LEID5CH DAG8LAD Tweede Blad De strijd tegen het bolsjewisme 82sfe Jaargang Megerle in Berlin-Rom-Tokïo RECHTZAKEN IN ALLE DEELEN VAN DEN HAAG zijn groote spandoeken, land- DE GROOTE OF ST. LAURENSKERK TE ALKMAAR wordt kaarten en affiche's aangebracht met de V van Victorie, want grondig gerestaureerd Het geheele bouwwerk staat rondom in de steigers Alle daken zijn reeds voorzien van een nieuwe Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Polygoononderbedekking. (Polygoon), OP DEN TERUGTOCHTSWEG DER SOVJETS. EEN DOOR BOMMEN VERNIELDE SPOORBRUG IN DE OEKRAÏNE. EEN GOEDERENTREIN WERD HIER GETROFFEN, (Wette-Hoffmann) In het tijdschrift Berhn-Rom-Tokio schrijft dr. Kar! Megerle, dat Duitschland's strijd tegen het bolsjewistische gevaar en het bondgenootschap van Engeland en Roosevelt met Moskou een nieuwe situatie op het gebied der internationale politiek heeft geschapen. Met voorbijgaan van alle interne conflicten beseft Europa zijn lots- gemeenschap en sluit zich aan bij den kruistocht, dien Duitschland enzijnbond- genooten voeren ter vernietiging van een onderwereld, waar alles is uitgeroeid, wat den inhoud van cultuur beschaving en eco nomisch leven van het avondland vormt. De antibolsjewistische roeping van natio- naal-socialisme en fascisme, vroeger geloo chend, bespot of miskend door het bur gerlijk-democratische Europa, wordt thans aangevoeld als Europeesch mandaat en door ieder volk naar zijn aard en op zijn plaats actief ondersteund. Dit gemeenschapsgevoel heeft echter ook buiten de Europeesche wereld alle positieve krachten aangetrokken. Zelfs de Engelsche bondgenooten van het bolsjewisme en hun Amerikaansche helpers zien zich gedwon gen zich althans uiterlijk en met Joodsche uitvluchten te verweren, tegen een mede plichtigheid met Moskou op het gebied van de wereldbeschouwing. In de oogen der we reld vinden zij geen geloof en worden niet vrijgesproken van deze misdaad tegen het menschelijk fatsoen. De eerste indruk na de zware slagen, die de verbonden legers de bolsjewistische on derwereld hebben toegebracht, beheerscht elk menschelijk gemoed. De helsche wreed heid, die hier wordt onthuld, ontstelt al wat gelooft aan de menschelijke ziel en aan de gebondenheid van menschen en volken aan Goddelijke ordonanties. Toch zijn er nog ernstiger punten, van nog in grijpender aard. Voor ons zien wij de mas sa menschenmateriaal, die het bolsjewisme op Europa dacht los te laten. Het is een ontzettende gedachte hen zich voor te stel len als veroveraras en meesters in de dor pen en steden van Europa, aan hun wreede handen, hun eenerzijds fanatiek gemaakte, anderzijds afgestompte hersenen, het lot cok van slechts één enkelen Europeaan overgelaten te weten. Hun slavenmentali- teit, hun fanatieke vernietigingsdrang, hun doffe primitiviteit zou alles ter vernieti ging ten slachtoffer vallen, waarvoor Euro- Pa in de bijna 2000 jaar van zijn historisch bestaan gestreden, geleden, geworsteld en gewerkt heeft. En wel zonder onderscheid van volken, culturen en landstreken. Het is vreeselijk wat het bolsjewisme van de 180 millioen heeft gemaakt, in wie het de grondslagen van elke menschelijke en volkscultuur, te weten particulier eigen dom, godsdienst, gezin, volksgemeenschap en persoonlijkheid, heeft uitgeroeid. Wat in een onafzienbaren stroom van verprole- tariseerde, anonieme massa door de Duit- sche gevangenkampen trekt, is getechni- seerd, georganiseerd barbarendom, dat on der slavernij is gebracht. Maar deze in drukken worden nog overstemd door het besef, dat het bolsjewisme er in ls ge slaagd door een bondgenootschap tusschen barbarendom en de modernste techniek een stoffelijke macht op te bouwen, waar van de kenners weliswaar eenig vermoe den hadden, doch die door de werkelijkheid vele malen wordt overtroffen. Uit de ge heele wereld had Moskou de modernste technische uitvindingen bijeengegaard om een oorlogsmachine op te tfcuwen, die reeds thans een doodelijk gevaar voor Europa vormt, maar over enkele jaren een lawine geworden zou zijn, waaronder Europa be dolven was. De diepste indruk, dien men krijgt, als men langs de wegen van den boLsjewistischen terugtocht de reusachtige puinhoopen van de materieele uitrusting ziet liggen, is steeds weer dezelfde. De wer kelijkheid van dit gevaar was vele malen grooter dan iedere voorstelling. De mate- riaalverkwisting vindt haar tegenhanger in de menschenverkwisting. Bij de technische uitrusting komt de omstandigheid, dait de massa's fanatiek zijn gemaakt en voorts de verachting van het menschelijk leven, die geen oogenblik aarzelt millioenen te offe ren om het te bolsjewiseeren doel te berei ken. Europa vermoedde niet waardoor het werd bedreigd. Met rationeele voorstellin gen en berekeningen was dit bolsjewisti sche probleem met zijn militaire en machts facetten niet te benaderen. Slechts het genie van een Adolf Hitler was in staat aan dit vreeselijke onbekende het geheim te ontrukken en het door Euro peesch denken en handelen te overwinnen. De 22e Juni 1941 zal in de wereldgeschie denis niet slechts als de dag van het groot ste militaire besluit, maar ook als het laat ste oogenblik bekend staan, waarop Europa nog tijd, kracht en leiding had om zich tegen den aanval, waartoe het bolsjewisme had besloten, te verweren en den loop der wereldgeschiedenis in den zin der cultuur volken ten goede te doen keeren. Door den bolsjewistisch-Finschen veldtocht was de onjuiste meening ontstaan, dat de bolsje wistische weermacht een kwestie was. die men en bagatelle kon behandelen. Deze opvatting moest grondig worden herzien. Zoo ook de legenden, dat het bolsjewisme terugliep tot een ongevaarlijk Russisch na tionalisme. De ontwikkeling laat veeleer zien, dat de combinatie van nationalisme en bolsjewis me het gevaarlijkst zou zijn geweest en aan het bolsjewisme een nog grooter aan- valsvermogen zou hebben gegeven, want de inhoud zou steeds bolsjewistisch zijn ge bleven. Alle volkeren van Europa behoor den een blok te slaan in den afgrond, waarbij zij stonden, en hun menschen voor goed in te prenten, dat dit doodelijk ge vaar een lotsgemeenschap eischt, waarbij men niet terzijde mag blijven staan en waaruit men zich niet mag losmaken. Even noodzakelijk is voor de volken van Europa inzicht in den samenhang tusschen het bolsjewistische gevaar en den Engel- schen oorlog. De Engelsche politiek, die niet meer gericht is op de overwinning, maar uitsluitend op verlenging en uitbrei ding van den oorlog en blokkade tegen Europa, werkte den bolsjewisten van meet af in de hand. Die wachtten slechts op het uur. waarop beide strijdende partijen be nevens een vermoeid Europa hun buit zou den worden. Na het bondgenootschap van Engeland met Moskou zullen ook de merkwaardige lieden in Europe wel hebben opgekeken, die nog steeds meenden, dat de heele zaak hun niets aanging, en dat het mogelijk zou zijn het veege lijf te redden met verlooche ning van hun Europeesche burgerplichten. Nadat ook Roosevelt zich uit haat, ver blinding en eigenbelang had aangesloten bij de Engelsche misdaad tegen Europa, het pact met het bolsjewisme had gesloten en nu juist door de bezetting van IJsland een snooden aanval op het Europeesche half rond heeft gedaan, moet Europa ook aan dacht schenken aan deze zijde der bedrei ging van zijn toekomst. Roosevelt en En geland strijden tegen Europa, zij roepen den strijd opnieuw uit op een moment, waarop zij ten volle beseffen, hoe Europa er uit zou zien. als de Angelsaksisch-bols- jewistische combinatie zou zegevieren. Een langdurige, ontbindende oorlog is steeds het doel van Moskou geweeest, dat daar van economische, sociale en psychische ontvankelijkheid voor zijn denkbeelden ver wachtte en verzwakking voor zijn militai ren inval. De eigenlijke meester en over winnaar van Europa zou dan niet Enge land of Roosevelt zijn geweest, maar Mos kou. Dit zou als de sterkste mogendheid ter land de baas zijn geworden in Europa. Het had den vrede gedicteerd en wel den vrede van een kerkhof. Engeland zou poli tiek te zwak geweest zijn, Amerika in staat noch bereid het bolsjewisme zijn buit te betwisten. Want dat zou zonder een on middellijk volgenden nieuwen oorlog te gen Moskou onmogelijk zijn geweest. Een dergelijke oorlog van Engeland en Amerika is ondenkbaar en onmogelijk. Het is een cynische leugen, als Engelsche stemmen beweren, dat er behalve de Duitsche, ook nog andere combinaties zijn, die Europa voor den chaos kunnen behoeden en het na de ineenstorting brood, arbeid en een nieuwe orde kunnen brengen. Wat zou En geland doen? Het zou probeeren zich op zijn eilanden en op zijn empire terug te trekken, Amerika zou Europa, evenals na den wereldoorlog, aan zijn lot overlaten, slechts ditmaal niet aan de Fransche poli tieagenten, maar aan de bolsjewistische cipiers. Belden zouden probeeren rondom Europa een quarantainegordel in te voeren in de hoop aan de bolsjewistische besmet ting te ontgaan en met den troost in het hart, Duitschland te hebben vernietigd. Wat zou er evenwel van de volken van Europa zijn geworden? Zij zouden voor de Angelsaksen uitsluitend koloniën en filan tropisch object zijn geworden. Dat is de tweede algemeen Europeesche facet van den huldigen oorlog. Het En- gelsch-Amerikaansche verraad jegens Europa, gecombineerd met den strijd tegen het bolsjewisme, vormt de huidige Euro peesche werkelijkheid. Voor een volk, dat Europa zijn vaderland noemt, is er geen ontsnapping uit deze ijzeren consequentie mogelijk. Bij het Europeesche aspect komt dat van het Verre Oosten. Ook voor Japan en zijn roeping tot reorganisatie is een nieuwe situatie ontstaan, die t.z.t. haar op lossing zal vinden. Als rechtstreeksche buurman van de sovjet-unie heeft Japan gepoogd, een rechtstreeksche oplossing te vinden. Het bondgenootschap van Enge land en Roosevelt met Moskou wijzigt de geheele conceptie. Te Tokio beseft men dit feit ten volle. De luidruchtige aankondi ging van Amerikaansche stemmen, dat de Amerikaansch-Engelsche hulp via Wladi- wostaok. dus door Japansche wateren, zou gaan en dat het noodig zou zijn, van de sovjet-unie Amerikaansche steunpunten in het Verre Oosten te verlangen, was niet noodig geweest om te laten zien, dat het verzet tegen de nieuwe orde in Europa ook op dit gebied samenhangt met het verzet met de nieuwe orde in het Verre Oosten. De bezetting van IJsland als vooruitge schoven Amerikaansch steunpunt in de Europeesche zone is een precedent, dat zich in iedere zone kan herhalen en raakt alle groote problemen van de Japansche bui- tenlandsche politiek, economisch, doch ook ideologisch. De bolsjewistische oorlogsma chine zou in iedere richting op gang ge bracht kunnen zijn. De bolsjewiseering van de Aziatische massa's had werkelijkheid kunnen worden. De strijd van Europa te gen Moskou wordt hiermee tevens een strijd voor de behoeding van de Aziatische cultuurvolken tegen de bolsjewistische overmacht. De band tusschen Moskou eenerzijds en Londen en Washington an derzijds rechtvaardigt en versterkt de so lidariteit in het Euraziatisch gebied, zooals deze in het driemogendhedenpact is geco dificeerd. Rondom het krachtveld van Duitschland en zijn bondgenooten verzamelt zich thans alles, wat besloten is voor de wereld in stand te houden wat haar volken zonder aanzien van regime en bijzondere belan gen het leven de moeite waard maakte. De volken van Europa beginnen te begrij- WAAR DE BROODBONNEN BLEVEN. Tweehonderd vijftig duizend broodbon nen was een Haagsche broodfabriek kwijt geraakt. Ze lagen in een kist op het kantoor der fabriek, en voortdurend verdween een aantal vellen met broodbonnen, totdat de politie de zaak in handen kreeg. Toen bleek dat de werkster met ruime hand zich broodbonnen toeeigende en iedere week een zeshonderd bonnen mee naar huis nam, waar de echtgenoot voor de verspreiding ervan zorgde. Weliswaar ontkende de juffrouw in het bezit te zijn geweest van de honderdduizen den bonnen, doch in elk geval had zij in de diefstallen een ruim aandeel gehad. In verband met de diefstallen hebben de werkster, de echtgenoot en nog een derde medewerkende aan het geval zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden ge-, had. Tegen de werkster, mej. F. W. J. eischte de Officier acht maanden gevangenisstraf, tegen den echtgenoot, die al meer vonnissen achter zijn rug heeft, een jaar gevangenis straf, zulks met aftrek van preventief. De rechtbank heeft in deze zaken vonnis gewezen. Mej. S. uit Leiden afkomstig, werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf; de echtgenoot H. T. tot een jaar, en J. C. A. v« d. K. wegens heling tot drie maanden. pen, dat er zonder Duitschland geen red ding en geen vernieuwing zou zijn, Zon der Duitschland Ls er geen combinatie, die opgewassen zou zijn tegen het bolsjewisti sche gevaar en zijn medeplichtigen uit het Engelsche en Amerikaansche karnp. Met de overwinning van laatstgenoemden zou de ondergang van Europa en Azië in de bols jewistische anarchie gepaard gaan, met de zege van Duitschland en zijn vrienden is ae gelukkige toekomst van alle volken ver bonden. Wie met andere mogelijkheden co- quetteert, wordt weersproken door de taal der feiten en der harde noodzakelijkheid. Er Ls geen ontsnapping mogelijk uit het logisch bewijs, dat de politieke factoren 3plf levere. De beslissing over het lot van Europa duldt geen volken met vacant ie. Het gemeenschappelijke lot roept hen allen, vrienden, voormalige vijanden en neutra len, op tot actieve medewerking aan de toekomst. Niemand kan verwachten, dat anderen voor hem hier slag leveren, maar dat hij zelf naderhand van de gunstige resultaten kan profiteeren, zonder zijn bijdrage te hebben geleverd. De strijd, die thans woedt eischt duidelijke beslissingen, de uitzonde ringstoestand in geheel Europa, de loyau- teit van alle deelhebbers. Thans worden de volken gewogen en be oordeeld naar de bijdragen, die zij leveren of weigeren. (A.N.P.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5