LEIDSCH DAGBLAD - Eerie Blad Donderdag 31 Juli 1941 Beperkende maatregelen ten opzichte van den veestapel VISSCHERIJ-BERICHIEH Finland de leidende natie in het Noorden Varkens .en, pluimvee Uit het Verre Oosten SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Stadsnieuws BEURSOVERZICHT MARKT fc, GERICUTIN^gf^ De Deutsche diplomatisch-politische In formation, de officieele uitgave van de Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz bevat een vooral voor de Scan dinavische landen buitengewoon belangrijk standpunt van Duitschland ten aanzien van de toekomstige positie van Finland in Noord- Europa. In dezen commentaar, die als uiting der meening van officieele Duitsche kringen mag gelden, wordt er op gewezen, dat de bijdrage van Finland tot de bestrijding van het bolsjewisme dit land niet alleen „zijn eigen toekomst toch ook een vooraanstaan de plaats in den Noordelijken sector van het nieuwe Europa" verzekert. Het wordt Finland hoog aangerekend, „dat het niet geprobeerd heeft, zijn eigen belangen tegenover die van Duitschland en Europa op een gouden schaaltje af te wegen en in de schaduw van een verkeerd begrepen neutraliteit een politiek van angstig zoeken naar het evenwicht te voeren", alsmede dat het niet geprobeerd heeft ter zijde te staan en toe te kijken, hoe het lot van Europa die volkeren „uit verlof terugroept" die meenden, dat het historische proces voor hen tot stilstand gekomen was. Finland kan er op rekenen, dat zijn ruiterlijke houding in den gemeenschappelijken strijd niet vergeten wordt. De groote nationale doelstellingen van Finland hebben in Duitschland het grootste be grip gevonden en verzekeren aan dit land, dat bij de uitvoering van zijn taak in het Oosten als Noordsche staat krachtig aan de zijde van Duitschland is opgetreden, een vooraanstaande plaats in het Scandinavische gebied, „dat zich door Finland liet verdedigen". Ten aanzien van dit standpunt, dat de rol van Finland in het Noordoosten van Europa op de juiste wijze kenschetst, verklaren de Duitsche politieke kringen nog, dat Duitsch land in November 1940 den druk van het bolsjewisme op de Finsche grenzen beperkt en Molotof heeft laten weten, dat een nieu we aanval van Moskou op Finland niet meer geduld zou worden. Duitschland is toen jegens zijn Noordschen vriend een loyaal en trouw kameraad geweest. Het Finsche volk kan men na zijn ervaringen met den bolsje- wistischen buurman niets meer met En- gelsch-Amerikaansch-Russische phrasen van humaniteit wijsmaken. Het is de eerste natie van het Europeesche Noorden, die volledig en openlijk de noodzakelijkheid van den huidigen strijd heeft ingezien. Duitschland zal dat nooit vergeten. (A.N.P.). HET OPTREDEN DER ENGELSCHE LEGATIE IN HELSINKI. Omtrent het optreden der Engelsche le gatie m Helsinki zijn de meest sensatio- neele berichten in omloop. Naast het ge zantschap was ook de intelligence service ten hoogste uitgebreid. Men wil weten, dat in een der gezantschapsgebouwen met een radiozender werd gewerkt. Over het ge- heele land was een net van agenten ge trokken. Zekere militaire acties der sovjets, die, op de minuut berekend, begonnen, kunnen wellicht met het optreden der Engelschen in verband gebracht worden, zoo vermoedt men. Zoo is eenige dagen geleden de particuliere villa van den presi dent der republiek in een kuststad door verdragend sovjetgeschut uit zee beschoten eenige ipinuten nadat de president zelf t'.ar was aangekomen. De schoten troffen echter geen doel. Naar de Helsingin Samonat vandaag uit Londen meldt, geeft ook de Engelsche pers openlijk de beteekenis toe van het optre den van dit gezantschap in Helsinki. Zoo wordt in de Daily Herald gezegd, dat het Engelsche gezantschap in Helsinki een bijzonder nuttig waarnemingsstation en een bron van inlichtingen vormde. Enge land heeft getracht dezen post zoo lang mogelijk te houden en de sovjets hebben dit ten zeerste weten te waardeeren. (D.N.B.) Op de persconferentie van heden heeft de directeur-generaal voor de voedsel voorziening, ir. S. L. Louwes, medege deeld, dat de zeer slechte veevoederpo sitie, tengevolge van het uitvallen van den import, het noodzakelijk ^naakt, dat ten opzichte van bepaalde onder deden van den veestapel zeer vergaan de beperkende maatregelen worden ge nomen. Uit den aard den zaak zullen hier voor in de eerste plaats worden ge troffen die deelen van den veestapel, die vrijwel geheel op den impr t van krachtvoeder waren aangewezen, voor namelijk dus het pluimvee en de var kens. Voor den rundveestapel is reeds bekend gemaakt, hoever de beperking zal gaan. Verdere inkrimping van den rundveestapel zal. in het nationale belang, zooveel mo gelijk worden voorkomen. Teneinde de ingekrompen rundveestapel zoo gezond en zoo productief mogelijk door den winter te krijgen, moet een groot deel van het veevoeder voor dit deel van den veestapel worden gereserveerd. Waar op het voer voor de paarden, op wel ker werkkracht we nu meer dan ooit zijn aangewezen, slechts zeer weinig bezuinigd kan worden, spreekt het vanzelf, dat dat gene wat overblijft voor den pluimveestapel en den varkensstapel, niet veel zal kun nen beteekehen. Bij de verdeeling van het weinige, nog beschikbare veevoeder voor den pluimvee- en varkensstapel, zal er op worden gelet, dat bij eventueele verbetering in de voor ziening met veevoeder deze beide onder deden van de veehouderij weer zoo snel mogelijk tot een behoorlijken omvang kunnen worden uitgebreid. In het alge meen zal het voer dus worden bestemd voor den opfok. Bij varkens zal dit dus neerkomen op een zeer snelle rouleering van dén stapel, bij pluimvee op een reser veering van het voer voor die bedrijven, die het best in staat zijn om zoo snel moge lijk een goeden pluimveestapel weer op te bouwen. De pluimveestapel zal op korten ter mijn moeten worden teruggebracht op ongeveer een derde van den huidigen omvang. Slechts voor een deel van het pluimvee nat nog aangehouden mag worden, zal voer worden beschikbaar gesteld. Op de boerderij zal men een 10 a 15 stuks pluimvee mogen houden, mits deze gevoerderd worden met afval van de boerderij. Het voer,.dat voor pluimvee beschikbaar is zal, zooals boven gezegd, zoo moeten gorden verdeeld, dat de her-opbouw van onzen pluimveestapel 300 goed mogelijk verzekerd wordt. Mocht; dus blijken, dat de omstandigheden in het voorjaar van dien aard zijn, dat tot uitbreiding van den pluimveestapel kan worden overgegaan, dan zal geen onherstelbare schade zijn aangericht. Natuurlijk beteekent een en ander, dat we over zeer weinig eieren de be schikking zullen krijgen, welke slechts voor bijzondere instellingen en voor bij zondere omstandigheden, in de eerste plaats ziekenhuizen, beschikbaar zullen worden gesteld. Een zeer aanzienlijke inkrimping zal ook onze varkensstapel dienen te on dergaan. Gezien dé hoeveelheid veevoe der, die we ter beschikking hebben, onze varkensstapel nog veel te groot. Het is niet alleen noodig, dat de in krimping plaats heeft, maar deze moet ook zoo snel mogelijk plaats hebben. Hier doet zich nu een mogelijkheid voor door een wijziging in het met Duitsch land gesloten ruilcontract veevoeder tegen varkens. De Duitsche autoriteiten zijn bereid ge bleken het contract, waarbij tegen veevoe der varkens zouden worden geleverd, om te zetten in een. waarbij gedeeltelijk gebruiks- vee, gedeeltelijk loopers worden geleverd. Dit heeft voor ons twee voordeden. Onze veestapel en vooral ook onze veevoeder, positie zijn er niet op bèrekend om het aan' tal stuks vee, waarmede nu een keer deze veestapel moet worden ingekrompen, op tijd slachtrijp te krijgen. Deze kunnen nu als gebrulksvee worden afgezet. Daarnaast zul len in plaats van een groot deel gecon tracteerde vette varkens, loopers kunnen worden geleverd. Deze loopers zuHen door deze overeen komst geruild worden tegen uit Duitsch land te verkrijgen veevoeder. Het is voor een behoorlijke afwikkeling van deze af spraak noodzakelijk, dat de hiervoor te leve ren loopers op de overeengekomen tijden en plaatsen ter beschikking komen. Om in een regelmatige levering te voor zien, zal iedere varkenshouder, in het bezit van loopers, mededeeling krijgen van de hoeveelheden en de plaats, waar hij deze moet leveren. Met dezen voorgenomen export zijn wij er ten gevolge van onze veevoederpositie, nog niet. Ook aan die varkens, die niet als loo pers (voor degenen, die deze term niet kennen, zij medegedeeld, dat dit varkens van pl.m. 40 kg. levend gewicht zijn) wor den afgenomen, zageen lang leven be schoren zijn. Zij zullen, ten minste voor zoover een deel nog niet op lichter gewicht, dus practisch als looper, hoogstens bij een gewicht van 60 k.g. moeten worden afge nomen. TSJANG KAI SJEK LAAT BRUGGEN EN WEGEN VERNIEEEN. Domei meldt uit Saigon, dat Tsjang kai sjek met het oog op de landing van Japan- sche strijdkrachten in Fransch Indochina aan zijn militaire bevelhebbers opdracht gegeven heeft, alle bruggen en wegen in het grensgebied tot een diepte van 30 kilo meter terstond te verpielen. ZWARE ENGELSCHE VERLIEZEN IN DE LUCHT. Duitsche persstemmen, De Voelkische Beobachter verklaart onder het opschrift: „Hier helpt geen liegen meer meneer Churchill", dat het Britsche minis terie van luchtvaart de zware verliezen hardnekkig voor het Britsche volk en de wereld blijft verbergen. Dit hardnekkige loochenen verandert echter niets aan het feit, dat de Duitsche luchtafweer in het Westen het Britsche luchtwapen 'een zware aderlating heeft doen ondergaan. Het blac publiceert vervolgens, ten einde naar het schrijft „den Britten de noodige gege vens te verstrekken voor een waarheidsge trouw bericht" de namen van de in de laatste twee dagen in Duitsche gevangen schap geraakte, resp. als lijken geborgen Britsche vliegers. De Deutsche Allgemeine Zeitung karakteriseert het doel van dc Britsche aanvallen als een soort „ontlas tingsoffensief" ten behoeve van den bolsje- wistischen bondgenoot, ten einde op die wijze hem en de rest van de wereld de fictie voor oogen te stellen van een nieuw front in het Westen, dat Stalin uitdrukke lijk van Churchill heeft geëischt. Tegelijk echter, zoo schrijft het blad, moet deze actie natuurlijk, zooals alles wat thans in Engeland gebeurt, effect hebben op de Amerikanen. Bereikt heeft men met deze actie echter in het geheel niets en wanneer men mocht trachten haar te herhalen, zullen de Britsche verliezen ook dan niet minder zijn dan de laatste maal. Ook de Berliner Boersenzeitung schrijft, dat de nieuwe actie der Engelschen ter ontlasting van hun bolsjewistischen bondgenoot jam merlijk mislukt is. Dank zij den superieuren geest van de Duitsche soldaten, den voor sprong in materiaal en wapens, is het Britsche ontlastingsoffensief, dat Duitsch land geenerlei van belang zijnde schade heeft toegebracht, maar den Engelschen des te gevoeliger verliezen heeft doen lijden, toet gedaan. (DN.B.) Japansche maatregelen. De Japansche oorlogsvoorbereiding is versterkt door de goedkeuring van twee belangrijke ontwerpen van verordeningen Het eene ontwerp heeft betrekking op industrieele onderhandelingen en de orga nisatie van centrale controleorganen voor elk der belangrijke industrieën. De tweede verordening behelst maatregelen voor een opeischen van ijzer, staal, koper, brons en andere koperbelegeeringen door het be stuursapparaat. De genoemde metalen zul len, voor zoover ze aanwezig zijn in fabrit ken, werkplaatsen, opslagplaatsen, han delsinstellingen en openbare parken, op- geëischt of gekocht worden door de regee ring. De inzameling van deze metalen vormt een noodmaatregel met het doel te komen tot zelfgenoegzaamheid ïn de voor ziening van ijzer, staal en koper, aldus de woordvoerder van de Japansche regeering, die hieraan toevoegde: „er zal geen ge dwongen requisitie. worden uitgevoerd maar er zal een beroep worden gedaan op d* vaderlandslievende gevoelens des volks ten behoeve van een vrijwillig aanbieden van ijzer, staal, messing, brons en andere koperlegeeringen door de natie aan de regeering". De inzameling zal niet worden uitgestrekt tot ijzeren, stalen of koperen artikelen, die voor dagelijksch gebruik zijn bestemd of onmisbaar zijn voor de functio neering van bedrijven. De centrale controleorganen, die bij de eerstgenoemde verordening worden opge richt, zullen worden ingesteld voor het mijnwezen, de levensmiddelen, den scheepsbouw, het transport over land, de pharmaceutische industrie enz. Er zal beraadslaagd worden over twee andere be langrijke ontwerpen van verordening, die betrekking hebben op de instelling van een controle op het transport over zee en op de controle op de distributie van electri- schen stroom. De Japansche troepen in Fransch Indo-China. Tot opperbevelhebber van de aanvullen de naar Fransch-Indochina gezonden Ja- pensche strijdkrachten is lt.-generaal Sjowiro ïina benoemd. Het keizerlijke Ja- pensche hoofdkwartier meldt, dat de lan ding van de Japansche strijdkrachten in Indochina sedert 28 Juli aan den gang is en wordt afgewikkeld in volledige samen werking met de autoriteiten en strijd krachten van Fransch-Indochina. (D.NJ3.) ZWEDEN STEUNT FINLAND. Op verzoek van de regeering van Finland zoo meldt het Zweedsche persbureau T.T., heeft de Zweedsche regeering den uitvoer naar Finland toegestaan van 5.000 ton meel, 1500 ton vleeschcónserven, 1300 ton boter, 400 ton kalfsvleesch, 700 ton aardap pelen, 300 ton vet, 1.000 ton melasse en si roop, 400.000 porties gedroogde levensmid delen en bepaalde hoeveelheid ijzer en staal buiten de in het handelsverdrag vast gestelde hoeveelheid. Bovendien raamt men dat de contractueele Zweedsche uitvoer naar Finland 15 millioen kronen zal bedra gen tusschen het tijdperk van 1 September 1940 en 31 October 1941. Tijdens deze pe riode zal de contractueele invoer van Fin land naar Zweden ongeveer 27 millioen kronen bedragen. Afgezien van dezen con- tractueelen uitvoer heeft Zweden sinds 1 Juli 1940 tot aan het begin van den nieu wen oorlog tusschen Finland en de Sovjets aan Finland levensmiddelen en landbouw producten ter beschikking gesteld ter waar de van ruim 30 millioen kronen, met inbe grip van 21.000 ton graan, 7800 ton meel, 2.000 ton haver, 4700 ton aardappelen, 3100 ton boter, 460 ton margarine, 1650 ton var- kensvleesch en 5000 ton suiker. NIEUW BEWIJSSTUK VOOR DE AANVALSVOORNEMENS DER SOVJETS. Nadat reeds bijzonderheden.' gepubliceerd konden worden over de samenstelling, de aanvalsrichting^ e.d. van zes bolsjewistische legers tegen Oost-Pruisen en het Noorde lijke gebied van het gouvernement-gene raal. welke gegevens geput waren uit ge vonden documenten, is thans een nieuw bewijsstuk beschikbaar voor de aanvals- voornemens van de sovjets. In Luck is in een dienstgebouw van het sovjetleger op nieuw een gesloten kluis ontdekt, waarin behalve bevelen, aanwijzingen en geheime stukken van allerlei aard, ook de gegevens der oorlogssterkte van het 15e sovjetleger gevonden werden. Dit léger moest voor den 17den Juli des morgens om acht uur met 319.569 man op volle oorlogssterkte tot den aanval gereed staan. Deze geheele bolsjewistische strijdmacht, die met anderen bestemd was voor een in val in Midden Europa, werd door net tijdig ingrijpen van de Duitsche weermacht vol komen verslagen. (D.NJ3.) jes, <J\ G. Nauta, J. Peperzak, D. Postma, H. C. Preyer, P. N. Schipper, J. M. H. Schmidt. M. A. Scholtz, E. E. Tellegen, L Visser, A. G. de Vries, P. M. de Vries. H Wartena, J. H. de Weerd, Chr. A. J. Willen- borg, D. Wijnberg, J. J. B. van der Wijst; de heer J. Th. Miltenburg. Afgewezen 17 candidaten. MEVROUW METZREULING OVERLEDEN. Na een langdurig ziekbed is hier ter stede op 54-jarigen leeftijd overleden mevrouw J. E L. C. MetzReuling, die gedurende tal van jaren bestuurslid en waarnemend presidente van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen is geweest en bovendien redactrice van haar maandblad. Door de vooraanstaande plaats, welke haar echtgenoot inneemt in de plaatselijke en landelijke gymnastiekwereld. zoomede door diens enthousiasme voor de skisport, waardoor het echtpaar Metz veelvuldig op trad als leider van skiclubs der Ned. Reis- vereeniging, genoot mevrouw Metz in breeden kring bekendheid. De tijding van haar heengaan, ofschoon voor ingewijden geenszins onverwacht, zal door zeer velen met ontroering en dankbare herinnering aan haar vriendelijke persoonlijkheid wor den vernomen. De crematie van het stoffelijk overschot zal as. Maandag na aankomst van trein 13.46 uur te Westerveld geschieden. SCHAKEN. WEDSTRIJD EITWE—BOGOLJUBOW. De achtste partü remise. De achtste partij in het schaaktournooi tus schen onzen landskampioen dr. Max Euwe en den Duitschen kampioen Bogoljubow werd door onzen landgenoot geopend met den dame-pion, waarna Bogoljubow met den minder gebruike- lijken zet met het damepaard antwooordde. In den tienden zet gelukte het onzen land genoot zijn koningspion tot op e6 naar voren te brengen, waardoor zijn tegenstander in de verdrukking kwam. Wit behield het beste van het spel. doch bood toch in den 26sten zet remise aan, waarmede Bogoljubow natuurlijk terstond accoord ging. De stand na de achtste partij is nu: dr. Euwe 5% pnt tegen Bogoljubow 2Vi punt. PRIJZEN EN BESOMMINGEN IJMÜIDEN. IJMUIDEN, 31 Juli. Tarbot f.4—3,80: tong f. 4.30—2,55 per KG.; kleine schol 1ste soort f. 100—82; 2de soort 1.86 —47; puf schol 1ste soort f. 46—31.50 2de soort f.25—10,50; kleine roode ppon 1ste soort f.92; 2de soort f.4846; groote schar f.39—25; kleine êchar f.17—15; pufschar f.126; grooote bot f 60; kleine bot f.27; horsmakreel f.19; alles per 50 KG. Trawler; IJm. 64. Penelope, 200 -manden. f.3957. Loggers: Sch. 116 f.1160; Sch. 9 f.2158; Sch. 169 f 939; Sch. 64 f.1120; Sch. 95 f.1435: Sch. 243 f.844; Sch. 310 f.2339; Sch. 312 f.3277; Sch. 39 f.841: KW 33 f.765; KW 20 f.784: KW. 58 f.1029; KW. 26 f.823; KW. 52 f.1490; KW. 54 f.659; KW. 38 f.1024; KW. 104 f.1129. EXAMENS VOOR KLINISCH ANALYST. Tusschen 14 tot en met 29 Juli hebben alhier de examens voor klinisch analyst, tweede deel, plaats gehad. Geslaagd zijn de dames: M. van As, J. J. Audretsch, A. P. Best, A. J. V. B'euikema, J. C. Botterweg, E. Tichelaar. C. J. M. A. van Besouw. W. Biljardt. S. C. Borgga*eve, G. Bosma, M. C. Cornelisse, J. A. Corijnus, J. van Dam, B. E. Flebbe, L vian Gelder, C. L. Hertadahl, A. van Heyningen, J. B. H. E. M. Janssen, A. C. H. Chr. Knape, S. A. Lamérjs, T. Moe- GEBOREN: Jacoba, D. van C. Kuijpers en P. K. Roon Jacoba, D. van J. Jansen en A. J. v. Waas Johannes Gerardus Marinus, Z. van N. v. Leeu wen en E. A. M. Uljee Teunls, Z. van J. van As en C. M. de Boer Margje, D. van D. J. Arnoldus en M. Spek. Franciscus Antonius. Z. van J. P. v. Rooijen en A. W Schenkeveld Joseph, Z. van J. Wassenaar en M. M. Faas Lijzia, D. van A. Bql en M. v. Spijkeren Jacobus, Z. van L. W. Turk en J. M. Koelewijn Cornells Leonardus Jacobus, Z. van C. J. Dieben en M. A. de Winter 1Jacob, Z. van C. v. d. Wel en M. v. d. Kooij Jan Jacob, Z. van P. Nievaart en J. M. Boots gezel Jacoba. D. van H. E Schreuder en J. Rijsbergen Nellv Beatrix, D. van J. v. d. Gugten en N. Heemskerk. ONDERTROUWD A. H. v. Brero jm. 21 j. en J. Ciere jd. 21 j. P. de Mooij jm. 25 j. en E de Bruin jd. 21 j. M. C. Zonneveld jm. 43 j. en C. H. Zwet sloot jd. 32 j. G 'J. Beumer jm. 28 j. en J. C. Briejer jd. 25 j. J. Broslus jm. 23 j. en N. Arnoldus jd. 21 j. A. H. v. Brero jm. 21 j. en J. Ciere Jd. 21 j. GEHUWD: W. P Corpel jm. en G. Brussee jd. J. Th. van Duuren jm. en H. C. Rijnaarts jd. J. de Jong Wedn. en S.'H. W. Springer Wed. J. M.' v Klaveren jm. en T. Owel Jd. C. Kluivers Jm. en E. Colpa jd, H. v. Leeuwen jm. en C. v. Leeuwen gesch. W. F. v. Leeuwen jm. en M. C. v. d. Berg jd. W. F. Neuteboom jm. en W. E. v. d. Nat jd. OVERLEDEN: M. v. d. Meij, hsvr. van J. Gijsman 82 j. het kalm toe. De koers bewoog zich tufc schen 128 en 1291/4. De Phillpsaandeelen waren nauwelijks veranderd evenmin als de aandeelen Van Berkel. Voor de minder courante Industrieelen bestond weinig belangstelling. De koersen waren weinig veranderd of iets lager. De Indische cultuurwaarden hadden onder de bestaande marktstemmlng het meest te lijden. Niet. dat dit voortsproot uit groote omzetten of overstelpend aanbod, maar er was eenlg materiaal aan de markt, dat slechts tot wijkende koersen plaatsing kon vinden. Op de Rubberafdeellng Hepen Am sterdam Rubbers achteruit van 265 tot 261, terwijl verscheidene Incourante soorten lager waren. Van de Suikerfondsen zakten H.VA.'s onder beurstUd in van 412 tot 407, zoodat vergeleken met gisteren een belangrijk ver lies werd geleden. Ook Vorstenlanden en eenige andere soorten zagen zich iets van hun koers ontgaan. De Tabakken waren moeilijk venhandelbaar. Oude Deli's liepen langzaam aan naar beneden v. 275 tot 271. Voor Deli Batavia's en Senembahs kon het vrijwel niet tot noteering komen, aangezien het aanbod niet gemakkelijk kon worden opgevangen door de bestaande limites zon der betrekkelijk groote koersverschil!vingen te veroorzaken. De affaire in Scheepvaartwaarden was van.kalmen aard. Ned. Scheepvaartunies Dewbgen zich tusschen 171>/i en 173. Japanlijnen kwamen beneden 140 °/o. Ook eenige andere soorten waren wat lager. De Petroleummarkt bleek eveneens niet onge voelig voor de ter beurze geldende stroo mingen. Olies zakten langzaam in van 240 tot 23714- Ook de Beleggingsmarkt onderging den invloed van de geheele marktontwikkeling. De Nederlandsche Staatspapieren hadden een lusteloos verloop en waren meerendeels een fractie lager. De Gestaffelde Leening was bij den aanvang zelfs gevoelig lager en gold 92 9/16. Later echter kon hier een her stel intreden tot 92 7/8. Gemeentelijke en Provinciale obligatiën waren prijshoudend zonder meer. Pandbrieven waren stil en vrijwel onveranderd. Prolongatie 21/4. (A.N.P.) AMSTERDAM, 31 Juli. Ter beurze van Amsterdam was de handel heden van beperkte afmetingen en daarbij heerschte een gedrukte stemming. Er was eenig aanbod en bij afwezigheid van koop lust volgden de koersen een benedenwaart- sche richting en in vrijwel alle rubrieken werd in doorsnee op een lager niveau ge handeld. Naar het scheen hield deze tendenz verband met het op de beurs bestaande sen timent van onzekerheid, te voorschijn ge roepen door de berichten omtrent de ver houdingen in Oost-Azië, waaraan men voor Ned. Indië de noodige consequenties meent te kunnen vastknoopen. Evenals de laatste dagen werd de grootste beweging nog ver oorzaakt door de industrieelen. Aku's werden aanhoudend in een open hoek verhandeld en gedroegen zich zooals tegenwoordig meer dan eens voorkomt, te genovergesteld aan de algemeene koers- rlchting. Nadat aanvankelijk tegen 143 was gehandeld, kon later op den middag 1441/4 worden bedongen. In Unilevers ging BOSKOOP. 30 Juli Coöp. Ver. De Bos- koopsche Veiling: Rozen per bos: Orange Tri- ump 841.00 et.; Ingar Olsson 4258 et.; Pech- told 36—<36 ct.: Brlarcllf 41—47 ct.; Better Ti mes 901.20 ct.; Else Poulsen 2232 ct.; Florex 2635ct.; Rosalandia 2640 ct.; Gloria Mundl 5076 ct.; Hadley 3445 ct.; Dorus Rijkers 46 64 ct.; Duisburg 17ct.; Butterfly 18—28 ct.; Edith Helen 2137 ct.; Polyantharozen 3048 ct.; Queen Mary 3955 ct.; Wendland 44 ct.; Rosa Mundi 5474 ct.; August Noach 2132 ct.; Juweeltjes 5684 ct.; Prinses Juliana 48 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 3755 ct. idem Prins Hendrik 70—1.10 ct.; idem Mevr. Ie Coultre 1.001.20 ct.; Leeuwenbekken 12 ct.; Lelies 3546 ct.; Perziken per stuk 79 ct. DELFT, 31 Juli. Veemarkt. Aangevoerd 322 runderen, 2 veulens, 90 nuchtere kalveren. 226 magere varkens, .296 biggen, 54 schapen of lammeren, 16 geiten of bokken. Prijzen; kalf- koeien f.300535; varekoeien f.175335; ma gere varkens f.16—40; biggen f.817. GOUDA. 31 Juli. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 414 stuks, waarvan 51 magere varkens; prijs f.25—35 per stuk; 224 biggen, f. 1218; 109 runderen en 18 nuchtere kalveren, overgenomen door N.V.C.; 12 bokken en geiten f.1530; han del voor alle soorten stug. Algemeene markt: Aangevoerd 172 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijksmerk f.6162,50; 2de kw. f.58—60; handel matig. 500 eieren, re geer ingspr ijzen. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling. - Aangevoerd 85.000 kipeieren, regeerlngsprijzen. 's-GRAVENZANDE. 30 Juli, Veiling Wou- tersweg: Tomaten 1719; bonken 11.1013.00; Roode kool 4.806.00 per 100 kg.; perziken 15 30; 2e 1015 per stuk; alicante 701.40; cham pion 901.30; muscaat 1.001.10; dubbele boo- nen 1116 per kg.; kaskomkommers 13,50; A 11; B 8.50; C 5.50 per 100. HONSELERSDIJK. 30 Juli Groentenveiling Exjx>rtTomaten 19; bonken 11.20—14; dubbele boonen 15—18; snij- 14.40 per 100 kg.; glaskom kommers 13.50; A 11; B 8.50; C 5.50 per 100; netmeloenen 43. HONSELERSDIJK. 30 Juli. Groentenveiling, Binnenland: Roode Bessen 22*4; witte 152214; alicante 701 40; emile 1.201.35; champion 951.30; dubbele boonen 1115; snij 1318; postelein 13—27 per kg.; netmeloenen 3242; perziken 1530; 2e 1015 per stuk; tomaten 19; bonken 11.1013.00 per 100 kg. HONSELERSDIJK. 30 Juli Centr. Westland- sche bloemenveiling: Anjers 1.906.80; Zinnia 4 404.90: gerbera 5.606.10; amerilly 27; artisjokken 16—23 per 100; plumosa 17—37; lathyrus 49; gladiolen 16—26; dahlia 1137 per bos; gloxinia 40; fuchsia 6—9 per pot KATWIJK A. D. RIJN. 30 Juli Vroege Aardappelen, Groote f.5; Drielingen f. 2.50; Uien f. 6.308; Peulen f.12 8016; Doppers f. 9.6012; Tuinboonen f. 6.307; Princ. boonen f 19.40—25; Sla per 100 f.2.90—4; Bospeen f. 5.80—6; Bloemkool I f. 10.80—15; idem II f. 7.50—8; Kroten per 100 kg. f. 4.70—6; Peen per kist f. 1.70—2. LEIDSCHENDAM. 29 Juli Engelsche kom kommers le srt. f.11; idem 2e srt. f.8.50; idem 3e srt. f. 5.50; idem wankleurige f.2—2.80; idem stek per 100 kg. f. 2.50—610; Gele Komkommers le srt. f.11; idem 2e srt. f.8.50; idem 3e srt. f. 5.50; idem stek per 100 kg. f. 2.607; Kropsla le srt. f.24; Peen f. 6.408; Bloemkool le srt. f.11; idem 2e srt. f.8; idem uitschot f.250 f. 4.60; Tomaten midd. f. 9.50; idem groote ronde f. 9.50; idem 2e srt. f.950; idem 3e srt. f.950; idem bonken f.7; idem uitschot f.23; idem rijp f.6; Andijvie per 10 kg. 411.46; Spinazie per 4 kg. 4896 ct.; Postelein f. 20.1025.10; Rabarber per 100 kg. f.910.10; Snijboonen f 18; Spercieboonen f.18; Seldery f. 1.602; Tuinboonen f.6; Doperwten f.14; Meloenen per kg. 30 ct.. Druiven 4750 ct.; Roode en witte bessen f 11 25 NAALDWIJK. 30 Juli Groentenveiling: Roode Bessen 221/4;witte 16—22*4; zwarte 42; kruisbessen 16; champignons 2.95; alicant 71— 1.39; blauwe druiven 85—1.40; emile 1.25150; colman 1.15; West Friesland 1.30; champion 951.40; muscaat 1.001.15; dubbele boonen metdraad 11—15; zonder draad~15—18; snijboo nen 1418; posteltein 1527; netmeloenen 42; 2e 32; suiker 16—28; pruimen 95—105 per kg.; perziken 17—30 per stuk; morellen 37—54; framboozen 50; tafelperen 23—90; appelen 28 40 per kg.; peen 4.80—6.80; peterselie 1.00 per 100: roode kool 4.80-T-6.00 per 100 kg.; tomaten C 15—19; CC 8—19 per kg. RIJNSBURG. 30 Juli Aardappelen f.5; To maten f.19; Princesseboonen f.18; Waschpeen f 8; Uien f.8 per 100 kg.; Bospeen f.6; Kroten f.350—6; Peterselie f.4—5.50; Selderie f.250— f.3; Kervel f.4.50—5.50 per 100 bos; Bloemkool I f.11; idem II f.8; Kropsla f. 1.803 per 100. RIJNSBURG, 30 Juli Bloemenveiling; Gladiolen Poolijs f.34; Tienhoven f.4505; Halley I 1.20—1.60; Sunlight f.2—3; Witte Le lies f 28; Zinnia's f.2; Floksen 8—11; Godetia f 1502; Galardia 6580; Riddersporen 14 18; Centise 15—20; Anjers 4060. Redactie-staf: B. W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannem^ Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3