Donderdag 24 Juli 1941 IE1PSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Het gevangen-nemen van Jacob Stalin Giften voor de Ambulance van het Vrijwilligers legioen Nederland 87600 Vernietiging van het Duitsche volk Italiaansch Weermachtsbericht Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht RECHTZAKEN Duidelijke waarschuwing BEURSOVERZICHT I*!A!KÏ De gevangenneming van den oudsten zoon van Stalin door Duitsche troepen, maar meer nog zijn verklaring over de „on zinnigheid van den tegenstand tegen de Duitsche troepen" wordt door de Berlijn- sche bladen gezien als een duidelijk bewijs voor den wanhopigen toestand van de sovjetunie'. „Want", zoo schrijft de Voel- klscher Beobachter „wanneer de zoon van den sovjethoofdman, die niet zoozeer als officier, maar vooral door zijn bloedver wantschap den toestand van de sovjetuple beter kan beoordeelen, dan een gewoon ge middeld kameraad, nu inziet dat verdere tegenstand tegen de Duitsche troepen zin neloos is, en wanneer hij zich ondanks zijn bekendheid met het tegenovergestelde uit drukkelijke bevel van zijn vader met zijn soldaten overgeeft aan de Duitsche troepen kunnen alle maatregelen van de Moskou- sche machthebbers niet anders zijn dan een bloeddorstige wanhoopsroes die iedere innerlijke rechtvaardiging mist. Stalin, die zijn millioenenlegers met leugenachtige leuzen opjaagt naar hun stelligen onder gang, is door zijn zoon in zijn algeheele hopeloosheid aan de kaak gesteld". Ook de Deutsche Allgemeine Zeitung noemt het inzicht van den zoon van Sta lin een symptoom voor de kansloosheld van den strijd, waarin zijn vader de sovjet unie heeft geworpen. Nog scherper dan ieder ander soldaat of officier, aldus het blad, was juist hij bekend met het onvoor waardelijke bevel van Stalin om tot het uiterste tegenstand te bieden, evenals met de consequenties van het niet opvolgen van dit bevel. Wanneer hij desondanks in het inzicht van de volledige zinneloosheid wei gerde verderen tegenstand te bieden, werpt dit een kenmerkend Hcht op de feitelijke en psychische positie van het bolsjewisti sche leger. De Berliner Boersenzeitung concludeert uit het uitdrukkelijke bevel van Stalin aan zijn troepen om den strijd tot den dood voort te zetten, terwijl bij in gebreke blij ven represailles genomen zullen worden tegen de verwanten, dat de dictator nu eigenlijk zelf zijn doodvonnis moest onder teekenen. Natuurlijk zal deze gedachte niet bij hem opkomen. Hij ziet zich echter, aangezien zijn eigen zoon zich heeft moe ten overgeven, in een uiterst pijnlijke si tuatie geplaatst. Het geval-Jacob Stalin wordt tot een geval-Josef Stalin. ERNSTIG ONGELUK OP SCHOOLREISJE IN ZWITSERLAND. Tijdens een schoolreisje over de Grimsel is de uit 47 scholieren en drie leeraren be staande „Eco'.e mecanlque et d'electricité de Neuchattel" te Gletsch door een ernstig ongeluk getroffen. Des middags om onge veer halfdrie, toen het gezelschap zich vlak bij den Rhone-gletscher bevond, brak er een geweldige ijstoren van den gletscher af, die de scholieren bedolf. De in Gletsch taniwezlge troepen begonnen terstond met de reddingsactie. Om 4 uur waren twee et joden en zeven gewonden te voorschijn gehaald. Wegens het aanhoudende gevaar voor ijsafbrokkeling moest de reddingsactie voorloopig gestaakt worden. Volgens de jongste berichten worden nog drie scholie ren vermist. NOODWEER IN SJANGHAI. Een door een zwaar onweer vergezeld gaande wolkbreuk heeft Sjanghai geteis terd en binnen korten tijd woonwijken en groote deelen van de zakenwijk meters diep onder water gezet, waardoor vele za ken moest sluiten. Tot op kilometers af stand zijn de straten overstroomd, zoodat het verkeer slechts met de grootste moeite gehandhaafd kan worden. Honderden auto's die op straat en in garages stonden 2ijn onklaar geraakt. De autobussen kon den den dienst niet meer onderhouden. De renbaan vormt een groot meer. Verscherp te maatregelen zijn uitgevaardigd tegen de uitbreiding van cholera, welke hier en daar is opgetreden sinds het begin van de hitte golf. TAIFOEN IN JAPAN. De laatste berichten welke het Japan- sche ministerie van binnenlandsche zaken ontvangen heeft, melden, dat bij de tai foen, welke het Noord-Oostelijke kustge bied van Japan in den nacht van 22 Juli geteisterd heeft, 28 menschen het leven verloren hebben en 34 vermist worden.' Bo vendien zijn vele huizen verwoest of be schadigd. BELANGHEBBENDEN PROTESTEEREN TEGEN DE ZWARTE LIJST. De vertegenwoordigers van tal van fir ma's uit Buenos Aires, die op de Ameri- kaansche „zwarte lijst" staan, hebben de zer dagen bij het ministerie van buiten- landsche zaken geprotesteerd tegen den maatregel der Ver. Staten, die een ernsti ge benadeeling van hun handelsbelangen beteeker.t. Het ministerie van buitenland- sche zaken nam kennis van het standpunt van deze kooplieden, het gaf echter tot dusverre nog geen eigen standpunt te ken nen. Naar vefluidt, wil men eerst de ont vangst van de zwarte lijst afwachten, die uit Washinghton langs diplomatieken weg wordt toegestuurd. In Buenos-Aires is men evenwel van meening, dat de mogelijkheid bestaat, dat de regeering van Argentinië tegen deze beperking der handelsvrijheid zal protesteeren, zocals destijds bij het uit breken van den oorlog tegen de Engelschc zwarte lijst werd geprotesteerd. (D.N.B.) ENGELSCHEN BESCHADIGEN KATHOLIEKE KERKEN. Bij een poging van Britsche vliegers om in den nacht van 23 op 24 Juh eemge kleine steden van West-Duitschland aan te valen. hebben zij in Offenbach ad. Main twee katholieke kerken zwaar beschadigd. D? eene kerk is een noodgebouw, dat was opgericht ter vervanging van een kerk, welke onlangs door de Britten verwoest was. Met de bombardeering van deze beide kerken te Otfenbach heeft het Britsche luchtwapen de laatste dagen in totaal zes katholieke kerken in Dultschland verwoest bi zwaar beschadigd. (D.N.B.) Even spontaan als de vrijwil ligers zich melden voor het legioen, even spontaan weert zich het „thuisfront" en steunt met giften van f. 2.50 tot f. 5.000de oprichting van de ambulance van het legioen. Zij, die achterblijven, hebben begrepen, dat er plichten .zijn tegenover hen, die zich gaan inzetten tegen het bolsjewisti sche gevaar, tegen de bedrei gers van kerk, beschaving en cultuur. Het inrichten van de beste ambulance, is het minste wat gedaan kan worden voor onze dappere Nederlandsche strijders Voor hen, die er eveneens een eer instellèn hun plicht te doen vermelden wij, dat het giro nummer van het Vrijwilligers legioen Nederland, hoofdkwar tier: Koninginnegracht 22, Den Haag is: EEN AFSCHUWELIJK BOEK. Onder den titel van „Duitschland moet vernietigd worden" is onlangs in Amerika een opzienbarend boek verschenen, dat een afschuwelijk plan omtrent de uitroeiing van het DuiLsche volk en de volledige ver deeling van het Duitsche grondgebied ont hult en propageert in tal van bijzonderhe den. De schrijver van dit dokument is de jood Theo Kaufmann, de president van de Amerikaansche liga voor den vrede, The American federation of peace. Kaufmann is de nauwste medewerker van den New- Yorkschen Jood Samuel Rosemenman, die zooals men weet den tegenwoordigen president der Ver. Staten. Roosevelt, ver trouwelijk met raad en daad terzijde staat hij het op schrift stellen van zijn redevoe ringen. In Joodsch-litteraire kringen is het een open geheim. Men pocht zelfs op het feit, dat Roosevel^ de voornaamste stellin gen' van dit beek inspireert, en de belang rijkste deelen persoonlijk gedicteerd heeft. Wat Roosevelt hier onthult als zijn ware politieke doelstellingen, wordt naar voren gebracht als de, in den zin van vrijheid en rechtvaardigheid noodzakelijke radicale oplossing der Europeesche problemen. Wat binnen het kader der uiteenzettingen in het boek als stelling gepropageerd wordt, is van een blinden (haat en door een wil tot vernietigen bezeten. Het Joodsch-Amerikaansche oorlogsdoel is volgens dit program: „volledige uit roeiing van het Duitsche volk." Een mas sale executie van 80 millioen menschen vindt de Jood Kaufmann „onpraktisch". Vandaar, dat het volgende concrete ver- nietigingsprogram wordt ontwikkeld: 1. Het Duitsche leger wordt gevangen ge nomen en gesteriliseerd, terwijl de man schappen over werkkampen verdeeld wor den voor den opbouw in de Europeesche landen. Met behulp van 20.000 geneeshee- ren is het mogelijk de sterilisatie van het Duitsche leger binnen een maand ten uit voer te leggen. 2. De Duitsche bevolking en wel te we ten mannen beneden 60 jaar. en vrouwen beneden 45 jaar worden gesteriliseerd, waardoor het uitsterven van de Duitsche bevolking binnen twee generaties volledig verzekert ls. 3. In alle sleutelindustrieen van het Duitsche rijk worden de Duitsche arbeiders vervangen door Engelsche en Amerikaan sche arbeiders. 4. Volledige verdeeling van het Duitsche rijk volgens een, aan het boek bijgevoegde kaart. Berlijn zou aan Polen komen, Leip zig, Dresden en Weenen aan Tsjecho-Slo- wakije Mainz. Essen, Erfurt en Muenchen aan Frankrijk, en Hamburg en Dortmund zou aan Nederland worden toegevoegd. De Duitsche bevolking wordt gedwongen de taal van de staten waar zij aan toege voegd worden te leeren. Binnen een jaar wordt de publicatie van Duitsche boeken en kranten verboden. Duitsche scholen worden gesloten. (D.N.B.) GENERAAL WAVELL NAAR MOSKOU. Het blad Sinwanpao verneemt uit Engel sche kringen, dat generaal Wavell binnen kort naar MoSkou zal reizen. Met het oog op den Duitschen opmarsch in de sovjet unie zou Wavell onderhandelingen willen voeren met de militaire leiders der sovjets over een militaire samenwerking tusschen Britsch-Indië en de sovjetunie ten behoeve van de oprichting van een gemeenschap pelijk afweerfront. (D.N,B DE LUCHTAANVAL OP ODESSA. De door den Duitschen luchtaanval op Odessa op 22 Juli ontstane branden heb ben zich in de petroleumtanks nog verder uitgebreid. Geweldige rookwolken hingen gisteren boven de hoogvlakte en de baai van Odessa. Het vuur in de petroleumha ven en in de door bommen getroffen pe- troleum-pompinrichtinger. vindt steeds nieuw voedsel, zocdat de branden op het oogenbiik nog onverminderd voortduren. D.N.B. I. SMOLENSK RUSTIG. In de stad Smolensk, welke zich sinds 16 Juli stevig in Duitsche hand bevindt, en welke door de bolsjewisten op tal van plaateen in brand was gestoken, heerscht thans volkomen orde. De branden werden door nakomende Duitsche formaties ge- blucht. In alle wijken maaakt de oprui- mlngs- en zuiveringsactie goede vorde ringen (D.N.B.). ZEESLAG IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. In zijn weermachtsbericht no. 414 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren overdag is het centrale bekken van de Middellandsche Zee het tooneel ge weest van een bloedlgen zeeslag, welke voor onze dappere bemanningen roemvol ge ëindigd is. Sinds het aanbreken van den dag en gedurende het verloop van den dag had den verkenningsvliegtuigen een belangrijk vijandelijk konvooi opgemerkt, waarvan zij de bewegingen volgden en dat zwaar ge ëscorteerd werd door marhievaartulgen, kruisers, torpedojagers en vliegtuigmoeder schepen. Het konvooi voer in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee en was op weg naar de Levant. De vijandelijke for matie werd herhaalde malen aangevallen door onze luchtstrijdkrachten, die den vijand zware verliezen toebrachten, zonder acht te slaan op de hevige reactie van het lucht doelgeschut en van talrijke jagers. Tot zinken werden gebracht: een schip van 15.000 ton en een schip van 10 000 ton geladen met ontplofbare stoffen. Het laatste schip vloog met de lading in de lucht. Getorpedeerd werden: een kruiser van 10.000 ton der Southamp- ton-klasse en een kruiser van 8000 ton. Gebombardeerd en getroffen werden: een slagschip, een kruiser, een torpe dojager, een groot schip en nog een ander vaartuig. Tijdens luchtgevechten werden zeven vij andelijke vliegtuigen neergehaald. Drie Italiaansche toestellen zijn niet dp hun bases teruggekeerd. Talrijke leden der be manningen van Italiaansche vliegtuigen geraakten gewond. De bemanningen der vliegtuigen welke onder bevel stonden van kapitein Magagnoli en de .luitenants Ci priani en Robone, hebben zich bijzonder onderscheiden bij het zeer stoutmoedige opt: -den van de torpedovliegtuigen. Later, tijd is den nacht, hebben lichte eenheden van onze marine met groote energie even eens de Britsche schepen aangevallen. Een van onze snelle vaartuigen, onder bevel •van fregattenkapitein Forza heeft een groote eenheid tot zinken gebracht, terwijl een ander vaartuig or.der bevel van den luitenant ter zee Pascolini een torpedoja ger tot zinken bracht. Al onze eenheden slaagden erin, met slechts lichte schade op haar steunpunten terug te keeren. Men is thans bezig met de redding der schipbreukelingen van de vijan delijke gezonken eenheden In den nacht van 23 Juli had een van onze duikbooten een groote eenheid van dezelfde formatie met torpedo's getroffen. Op 22 Juli overdag brachten vijandelijke vliegtuigen een van onze schepen tot zinken. De geheele bemanning is gered, maar er zijn talrijke gewonden. In Noord-Afrika is geen enkele gebeur tenis Van beteekenis aan het front van To- broek en Solloem te vermelden. De Ita- liaansch-Dultsche luchtmacht bombardeer de de inrichtingen van Tobroek alsmede concentraties Engelsche voertuigen in de omgeving van Bir Habata. In Oost-Afrika trachtten vijandelijke af- deelingen een verrassende actie te onder nemen tegen een van onze vooruitgescho ven stellingen in de zone van Godar. Zij werden op de vlucht gedreven, dank zij onze snelle reactie Vijandelijke vliegtuigen on dernamen gistermiddag een aanval op Tra pan! Het luchtdoelgeschut trad snel in werking en haalde eer. bommenwerper van het type Blenheim neer. Een gered lid der bemanning werd gevangen genomen. WAT DE ANGELSAKSERS ZOUDEN WILLEN. Engeland verwacht, dat de Amerikaan sche troepen het geheele Duitsche volk een generatie lang onderdrukt houden, zoo heeft de vroegere gouverneur van den staat Wisconsin, La Foletbe, in een rede voor het America First Committee verklaard, aldus een bericht van Associated Press uit Stam ford in Connecticut. La Lolette verklaarde verder, dat Halifax en ook Vansittart steeds weer verklappen,' wat zij van plan zijn, wanneer de oorlog met behulp van een Amerikaansch expeditieleger zou worden gewonnen. De rol van de Ver. Staten zou voor een geheele generatie eenvoudig zijn tachtig millioen Duitschers.ln een reusach tig concentratiekamp op te sluiten, zoo be sloot La Folette, totdat de geheele tegen woordige Duitsche generatie zou zijn uit gestorven. (D.N.B.) DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. In den nacht van 23 op 24 Juli heeft een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen havens en ravitaileeringinrlchtingen' aan de Mersey met succes aangevallen. Voorts richtte het Duitsche luchtwapen in den nacht van 23 op 24 Juli succesvolle aan vallen op een reeks vliegvelden in Midden- Engeland. Oa. werden de vliegvelden van Feldwell, Nonlngton en Scampton met bommen bestookt, die ontploffingen en groote, aanhoudende branden veroorzaak ten. Verscheidene hangars, werkplaatsen en barakken werden vernield. (D.N.B.) AMERIKA EN HET VERRE OOSTEN. De Ver. Staten moeten ten aanzien van de in het Verre Oosten outstaande proble men een onafhankelijke politiek opstellen, aldus heeft de Amerikaansche democrati sche senator George, de voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, geëLscht in een gesprek met de vertegenwoordigers van de pers. George gaf uitdrukking aan de hoop, dat de Ver. Staten hun belangen niet zouden verwar ren met dis van Engeland, en verklaarde, dat derhalve aangenomen moest worden, dat de gemeenschappelijke actie van Enge land en de Ver. Staten ten opzichte van de uitwisseling van inlichtingen over hun plannen zou ophouden. Amerika heeft groot belang bij het verhoeden van een oorlog op den Stillen Oceaan. Hij, George, gelooft niet, dat de Amerikaansche regeerbüg den geheelen handel met Japan zal stopzetten. 'D.NB.) Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt be kend: Aan het geheele Oostelijke front worden de operaties van de Duitsche weermacht en bondgenooten ondanks den krachtiger: plaatselijken te genstand en de moeilijke ge steldheid van de wegen vol gens dd planhen voortgezet. Sterke formaties gevechts vliegtuigen bestookten ook in den afgeloopen nacht militaire en andere voor de oorlogvoe ring benoodigde inrichtingen van de stad Moskou rïiet bom men van allerlei kaliber. Het Britsche luchtwapen leed gisteren overdag bij pogingen om de kust van het Kanaal aan te vallen een van zijn zwaarste nederlagen. Jagers schoten 46. luchtdoelartillerie en patrouille- booten elk drie, marineartillerie twee Britsche vliegtuigen om laag. Daarmede verloor de vij and binnen enkele uren tijds 54 vliegtuigen. Bij deze luchtge vechten gingen drie eigen toe stellen verloren. In den strijd tegen Groot- Brittawnië bombardeerde het luchtwapen in den afgeloopen nacht havens en militaire in richtingen aan de West- en Oostkust van Engeland. Brit sche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op eenige plaatsen van Zuidwest-Dultsöhland bri sant- en brandbommen vallen. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. De aangerichte schade is onbeteekenend. AANTAL GESNEUVELDE SOVJETS ONGEWOON HOOG. De bij Newel in groote ketens Ingesloten bolsjewisten werden op 22 en 23 Juli door geconcentreerde aanvallen van de Duitsche troepen in de pan gehakt. Het aantal ge sneuvelde sovjets is door den dwang der politieke commissarissen tot nutteloos ver zet ongewoon hoog. Tot dusver werden 2-uim 13.000 gevangenen gemaakt. Het aan tal neemt met het uur toe. De onmetelijke buit aan stukken gesohut, wapens en uit rustingsstukken van allerlei aart kon nog niet ten volle worden overzien. (D.N.B.). 54 BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN HET KANAAL NEERGESCHOTEN. Volgens bij het Opperbevel van de Duit sche Weermacht binnengekomen berichten is de groote luchtslag aan het Kanaal op 23 Juli bij het vallen van de duisternis met een overweldigende Duitsche overwinning geëindigd. 54 Britsche vliegtuigen werden bij deze gevechten omlaaggeschoten. Aan de steeds weer opnieuw aanvallende Duitsche jacht vliegtuigen vielen alleen 46 Britsche vlieg- tugen ten offer, terwijl marine-artillerie vijf, luchtdoelartillerie drie vliegtuigen van den vijand neerhaalde. Onder de neerge schoten vliegtuigen bevinden zich een vier motorige bommenwerper, acht Bristol- Blenheim gevechtsvliegtuigen en veertig jachtvliegtuigen van het type Spitfire. Drie eigen toestellen worden vermist. (D.N.B.) STRENGE STRAF VAN HET DUITSCHE LANDESGERICHT. Voor het Landesgericht stond terecht de 25-jarige W. H. B., bode bij een der depar tementen van algemeen bestuur te 's-Gra- venhage. In dat departement hebben ook versoheidene Duitsohe heeren hun kan toorlokalen. waarin een portret hangt van den Führer. Naar de verdachte vertelde, zat hij be neden in het departement toen hij in de courant las, dat in alle openbare gebouwen de portretten ran de koningin moesten worden verwijderd op grond, dat deze laatste zich aan de zijde der bolsjewisten had gesteld. By het lezen van dit bericht is verdachte zoó in woede ontstoken, dat hij meende, dat u ook maar het portret van den Führer weg moest. De daad bij de gedachte voegende liep hij naar boven en sloeg van twee „Führerbilder" het glas stuk Het was, naar hij zeide, niet zijn bedoeling geweest, den Führer te beleedigen, maar er was slechts sprake van een' woede-aar- val. Hij had spijt van wat hij gedaan had. te meer, daar hij door de Duitsohers voor wie hij werkte, steeds goed behandeld was en door hun toedoen zelfs verhooging van loon gekregen had. De Staatsanwqlt zeide om., dat Duitsch land niet voor zichzelf, me ar voor Europ-. vecht tegen het bolsjewisme. Op het oogenbiik van deze groote uiteenzetting zijn duidelijk fronten ontstaan. Duitsch land kan niet dulden, ook niet in de be zette landen, dfj. wie ook ztch aan de zijtie van het bci.jewisme stelt. Uit de om standigheden bl'J'ct, dat de verdachte van plan was een politieke demonstratie «k veroorzaken. Verergert wordt de zaait daardoor, dat de verdachte voorbestraft ls en zich niet aangegeven heeft, toen hij zag, dat andere personen door zijn daden in verdacht kwamen. Deze verdachte geeft zelf toe, dat zijn positie door toedoen der Duitsche heeren was verbeterd. Als dank gaat hij nu zich op deze wyze mis dragen Spr. vond het geval zeer ernstig en elsohte een gevangenisstraf var. twee jaren. Na in raadkamer te zijn geweest, wees de rechter vonnis. HU veroordeelde den verdachte tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek der korte preventieve hechte nis. Het is klaarblijkelUk velen Nederlan ders nog niet duldelUk aldus lichtte de reohter het vonnis toe waar de strijd in sovjet-Rusland om gaat. Denkt men, wanneer Duitschland zou verliezen, dat de bolsjewiki aan de grens zouden blijven en Nederland niet zouden betreden? Deze oorlog voert Duitschland voor geheel Europa en wanneer de koningin zloh aan de zijde der sovjets schaart, moet het land de gevolgen dragen. De daad van verdachte verdient dan ook de strengste straf. Dit geval moge een waarschuwing voor al diegenen zijn. die geiooven, demonstra ties en propaganda tegen Duitschland te kunnen bedrijven. AMSTERDAM, 24 JulL In de situatie op de effectenbeurs was heden niet veel verandering gekomen, ten minste wat den omvang van den handel betrof. Het beleggende publiek hield zich geheel op den achtergrond en zooals reeds zoo vaak 't geval is geweest, waren er MJna geen opdrachten met het gevolg, dat de markt een stil verloop had. De stemming was gedrukt, zonder dat daarvoor met juistheid een directe oorzaak kon worden aangegeven. Maar ter beurze helde men over tot de meening, dat de lustelooze tendenz voornamelijk moet worden toege schreven aan de berichten uit het Verre Oosten, welke klaarbUJkelUk niet op opti mistische wUze worden geïnterpreteerd. Hoewel er weinig te doen was, werd alge meen op een lager koerspeil gehandeld, daar begin beurs toch eenlg materiaal te verwerken was, en waar de kooplust vrijwel geheel ontbrak. leidde dit er toe, dat bene den de prUzen van gisteren werd gehan deld. Onder beursfljd was het koersverloop on regelmatig. Voor Industrieelen was de be langstelling niet groot meer, hetgeen toch niet kon beletten, dat zich in enkele spe cialiteiten todh nog open hoeken vormden. Aku's hadden een stille markt en waren zoo goed als onveranderd. Uullevers zakten na prijshoudende opening tot 128«/o in, maar konden zich later op den middag weer redresseeren en zich per saldo goed handhaven. De Philips-aandcelen zakten hoofdzake lijk wegens gebrek aan belangstelling on- dedr beursttijd in van 226 tot 221'/iCalvé Dieft bleef ongeveer op peil en hetzelfde kon worden gezegd van Van Berkel. Voor de minder courante Industrieelen bestond over het geheel genomen eenig aanbod en daartegenover was geen voldoende vraag aanwezig, om de koersen te handhaven. De handel in de overige rubrieken was onbeteekenend. Meerendeels neigden de koersen tpt achteruitgaan. Olies liepen naar beneden van 241°/o tot 237ViV». De Suikermarkt was stil. H.VA.'s schommel den heen en weer tusschen 424°/. en 420°/,. Vorstenlanden moesten een kleine veer la ten. In Tabakken kwamen slechts in en kele tapes noteeringen tot stand. Voor de Deli aandeelen resulteerde deze in nadeelige koersverschillen. De affaire in Rubberfondsen was gering. Amsterdam Rub bers waren eenige procenten lager en ook diverse outsiders werden beneden de vorige prijzen afgedaan. De gedrukte marktten- denz bleef evenmin zonder uitwerking op de Scheepvaartaandeelen, waarvoor MJna alge meen lager noteeringen tot stand kwamen. De beleggmgsmarkt was kalm. De Ned. Staatspapieren waren ongeveer prijshou dend. maar weinig veranderd. Voor ge- meentelUke en provinciale leeningen be stond een vaste stemming, terwijl pand brieven daarentegen gedrukt in de markt lagen. Prolongatie 21/4 (ANP.) BOSKOOP. 23 Juli. Coöp. ver. „De Bosk, vei ling. Rozen per bos: Dorus Rijkers 74110 ct.; Briarclif 2235. ct.; Rosalandia 2025 ct.; But terfly 3042 ct.; Wilh. Kordes 12 ct.; Oranje- Triumph 90—116 ct.; Ingar Olsson 48—70 ct.; Pechtoïd 4360 ct.; Ellen Poulsen 2430 ct.; Else Poulsen 44—62 ct.; Hadley 45—61 ct.; Gloria Mundi 4060 ct.; Florex 4158 ct.; Edlth Helen 26—43 ct.; Queen Mary 25 ct.; Sweet- Heart 58104 ct.; Juweeltjes 90110 ct.; Mac. Keiler 16 ct.; Better Times 110 ct. Diversen per bos: Clematis. Durandl 5777 ct.; idem, Mevr. Ie Coultre 130150 ct.; idem Prins Hen drik 80—110 ct.; Anjers 26—30 ct.; Lelies 36 ct.; Leeuwenbekken 10 ct.; perziken per «tuk 5—8 ct. DELFT, 24 Juli. Runderen 343 87 nuchtere kalveren. 181 magere varkens. 359 biggen, 15 weidelammeren. 11 geiten of bokken.. Prijzen: kalfkoeien f.300535; varekoeien f. 175—335; magere varkens f. 16—40; biggen f.9—17. GOUDA, 24 Juli. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 628 stuks. 140 magere varkens, prijs f.25 35 per stuk; 346 biggen, f.814; 89 runderen en 38 nuchtere kalveren overgenomen door VeehouderJjcentrale; 15 bokken en geiten, f. 15 40. handel stug. - Algemeene markt. Aange voerd 188 partijen kaas. Prys 1ste kwal. met rijksmevk ff. 6162,50, 2de kwal. met rljksmerk f.5860; handel matig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiiing. Aanvoer 74.000 kipeicrèn, regeeringsprijzen. KATWIJK A. D. RIJN, 23 Juli. - Groote aardappelen f. 5,50; drielingen f.2.50; pootuien f. 6,107.60; doppers f.15—20; tuinboonen ff. 6 7; sla f. 1—2.80 per 100; bospeen f.78; bloem kool I f. 10,5011, idem II f. 7,40—9; kroten f. 2,30—2,80; peen per kist f.2—2,40. LEIDSCHENDAM, 23 Juli. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 13,50, 2de soort f.11; 3de soort f. 8.50; gele komkommers 1ste soort f. II, 2de soort f.8,50 3de soort f.550; kropsla 1ste soort f. 4,506.00; 2de soort f. 1,50—3; stoof sla f.47.50; peen f.7; bloemkool, 1ste soort f.11, 2de soort f.8; uitschot f.2,505; tomaten, midd. f 11. groote ronde f.11, 2de soort f 11. 3e soort f.11; bonken f.750, uitcshot f.24; andijvie p. kilo 3—12 ct.; spinazie per 4 kilo 2098 ct.; postelein f. 17—20; rabarber per 100 kilo f. 10 16; snfjboonen f.22; spercieboonen f.22; radijs f. 1,50—3; peulen f.16; tuinboonen f.7; doperw ten f. 16.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3