«De Nederlandsche Volksdienst" gaat zijn schoone taak beginnen LEIDSCH DAGBLAD - Tweede B'?d Donderdag 31 Juli 1941 Vrijwillige medewerkers worden gezocht FEUILLETON Een man verdween.. Gemengd Nieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS AGENDA Winterhulp Nederland o Het Nederlandsche volk: één aaneen gesloten geheel, gelukkig en welvarend, dat is het doel, dat ons voor oogen staat, zoo sprak de persadviseur Hul- stijn op het Departement van Volks voorlichting ter inleiding van een persconferentie, die daar werd gehou den om den leider van den Nederland- schen Volksdienst, den heer C. Piek, gele genheid te geven dezen nieuwen dienst vandaag in het brandpunt van de be langstelling der lezers plaatsen. Het Nederlandsche volk als een groote familie, waarvan de sterkere leden hulp verleenen aan de zwakkeren, indien deze hulp noodig is. En in een zoo uitgebreide familie zijn er altijd menschen, die geholpen moeten wor den. Gezinnen, wier inkomen ontoereikend is om in dringend noodige zaken te voor zien en die zich geen andere middelen we ten te verschaffen, zoo bijvoorbeeld in ge val van geboorte van een nieuwen wereld burger of ingeval van ziekte of ongeluk, en in verscheidene andere omstandigheden, waar onmiddellijk hulp moet worden gebo den. De „Winterhulp-Nederland" heeft in den nog betrekkelijk korten tijd van haar be staan veel en moeilijk werk verricht en on danks allerlei tegenwerking en wanbegrip haar onmisbaarheid bewezen en thans een zekere populariteit verkregen. De stichting van den Nederlandschen Volksdienst houdt daarmede verband, aldus de heer Piek, die als directeur-generaal van W.H.N. vele ervaringen heeft opgedaan, waarvan de N.V.D., zooals de nieuwe instel ling bij afkorting genoemd wordt, profijt kan trekken. Beide Instellingen zullen voortaan onder zijn leiding werken en zij zullen elkander aanvullen. Beide berusten op den grondslag van vrij willige medewerking, met een zoo gering mogelijk aantal betaalde krachten. Over de resultaten van de Winterhulp is de heer Piek dankbaar doch niet voldaan. Van October af heeft de Winterhulp een omzet van zeven millioen gulden bereikt. Er zou echter het dubbele noodig geweest zijn om in alle gevallen, gezien den grooten achterstand als gevolg van jarenlange werkloosheid in honderdduizenden gezin nen, de gewenschte hulp te verschaffen. In November beschikte de Winterhulp nog slechts over 350 vrijwillige medewer kers, in April was dit aantal gestegen tot 15.500. Per collecte waren er gemiddeld 26.850 collectanten en in totaal zijn het er 215.000 geweest. De Inzamelingen zijn in alle gemeenten van ons land doorgevoerd en er is groote liefde voor dezen arbeid betoond, waar door aan honderdduizenden landgenooten hulp verleend is geworden. De heer Plek vertelde van merkwaardige ervaringen, die de collectanten hebben op gedaan. In de z.g. „betere" buurten werd veelal de deur voor hen dichtgesmeten, in de volksbuurten werd over het algemeen met liefde geofferd Kende men in de kringen der betergesitueerden den nood niet, of wilde men er, om redenen van ach terdocht of haatpolitiek, niet mede te ma ken hebben? Hoe het zij, de Winterhulp heeft haar be staansrecht volop bewezen. Op haar grondslagen is nu de Nederland sche Volksdienst opgebouwd. De Winterhulp zal worden voortgezet in het komende seizoen en aan de voorberei ding wordt in deze zomermaanden binnens kamers hard gewerkt. De Nederlandsche Volksdienst is uit de Winterhulp geboren en hij zal een speciale taak hebben, die voornamelijk op de be scherming van moeder en kind, wat bree-l der op de leniging van de nooden in het Door LESLIE FORD. (36 Hij opende de deur. De opperhoutvester stak Steve met een glimlach de hand toe. „Ik verwacht je morgen weer aan je werk, Grant", zei hij. Toen de kolonel mij voorbijging, bleef hij even staan en zei fluisterend: „Wilt U heel voorzichtig zijn, en een paar uur lang nlet-s impulsiefs doen, mevrouw Latham?" Zijn gezicht stond zoo ernstig dat ik er van schrok. „Ik meen het heel ernstig, beste." Ik knikte. Het was bijna vijf uur, en er viel weinig te doen voor etenstijd, impul sief of niet. Niettemin deed de ongerustheid die uit zijn öogen gesproken had, mij weinig op mijn gemak voelen, nadat Buck de deur achter hen gesloten had. Mevrouw Chapman stond op. „Ik zal je terugbrengen, Joe, en Bill ophalenGa je soms mee, Grace? Cecily en Steve zullen elkaar nog wel het noodige te vertellen hebben". Ik stond op het punt, ja te zeggen, maar ik bedacht me. Je kon het moeilijk impul sief noemen, als ik meeging om mijn zoon van Squaw Meer op te halen, maar toch voelde ik een vreemde aarzeling. Als ik in het hote' bleef, kon de kolonel me toch zeker niet er,van beschuldigen dat ik zijn orders niet opvolgde. Ik liep door Cecily's kamer heen naar mijn eigen kamer; het meisje had de ver bindingsdeur open laten staan. Toen ik de deur sloot, hoorde ik de stem van den kolo nel in de kamer van de Ridley's. Een oogen gezin, is gericht. Maar al te zeer is in voor afgegane jaren het gezin als grondslag van de gemeenschap miskend. Verkeerde loonpolitiek belemmerde jarenlang een ge zonde gezinsvorming. Ieder die over gezond verstand beschikt, kan begrijpen, dat het onderhoud van een gezin van vader, moe der en drie, vier of meer kinderen heel wat meer noodig heeft dan een echtpaar zon der kroost of met slechts een kind. En toch, hoe weinig werd in den tijd, die achter ons ligt, met die grootere behoeften reke ning gehouden bij de belastingpolitiek, bij de loonbetaling, bij de volkshuisvesting. Men realiseerde zich niet, dat de bescher ming van het gezin een onderwerp van het grootste belang was voor een gezonde volksgemeenschap. De loonbelasting, zooals wij die tegen woordig kennen, houdt inderdaad op rede lijke wijze rekening met de geringere draagkracht van kinderrijke gezinnen te genover kinderloozen, die eenzelfde inko men uit arbeid genieten. Doch daarmede alleen is men er nog niet, De kinderbijslag op de loonen is in vele gevallen ook nog onvoldoende en er kunnen zich zooveel onvoorziene omstandigheden voordoen, waarbij hulp noodzakelijk is. Hier ligt een prachtige taak voor den Nederlandschen Volksdienst een dienst, die uitgaat van het gezonde beginsel: „voor het volk door het volk." De Nederlandsche Volksdlehst is niet ge bonden aan eenige politieke partij of con- fessioneele opvatting. Het Nederlandsche volk in zijn geheel bepaalt de beteekenis en den aard van zijn werk. Als peet heeft de Duitsche Nationaal- Socialistische „Volkswohlfahrt" aan de sponde gestaan bij de geboorte van den N.V.D. Van haar jarenlange ervaring, die tot bewonderenswaardige resultaten heeft ge leid, is bij de stichting van den Nederland schen Voljssdienst een profijt getrokken, dat de beste verwachtingen voor een voor- spoedigen groei waarborgt. Voor Nederland is de N.V.D. een volko men nieuwe instelling. Men kende te on zent wel allerlei charitatieve genootschap pen en vereenigingen, doch zij hielden geen rekening met de volksgemeenschap in haar maatschappelijk verband. Men kan niet het gehééle volk dienen, wanneer men zich aan een bepaalde politieke partij of kerkelijke richting bindt. De tijd der politieke partijen is thans in Nederland voorbij. De overgebleven kerke lijke richtingen zullen den Nederlandschen Volksdienst niet van den voorgenomen koers kunnen afbrengen. Voor den N.V.D. zal alleen het hart moeten spreken. Hier voor roept de N.V.D. zijn vrijwillige mede werkers op. Jarenlang heeft nood ge- heerscht in tienduizenden ja honderddui zenden Nederlandsche gezinnen. De gevol gen van dien nood zijn. al werd reeds veel ten goede verkregen, nog volstrekt niet verdwenen. Veel achterstand moet nog worden ingehaald. Vele verzwakte moe ders en kinderen hebben herstel van gezondheid en kracht noodig. Zij zul len in verscheidene gevallen eenigen tijd naar buiten moeten worden gezonden in een omgeving, waar klimaat en verster kende middelen tot hun volledig herstel zullen bijdragen. De tandheelkundige verzorging is in dui zenden gezinnen verwaarloosd omdat geen geld ervoor beschikbaar was. Zoo zullen „daden" moeten worden ver richt op velerlei gebied. Langzaam maar zeker zal de gezonde toekomst van het Nederlandsche volk zich verwezenlijken. De Nederlandsche Volksdienst zoekt de kern van een gezond volk langs den weg van de liefde voor het volk. Als leidende figuren zullen de elf pro vinciale directeuren en de drie stedelijke directeuren (Amsterdam, Rotterdam en iDen Haag) van de Winterhulp worden in geschakeld. blik overwoog ik nog of ik niet beter terug zou gaan, maar ik meende dat hij er toch zeker geen bezwaar tegen zou hebben, als ik luisterde naar zijn volgenden stap in dit geval. En daarom bleef ik rustig, waar ik was. het verdriet van mevrouw Ridley meevoelen", hoorde ik hem zeggen. „Maar wij begrijpen dat zij even verlangend als wij moet zijn, om te weten wie haar broer ge dood heeftAls U op eenig oogenblik voeltdat het U te veel wordt, mevrouw Ridley, dan moet U het vooral zeggen". XVII. Ik kon me precies voorstellen hoe het er in die karper moest uitzien De kolonel en de houtvester zouden bij de deur staan, tus- schen de open koffers en de lange keurige Rfdley zou hen zoo veel mogelijk den weg versperren en trachtten, ze weer naar de gang weg te werken. Waar mevrouw Ridley zich bevond, kon ik me minder goed inden ken. Ze zou wel niet meer op bed liggen, anders zouden ze niet eens zoo ver gekomen zijn. Waarschijnlijk zat ze dus bij het raam, in een van haar donkere en een beetje slor dige japonnen, volkomen van streek. Ridley zei kortaf: „Heel goed", en ik hoorde hem op zij gaan. „Mijn vrouw zal U graag willen helpen. Ze is niet erg sterk, en dit is een ernstige schok voor haar ge weest. Ik zal U wel niet er aan behoeven te herinneren, dat ik hier niet alleen als haar man, maar ook als haar advokaat optreed". Ik zag in mijn, geest kolonel Primrose minzaam knikken.' „Zoudt U ons eens nauwkeurig willen ver tellen, mevrouw, heel eenvoudig en kalm, wat U gisteravond gedaan hebt?" „Maar dat heb ik U tQpty pl uitvoerig ver teld begon .Ridley. „Gaat uw gang, mevrouw", zei de kolonel. Ik luiststdc gespannen en het liep me WINKELIER UIT, DE ZAAK GELOKT. Portefeuille mét f. 500.gestolen. Den houder <van een filiaalswinkel in de Kerkstraat te Amsterdam werd gistermiddag verzocht even aan de telefoon te komen in een perceel, enkele huizen verder. Toen de man daar arriveerde, was van een dusdanige boodschap niets bekend en vol verbazing keerde de winkelier naar zijn zaak terug. Zijn verbazing verdween echter spoedig, toen hij een blik wierp in de openstaande brandkast, waaruit tijdens zijn korte af wezigheid een portefeuille met f500.ver dwenen bleek te zijn. Met behulp van het vage signalement, dat de winkelier aan de politie kon opgeven, zal deze nu trachten, den dader van dezen diefstal te achterhalen. DOODELIJK ONGEVAL. De ongeveer 65-Jarlge G. A, Helbrink te Wichmond, die werkzaamheden verrichtte aan de R.K. pastorie aldaar, viel van een ladder en kwam zoo ongelukkig met zijn hoofd op een steenen keldertrap terecht, dat hij met een ernstige schedelbasisfractuur naar zijn woning werd vervoerd. Hier is hij gistermiddag aan zijn verwondingen over leden. DIEFSTAL VAN 1500 GULDEN. cl Ten nadeele van den caféhouder de N„ gevestigd in de Havenstraat te Rotterdam, is een portefeuille iphoudende f. 1500 uit zijn zaak gestolen,, De politie stelt een onderzoek in. BUITENLANDSCH GEMENGD. HOORNBLAZER VAN GRAVELOTTE t. Het Ned. Perskantoor meldt: Op 95-Jarigen leeftijd stierf te Schoenow, kreis Niederbarnim in de onmiddellijke na bijheid van Berlijn, Ferdinand Pritzkow, genaamd de „hoornblazer van Gravelotte". Toen gedurende den beroemden slag van Gravelotte in den FranschDuitschen oor log 1870 geen commando's meer waren te hooren, ontving Pritzkow het bevel, onaf gebroken het signaal „voorwaarts" te bla zen. Links en rechts vielen zijn kameraden. Zeven kogels en granaatsplinters troffen den h^m, den rantsel, den koppelriem en zelfs zijn hoorn, maar hij bleef zelf onge deerd. HITTEGOLF IN ATHENE. Er heerscht te Athene een hittegolf. De temperatuur is zoo hoog, dat het kwik in den thermometer is gestegen tot 40 graden en te Saloniki tot 41 graden. Nieuwe Binnenweg 30 Rotterdam s 799 (Ingez Med,) Wie lusf heeft een deel van zijn vrijen tijd ter beschikking van den N.V.D. te stel len, kan zich bij een dezer directeuren aanmelden. Voorts rekent de N.VD. op toetreding van zeer vele Nederlanders tot het lid maatschap ad f. 1— minimum per maand. Men kan ervan op aan, dat deze maande- lijksche gulden op de meest doelmatige wijze ten bate van onze volksgezondheid zal worden besteed. koud langs mijn rug, want ik had zijn stem zelden zoo gevaarlijk beminnelijk gehoord. Vóór Ridley nog wat kon zeggen, begon zijn vrouw snel: „Heel graag. Ik voel me best. Alexander. Mijn hoofdpijn is heele- maal over. Ik „Goed, goed, beste. Maar overdrijf het niet." „Ik ging naar het restaurant", zei ze haastig, „om de jongelui te zien dansen. Mijn man bleef hier. Ik bleef een poosje kijken. Toen kreeg ik weer last van hoofd pijn; ik denk dat dat komt van de dunne lucht. De kinderen stelden voor dat ik naar den woonwagen zou gaan, een asperine ne men en een poosje gaan liggen. Dat deed lk dan ook maar. Ik moet wel in slaap geval- lpn zijn, want toen. zij om elf uur terug kwamen, maakten ze me wakker. Ze haal den Lisa over, dien pacht bij hen te blijven dapen. Ze had nog nooit in een woonwagen geslapen en we dachten dat het wel aardig voor haar zou zijn. Jk ging dus alleen naar het hotel terug. Ik :ha<l een clip met saf fieren opgestoken. Ij)e veer daarvan was al lang slap geweest en ik voelde het ding los gaan. Ik zocht er haai op den grond en toen struikelde ik over mijn broer." Ze spfak haastig! en eentonig, als een kipd dat een van, buiten geleerd lesje op zegt. Het bleef, eeri oogenblik stil. „Is dit de clip die U verloren hebt?" hoor de ik den kolonel zeggen. „O, ja! Ik ben, z0o blij dat U hem ge vonden hebt F' „Wij zullen hem nog een paar dagen moe ten houden. Ik neem dus aan dat U het schot niet gehoord hebt?" „Nee. Ik sliep." „Je bedoelt dat je meent dat je sliep, beste", zei haar man. „Je weet natuurlijk niet wanneer dat schot werd afgevuurd." „Dat bedoelde ik natuurlijk", zei ze haas tig. „Ik heb het niet gehoord, en daarom dacht ik dat ik in slaap gevallen was." PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 1 AUGUSTUS. Bodegraven Geref. Gem.: Nam. 7% uur ds. M. Heykoop van Utrecht. Boskoop Geref. Gem.: Nam. 7% uur ds. van den Woestijne van Ridderkerk. Katwijk aan Zee Geref Gem. (Remisfistr.) Nam. 7% uur ds. Ligtenberg van Kampen. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Beetgum (Pr.), ds. P. W. van Arkel, voorganger van de Ver. van Vrijz Her vormden te Hengelo. Beroepen: Te Bussum (Ver. voor evangelisatie voor het werk ondedr de jeugd) ds. F. M. Kooy- man te Zeist, thans predikant voor bijzondere werkzaamheden te Austerlitz. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen: Te Middelburg, cand. drs. B. J. Oosterhoff te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Meliskerke,, ds. A van Stuy- venberg te Yerseke. GEREF. KERK. Benoemd tot hulpprediker te Hengelo (O.) cand. A. L. Bos te Zeist. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. De 13e zitting. Namens de commissie voor de considera- tiën rapporteerde de heer Brouwer over de voorloopig aangenomen wijzigingen van art. 17 van het reglement, opzicht en tucht, uit breiding gevend aan de materie, dat, wie in eenige zaak gehandeld heeft, in geen vol gende behandeling van dezelfde zaak mag kennis nemen. De adviezen der kerk waren gunstig. Het rapport stelde voor de aange nomen wetswijziging vast te stellen en aan de eindbeslissing der leden der provinciale kerkbesturen te onderwerpen. Aldus beslo ten. Namens dezelfde commissie rapporteerde dezelfde over de voorloopig aangenomen wij ziging in het reglement op de kas tot aan vulling van het rijksemeritaatspensioen. De consideratiën der kerk waren gunstig. Het rapport adviseerde tot vaststelling. De ver gadering vereenigde ~lch met het advies. Namens dezelfde commissie rapporteerde dezelfde over de voorloopig aangenomen wijziging van art. 21 gl. 1 en 2 in het regle ment op de algemeene weduwen- en wee- zenbeurs, bedoelende de uitbetaling der uit- keering uit deze beurs te vergemakkelijken. Geadviseerd werd met een kleinamende- ment deze wijfciging vast te stellen. De Synode ging hiermee accoord. Namens dezelfde commissie rapporteerde dezelfde over het voorloopig aangenomen nieuwe synodale reglement voor de predi- kants-weduwen- en weezenbeurzen. Ook hier was het oordeel der kerk over het alge meen gunstig, Dit rapport stelde voor met enkele amendementen het nieuwe reglement vast te stellen. Besloten werd het reglement ongewijzigd aan de eindstemming te onder werpen. Namens een andere commissie der con sideratiën bracht dr. Fetlaar rapport uit over de adviezen der kerk inzake de rappor ten van de commissie voor kerkelijk overleg. Deze rapporten waren in de kerk over het algemeen zeer gunstig ontvangen Met groote waardeering werd over den arbeid van „kerkelijk overleg" gesproken. De vol gende conclusies werden voorgesteld: 1. de commissie voor kerkelijk oveneg te verzoe ken haar zoo gewaardeerde arbeid voort te willen zetten; 2.' de opbouwende kritiek onder de aandacht der werkgroepen te brengen. De beide conclusies werden aan vaard. Het rapport zou aan de leden van kerkelijk overleg worden toegezonden. Namens dezelfde commissie der conside ratiën rapporteerde prof. Aalders over enkele brieven van prof. Kraemer betreffen de de werkzaamheden van „Kerkelijk overleg". Naar aanleiding hiervan werd vastgesteld, dat mr. B. Ter Linden lid was van den raad voor inwendige zending, terwijl tevens besloten werd, dat de presi dent en secretaris der Synode deel van dezen zelfden raad zouden uitmaken. Namens dezelfde commissie rapporteerde ds. van der Sluijs over een voorstel van „Kerkelijk overleg" tot.het instellen van een commissie voor den eeredienst, welke commissie het recht zou hebben nieuwe leden te assumeeren, met de opdracht een onderzoek in te stellen naar wat de kerk „Ja, ja", zei de kolonel. „En de jongelui? Toen die terugkwamen, hadden die ook iats gehoord?" „Nee, niets. Ik wil zeggen, ze spraken er in het geheel niet over, dus dat zal wel niet" „En ze hebben er dus niets over gezegd?" „Nee!" Haar stem klonk hooger en een beetje hijgend. „Houd je gemak, beste," zei Ridley. „Er is niets om je zenuwachtig over te maken Niet waar, Kolonel?" Ik vond dat de manier, waarop de kolo nel deze vraag negeerde, allerminst ge ruststellend was. „Weet U heel zeker, mevrouw Ridley", vroeg hij kalm. „dat U den woonwagen niet verlaten hebt?" „O ja; heel zeker!" „Denkt U eens een oogenblik na. Was het niet zoo: U hoorde een schot, stond ver schrikt op, stond een oogenblik zonder te weten wat te doen. en verzamelde eindelijk moed genoeg om in het donker naar buiten te gaan?" „O, neen hijgde mevrouw Ridley. .Sloop U niet om den wagen heen, zag iemand in het donker, om weer verschrikt terug te sluipen? En U sloop later er weer heen, toen U dacht dat iedereen weg was. en U verloor daarbij- uw clip?" „Nee!" gilde mevrouw Ridley. „Nee! ik heb niet Ridley was woedend in de rede gevallen: het was voor het eerst dat ik zijn stem vol komen natuurlijk en ongekunsteld hoorde in tegenwoordigheid van anderen: „Nu is he' genoeg! U maakt mijn vrouw gek met uw pijnbank-methoden!" „Heel goed", zei de kolonel, nog altijd minzaam ..Meer had ik ook niet te vragen, mevrouw Ridley Dank U wel. Goeden mid dag." Ik stond nog' steeds onbewegelijk, nadat ik de deur had hooren sluiten, en de voet stappen niet langer hoorbaar waren. De HEDEN. Jeruël: Jeugdavond o.l.v. den heer Bardel- meyer 7% uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Geref. Bond: Spr. ds. van Sliedrecht 8 uur nam. DIVERSEN s Dinsdags: 1ste Binnenvestgraebt 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus en dlph- terie 11—3 uur. s Dinsdags: Oude R(Jn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 78 uur nam e Dinsdag Mare 13: Medlscb Opvoedkundig Bureau 9%15 uilr troorm Arbeidsbeurs (Levendaaliedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigeD 35 uur nam s Donderdags Wljkgebouw ^Bethesda" (Hoef- scraat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Vrlldags Inst voor Praeventieve Genees kunde Wassenaarscheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5 BIOSCOPEN. 118 jaar: 14 jaar: fi alle leeftijden Luxor-theater: „De zanger van Hare Hoog heid" Dagelyks nam 2 eo 8 uur Zondag 2—7 uur doorl voorstelling Lldo-theater: „Douanepost nr. 3". Dagelijks 8.15 uur nam.; s Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u Woensdag eD Zaterdag ma- tlnée 2.30 uur. Trianon-theater: „Luchteskader Lützow" Dagelijks 2 en 8 uur 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling Casino-theater: ,31eeke Bet" Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2% uur Zondags te 2 4% en 8 uur nam Rex-theater: „Drie en Christine" 0 Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 2—6% uur doorl voorstelling. Nova-theater /Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur „De 3 Codona's". (Zondags gesloten). De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Juli 20 uur tot Zaterdag 2 Augustus 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8. Tel, 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", Voorm. 12 uur: 10 gr. Celsius. Gironummer van de W. H. N. 5 5 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. kon doen om meer eenheid in den eere dienst te krijgen. Het voorstel werd aange nomen. Benoemd werden als leden van de commissie dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, dr. J. Koopmans, ds. B. J. Aris en ds. W. A. Zeijdner. Namens dezelfde commissie rapporteer de dezelfde over een schrijven van den liturgischen kring, bevattende een ontwerp liturgie om in de kerk te gebruiken, ge paard gaande met het verzoek, dat de Synode dit van een aanbeveling zou voor dien. Op voorstel van het rapport werd be sloten, dat ontwerp in handen van de in gestelde commissie voor den eeredienst te Stellen ter fine van advies. Nadat nog over voor de kerk zeer be langrijke zaken gehandeld was sloot de president de zitting en verdaagde de ver gadering tot hedenmorgen 10 uur. lange stilte werd alleen gebroken door het snikken van mevrouw Ridley. Plotseling zet ze: „O het spijt me zoo, Alexander. Ik had me beter moeten beheerschen!" Het was zoo'n zielige jammerlijke verde diging, dat ik me in eens kon voorstellen, hoe de arme vrouw hem in doodsangst móest staan aankijken. „Tja, beste," zei Ridley opgewekt, „dat komt er van als je den raad van je advo kaat niet opvolgt. Ik vrees dat lk er niet veel aan kan doen". Het was weer stil. Ik hoorde hem loopen, blijkbaar naar haar toe, want zijn stem vervolgde nu halfluid: „Waarom, mag lk vragen, heb je me niet verteld, dat ze je clip daar gevonden had den? Je wist dat, nietwaar? Niemand is er in gevlogen, als dat je tot troost kan zijn.. En waarom heb je tegen mij gelogen dat je den woonwagen niet verlaten had?" Ik stond met open mond, niet zelr.r of ik hem wel goed verstaan had. Het klonk buitengewoon zonderling. Als hij van haar schuld overtuigd was en dat moest wel, omdat hij haar ronduit een moordenares genoemd had dan kon hij toch begrijpen dat ze den woonwagen verlaten had. Ze had George toch niet van binnenuit kunnen doodschieten! „Ik was bang!" jammerde mevrouw Ridley Weer was er een lange stilte, tot er plot seling Iets heel vreemds gebeurde. Ik hoor de een koffer over den grond schuiven en een stoel opzij zetten, ik stond nog steeds bij de verbindingsdeur naar Cecily's kamer. iNedruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6