.00, Prinsesseboonen 18.00, Waschpeen 8.00, Uien 8.00, Kroten 6.00, Rabarber 12.00 per 100 kg. Bospen 6.00, Radys 2.50—3.00, Peterselie 4.00—5.50, Sel derie 2.50—2 00 per 100 bos. Bloemkool I 11.00, idem II 8.00, Kropsla 2.603.50. RIJNSBURG, 1 Aug. Bloemenveiling. Gladio len: Poolijs 2.60—3.40. Solentlne 2.50—3.50, Hal- ley 1.201.50, Tienhoven 2.00—3.50, Brlllant 2.40 —3.00. Dahlia's: Pompon rose 1.401.60, ge mengd 1.601.80, Zinnia's 2.00, Anjers 5075 ct Montbretia 15 ct.., Galardia 6080 ct., Convilli 1.50—2 00, Lelies: A wr a turn 20.00—24.00, Tigrum 5.00—7.00, Scabiosa 50—75 ct., Goudsbloemen 8—12 ct.. Godetia 815 ct., Asters wit 1.001.20, idem gemengd 1.201.30. ROELOFARENDSVEEN. 1 Aug. Tomaten 17—19 ct. per kg.; Sla f.0.504 per 100 St.; Princeboonen f.2.50; Wagcnaarsboonen f. 1.40; Dubbele stamboonen z. dr. f. 1.80; Snijboonen f. 1.80; Stek 1'. 1.341.44 per 10 kg.; Augurken D f. 1.75; idem E 50 ct.; Stippel CD 75 ct. per 25 kg. UTRECHT, 2 Augustus. Veemarkt. Aange voerd 1240 stuks, waarvan 350 koelen. Vaarzen f.270—380 per stuk; pinken f.180—280; melk koeien f.300—460; kalfkoeien f.320—500; vare koeien f. 130—310; handel kalm, onveranderde prijzen 140 magere kalveren, f.75161; handel redelijk, iets hootere prüzen. 110 nuchtere kal veren, 100 magere varkens en schrammen, f. 18 —27; 210 biggen f.916; handel flauw, onver anderde prijzen; 100 magere schapen, handel kalm, prijshoudend; 130 lammeren (Texelaars); handel kr.lm. terugloopende pryzen. Kleinhandel: Kaas 200. prijs f. 1,401,70 per kilogram Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3