De achtervolging der sovjet-troepen No. 24945 82ste Jaargang WOENSDAG 23 JULI 1941 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtsbericht Geen eensgezinde leiding meer bij het Sovjetleger Slagen voor de sovjets Gelukwensch van den Rijksmaarschalk aan den Rijkscommissaris Het bombardement van Moskou Waar wacht U op? Weest zuinig met gas en electriciteit. Berlijn over het succes van de Duitsche V-actie Finnen behalen successen Boliviaansche zaakgelastigde moet Duitschland verlaten Verduisteren: 21.47 uur 5.47 uur Een Amerikaansche leening aan Engeland EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentscnappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bU vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte giste ren bekend: De doorbraakoperaties van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten hebben het ver- dedigingsfront van de Sovjets in onsamenhangende groepen gesplitst. Ondanks taai plaat selijk verzet en hardnekkig on dernomen tegenaanvallen valt er geen eensgezinde leiding van den vijand te onderschéi- den. Aan het geheele Ooste lijke front worden de operaties gestadig voortgezet. De krijgs verrichtingen zijn hier gericht op verstrooiing en vernietiging van de afzonderlijke gevechts groepen der Sovjetweermacht. Als vergelding voor de bols jewistische luchtaanvallen op de open havensteden der bond genooten, Boekarest en Helsin ki, heeft het luchtwapen van nacht voor het eerst Moskou aangevallen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombar deerden bij goed uitzicht zon der ophouden militaire inrich tingen van het bolsjewistische verkeers- en bewapeningscen trum. In de buurt van het Krem lin en van de bocht van de Moskwa verwekten bomtreffers talrijke branden. Gebouwen van hooge dienstinstanties en over heden der Sovjets alsmede ra- Yitailleeringsbedrijven der stad werden verwoest of zwaar ge troffen. In het zeegebied om Enge land plaatsten gevechtsvliegtui gen voltreffers op twee groote vrachtschepen. Andere ge vechtsvliegtuigen bombardeer den in den afgeloopen nacht havenwerken in het Zuidoosten van het eiland. Aan het Suezkanaal bestook ten Duitsche gevechtsvliegtui gen in den nacht van 21 op 22 Juli militaire werken met bom men van allerlei kaliber. Jagers schoten bij pogingen van den vijand om overdag de kust van het Kanaal aan te vallen, zes Britsche vliegtuigen neer. Brit- sche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op verschillende plaatsen in Zuid-West-Duitsch land brisant- en brandbommen vallen. Onder de burgerbevol king ontstonden eenige verlie zen aan dooden en gewonden. Overwegend werden woonhui zen verwoest of beschadigd. Luchtdoelartillerie schoot een der aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen omlaag. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt, Maandag Sovjet- munitieopslagplaatsen succesrijk met bom men bestookt. Gepaard gaande met hevige ontploffingen, die door de Duitsche vlie gers duidelijk werden bemerkt, vlogen ont zaglijke hoeveelheden munitie in de lucht Getroffen benzine-opslagplaatsen ontplof ten, waardoor reusachtige rookzuilen ont stonden. die weldra den hemel boven het aanvalsgebied verduisterden. De Duitsche luchtmacht heeft, behalve voor den oorlog belangrijke doelen in Mos kou, in den nacht van 21 op 22 Juli met sterke formaties terugwijkende Sovjetco lonnes, spoorwegen, stations en concentra ties van pantserwagens aan het geheele Gisteravond heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart het onder staande gelukwenschtelegram ontvan gen van rijksmaarschalk Goering: Op dezen dag wenschen mijn vrouw en ik u, geachten minister Seyss Inquart, van harte geluk. Heil Hitler Uw Goering Rijksmaarschalk van het Groot Duitsche Rijk. Oostelijke front aangevallen. Talrijke pant serwagens en voertuigen van allerlei soort werden vernield. Transporttreinen werden door volle treffers vernietigd en tot ont sporing gebracht. De spoorlijnen in het ge bied ten Zuiden van Tsjerkassi en ten Zui den van Krementsjung zijn voor het spoor wegverkeer onbruikbaar gemaakt. Boven dien werden verscheidene rijdende treinen op de spoorlijn St. PetersburgMoskou tot ontsporing gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook op 21 Juli ten Oosten van Smolensk in op eenvolgende golven de terugstroomende Sovjet-colonnes met sterk bombardement aangevallen. De bolsjewisten leden bij de zen aanval groote, bloedige verliezen. De bolsjewistische luchtstrijdkrachten hebben ook van 20 tot 21 Juli aanzienlijke verliezen aan vliegtuigen ep manschappen geleden. Tijdens luchtgevechten werden door Duit sche jagers 71 Sovjet-vliegtuigen neerge schoten. Bovendien werden 39 vliegtuigen der Sovjets met stelligheid op den grond vernield. Het totale verlies der Sovjets be draagt dus in 24 uur 110 vliegtuigen. In een luchtgevecht in den sector van den beneden Dnjester is Zaterdag de sov jet-vlieger Wassily Gawrilowltsj Smijef neergeschoten en gevangen genomen. Uit zijn verhoor bleek, dat in de escadrille, waartoe hij behoorde, ook een vrouwelijke piloot meevloog. Deze escadrille, zoo ver telde de gevangene, stond voortdurend on der bewaking van een politieken commis saris. Voor den start deelde deze commis saris wodka en andere geestrijke dranken uit, doch stapte vervolgens niet in een van de gereedstaande bommenwerpers, maar bleef op den beganen grond. Verscheiden vliegers van deze escadrilles waren volgens zeggen van genoemden gevangene niet in staat hun eigen naam te schrijven, noch kaarten te lezen. Tijdens den snellen opmarsch in het ge bied van den Dnjestr maakten Duitsche pantsertroepen op 20 Juli 10.000 gevange nen, en vernietigden 220 Sovjet-tanks als mede 20 kanonnen. Duitsche tanks vernie tigden denzelfden dag tijdens hevige ge vechten in het gebied van Porsow 98 Sov jettanks, onder zeer geringe eigen verlie zen. In de buurt van Witebsk hadden 20 Juli hevige gevechten plaats tusschen Duitsche en Sovjet tanks. Alle aanvallen der Sovjets werden gekeerd, onder zware verliezen voor den vijand. Van 130 aanval lende Sovjets tanks werden 73 tanks ver nietigd. Op verschillende plaatsen van het Ooste lijke front gelukt het den Duitschen troe pen de laatste dagen vrij groote bolsjewis tische eenheden te omsingelen. De Sovjets probeerden op sommige plekken tevergeefs door den ring heen te breken, teneinde naar het Oosten te kunnen terugtrekken. Op 20 en 21 Juii werd het verzet dat de Sovjet-soldaten onder dreigementen van de politieke commissarissen boden, verder ge broken. De bloedige verliezen van de Sov jets zijn aanzienlijk. Een lijken- en een brandlucht hangt, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, over de wegen, waarop de Duitsche troepenco lonnes op 21 Juli in het gebied van Smo lensk verder naar het Oosten oprukken. Met groote kracht is hier de Duitsche opmarsch in de afgeloopen dagen voort gezet. Dit heeft den bolsjewisten de zwaar ste verliezen toegebracht. Het land draagt overal de sporen van den strijd. Vernietig de luchtdoel- en artilleriebatterijen liggen op de velden, bergen patronen en hand granaten, uitgebrande auto's en pantser wagens omzoomen de wegen. De loopen der kanonnen steken verscholen uit het dichte struikgewas. Tallooze graven getuigen van de zware verliezen der sovjets; doch nog duizenden lijken liggen op de omwoelde slagvelden en worden door de nakomende Duitsche soldaten in massagraven gelegd. Een ten Noordoosten van Smolensk inge sloten bolsjewistisch regiment, dat tijdens de herhaalde pogingen om door te breken, totaal in de pan werd gehakt, bestond slechts voor tweederde uit geregelde sovjet troepen. De rest bestond uit vrouwen in sovjet uniformen. Uit de acties van het regiment en de op de vrouwen gevonden identiteitspapieren bleek, dat op 18 Juli een transport vrouwen ter sterkte van een bataljon als aanvulling van dit regiment was aangekomen. HET VERSLAG VAN EEN OOGGETUIGE. Het D.N.B. heeft over den eersten groo- ten aanval van de Duitsche luchtmacht op Moskou het volgende ooggetuigeverslag ontvangen: Van de schemering tot aan middernacht vlogen Duitsche gevechtsvliegtuigen naar Moskou en bombardeerden de regeerings- en bestuurswijk met brand- en brisant bommen van zwaar kaliber. Ondanks het feit, dat de bolsjewisten een geweldig af- weervuur onderhielden, was omstreeks middernacht alles rondom het Kreml een zee van vlammen. Op het vliegveld in het Oosten heerschte dezer dagen een heele drukte. Deze slag -r- dat wisten allen, die er bij mochten zijn moest zoo zwaar zijn, dat den bolsjewistischen machthebbers eens en vcor altijd de wensch naar een herhaling zou vergaan. De ondergaande zon werpt haar laatste stralen over het vliegveld, als wij starten voor Moskou. Brandende dorpen, het vuren der zware artillerie, de lichtspoormunitie der mitrail leurs toonen ons, dat daar beneden bij onze kameraden van het leger ook in dezen nacht de strijd niet gestaakt wordt. De frontlinie, welke wij bij het begin van on zen tocht op onze kaarten hebben aange geven, is op enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dieper het vijandelijke land binnengedrongen. Doch dan laten wij de frontlinie met haar bran den achter ons en voor ons ligt een groote uitgestrektheid. Op den grond is alles kalm. Slechts zelden flikkert het licht van een schijnwerper op en begint het afweer geschut te vuren. Nog zijn wij te ver van Moskou verwijderd om ons nauwkeuriger te orlenteeren, doch iedere minuut brengt ons nader tot ons doel. De Sovjet luchtaf weer werd steeds intenser. Reeds grijpen dertig, veertig, vijftig vangarmen in de lucht, flitsen wild en gejaagd door elkaar heen en zoeken en zoeken Hoe meer wij naderen, des te duidelijker blijkt het dat de kameraden voor ons geen half werk hebben verricht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien te naderen. Het wordt ons door den vijand werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Hier hebben zij alle afweerkracht geconcentreerd, welke ,hans een waren regen van vuur naar de naderen de Duitsche vliegtuigen zendt. Luchtdoel granaten van alle kaliber leggen hun lich tenden weg langs den nachtelijken hemel af en honderden schijnwerpers doorboren de duisternis. Thans zijn wij vlak boven het doel. Onder ons ligt een ware hel. Ge heele installaties staan in lichter laaie en een dikke ondoordringbare rook trekt lang zaam en traag over de ruine, welke door de Duitsche bommen zijn veroorzaakt. Wij zijn boven Londen en Liverpool, bo ven Glasgow en Belfast, boven Huil en Birmingham geweest. En wij hebben bo vendien nog vele andere steden van het Britsche eiland zien branden. Doch zelden hebben wij in dezen oorlog branden van een grooteren omvang en met een vernie tigender indruk gezien. Daar beneden, waar de verleide volksmassa's in de kelders zitten, moet de hel zijn losgebroken. Ont ploffing na ontploffing is waar te nemen. Nieuwe branden ontstaan, oude branden vinden steeds opnieuw voedsel en nog steeds is het einde niet te zien. Voortdu rend valt bom na bom op voor den oorlog belangrijke doelen. Ook wij hebben onzen bommenlast uitgeworpen, de plaats, waar zij ontploffen waargenomen en keeren nu terug. Afwachten, de kat uit den boom kijken. Dat is een eigenschap die ons en vaak niet ten onrechte in de schoenen ge schoven wordt, maar dit geldt toch zeker niet in de ure des gevaars. Door alle eeuwen heen wisten Nederlan ders op het juiste oogenblik te handelen, bliksemsnel en afdoende in te grijpen. Zoo'n oogenblik is het nu ook nu moet snel en krachtig gehandeld worden. Het bolsjewisme heeft een aanslag gepleegd op Europa. De horden, van Stalin, de barbaren van de sovjet-unie. moeten vernietigd wor den, de Westersche beschaving moet gered worden. Reeds voegden legioenen van anderelan den zich bij de Duitsche legers, waarmede zij schouder aan schouder strijden tegen de moordbenden van de duivelsche misda digers uit Moskou. Reeds is de Stalin-linie op alle belang rijke plaatsen doorbroken, reeds melden de couranten nieuwe, schitterende wapenfei ten, reedsmaar genoegNederlan ders waar wacht gij op? De kat uit den boom kijken, terwijl an deren a^n den strijd deelnemen en alle krachten inspannen om Europa, dus ook u. te redden? Dat nooit, dat verdraagt onze eer niet, dat zou een onuitwischbare schande zijn, dat zou ons stempelen tot een volk van lafaards, dat zou ons voorgoed onmo gelijk maken in het nieuwe Europa. En omdat wij dit niet wilden, daarom groeit ons legioen van uur tot uur Duizen den zijn er die zich scharen om onze va nen, gereed om zich in te zetten, ons volk en vaderland te dienen, de gevaren die het bedreigen, te bezweren. Duizenden Neder landsche strijders haken naar het oogen blik. dat zij zich in den strijd kunnen wer pen en gijwaar wacht gij op?uw plaats is bij ons. dus: Meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. OOK IN HOTELS EN RESTAURANTS. Weest zuinig met gas en electriciteit en bedenk, dat uw bedrijf in groote moeilijkhe den geraakt, indien het toegewezen rant soen wordt overschreden. In hotels en- restaurants moet geen licht branden wanneer het daglicht voldoende is. Ongetwijfeld draagt een goede verlichting in hooge mate bij tot de gezelligheid, maar in dezen tijd staan belangrijker dingen op het spel. Laat geen licht branden in gangen, op trappen of in bedrijfsruimten, waar dit niet strikt noodig is en draai het licht uit, in dien gij de bedrijfsruimte verlaat. Zet uw machines stop wanneer zij niet in gebruik zijn. Laat den motor niet door draaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regel uw werkzaamheden in de linnen kamer zóó, dat gij alles achter elkaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voordeelig moge lijk. Laat uw gasbranders nazien door een vakman en laat deze tevens den toevoer controleeren. Op deze wijze krijgt u het grootste rendement van uw gasverbruik. Wijst uw personeel op de absolute nood zakelijkheid van bezuiniging op gas en elec triciteit. Laat het personeel beseffen, dat men de bedrijfsleiding behulpzaam moet zijn bij het uitvoeren van deze besparings maatregelen. „DE KLEINE V VAN CHURCHILL ZINKT ERBIJ IN HET NIET". Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In politieke kringen der Duitsche hoofd stad beschouwde men, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, de Duitsche propa- ganda-aetie voor de Ietter V niet meer als een veldslag, doch als een overwinning. De poging van Churchill om zich in deze actie te mengen en mede te spelen, Is volgens de meening in deze kringen jammerlijk mislukt. In dit verband wijst men hier op een be richt van de Londensche radio, volgens het welk van Britsche zijde de V-actie defini tief is gestaakt, waarbij als motief werd opgegeven, dat In de Engelsche taal niet alleen het woord ..overwinning", doch ook het woord „wraak" met de letter V begint, een opmerking, die in politieke kringen alhier belachelijk wordt genoemd. Wanneer alle gevechten om het alphabet zoo eindi gen, hebben wij geen zorg. In officieuze kringen alhier achtte men het gisteren op de persconferentie van geen belang om te onderzoeken, wie met de propaganda voor de V is begonnen. Van belang is alleen het feit, zoo voegde men hieraan toe, dat men van Duitsche zijde op het denkbeeld Is gekomen de V tot een teeken van de Duitsche overwinning aan alle fronten te proclameeren en dat dit in Europa een overweldigend succes ls gewor den. De kleine V van Churchill, zoo ver klaarde men ten slotte nog, zinkt hierbij geheel in het niet. Bij daglicht zijn wij vertrokken, bij dag licht zijn wij terug. Daar tusschenin ligt een nacht vol afgrijzen, een nacht, die geschud heeft aan het bestaan van het bolsjewisme. STELSELMATIGE TERUGTOCHT DER SOVJETS NAAR NIEUWE STELLINGEN? Uit Helsinki verneemt het D.N.B.: De laatste 24 uur hebben de Finsche troe pen, naar van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, aan het Oostelijk front weer groote successen behaald. Ten Oosten van het Ladogameer werd op Sovjet-gebied een vijandelijk regiment van 3000 man door een numeriek aanzielijk zwakkere aanvalsgroep vernietigd, waarbij een veelheid van oorlogs- materieel werd veroverd. Op verschillende plaatsen aan het front konden vrij groote Sovjetformaties worden omsingeld. In Sov- jet-Karelië werd voorts een aantal strate gisch belangrijke plaatsen bezet. Het schijnt, dat de vijand algemeen en stelselmatig poogt terug te trekken en nieuwe stellingen ln te nemen. In luchtgevechten en door den luchtafweer zijn in de laatste 23 uur acht vijandelijke vliegtuigen vernietigd. ENGELSCH-FINSCHE BETREKKINGEN NOG NIET VERBROKEN. In het Britsche Hoogerhuis heeft Lord Snell. naar Reuter meldt, een verklaring af gelegd omtrent de diplomatieke betrekkin gen tusschen Engeland en Finland. De Engelsche regeering, zoo betoogde hij. heeft besloten voorloopig de diplomatieke betrek kingen met Finland te handhaven. Zij heeft de Finsche regeering evenwel duidelijk te verstaan gegeven, dat deze beslissing elk oogenblik, al naar den loop der gebeurtenis sen, kan worden gewijzigd. Engeland geeft geen navicerts meer af voor goederen, die naar Finland gaan en evenmin wordt aan schepen met bestemming Finland eenigerlei faciliteit verleend. (D.N.B.). ALS REPRESAILLE. De Duitsche gezant te La Paz heeft aan de Boliviaansche regeering, in opdracht van de rijksregeering de volgende nota over handigd: van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 5.06 uur en gaat onder te 20.50 uur. „De Boliviaansche regeering heeft mij op 15 Juli laten mededeelen, dat zij mij niet langer als persona grata beschouwt en dat zij wenscht, dat ik voor 22 Juli vertrek. Eenigerlei motief, dat dit optreden van de Boliviaansche regeering zou kunnen recht vaardigen, is mij, noch de Rijksregeering medegedeeld en bestaat natuurlijk ook niet. De door een vertegenwoordiger van de Boli viaansche regeering naderhand aan de pers medegedeelde motiveering typeert zich zelf als een zuiver verzinsel, waaraan iedere basis ontbreekt. In opdracht van de Rijks regeering protesteer ik ten scherpste tegen het optreden der Boliviaansche regeering, dat in strijd ls met alle regelen van het internationale verkeer. De Rijksregeering heeft zich harerzijds ge noodzaakt gezien den Boliviaanschen zaak gelastigde te Berlijn mede te deelen, dat hij niet langer beschouwd wordt als persona grata en binnen drie dagen Duitschland moet verlaten". 425 MILLIOEN DOLLAR GROOT. Reuter meldt, dat tusschen Engeland en de Vereenigde Staten een overeenkomst onderteekend ls, volgens welke Amerika aan Groot-Brittannië 425 millioen dollar tegen drie procent zal leenen. De leening wordt verstrekt door de Reconstruction Finance Corporation, teneinde Groot-Brittannië te voorzien van deviezen ter betaling van de oorlogsleveranties, welke waren overeenge komen voor het in werking treden van de leen- en pachtwet. Als onderpand worden investeeringen en courante effecten ver strekt. (D.N.B.). Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Oprichting Technische Noodhulp in Neder land. (Binnenland, 2e Blad). De laatste dag van de Kaagweek; de win naars der hoofdprijzen. (Sport, 3e BI.) Benoemd tot burgemeester van Waddinx- veen de heer H. B. N. Mumsen, burge- gemeester van Woubrugge; tot burge meester van Woubrugge de heer D. Rijnders, burgemeester van Oude Tonge (2e Blad). Buitenland Bijzonderheden over den strijd in het Oos ten (le en 3e Blad). Karl Megerle over den strijd tegen het bolsjewisme. (2e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. J

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1