STADSNIEUWS Benoeming van twee bijzondere hoogleeraren LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 24 Juli 1941 Officieele Kennisgevingen Dagbladreclame is niet te vervangen D Dr. T. Goedewaagen en dr. R. van Genechten Binnenland Buitenland Het conflict tusschen Peru en Ecuador Karl Megerle over de uiteenzetting van Welles Bedreiging van Thailand en Indo-china De raad van beheer van de Neder- landsche stichting tot bevordering van de studie van het nationaal-socialisme, daartoe gemachtigd bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, heeft, zooals wij gisteren nog in een deel van onze op lage konden melden, benoemd tot bij zonder hoogleeraar in de nieuwere wijs begeerte aan onze universiteit dr. T. Goedewaagen te 's-Gravenhage, secre taris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kurasten. Voorts heeft voornoemde raad van beheer benoemd tot bijzonder hoog leeraar in de volkshuishoudkunde dr. R. van Genechten, procureur-generaal b\j het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Foto Nat. Fotokantoor versiteiten, voor de Avro en voor tal van wijsgeerige verenigingen, had hij reeds lang bekendheid. Foto Nat. Fotokantoor Dr. T, Goedewaagen Dr. T. Goedewaagen is 15 Maart 1895 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de gym nasia te Utrecht en -Hilversum en studeerde te Utrecht klassieke letteren en wijsbe geerte, waarin hij in 1923 met lof promo veerde. In 1925 werd hij privaat-docent in de geschiedenis der filosofie na Kant aan de Utrechtsche universiteit en verleden jaar November secretaris-generaal van het toen ingestelde departement van volksvoor lichting en kunsten. Kort na den oorlog was hij opgetreden als vooratter van den raad van voorlichting der Nederlandsche pers. Van zijn hand zijn werken over filosofie verschenen, zoomede tal van artikelen in wijsgeerige tijdschriften. De laatste jaren publiceerde hij ook politieke artikelen. Hij is eenigen tijd, o.a. als hoofdredaccteur, verbonden geweest aan het weekblad De Mr. dr. R. van Genechten. Mr. dr. R. van Genechten werd op 25 Oc tober 1895 te Antwerpen geboren. Hij stu deerde aan de Vlaamsche Hoogeschool te Gent. In 1919 werd hij wegens zijn Vlaamsch activistisch streven tot acht jaar gevange nisstraf veroordeeld. In November 1918 was 'hij echter reeds uitgeweken naar Utrecht, waar hij zijn studie in de rechten voort zette. nadat hij in 1918 te Gent zijn can- didaatsexamen in de letteren en wijsbe geerte had afgelegd. In 1924 verwierf hij te Utrecht den meseterstitel, drie jaar later promoveerde hij cum laude in de rechten op een proefschrift „Ontwikkeling der ■waardeleer sinds 1870". In 1928 werd hij privaatdocent in de staathuishoudkunde aan dé rijksuniversiteit te Utrecht den meestertitel, drie jaar later bod van een professoraat te Lausanne. Hij zag zich echter genoodzaakt hiervoor te bedanken, in verband met de taak. welke hij kort tevoren als leider van de afdeeling vorming van de N.S.B. op zich had geno men. Prof. van Genechten trad in 1934 toe als lid van de N.S.B., sinds 1936 is hij leider van het nationaal-socialistlsche weten schappelijke tijdschrift Nieuw Nederland. In October 1938 werd hij als hoofd van de afdeeling vorming van de N S B aangesteld. Li September 1940 werd hij benoemd tot procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, in October van hetzelfde jaar werd hij tevens hoofd van het opvoe- dersgilde der N.S.B. Prof. van Genechten verwierf voorts groote bekendheid door zijn veelzijdige pu- Het niet ontvangen van een oproeping ontheft de lnleveringspllchtigen niet van hun verplichtingen. De Burgemeester, STEVENINCK. INLEVERING VAN METALEN DOOR PARTICULIEREN. Toezending oproepingen. De Burgemeester van Leiden maakt be kend: Dat de oproepingen tot inlevering op Dinsdag 29 Juli zijn verzonden aan hen, die woonachtig zijn: Kraaierstraat Nieuwe Rijn 1109 a Rijnstraat 20—32 B Catharin astraat Evertsenstraat Heemskerkstraat 101—109 Heemskerkstraat 52106 Hermanstraat De Ruyterstraat Tasmanstraat Waardstraat 167 Waardstraat 216' Clarasteeg Dirkspoort Druckerstraat Duizenddraadsteeg Gsevenstraat l41 Oude Vest 113—237 D Van Assendeiftshof 3e Binnenvestgracht Blansjaarspoort BI. Klokhof Brandewijnsgracht Emmastraat Hendrikstraat Houtmarkt Huighof Huigstraat Koninginnehof Koolgracht Koolstraat Noorderstraat Oostdwarsgracht Reineveststeeg Vredehof Prinsenstraat De oproepingen vermelden tijd en plaats van het bureau, waar de inlevering dient te geschieden. Bureaux zijn gevestigd: voor groep: A. Meisjes H.B.S., Garenmarkt. B. Gymnasium, Fruiplaan. C. Christelijke H.B.S., Kagerstraat. D. Schooi Paul Krugerstraat. E. School van der Werffstraat 98-100, hoek Oude Vest. bij de haven. NB. Voor inlevering van metalen, deel uitmakende van bedrijfs- en magazijn- voorraden van overheidsbedrijven of toe- behoorende aan winkeliers, warenhuizen, groot- en kleinhandelaren, fabrikanten en vertegenwoordigers volge men de gepubli ceerde aanwijzingen. De bureaux zijn geopend .van 8.30—12.30 en van 1417 uur. Rijksduitschers die een oproepingskaart mijnerzijds ontvangen moeten de inleve ring desniettemin uitsluitend verrichten bij den met de uitvoering der metaalinle vering belasten Ortsgruppenleiter; (zie on, derstaande regeling). Leiden, 24 Juli 1941 534 Für Reichsdeutsche lm Arbeitsberelch der NSDAP ln den Niederlanden Ortsgruppe Lelden, finden die Einlieferungen betreffs Metallsammlung in Hotel ,,De Burcht" Lei den Burgsteeg t statt. Die Reichsdeutschen mit den Anfangs- buchstaben Ihres Familiennamer.. von: A—H Mittwoch 16-7-41 von 19—22 Uhr Samstag 19-7-41 von 15—20 Uhr J—Q Mittwoch 23.7.41 von i9—22 Uhr Samstag 26-7-41 on 1520 Uhr. RZ Mittwoch 30-7-41 von 1932 Uhr. Samstag 2-8-41 vor. 1520 Uhr. Ortsgruppenleiter STEFFIN UITREIKING VAN MELKKAART VOOR VERGIFTIGEN ARBEID. Arbeiders, die tijdens hun werkzaamhe den voortdurend met giftige stoffen om gaan en die reeds eerder in verband hier mede in aanmerking zijn gekomen voor een extra melkkaart, hebben, tegen inlevering van twee oude melkkaarten, recht op twee R. kaarten >/2 vel van 4 kaarten). Per arbeider moet dus, benevens de melk kaart ontvangen voor vergiftigen arbeid, ook de melkkaart, ontvangen bij de uitrei king, worden ingeleverd. Bij de inlevering van de „oude" melkkaar ten mogen ten hoogste de met „28" genum merde bonnen zijn verwijderd en dienen de bonnen, gemerkt met de cijfers „29" en hooger, nog aan de kaarten aanwezig te zijn. Voor het afhalen en inleveren van ge noemde kaarten is het Distributiekantoor Breestraat 117 geopend van 9 tot 12.30 uur voorm. en van 14 tot 15.30 uur nam. De distributiestamkaart dient ter afkrui- sing te worden medegebracht. De inlevering van de „oude" melkkaarten moet geschieden vóór 2 Augustus 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK," Leiden, 24 Juli 1941. 527 SCHOEISELDISTRIBUTIE. Alle deze maand niet behandelde aan vragen voor schoenenbonnen (zoowel No. 1 als No. 2) worden ter zijde gelegd, zoodat van 1 Augustus e.k. af deze aanvragen op nieuw schriftelijk ingediend moeten worden. In verband hiermede, wordt men verzocht op één aanvraag slechts één soort schoenen te vermelden, d. w. z. een aanvraag te doen voor: werkschoenen of burgerschoenen of kinderschoenen (t/m 16 jaar) of wel voor zomerschoenen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK, Leiden, 24 Juli 1941. 528 AFSLUITING VERKEER GEPEKTE BRUG EN OUDE RIJN. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met de vernieuwing van de Gepekte Brug deze brug tot nader order voor alle landverkeer zal zijn afgesloten. Voor voetgangers en verkeer met hand wagens en rijwielen dient een hulpbrug. Voorts zal met ingang van 28 Juli a.s. de Oude Rijn (straat) aan de Noordzijde, ter weerszijden van de brug, en aan de Zuid zijde beoosten de brug, tot nader order voor alle verkeer, behalve voor voetgangers, handwagens en rijwielen, zijn afgesloten. Leiden, 24 Juli 1941. 526 STEVENINCK, Burgemeester, VAN S TRI JEN, Secretaris. Waag. Ook als spreker, o.m. voor Volksuni- blicaties op verschillend gebied. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma van Wijk en Kroon. Toussaintstr. 31, Alphen a. d. Rijn. Handel in nieuw en gebruikt hout en houtproducten. Vennoo- ten: W. G. van Wijk, Alphen a. d. R. en A. Kroon, Alphen a. d. Rijn, Wijziging: Oosthoek en Zoon's Industrie- en Han delmaatschappij N.V., Emmalaan 105. Al phen a. d. Rijn. Uittredend commissaris: Mr. G. H. E, Nord Thomson, Lelden. GEREF. GEM. De kerkeraad der Geref. Gemeente alhier heeft een beroep uitgebracht op ds. W. C. Lamain te Rotterdam Zuid. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor diploma B: M. van der Werf, G. van de Ven Rijnsburg, G. Kraak, Lisse, J. M. Jansen, B. A. den Hollander, B. C. Heydemann, G. Stoutenbeek, Hille- gom. Geslaagd voor diploma A: G. Veldhuyzen, H. C. Spanjaard, P. Phi- iippo, L. Ouwerkerk, Lr Noordanus, Leider dorp, C. Westseyn, Haarlemmermeer, J. E. Jongeneel, Voorschoten, G. Harteveld, A. C. Lautenbach. Voorschoten, H. Eelsingh, M. C. van Winkel, Alphen a. d. Rijn, G. B. Westmaas, idem. H. Tempelman, Koude kerk. M. M. Kroeze, Oegstgeest, M. Ph. Zandvoort, id. E. P. T. Wielinga, A. Sallie, A. G. Mosies. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Lelden. EEN REDE VAN PÊTAIN. Het D. N. B. meldt uit Vichy: Maarschalk Pétain heeft te Aix en Pro vence een toespraak gehouden tot de cadet ten van de militaire academie van St. Cyr en Maixent, waarin hij betoogde, dat Frankrijk gedwongen is zijn koloniën te be schermen en zijn geheele koloniale rijk. waarop begeerige blikken zijn gericht, 'e verdedigen. Met verwijzing naar het voor beeld der Fransche troepen, die Syrië dap per hebben gehouden tegen een overmacht verklaarde de maarschalk dat het misschien noodig is Fransche koloniën, waarin het geheele Fransche imperium wordt bedreigd, te verdedigen met dezelfde kracht en ener gie, die de strijders van Frankrijk en Syrië aan den dag hebben gelegd. BULGAARSCHE MINISTERS VERTROKKEN. De Bulgaarsche ministers hebben Rome weer verlaten. PRESIDENT CARMONA NAAR DE AZOREN VERTROKKEN. In de haven van Lissabon is gistermiddag op plechtige wijze afscheid genomen van den president der Portugeesehe republiek, generaal Carmona, die zich aan boord van het schip Carvalho Araujo begaf voor het maken van zijn aangekondigde reis naar de Azoren. Alle leden der regeering met aan het hoofd minister-president Salazar. de staven van leger en vloot, de leiding van het legioen en een duizendkoppige menigte hadden zich verzameld om afscheid van den president te nemen. Drie torpedoja gers zullen gedurende de heele reis het «chip vergezellen. Betracht de grootste spaar zaamheid Met gas en electriciteit. R.-K. MULO-EXAMENS. Geslaagd zijn voor het diploma A: J. Juffermans. H. E. M. van Kimmenade en P. C. Juffermans. allen te Oegstgeest; M. J. Chr. Jagers, te Rljpwetering, J. M. P. Hooijmans, C. Jos. A. den Hollander, A. A. M. Heetveld, C. H. van Haasteren, A. E. M. van Haasteren, J. W. M. de Graaf, G. M. Cuppen, H. M. Catln, G. Albers, E. Schoon- dergang. J. Post, J. Pley, Th. Nagel en J. Kok. allen alhier; M. E. Godé en G. v. d. Schalk, beiden te Noordwijk, J. v. d. Meer, te Roelofarendsveen en A. H. A. van Wie- ringen te Oude-Wetering. Afgewezen 4 candidaten. Geslaagd voor het diploma B: Th. Stik- voort, Voorschoten. Afgewezen 1 candidaat. Voor het Mercurhis-examen Fransche Handelscorrespondentie slaagde te Den Haag de heer B. Sloos, alhier. Te 's-Gravenhage slaagden voor het ..Mercurius"-diploma Engelsche handels correspondentie de heeren D. B. Gaykema en J. de Vos, beiden alhier. Met ingang van morgen wordt de heer J. Butein, adspirant-adjunct-inspec- teur der Ned. Spoorwegen te Utrecht, tijde lijk overgeplaatst naar het station alhier. ZOOALS DE WAARD IS VERTROUWT HIJ Z'N GASTEN. Max Blokzijl spreekt hedenavond om 7.30 uur over den zender Hilversum 2 over het onderwerp: zooals de waard is ver trouwt hij z'n gasten". SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. In de Hofzichtlaan (Park Marlot) te Den Haag is gisteravond, even voor midder nacht, de 30-jarige jhr. P. R. F., toen hij per rijwiel op weg was naar zijn ln deze laan gelegen woning, door de duisternis misleid tegen een lantaarnpaal opgereden. Een voorbijganger trof het slachtoffer ln bewusteloozen toestand en met vermoede lijk inwendige kneuzingen aan. Uit Iden titeitspapieren bleek, wie het slachtoffer was. De familie werd gewaarschuwd, waar na jhr. F. naar zijn woning, slechts en kele meters van de plaats van het onge val, werd overgebracht. Medische hulp mocht niet meer baten. In den afgeloopen nacht is jhr. F. aan de gevolgen van de bekomen inwendige kneuzingen overleden. GROOTE DIEFSTAL TE AMSTERDAM. Voor f.2800.buitgemaakt. In den afgeloopen nacht hebben inbre kers door een slot en een ruit te verbreken, zich toegang weten te verschaffen tot een magazijn ln de Nieuwe Uilenburgerstraat te Amsterdam. Een groote partij thee lichtjes, zeep, keukenuitrustingen en scheermesjes werd ontvreemd, waarvan de waarde niet minder dan circa f. 2800.— be draagt. In extra-edities publiceeren de bladen te Lima een officieele mededeeling van de re geering volgens welke strijdkrachten van Ecuador opnieuw in de omstreden grens zone Peruaansche posten hebben aange vallen. De aanval werd over omstreeks 50 KM. ondernomen en werd voltrokken tus schen 6 en 13 uur. Van Peruaansche zijde wordt één doode gemeld. De Argentijnsche minister van bulten- landsche zaken, Riuz Guinazu, heeft naar aanleiding van de laatste berichten over het uveer opflakkeren van de vijandelijkhe den tusschen Ecuador en Peru aan beide bevriende regeeringen nota's gezonden. In deze boodschap wordt gezegd: ondanks den oproep tot overeenstemming, die geheel Amerika in verlangen naar vrede aanbelde landen heeft gezonden, brengt deze toe spitsing van het conflict alle betrokkenen verder af van een vreedzame oplossing. Zonder de verantwoordelijkheid voor de nieuwe incidenten te willen onderzoeken, zoo gaat de nota verder, kan toch gezegd worden, dat een overeenstemming tusschen Ecuador en Peru zou bijdragen tot de een heid van het geheele continent en over een zou stemmen met den geest van soli dariteit, waaruit deze aangelegenheid tot een gemeenschappelijke zaak van allen is geworden. Daarom richt Argentinië opnieuw een uiterst beroep tot de regeeringen van Ecua dor en Peru om de vijandelijkheden te doen staken, teneinde er toe te komen, dat de hoopvol verwachte verzoeningspogingen, die thans in Buenos Aires zouden gaan be ginnen, toch werkelijk ter hand genomen kunnen worden. (D.NB.) De diplomatieke medewerker van de Ber liner Boersenzeitung, dr. Karl Megerle, bespreekt de door Sumner Welles den Amerikaanschen viceminister van buiten- landsche zaken verkondigde plannen der Ver. St. tot verbetering van de wereld, welke tevens een antwoord vormen op de door millioenen menschen gestelde vraag, wat er zal komen na dezen oorlog. Megerle schrijft: was Welles de zijn ver antwoordelijkheid bewuste vertegenwoordi ger van een' onpartijdige neutrale groote mogendheid, dan zouden zijn woorden van de grootste beteekenis zijn, want veel van hetgeen hij zegt ls objectief en juist, vooral zijn critiek op deil Volkenbond en zijn voorstellen tot ontwapening en een gelijk matige en rechtvaardige verdeeling van alle goederen onder alle volkeren dezer aarde. Zooals de zaken echter stonden na den wereldoorlog en in dezen oorlog weer staan, is alles wat Welles hier predikt een slag in het eigen gezicht, een veroordeeling van het Amerika van Wilson en Roosevelt en van al die krachten, die toen en thans den volkeren^ juist de voorwaarden gewei gerd hebben, welke de heer Welles thans onontbeerlijk acht. Immers, de mogelijk heid om na den wereldoorlog een betere wereld op te bouwen heeft onbeperkt in handen gelegen van de V. St., van Engeland en Frankrijk, die van deze mogelijkheid echter geen gebruik hebben gemaakt. Ten tweede, zoo vervolgt Karl Megerle, worden dergelijke opdrachten niet verstrekt aan menschen, die over de geheele linie gefaald hebben, en die verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van den nieuwen oorlog, en stellig niet aan demagogen, de Europa aan het bolsjewisme verkocht hebben. Europa heeft hun valsche spel ingezien. Het heeft ook ingezien, dat er slechts één betrouw bare beveiliging tegen chaos, nood en ver val in Europa bestaat, n.l. Duitschland en de overwinning van Duitschland en zijn bondgenooten. Waarnaar Europa na dezen oorlog streeft, is een nieuwe ordening onder leiding van de asmogendheden, gegroeid op •éigen bodem, uitgevoerd met eigen krach ten en in solidairen afweer stevig gegrond vest en gericht tegen vreemde inbreuken uit het Westen, het Oosten en van overzee. (D.N3.). Het Japansehe blad „Yomloeri Sjimboen schrijft, dat de regeering onmiddellijk stappen moet nemen tegen de toenemende bedreiging van Thailand en Indochina door Engeland en Aimerika, aangezien anders deze landen een gevaar zouden vormen in de Oost-Aziatische welvaartssfeer. Volgens berichten uit Bangkok concentreert een deel van de Britsche strijdkrachten zioh aan de grens tusschen Thailand en Birma om Thailand te dwingen een pro-Engelsche politiek te voeren. De Tsjoengking-regee- ring concentreert groote strijdkrachten aan de Noordelijke grens van Indochina. Ten slotte verklaart het blad. dat Japan niet onverschillig kan staan tegenover deze Engelsch-Amerikaansche pogingen en ter stond de noodige maatregelen moet nemen (Domei) INFLATIEGEVAAR IN GROOT BRITTANNIË. ADMIRAAL NOMOERA BIJ SUMNER WELLES. Na een conferentie van een half uur met den plaatsvervangenden staatssecretaris, Sumner Welles, heeft de Japansehe am bassadeur, admiraal Nomoera, gisteren vol gens Associated Press voor vertegenwoor digers der pers verklaard, dat de toestand^ in het Verre Oosten is besproken, waarbij hij het Japansehe standpunt uiteengezet heeft. Bovendien heeft hij de kwestie te berde gebracht, waarom Japansehe sche pen niet door het Panamakanaal kunnen varen. Welles heeft verklaard, dat het ka naal voor onbepaalden tijd wegens herstel lingswerkzaamheden voor de koopvaardij ls gesloten. Hij. Nomoera, heeft daarop ge antwoord, dat de Jajjansche schepen niet ongelimiteerd op toestemming tot door vaart kunnen wachten. Tien Japansehe schepen zijn derhalve reeds in Zuidelijke richting uitgeloopen om de thuisreis via Zuidamerika te maken. (D.NB.) VERBOD DAILY WORKER GEHANDHAAFD. Het gevaar van een inflatie -in Groot Brittannië is tengevolge van het voortdu rend oploopen der prijzen en de daarmede gepaard gaande snelle stijging der loonen zoo acuut geworden, dat, naar de Londen- sche correspondent van Aftonbladet meldt, op het oogenblik diepgaande onderhande lingen worden gevoerd over een beperking van de loonen tot een bepaald peil. Volgens de laatste plannen zouden niet alleen de loonen der arbeiders, maar ook die van de employé's evenals de tantiemes en andere winstuitkeeringen beperkt worden Het al gemeene loonpeil ligt volgens Aftonbladet in Engeland dezen zomer 20 tot 30 boven dat bij het uitbreken van den oorlog. De daardoor gestegen koopkracht kan echter vooral door de rantsoeneering niet ln gelij ken omvang besteed worden. Het rapport van de Bank van Engeland betreffende den detailhandel in Mei toont, dat de kleinhan del zoowel naar waarde als ook in het bij - f ten(D.N.B.) zonder ln omvang in vergelijking met Mei 1940 ls gedaald. (DNB.) Ondanks het verbond van Engeland met de sovjets, is de Britsche regeering aldus de Uinited Press niet van plan het ver bod ran de „Daily Worker", het orgaan van de Engelschecommunistische partij, op te heffen. Sedert het begin van den oorlog tusschen Duitschland en de sovjet-unie hadden de communisten voortdurend de opheffing van het verbod geëischt. (D.N B.) LUCHTALARM TE HELSINKI. Helsinki heeft het tot dusver langste luchtalarm beleefd. Sovjet-vliegtuigen pro beerden in verscheidene golven het stads gebied binnen te dringen. Als gevolg van den krachtigen afweer gelukte het den bolsjewisten uitsluitend om bommen te .werpen in de verre omgeving van Hel sinki, welke echter geen schade aanricht- 2li

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2