Scherp Duitsch protest tegen Bolivia Akkertje GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 29 Juli 1941 Een valsch document Hoofdpijn SPORT AGENDA Winterhulp Nederland FEUILLETON Een man verdween.. Na een anti-Duitsche campagne heeft de Boliviaansche regeering zooals gemeld den Duitschen gezant Wendler, zonder op gave van redenen uitgenoodigd, binnen drie maal 24 uur Bolivia te verlaten. Naderhand publiceerde de Boliviaansche regeering een brief, die afkomstig heette te zijn van den Boliviaanschen militairen attaché te Berlijn, majoor Belmonte,; en gericht aan den Duit schen gezant Wendler. Daarmede motiveerde zij haar ongehoor- den maatregel tegen den vertegenwoordiger van het Groot-Duitsche rijk. Bolivië beweer de dezen brief van een buitenlandsche mo gendheid te hebben gekregen. Vorm en in houd benevens de begeleidende omstandig heden, waaronder de z.g. ontdekking ge schiedde, doen op het eerste gezicht blijken, dat dit een vervalsohing van het domste, onbeholpenste soort was. Dit is thans definitief bewezen door de verklaring van genoemden majoor Belmon te, die hij gistermiddag heeft afgelegd ten overstaan van de Duitsohe en buitenland sche pers. Mijn regeering heeft de ongewone maat regelen tegen den gezant van het groot- Duitsche rijk gemotiveerd met het publicee- ren van een brief, dien ik uit Duitschland aan den Duitschen gezant Wendler in La Paz zou hebben geschreven. De gepubliceer de brief is naar de regeering heeft mede gedeeld - haar door 'n derde mogendheid ter beschikking gesteld. Deze zoogenaamde brief aldus de attaché waarvan ik pas door de publicatie op de hoogte kwam. is door mij nooit geschreven. In het belang van de waarheid en in het belang van de betrekkingen tusschen het Duitsche volk en het mijne, acht ik het mijn plicht hier voor vertegenwoordigers der pers op mijn eerewoord als officier te verklaren, dat ik noch dezen brief, noch een ander schrijven of mededeeling aan den Duitschen gezant Wendler ooit heb doen toekomen. Deze brief is een vervalsching. Het is in Bo livia bekend, dat ik te allen tijde mijn hei- llgsten plicht in het feit gezien heb, de be langen van mijn vaderland te dienen. Ik weet, dat ik tengevolge van deze houding sedert geruimen tijd door politieke kringen en door geheime organisaties achtervolgd word. Ik ben ervan overtuigd, dat dit de reden is om mij dezen brief in de schoenen te schuiven, en met deze vervalsohing zoo wel mijn eerlijke nationale bedoelingen als tegelijk de Duitsche rijksregeering te treffen. Ik heb aan mijn regeering, na kennis te heb ben genomen van de afschuwelijke verwij ten, de volgende mededeeling gedaan: „Ten behoeve van het welzijn van mijn 'vaderland en opdat de regeering niet zal handelen op grond van valsche inlichtingen, verklaar ik dat 't volkomen onwaar is, dat ik revolutionnaire betrekkingen onderhoud of heb onderhouden met de Duitsche regeering of haar gezant in Bolivia. Evenmin heb ik noch een brief noch eenigerlei andere mede deeling aan den Duitschen gezant Wendler geschreven noch dusdanige van hem ont vangen. Deze verklaring wil geen verdedi ging van mijn persoon zijn, doch wordt af gelegd om mijn vaderland te dienen. Ik zou het derhalve dankbaar begroeten, wanneer de Boliviaansche regeering de eventueel te gen mij genomen maatregelen niet zou wij zigen." De Duitsche regeering heeft op grond van die verklaring en van de onthulling van de onbehouwen vervalscherstrucs, waaraan de Boliviaansche regeering ten slachtoffer is gevallen in onbegrijpelijke lichtvaardigheid en zonder ook maar een poging om een on derzoek in te stellen, gisteren in vervolge op de reeds gepubliceerde protestnota van 22 Juli de volgende nota gezonden aan de Boliviaansche regeering: „In opdracht van de Rijksregeering heb ik de eer het volgende mede te deelen. Nadat de Boliviaansche regeering in het eerst zon der opgeven van eenigerlei motieven den Duitschen gezant in La Paz, den heer Wend ler, de ultnoodiging had doen toekomen, bin nen enkele dagen het land te verlaten, heeft zij den volgenden dag tegenover vertegen woordigers der pers en wel wederom zonder mededeeling van concrete feiten het verwijt uitgesproken, dat de stap tegen den gezant genomen is, omdat hij zou hebben deelge nomen aan kuiperijen tegen de Boliviaan sche regeering. Deze bewering, di. uiteraard als volkomen uit de lucht gegrepen mobt worden gekenmerkt en die iederen grond slag miste, is reeds in de nota van den ge zant Wendler van 22 Juli ten scherpste ver worpen. Daarop heeft de Boljviaansche regeering aanleiding gezien een document te publicee- ren, dat haar volgens haar eigen mededee ling door een derde mogendheid in handen is gespeeld. Zij beweert, dat dit document een door den Boliviaanschen militairen at taché te Berlijn, den heer Belmonte, aan den gezant Wendler gericht schrijven is, dat het bewijs vormt voor de verwijten, die te gen laatstgenoemde uitgesproken zijn. Zoo wel vorm en inhoud van dezen brief alsook het geheel der begeleidende omstandighe den bij de z.g. ontdekking daarvan doen reeds op het eerste oog zien, dat het hierbij niets anders betreft dan een vervalsching van de meest plompe soort. De gezant dr. Wendler heeft de Rijksre geering terstond na de publicatie van het document telegrafisch het dienstbericht doen toekomen, dat hij een dergelijken brief noodt ontvangen heeft en in geenerlei con tact heeft gestaan met den heer Belmonte. In volledige overeenstemming daarmede heeft de heer Belmonte zelf in het departe ment van buitenlandsche zaken te Berlijn op 26 Juli de verklaring afgelegd, dat hij den gezant Wendler noch den gepubliceerden, noch een anderen brief heeft geschreven en van zijn kant nooit een brief van hem heeft ontvangen. Het gepubliceerde document is een volkomen vervalsching. De heer Bel monte heeft daarbij eigener beweging den wensch uitgesproken, deze zijn verklaring ook in het openbaar af te leggen. De Rijksregeering moet thans vaststellen, dat de Boliviaansche regeering op grond van stappen eener derde mogendheid en zonder ook maar een poging tot opheldering .van den feitelijken stand van zakken te hebben gedaan bereid geweest is tot een in het in ternationale verkeer weergaloos optreden tegen den diplomatiéken vertegenwoordiger van het Rijk. De Rijksregeering spreekt hiertegen opnieuw haar scherpste protest uit." 685 (Ingez. Med.) POGING TOT INBRAAK IN DISTRIBUTIEKANTOOR. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. hoorden bewoners van een huis naast het distributiekantoor op den Zuiddijk te Zaandam verdacht gestommel. Zij waar schuwden de politie, die onmiddellijk de noodige maatregelen trof om de verwachte, ongewenschte bezoekers te pakken te krijgen. Onder meer werd een cordon ge trokken rond het distributiekantoor. On danks den korten tijd, die verloopen was, hadden de nachtelijke bezoekers weer het hazenpad gekozen. Toen een van de agen ten hen plotseling in een van de vele ste gen in deze buurt zag loopen, sommeerde hij hen om stil- te blijven staan. In plaats van hieraan gevolg te geven, zetten de nachtelijke wandelaars het op een loopen. Zelfs eenige schoten in de lucht weerhiel den hen niet. Dank zij het feit echter, dat een van het drietal zich in een van de steegjes, plat op den grond liggend, onder een heg had trachten te verbergen, heeft de politie hen in handen gekregen. De man werd ontdekt en naar het hoofd bureau overgebracht. Deze arrestatie heeft er toe geleid, dat ook de twee mededaders gearresteerd konden worden. Het waren een" Zaandamer en een Amsterdammer, die reeds meermalen met de politie en justitie in aanraking zijn geweest. In den bewusten nacht hebben zij geen kans gezien het distributiekantoor binnen te dringen. Eerst hebben zij het geprobeerd door het uitsnijden van een kelderruit en toen dat mislukte, na een moeizame kleu terpartij tegen den gevel op. via het glazen dakluik. Achter de kelderruit zagen zij een stevig planken schot. Het glazen dak luik was te ver van den beganen grond verwijderd en bood daar geen verbinding mede. Onverrichterzake waren zij dan ook weer vertrokken, toen een van de agenten van het cordon hen ontdekte. DOOR ACHTERUIT RIJDENDEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Toen gistermiddag de 62-jarige H. van Semmel, wonende te Slikkerveer, zich naai zij n werk wilde begeven, werd hij door een achteruit rijdenden vrachtauto omver ge worpen en door de achterwielen overreden Het slachtoffer was onmiddellijk dood. LIJK VAN VERDRONKEN ZWEMMER OPGEHAALD. Donderdag is bij het zwemmen in de Waalhaven te Rotterdam verdronken de 18-jarige J. W. L. Taal, gewoond hebbende in de Herman Kosterstraat, die de zwem kunst niet machtig was. Gisteren heeft de rivierpolitie het stoffelijk overschot opge haald. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE EDE. Gistermorgen omstreeks half twaalf had op den Stationsweg te Ede een ernstig verkeersongeval plaats, waarvan de wiel rijder L. H. uit Arnhem het slachtoffer werd. Uit de richting van het station na derde een vrachtauto van den expediteur L. uit Ede, toen ongeveer ter hoogte van het bankgebouw der Nederlandsche Han- delmij een wielrijder, die uit tegenoverge stelde richting kwam en rechts van den weg fietste, plotseling van richting ver anderde en op den vrachtauto toereed. De man werd gegrepen door het linker voor spatbord van den wagen en botste vervol gens tegen het portier. Met zware ver wondingen aan het hoofd werd de wiel rijder op advies van twee artsen, die spoe dig ter plaatse waren, naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht, waar men zijn toestand uiterst zorgwekkend achtte. Om trent de oorzaak van het ongeval zij nog- vermeld, dat de wielrijder waarschijnlijk in aanraking kwam met het achterwiel van iemand, die voor hem reed, waardoor het slachtoffer begon te slingeren met boven genoemd noodlottig gevolg. DE MOORDAANSLAG TE STADSKANAAL. Het slachtoffer overleden. In het R.K, Ziekenhuis te Winschoten is Zaterdagavond de 26-jarige ongehuwde P. van Z., woonachtig te Nijmegen, die op 1*5 Juli j.l. te Stadskanaal uit minnenijd door J. B. aldaar met een dolkmes in de borst werd gestoken, aan de bekomen verwondin gen bezweken. ZIJN BROER DOODELIJK VERWOND. Zaterdagavond ontstond ruzie tusschen de Gebr. H., wonende op Harstel te Veenen- daal. De 54-jarige H. H. verwondde zijn 42-jarigen ongehuwden broer G. H. zoo ernstig, met een bijl, dat deze eenige oogenblikken later overleed. H. H. werd gearresteerd. Het lijk is in beslag genomen. De gearresteerde en het stoffelijk overschot zijn op transport ge steld naar Utrecht. BUITENLANDSCH GEMENGD. AMERIKAANSCHE HITTEGOLF. 80 dooden. De Oostkust van de Vereenigde Staten woi'dt sedert eenige dagen geteisterd door een hevige hittegolf, waarbij temperaturen van 40 graden zijn geregistreerd. Aan de ge volgen van de warmte zijn tot dusver min stens 80 personen overleden. Bij den bui tengewonen toeloop naar de zeebaden zijn alleen tijdens het laatste weekend meer dan 90 menschen verdronken. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. A.s. Donderdagavond zullen te Boskoop on derstaande wedstrijden gespeeld worden: Voor de competitie N.ZJ3.: Boskoop IDe Gouwe I (Waddinxveen) Voor de competitie Goudschen Zwemkring: Boskoop nDe Gouwe II. WEDSTRIJDEN TE ALPHEN. Woensdagavond worden in Alphen's zwembad de volgende wedstrijden gespeeld: A.Z.C. I—W.C.Z. I Woerden. A Z.C. II—W.Z.C. n en A.Z.C.-damesW.Z.C.-dames. ZEILEN. WEDSTRIJD TE NIEUWKOOP. Op de Noordelnderplas werd Zondagmiddag door de Watersportvereniging „Noord-Zuid" een wedstrijd gehouden, waarvoor groote be langstelling bestond. Ruim 20 deelnemers ver schenen aan de start.: De uitslag was: 12 vts. jollen: 1. O. Muller; 2. Jhr. H A. Graswinckel. Klasse A: 1. G. Pouw; 2. A. van Schalk. B.M.-klasse: 1. G, van Schaik; 2. C. Boer. Vergr, B.M.-klassè: 1. M. Koert; 2. Mevr. Fransen Sharpies: 1. P. van den Haak; 2. N. A. de Pater, ATHLETIEK. 17 AUGUSTUS ESTAFETTES VOOR VOETBALVEREENIGINGEN. Aan het programma van de athletiekwedstrij- den, georganiseerd 'door de A.V. Holland op 17 Augustus aanstaande, is op voorstel van het Holland-bestuur en in overleg met de N.T.C. een 4 X 100 M. estafette-nummer voor voetbal verenigingen toegevoegd in verband met het feit, dat er voor een dergelijk evenement reeds het vorige jaar tijdens de openingswedstrijden van de slntelbaan groote belangstelling be stond. Verenigingsbesturen van deelnemende ploe gen wenden zich ten spoedigste .tot den heer G. E. v. d. Linden, Rijnsburgerweg 54, Leiden, alwaar ook alle inlichtingen te bekomen zijn. CRICKET. V.U.C. I—L.M.C.C. I. Tegen de verwachting in heeft de LM.C.C, een inningsnederlaag geleden. V.U.C. verkoos eerst te gaan batten en reeds spoedig ving Beem Wierts uit. De Haagsche batsmen voerden daarna het totaal duchtig op, waarbij zfj over gebrek aan geluk niet te klagen hadden. Met de lunch was de stand 108' v. 3, waarvan H. Zadelaar 48. Daaama scoorden Hoffmann 37 en A. Brouwer (34*) nog een flink aantal runs, zoodat het einde pas kwam op 180. H. Coe- bergh 5 v. 103; W. v. d. Heyden 4 v.-56; D. J. Wagner 1 v. 6 Reeds dadelijk bleek, dat de Leldenaars veel moeite met de Haagsche bowlers hadden, die op het opdringende wicket zeer snel en gevaarlijk van de pitch kwamen De spelers waren er dan ook meer op uit hun lichaam dan hun wicket te redden, met* als gevolg, dat voor 18 allen een beurt gehad hadden, waarvan nog 10 extra's. H. Zadelaar 8 v. 2. A. Straus 1 v. 6. Daar er nog ruim tijd ove£ was, kreeg de L.M.C.C. de follow-on en probeerde nu een eenigszins gewijzigde battingorder. Inderdaad bleek deze tactiek met Coebergh en Wagner op de mat succes te hebben. Eerst na een stand van 88 runs voor het zesde wicket werd Wagner (37) in het verre veld gevangen Coebergh (58) kreeg hierna niet voldoende steun meer, zoodat hij, voor hij aals laatste man gevangen werd, er niet in slaagde het totaal (162) noodig om het derde punt niet te verbiezen, te halen. Op 130 kwam het einde. De L.M.C.C. telde meerdere invallers, o.a. voor Walther Boer, die in den aanval sterk gemist werd. SCHAKEN. DE WEDSTRIJD Dr. EUWE—BOGOLJUBOW. Euwe leidt met 52 punten. De zesde partij in de ontmoeting tusschen onzen landgenoot dr. Max Euwe en den Duit schen kampioén Bogoljubow werd na 55 zetten door dr, Euwe gewonnen. In de daarna gespeelde zevende partij (Ita- liaansche) demonstreerde Bogoljubow een be wonderenswaardig nieuwtje, waardoor hij zich van een sterker eindspel verzekerde. De verde diging van dr. Euwe was. evenwel zóó meester lijk, dat het toreneindspel in deze partij na den 34sten zet in remise eindigde. De stand is nu na de zevende partij: dr. Euwe 5 punten tegen Bogoljubow 2 punten. HEDEN Jeruël: Spr. de heer de Bruyn, 8 uur nam. Woensdag. Oud-Poelgeest: Zendingsdag Chr. Geref. Kerk. U1VEKSKN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus en dlph- terie. 113 uur. 's Dinsdags: Oude RUd 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 7—8 uur nam 8 Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur vooim Arbeidsbeurs (Levendaai)Iedere derde Dlns- jag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 3—5 uur nam. s Donderdags WIJkgebouw „Bethesda* (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 8 Vrijdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde Wassenaarscheweg 56: Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5 BIOSCOPEN t 18 Jaar: 14 Jaar: 9 alle leeftijden Luxor-theater: „De zanger van Hare Hoog heid" Dagelijks nam 2 en 8 uur Zondag 2—7 uur doorl voorstelling, Lldo-theater: „Douanepost nr. 3". Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag eD Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: ..Luchteskader Llltzow" Dagelijks 2 en 6 uur 's Zondags van 26.30 uur doorl voorstelling. Casino-theater: „Bleeke Bet" 8 Dagelijks 8 uur Woensdag en Zaterdag ook 2\h uur Zondags te 2 en 8 uur nam Rex-theater: „Drie en Christine" Dagelijks 2 en "8 uur nam.: Zondag 26% uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur „De 3 Codona's". (Zondags gesloten). De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 26 Juli 20 uur tot Zaterdag 2 Augustus 8 uur waarge nomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche apotheek Wilhelminapark 8. Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" Voorm. 12 uur: 20 gr. C. G Iron timmer ran de W. B. N. 5 5 53. De Bank ran de VfM. la Kas- vereenlglng N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In veler leven. TENNIS. HET TOURNOOÏ TE NOORDWÏJK. Behalve de reeds eerder vermelde uitslagen in het gemengd dubbelspel van het Noordwijk- sche tournool is verder slechts één partij ge speeld, namelijk de eerste kwarteindstrijd tus schen mej. T. Wellink en C. Bosschaart eener en mevr. van Herwijnen en ir. H. E. R. van Herwijnen anderzijds, welke door eerstgenoem- den met 61, 75 werd gewonnen. Naar wij vernemen zullen de resteerende par tijen eerst in het laatst van de volgende maand worden gespeeld. WIELRENNEN. RONDE VAN DEN MIDDEN-BEEMSTER. Bi) de Zondag verreden ronde van den Midden-Beemster werd onze stadgenoot M. Segaar ln de amateurklasse over 60 KM. vierde, terwijl J, de Groot ïn de nieuwelingen- klasse der 20 K,M. de negende plaats bezette. Door LESLIE FORD. (34 Totdat lk mevrouw Chapman's reactie ge zien had, had ik gedacht dat het nu juist vas, wat je van hem kon venvachten. Ik had stellig verwacht dat, zoo gauw Steve uitgesproken was, de kolonel geglimlacht zou hebben, en gezegd, zooals lk dat al tweemaal bij dergelijke gelegenheden had bijgewoond „Dat ls alles goed en wel, Grant, maar En dan kalm en beleefd zou heb ben uitgelegd dat zijn verhaal geen hout sneed; want dat het bekend genoeg was dat de jongeman op het oogenblik van den moord houtjes voor zijn oude tante hakte, of iets dergelijks. Daarom was ik volkomen onvoorbereid op zijn antwoord, en nog minder op mevrouw Chapman's verpletterende bevestiging van iets, waarvan ik nu begreep dat zij gewe ten had dat het waar was Iets waarvan zij tot het laatst toe gehoopt had dat het on bekend zou blijven, en dat zij ten koste van alles ontkend zou hebben, als dat nog eenige kans van slagen gehad had. Maar de uitwerking op mij was nog niets vergeleken met die op Cecily. Zij zat een voudig als een zoutpilaar! alle kleur en le ven was uit haar weggeweken. De kolonel keek blijkbaar zelf een oogen blik besluiteloos, van den een naar den an der. Mevrouw Chapman deed een tragische poging om zich te beheerschen. Zij bevoch tigde haar blauwe lippen, en klemde zich aan den kant van de sofa vas tot haar knokkels wi^ uitstonden. „Het ls mijn schuld, kolonel Primrose volkomen mijn schuld", zei ze moeilijk. „Ik vertelde Steve dat lk Joe ging halen om mij te helpen. George eens goed de les te lezen. Het zou een klein kunstje zijn hem een doodschrik te bezorgen. Ik wilde ln elk geval dat overhaaste huwelijk uitstellen, waartoe hij en zijn zwager mijn kleindoch ter wilden pressen, terwijl ze niet ln staat was om te denken. En dat dan nog zeer dwaas, naar mijn meening." Ze vouwde de handen in haar schoot. On danks al haar pogingen was alle energie uit haar gezicht verdwenen, en was 7 enkel nog een zielige ongelukkige oude vrouw die vergeefs alles op haar laatste kaart gezet had. „Ik zei Steve dat hij niet mee moest gaan. Dat het hem niet aanging, en dat Joe en lk dat wel zouden doen", ging ze voort. „Ik wist niet dat George de revolver had, of schoon ik het misschien had kunnen weten. Ik wist zelfs niet dat de revolver weg was: het ding was me sedert den vorigen avond volkomen door het hoofdgegaan. Ik was len heelen dag al vrijwel niet tot denkeu in staat geweest Toen Cecily terugkwam en niet getrouwd, besloot ik er voor te zorgen, dat dat niet voor den tweeden keer kon ge beuren. En dit was het' eenige werkelijk bruikbare dat ik kon bedenken. Het was een beetje eigen recht en, laten we zeggen vee- boeren-justitie, mar George was voor an dere argumenten nu eenmaal niet ontvan kelijk. Het spijt mij; niet voor George, want die kreeg niet meer dan hem toekwam, maar om Steve. George was nog niet waard dat hij Steve's schoenen poetste". Er viel een lange stilte. Kolonel Prim rose keek nog steeds den een na den ander aan. Ten slotte vroeg hij aan den houtves ter: „Mag ik dat telegram, mijnheer Ray- burn?" Hij opende het papier en zei tot Steve: Het schijnt me toe, Grant, dat het tijd wordt dat we jouw lezing over die cheque eens hooren Zooveel weet ik wel, dat de cheque niet door een valsche handteekenlng werd vervalscht maar dat het bedrag ver hoogd werd. Dit telegram is van Chapman en Davis, en lk vermoed dat het U allen wel zal Interesseeren. Het luidt: „Ons kantoor bezit geen dossier ln zake Stuyvesant cheque. Onderzoek privé en ver trouwelijk ingesteld door George Pelman die persoonlijk rapporteerde aan heer Chap man. Alleen Pelham heeft inlichtingen eer- stehands verkregen. Stel U met hem in verbinding adres Cinnabar Ranch Elk Hole Wyoming". ZIJ oogen bleven op Steve gevestigd. „Ik geloof, Grant, dat niemand van de aanwezigen er aan twijfelt of Pelham was ln staat, inlichtingen in zijn eigen voordeel te verdraaien. In dit geval wist niemand beter of je was dood en kon je hem dus nooit ontmaskeren. Ik stel daarom voor, dat je ons vertelt wat er gebeurd is". Steve aarzelde slechts een oogenblik, toen zei hij rustig: „Ik wil graag vertellen wat er gebeurd is: U moet maar zien of U het wilt gelooven. En het is een lang verhaal. Die Brice was onze eerste bediende van de correspondentieafdeeling. Op een goeden dag kwam een vriend van mij die bij een bankiersfirma werkte, bij ons blnnenloopen. Die viel zoowat op zijn rug van verbazing toen hij hem zag. Hij vertelde mij dat Brlce een week of drie te voren op hun kantoor gekomen was, een rekening bij hem ge opend had, waarbij hij ons als referentie opgaf, en een cheque van 10.000 dollar af gegeven had met order daarvoor Associa ted Steels tegen 24 te koopen. Iederen mor gen belde hij omstreeks elf uur op en gaf zijn orders voor dien dag. Na een week of twee had hij ruim 6000 verdiend. Toen kwam hij op een morgen zelf, vroeg de 11000 op, en ging met de winst verder gok ken. Het klonk mij een beetje fantastisch en ik wilde er meer van weten. Ik ontdekte dat wij op den dag dat Brice die rekening geopend had, een brie! gekregen hadden van een zonderlinge oude juffrouw, waar we nog al eens zaken voor deden. Met een In gesloten cheque van tien dollar, voor een mand met vruchten om aan een dominee die naar Europa ging, op de boot te sturen. De kassier vertelde me dat het geen cheque was geweest, maar een bankbiljet van tien dollar. De man had er zich niets bij ge dacht, war ze deed altijd zonderlinge din gen. Daar waren we wel aan gewend: dat ze ons zooiets opdroeg, was trouwens al zonderling. De kassier had dus gedacht 'lat ze na het schrijven van haar brief var, ge dachte veranderd was, en maar een bank biljet had ingesloten. Ik ging haar opzoeken. Haar bankreke ning was juist binnengekomen. Haar che ques waren gewoonlijk vrijwel onleesbaar gekrabbel, en naar haar bankafrekeningen keek ze meestal niet om.Maar ik mocht haar toch doorkijken, en vond de cheque voor 10.000 op den bewusten datum, en een stor ting van 10.000 baar twee weken later Ze wist enkel te zeggen, dat, al schreef ze wel eens meer cheques van 10.000, ze dat op dien dag zeker niet gedaan had, en dat ze nog veel minder 10.000 naar de bank had gebracht. Goed; ik greep Brice bij zijn nek en hij bekende onder tranen de heele geschiede nis, Hij hing een hartroerend verhaal op over zijn ouden vader, die in een inrichting ir ongeneeslijk zieken as later ont dekte ik. dat het een armenhuis was, en dat hij er zich nooit meer had laten zien, sedert de man daar was toegelaten. „De oude mevrouw Stuyvesant hield zieh .reusachtig goed. Ze zei, dat zé het geweldig vond, en dat we Brice onze zaken maar moesten laten doen, want dat hij meer ver star.! van de markt scheen te hebben dan wij. Maar dat ze'natuurlijk geen zaken meer kon doen met een firma, die goochelaars onder haar personeel had. Als we hem zouden ontslaan, was zij niet van plan het aan te geven. En hij kon, wat haar betrof, zijn winst houden om zijn vader een ge lukkigen ouden dag te bezorgen." *"H grinnikte hoonend. „Hij vroeg dus zijn ontslag, en vertelde aan den loopjongen, dat ik hem weggepest had. Twee reken later merkte ik, dat hij een betrekking gevonden had op de bank, die het geld van mevrouw Stuyvesant be heerde. Ik wilde hem daar niet wegpesten, en zorgde, dat zij een machine kreeg om haar cheques mee te schrijven Ze gebruik te het ding zoowat een week en ging toen weer verder met haar gekrabbel, zoodat ik haai vertelde, dat Brlce daar nu in dienst was. Dat kon ze niet zetten, en ze zorgde, dat hij ontslagen werd. Hij ging op prolon gatie koopen en raakte zijn geld /eer kwijt, en daarna begon hij me overal te volgen. Hy begon er steeds beroerder uit .e zien; hij schoor zich niet langer en kreeg een wilden blik in zijn oogen. Toer op dien avond Hij aarzelde, en waagde het niet, (Jecily aan te zien. op dien avond dat ik bij de Chap- mans geweest was, had hij zich achter in mijn auto verscholen. Ik ontdekte het pas, toen we op den weg reden; hij klom over de leuning en stak me een revolver ln mijn zij. Hij rolde met zyn oogen en hij was vol komen wild. Dronken was hij niet; ik kreeg eer den Indruk dat hij het een of ander ver gift gesnoven had. Hij beweerde, dat lk zijn leven verpestte en hem vervolgde, en meer van dien onzin. Eerst probeerde ik hem te kalmeeren, maar hij zei dat hij mij in elk geval zou vermoorden. .Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6