Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tv/cede Blad Woensdag 23 Juii 1941 INLEVERING VAN METALEN Openbare Bekendmaking INLEVERING VAN METALEN Gemengd Nieuws buitenlandsch gemengd. Noodweer in Japan Nieuwe Burgemeester van Woubrugge VRAGENRUBRIEK Uit de Omstreken benthuizen. katWijk aan zee. lisse. rijnsburg. sassenheim. voorhout. voorschoten. wassenaar. zevenhoven. Nieuwe Burgemeester van Waddinxveen alphen. Centralisatie Vleeschkeuringsdienst leiderdorp. le1muiden. nieuwkoop. nieuw-vennep. ter aar. woubrugge. zoetermeer. VACANTIE-ADRES MOORD TE ARNHEM. Amsterdammer doodt zijn vroegere huishoudster. In een woning aan de Agnietenstraat te Arnhem is een moordaanslag gepleegd, waarvan een vrouw het slachtoffer is geworden. In het bedoelde huis woont de heer M., die sedert een dag of tien een huishoudster heeft, die vroeger in dezelfde functie werk zaam is geweest bij zekeren R. in Amster dam. Deze Amsterdammer is gistermorgen de vrouw te Arnhem komen opzoeken. Wat zich precies heeft afgespeeld is nog niet na te gaan, doch tusschen negen uur en half tien hoorde* buren luidkeels gillen, zoodat zij naar buiten snelden. Op het ge luid van het gegil afgaande kwamen zij in de woning waar de gangdeur openstond. Zij zagen een man een stekende beweging maken naar. een vrouw. De buren waar schuwden oogenblikkelijk de politie. Toen deze ter plaatse kwam had het drama zich al afgespeeld. In de huiskamer vond men het lijk van de vrouw, die door messteken danig was verminkt. Alom vond men bloedsporen. Men vermoedt, dat de man de vrouw in de huis kamer heeft aangepakt, waarna de vrouw is gevlucht. Zij heeft nog kans gezien de voordeur te openen. Daar moet de onver laat haar opnieuw hebben gegrepen en de laatste doodelijke steken hebben toege bracht, waarna hij zichzelf verwond heeft. Het slachtoffer is 48 jaar oud en moeder van vijf kinderen, die in een weeshuis zijn opgenomen. Vermoedelijk is jalouzle de oorzaak. De Tijd. VIERJARIG JONGETJE VERBRAND. Kinderen speelden met lucifers. Te Milheeze (N.-Br.) heeft zich een tra gisch ongeval voorgedaan, waarbij het 4- jarige zoontje van den heer G. V. aldaar het leven heeft gelaten. Twee zoontjes van den heer V., kinderen van 6 en 4 jaar, speelden met een doosje lucifers in een houten schuurtje op eenigen afstand van de ouderlijke woning. Daarbij hield de oudste jongen een bran denden lucifer in een hoeveelheid stroo, tengevolge waarvan het gebouwtje in een minimum van tijd geheel in vlammen stond. De 6-jarige jongen kon zich geluk kig nog bijtijds redden door een gat in den achterwand, doch de jongste kon zich ver moedelijk door de sterke rookontwikkeling niet meer in veiligheid stellen. Toen de ouders en buren toeschoten, was het vu^r spoedig gebluscht, waarna men in het schuurtje slechts het verkoolde lijk van den 4-jarigen jongen aantrof. ZWARE REGENS; EEN TYPHOON DREIGT. Het D.N.B. meldt uit Tokio; Sedert ongeveer twee weken wordt ge heel Japan door ononderbroken zware re gens geteisterd, welke een buitengewone hevigheid hebben aangenomen. De tempe ratuur in Japan is ongewoon laag en uit het Zuid-Oosten nadert met een buitenge wone snelheid een typhoon, welke reeds gisteravond in Midden-Japan werd ver wacht. Reeds de voorloopers van den typhoon veroorzaakten gisteren ontzaglijk hevige regenbuien, die overal zware materieele schade hebben aangericht. In*Tokio en Jokohama zijn de dijken van de rivieren Tsoeroemi en Tama bezweken, waardoor groote overstroomingen zijn ont staan. die vooral de rijstvelden onder wa ter hebben gezet. Opnieuw zijn thans 12.000 huizen overstroomd. De stad Tsjoesjioera staat totaal onder water. Daar het nabij liggende meer Kasoemigaura buiten zijn oevers is getreden, is ook het spoorweg verkeer gedeeltelijk vefbroken. De politieautoriteiten nemen thans maat regelen om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen. In de gisteren gehouden zitting van het kabinet heeft de minister van landbouw verklaard, dat de rijstoogst in Japan des ondanks waarschijnlijk weinig schade zal oploopen. De heer D. Rijnders. Bij besluit van den secretaris-generaal van Binnenlandsche zaken van 19 Juli is met ingang van 1 Augustus 1941 be noemd tot burgemeester der gemeente Woubrugge, de heer D. Rijnders, zulks met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oude Tonge. De heer Rijnders is geboren op 8 Maart 1909 te Harderwijk. Na het doorloopen der Lagere School en de H.B.S. met 5-J. c. was de heer Rijnders werkzaam op de gemeen te-secretarie te Bleiswijk en vervolgens 11 jaar op de gemeente-secretarie te Hille- gersberg en wel in de functie van adjunct commies. Met ingang van 15 April 1940 werd hij benoemd tot burgemeester der ge meente Oude-Tonge. De heer Rijnders, wiens vader Zendings- director te Oegstgeest is, is gehuwd en be zit geen kinderen. Hij is lidmaat der Ned. Herv. Gemeente. Naar wij voorts vernamen zal, in verband met de tijdsomstandighe den de installatie van den heer Rijnders tot burgemeester van Woubrugge onge merkt voorbijgaan. Mej. C. van E. te L. - Leiden. Utrecht. Amersfoort. Apeldoorn. Totaal 113 K.M. Leiden. Amsterdam. Amersfoort, Apeldoorn. Totaal 135 KM. Utrecht— Grebbeberg ongeveer 40 K.M. Mej. M. L. te. L. - Leiden—Deventer via Utrecht—Apeldoorn is 129 K.M. Enkele reis LeidenDeventer via Utrecht 3de klasse f .3,40; dagretour f.5.35. JHR. C. W. STERN. Benoemd tot burgemeester van Heerjansdam. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het Dep. van Binnenlandsche Zaken van 19 Juli 1941 is benoemd tot burgemeester der gemeente Heerjans dam jhr. C. W. Stern, thans gemeente ontvanger te dezer plaatse. Jhr. C. W. Stem is geboren te Den Bom mel op 30 Juli 1912 en vervult van Maart 1939 af het ambt van ontvanger der ge meente Benthuizen en Moercapelle, in welke eerstgenoemde gemeente door hem nog worden bekleed de functies van amb tenaar ter secretarie, ambtenaar van den burgerlijken stand en leider van den dis- tributiedienst. Hij heeft de Hoogere Handelsschool met 5-jarigen cursus doorloopen en is in het bezit van het diploma gemeente-admini stratie I. Hij is Ned. Hervormd en is niet bij een politieke partij aangesloten. Jhr. Stern is een zoon van den oud-bur gemeester van Voorburg. Gevonden voorwerpen. Een zak groene erwten. Inlichtingen bij den gemeente veldwachter. Met ingang van 1 September is aan de Chr. opleidingsschool in de Mich, de Ruyter- straat, hoofd de heer C. van Rooijen, be noemd tot onderwijzeres mej. A. Hazes, thans kweekelinge met akte aan die school. Geslaagd Geref. U.L.O. Van de Geref. TJi.O. slaagde de volgende candidaten: Ko de Jonge, L. de Visser, M. Slootweg, Fr. v. d. Zaal, H. M. Segers, P. J. Flipse, C. A. de Vries, N. Koppenaal, G. Slottje en G. de Vries. Voor het diploma lingerie-naaister slaagden de dames: M. Heemskerk. M. v. d. Zwet, C. Cornelisse, L. Wijsman, M. Dubbe- laar, C. Rotteveel, L. Wassenaar en N. Schenk; voor het diploma costumière: C. v. Relsen en M. v. Beek. Voor het examen Mulo is geslaagd W. v. d. Haak Hzn.. alhier. Het bestuur van de kortgeleden opge richte vereeniging van handelaren in groen ten en fruit is als volgt samengesteld: H. v. d. Mey Albz.. voorzitter; I. Mandi, secreta ris; J. Zandbergen, penningm., en J. Glas bergen. A.s. afscheid van den heer P. J. Vercouteren Als hoofd der „De Visserschool". De heer P. J. Vercouteren, hoofd der „De Visserschool", die op 1 September as. het onderwijs met pensioen gaat verlaten, zal op 25 Juli afscheid van zijn leerlingen nemen. Het officieele afscheid van bestuur en personeel zal op 30 Augustus plaats hebben, in welke bijeenkomst het nieuwe hoofd, de heer Efferink, als zoodanig geïnstalleerd zal worden. De heer Vercouteren werd te Sluis (Z.) opgeleid tot onderwijzer. Van 1900'03 was hij werkzaam te Axel, 1903'07 te Den Haag, in 1907 vertrok hij als le onderwij zer aan de Mulo-school naar Zwolle, waar hij tot 1910 bleef, In dat jaar volgde zijn benoeming tot hoofd der school met den Bijbel, alhier, welke functie hij tot 1920 bekleedde. Deze functie verwisselde hij voor die van hoofd der „De Visserschool". Het aantal leerlingen was bij de opening der school 109 en bedraagt nu 270. In 1928 werd de school uitgebreid met 3 lokalen zoodat er thans 8 lokalen, alsmede een lo kaal voor natuurkunde zijn. De heer Vercouteren bezit o.a. de akten Fransch Duitsch Engelsch en Handelsre- kenen. In het openbare leven was de heer Ver couteren lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en bestuurslid van de Mulo afd. Leiden en Omstreken. Van 1916 af diende hij de Geref. Kerk als ouderling, van welk college hij de func tie van voorzitter en scriba vervulde. Hij gaat zich te Voorburg vestigen. Het einddiploma HB.S. met 5-j. cur sus werd behaald door G. Teernstra alhier. De heer G. Postumus is benoemd tot administratieve kracht bij de politie alhier. Voor het eindexamen H.B.S. 5-jarlge cursus B slaagde onze plaatsgenoot H. J. Dreef. Aan het psychologisch-paedagogisch instituut der R.-K. leergangen te Tilburg slaagde voor de akte paedagogiek M. O. a. de heer L. J. Jansen alhier. De plaatselijke Muziekvereeniging St. Cecilia" gaf haar eerste zomerconcert in de muziektent voor het Raadhuis. Er be stond hiervoor veel belangstelling. Door B. en W. alhier is als derde ambtenaar ter gemeente-secretarie be noemd de heer R. E. A. M. Slatmann van Leiden, thans volontair alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: Hilde Wilhelmina. d. van P. Buwalda en G. Hoekstra Irene Beatrix, d van A. J. de Cler en C. Kooyman Johan Willem, z. van J. W. Anker en Joh. Peet Theodorus Gerardus Wilhelmus Hermanns, z. van G. H. Spiegeler en J. M. van der Wijden. Overleden: Anna van Egmond, 85 jaar. wed. van J. H. Beijer. Ondertrouwd: Albert Jean Adkémar Heug. 26 jaar en Catharina Cornelia Niersman, 25 jaar. Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte Fransch M.O. Economische Taal than- delscorresp. en -terminologie) onze plaats genoot de heer G. Ch. Massa, leeraar M.O. in de Fransche'taal. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen F. E. G.. wegens het niet ver duisteren van zijn perceel. Wederom is tegen een 3-tal personen proces-verbaal opgemaakt wegens het loo- pen in hooiland. Gevonden voorwerpen: Zjvarte jon gensjekker, broche, blauw wollen mantel tje, grijze portemonaie met ritssluiting, bril, schort, witte ceintuur, kinderschopje, poppendekent j e. Inlichtingen bij de politie. Geslaagd te Den Haag voor het examen Handelskennis L.O onze plaatsgenoot Q. H. J. Calls. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Cornelia Maria. D. van T. No tenboom en A. Groenendijk. DE HEER H. B. N. MUMSEN. Eigen foto. De heer H. B. N. Mumsen. Bij besluit van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, is benoemd tot burgemeester van Waddinxveen, de heer H. B. N. Mumsen, zulks met in gang van 1 Augustus 1941. en met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wou brugge. De heer Hendrik Bastiaan N. Mumsen van Woubrugge, werd geboren op 12 Maart 1907 te Den Haag. Bij K. B. van 1 April 1935 werd hij be noemd tot burgemeester van Woubrugge. Na lager en middelbaar onderwijs geno ten te hebben, bezocht hij de Suikerschool te Amsterdam en ontving daar zijn oplei ding voor de Cultures. In het voorjaar van 1929 vertrok hij naar Java, waar hij gedurende 54 jaren aan een Suikerfabriek verbonden was. Eerst als chemiker en vervolgens als fabricage-chef. In Mei 1933 keerde de heer Mumsen uit Ned. Indië terug en werd vervolgens aan gesteld als relscontroleur van den Rijks dienst voor de Steunverleening bij het Departement v. Sociale Zaken te Den Haag Voorts was hij voorzitter van een der Stembureaux in het Saargebied. Hij is lid maat der N. H. Kerk, gehuwd en vader van een zoontje. VOORDRACHT INZAKE BENOEMING DIRECTEUR, HOOFD VAN DEN KEURINGSDIENST. Met uitzondering van één gemeente die wellicht nog spoedig zal beslui ten hebben de raden van alle ge meenten, de gezamenlijk voor de uit voering vaji den vleeschkeuringsdienst de keuringskring Alphen aan den Rijn vormen, de daartoe noodige besluiten genomen. Aangezien de invoering van de regeling zooveel mogelijk behoort te worden bespoe digd, is het gewenscht niet langer te wach ten met de benoeming van een directeur van den gecentraliseerden dienst, schrijven B. en W. thans aan den raad. Voor de benoeming tot directeur, hoofd van den keuringsdienst komen volgens B. en W. in aanmerking de keuringsveearts, hoofd van den tegenwoordigen dienst dezer gemeente de heer K. R. Kuipers en diens collega van den keuringskring Nleuwveen. de heer M. Karsemeyer. De heer Kuipers gesteld, dat hij een benoeming zou willen aanvaarden nadert echter reeds den pensioengerechtigden leeftijd. Hij zou niet meer dan ongeveer IV* jaar aan het hoofd van den dienst ln functie kunnen zijn, zoodat dit voor een goeden gang van zaken geen aanbeveling verdient, terwijl de heer Kuijpers blijkbaar zelf dit bezwaar ook gevoeld heeft, hetgeen B. en W. hieruit afleiden, dat hij tegen over den voorzitter heeft verklaard niet voor een benoeming in aanmerking te wil len komen. Het genoemde bezwaar doet zich volgens B. en W. niet voor met den tweeden keu ringsveearts, die volgens B. en W. in aan merking behoort te, komen, n.l. de heer M. Karsemeyer te Nieuwveen voornoemd. Diens persoon en capaciteiten wettigen zeker het vermoeden, dat hem met ver trouwen de leiding van den gecentraliseer den dienst kan worden opgedragen. B.- en W. stellen derhalve voor. a. met ingang van den dag waarop de gemeen schappelijke regeling in werking treedt eervol ontslag te verleenen. onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten, wegens opheffing van zijn betrekking, aan den heer K. R. Kuipers als keuringsveearts, hoofd van dienst; b. den heer Kuipers voornoemd, als schadeloosstelling toe te kennen boven het wachtgeld, waarop hij aanspraak kan pia- ken een uitkeerlng in eens groot f.ei5. Terwijl voor de benoeming van een di recteur hoofd van den dienst voornoemd wordt aanbevolen de heer M. Karsemeyer. Benoeming onderwijzeres. In verband met de verlaging der leerlin- genschaal dient aan de O.L. School Oudsh. weg een leerkracht en wel een onderwij zeres te worden benoemd. In overleg met de bevoegde instantie hebben B. en W. de volgende voordracht samengesteld: 1. mej. A. C. Andela. onderwijzeres te Rijnzaterwoude; 2. mej. C. C. W. Nijhoff, onderwijzeres te Eist; tt 3. mej. Th. M. Lans, onderwijzeres te Utrecht. Mooi concert van „Arti". De Chr. Muziekvereeniging „Arti et Reli- goni" gaf gisteravond op het plein voor het Raadhuis een openluchtconcert. Dank zij het mooie weer bestond voor dit concert groote belangstelling; het had een alleszins geslaagd verloop. Geslaagd te Den Haag voor het examen Handelskennis L.O. de heer J. van den Berg alhier. De Burgemeester van LEIDERDORP maakt bekend, dat oproepingen tot het Inleveren van metalen zijn verzonden aan de bewoners van de hieronder vermelde straten Zaterdag 26 Juli 1941: Acacialaan, Acht- hovenerweg; Dinsdag 29 Juli 1941: Berkenkade, Brug- gestraat, Van der Doesstraat, Doeswerf, Dr. de Bruynestraat, Dr. van RhJjmstraat, Dwarswateringkade, Eikenlaan; Woensdag 30 Juli 1941: Hoofdstraat, Van Leeuwenpark, Patrimoniumpartk, Jaagpad no. 31 t.m. 74; Donderdag 31-Juli 1941: Hoogmadesche- weg, Koningstraat, Jaagpad no. 1 t.m. 30; Vrijdag 1 Augustus 1941: Steenibakkers- laan. Spanjaardslaan. Zijldljk, Zijllaan, Zijl- oordkade, Lindelaan, Groenendijkstraat, Resedastraat, Ericalaan Ruige Kade; Zaterdag 2 Augustus 1941: Van der Valk Bonman weg, Ouderzorg, Kastanjelaan, Kerklaan, Meidoornstraat, Munnikenweg. De inlevering moet geschieden in het ge bouw der Openbare Lagere School, Hoofd straat 15, des v.m. 912 uur, des n.m 1.305 uur, des Zaterdags van 9—1 uur. WAARSCHUWING: Het niet ontvangen vain een oproeping ontheft niet van de ver plichting tot inlevering. Leiderdorp, 22 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd: K. BRUG. 413 IIiwm Med.) Intrede Cand. C. Gilhuis. Cand. C. Gilhuis, die een beroep ontving der Ger. Kerk alhier, doet op 17 Aug. zijn intrede, na door ds. J. C. Gilhuis te Katwijk aan Zee bevestigd te zijn. MAN DOOR ZANDGRIJPER GETROFFEN. Zwaar gewond opgenomen. Een ernstig ongeluk had plaats bij den wegenbouw van de firma Bosland en Gortenmoller onder deze gemeente. Een zandgrijper, die de zandbakken lost en overstort in een uitgebaggerde gedeelte voor den te maken weg, is naar beneden gestort. De 25-jarige werkman A. B. wonende te Kudelstaart die juist onder dezen grijper stond kreeg de heclc installatie op zijn hoofd. Deze viel, daar hy juist op het gangboord liep, zwaar gewond in het water. Direct sprong iemand, die bij hem werkte in het water, wien het gelukte den zwaar gewonde uit het water te redden. Dr. Sta- pensea. die terstond ter plaatse van het ongeluk was, constateerde een zware sche delbreuk. Met de ziekenauto is de patiënt naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. De politie uit de gemeente Aalsmeer stelt een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk in. TRAGISCH ONGEVAL. Bloemenkoopman verdronken. De'20-jarige bloemenkoopman W. A. v. d. L. alhier was gistermorgen vroegtijdig met een boot de plas opgegaan om dulen te snijden, die thans veelvuldig in de riet velden langs den waterkant groeien. Aan gezien de jongen lang weg bleef en niet op tijd thuis was om te eten maakte men zich ongerust. Men toog de plas op en ging in verschillende richtingen zoeken. Na eenigen tijd vond zijn oudste broer hem verdronken liggen. Bij het snijden van de dulen is de jongen vermoedelijk te ver voorover gebo gen en uit de boot gevallen met het ver melde noodlottige gevolg. Zondagsdienst voor doktoren. Deze wordt Zondag a.s. waargenomen door dokter van Haerengen. De Burgemeester van TER AAR maakt bekend, dat de oproepingën tot inlevering voor de geheele gemeente op 22 Juli zijn verzonden. Gelegenheid tot inlevering bestaat: Voor Wijk A in het Parochiehuls te Lan- geraar op 25, 26 en 28 Juli a.s.; Voor de Wijken B, C en D in de open bare school aan Aardam op 29, 30 en 31 Juli en 1, 2 en 4 Augustus a.s. Het bureau is geopend van 912 en 13.3016.30 (Zaterdag van 913 uur). De Juiste tijd en plaats van inlevering staat voor ieder op de oproeping vermeld. Het niet ontvangen van een oproeping ontheft niet van de verplichting tot inle vering. Ter Aar, 22 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, B. J. HOGENBOOM. 412 (Ingn. Med.) De voorzitter van de gewesten Noord en Zuid-Holland heeft benoemd tot voorzit ter van de buurtcommissie der algemeene voedselvoorziening in Woubrugge en Hoog- made de heer Schamlnee, secretaris dezer gemeente. De Gymnastlekvereeniglng „Pro Pa- trla" gaf met medewerking van de Gym nastiekvereeniglng OAS. te Zevenhulzen een openlucht-demonstratie op het terrein achter „De Jonge Prins". Een zeer talrijk publiek woonde deze de monstraties bij; zoowel de grond- als de oefeningen aan rek, paard en ringen wer den op verdienstelijke wijze uitgevoerd, en met veel aandacht gevolgd. Beide vereenl- gingen werkten het programma voorbeel dig af en oogstten veel applaus. Het ge heel is goed geslaagd en belde vereenl- glngen kunnen met voldoening op dezen avond terugzien. Onze platasgenoob de heer J. Groen- heyde slaagde te Den Haag voor het M.U. L.O. diploma B. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekend* wek kwartaal No. abonne wonen-U .....(straat). wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf Hm. opgezonden te hebben aan onderstaand adresi tegen vergoeding van tienoodiqde portokosten. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7