LEID5CH MWM - Eerfte Blad Woensdag 23 Juli 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN Redevoering van Welles. ïtaliaansch Weermachtsbericht Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Voortzetting opmarsch BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Stadsnieuws Bijzondere hoogleeraren benoemd. BEURSOVERZICHT De Diplo over de actie van Roosevelt. MAIKÏ DE WERELDORGANISATIE NA DEN OORLOG. De Amerikaansche plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken, Sum ner Welles, heeft in een redevoering over de organisatie van de wereld na den oor log twee eischen opgesteld, waarvan de tweede vooral gericht scmjnt te zijn tegen de monopoliepolitiek van het Britsche rijk. Welles verklaarde, dat hij vast overtuigd is van twee dingen: 1. de afschaffing van de aanvalswapens en de limiteering, resp. beperking van de verdedigingswapens, be- nevens va nde werktuigen tot vervaardi- 1 ging van een dergelijke bewapening kan alleen geschieden door een streng inter nationaal toezicht en controle. Zonder een dergelijke, practisch doeltreffende controle kan nooit een feitelijke ontwapening be reikt worden. 2. geen vrede, die in de toe komst wordt gesloten, zal hécht of duur zaam zijn, wanneer hij niet, zooals recht en billijk is, gebaseerd is. op het natuurlijke recht van alle volken op gelijke economi sche rechten. Woordelijk verklaarde Wel les: „Zoolang het een of andere volk of de een of andere regeering een monopolie heeft over de natuurlijke materiaalbron nen en grondstoffen, die alle volken noo- dig hebben, kan er geen grondslag be staan voor een wereldorde, die gegrondvest is op gerechtigheid en vrede". Voorts heeft Welles zich ook bezig ge houden met de gedachte van „na-oorlog- schen Volkenbond", die sterk genoeg moet zijn, naar hij verklaarde, om aan alle vol keren economische rechtsgelijkheid en ont wapening te waarborgen. De oude Volken bond. zoo verklaarde Welles verder, heeft wegens de blinde zelfzucht van politici der Ver. Staten en andere werelddeelen ge faald. Ook heeft hij gefaald, omdat bepaal de machten hem misbruikten teneinde hun In zijn weermachtsbericht No. 413 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika was aan het front van Tobroek activiteit van de artillerie. Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op stellingen van luchtdoelbatterijen in de vesting. Aan het front van Solloem trad onze lucht macht in actie en bestookte gemotoriseerde strijdmiddelen en vijandelijke barakken. Britsche vliegtuigen bombardeerden de stad Benghasi. In Oost-Afrika deden vijandelijke vlieg tuigen aanvallen op Gondar. Verder valt er niets te vermelden. HET FALEN VAN ENGELANDS STEUN AAN DE SOVJETUNIE. Artikel van Silex. „Om aardrijkskundige redenen", aldus het opschrift boven een artikel van Silex, den hoofdredacteur van de Deutsche Alge- meine Zeitung. In zijn uiteenzettingen be spreekt Silex het falen Van den Britschen steun voor de sovjetunie, terwijl hij tevens aantoont, hoe gering de macht van Enge land in het Nabije- en het Verre Oosten is. De Britsche minister van luchtvaart zoo schrijft Silex heeft, aan het einde van de vierde oorlogsweek aan het Ooste lijk front, moeten toegeven, dat Engeland om aardrijkskundige redenen |ben teun aan de sovjetunie kon verleenen. Hetzelfde feit kreeg twee jaren geleden Polen te be leven; ook in andere gebiedsdeelen van het eigen politieke en economische eerzucht ^°h^^eh™^ent.^faar hulP bot te vieren. Meer heeft de Volkenbond £a,ch"e iaald.e de .stiT' 200 echter nog gefaald, omdat degenen, die den Volkenbondsraad beheerschten. hem als middel gebruikten tot handhaving van den status-quo. De oude Volkenbond heeft nooit als buigzaam en onpartijdig instru ment kunnen dienen om een vreedzame bij legging der geschillen mogelijk te maken tusschen de landen op grondslag van rechtsgelijkheid. Ongetwijfeld moet er ech ter een instrument van evenwicht onder de volkeren gevonden worden, zoo besloot Welles, willen zij in de rampzalig geschok te wereld weer recht en orde gaan opbou wen. (D.N.B.) JOODSOHE ADVOCATEN IN FRANKRIJK. Een wetsdecreet bepaalt, dat niet meer dan twee procent van het aantal Fransche advocaten uit Joden mag bestaan, zul'ks be rekend naar het aantal advocaten, dat vóór 25 Juni 1940 aan de balie was inge schreven. Een uitzondering is bij de wet van 2 Juni 1941 gemaakt voor de Joodsohe oud- strijders. (A.NP.) INSCHRIJVING VAN ENGELSCHE VROUWEN. Alle Britsche vrouwen, geboren in het Jaar 1916, moeten zich Zaterdag 2 Augustus laten inschrijven, naar de Engelsche be richtendienst meldt. (D.N.B.) ITALIAANSCHE SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN. De Amerikaansche regeering heeft vol gens Associated Press bezit genomen van twee Italiaansche, in beslag genomen, vrachtschepen, de San Giuseppe en de Vit- toria. (D.NB.) HULP DER DUITSCHE R.K. VOOR DE BALTISCHE LANDEN. Naar aanleiding van het feit, dat de veld tocht in het Oosten vier weken duurde, zijn Zondag j.l. in eenige bisdommen in 't Rijn land, Westfalen en Beieren van de kansel e katholieke kerken binnen het bestek van de gebruikelijke Zondagspreeken „ge- denkwoorden voor de tegen het bolsjewisme strijdende soldaten" gesproken. Op insti gatie van verscheidene bisschoppen zullen deze „gedenkwoorden" in het vervolg iede- ren Zondag telkens met nieuwen tekst wor den voorgelezen. Daarbij zullen cok de ka tholieke geestelijken worden herdacht, die in de thans bevrijde Baltische landen en de tot den opmarsch van de Duitsche troepen I onder sovjetheerschappij staande deelen van de vroegere republiek Polen als slacht- offer van de bolsjewisten zijn omgekomen, en het groote aantal personen, dat de uit deze gebieden is ontvoerd en wier lot nog onzeker is. De opbrengst van de collecte zal in alle kerken de volgende weken ter be schikking gesteld worden voor de nabe staanden van deze slachtoffers. Een reeks kloosters in de Oostmark en in Zuid-Duitschland heeft, behalve talrijk: ge wonden en zieke kinderen en volwassenen uit de vroegere Baltische landen ook ka- tholieke en protestantsche geestelijken uit deze gebieden uitgenoodigd voor een vacan- tieverblijf van vier weken. Zoo hebr :n vier kloosters in de Oostmark voor 120 katho lieke en ongeveer 100 protestantsche gees telijken verblijfplaats ter beschikking ge steld. ook hebben zij zich bereid verklaard honderd behoeftige Baltische kinderen in hun ziekeninrichtingen op te nemen. Deze eerste groep zal in de komende weken ge volgd worden door andere, die in Zuid- Duit :che kloosters zullen worden opgeno men In al deze gevallen werken katholieke en protestantsche gemeenten samen om zoo veel mogelijk noodlijdende Balten te kun- helpen. ITALIË EN DE STRIJD TEGEN DE BRITSCHE KOOPVAARDIJ. Het Italiaansche duikboot wapen heeft, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, tot dusver in totaal 500.000 brt. scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij tot zin ken gebracht. Hiervan werden 400 000 brt. °P den Atlantischen Oceaan tot Jinken gebracht en 100.000 brt. op de Middelland se he Zee. Bovendien hebben Italiaansche duikbooten sedert het begin van den oor log 27 vijandelijke oorlogsschepen, waarbij 5 duikbooten. tot zinken gebracht A zwaar beschadigd. Het Engelsche duikbootwapen, dat behalve de reeds gemelde 5 eenheden tellig nog 18 duikbooten heeft verloren, is er daartegenover slechts in geslaagd 2 Ita liaansche duikbooten eiween Italiaansche torpedoboot tot zinken te brengen. (D.N.B.) dat de Engelschen hun terugtochten als overwinningen moesten vieren. Toen de Engelschen in het voorjaar 1939 onge vraagde garanties verleenden, hadden de aldus bedachte staten moeten bedenken, dat deze toezeggingen „om aardrijkskun dige redenen gee nmilitaire waarde konden hebben. Een afdoende militaire hulp kwam trouwens binnen het kader van de Britscne oorlogsvoering in het geheel niet van pas, aangezien deze gebaseerd was op de blok kade en het „rustige'1 overwinteren van den oorlog. Uit een geographisch oogpunt had den de Engelschen uiteindelijk hun hoop gevestigd op een bolsjewistischen aanval in den rug van Duitschland. Het militaire pact van Engeland met de^ovjetunie kan de bolsjewistische ineenstorting niet op houden. Het Engelsche ontlastingsoffen sief in de lucht dat door Sinclair is ge roemd bleef en blijft zonder resultaat op de gebeurtenissen in het Oosten. Wie onze'weermachtsberichten aldus Silex gedureride de afgeloopen vier we ken nog eens ter hand neemt, kan zelf uit rekenen, dat de Engelschen gedurende deze periode meer dan 400 vliegtuigen heb ben verloren. Dat onder dergelijke omstan digheden Duff Cooper als minister van in formatie faalde, behoeft geen verwonde ring te baren. Churchill heeft nu al zijn vierden mi nister van informatie verbruikt en in een opwelling van woede en toorn zijn secretaris deze functie gegeven, opdat de menschen weten, dat zij Churchill aanvallen, wan neer zij in de toekomst in plaats van Duff Cooper, Bracken, verwijten maken. Hoe moeilijker de positie van Engeland wordt, des te meer moet Churchill verant woordelijkheid evenals Stalin van buiten aan zich trekken. Wanneer de Engelschen de wereldkaart bekijken, dan kunnen zij geen plezier meer beleven, aan gezien zij, „om aardrijkskundige redenen" tot de conclusie moeten kortien, dat hun machtspositie aanmerkelijk verminderd is. Voor het Verre Oosten is een afgedankte minister blijkbaar voldoende. Vroeger be schikte Engeland voor een dergelijk be langrijk gebied, dat tegenwoordig in het centrum der wereldbelangstelling staat, steeds over goede krachten en stuurde dan ook altijd zijn beste mannen daarheen. Maar, wat heeft Engeland tegenwoordig nog in het Verre Oosten te zeggen? Hoe langer hoe meer gaat Washington de pen voeren in den Engelschen oorlog. Als afgezant van Roosevelt moest men Hopkins bij een zitting van het Engelsche oorlogs kabinet toelaten. De ambassadeur Halifax wordt binnenkort van den overkant terug verwacht, teneinde persoonlijk de wen- schen van Roosevelt te overhandigen. De Amerikanen zitten op IJsland. Maar van de Scilly eilanden of van het eiland Wight blijven zij weg. Dit vanwege de vrees op luchtaanvallen, niet echter tengevolge van een rekening houden met de Engelsche gevoeligheid, (D.N.B.) Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt be kend: In de Oekraïne dringen Duit sche, Roemeensche, Hongaar- 9che en Slowaaksche troepen in onvermoeide achtervolging verder op. In de overige secto ren van het Oostelijke front wordt de omsingeling en ver nietiging van kleine en groote afdeelingen der sovjets voort gezet. Bij zijn overal mislukte uitbraakpogingen en ontlas- tingsaanvallen leed de vijand ongewoon bloedige verliezen. \an het Finsche front verloo- pen de operaties volgens dc plannen en is opnieuw terrein gewonnen. Het luchtwapen heeft ook in den afgeloopen nacht met ster ke strijdkrachten militaire in richtingen van Moskou gebom bardeerd. Door bomtreffers van zwaar en het zwaarste kaliber alsmede door groote hoeveelhe den brandbommen werden nieuwe ernstige verwoestingen aangericht. Branden uit de aanvallen van den vorigea nacht waren nog niet ge- bluscht. In het zeegebied om Enge land brachten gevechtsvliegtui gen een vrachtschip van 5000 b.r.t. tot zinken. Andere lucht aanvallen waren vannacht ge richt op havenwerken aan de Humber en in Zuidoost-Enge- land alsmede op verschillende vliegvelden. Overdag schoten aan de kust van het Kanaal jagers en luchtdoelartillerie elf, marine-artillerie en pa trouillebooten vier Britsche vliegtuigen omlaag. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen vannacht op verschil lende plaatsen van Zuidwest- Duitschland zonder uitwerking een gering aantal brisant- en brandbommen neer. REDE VAN FRANCO. „Gemeenschap van volk en weermacht is de voornaamste voorwaarde voor de groot heid van Spanje" aldus generaal Franco in een toespraak voor 1800 cadetten, die in Toledo den officiersrang verworven hebben. De leider van den Spaanschen staat ging voort: „Evenmin als thans een natie denk baar is zonder een sterke weermacht, even zeer is ook de weermacht ondenkbaar zonder een volk. dat daaraan hart en ziel geeft. Oorlogen worden achter het front gemak kelijker verloren dan in het vuur. Daarom zijn wij voor den oorlog eerst dan voorbe reid. wanneer de geheele natie tegenover den vijand een hechtaaneengesloten eenheid vermag te plaatsen. Zooals de soldaat wordt opgevoed tot discipline en offervaardigheid, zoo moet het volk in denzelfden geest wor- dfcn geleid. Aangezien dit niet het geval was. heeft Spanje zijn eersten onafhanke- lijksoorlog verloren. De overwinning, die toen reeds de Europeesche zaak ten goede moest komen, werd verdaan. De eerlijke op stand van het volk tegen de vreemde heer schappij werd verraden en Spanje beleefde den smadelijksten neergang van zijn ge schiedenis. Gij zijt het aan onze nation^e beweging en haar gevallen helden verschul digd, dat een dergelijke schande zich in de geschiedenis van Spanje niet herhaalt". Franco riep de jonge officieren op zich niet af te zonderen achter de muren hunner kazernes, maar in voortdurend contact met het volk te blijven Franco besloot met er op te wijzen, dat uit de ruïnes van het Alcazar EEN BEVEL VAN MAARSCHALK WOROSJILOW. Een bewijs voor de mate, waarin de wil tot weerstand van de sovjets reeds gebro ken is, is een bevel van den sovjetmaar schalk Worosjilow, dat op 14 Juli is uitge geven en door Duitsche troepen op 21 Juli ten oosten van het Peipusmeer is gevonden. In dit bevel wordt o.m. gezegd: „Op een oogenblik. dat het Noordelijke front iederen voetbreed van onzen geliefden sovjetgrond dapper verdedigt, staan vele strijders van het Noordwestelijke front niet steeds op hun plaats. Vaak verlaten zij hun stellingen zonder zich tevoren met een beslissenden strijd te hebben ingelaten. Niet alleen, dat enkele paniekzaaiers en hazenharten hun plicht eigenmachtig overtreden, neen, zij beinvloeden bovendien ook nog de andere, eerlijke en fatsoenlijke strijders. Vaak ge noeg komt het voor, dat bevelvoerders en politieke medewerkers de macht verliezen om energiek daartegen op te treden. Door hun bedeesd optreden vergrooten zij vaak zelf nog de paniek aan het front. Ik eisch thans de strengste bestraffing van de be velvoerders en soldaten, die eigenmachtig de voorste linies van ons front verlaten, on geacht den dienstgraad en anciënniteit zul len zij voor den krijgsraad gedaagd en met den dood bestraft worden. Ik beveel den corps-, divisie- en regimentscommandanten orde te scheppen in hun troependeelen aan het front en in de gebieden achter het front een einde te maken aan eigenmachtig en besluiteloos handelen, lafaards ter plaatse te vernietigen, zoodra zij op de een of an dere wijze de discipline van de fronttroep benadeelen". (D.N.B.) GEBOREN: Sara Jentje dr. van D. A. v. d. Burgh en P. H. Winkel Markje dr. van H. v. d. Maas en G aen Hollander Johanna Cornelia dr. van P. C Hoogteyilng en E. van Vliet Maria Engelina dr. van J. C. Schoonderwoerd en J. M. v. d. Berg. OVERLEDEN: C. Keüzer zn. 3 Jr. W. K. J, Kiihn vr„ 54 jr. J. Oolthuis wed. van C. Stavleu 61 jr. C. Vermeulen m., 69 Jr. GEVESTIGD: C. J. M Bakker, dienstbode. Doezastr. 20 Wed. J. Slieker-van Bemmel, Rijnsb.weg 77 C. A. Bertels, dienstbode, Stationsweg 4 H Boma en fam.. stoelenmaker, Garenmarkt 17b J. A. Bosch, R. en Schiek 26 A. v. d. Broek. Garenmarkt 17b J. W. Delfos, zeilmaker, Gasstraat 5 M. S. C. Wildschut-van Egmond, Plantsoen 9a J. Glasbergen en fam. arbeider Oostdw.gr. 17 A. Th. van Haasteren, Ko ningstraat 10 D. W. C. Saris—Henrichs, H. de Grootstraat 14 A Jansen en fam., mej torpedomaker, Melch. Treubln. 17 G. de Jong, houtdraaier, Kanaalstr. 21 P. van Klaveren, grondwerker. Warmonderstr. 3 J. Kok, landbouwer. Kraaierstr. 25 A. de Loos, 1.1. verpleegster. Witte Singel 27 P. F. Meijer, chauffeur. Oude Singel 64 L. W. E. van Meij- gaarden. kamenier. Oude Rijn 68a F. C. Onnekink. kruideniersbed.. Haarl.str. 152 J. J M. de BruiJn-Oudshoorn. de Goejestr. 38 K. Ouwerkerk en fam.. timmerman. Waardstr. 33 A. M. Pulst, hulp i. d. huish Dahliastr. 26a Z. A. C. van Putten. Levendaal 35a J. Reijenga, Rjjnsb.weg 41 J. M. de Mooy- v. R'hiJn. Transvaalh. 20 A. M. C. H. van Acquooij-Rombeek, L. Morschweg 7 C. Roo- denburg. Noordende 25 Y. M, H. Slabbers, verpleegster. Meezenstraat 2 Wed. A. M. H. Wolterbeek-Smeets. Stationsweg 4 P. J. Smit Pioenstr. 31a W. C. Snoeker. rijkstelefoniste, W. Rozenstraat 60 J, A. Staal, Haagweg 210 C. C. Wassenaar-van Stein, Oude Rijn 24a C. Valk Rijnsb.weg 181 J. M, van Velzen en fam., chauffeur, R. en Schiek. 68 J. Vervoort, Heemskerkstraat 69 P. de Water. Garenmarkt 17b J, H. v. d. Water. Brederostr. 23 W. P. A. Wilmer en fam. chauffeur monteur. Voor- str 37 H. van Winkel. Rapenburg_118 B D, de Wit, transportarbeider. Sophiastr. 3 J. M. Zitman, contr. C.C.C.. Breestr. 21 J. J. Zonruiter, metaaldr. Driftstr. 35 W. v. d. Zwan, Zoeterw .singel 98. VERTROKKEN: E. H. Ansingh. Den Haag Park Flat Marlot 28 J C. Beekma, Utrecht. Nicolaasw. 94 A. M. Bostelaar-v. d. Berg. Rotterdam. Zuid hoek 256a M. A. Beversluis, Zutphen. Rozen hoflaan 6 K Boermans, Bolsward. Gast huissingel 20 A. A. W Boogaart, Amsterdam. J. Vermeerstr. 31 M. Bosgra. Leeuwarden, Leeuwerikstr. 5 R. J Bourguignon. Ede Gld., Hovystraat 12 N, W. F. v. d. Brink en fam, Leiderdorp, Zijldijk 5 Wed. J, M. Beulink- Cassing, Valkenburg Z.H.. Valkenb.weg 106 Th. M. J. Eijzenbach, Utrecht, Leidschekade 98bis H van Gerner, Ommen. Varsenerstr. 25 GA. Gooszen, Ede Gld.. Diedenweg 9 J. H. Goverts. Bergschenhoek, Dorpsstraat 5 G. W. de Groot, Oegstgeest. de Kempenaerstr. 70boven M. Haitsma Muiier. Warmond, Hee- renweg 2a P. Hartman en fam., Amsterdam, Z Amstellaan 137 III E. K. Hazevoet, Venlo, Albertstr 36 W. D. Hoeksema. Katwijk. Oost pad 21 F. A. Hoogervorst, Voorschoten, Pa pelaan 110 A. A. Hoving. Den Haag. van Soutelandelaan 133 H. de Jonge en fam.. Den Haag Goudreinetstr. 146 M. M. Kalamen. Oegstgeest. Koninginnelaan 23 G. Koersel- man, Gorssel, P 165 J. de Kort, Zuidland, Verlorenkost 408 J. H. L. Kuilenburg en fam.. Rotterdam. Molenpl. 1 H. J. Kuperus, Heerlen, Pijnsweg 82 J. B. Lenstra Gronin gen O. Eerelmanstraat 5a C. v. d. Linden. Dor'dt, K. Geld. kade 3 - H. Th. ter Mfiilen, Hengelo <0), Deldenerstr. 251 G. MeUer. Alphen a. d. Rijn, Pr. Hendrikstraat 178 M. W E Neuteboom. Alphen a. d. Rijn, Juliana- straat 67 C. M. Nijkiel. Den Haag, K. Nieu- wehaven 60 J. Th. Onstenk. Groningen, Eendr. kade N.Z. 3/la A. E. Philbert, Haar lem, Molijnstraat 3 A. Plomp. Alphen a d. Rijn, Oudshoornscheweg 114b A. W. Riddei- hof. Apeldoorn, Gardenierslaan 28II W. van Rooijen, Zoeterwoude, H. Rijndijk F60 J. F. Snik en fam., Den Haag. de Carpentierstr. 64II P. Spaanderman, Noordwijk, J, Kroonsw. 28 M. M. J. Speet, Amsterdam, le Helmersstr. 104 K. Tetteroo. Amsterdam, Singel 307 K. Timmerman, Rotterdam, Provenierss. 30 F. K Tijssen. Weesp. Molenstraat 2 A. E. Valstèr. Ridderkerk, Willemstraat 174 E. J. van Vliet, Oegstgeest, Haarl.str.weg 3 M. Wilbrink. Oegstgeest, Rhijng.str.weg 33. DR. T. GOEDEWAAGEN EN DR. R. VAN GENECHTEN. De raad van beheer van de Nederland* sche stichting tot bevordering van de stu die van het nation^al-soclalisme, daartoe gemachtigd bij besluit van den secretaris generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming, heeft benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de nieuwere wijsbegeerte aan onze univer siteit dr. T. Goedewaagen te 's-Graven- hage? secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten. Voorts heeft voornoemde raad van beheer benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de volkshuishoudkunde dr. R. van Genechten, procureur-genraal bij het Gerechtshof te 's-Oravenhage. YAMAMOTO PLAATSVERVANGEND MINISTER IN JAPAN. De benoeming van Yamamoto, tot dusver directeur van het bureau voor Oost-Azlë ln het departement van buitenlandsche za ken., tot plaatsvervangend minister van buitenlandsche zaken, noemt de Tokio Asahi Sjimboen een duidelijk teeken voor de omzichtigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Toyoda. Yamamoto is de in rang oudste afdee- lingschef van het departement van buiten landsche zaken. Hij heeft reeds den vroe- geren vice-minister van buitenlandsche zaken Osahi, langen tijd vertegenwoordigd. Matsoeoka heeft hem zelfs tot directeur van het bureau voor Oost-Azlë benoemd, aangezien hij over buitengewone capaci teiten beschikt. Yamamoto is opgeleid aan de Japansche universiteit in Sjanghai, waar hij een ad- mnistratieve carrière volgde en later naar de diplomatie overging. Oorspronkelijk werkzaam bij handelsaangelegenheden, is hij ook lid geweest van de economische conferentie in Londen. Hij heeft voorts langen tijd in IWandsjoekwo gewerkt. (D.NB.) WITBOEK OVER BRITSCH-INDIË. De staatssecretaris van Britsch-Indië heeft bij het pariement een witboek inge diend, naar Reuter meldt, waarin hij maat regelen voor Britsch-Indië aankondigt, waardoor het aandeel van het volk aan oorlog moet worden verhoogd. Dit wil men bereiken door den Britsch-Indiërs grootere participatie in den uitvoerenden raad van den onderkoning en meer ministersplaatsen in de centale regeering te beloven. Voorts zullen in Britsch-Indië nieuwe ministeries voor voorlichting en civiele verdediging worden opgericht. In het witboek wordt uiteengezet, dat het geheele streven van den onderkoning ge richt is geweest op het vinden van een middel om de openbare meening des land^ in alle aangelegenheden, die verband hou den met den oorlog, in nauwere aanraking met het bq^tuur te brengen. De vertegen woordigers van de Britsch-Indische staten in den defensieraad moeten alle Indische vorsten zijn. Tot minister van voorlichting is Haidari, de leider der delegatie van Hai- een nieuwe levensopvatting is ontstaan en dcrabad op de drie ronde-tafel-conferen dat de arbeiders en cadetten, die het Al cazar tien weken lang hebben verdedigd het symbool vormen voor de eenheid des volks in het nieuwe Spanje. (D.NB.). ties te Londen benoemd en tot minister van civiele verdediging Ratsjavendra Rao, die tweemaal minister in de regeering van de centrale provincies is geweest. (D.N.B.) Uitgaande van de nieuwe alarm-actie van Roosevelt, waarmede aan het Ameri kaansche publiek het z.g. dreigende oor logsgevaar voor oogen moet worden ge steld, belicht de „Deutsche dlplomatisch- politisohe Korrespondenz" de ware redenen voor het streven van den Amerikaanschen president, om de betrekkingen van zijn eigen land en van de Zuid-Amerikaansche landen met Duitschland slechter te ma ken. De z.g. bedreiging van het Westelijk halfrond door een „Duitsche agressie" is slechts, naar de „Korrespondenz" uiteen zet, een al te doorzichtig voorwendsel. Het gaat Roosevelt hierbij om heel iets anders dan om de verdediging en veiligheid van de Amerikaansche landen. Dit wordt bij zonder duidelijk bewezen door zijn ODtreden tegen de Zuid-Amerikaansche landen waarover hij reeds beschikt alsof hem dit rechtens toekwam. Dat het einde zal zijn de koloniale uitbuiting van het door hem blijkbaar als aanhangsel van de Vereen Staten beschouwde Zuid-Amerikaansche continent (blijkbaar op grondslag van de verhouding Europa-Afrika) wordt op het oogenblik nog wliseltik door hem verzwe gen. Roosevelt wil niet alleen zijn eigen waanzinnige denkbeeld uitvoeren eener van Amerika uitgaande wereldheerschap pij. doch het blijkt steeds meer, dat hij daartoe ook aanwijzingen krijgt van be paalde krachten, die hierbij de Ameri kaansche natie misbruiken als middel voor haar doeleinden. Dit zijn de krachten der vrijmetselarij en van het Jodendom, wleri Roosevelt zich ter beschikking heeft ge steld en die het niet verkroppen kunnen dat zij in Eurooa voor altijd hebben afge daan. Hun heele doen en laten is gerkht co een wraak- en veroveringsoorlog welke in vereeniging met het bolsjewisme, met de middelen van de Amerikaansche lan den, tegen het prestige en de beschaving van Europa gevoerd wordt (D.N.B.). AMSTERDAM, 23 Juli. Evenals de laatste dagen had de effecten beurs vandaag een kalm verloop. De koop lust was echter verdwenen, en de koersen legden een neiging tot reageeren aan den dag. Niet omdat er veel aanbod was, maar omdat de beleggers blijkbaar niet geneigd waren, zich heden bij de markt te Interes seeren. In Industrieelen ontwikkelde zich, tenminste wat de hoofdsoorten betreft, nog een kleine beweging, maar de omzetten in deze fondsen hadden alles bij elkander toch niet veel te beteekenen. Unilevers openden iets beneden het vorige slot en zakten geleidelijk aan een paar punten in, waarbij zij zich bewogen tusschen 131'/! en 12®V. °/o, Aku's waren goed prijshoudend ,maa,r bewogen zich tus schen zeer nauwe grenzen. De Philips aan- deelen liepen na prijshoudende opening eenige procenten achteruit, tot 225 waarbij slechts weinig stukken van eigenaar verwisselden. Calvé's waren iets lager en kwamen juist even beneden de 90°/»; in van Berkei's was niet veel meer te doen. In hoofdzaak werd gehandeld tegen 83'/! 84'/i. De incourante soorten waren eerder aan eenig aanbod onderhevig. In verschei dene gevallen kwamen lagere noteeringen te voorschijn. De petroleummarkt was zeer stil. Olle's werden ingezet op het peil van den vorlgen slotkoers, maar zakten onder beurstljd eveneens een paar procenten ln en werden verhandeld tegen 247'/,% tot 244 1/4%. Voor Scheepvaartpapieren bestond niet veel belangstelling. De koersen waren niet veel veranderd. Hier en daar iets lager. De In dische cultuurwaarden trokken ook maar weinig attentie. Op de Rubbermarkt waren Amsterdam Rubber ongeanimeerd, nadat aanvankelijk tegen 277% was gehandeld, werd later op den middag een zestal punten lager afgedaan. Van handel in Tabakken was bijna geen sprake. De Deii-aandeelen kwamen alge meen iets lager. De affaire ln Suikerwaar- den bepaalde zich voornamelijk tot H.V. A:s, welke van 431% achteruitgingen tot 427%. Tegen het slot werd op alle afdee lingen goed weerstand geboden, zoodat de noteeringen uiteindelijk iets boven het laagste peil van den dag kwamen. In te genstelling met de locale aandeelenmarkt was de belegglngsafdeeling goed gedispo neerd. in het bijzonder voor de Nederland- sche staatspapieren. De affaire was echter overigens van beperkte afmetingen. De nieuwe vieren bereikten wederom eens den pari-koers. De gestaffelde leening kon zich onder beurstijd verbeteren van 92'/, tot 92 13/16. Overigens beperkten de mutaties zich tot onderdeden van procenten. Voor gemeen telijke en provinciale obligaties openbaarde zich vandaag weer eenige vraag. Pandbrie ven vormden een uitzondering en diverse soorten werden iets lager genoteerd. Pro longatie 2 1/4%. I A.N.P.) WOERDEN, 23 Juli. Aangevoerd 317 partijen kaas. Prijs met rbksmerk 1ste kw. f.61—62,50, 2de kw. f. 5860; handel matig.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3