De Leidsche Bioscoop-Programma's STADSNIEUWS Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Zaterdag 2 Augustus 1941 Officieele Kennisgevingen KERK- EN HHOOLNIEUWS Bekendmaking ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK. Het programma der wekelijfcsche orgel concerten ln de Hooglandsche Kerk door den organtst Feike Asma, vermeldt a.s. Maandagavond van 8.15 uur9.15 uur wer ken van Bach, Franck, Callaerts, Mendels sohn, Gullmant, Widor, Karg-Elert en den concertgever. De toegang tot dit concert ls geheel vrij. INSTITUUT PONT. De navolgende personen slaagden voor de verschillende examens, afgenomen door L.I.T.E.H., Vereenlglng van Leeraren en Mercurlus: Boekhouden: H. Hogewoning, Oegstgeest. Nederl. Handelscorrespondentie: Van Duu- ren en H. Hogewoning. Fransche Handels correspondentie: Van Duuren. Engelsche Handelscorrespondentie: De Vos, v. Duu ren en Hogewoning. Duitsche Handelscor respondentie: All Rep, Agnes Haint, Vera Cloppenburg, Wassenaar, A. v. d. Ruit. en de heeren Hogewoning, v. Duuren en Vos. Spaansche Handelscorrespondentie: Hom mes. Spaansche Conversatie: Van Beelen, Katwijk aan Zee. DIPLOMA-ZWEMMEN IN „DE ZIJL". Glunderende vaders, moeders en verder? familieleden, zaten gisteravond weer in lange rijen rond het bassin van de Zwem inrichting ,.de Zijl", om getuige te zijn van het behalen van het zakdlploma-zwemmen hunner kinderen. Er was weer een groot aantal candldaten. Het was een lust d? kleine peuters het water te zien insprin gen om de voorgeschreven rondjes op borst en rug te zwemmen, vol trots nageoogd door de vaders en moeders, vrienden en bekenden. De zwemmeesters P. Arnoldus en A. Jongepier hadden alle eer van hun werk De namen der geslaagden zijn: G. Alke made, Chr. Horrix, J. Oudshoorn, Leider dorp. P. v. d. Star, H. v. d. Star, C, v. Eg- mond, J. Bodenstaf, H. Jongeleen, A T. M. Peeterse, J. Voogd, W. C, Eerland, H. Gul- demond. Herman Guldemond, Hen Gulde- mond, P, Metselaar, A. Koevoet, P. Schra- ma, Voorschoten, W. v. Kempen, A. Blans- jaar, H. Grimbergen, J. Zirkzee, A. Ver snel, L. Bloem. C. Oosthoek, K. Prevoo, F. v. Leeuwen, L. de Roode, H. Flaman, A. Arends, P. Pollman, J. Bekooy. J. Kwestroo, K. Fray, F. Went, J. v. Berkel, A. Bollee, J. Kwestroo, Th Theelen, J. M. Chaudron, J. de Groot, K. Kleer, H. Tros, W. v. d. Wilk, J. C. Ligtvoet, P. v. Dam, C. Seug- ling, C. J. M. v. d. Linden. P. Hillebrand. W. de Rijnsburger. A. L. Deegenaars, A Blok. P v. d, Waals, B Gysman. J. M. Koe voet, J. Verhoog, J. Visser, J. Visser, J. Horstman, P. Peereboom, G. Horrix. H. Hel- versteyn, A. Sjardyn en F. Fray en de dames: H. Maas. J. Peereboom, H. Schaap, E. Weerlee, R. Schouten. J. Piket, R. v Leeuwen, L. v. d. Lucht, A. Huber, J. Stou ten, B. Penseel. A. Rysbergen. C. v. d. Zon. R. v. d. Berg, M de Haas. A. Tuinhof de Moed, M. Guldemond, T. Hansen, C. Fas- seur, A. de Bobter, W. Roest, S. de Visser. S. v. d. Berg, J. de Bree, B. Peteri, A. v. Tol. R. v. Houten, R. Penseel, J. Penseel. A. Schouten, G. Rljsbergen, R Boom, C. Ab- spoeï. M. Pels, R. v. Gils, P. Jagel. C. v Denderen, T. v. Denderen, W. v. Denderen, R. v. Thiel, G. Teske, G Klinkhamer, W Greeve, J. Slimmers-Olivler, J. Assle-Seyn. C. Kloos-v. d. Broek, R. Massaar, G. Bloem, R. de Wolf, C. C. Kalkhoven, B. Kolder man, M. Verhaar, J. Boom. J. Develing en R. Louwrier Waar geen woonplaats is vermeld, zijn allen alhier woonachtig. Zuinigheid met licht Is nationale plicht. CONCERT IN DEN LEIDSCHEN HOUT. De Leidsche Accordeon Harmonie D.V.V. onder leiding van den heer D. v. Wouw geeft morgenmiddag bij gunstig weer tus- schen 5 en 7 uur een concert in den Leid- Söhen Hout. Het programma luidt: 1. Accordeon- Marsch, Neeterom; 2. „Nos petits soldats", Pas-redouble; 3. Ouverture „La Dame de Coeur", Duval; 4. Cadetten-Marsch, Sousa; 5. „Traum Ideale", Concert-Wals, Fu^ik; 6. „Heinzelmannchems Wachtparade", Ka- rakterstück, Noack; Pa/uze. 7. „Officier van den Dag". Pas-redouble; 8. Fantasie uit de Opera „Troubadour" van Verdi. (Bewer king D. van Wouw); 9. „Im Prater blühn wieder die Baume", Operette-Lied; 10. Grande Ouverture „Sous 1' Ombrage", Torelli; 11. „Radetzky-marsch, Straus Sr. Finale. EEN OPLETTENDE JONGEN. Hij zag een vreemden knaap op zijn vaders fiets rijden! De 14-jarige W. H. zag dezer dagen een fiets onbeheerd staan voor een winkelma gazijn aan de Haarlemmerstraat. Denkende dat hij daarvoor gemakkelijk een kooper zou kunnen vinden, nam de knaap de fiets weg en bood het karretje een rijwielhan delaar te koop aan. Deze vertrouwde het zaakje zeer terecht niet en ging niet op den koop in, waarop de jongen weer op stapte en verdween. Heel toevallig kwam hij den zoon tegen van den eigenaar vah de fiets, die het karretje van zijn vader on middellijk herkende en er beslag op wist te leggen. De benadeelde liet het er evenwel niet bij zitten en deed aangifte bij de politie, die daarop den jeugdigen dief, die trouwens reeds meermalen met haar in aanraking kwam, arresteerde. Na het verhoor, waarbij de knaap moei lijk'anders kon doen dan bekennen, is hij weer op vrije voeten gesteld. ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer B. Tolner. Gisteren mocht de heer B 'ner, amb tenaar der belastingen den gedenken,, dat hij vóór 25 jaren te Afferov.ii in 's Rijks dienst werd aangesteld. Na op de standplaatsen Vroomshoop, Hol ten en Leeuwarden zijn ambtelijke taak te hebtfen vèrricht, werd hij 1 November 1939 alhier geplaatst aan het Openbaai Slachthuis en belast met de verificatie van slachtvee, nder zijn collega's en slagers staat hij bekend om zijn groote veekennis en de nauwgezetheid, waarmee hij 's Rijks belangen behartigt. H4j verstaat de kunst steeds den juisten toon te treffen, en is altijd bereid, om het publiek in het warnet van ambtelijke bepalingen ter zijde te staan zoodat hij de juiste verhouding tusschen ambtenaren en publiek steeds weet te be palen. hetgeen in de slagerswereld ten zeerste wordt gewaardeerd. Na des middags door zijn superieuren, de heeren inspecteurs van Dijk en Otterspoor en den verificateur Hekstra te zijn gecom plimenteerd, werd des avonds zijn gast vrije woning opengesteld voor collega's en vrienden alwaar hartelijke woorden tot den jubilaris en zijn gezin werden gericht, ver gezeld gaande van fraaie bloemstukken en een vulpen ter herinnering aan dezen voor hem onvergetelijken dag. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Backer en Co. N.V. Turfmarkt 8, Leiden. Fabricatie van caramel, fabricatie van bak kerijgrondstoffen. Uittredende commissa rissen: J. W. Ydo, Oegstgeest en H. W. Koning Pz., Oegstgeest. Nieuwe commissa ris: J. A. W. Hofhuis, Hilversum. In de laatste dagen zijn verschillende voorvallen gemeld, waarbij in het bijzonder de jeugd zich aan ongeoorloofde gedragin gen heeft schuldig gemaakt, aan welke fei ten de Duitsche Overheid in het algemeen en de Duitsche Bezetting in het bijzonder aanstoot hebben genomen. Dit onbehoorlijk gedrag is niet slechts uitgegaan van onvol- wassenen, doch ook van studenten. Ik wijs er met nadruk op, dat het de plicht van ieder ingezetene is niet alleen zelf dergelijke gedragingen na te laten, maar ook alles in het werk te stellen om zoodanige handelingen van anderen te voorkomen. Met name ligt hier een groote verant woordelijkheid bij ouders, voogden en on derwijzend personeel. Indien feiten, als in de laatste dagen zijn voorgevallen, zich herhalen, zullen afgezien van de maat regelen, welke thans reeds worden geno men nog andere, hoogst ingrijpende maatregelen van de zijde der overheid on vermijdelijk zijn. Deze maatregelen zullen niet alleen de bedrijvers dezer feiten, maar ook de overige bevolkin? op ernstige wijze treffen. Het is de plicht van een ieder, die het met de stad en haar bevolking goed meent, alles te doen wat in zijn. vermogen ligt, om herhaling van wangedrag en ver storing van orde en rust te voorkomen. De Burgemeester van Leiden, STEVEN INCK. Leiden, 1 Augustus 1941. UITREIKING VAN MELKKAARTEN. Uitsluitend Maandag 4 Augustus 1941 kunnen zij, die nog niet in het bezit zijn van melkkaarten R voor kinderen, die op 1 Februari 1941 nog niet 14 jaren oud wa ren, op de uitreikpost Stille Rijn No. 3, het vroegere bureau van Bevolking, alsnog deze kaarten ontvangen tegen inruiling van de oude Melkkaarten. Na Maandag 4 Augustus zal de uitrei king onherroepelijk gesloten zijn. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 2 Augustus 1941. 957 Onze stadgenoot, de heer J. J. Ba- rendse, is geslaagd voor het Mercurius- examen Engelsche Handelscorrespondentie. In het maandbericht van de Leidsche Spaarbank, voorkomende in ons blad van gisteren, staat vermeld dat 779 boekjes ge heel werden afgelost; dit moet zijn 79 boekjes. In Den Haag slaagde voor het examen hoofdacte B, de heer L. H. de Jong alhier. Standaard's brood kunnen zwakke magen het best verdragen. 891 (Ingez. Med.) BENTHUIZEN. Afscheid van den heer A. van Os. Na een 27-jarige ambtsperiode nam de heer A. van Os afscheid als hoofd van de O.L. school alhier. De klas van den hoofd onderwijzer was ter gelegenheid van dit ver trek door de leerlingen en andere belang stellenden in een bloementuin herschapen door ruim 30 bloemstukken. Na verschillende spelen, die op het plein door de leerlingen onder belangstelling van personeel en ouders werden uitgevoerd, vond in de pauze in de klas een tractatie van de leerlingen plaats. Als geschenk van le erlingen en ouders werd hierna een tuinameublement aan den heer van Os aangeboden. Het scheidende school hoofd sprak tot slot woorden van dank voor het hartelijke afscheid en betrok in deze hulde speciaal de dames M. de Lugt en Janician, die zulk een groot aandeel droegen in het slagen van dezen onvergetelijken middag. KATWIJK AAN ZEE. De heer J. Bloot ls met Ingang van 16 Augustus (i.p.y. 16 September zooals wij gis teren meldden) benoemd tot adjunct Inspec teur van politie te Assen. NOORDWIJK. Zondagsdienst doktoren. De Zondagsdienst doktoren wÖrdt mor gen waargenomen door dr. Hermanides en dr. de Ruyter. RIJNSBURG. MAJL'iGE GKUENXENAANVUEK. Aan de groenten veiling blijft de aan voer matig. Van bloemkool komt langza merhand iets meer. De regen en het koe lere weer zullen binnenkort den aanvoer van verschillende producten wel doen toenemen. Door de maximumprijzen zijn de schommelingen niet groot. Voor toma ten, prlncesseboonen, kroten en rabarber worden in doorsnee goede prijzen be steed. Dit geldt ook voor kropsla, hoewel er nog weinig wordt aangeboden. Voor de late peen, welke hier veel wordt geteeld, is de regen juist op tijd gekomen. WEINIG BLOEMEN EN HOOGE PRIJZEN. Aan de bloemenveiling is de aanvoer van bloemen anders in dezen tijd zoo overstelpend gering. Dit vindt aller eerst zijn oorzaak in de langdurige en droge en warme periode, waardoor ver schillende soorten gelijk in bloei stonden en spoedig uitgebloeid waren. Ook de be perking, waartoe vele kweekers verplicht zijn, werkt mede om den aanvoer te ma tigen. Dat de prijzen dus belangrijk hoo- ger zijn, dan andere jaren, komt vooral door schaarschte. Over het algemeen is de kwaliteit niet best. Gladiolen maken hierop een uitzondering. Lelies blijven duur, omdat er te weinig zijn, doordat er geen bollen uit Japan zijn aangevoerd. De handel is matig. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Geldleening van f. 12.000 voor net Gemeentelijk Waterbe drijf Tweede hoofdbuis voor de waterleiding. De Raad alhier vergaderde met afwezig heid van de heeren Koomen en van Zanten. Na opening door den voorzitter met het ambtelijk gebed nam de raad een besluit hoeve van het Gemeentelijk Waterbedrijf, groot f. 12.000, met een 41/8 j aarlijksche aflossing in den tijd van 60 jaar tegen een pari-koersrente. Vervolgens had de vaststelling plaats van den pensioensgrondslag van den ge meenteveldwachter C. G. Lagrouw, in gaande 1 Juli 1941 met een jaarwedde van f. 1875. Zonder h.st. nam de raad het besluit aan tot aanvaarding der vergunningsvoor waarden voor koppeling van het waterlei dingnet 'aan het Provinciaal Waterleiding Net Noord-Holland. Volgde het voorstel van B. en W. tot het leggen van een tweede hoofdbuis voor de waterleiding in de Hoofdstraat. De heer Spierenburg, als lid der Comm. van Bijstand, noemde het Gem. Waterbe drijf een bron van teleurstellingen. Er zul len nog wel meer van dergelijke onkosten komen, maar dit is een zaak die moét ge beuren. De voorzitter onderstreepte deze meening volkomen en op een vraag van den heer Kruithof of de technische adviezen in deze zaak coulant zijn, antwoordde de voor zitter dat hij, volkomen verantwoord kan zijn. De controle berustte bij het Rijksbu reau voor Drinkwatervoorziening. Op een vraag van den heer Kruithof of er reeds een aanbesteding heeft plaats gehad, werd bevestigend geantwoord. De raad ging vervolgens over in geheime zitting. VOORSCHOTEN. 40-jarig jubileum van den heer J. Waasdorp Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer J. Waasdorp, alhier, in dienst trad van de Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven en te werk werd gesteld in de perserij en stam- perij. In zijn woning is de heer J. Waasdorp ge huldigd. waarbij o.m. aanwezig waren de heeren C. J. A. Begeer, directeurgeneraal, D. Vos, directeur, jhr. Von Weiier, directeur, W. Kreeft, bedrijfsleider en G. H. v. Leeu wen, boekhouder. Den jubilaris werd namens de Edelme taalbedrijven een zilveren medaille aange boden, een enveloppe met Inhoud, sigaren en een taart, terwijl hij tevens een week vacantie kreeg. In den loop van den dag ls hij o.m. ge complimenteerd dooor de afdeeling E.HJ3.0. bij monde "an den ohef-leider, dr. M. v. d. Stoel en een deputatie van het personeel, waarbij werd overhandigd een crapaud, een rooktafel en een mooie plant. Fiets gestolen. Bij de politie heeft T. uit Leiden aan gifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel uit een bergplaats nabij de Zilverfabriek alhier. Zondagsdienst doktoren. Deze wordt waargenomen door dr. H. J. Keegstra telef. 120 en dr. M. v. d. Stoel telef. 56. om een geldleening ?an te gaan ten be- delaar te Nieuw-Scheemda. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Zaanddam (vacature-ds. R. J. van der Meulen) ds. L. Kuiper Jr. te Steenwijk. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Roordahuizen, ds. E. A. A. Sntf- Lido-Theater. Lil Dagover vervult, in i samenwerking met Albrecht Schönhals, een i belangrijke rol in de film „Beate Kaiser- ling": nog steeds boeit haar persoonlijk heid, die sterk door uiterlijke charme ver hoogd wordt. Zij is hier de vrouw, over wie in de hoog- ste kringen van een fabrieksstadje vele lasterlijke geruchten de ronde doen: zij zou tijdens haar huwelijk in verhouding gestaan hebben tot een der lagere fabrieks- employé's. Wanneer zij, na den dood van haar echtgenoot, na een jaar in het stadje terugkomt, draaien daarom alle vroegere bekenden haar den rug toe Maar zij neemt zich voor hun de les te lezen, want de over haar in omloop zijnde praatjes, zijn totaal onjuist. Zij offerde zich zelfs op, om de dochter van den fabrieksdirecteur uit een netelige situatie te redden. Er is een club der „goede Verstandhouding", maar de le den ervan doen niets anders dan Beate, die er ook lid van is. bekladden. Wacht maar: de wr zal zoet zijn! De gelegenheid daartoe komt. want de architect Normann heeft zijn intredp in het stadje gedaan en door een toevalligensamenloop van om standigheden, komt zij nauw met hem in aanraking. Normann leert haar onder een anderen naam kennen en zij slaagt er in. nadat beiden aangename uren in haar landhuis hebben doorgebracht, zich op het jaarlijksche clubfeest te laten introducee- ro^ «/par de mtrede van de veelbesproken viouw de hevigste consternatie, vooral on der de dames, veroorzaakt. Door haar merkwaardig en origineel op treden verwekt zij óók nog in hevige mate de jalousie van architect Normann, die van het eerste oogenblik af, dat hij Beate zag, op haar verliefd werd en die bovendien eerst nog den schrik te boven moet komen, die de onverwachte ontdekking, dat zij de vrouw is, waarover in de heele stad ge rucht er loopen, hem berokkende. Maar na talrijke complicaties, loopt de heele ge schiedenis goed af: Beate en Normann vinden elkaar voor het leven, terwijl ook de dochter van den fabrieksdirecteur den man krijgt, dien zij hartelijk lief heeft, doch van wien haar vader aanvankelijk niets wilde weten. Vlot en innemend spel, vormt de voor naamste karakteristiek van deze film, die vooral door Lil Dagover's veelzijdige actie gedragen wordt. Voor de pauze de film „Nederland, gij schaadt u zelve", betreffende de duistere en gevaarlijke herkomst van clandestien geslacht vleesch, waarover u elders kunt lezen en een interessant wereldallerlei, met o.a. opnamen van den Dultschen opmarsch in Sovjet-Rusland en het vertrek der Vrij willigerslegioenen uit Nederland, België, Frankrijk en Spanje. Casino-Theater. Liefhebbers van sen satie kunnen hiervan deze week weer volop genieten in de film „90 minuten opont houd". waarvoor de bekende filmster Harry Piel zorot Hij wordt goed bijgestaan door Alexander Colling en Ly Eygh. Dat er nog steeds véél liefhebbers voor dit genre films zijn. bewees ons het bijna uitverkochte theater! Conny (Alexander Golling), be kend bokser in dienst van Scotland Yard, zal Harry Piel, eveneens bekend bokser en I in dienst van de Duitsche politie, in Lissa bon ontmoeten, om gezamenlijk per boot naar Buenos Aires te vertrekken en daar eenige bokswedstrijden te houden. Conny maakt op reis kennis met het ouderlooze meisje Use, dat naar Lissabon gaat, om er haar oom Basto te bezoeken, aan wien zij en haar moeder veel te danken hebben. In Lissabon gaat Ilse alleen verder en Conny wacht op Harry, die nog niet gearriveerd is. Daar zij nog 90 minuten tijd hebben vóór de boot vertrekt, wandelen zij nog wat door de stad. Op een gegeven moment ontmoet Conny zijn reisvriendinnetje en gedrieën brengen zij dan een bezoek aan oom Basto. Harry Piel doet echter in diens huis een vreemde ontdekking, waardoor de film pas goed sensationeel wordt. Ilse's oom blijkt ni. heelemaal niet haar oom te zijn, maar iemand, die reeds van 1930 af door Harry Piel gezocht werd. Waarvoor dit'willen wij niet verklappen! Het wordt nu echter een strijd op leven en dood, die ten slotte door Harry Piel gewonnen wordt. Voor de pauze gaat nog een aardig filmpje over honden en toont het journaal ons de Duitsche successen aan het Oostelijk front en de gruweldaden der Russen. Trianon-theater Het gedeelte van het programma voor de pauze staat geheel en al in het teeken van dezen tijd: het brengt namelijk oorlogsbeelden van den strijd in het Oosten en daarnaast een propaganda film van het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd, welke onder den sugestieven titel .Nederland, gij schaadt U- zelve" beoogt de bevolking te waarschuwen tegen de gevaren, welke haar bedreigen, wanneer zij zoo onverstandig is om vleesch te koopen buiten de distributie om en dat derhalve van clandestiene slachting afkom stig is. De film geeft allereerst een indruk van het complex van maatregelen, dat de overheid heeft getroffen in het belang der volksgezondheid en dat reeds begint bij de controle in de weide ter voorkoming of be strijding van besmettelijke veeziekten. Wij zien verder hoe op de veemarkten de keuringsambtenaren hun taak vervullen en brengen vervolgens een bezoek aan een modern abattoir, waar alles is ingesteld op een maximum van hygiëne, waartoe tech niek en wetenschap te zamen werken. In schrille tegenstelling daarmede zijn de volgende beelden, welke zijn opgenomen in een van die lugubere werkplaatsen, waar de clandestiene slagers hun vies bedrijf uit oefenen en waarvan de inrichting spot met elk elementair hygiënisch begrip. En dan spreken wij nog maar niet eens van de pri mitieve wijze, waarop het vee hier wordt af gemaakt en die veelal met een mensch- onteerende dierenkweling gepaard moet gaan. Ten slotte wordt gewezen op de on sociale handelwijze, wanneer men clandes tien vleesch koopt, daar dit uit den aard der zaak onttrokken wordt aan den vleeschvoor- raad, welke anders ter beschikking van het Nederlandsche volk zou kunnen worden ge steld. Wij en héél het volk kunnen niet anders hopen dan dat deze film ten volle aan haar doel zal beantwoorden! De film „De bruigom uit Brazilië" is een vroolijke geschiedenis van een jong meisje uit een groote stad, dat een aanzoek krijgt van een haar volkomen onbekenden schat rijken Braziliaan, die verliefd is geworden op een portret, waarvoor zij als model heeft gediend en dat is afgedrukt op een reclame vouwblad voor een bepaalde landstreek. Achteraf blijkt die Braziliaan heelemaal geen Braziliaan te zijn, doch een jong- mensch, dat langs dezen slinksohen weg tot het hart van zijn aangebedene tracht door te dringen. Het laatste lukt hem inderdaad, maar toch allerminst op de wijze, zooals hij zichzelf had voorgesteld en waarvoor hy zijn plan had gesmeed. Méér kunnen wij tot onzen spijt van den inhoud niet -erklappen om de spanning niet bij voorbaat weg te nemen, maar wèl mogen wij zeggen, dat het spel van Gusti Huber en Wolf Albach Retty van voortreffelijke hoedanigheid is en *at het verhaal zich afspeelt in de onvolprezen schoonheid van het Beiersche landschap, hetgeen de aantrekkelijkheid ervan nog ver hoogt. Rex-Theater. Het groote succes, dat de uiterst spannende film „Luchteskader" deze week in het Trianon-Theater mocht oogsten, rechtvaardigde volkomen een pro longatie, zoodat men er thans nog in bo vengenoemd theater volop van kan genie ten. Men hale dus zijn achterstand in en geniete van de boeiende avonturen, die zich in deze uitstekend geregisseerde fihn af spelen! Luxor-Theater. Deze week kunnen wij Willy Birgel bewonderen in de film „Voor Duitschïand startwaarin hij op uit stekende wijze de rol vertolkt van tournooi- ruiter. Het verhaal van deze film is ge- inspireerd op het leven van den bekenden ruiter Freiherr von Langen, die, na ge wond te zijn en niet meer tot rijden in staat, in 1918 uit den wereldoorlog naar zijn vaderland terugkeerde. Tijdens de ja ren van diepe vernedering van het Duit sche rijk, in de jaren van steeds groeiende binnenlandsche armoede en wanorde liep deze gewezen militair zijn oorlogspaard bij toeval tegen het lijf. Zijn taaie wilskracht en energie bereikten ten slotte, dat zijn verwondingen heelden, en zijn vroegere ge nialiteit in de rijkunst weer terugkeerde. Dank zij deze volhardendheid werd de eer van Duitschland, na jaren van afwezigheid, weer succesvol verdedigd op de renbanen van gehéél Europa! Ditzelfde wordt thans in de film ver haald over den officier Brenken, die na den wereldoorlog gewond naar zijn land goed terugkeert. Het terugvinden van zijn paard Harro brengt hem ten slotte zoowel zijn gezondheid als zijn vroegere vaardig heid te paard terug. De film toont ons op onderhoudende en spannende wijze den strijd, dien Brenken moet voeren tegen de dreigende inbeslagneming van zijn land goed. waartegenover hij alleen weet te zet ten zijn onvermoeibaar streven om uit te kunnen komen in het tournooi om den grooten prijs van Europa te Genève. Het behalen van dezen prijs verheft zijn land uit- de vergetelheid, waarin het op sport gebied was gebracht. Een zeer goede film, die aan een ied^r eenige onderhoudende uren kan verschaf fen en speciaal voor liefhebbers van de ruitersport een genot is om te zien! Zooals gezegd: Willy Birgel speelt zijn rol op wer kelijk uitmuntende wijze, terwijl ook de verdere bezetting niets te wenschen over laat. In het voorprogramma wordt, naast het uitgebreide wereldnieuws en de film over clandestiene slachterijen, een aardige reeks beelden gegeven over de aanvangende len te in het bergland. (Th. J. Hannema). 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2