V HAANDAG 28 JULI 1941 No. 24949 De strijd tegen het bolsjewistische gevaar Industrieën Verduisteren: Duitschland strijdt voor Europa Achtervolging in het Oosten voortgezet Duitsche Weermachtsberichten 82ste Jaargang Het eerste deel van het Vrijwilligerslegioen „Nederland" vertrokken Toespraak van luitenant-generaal Seyffardt Nederlandsch V rij willigerslegioen Weest in Uw bedrijf zuinig met gas Victorie VRIJWIL! N ÊGIOEN D 21.39 uur 5.54 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W.Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties' (hoofestens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie eri Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21607 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maandenƒ2.47 per week0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f 0.80 per 3 mnd.) o Foto Polygoon. Zaterdagmiddag is het eerste contingent Nederlandsche vrijwilligers naar de Sovjet- Unie vertrokken. Op het Spui werd een défilé gehouden. De kop van het vrijwilli gerslegioen met de Nederlandsche vlag defileert voor de autoriteiten: v. 1. n. r. SS Gruppenführer der Polizei Rauter. luitenant-generaal Seyffardt en generaal Schumann. Het is Zaterdag voor de eer en de toekomst van Nederland een bijzonder gewichtige dag geweest: het Vrijwilli gerslegioen is vertrokken om straks, na voltooide spoedopleiding, in het Oosten van Europa deel te nemen aan den strijd van de verbonden legers tegen het bols jewistische gevaar en daarmede te too- nen, dat men bereid is, zijn hoogste offers in te zetten voor de bescherming van ons volk en in het algemeen van de Germaansche beschaving tegen de van dien kant dreigende volks-ontbin- dende elementen. Uit alle deelen van ons land waren vrij willigers, meest jongemannen van omstreeks 20 jaar, doch ook mannen, die de drie kruisjes reeds achter zich hadden, naar Den Haag gekomen om als leden van dit legioen, onder Nederlandsche vlag en Nederlandsche officieren de gezamenlijke reis naar het Oosten te aanvaarden. In de groote zaal van den Dierentuin, welke zaal kwistig met groen en bloemen en verder met doeken in de kleuren Oranje- Wit-Blauw en het Hakenkruis van onze Duitsche broeders versierd was. Daar werden van een uur in den namiddag af de laatste voorbereidselen voor dezen veldtocht ge troffen. Op het podium prijkte het uit oranje, witte en blauwe bloemen vervaar digde zonnerad, als embleem van dit legioen. Lieftallige meisjes reikten aan alle deel nemers bloemen uit. Te ruim twee uur marcheerde een gedeel te, namelijk degenen, die tot de N.S.B. be hoorden, ongeveer 40% van dit contingent, naar den Princesse-schouwburg, waar de leider van de N.S.B., ir. Mussert, hen afzon derlijk zou toespreken. Ook deze zaal was met groen en bloemen getooid, terwijl op het podium een portret van den Führer was opgesteld. De leider der N.SR., die hier met een daverend „houzee" werd verwelkomd, zeide van zijn jongens persoonlijk bij hun vertrek afscheid te willen nemen. Hij herinnerde aan den landdag in het tentenkamp in 1935 te Loosduinen, toen hij daar de solidariteit der nationaal-socialisten met Italië in den strijd tegen Abessinië had betuigd. Van die verbondenheid met het fascisme en met het Duitsche nationaal-socialisme is dit vrijwil ligerscorps onze consequentie, zoo zeide spreker, die verder deed uitkomen, dat de jongens, die thans gaan deelnemen aan den strijd tegen het bolsjewisme, dit doen als waarachtige Nederlanders. Zij zullen straks den eed moeten afleggen voor den Führer en dat kan voor hen geen bezwaar zijn. Want zij strijden te zamen met Noren, Denen en Vlamingen, die denzelfden eed af legden voor den Führer aller Germanen, zonder wien Europa aan het bolsjewisme zou zijn overgeleverd. De strijd van Duitschland tegen dat ge vaar is thans meer dan ooit onze gemeen schappelijke strijd. Gij gaat, aldus ir. Mussert. als vertegen woordigers van den sterken Nederlandscnen stam daaraan deelnemen met mijn volledige instemming en gij kunt u daarin méér Nederlandsch gevoelen dan ooit tevoren. Naast de algemeene materieele verzorging uwer verwanten zal de ifd. IV van het hoofdkwartier der N.S.B. op de bres staan voor de behartiging van alles, wat voor de ten strijde trekkende kameraden in bijzon dere gcvalïtn noodtg mocht blijken. Gezamenlijk werd nu het zesde couplet gezongen van het Wilhelmus „Mijn schilt ende betrouwen" waarna de deelnemers den leider „Wij zjjn de zwarte soldaten" toe zongen. Toen allen weder in den Dierentuin bijeen waren, te zamen met de overige leden van het vrijkorps, werden zij allen in carrévorm opgesteld, met de Nederlandsche vlag in het centrum. Een militair muziekcorps was mede aanwezig. Op de gaanderijert hadden zeer vele familieleden, verwanten en vrienden plaats genomen. Als Jiooge gasten waren tegenwoordig de Duitsche generaals Rauter en Schumann, eerstgenoemde mede namens den Rijkscom missaris, de Oberst Arbeitsführer Bethmann, de president der Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen en de Haagsche hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer. Tegen half vier trad de commandant van het legioen „Nederland", luitenant-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, binnen. De Nederlandsche kapitein Voorwinden meldde dit gedeelte van het legioen „pre sent", waarna de generaal den troep inspec teerde, terwijl de muziek zich deed hooren. REDE VAN GENERAAL SEYFFARDT. Luitenant-generaal Seyffardt hield de volgende toespraak: „Nederlandsche legioen-soldaten, Kameraden. Gij hebt een kloek besluit genomen, een besluit, dat u tot eere strekt en dat ons vaderland tot eere strekt. Gij hebt begrepen wat helaas door zoo velen niet wordt begrepen, die toch denken dat zij goede vaderlanders zijn. Nederland mocht niet achterblijven, ook Neerlands zonen moeten medestrij- medestrijden met de Groot-Duitsche weermacht, die vecht voor de vrijheid van Europa, voor de beschaving en de kuituur, voor alle geestelijke waarden, welke de Christenheid wil en moet be houden. Gij hebt een kloek besluit genomen, want gij weet, dat gevaren en zware, zeer zware dienst uw deel zullen zijn. Ge gaat naar een land, waar drukkende warmte kan heerschen, war het ook voor u on gekend koud kan zijn, waar modder en vuil de wegen onherkenbaar zullen maken. Ge komt tegenover een vijand, verraderlijk en wreed. Ik irfag ze niet met dieren ver gelijken want daarvoor zijn zelfs de wilde dieren te goed. Het zijn duivels, maar ge wéét dat en ge zult er tegen gewapend zijn. Gij zult uw verdere opleiding ontvangen van de beste instructeurs ter wereld en ge zult deel hebbben aan de overwinning, die zeker komt. Er zullen offers vallen, onder u zullen er zijn, die niet naar het vader land terugkeeren. En tóch hebt ge uw kloek besluit ge nomen, omdat ge voelt om welke hooge idealen het gaat. En daarvoor brengt ge uw offer. Maar ge kunt óók weten Wegens den sterken toeloop van vrijwil ligers warden de meeste bureaux van aan- ihelding voor het Nederlandsche Vrijwilli gerslegioen voorloopig gesloten. Het Am- sterdamsche bureau blijft nog open tot Donderdagavond 31 Juli a'.s. Geopend blijft daarna alleen het aanmeldingsbureau te Den Haag; Koninginnegracht 22. Aanmel dingen moeten schriftelijk geschieden. dat Nederland u dankbaar zal zijn. Thans nog niet alle Nederlanders. De tijd zal echter komen, onverbiddellijk, dat ook die zullen inzien hoe zij hebben gedwaald. Dan zullen ook zij dankbaar zijn, dat door uw daad, uw offer, Ne derland een eervolle plaats zal behou den tusschen de volken van het nieu we Europa. Uw offer is ook niet alleen een offer voor u, doch dat is het ook .voor hen, die ge hier achterlaat. Gij vrouwen en kinderen, gij ouders en bloedverwanten, die hier aanwezig zijn en in gedachten zeg ik dit ook tot hen, die niet hierheen konden komen ook gij brengt een groot offer. Er zal zoo goed mogelijk voor u worden gezorgd, dat is waar, maar zwaar weegt voor u, dat ge hem gaat afstaan, die u lief is, dien ge zoo moeilijk kimt missen, omdat hij u steunt door zijn flinkheid, door zijn opgewektheid, door zijn levensvreugde. Maar ook u zal eens geheel Nederland dankbaar zijn. Ik breng u thans reeds een eeresaluut. Legioen-soldaten, hier ziet ge de vlag, die uw vaandel zal zijn De aloude kleuren „Oranje-Wit-Blauw" zullen u voorgaan als gij zo<L aanstonds afmarcheert. Ge zult die kleuren met u medevoeren naar Krakau, waar gij verder voor den krijg zult worden opgeleid. Daar zult ge uw vaandel als het hoogste goed beschouwen het zoo noodig met uw leven verdedigen, omdat het een symbool is van eer, trouw en dapperheid, en als de ijzeren discipline, welke gij zult moeten gehoorzamen, u soms eens wat zwaar mocht vallen, denkt dan even aan het Oranje-Wit-Blauw. Dan zult ge on middellijk voelen, dat ge ook het zwaarste kunt dragen voor de eer van uw vlag". Nadat spreker, terwijl allen zich van hun zetels hadden verheven, plechtig het vaan del aan de vaandeHracht had overgege ven, eindigde generaal Seyffardt als volgt: „Gij legioen-soldaten, die reeds zijt op geleid, gij weet en voelt reeds thans de hooge waarde van de vlag, die ik u hierbü in handen geef. Gij zult haar bewaken en verdedigen, het zal een kleinood zijn, dat u aan uw vaderland en uw volk bindt. Trekt dan nu heen gij kloek-besloten mannen, mijne kameraden. Gaat met moed en vertrouwen en denkt bij elk uwer han delingen aan de eer van Nedefland, aan uw eer. Mijn zegewenschen en de zegewen- schen van het beste deel van ons volk ver gezellen u! Leve het vaderland". Hierna werd het Wilhelmus ten gehoore gebracht. De rede van den generaal werd meerma len door applaus onderbroken. Voorts klonken na beëindiging van die rede uitroepen als „Hou Zee" en „Sieg Heil" luide door de zaal. v Het vrijwilligerslegioen kreeg hiema tijd voor eenige verpoozing op het Malieveld, van waar tegen vijl uur werd afgemar cheerd, met de muziek aan het hoofd, naar het Hollandsche spoorstation. Te kwart over vijf werd onderweg en wel op het kruispunt Spui-Groote Marktstraat gedefileerd voor generaal Seyffardt, zoo mede voor de generaals Rauter en Schu mann, welke drie autoriteiten zich hadden opgesteld op een met oranje, witte en blau we bloemen gètooid podium. Het muziekkorps maakte tijdens zijn voorbijgaan den paradepas. Dit défilé heeft stellig een grootschen in druk achtergelaten bij de tallooze toe schouwers. Op het perron Hollandsche Spoor stond een eere-compagnie van de SS-troepen, zoomede het reeds genoemde muziekkorps, dat eenige vroolijke nummers ten beste gaf. Vijf minuten voor half zeven vertrok de trein, terwijl hartelijke toejuichingen van allen, die bij dit afscheid aanwezig waren, werden geuit. De locomotief van dezen trein was gesierd met het embleem ln4 bloemen van het legioen terwijl op de wa gons de woorden „Vrijwilligerslegioen Ne derland'' waren aangebracht. Generaal Seyffardt en de overige genoemde autori teiten waren bij het plechtig afscheid aan wezig. Haalt uit uw toestellen, wat er In zit, een volbelast toestel werkt zuinig. Streeft daarom naar volle bezetting van ovens voor gloeien, smeden, drogen en bakken en van baden voor reiniging en galvanische behandeling. Verkort zooveel mogelijk de pauzen voor laden en lossen tusschen twee charges. Is er niet eiken dag volop werk voor uw over of kookketel, zamel het werk dan op tot het toestel een dag volop kan branden. Hebt ge voor hetzelfde werk vier matig- belaste ovens of baden in gebruik, stel er dan een of twee bulten bedrijf, zoodat de rest volbelast ls. Verspilt de warmte niet. Steekt brandergereedschap pas aan, als uw werk gereed ligt. Vefigeet branders, vooral minder zicht bare branders, niet af te sluiten als u klaar bent. Weest zuinig met warm water. Past op warmteverliezen. Ben ovendeur mag slechts openstaan, zoolang er geladen of gelost wordt. Kookketels, reinlgingsbaden e.d. moeten normaal afgedekt zijn: waterverdamping kost veel warmte, Laat hoogedrukbranders van groote ovens en van ovens voor hooge temperatuur In stellen door deskundig personeel. Kleine kost, groote baat. Vaak kan men een aanzienlijke gasbesparing bereiken door een kleine verbetering van de Instal latie of door beter onderhoud er van. Rust ovens en baden, die 's morgens nog warm zijn, uit met een schoorsteenafslui ting ma^r zoodanig dat de hoofdgaskraan eerst geopend kanworden, als het kanaal weer vrij ls. 's Nachts sluiten hiervan leidt tot een hoogere aanvangstemperatuur des morgens. Voorziet de kranen van branders, die regelmatig getemperd moeten worden, van een schaalverdeeling of aanslag voor klein- stelling. Voorziet brandergereedschap dat aan moet blijven, van een afzonderlijke waak vlam. Beperkt de warmteuitstraling door war me buitenwanden van ovens en ketels In alumlniumkleur te verven. Controleert regelmatig het goed-slultend zijn van ovendeuren en keteldeksels. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Dat dit niet „zoo maar" een slagzin is, uitgedacht door een handigen propaganda leider, dat bewijzen ons nu weer de Weer machtsberichten van het Oostfront. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Ook nu weer aan het Oostfront waar Duitschland strijd tegen de machten der duisternis, tegen de bolsjewistische on- menschen. Gelukkig zijn zij, die met Duitschland aan dezen strijd kunnen deelnemen. Want een geluk is het (en ieder waarachtig Neder lander voelt dit zoo) den strijd te mogen aanbinden met de belagers van de Euro- peesche beschaving. Een geluk is het op de bres te kunnen staan voor de toekomst van alle Europeesche volkeren, wien straks onder leiding van Adolf Hitler, een betere toe komst wacht. De Weermachtsberichten meldden dezer dagen de bombardementen van Moskou. Aan het Oostfront gaat de strijd onafgebroken voort. Weer zijn het de Duitsche legers die het spits afbijten, maar nu zullen het ook Nederlanders zijn, die de totale overwinning helpen bevechten. Dat is onze eer, dat is onze trotsch, dat is onze plicht. Ja, dat is ook uw plicht. Nederlander. Indien het u ernst is met ons volk en ons vaderland, indien u in de toekomst uw volksgenooten recht in de oogen wilt kunnen zien en voor u zelf de zekerheid wilt hebben, uw plicht te hebben gedaan, dan w^cht u niet langer, dan meldt u zich aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. Laat de gasbranders regelmatig nazien en schoonmaken. Laat defecte thermometers, pyrometers en temperatuurregelaars herstellen. Ze kunnen u veel gas besparen. Vraagt desgewenscht advies aan het plaatselijk gasbedrijf of aan het Industrie- laboratorium van de Gasstlchting, Park weg 17, den Haag. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 10.53 uur en gaat onder te 23.24 uur r~ Zaterdag deelde het Duitsche op perbevel mede: In de Oekraine is plaatselijke tegenstand van vijandelijke achter- terhoeden gebroken. De samenwer kende troepen zetten, ondanks de slechte weersomstandigheden en den moeilijken toestand der wegen, de achtervolging van den verslagen vijand voort. De zuivering van Bes- sarabië door Roemeensche formaties is bijna gereed. In het gebied ten Westen en Zuid- Westen van Wjasma zijn aanvallen van sterke, pas in den strijd gewor pen Sovjet-Russische strijdkrachten met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen hebben bij een aanval overdag volie treffers van bommen geplaatst op spoorwegin stallaties der stad Moskou. In de wateren rondom Engeland heeft het luchtwapen een vrachtschip van 4000 ton vernield. Andere ge vechtsvliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht ravitailleeringsbedrijven van de haven Great Yarmouth in brand geworpen, evenals vliegvelden in het Oosten van het eiland. Zee- strijdkilichten schoten twee Brltsche gevechtsvliegtuigen neer. In Noord-Afrika levendiger activi teit van verkenningstroepen voor Tobroek. Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben irt den nacht van 25 op 26 Juli wederom militaire Installaties van het Britsche vlootsteunpunt Alexan- drië met bommen van allerlei kaliber bestookt. iritsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht ln Noord- West-Duitschland brisant- en brand bommen neergeworpen. Slechts aan enkele vliegtuigen gelukte het door te dringen tot de rijkshoofdstad. De burgerbevolking leed geringe verlie zen. Op eenige plaatsen ontstond schade aan gebouwen. Nachtjagers en afweergeschut schoten acht der aanvallende Britsche gevechtsvliegtui gen neer. En Zondag: Aan het geheele Oostelijke front worden de operaties met succes voortgezet. Ook ln den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen verkeerswerken en ravitailleeringsbe drijven van de stad Moskou met goede uitwerking aangevallen. Het luchtwapen heeft in den afge loopen nacht ln Zuid-Qost Engeland inrichtingen gebombardeerd, die voor de oorlogvoering van belang zijn. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben voorts in den afgeloopen nacht militaire doelen ln het Suez-Kanaal met bommen bestookt. Afzonderlijke Britsche gevechts vliegtuigen hebben overdag onder be scherming van het wolkendek een aanval ondernomen op woonwijken van de stad Emden. waarbij de bur gerbevolking verliezen geleden heeft aan dooden en gewonden. Een aantal woonhuizen werd verwoest of bescha digd. Gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche rijk hebben in den afge loopen nacht niet plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1