LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerile Blad Woensdag 23 Juli 1941 KERK- EN SCH001NIEUWS Officieele Kennisgevingen Uit een Londensche gevangenis Uit het Verre Oosten Roosevelt als vrijmetselaar STADSNIEUWS Binnenland Keuringen voor het Vrijwilligers legioen Nederland Mevr. Nicolle vertelt Ook arbeidsbemiddeling voor vrouwen Buitenland RUMOER OM INDO-CHINA. Domei meldt uit Tokio: Koh Isjiii, de woordvoerder van het Ja pansche bureau voor de inlichtingen, heeft zich gisteren in de persconferentie voor de buitenlandsche pers twijfelachtig uitgela ten, toen hem vragen werden gesteld door een Fransch correspondent betreffende be richten in de pers uit Hongkong en Sjanghai, waarin melding werd gemaakt van voorbereidingen van Engeland en het Tsjoengking-regime voor een gewapenden inval in Fransch Indo-China. Er zijn geen officieele berichten, die de perstelegrammen bevestigen, maar „intus- schen moeten wij afwachten en opletten", zoo voegde de woordvoerder aan zijn ver klaringen toe. Op de vraag, of Japan Frankrijk zou bij staan volgens de bepalingen van het Fransch-Japansche accoord, in geval Enge land zou beginnen Vnet een gewapende invasie in Fransch Indo-Ohina, antwoordde de woordvoerder: „in zoo'n geval heeft Japan het voornemen de Britsche troepen bewegingen te verhinderen en een protest in te dienen bij de Britsche regeering". Op de verdere vraag, of Japan desbetref fende preventieve maatregelen terstond neemt, antwoordde de woordvoerder: „dat hangt af van de toekomstige ontwikkeling vam den toestand." De woordvoerder wei gerde in dit verband bijzonderheden mede te deelen omtrent het recente onderhoud tusschen Kat-o, den Japanschen ambassa deur, en Darlan, den vice-premier en mi nister van buitenlandsche zaken der regee ring te Vichy. De geheele Japansche pers behelst alar- meerende berichten uit Sjanghai. Hong kong, Saigon en Hanoi, volgens welke Engeland en Amerika de grootste moeite doen, om binnen den kortst mogelijken tijd een gemeenschappelijk front in het Verre Oosten tusschen Moskou en Tsjoengking, in aansluiting cp de Brltsch-Amerikaan sche steunpunten in het Zuiden, tot stand te brengen. FOTO IN NOORSCH ARCHIEF GEVONDEN. Uit Oslo verneemt het D.N.B.: In de archieven van een Noorsche vrij metselaarsloge zijn sensationeele bewijzen gevonden voor de activiteit in de loge van den Amerikaanschen president Roosevelt. Het betreft een geheime foto. die Roosevelt in vrijmetselaarsdracht in gezelschap van Joden en bekende personen als lid van een New Yorksche loge vertoont. Het document wordt van Oslo langs den snelsten weg naar Berlijn gezonden. Naar nader vernomen wordt, bevond dit document zich onder de acten van een Noorsche vrijmetselaarsloge. Bij de foto werd een begeleidende brief van den New Yorkschen vrijmetselaar Knut van 23 No vember 1935 gevonden, waarin deze om trent het ontstaan van de foto het volgen de meldt: „Het is mij een groot genoegen iets inte ressants te kunnen bijdragen voor het archief van het stamhuis: 7 November was de president der Vereenigde Staten, broe der Franklin D. Roosevelt, in de architec- tenloge te New York aanwezig, waar zijn beide jongste zoons James en Frar.klin Jr., in den derden graad werden opgenomen. Zijn oudste zoon, Elliot, bezit reeds den meestergraad. Bij deze gelegenheid genoot ik de bijzondere eer deze historische ge beurtenis te vereeuwigen. Een groepsfoto van den president met zijn drie zoons, die achter hem staan, werd opgenomen. Zeer streng werd verboden deze foto te publi- ceeren maar particulier heb ik het voor recht aan de tiende provincie een afdruk ten geschenke te geven. De foto wordt u aangeteekend toegezonden en ik verzoek u haar aan bevoegde handen over te dragen Aan het slot van den brief wordt er nog maals met klem op aangedrongen de aan gelegenheid met „de uUerste discretie" te behandelen. In het midden van de foto is de Amerikaansche president Roosevelt dui delijk te herkennen. Hij draagt het vri.imet- selaarsvoorschoot met de onderscheidings teekenen van den 32sten graad. Naast Roosevelt staat de grootmeester van de grootloge van New York. Owens. Achter deze beiden ziet men de zoons van den president. James Roosevelt en Frank lin Roosevelt. De overige personen zijn lei dende figuren in het openbare leven van de Vereenigde Staten, onder wie Laguardia de burgemeester van New York. Herhaaldelijk is ten scherpste verboden, deze foto te pu- bliceeren. M.U.L. O.-EXAMENS. Geslaagd voor diploma B: A. ^Harmsen, W. A. Goutier, J. J. van Dort, H. Brouwer, J. Vens, C. Varkevisser, Oegstgeest. Geslaagd voor diploma A: S. H. Corsel, B. de Jong, Katwijk-aan-Zee, M. Durieux, Katwijk aan den Rijn, J. Botermans, J. A. Louwerens, J. Sierat, M. T. van der Mey, W. P. Heijdt, P. de Kwaasteniet, Abbenes, C. van den Berg, L. Feynenbuik. A. Dreef. A. K. van Alphen. M. E. Brugman, H. Har- teveld, A. C. Hüner. L. C. van der Werf, M. J. Stigter, C. J. Wesscl. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. R.-K. M.U.L.O.-EXAMEN. Geslaagd voor diploma A: Ger. v. Haas teren, Frans Heemskerk, Mart. Heuzen, Joh. de Jong, Zoeterwoude, A. Steijn ten Hoorn. Oegstgeest, E. Seijen ten Hoorn, id., Ir. Alkemade, Noordwijk, Louise van Berge Henegouwen, A. Bergman. Oude-Wetering, Joha. de Jong, id., Cath. Kaizer, V. Allma, Joh. van Berge Henegouwen. Chr. Bern- hard. Ma. v. d. Booy, Noordwijk, Jaca. Cas- telein, Petr. v. d. Berg, Bodegraven, Joh van Blokland, id. Math, van der Bosch, id., Math, van der Bosch, id., Wilh. Gremmel, id., Anz. v. d. Heuvel, id., Anz. v. d. Heyden idem. Geslaagd voor diploma B: H. Grimber gen on G. van Galen. Afgewezen 1. Waar geen woonplaats vermeld, !s deze Leiden. B Heemskerkstraat 1—99 Kortenaerstraat Munnikenstraat Prinsenstraat Trompstraat C Stille Rijn 1 Turfmarkt St. Ursulasteeg Vrouwenkerkhof Vrouwenkerkchoorstraat Vrouwenkerkchoorsteeg Vrouwensteeg Oude Vest 11—111 Woudendorpshof D B. en Gasthuispolder Groenhovenstraat Ter Haarkade Hasebroekstraat Ten Katestraat "v. Lennepstraat Noordeindsplein Schimmelstraat 8a—26a E Zuinigheid met licht Is nationale plicht. De Duitsche bladen schrijven, dat dit een duidelijk bewijs vormt voor de nau- we verbondenheid, van den oorlogsophitser Roosevelt met kringen van Joden en vrij metselaars. Hiermede wordt het ook dui- delijk, waarom Roosevelt onvoorwaardelijk een oorlog tegen het Duitsche rijk wil ben, terwijl tusschen het Duitsche en het Amerikaansche volk niet. de geringste be langentegenstellingen behoefden te be staan. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Gouda, vacature-ds. E. E. de Loöze. ds. H S. J. Kalf te Renswoude. GEREF KERKEN Tweetal te Zeir; ds. C. P. Boodt te Leerdam en ds. J W. de Jager te Zutphen Beroepen: Te Rhenen, cand. L. Moesker,tnans hulpprediker te Oosterbeek. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te 's-Gravendeelcand. H W. Eer- land te Apeldoorn en cand. drs. B. J. Ooster hof f te Zwolle Beroepen: Te Wormerveer en Wildervank, cand. dis B. J. Oosterhoff te Zwolle. INLEVERING VAN METALEN DOOR PARTICULIEREN. Toezending oproepingen. De Burgemeester van Leiden maakt be kend: Dat de oproepingen tot inlevering op Zaterdag, 26 Juli zijn verzonden aan hen, die woonachtig zijn: Hyacinthenstraat Witte Rozenstraat Witte Singel 1—38 Oosterstraat Rijnkade v. Speijkstraat Waard Zijlsingel 3588 Apothekersdijk 35einde Caeciliastraat Coninkshof Dolhuissteeg Elis. Gasths. hof Goegerritsteeg Groeneveldstichting Klooster K. Lijsbethsteeg L. Lijsbethsteeg L. Mare Michielstraat Prinsessekade Schapensteeg Sionshof Sionssteeg Stevenshof Borgerstraat N. Beetsstraat Oltmanstraat Schimmelstraat 113a 28 Tollensstraat Toussaintkade Lusthoflaan Sophiastraat 8100 Op Maandag 28 Juli. Kaiserstraat Rijnstraat 123 218 Witte Singel 39—einde Alexanderstraat Os en Paardelaan De oproepingen vermelden tijd en plaats van het bureau, waar de inlevering dient te geschieden. Bureaux zijn gevestigd: voor groep: A. Meisjes H.B.S., Garenmarkt. B. Gymnasium, Fruinlaan. C. Christelijke H.B.S., Kagerstraat. D. School PauJ Krugerstraat. E. School van der Werffstraat 98-100, hoek Oude Vest. bij de haven. NB. Voor inlevering van metalen, deel uitmakende van bedrijfs- en magazijn- voorraden van overheidsbedrijven of toe- behoorende aan winkeliers, warenhuizen, groot- en kleinhandelaren, fabrikanten en vertegenwoordigers volge men de gepubli ceerde aanwijzingen. De bureaux zijn geopend van 8.30—12.30 en van 1417 uur. Rijksduitschers die een oproepingskaart mijnerzijds ontvangen moeten de inleve ring desniettemin uitsluitend verrichten bij den met de uitvoering der metaalinle vering belasten Ortsgruppenleiter; (zie on derstaande regeling). Het niet ontvangen van een oproeping ontheft de inleveringsplichtigen niet van hun verplichtingen. De Burgemeester, STEVENINCK. Leiden, 23 Juli 1941. 488 Für Reichsdeutsche lm Arbeitsberelch der NSDAP in den Niederlanden Ortsgruppe Leiden, finden die Einlieferungen betreffs Metallsammlung In Hotel „De Burcht" Lel den Burgsteeg l statt. Die Reichsdeutschen mit den Anfangs- buchstaben Ihres Familiennamen von: A—H Mittwoch 16-7-41 von 19—22 Uhr Samstag 19-7-41 von 15—20 Uhr IQ Mittwoch 23.7.41 von 19—22 Uhr Samstag 26-7-41 ,on 15—20 Uhr. R—Z Mittwoch 30-7-41 von 19—22 Uhr. Samstag 2-8-41 von 1520 Uhr. Ortsgrupj cnleiter STEFFIN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis dat aan hen, die na 1 Januari 1941 uit den Opbouwdienst zijn ontslagen en te wier aanzien kostwinnersvergoeding werd toegekend, een schadeloosstelling wegens hen gemis van vacantiebonnen kan worden toegekend, voor zoover zij daarvoor, in ver band met de bestaande bepalingen, in aan merking komen. Deze schadeloosstelling dient ter opvanging van het, gemeenlijk door vacantiebonnen gedekte, gemiste loon op den Goeden Vrij dag, den 2en Paaschdag, den Hemelvaarts dag en den 2en Pinksterdag, voor zoover de belanghebbenden althans in de weken, waarin die feestdagen vielen, in hun be roep loontrekkend waren en dus niet. in overheidszorg waren opgenomen of kasuit- keering ontvingen. Zij die op deze uitkeering aanspraak kun nen maken, moeten zich vervoegen aan de Afdeeling Militaire Zaken Stadhuis (Visch- markt) voor 31 Juli a.s. De aanvragen moeten vóór 31 Juli 1941 worden ingediend. Leiden, 22 Juli 1941. 489 De Burgemeester, VAN STEVENINCK. Het aantal aanmeldingen voor het „Vrij willigerslegioen Nederland" overtreft verre de verwachtingen. Daarom is het ncodig een nieuwe serie keuringen vast te stellen. Hieronder volgt het rooster voor den tijd van 24 tot 31 Juli: 24 Juli: van 10—18 uur: Utrecht, Deutsches Haus.' van 1013 uur: Roermond, Swalmerstr. 61. van 1519 uur: Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 25 Juli: van 1018 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. van 1013 uur: Eindhoven. Huis Maria, Kruisstraat 53. van 1519 uur: Den Bosch, Prins Hendrik kazerne. 26 Juli: van 10—18 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestraat. van 9—12 uur: Breda, restaurailt Modern. 27 Juli: van 10—18 uur: Zwolle, school a/d. Turf markt. 28 Juli: van 1018 uur: Arnhem, Willemskazerne. 29 Juli: van 1018 uur:Amsterdam, school Iepen- weg 13. 30 Juli: van 1019 uur: Den Haag, Koninginne gracht 22. 31 Juli: van 1018 uur: Rotterdam, Deutsches Haus,Volkspark. ONTPLOFFING IN EEN LABORATORIUM. Een doode, enkele lichtgewonden. Hedenochtend te 11.40 is in het op de tweede verdieping van het gebouw van den Centralen Opsporingsdienst der Haagsche politie aan de Laan Copes no. 13 gelegen laboratorium, waar scheikundige werk zaamheden werden verricht, door tot nu toe niet vastgestelde oorzaak een noodlot tige ontploffing geschied, waardoor de 31-jarige commies B. W. V. op slag werd gedood, terwijl drie rechercheurs lichte ver wondingen opliepen. De heer V. was ge huwd en vader van een kind. De materieele gevolgen waren ernstig: de buitenmuur van het lahoratorium werd op het genoemde gedeelte van het gebouw uiteengerukt, zoodat groote brokken steen en dakstukken op straat neerstortten, waar bij gelukkig geen voorbijgangers werden ge troffen. In het gebouw zelf werden nage noeg alle vertrekken beschadigd, hetzij doordat ruiten sprongen en plafonds scheurden, dan wel doordat deuren en bin nenmuren uit hun verband werden gerukt. Ongeveer twintig personen waren in het gebouw, toen de ontploffing geschiedde, doch met uitzondering van de genoemden zijn zij er allen zonder letsel afgekomen. Een van de gewonde rechercheurs, J. K„ moest met een kwetsuur aan den linker schouder worden opgenomen in het zieken huis aan den Zuidwal. de overigen kon den, na ter plaatse verbonden te zijn, hun arbeid hervatten. Een begin van brand werd met eigen middelen geblusht, zoodat de motorspuit van den brandweerpost Laan Copes geen dienst behoefde te doen. De lad derwagen werd gebruikt bij het opruimen van muurstukken en puin op de plaats des onheils. Een auto, die voor het gebouw ge parkeerd stond was door vallend gesteente zwaar beschadigd. AANBESTEDING. Arbeiderswoningen te Alphen. Heden is te Alphen a. d. Rijn aanbesteed de bouw van 14 arbeiderswoningen aan de Goeman Borgesiusstraat en Jan Nieuwen- huyzenstraat voor de Nutsstichting tot ver betering van de Volkshuisvesting. Hoogste inschrijver was C. van Beusekom te Alphen a. d. Rijn met f. 78.933.—Laagste inschrij ver A. Bergshoeff, te Alphen a. d. Rijn met f70.230.—. Na negen maanden met 1200 andere vrouwen, die er van verdacht werden te be- hooren tot de z.g. vijfde colonne, in de Lon densche Holloway-gevangenis te hebben ge zeten, is mevrouw Nicolle, een van de voor naamste leidsters van het Fransche Roode Kruis. Zaterdagavond in Vichy aangekomen, nadat maarschalk Pétain met hulp van de Afnerikaansche ambassade te Vichy haar vrijlating had bewerkstelligd. Mevrouw Nicolle is een bekende verschij ning in Frankrijk. Als internationaal beken de en verdienstelijke leidster van het Fran sche Roode Kruis was zij in September 1940 opdracht van de Fransche regeering met een bijzondere aanbeveling van den toen- maligen Franschen minister van buiten land zaken, Paul Baudoin, als vertegen woordigster van het Fransche Roode Kruis naar Londen gezonden. Na een oponthoud te Londen van vier dagen werd zij door Scotland Yard gearresteerd, zonder dat haar een reden werd opgegeven. Mevrouw Nicolle werd na negen maanden in de gevangenis te hebben gezeten, begin Juni 1941 uit de gevangenis ontslagen en door commissarissen van politie en een be waakster vergezeld naar een Engelsche ha ven overgebracht. Bij haar aankomst in de haven' werd zij door zes andere commissa rissen van politie opgewacht, die haar ook op het schip niet verlieten. Mevrouw Ni colle was tijdens den overtocht nooit alleen en kon geen beweging doen zonder voort durend gecontroleerd te worden. Zij mocht met niemand spreken. Na een avontuurlijke reis kwam zij pas begin Juli in Lissabon aan. Het menschelijke lijden in den wereldoor log en ln den laatsten oorlog hebben mij niet zoo geschokt als het leed van de 1200 vrouwen in de Hollowaygevangenis te Lon den, aldus verklaarde mevrouw Nicolle aan journalisten. In deze gevangenis bevinden zich allemaal vrouwen, die in Engeland ge arresteerd werden, omdat men haar ver dacht te behooren tot de vijfde colonne, b.v. Engelsche vrouwen, die met een Duitscher waren getrouwd, die deSDuitsche nationali teit weer prijsgaven, doch wien men het verzoek, om weer de Engelsche nationaliteit te krijgen, weigerde, enz. Onder haar be vonden zich vrouwen van Duitsche zaken lieden, diplomaten en ambtenaren, alsmede de echtgenoote van den leider der zwart- hemden, sir Oswald Mosley, te zamen met andere echtgenooten van aanhangers der Mosley beweging. De Holloway gevangenis is een gevange nis, waarin men geen hygiënische instal laties vindt, evenmin als licht in de cellen. Een gevangenis, waarin slechts diegenen voedsel krijgen, die geld hebben. Als ik niet over contant geld had beschikt, was ik be slist ten gronde gegaan. Het aantal vrouwen dat in deze gevangenis sterft, is vreesehjk. De vrouwen sterven letterlijk den honger dood. Het geringste bezwaar heeft de scherpste sancties ten gevolge. Ik weigerde op zekeren dag de afschuwelijke closetin stallaties te reinigen en werd hiervoor ze ven dagen in een donkere cel opgesloten. Zwangere vrouwen werden niet uit de ge vangenis ontslagen en bevielen in de cel. Moeder en kind stierven dan op den dag der bevalling in de cel. Medische behande ling was er niet. In totaal worden deze 1200 vrouwen slechts een kwartier des ochtends en een kwartier des middags gelucht. Na tuurlijk hadden al deze vrouwen bij haar lijden in de Holloway-gevangenis ook nog van de bombardementen te lijden. Ik heb mij in deze vreeselijke negen maanden steeds opnieuw afgevraagd, hoe het moge lijk is, dat de Engelschen in staat zijn om in de meeste gevallen onschuldige vrouwen in een middeleeuwsche gevangenis met middeleeuwsche methoden te kwellen. Ik heb Zondag aan den vertegenwoordi ger van het Amerikaansche Roode Kruis te Vichy, Allen, verteld over het leed van deze vrouwen. Hij schudde het hoofd. Ik heb in mij i verhaal niets overdreven. Allen heeft thans mijn rapport aan den voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis verzonden. Ik heb aan dit rapport nog toegevoegd, dat ik een beroep doe op het menschelijk ge weten, opdat dit onschuldige lijden ophoudt en dat tenminste de zieken en lijdsters aan kwalen uit de gevangenis worden ontslagen en naar ziekenhuizen worden overgebracht. In de Holloway-gevangenis te Londen zijn vrouwen van over de zestig jaar en jonge meisjes van zestien jaar. Zij sterven of zij slepen zich voort of worden krankzinnig. Ik ben naar Frankrijk teruggekomen en ken slechts één plicht, zoo verklaarde mevrouw Nicolle ten slotte, n 1. te strijden tot het uiterste voor de redding van deze 1200 vrouwen. (D.N.B.) WERK IN DUITSCHLAND. De rijkscommissaris beschouwt het mede als een van zijn belangrijkste taken om de werkloosheid der Nederlandsche bevol king in samenwerking met de Nederland sche instanties op te heffen en daarmede de economische positie der gezinnen te verbeteren. Terwijl het eigen land niet voldoende arbeidsmogelijkheden biedt, zijn in Duitschland talrijke arbeidsmoge lijkheden van velerlei aard aanwezig. Dui zenden Nederlandsche mannen hebben in het Diutsohe rijk werk gevonden. Maar ook aan vrouwen en meisjes worden in Duitschland veelzijdige en goede arbeids mogelijkheden geboden, vooral voor help sters bij landarbeid, hulp ln de huishou ding, arbeidsters en kantoorpersoneel. In den landbouw kunnen vrouwen en meisjes van 15 tot 40 jaar en in de huls houding van 18 tot 40 jaar werken. Zij behoeven niet over eenigerlei vakkennis te beschikken. De Duitsche hulsvrouwen zijn gewend jonge in de huishouding onervaren meisjes op te leiden. De betrekkingen, die voor Nederland sche meisjes werden aangeboden zijn alle gecontroleerd. Een met begrip opleiden voor het werk, goede behandeling en goed loon worden toegezegd. Ei- wordt op gelet, dat de meisjes zooveel mogelijk aan werk ge holpen worden in de naburige Duitsche streken, opdat de afqtand van het vader land niet te groot zal zijn. In bijna alle steden, die in aanmerking komen voor de bemiddeling voor huishoudelijke hulp wer ken reeds Nederlandsche meisjes, zoodat te allen tijde contact verkregen kan worden met Nederlandsche vrouwen en meisjes. Ook voor arbeidsters, zoowel geschooide als ongeschoolde, bestaan talrijke arbeids mogelijkheden in Duitschland. Bij het plaatsen van de arbeidsters wordt eveneens uitgegaan van het beginsel, dat de af stand tusschen vaderland en werkplaats niet te groot moet zijn. In den regel zijn de plaatsen, waar werk wordt aangebeden, gelegen in de naburige Duitsche streken. De Nederlandsche meisjes werken tegen de zelfde voorwaarden als haar Duitsche col lega's. Bij een nol-male arbeidsprestatie wordt een goed loon verkregen. Voor on derhoud. logies en het bezig houden van de meisjes in den vrijen tijd wordt voldoende zorg gedragen. Aangezien de Nederland sche meisjes steeds groepsgewijze in be drijven worden aangesteld, blijven zij met eikander in contact en wennen zij snel aan de nieuwe omstandigheden. Voor kantoorpersoneel is een tijdlang wer ken in het buitenland altijd waardevol geweest. Het verblijf ln het buitenland geeft niet alleen een ruimeren blik op het eigen vak, maar bevordert ook de persoon lijke ontwikkeling. Voor goed onderlegde kantoorbedienden zijn goed betaalde pos ten in Duitschland in grooten getale aan wezig. Het spreekt vanzelf, dat beheer- sching van de Duitsche taal in woord en schrift voorwaarde vormt voor een aanstel ling op een kantoor. Talrijke brieven en rapporten van meis jes. die reeds in Duitschland werken, too- nen, dat de Nederlandsche vrouwen zich in haar nieuwe omgeving goed gevoelen en dat zij algemeen in staat zijn haar familie economisch te steunen. Om verkeerde aan stellingen te vermijden, wordt iedere solli citante alvorens in Duitschland aan werk geholpen te worden, medisch onderzocht en krijgt zij uitvoerig advies ten aanzien van de soort van. arbeid, de plaats waar gewerkt wordt, de loonvoorwaarden enz Met de wenschen der afzonderlijke sollici tanten wordt bij het aannemen in hooge mate rekening gehouden. Nauwkeurige inlichtingen verstrekkende Nederlandsche bemiddelaarsters der ar- beidsbureaux te zamen met de Duitsche vakbemiddelaarsters. Het inwinnen van in lichtingen bindt tot niets, de bemiddeling is volkomen vrijwillig. DE ROODE KRUIS COLLECTE VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS. De persdienst van de N.S.B. meldt: De nationaal-socialistische vrouwen-orga nisatie doet ons nadere gegevens omtrent de totale opbrengst van haar collecte toe komen. ïn totaal bracht deze Inzameling f. 80.424 93 op. Wij laten hier enkele bijzonderheden volgen Terwijl Amsterdam f. 5327.93 opbracht, prijkt een provinciestad als Groningen met f. 4782,59 op dezelfde lijst. Tegenove'r Rotterdam met f. 3976.72 slaat Eindlyaven met f. 9427.90 een voortreffelijk figuur. Het droevigste beeld biedt wel Zeist met zijn zegge en schrijve zes gulden. Vergelijken wij de bedragen welke in de verschillende plaatsen van ons land werden ingezameld, dan blijkt dat Den Haag met en opbrengst van f. 10.861.52 de kroon spant. FRANSCHE TORPEDOBOOTAGERS ÏN TOULON. Naar het Fransche nieuwsagentschap Ofip uit Toulon meldt, zijn de drie Fransche tor pedoboot ja jers Guepard, Valmy en Vauque- lin uit Syrië in de haven van Toulon aan gekomen. Admiraal de Laborde is aan boord ge-gaan van de oorlogsbodems om de beman ningen welkom te heeten ln het vaderland (D.N.B.) DE FRANSCHE JEUGD-OOGST. Eendge duizenden jongelieden te Parijs staan op het P'unt om als "vrijwilligers naar het platteland te vertrekken, ten einde be hulpzaam te zijn bij het binnenhalen van den oogst. Alleen uit studesrende kragen hebben zich 1500 jepgeren voor dien arbeid aangemeld, waaronder 150 studenten van de Sorbonne, onder leiding van den markies de Bievre, die student in de rechter, is. (A.N.P.) - 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2